Dat is snel 28600 ekerd. Hotten Axel ft s Terneuzen ft 9 Breskens Geldboete voor valse aangifte aanrijding Nie as aorduge Zeeuwse Babbels Peet van Winkel uit Putte 'correspondeert' met firma Neckermann et-Bon oo,- STTBM VAN 7FFI AND 4 DONDERDAG 24 DECEMBER 1987 'vllSl Kerst-ster in Hulst Doe niet zo honds.... ONDANKS TIJDROVENDE ONTKENNING: Boete van 750 voor hardhandig 'gesprek' met ex-echtgenote KMI T A7 39596 661333 769131 494121 540984 563323 (onder voorhPh> larZHV, vrijblijvend natiepakket 00,- Of 1.200. 3r ii T20 "pree vtut de- Se/taoféa& 't Kan aon mij liggen, 'k strai da nie af wijd van daor, maor 't zijn nie as aorduge de lesten tijd, echteluk waor, die 'k tegenkom. Overlest verteldeken ulder over da meisen eeh, die nam biefstik voor eur kat en gegakt voor eur eigen mee. Nou keuj'r van zeggen wagge wil, maor ik vinne kik da nie normaol. Nou stingt'r bij de slachter, agge vin dank nogal veel vlees aol dan ijje gelijk: ik zijn al 'n tochtsjen deur mijn jong' aonen enen en kernijnen lust'k nie; die zijn ammel naor den poelier verdwenen. Ik stinge kik dus bij de slachter, dan zegt'n dienen vore mijn: ,,'n Mals biefstiksken, da magt'r eentsjen van 150 gram zijn en agge wil, doet'r dan nog e kleintsjen, eentsjen van 140 gram bij da's dan voor mijn vrouw en dienen grootsten is voor mij." Nee, 't is'r geen van ier, da durf'k rechtendeur te zeggen! En da d'aoide dienen slachter op de weegschaol moeten zien leggen! „mag 't ietsken meer zijn?" da wast'r nie bij van dezen keer, maor ik docht bij mijn eigen: Neemaor, nou lulde daor'm toch niemeer. Kwam'k'r enen tegen mee nen oop mee doeken rond zijn and. „ou toch nie verzeerd zeker?" vroog'k en ik wees naor da verband. Weette watij zee? „Jao, van de leer gevallen mee 't jerrebezen trekken." In dezen tij d van't j aor zekerIk dochtmaor gij keu fij n verrekken! Overlest zat'k in e konser, oor'k neffest mijn krochen en zuchten. Ik docht: Atta van die drie trapkes is, ist vast ook genen luchten. Ik kijk opzaizitt'r nen groten ond op diene stoel, wel mee nen vent d'rbij „Gij bring ouw vrouw mee, ik mijnen ond! Ik zien geen verschil! Gij Aoi'k zelf 'n parretsjen op ne merrend, 't most ammel nogal rap. en in mijn aostug'eid slierdeken van boven tot benejen van d'n trap. 't Viel wel mee, al gauw kost'k weer vierkant op mijn benen staon, maor al mee al kwam'k daor'm dik ander'alf uur te laot bij den baos aon. Ik leej'm da d'uit. IJ stong te kijken oftij 'n verschijnuk zag en maor niks zeggen. Ik zeg: „Wa d'ister ank 't weten mag?" „Van den trap geslierd? En ge zij meer as anderalf uur te laot! Ge maok mij daor'm nie wijs dagge gulder zonen groten trap et maot!" :u?Uvultde bon m. betalen dan strikt schaar en pen en tu binnenkort zéker ktekostenverzekering BIJ KERSTMIS hoort eigenlijk een beetje sneeuw. Mooie, witte bomen en velden. Dat zit er dit jaar niet In Hulst hebben ze er wat op gevonden om deze toch in kerststemming te brengen. Er is een (deel mrt een) kerstster geschilderd na de kruising. - FOTO DE STEM /COfUK BOER eindredactie: Rein van der Helm en EugèneVerstraeten VANDALISME is een kwaad waartegen men in Terneuzen al sinds jaar en dag ten strijde trekt. Er is zelfs een heuse werk groep die probeert het kwaad via ambte lijke weg met wortel en tak uit te roeien. Zo te zien heeft het in de Van Kinsbergen- laan in de Scheldestad weinig uitgehaald. Een vriendelijk verzoek aan hondenbezit ters het plantsoen met hun viervoeters te mijden heeft het in ieder geval moeten ontgelden. 