UITBLAZEN Jonge Palestijnen vestigen hun hoop op Islaml Castro voelt niets voor 'perestrojka' Frangois Mitterrand: een volkomen helder mysterie! GEEN VEI eer even. Leve John O'Mill iM 'ZE HEBBEN HUN BOEKEN OPZIJ GEGOOID EN STENEN GEPAKT' Mager metaa FRANSE PRESIDENT ONDUIDELIJK OVER EVENTUELE HERVERKIEZING jut DK STEM CO DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 24 DECEMBER 1987 OESTEM BINNENl _DE STEM_ 'BOEK IN STRIJD MET REVOLUTIE WORDT NIET GEPUBLICEERD' DEN HAAG - De 240.00 taainijverheid krijgen verhoging van één proce [Akkoord WIMKOCK DIT is m'n laatste stukje van 1987. Volgende week blijf ik thuis. Het wordt hoog tijd dat ik weer eens wat orde schep in mijn werk kamer. Wie weet wat er weer aan vergeten boeken en paperassen uit de on overzichtelijke stapels van een jaar tevoorschijn komt. De kerstvakanties gaan steeds meer op het ritueel uitleven van een onbewust opgekropte op ruimwoede lijken. Uren zit ik tussen m'n stapels rommel, pa pieren te lezen die ik beter een paar maanden geleden, toen ze nog actueel waren, had kunnen doornemen zodat ik er wellicht een onderwerp voor deze ru briek aan zou hebben overge houden. Het openslaan van boeken is het riskantst. Je blik hoeft maar even te blijven kle ven aan een zin en je hebt weer een uur of wat oponthoud. Ik had u nog voor Kerstmis willen vertellen over de scheepsarts van de Black Prin cedokter J. van den Berg, vroeger huisarts te Werken dam, van wie ik een paar weken geleden nog een foto maakte op de kade van San Sebastian de la Gomera, maar die inmiddels -61 jaar oud, maar wat heet oud?- naar Afrika is vertrok ken om er in een missiezieken huis te gaan werken. Twee jaar geleden had hij een hartinfarct. „Die ervaring heeft me uitein delijk een geweldige kick gege ven en het besef bijgebracht dat m'n tijd van leven beperkt is en dat ik die tijd optimaal dien te benutten", zei hij op de och tend na de storm, terwijl het schip op La Gomera aankoer ste. Op deze dokter Van den Berg kom ik dus na de jaarwis seling nog een keer terug. Dan hebben we John O'Mill nog. Met die taaigrappenmaker heb ik nog een appeltje te schil len. 'Weg met Wim Koek', schreef hij, wel wat laat, een aantal ingezonden stukken- schrijvers na, aldus oude won den openrijtend. Hij adviseerde degenen onder zijn lezers, die mij van mijn veronderstelde anglomanie zouden willen ver lossen, mij de pocket The King dom by the Sea van Paul The- roux toe te sturen. Eindelijk de naakte waarheid over het Ver enigd Koninkrijk! Of de lezers nu gedacht hebben 'wat kan ons die anglomanie van Koek schelen'; of dat ze geschrokken zijn van de prijs van het boekje; of dat ze zich misschien herinnerden dat ik dat boek van Theroux meer dan eens in deze rubriek heb aangehaald; wat ook de reden is: mij heeft geen enkel exemplaar bereikt. O'Mill schrijft de veronder stelling neer dat tegen Theroux' boek geen vorm van anglofilie is opgewassen. Daarmee heeft hij het bij het verkeerde eind. Er blijkt uit dat hij geen notie heeft van wat de anglofiele ziel nu wel of niet beroert. Tenzij hij z'n lezers voor de gek houdt. Je weet dat nooit zeker bij John O'Mill. Een beetje verdacht wat dat betreft is ook de kenschets die hij van de Engelsen geeft: „die linksaanhoudende, fish EE chips vreters die het verdom- men de klok te verzetten als wij IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllMilling het allemaal wel doen." Voor een woordkunstenaar en ken ner van de Engelse taal is dit wel een wat erg simpele en grove kenschets. Het is bovendien een on heuse aantijging. Een Engels man rijdt links omdat in zijn land iedereen dat doet. Hoe ge niaal dat is bedacht