9 liotheek. SUIKERINDUSTRIE NA 130 JAAR WEG UIT ZEVENBERGEN 'Lange termijn-plan'' deed fabriek das om an Sanders. SLECHTS VUFI1EN WERKNEMERS BLIJVEN ACHTER i cent extra kost ing te betalen! tafels, bedden, Dp is. gt dan fl.000,-. ïietwaardigheid.) muaril988. ESTEM EXTRA ouwen Voorman Trots Tijdschrijver Zware taak odenrijs* Bever- osterhout-Zuid* n. T50 oud-voorman van de Suiker Unie in Zevenbergen geert de 62-jarige Hans Gruiters gelaten op de slui ng van de fabriek op 1 januari 1988. Hij is niet de enige e liever had gezien dat "t fabriek' nog honderd j aar zou lenblijven. Piet Goverde (57) is nog een week de tweede an op Personeelszaken: „Het heeft een tijd geduurd ordat iedereen doorhad wat er ging gebeuren, maar ngzamerhand kwam er bewondering voor het sociaal an'. Een terugblik. 6Ik zal het hier missen or Henk den Ridder rdening en Milieubeheer m p DE bar, die de woonkamer de keuken scheidt, staat ja in het oog springend kunst- frkje. Verwrongen en be- "e moeren, bouten en adwielen, aaneengesmeed tot plastiekje. Hans Gruiters eft het zelf gemaakt toen hij B'op het fabriek' werkte, emaal onderdelen die een in de pers zijn gevallen", hij toe, waarmee meteen naam van het voorwerp is Eiaard: Persweeën. Lange sierde het de fabriek, maar de poorten volgende week fcrutief dichtgaan, heeft Juiters het kunstwerk toch liever in eigen huis. Als ibare herinnering aan de periode dat hij zijn bo- im verdiende in de suiker- lustrie. |ils negentienjarige knaap ipt Hans Gruiters op 28 mei voor het eerst een suiker- iriek binnen. De kennisma- met zijn nieuwe collega's geen bron van vriendelij k- 'Wie bende gij?' is het age waar de werknemers van toenmalige Beetwortelsui- briek in Roosendaal (later deel van de Verenigde iratieve Suikerfabrieken, in zijn geïnteresseerd. ;t een getuigschrift machine- takwerker van de Roosen- Use Nijverheidsdagschool op I ik wordt de jonge Gruiters eerste jaar van zijn loop- |an overal voor ingezet. Hier it helpen en onderhoud ple- s,daar wat sjouwen en repa- 6es verrichten. Maar Grui- s wil hogerop. Eerst moet hij dienst. Als hij drieëneen half sr later terugkeert uit Indië eft de VCS geen plaats meer orde jonge, in Arkel geboren ■rkman. Het ministerie ver- Itht ondernemers echter dat oud-Indiëgangers moeten -ugnemen. Een van hen is ins Gruiters. Jank zij de druk van het mi- terie komt Gruiters weer op «oude stekkie in Roosendaal echt. Hard werken, veel stu ren en stapels boeken lezen sagen hem langzaam hoger- [In 1955 trouwt hij en dat nieuwe verplichtingen |k zich mee, zoals een eigen Daar kan ook de leiding de suikerfabriek in Psndaal hem niet aan hei- Voor Gruiters aanleiding i heil elders te zoeken. In Fosdonksveer wacht hem woning en een baan bij t zeilmakerij Wuijten. Na vier jaar in Raamsdonksveer te hebben gewerkt, vindt Grui ters in 1961 zijn definitieve be stemming. Dat jaar ontvangt hij op 6 maart een schrijven van de coöperatie. Enkele werknemers blijken met pensioen te gaan en er is plaats voor nieuwe krach ten. Gruiters kan kiezen uit de drie Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken: Roosendaal, Dinteloord of Zevenbergen. Het wordt Zevenbergen, voorna melijk omdat ir. C. Meijerink, de latere bedrijfsdirecteur van de Zevenbergse vestiging, hem een woning aan het Nassau- plein in het vooruitzicht stelt. Hij woont er nog