'Doe niet zo honds..' zou dus eigenlijk ook kunnen gelden voor diege nen die hun verveling op het bord hebben botgevierd. - FOTO W1M KOOYMAN WMZ: in 1987 record-produktie bacteriën. Zeeuwsvlaming: Het veiligst is natuurlijk rij den over Antwerpen. Hontenisse: Wie het kleine niet eert In dat ziekenhuis van Hulst kunnen ambtena ren straks gemakkelijk een slaapkuur doen. Die vogeltjes in Walsoorden kregen een zware pijp te roken. Er komen nog steeds Belgische vluchtelingen in Hulst: op maandag. Kikkerorde Aardenburg groeit als boerenkool. Hoe zijn die nudisten in het gemeentehuis van Oostburg te herkennen? In Sas tasten niet alleen spuitbussen de ozon laag aan. Die veerdiensten zijn op zich al een ramp. Thomaes: En de boer moet niet kankeren, maar ploegen. De kikkerorde staat op springen Nieuwe raadsfractie in Oostburg: PVD&T. Die helderziende is niet zo goed dat zij wist dat haar lezing in Hulst niet doorging. PvdA Terneuzen bekent eindelijk ook eens kleur. De Putter: Condom Colsen was voor vrije veren en Walter Goet- hals probeert het pontje over het kanaal te be houden. Het blijft een strijdlustig volkje daar in Sluiskil. Kan de dorpsraad Schoondijke de wildgroei IN het gemeentehuis van Oostburg ook eens gaan aanpakken? Mosselmonument: een mossel. Hoe kom je op het idee? De Aardenburgse ambtenaren dragen hun steentje bij aan de gemeentelijke promotie. ivioet Asselbergs nu weer terugkomen? ZEELAND ROND blijkt een goed gelezen rubriek. Nog maar nauivelijks was vorige week de krant in de bus gegleden of de eerste stappen werden gezet om een hin derlijkfoutje in het wegverkeer te verbeteren. Onze attente fotograaf had gezien dat de kilometeraan duidingen op een verkeersbord langs de Tractaatweg niet juist waren. Breskens en Terneuzen waren verwisseld. Dat foutje is dus hersteld begin deze week. Ddt is snel, om maar even een bekende tv.-spot aan te halen. En dan be doelen we: echt snel! - FOTOW1MKOOIJMAN IEDEREEN kent ze wel. De dikke boeken van de postor derbedrijven. Pagina's vol aanbiedingen, prijsverlagin-1 gen, koopjes en artikelen die je absoluut niet mag missen. Maar daar houdt het niet mee op. Want op gepaste tijden dwarrelen er ook prachtige enveloppes door de brieven bus naar binnen. Met de vol gende inhoud: Prijzenfesti val, Topklasse Prijzengala en andere termen van die strek king. Je kunt dan zomaar een schitterende auto, een droom- bungalow of een fantastische reis naar dat onbekende oord winnen. Want jouw geluks nummer is.... Het hoeft niet, welnee. Maar iets bestellen uit die schitte rende vierkleurendruk cata logus mag. Dan kun je gelijk JOUW geluksnummer mees turen. Altijd prijs. Peet van Winkel uit Putte weet daar inmiddels alles van. Heel regelmatig kreeg hij post van Neckermann, postorderbedrijf dat geves tigd is in Zeeuwsch-Vlaande ren, in St. Jansteen, gemeente Hulst. Ook zo'n dik boek. Peet bladerde dat boek door, deed er verder niets mee, maar werd toen regelmatig be stookt met de volgende vraag van het postorderbedrijf: Nog geen bestelling? Dan graag 2,95 gulden overmaken voor de verzendkosten van het boekwerkje. Het inspireerde Peet tot een uitgebreide briefwisseling met Neckermann. Dat leidde tenslotte tot het terugzenden van de catalogus naar St. Jansteen. Met een acceptgiro kaart ten bedrage van..2,95 gulden. De begeleidende slot- brief van Peet willen we u niet onthouden. Amicis si me, Zo Ami -ouwe reus!- hoe staan de zaken in het Zeeuwsche? Hebben ze daar de bieten al van 't land? Jij houdt ook niet op met corresponderen zeg! Er lag alweer een briefje van jou op de mat afgelopen woensdag. Ik had zo gedacht dat we gezien onze zwaar in de papieren lopende briefwisseling maar wat amicaler met elkaar om moeten gaan. (Amicaal. Voel jum?). Uitje brief begreep ik dat je de administratie aan het opschonen bent, en wat zag je? Peet heeft nog niet besteld! Gelukkig stuurde jij mij een me- mootje. Kom ik toch weer goed weg; snel even iets bestellen uit je fraaie boekwerk of..2,95 gulden betalen voor de ver zendkosten. Maar Ami jongen, in mijn vorige brief ben ik toch duidelijk geweest? Of is die brief niet voorbij de Tikpoezen geraakt? Zou j ammer zij n, dan heb j e toch een zakelij ke kans gemist Wat betreft die kleine drie piek die ik je nog schuldig blijk, wil ik toch wel wat kwijt; ik heb er mijn gezinshoofd over ge bogen en suf gepiekerd hoe in 's hemelsnaam dat drukwerk van je bij ons in huis is gekomen. Alle gepolste gezinsleden bleven het antwoord schuldig. Daarom weet bij ons geen hond (zelfs die niet) iets af van 'verschuldigde verzendkosten'. Maar goed, ik wil daar niet lullig over doen -ons kent ons nietwaar?