blijkt als je voor een rotonde staat en ge woon het verkeer van rechts voorrang moet geven, net als bij ons. Voorts lijkt het mij voor een voedingsdeskundige een koud kunstje om aan te to nen dat fish chips (met een scheut azijn) beter en gezonder voedsel is dan kroketten met friet en mayonaise. Op het ge bied van de tijd, ten slotte, heb ben de Britten een streepje voor. Dat streepje heet officieel de Meridiaan van Greenwich of nul-meridiaan, het ijkpunt van alles wat de klok waar ook ter wereld slaat. Mógen ze dus? Als fan van Theroux ken ik diens stelling dat „Engeland een verschrikkelijk oord is voor anglofielen." Ik ben het er roe rend mee eens. Hier thuis is het gemakkelijk je te wentelen in je anglofiele lusten bij het bekij ken van de kleurenfoto's van In Britain of bij het uitpakken van de door de British Tourist Authority toegezonden kalen der. Maar om in Engeland overeind te blijven als anglofiel wanneer je, bijna stervend van de dorst, nergens een glas bier kunt krijgen, daar is ruggegraat voor nodig. Een beetje spirit oj Dunkirk. Je mag een land ook pas je tweede vaderland noe men wanneer je er even hart grondig en gemeend op kunt kankeren als op je eerste vader land. Het is net als met een vrouw: je houdt er totaal van of je houdt er niet genoeg van. In het tweede geval 'loopt de rela tie stuk'. Ik denk dat John O'Mill dit ook allemaal wel weet. De wijze waarop hij als leraar de Engelse taal aan de man bracht, zonder ooit te vervallen tot de routine van een taalles op casetteband en veel meer nog zijn speelse omgang met die taal, verraden de anglofiel die hij is. Mogelijk de cehbataire variant. De man die wel van Engeland houdt maar zich onthoudt van al te veel lijfelijk contact ermee. Misschien wel uit vrees voor het verdriet en de ontberingen waaraan de actieve anglofiel wordt blootgesteld bij de con frontatie met de ontsierende lit tekens en aangroeisels van zijn geliefde. Om nog maar te zwij gen van de rotstreken die ze hem regelmatig levert. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; f 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, J 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17,00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rankralatiec Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Ian Murray GELEGEN OP een van de mooiste zilveren stranden aan de Middellandse Zee, zou Ansar Twee een vakantiedorp kunnen zijn. Dat is het geenszins; de oude legerbarak- ken zijn omgetoverd in een school voor haat en woede in Gaza, waar onverschrokkenheid en rebellie de hoofd vakken zijn. Iets meer dan een jaar gele den vond de grootste toe stroom van 'studenten' plaats. Als belangrijkste jeugdge vangenis van de bezette Gaza strook zat Ansar Twee volge stouwd met jongeren, die ver oordeeld waren tot korte ge vangenisstraffen van drie tot vier maanden voor het gooien met stenen of het verstoren van de orde. De meesten wa ren gearresteerd bij rellen die her en der uitbraken na het neerschieten van twee stu denten van de universiteit Bir Zeit in Gaza. Binnen het hek van prik keldraad leerden deze jeug dige 'delinquenten' een kame raadschap kennen die ze nooit eerder ervaren hadden. Af komstig van verschillende ge westen in de strook, ontmoet ten ze plotseling gelijksge- stemde zielen. Zij zijn inmid dels al weer de derde genera tie vluchtelingen die in de Ga- zastrook wonen. Giorgio Gia- comelli van de UNRWA (Hulp- en Arbeidsorganisatie) verklaarde het als volgt: „Ze zijn ontevreden met de situa tie en gevoed met haat. Alle hoop hebben ze opgegeven. Daarom hebben ze hun boe ken opzij gegooid en stenen gepakt." Verschillende redenen