steeds. Grui ters wordt de nieuwe voorman in de pijp- en plaatwerkerij van de achterf abriek. De sfeer in de achterfabriek bevalt Gruiters wel. „Alles werd in het begin met de hand gedaan. Zelfs de balen suiker werden op de rug versjouwd. Maar langzaam werd alles ge automatiseerd; de verdamping, de centrifuges. Waar voorheen twee keer vier mensen bij de centrifuges stonden, staan er nu nog maar twee. Maar vroe ger, toen waren er nog veel mensen en dat was gewoon ge zelliger," mijmert Gruiters. Over de manier waarop col lega's met elkaar omgaan is Gruiters nog steeds zeer te spreken. Hij vermoedt dat die collegialiteit te maken heeft met de aard van het werk op 't fabriek. „Als je het werk be kijkt, zie je vaak dat het werk is dat iedereen kan doen. Daarom doet iedereen zo zijn best," verklaart hij zijn ver moeden. Over vast werk gaat in de tijd dat Gruiters nog op 't fa briek werkte de volgende ver gelijking. Een baas komt een werknemer tegen en wijst naar een lantaarnpaal. 'Zie je die paal?' vraagt de baas, 'die staat er al vijfentwintig jaar. Maar als ik hem morgen uit de grond wil halen, dan doe ik dat' Iedere werknemer in de Zeven bergse vestiging van de Suiker Unie realiseert zich dat hij ver vangbaar is. Daardoor ontstaat een haast vriendschappelijke band, waar de werknemers vooral op 10 juni 1983 van profiteren. Die dag roept de directie alle werk nemers bij elkaar. De medede lingen volgen elkaar in snel tempo op, maar de suikerwer kers onthouden maar een kreet: 't fabriek gaat dicht. Het bericht sloeg in als een bom. Gruiters: „Wij vroegen ons al een tijdje af waarom er niets meer in de fabriek werd geïn vesteerd. Er waren vele ge ruchten die steeds erger wer den. Dat beïnvloedde de werk sfeer." Terug in de werkplaats roept voorman Gruiters zijn mannen bij elkaar. Zijn boodschap is duidelijk: „Jongens, die laatste jaren moeten we zo goed moge lijk ons best doen," En er is hard gewerkt in Zevenbergen. Tot op de laatste dag willen de mannen laten zien dat ze trots zijn op hun fabriek en op him werk. De tnotivatie blijft, volgens Gruiters, op peiLDat is voor een groot deel te danken aan het sociaal plan dat de directie gelijktijdig met de reorganisa tie aankondigt. Niemand wordt ontslagen, beloven de directeu ren W. Bleijenberg en H. Vlam. „In het begin had niemand ver trouwen in het sociaal plan, maar het is prima doorge voerd," vindt Gruiters, „Ieder een kende zijn toekomstig plekkie al voor de laatste cam pagne en sommigen worden er zelfs beter van." Zelf is Gruiters een van de mannen die gebruik maken van de vervroegde uittreding. Op 1 januari 1987 gaat hij met de VUT. Ook voor Piet Goverde breekt volgende week een nieuwe pe riode aan. Op'de dag dat hij 58 jaar oud wordt, 24 december, sluit de fabriek en Goverde maakt gebruik van de Non-Ac- tiviteitsregeling, een soort VUT. Goverde heeft nooit gesollici teerd bij de suikerfabriek. „Ik was in die tijd secretaris van Virtus en ik moest een keer in drie ploegen werken, maakt voor een strafzaak naar J3reda,jt„Gaverde weken van wel tach- voor een straizaak naar-Bre$p..Ggverde w^lten van wel tach- Daar kom_ ik Rfbbèris .'tig uur. In iedere ploeg brengt van de coöjfetatiêf tegen en ik ^mj wekelijks de loonzakjes zeg 'Gerrit, hebben jullie geert rond. Daarvoor heeft hij een baantje vrij?' Een dag later belde hij