- en wil best betalen voor die catalogus 'Ideeënwe reld Herfst/Winter 1987/1988'. Als Die Het Waard Was ten minste! Ik geef onmiddellijk toe dat we er met zijn allen in hebben zitten neuzen, en tal van ideeën hebben opgedaan. Maar de catagolus is vooral gebruikt als Referentieboek. Zo van: 'wat zou een broodrooster kosten?' 'Even in de Necker mann kijken!' Van de gevonden prijs trekken we dan zo'n vijftien tot dertig procent af en weten we wat het ons in de winkel om de hoek gaat kosten. Ik beken ook ruiterlijk dat ik heb genoten van al het schoons op de pagina's 160 en 161 en 170 t/m 174. Vooral die dame op pagina 172 die slechts gehuld is in artikelnummer C407/798! Als dat een Zeeuwsch meisje is, weet ik nu wel waarom jij daar in Hulst zit! (Nu even zonder gein; is dat waar wat ze zeggen van die Zeeuwsche Meisjes, 'heen sént te vééj'?) Toch gaat me al dit fraais qua prikkelfactor lang niet ver genoeg voor drie piek. En daarom lijkt het mij zakenvriend- schappelijktechnisch gezien het Recht Door Zeeste als ik je die catalogus terug stuur. Wat die ezelsoren en die verkreukelingen betreft; sorry hoor, maar je Blijft er ook in lezen! En als je een krabbel te genkomt in de trant van; 'bij V en D maar 126,98 gulden!!!', moet je daar niet wakker van liggen hoor! Uiteindelijk waren we bij een ander adres nog goedkoper uit. Met vriendelijke groeten en tot wederschrij vens, Je toegenegen Peet. PS. Het is hier momenteel een zootje op de wegen met al die bietenblubber erop (en dan die vorst er nog bij Van onze correspondente MIDDELBURG - Bijna een uur had de politierechter in Middelburg dinsdag nodig voor de behandeling van de zaak tegen de 58-jarige K. van der W. uit St. Laurens, die zijn eigen verdediging grondig had aangepakt. Van der W. stond terecht om- aanrijding plus het niet melden dat hij op 11 oktober '86 valse aangifte had gedaan van het doorrijden na een aanrijding, gepleegd door een onbekende die zijn auto zou hebben be schadigd. Voor de schade 2.500) had hij aangeklopt bij zijn verzekeringsmaatschappij, die een eigen onderzoek startte, om tenslotte evenals de politie tot de conclusie te komen dat de man zelf tegen een boom was opgereden. Na de aangifte had de politie de route afgelegd die Van der W. mogelijk had gereden. Langs de route troffen de ver balisanten een boom aan waarop lakschilvers, die later door het gerechtelijk laborato rium werden geïdentificeerd als afkomstig van de auto van Van der W. Bovendien moest de auto gezien de schade aan de boom en het voertuig, zijn ge stopt en toen weer zijn verder gereden en dus, zo werd gecon cludeerd, moest Van der W. (die toegaf dat niemand anders zijn auto kon hebben gebruikt) weten dat de schade door hem zelf veroorzaakt was. Maar de man liet niet af: uitvoerig ging hij in op details. Zijn echtge note en een van de verbalisan ten moesten op deze punten ge tuigen en tenslotte liet hij zich ontvallen dat een en ander hem 'een hoop geld zal gaan kosten'. „En dat is dan ook waarschijn lijk uw motief geweest", aldus de politierechter, die een en an der wel degelijk bewezen acht te. De rest van het betoog werd dan ook radicaal gekapt, waarna de man veroordeeld werd tot een boete van 350. Ook de 60-jarige F.N. uit Zie- rikzee was doorgereden nadat hij op 29 december van het vo rig jaar een verkeerslicht had geramd. Later bleek dat de man waarschijnlijk een black out had gehad als gevolg van een vorm van epilepsie, waar voor hij sinds enige tijd medi cijnen gebruikte. Dinsdag stond hij terecht op beschuldi ging van doorrijden na een van zijn ziekte in de Eigen Ver klaring voor het verlengen van zijn rijbewijs. Voor wat betreft het eerste feit