lig gen ten grondslag aan de wei nig hoopvolle houding van veel jongeren. Het nut van een opleiding zien ze niet meer in, aangezien hun ouders plichtsgetrouw school of universiteit bezochten, maar nog steeds geen poli tieke vrijheid hebben verwor ven. Palestijnse artsen, werk tuigbouwkundig ingenieurs, tandartsen en natuurkundi gen in Gaza werken vaak als kelners, bouwvakkers of straatvegers in Israël. De jeugd stelt geen ver trouwen meer in de Arabische wereld. Bij de Arabische top in Amman vorige maand, werd het Palestijnse pro bleem naar de zijlijn verwe zen en Yasser Arafat, de lei der van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, mocht duimen draaien. Ze hebben geen vertrouwen meer in de supermachten. Bij de top in Washington werd niet eens over het Middenoosten gerept. Ook de hoop dat de PLO nog iets kan bereiken hebben ze opgegeven. Afgesneden van de Westelijke Jordaanoever door een grote strook Israël en afgescheiden van Egypte door de Sinai-woestijn, zien de jonge vluchtelingen Arafat als een oude globetrotter die zijn aanzien als diplomaat kwijt is. Dat was wel duide lijk bij de Arabische top. In hun bedongen vestiging hebben ze nooit veel fiducie gehad. De vluchtelingen over treffen de plaatselijke bewo ners in aantal. Als Gaza ooit samen met de Westoever een verdeeld Palestina zou vor men, zouden ze nog nergens thuishoren. Hun huizen, net als hun harten, bevinden zich in de verwoeste dorpen van de kustvlakte in plaats van in de kampen. Een van de weinige dingen waar ze hun hoop op hebben gevestigd is de Islam. Op kleine afstand van Ansar Twee staat een moskee. De De haat is tot een uitbarsting gekomen. oude groene koepel met de minaret steekt boven het dak van een gebouw uit dat doet denken aan een moderne su permarkt. Deze werd om de oorspronkelijke moskee heen gebouwd, teneinde plaats te bieden aan de enorme schare gelovigen. Het is de moskee, zo wordt gezegd, van de isla mitische Jihad. Enige hoop voor de toe komst werd gedestilleerd uit de actie met de hangglider. Toen een Palestijn er vorige maand in slaagde met een ge motoriseerde hangglider door de noordelijke verdedigingsli nie van de Israëliërs te breken en zes militairen in een leger kamp te doden, maakte zich een zeldzaam gevoel van triomf en trots meester van de vluchtelingen. Maar datgene waar alle hoop op is gevestigd, is htm eigen haat en woede. Westerse verslaggevers die gedurende de afgelopen twee weken de Gazastrook hebben bezocht, spreken van brandende ogen in gezichten die zo jong en zo vastberaden zijn. Die haat is nu tot uitbar sting gekomen. Het begon eigenlijk op 1 oktober, toen drie inwoners van Gaza met hun auto in een hinderlaag liepen en door Israëlische ko gels werden gedood. Het ge rucht gaat dat een van hen nog net lang genoeg leefde om, na hevige folteringen, de namen van islamitische Ji- had-leden te onthullen. Vijf dagen later werden vier an deren van deze groepering overvallen en vermoord, sa men met een Israëlische Shin Bet agent. Vervolgens werden vijftig Jihad leden opgerold en de plaatselijke geestelijke leider van de Jihad, Sheik Aziz Odeh, werd verbannen. Al deze gebeurtenissen werden gevolgd door protest acties, waarbij de Israëliërs zich zoveel mogelijk op de achtergrond hielden overeen komstig hun nieuwe orders, die erop gericht waren de be zetting een minder onder drukkend tinlje te geven. Maar het stenen-gooien nam toe en de 2.500 gehate Israëli sche kolonisten konden alleen nog maar in konvooien reizen. Zij klaagden dat het leger zich te mild opstelde. Half novem ber werd een 17-jarig school- meigje gedood door een Israë liër, nadat hij in zijn