terug: 'Piet, ge kunt als tijdschrijver beginnen'", vertelt Goverde, alsof hij het uit een boek voorleest. Op 15 oktober 1962 begint hij, na achttien jaar bij zaadhandel Hobbel in Zevenbergen te heb ben gewerkt, als tijdschrijver op de suikerfabriek. Hem wordt opgedragen de gewerkte uren van alle werknemers te registreren. Omdat de mannen kistje dat aan het begin van zijn wekelijkse ronde ongeveer 14.000 gulden bevat Goverde krijgt er een taak bij. Met de chef Personeelsza ken De Visser van de vestiging in Stampersgat moet hij jaar lijks in mei of juni de Belgische Kempen in om campagnewer kers te werven. De campagne verschaft in die tijd jaarlijks zo'n honderdvijftig Belgen werk. Waarom Belgen? Piet Piet Goverde (links) en Hans Gruiters: 'Vroeger, toen waren er hier nog veel mensen en dat was veel ge zelliger'. - FOTO'S DE STEM/BEN STEFFEN Goverde: „We moesten uitwij ken naar België omdat hier geen mensen te krijgen waren." Toch worden ook in eigen land seizoenswerkers geworven. Naar aanleiding van een jaar lijkse advertentie houdt Piet Goverde zitting in cafés in ge heel westelijk Brabant. Het is in de jaren zestig moeilijk om elk jaar voldoende losse krach ten te vinden. Iedereen heeft praktisch werk en het is dan ook een keer voorgekomen dat de campagne de eerste dagen met twintig mensen te weinig draaide. Meestal zijn er maar net ge noeg mensen te vinden. De eisen die hen worden gesteld zijn soepel. „Hoe groter de groep wordt waaruit je je keuze moet maken, hoe stren ger de eisen. Maar we hadden vaak geen keuze," licht Goverde het toenmalige beleid toe. Door de jaren heen heeft hij naar eigen schatting drie duizend campagnewerkers aangenomen. Met de meesten moest hij een persoonlijk ge sprek voeren. De tiende juni 1983 staat hem nog helder voor de geest. „Ik had er van te voren geen idee, van. Ik heb ook niet gemerkt dat de investeringen teruglie pen," zegt de in Zevenbergen geboren en getogen Goverde. Als lid van de Unie BLHP gaat hij met de FNV en het CNV rond de tafel om het aangekon digde sociaal plan voor te be reiden. Niemand komt op straat te staan, is het uitgangs punt. Goverde spreekt van een zware taak maar ook van een goed plan. „De reorganisatie greep de mensen wel aan. Het heeft een tijd geduurd voordat iedereen doorhad wat er ging gebeuren maar langzamerhand kwam er bewondering voor het sociaal plan," meent Goverde. Ondanks een goed voorbe reid sociaal plan blijven de meeste werknemers toch liever in Zevenbergen werken. Vooral de reistijden naar de andere vestigingen zijn volgens Goverde een zware belasting. De werknemers worden niet verplicht te verhuizen. „Giste ren kwam ik nog iemand tegen die naar Stampersgat wordt overgeplaatst. Hij keek nog eens rond en zei: 'Ik zal het hier missen.'" 0P WELKE wijze moet de Suiker Unie zich voorbe reiden op de jaren negen tig? Hoe kan het bedrijf zich wapenen tegen de steeds veranderende marktomstandigheden? Wat moet de Coöperatieve Vereniging Suiker Unie UA, zoals het bedrijf volle dig heet, doen om tot diep in de jaren negentig op een winstgevende manier sui ker te kunnen blijven pro duceren? vraagstukken waar het bestuur en de directie van de Suiker Unie zich rond 1980 mee bezig hielden. De leiding ren de onderneming ging zich bezinnen op een 'lange ter mijn-plan'. Om tot een ant woord te komen werden