concludeerde de politierechter tot ontslag van rechtsvervolging, voor het niet melden van zijn ziekte kreeg N. een boete opgelegd van 400. MIDDELBURG - Om 10.30 uur in de avond van 14 juli bedacht de 32-jarige Vlissinger M.G. dat het tijd werd om met zijn ex-vrouw te gaan praten over hun kinderen. Hij had zich intussen de no dige moed ingedronken en re soluut belde hij aan bij de Mid delburgse woning van de vrouw en haar nieuwe vriend. De vriend deed open en onmid- dellijk drong de Vlissinger naar binnen, waarna hij de vriend aftuigde. Toen de vrouw zich met de vechtpartij be moeide, kreeg ook zij ervan langs en dinsdag stond de Vlis singer voor de politierechter in Middelburg op beschuldiging van huisvredebreuk en mis handeling. Nogmaals betoogde de man dat hij alleen maar had willen 'praten' maar daarvoor 'de ge legenheid' niet kreeg. „En vindt u dat vreemd op dat uur van de avond en terwijl u gedronken had?", zo vroeg politierechter mr. Janzen van Oosten, die hem er bovendien op wees dat hij de vrouw al eerder regel matig bedreigd had. Intussen is de relatie met hulp van anderen in rustiger banen geleid en dat was de re den waarom hem de gevange nisstraf van zes weken geheel voorwaardelijk werd opgelegd met een maximum proeftijd van drie jaar, met daarnaast een boete van 750. De oogst aan kerstliederen bleek zeer gering. In eerste in stantie verbaasde ons dat. Na wat dieper doordenken, kwamen we tot de volgende vraag: Was Kertsmis in onze streek niet bij vutstek een kerkelijk feest, met weinig of geen andere feestelijkheden er rond? Er is wel een oud ge bruik geweest: rondgaan met de koenkelpot of rommelpot, maar ook dat is in Zeeuwsch-Vlaanderen allang in on bruik geraakt. Het was een verkapte vorm van bedelarij, zeker voor volwassenen, maar ook voor kinderen die wel iswaar blij waren met een versnapering, maar die net zo lief geld kregen (hetgeen dan thuis afgedragen moest wor den, want het waren allemaal niet van die luxe tij den). Zo'n rommelpot werd gemaakt door de opening van een stenen pot - met een conservenblik van een liter gaat dat ook - af te sluiten met de gedroogde varkensblaas van de slacht van november. Midden op dat vlies werd een stukje rietstengel bevestigd. Wreef men met de iets vochtig ge maakte hand langs dat riet, dan ontstond een ronkend ge luid. Dat werd doedelen genoemd. Daar werd dan bij ge zongen. Guust Lijbaart uit Hulst kende navolgend liedje nog: Kerstavondje, kerstavondje koop mij een nieuwe hoed. Mijn ouwe is versleten mijn moeder mag het niet weten. Als mijn moeder wafels bakt dan loopt de boter uit het gootje van kriek, krak, krootje. In het jaarboek 1929 van OHK De Vier Ambachten noteert P. A. Eggermont het als volgt, na de eerste vier regels die ongeveer gelijk zijn: Mijn vader geen geld 't geld is op de rooster geteld, Van kries, kras, krootsjen; en a' mijn moeder koeken bakt, dan loopt de boter deur 't gootsjen. Een variant is ook: Mijn ouwen is versleten Mijn moeder mag het nie weten, Mijn vader mag het nie klappen Of ik zal hem met de koekepan tegen zijn oren lappen. Voor wat de rommelpot aangaat, zegt hij„Voor wat de lie deren aangaat, vinden we sporen van dit gebruik in: ,,'k Eb al zoo lank mee' de rommelpot geloopen, 'k Eb geen geld om brood te koopen." (Hulst). En in het aftelversje: Rommel, rommel inde pot. Waar is Klaas en waar is Zot? Zot is in zijn stalletje. Wat heeft hij daar verloren? Allebei zijn oren. Pief poef paf, Gij zijt af.(Graauw) In hetzelfde artikel komt ook dit versje voor: Vrouwke mag ik es zingen? Ge weet dat ik het kan. 'k Eb 'uiske vol mee kinderen En een dutske van 'ne man. Dat was alles wat Kerstmis betreft. Wel ontvingen we een liedje uit Koewacht, gezongen tegen of op Onnozele Kinde ren (28 december) 'TIs vandaag onneuzele kinderkensdag; Geefvaoderkes en de moederkes wa. En geefeuk wa turelurelure vrou' krij'k wa, 'ik gezongen astoublieft. Pegam

de Stem | 1987 | | pagina 15