auto was aangevallen door stenengooi ers. Moord werd beantwoord met moord; in Gaza stad werd een Israëlische zakenman doodgestoken. Dit werd ge volgd door een groot aantal beperkende veiligheidsmaat- regelen. De vluchtelingen kampen sidderden van woede over de Israëlische kloppartij. Na een verkeersongeluk waarbij vier Palestijnen ge- dood werden en negen ande ren gewond raakten en dat volgens de geruchten met op- zet was veroorzaakt door een Israëlische vrachtwagen chauffeur begon de Gaza op-1 stand pas goed. Sindsdien zijn er voortdu rend demonstraties geweest Elk incident, elke wreedheid, elke moord door Israëlisch toedoen heeft nieuwe protest acties tot gevolg. Inmiddels wordt op de Westelijke Jor daanoever ook actie tegen de Israëliërs gevoerd. Gaza vormt echter het grootste pro- bleem, omdat de jongeren daar wanhopiger en gemoti veerder zijn dan op de Wes toever. Gaza is bovendien j moeilijker te overzien. Op de Jordaanoever is ze™ het meest militante vluchte-1 lingenkamp, Balata bij Na blus, relatief goed te isoleren en onder contröle te houden. Maar in Gaza kunnen protes ten overal onverwacht uitbre ken en het is onmogelijk om overal patrouilles te hebben lopen. Zelfs mét de verster- king die het Israëlische leger j in de Gazastrook heeft gekre gen, is er nog maar één sol daat op elke 110 inwoners. De 'afgestudeerden' van Ansar Twee voeren het bevel en de Israëlische strijdkrachten zijn hun leven absoluut niet zeker. (COPYRIGHT THE TIMES) HAVANA EN MOSKOU onderhouden, banden, maai niet van plan de hervor mingen onder Gorbatsjov ook in eigen land in te voe ren. Er mag vandaag de dag in Cuba wel veel meer dan vroe ger. De kerk krijgt meer speelruimte. Het kapitalis tisch klinkende economische efficiëntie is een sleutelwoord geworden. Schrijvers die ja renlang waren verguisd pu bliceren weer. De staatsradio en -tv en het persbureau Prensa Latina hebben een nieuwe leiding. Kritiek mag mits het past binnen de revo lutie. Het jongerendagblad Ju- ventud Rebelde hekelde het afgelopen jaar meermalen het benoemingsbeleid vÜn de Gomrpunistische Partij. Zoiets zou jaren geleden on denkbaar zijn. Het weekblad Somos Jovenes (Wij zijn jong) kwam eind oktober met een geruchtmakende reportage over de Cubaanse onderwe reld, die niet onderdoet voor die in een kapitalistische sa menleving. Maar de openheid heeft zijn grenzen en die worden in Cuba nog steeds bepaald door Fidel Castro, merken buiten landse waarnemers in Ha vana op. Eigenlijk voelt de Cubaanse leider helemaal niet zo voor openheid van de me dia en verschilt hij van me ning met Sovjet-leider Gor batsjov over de koers van de hervormingen, zeggen zij. Een belangrijke aanwijzing vormt de herdenking van de Russi sche Revolutie dit jaar op Cu ba. De media besteedden uit gebreid aaridaèht aan de si tuatie in de bevriende staat, maar perestroika figureerde nauwelijks in de kolommen. Beeldspraak en algemeen heden trekken een mist van onduidelijkheid op over wat de Cubanen nu echt vinden. De secretaris van de Com munistische Partij sprak over de „gelijke doelen" van de Cu baanse en Sovjetbroeders. „Maar", voegde hij eraan toe, „de weg om deze doelen te be reiken, hoeft niet altijd de zelfde te zijn". De Cubaanse vice-presi dent, Carlos Rafael Rodri guez, noemde degenen die te genstellingen signaleren tus sen de hervormingen in de Sovjetunie en die in Cuba tij dens een openbare bijeen komst „woordvoerders van het imperialisme". Maar ook hij onderstreepte dat „wat hier wordt gecorrigeerd is heel wat anders dan wat daar opnieuw opgebouwd wordt". De Italiaanse journalist Gianni Mina, die een boek schrijft over Cuba, voelde Castro