zowel omstandigheden binnen als buiten het bedrijf bestudeerd. De vooruitzichten voor de suikerindustrie waren aan het einde van de jaren zeventig •bet bijzonder gunstig. De Waag van het publiek naar suiker nam af, mede een ge- reig van de opkomst van zet- meelzoetstoffen uit Japan en Amerika. De invoer in Neder land van zetmeelzoetstoffen "«droeg in 1975 110.000 ton en *981 was dat gestegen tot 173.000 ton. Sinds die tijd spreekt men dan ook niet ®eer van de suikermarkt maar van de zoetstoffen- markt. Voor de Suiker Unie was deze ontwikkeling aanlei- om in Roosendaal een onderzoekslaboratorium in te rmhten om de aansluiting met e vernieuwing van de zoet- sroifenmarkt niet te verliezen. Bovendien daalde het ge- Ibruik l -- van suiker: 44,4 kilo per naofd van de bevolking in 1976 Vn"?g maar 39,5 kilo in 1981. ^dingsdeskundigen stimu leerden vermindering van het suikergebruik. Daar stond te genover dat de teelt van sui kerbieten steeds meer toenam. Het grote aanbod van suiker bieten en de kleine vraag naar suiker zorgden er voor dat de prijs van suiker op de wereld markt ging dalen. Ook binnen het bedrijf von den rond 1980 veranderingen plaats. De kosten stegen snel, vooral die van energie. De kosten van arbeid stegen min der snel, maar daar staat weer tegenover dat chemische in dustrieën steeds meer moeten uitgeven aan maatregelen die het milieu beschermen. De Suiker Unie stelde vast dat de stijging van de kosten oneven redig sneller ging dan de groei van de EG- vergoeding voor die kosten. Het streven werd dan ook hetzelfde werk met minder mensen te doen. Om na te gaan hoe dat in het vat gegoten moest worden maakten de directie gebruik van uitgebreide computerpro gramma's. Twee dingen ston den vast: de hoeveelheid aan geleverde bieten en de lengte van de jaarlijkse campagne. Alle andere gegevens, zoals waar de produktie plaats zou moeten vinden en met hoeveel mensen, konden in de compu terprogramma's worden ver anderd. Na twee jaar kwam de direc tie op 10 juni 1983 met haar voorstel. Dat kwam in het kort neer op het volgende: 750 miljoen investeren in de vesti gingen in Dinteloord (350 mil joen), Puttershoek, Roosen daal, Groningen en Sas van Gent en de Zevenbergse fa briek sluiten. Dan zou de toe komst tot ver in de jaren ne gentig gewaarborgd zijn. Het spreekt voor zich dat op 10 juni 1983 in de afzonderlijke vestigingen verschillend werd gereageerd op het voorgeno men besluit van de directie. In de drie grote fabrieken Din teloord, Groningen en Put tershoek, reageerde men blij op de grote investeringen die in het vooruitzicht werden ge steld. Roosendaal en Sas van Gent waren al lang blij dat hun fabriek open kon blijven en in Zevenbergen reageerden de 194 vaste werknemers ver slagen. Maar gelijk met de reorgani satie kondigde de directie een sociaal plan aan, met als be langrijkste toezegging dat er in Zevenbergen geen werkne mers gedwongen zouden wor den ontslagen. Alle werkne mers van de Zevenbergse ves tiging zouden bij de Suiker Unie kunnen blijven werken. Dit sociaal plan is later met de vakbonden Unie BLHP, FNV en CNV uitgewerkt. Tot op de dag van vandaag hebben 22 van de 194 werkne mers, die in 1983 bij Suiker Unie Zevenbergen werkten, van de VUT-regeling gebruik gemaakt, 56 zijn al overge plaatst naar andere vestigin gen, vijf hebben vrijwillig ontslag genomen