aan de tand over glas nost en perestroika. De leider hulde zich ook in de bekende algemeenheden. Perestroika is vergelijkbaar met het Cu baanse beleid van correctie van vroeger gemaakte fouten, vond hij. Maar concrete pun ten of voorbeelden wilde hij niet noemen. Vergist Gorbatsjov zich niet door toestemming te ge ven voor publikatie van boe ken die voor die tijd in de Sovjetunie waren verboden, wilde de aanhoudende jour- Fidel Castro wil geen oordeel uitspreken over de daden van tig brother' Gorbatsjov. - fototass nalist weten. Castro hield zich op de vlakte. „Ik wil geen oor delen uitspreken. Ik wil geen rechter spelen". Hoe zou Castro dan pers vrijheid in Cuba willen om schrijven? De Cubaanse lei der: „Wij zijn voorstander van een zo groot mogelijke openheid in publikaties, maar deze moet niet absoluut, to taal zijn". Dan toch censuur? Nee, meent Castro. „Het is niet zozeer censuur als wel se lectie van wat gepubliceerd wordt. Een boek dat in strijd is met de revolutie zullen wij niet publiceren". (IPS) Door Bob van Huët MEN MOET welhaast wiskundige zijn om uit de woor den van Frangois Mitterrand nog te kunnen begrijpen of de Franse president al dan niet het plan heeft zich straks - over vier maanden - herkiesbaar te stellen bij de presi dentsverkiezingen. zijn tegenwoordig ongeduldig om te weten hoe Mitterrand zijn oude dag wenst te slijten. Als schier onaantastbaar staatshoofd, die ten volle ge niet van de ceremonie rond zijn verheven ambt, of als eenvoudig schrijver-boer, te ruggetrokken in Landes- streek, niet ver van Bordeaux. Af en toe, als hem dat zo uitkomt, wil de sfinx wel een aanwijzing kwijt. Maar over hoe die dan geïnterpreteerd moet worden, daar zijn ware experts voor nodig. En zelfs die houden wijselijk een slag om de arm. Met Frangois Mit terrand weet je het immers nooit. Na twee keer tevergeefs een gooi naar het president schap te hebben gedaan, ver kondigde hij in de zomer van 1980 een streep onder zijn po litieke carrière te willen zet ten. Kort daarop echter begon hij aan de campagne, die hem uiteindelijk in het Elysée zou brengen en tegelijk verlossen van het hatelijke etiket van de Poulidor van de Franse po litiek. Begrijpelijk dus dat door gewinterde 'Elyseologen' een paar maanden geleden zeker dachten te weten dat een tweede termijn erin zat. Mit terrand had namelijk gezegd dat zijn ambitie niet zo groot was dat hjij voor altijd in de Alles wat hij hierover recen telijk wenste los te laten moest namelijk worden ver menigvuldigd met zijn ambi ties, gedeeld door zijn leeftijd en daar dan weer de wortel' van. Kortom een duidelijk antwoord bestaat tot op dit moment niet. Al meer dan een jaar is de kwestie vrijwel da gelijks aan de orde. Elke zich zelf respecterende Franse journalist heeft geprobeerd de president te vangen, maar niemand lukte het tot nu toe het hoge woord eruit te krij gen. Met een groot inwendig plezier lijkt de eerste der Fransen dit politieke verstop pertje te spelen. Nog altijd wijzen de opiniepeilingen uit dat een meerderheid van de Fransen gunstig denkt over hun president en bereid lijkt hem voor de tweede keer het Elysée te verhuren. Zelfs zijn verwikkelingen in het schan daal van de illegale wapenle veranties aan Iran hebben daar blijkens de laatste cijfers weinig aan veranderd. Als Frangois Mitterrand zich herkiesbaar zou stellen moet er heel wat gebeuren wil een van de rechtse kandidaten - Raymond Barre of Jacques Chirac - hem nog van een nieuwe termijn af kunnen houden. En velen in Frankrijk Velen in Frankrijk zijn tegenwoordig ongeduldig om te weten hoe Mitterrand zijn oude dag wenst te slij ten. - foto ap. functie van president zou wil len blijven Maar toen intieme vrienden van de president op roepen begonnen te doen voor een soort 'trek Mitterrand over de streep'-aktie was daar ineens weer twijfel. Zou de president dan toch... Sindsdien duurt het myste rie voort. En de man waar het allemaal om draait doet alles om het ook in stand te houden. Frangois Mitterrand heeft zijn gelijke niet als het erom gaat zijn werkelijke bedoelin gen te camoufleren. Niet veel politici beschikken over zo'n akelig precies taalgebruik als de inmiddels 71-jarige presi dent, maar kunnen tegelijk zo vaag en zo raadselachtig spreken. Spottend wordt wei eens gezegd dat het 'Mitter- randiaans' een aparte en hoogst ingewikkelde taal is, die slechts door tolken ver staanbaar kan worden ge maakt. Hoe dan ook, de vele subti liteiten in de taalkundige ba gage van de president worden door de Fransen zeer op prijs gesteld. Zelfs de bepaald niet Mitterrand-vriendelij ke rechtse cultuurminister Fra ngois Leotard stak onlangs de loftrompet over de wijze waarop 'Tonton' uit de hoek kan komen. Bewonderd en op handen gedragen door flink wat land genoten; toch is Frangois Mit terrand eigenlijk onbekend bij veel van zijn landgenoten. Aan boeken over hem ont breekt het niet. Zelf heeft de Franse president ook een aar dige produktie afgescheiden. Maar dat alles heeft toch nie mand geholpen werkelijk de man te doorgronden die ach ter dat statige en soms ijzige masker schuilgaat. Misschien komt de journaliste Catherine Nay wel het dichtst bij hem in haar inmiddels tot bestseller geworden biografie 'Le noir et le rouge'. Haar conclusie is dat er niet een Frangois Mit terrand bestaat, maar min stens twee. Bijna alles aan hem is dubbel en kan op meerdere manieren worden uitgelegd. De fonetische ver taling van zijn naam in het Chinees zou 'volkomen helder mysterie' opleveren. Te mooi om waar te zijn. Een volkomen helder mys terie is Frangois Mitterrand eigenlijk zijn hele leven lang wel geweest. Als hem dat zo uitkwam wilde hij zijn poli tieke visies nog al eens bij stellen. Zijn tegenstanders noemen hem dan ook een on verbeterlijke opportunist, ge dreven door een enorme am bitie. In het rechtse kamp weet men bijna zeker dat de president niet zal opstappen omdat hij de geschiedenis zou willen ingaan als de man die Frankrijk de 21ste eeuw heeft binnengeloodst. Aan zijn on sterfelijkheid heeft hij in ieder geval flink gewerkt door in Parijs een aantal kolossale bouwprojecten te starten. Een grapje doet de ronde dat Mit terrand alleen al in functie zou willen blijven om die alle maal te kunnen openen. Een overtuigd socialist is Frangois Mitterrand overi gens nooit geweest. Opgevoed in een heel katholieke familie - zijn vader was stationschef in Angoulême en ook azjjn- brouwer - leek hij voorbe stemd voor een carrière als advocaat en parlementslid voor rechts. Een moment heeft de jonge Frangois zelfs met extreem-rechtse ideeën geflirt, wat sommigen hem tot op de dag van vandaag voor de voeten gooien. De linkse politicus Guy Mollet zei ooit van Mitterrand dat hij nooit socialist is geweest, maar en kel socialistisch heeft leren praten. Na de oorlog - waarin Mit terrand verzetsstrijder van het eerste uur was en door De Gaulle wordt geciteerd in diens 'oorlogsmemoires' - be gon hij een politieke carrière die van het centrum opschoof naar links en nu inmiddels weer terug bij dat politieke midden lijkt beland. Een ge voel voor realisme is hem nooit vreemd geweest. Het was uitgerekend een socialis tische president die de Fran sen leerden wat de broekriem aanhalen betekende en ook hij was het die meer ruimte gaf aan het bedrijfsleven. On der