en vijf zijn in de WAO gegaan. De afgelo pen campagne werkten nog 106 mensen in vaste dienst in Zevenbergen. Daarvan gaan er per 1 januari 24 in de VUT of maken gebruik van de Non- Activiteits Regeling. De reste rende 82 werknemers worden nog overgeplaatst. Voor het gemeentebestuur van Zevenbergen was 10 juni 1983 'een zwarte dag'. Het col lege was dan ook zeer geïnte resseerd in het lange termijn- plan van de Suiker Unie en vroeg in oktober 1983 om in zage in de rapportage. Dat kon, deelde de Suiker Unie mee, maar er werden enkele kanttekeningen gemaakt. Zo zou het college het rapport slechts strikt vertrouwelijk in kunnen zien. Voorts waar schuwde de directie de ge meente dat het om een zeer gespecialiseerde, technische notitie ging en werd aange kondigd dat de besluitvor ming van het Suiker-Uniebe- stuur niet meer te veranderen was. Daarop had het gemeen tebestuur geen belangstelling meer. Een van de overwegin gen was dat de gemeente op generlei wijze verantwoorde lijk zou kunnen worden ge steld voor het Suiker Unie-be- leid. Wel bleef Zevenbergen ageren tegen de voorgenomen sluiting. Want het hele lange ter mijn-plan was nog steeds een voornemen van de directie. Pas toen de Centrale Onder nemingsraad (COR) in fe bruari 1984 akkoord ging, werd het besluit van het be stuur beleid. Maar voor het zo ver was had de onderne mingsraad (OR) van Zeven bergen een alternatief plan ingediend. Dat plan ging uit van het openhouden van de zes vestigingen. Volgens de di rectie van de Suiker Unie is het alternatieve plan grondig bestudeerd maar bood het geen aanknopingspunten om het voorgenomen besluit te wijzigen. In februari 1984 viel het doek definitief voor de suikerfa briek in Zevenbergen. Op 1 ja nuari 1988 sluit de fabriek haar poorten. Toch zullen de activiteiten van de Suiker Unie in Zevenbergen niet he lemaal verdwijnen. In de twee grote silo's blijft 40.000 ton los- gestorte suiker opgeslagen en in het magazijn is nog eens De suikerindustrie heeft Zevenbergen 130 jaar lang beheerst. De verminderde vraag naar bietensuiker maakt daar op 1 januari een eind aan. plaats voor 14.000 ton. De op slag van suiker biedt vijftien mensen vast werk; acht be wakers en zeven beheerders. Over krap twee weken is het dus gebeurd met de sui kerindustrie in Zevenbergen. In 1858 werd er de eerste beet- wortelfabriek van Nederland in gebruik genomen, in 1920 draaiden vier suikerfabrieken er campagne en nu is het voorbij. En dat in het jaar dat de 'coöperatief' in Zevenber gen 75 jaar bestaat. Een triest jubileum. Maandag 14 decem ber werd de laatste campagne afgesloten en tot en met 24 de cember wordt gewerkt aan de grote schoonmaak van de fa briek. De Suiker Unie realiseert zich terdege dat er met de sluiting van de fabriek een einde komt aan een lange en belangrijke periode voor Zevenbergen. De initiatieven om in Zevenber gen een Nationaal Suikermu seum in de richten worden van harte toegejuicht en een geldelijke bijdrage is al door de Suiker Unie toegezegd. Ook de Centrale Suiker Maat schappij CSM steunt het ini tiatief. Maar dat museum is er nog niet. Tot die tijd zal slechts het beeldje van de Peeënsteker aan de Prins Hendrikstraat aan 130 suiker jaren doen terugdenken. Maar ook die herinnering kan de weeë, zoete geur van de cam pagne nimmer vervangen.

de Stem | 1987 | | pagina 19