Mitterrand werd de macht van de communistische partij vrijwel tot nul geredu ceerd. Aardig is dat de man die al tijd zo van leer heeft getrok ken tegen de autoriteit en eigengereidheid van Charles de Gaulle nu juist het meest met deze president wordt ver geleken Net als De Gaulle zou Mitterrand zich min of meer koning van Frankrijk wanen. En wee degenen die zich tegen een presidentieel besluit dur ven te verzetten. Frangois Mitterrand mag dan socialist zijn, zijn medewerkers sidde ren voor hem. Dat 'zoals u wilt' blijkt de socialistische president nu op nieuw te gebruiken. Voor zichtig heeft hij laten door schemeren toch opnieuw i" het Elysée te willen zetelen, maar op voorwaarde dat 'het volk' hem daarom nadrukke lijk vraagt. In de Franse kranten zijn daarom de laat ste dagen grote advertenties verschenen van allerlei natio nale beroemdheden, die de president bijna smeken aan te blijven. Die campagne Üjkj net iets te goed georganiseerd om werkelijk spontaan te zijn- s 'r<4 i Koningin Beatrix Van onze Haagse redactie Dat is de belangrijkste afsp deze bedrijfstak die voorns garages) omvat De vakbon ging van anderhalf procent De onderhandelingen werden gistermorgen afgerond Bon den en werkgevers toonden zich na afloop tevreden met het bereikte resultaat De CAO heeft een looptijd van één jaar. In de metaalnijverheid wordt afgezien van verdere arbeids tijdverkorting. De bonden wil den de werkweek van 38 uur inkorten tot 37,5 (de FNV) of 36 uur (het CNV), maar daar heb- |ben de werkgevers -die zelf s hebben geprobeerd |om de week terug te brengen lar 40 uur- een stokje voor |gestoken. Van hun kant hebben de werk gevers ook water bij de wijn [gedaan op het gebied van de en de scholing. De VUT- Jleeftijd van 59 jaar blijft ge- Ihandhaafd tot 1 juli 1989. Een Istudieclub moet komend jaar ■onderzoeken of de VUT met in- Igang van 1989 op andere wijze Ikan worden geregeld. De werk- Igevers in de metaalnijverheid 1 en de metaalindustrie klagen al Igeruime tijd over de kosten van IdeVUT. De vervroegde uittreding Iwerkt wel, maar is te duur, I vinden ze. De studieclub die nu |in de metaalnijverheid aan het ■werk is gezet moet bekijken of Ier een vorm van deeltijdvut I kan worden ingevoerd. In de nieuwe CAO wordt veel aandacht besteed aan de akkeren op de arbeids- arkt, jongeren, vrouwen en (langdurig werklozen. In de ICAO zijn aparte scholings- I maatregelen opgenomen vooi I deze groepen. I De CAO in de metaalnij verheic N DE HERFST- en winterdepre bezaaid met wankelende firma uach van oktober - valt onve ontwaren. Nederlandse werkgevers én w en zich uit in kreten van tevr koord dat in de metaalnijverhei De loonsverhoging bedraa (oord nog enige versiering. B Mjn te hebben gedaan. Pais e schenk, zijn we geneigd te den Het zou echter best eens ku eflectie onder de kerstboom t iet akkoord mager is en dat lemers in hun bazen stellen op termijn voor banen zorgen zal zijn. Zeker, het akkoord z «n koopkrachtverbetering wo nderdaad in, want, volgens de n Nederland het komende jaar Er is meer. De werknemers «gelopen jaren met hun uite ooneisen) de concurrentiepos 'en krachtig ondersteund. D laweest in het no-nonsense' 'wrijven herstellen en dan z Daar vruchten afwerpen, joilar, bijna 50 procent in wa jen, heeft alle mooie verhalen betere concurrentiepositie en «eraekegeld. ^.vakbeweging zal uiteind erboven zolang de werkgeve ien dan ook, niet nakomen. Zi w,na 1161 rendementsherstel Wvoerd. Het is zuur te moe «enterblijft bij alle ons omringe angzaamaan luider gaan roe io mat|9en voor een ste en kan op zichzelf geen kw „n tegen de werknemers en r 'ete goed scheef.

de Stem | 1987 | | pagina 2