I don Speeïgoedgeweren wekken verwarring bij politie in VS STRAFGEVANGENIS WAS BERUCHTSTE MISDADIGERS DE BAAS :rT ergeer lijkt o DE STEM EXTRA DINSDAG 22 DECEMBER 1987 T48 Privacy Verdronken Aanslagen Er is een dichte heg van liguster rond mijn tuin. Zij beschermt mijn privacy. Aan groene heining merk direct dat mijn woonplaats een Londense ge meente is en dat ik niet ergens in een Amerikaanse voor stad woon. In Ame rika liggen alle voor tuinen open en bloot. Zij zijn niet zorgvuldig afge bakend. In Engeland wel. Met heggen en schuttingen. Dit komt omdat de Engelsen zeer gesteld zijn op hun privacy. De heg van liguster was er al toen ik hier kwam wonen. In mijn buurt hebben alle huizen een dergelijke heining. Hun bewoners kunnen elkaar dus geen verwijten maken dat zij zich te veel afzonderen op hun eigen grondgebied. Alleen is het erg vervelend dat zo'n heg elke zomer minstens tweemaal moet worden gesnoeid. Er zijn Engel sen die hun heggeschaar eind april al voor de dag halen. Zij trimmen het groene gewas dan een beetje bij. Want de Engels man houdt van een verzorgd grensgebied. De heg die hem scheidt van de akelige buitenwereld moet er 's zomers altijd heel netjes uit zien. Zij is immers een stuk van zijn particuliere privacy die van zijn huis een kasteel maakt. Ge zegd wordt dat de Engelsen niet kunnen leven zonder privacy. Zij laten zich met niemand in en verwachten in ruil daarvoor dat niemand zich om hen bekom mert. Vreemd genoeg geniet hun privacy geen wettelijke bescher ming. De woorden „Trespassers will be prosecuted", die zoveel bete kenen als 'Verboden toegang', hoeven nergens au serieux te worden genomen, want het En gelse gerecht onderneemt niets tegen indringers die geen schade hebben aangericht. De conser vatieve Lagerhuisafgevaardigde van het laesdistrict Stafford, William Cash, meent derhalve dat er iets niet klopt. „Wat heb je aan zogeheten privacy als die geen recht is?" vraagt hij zich af. De heer Cash heeft een wets voorstel ingediend om te beko men dat de legendarische En gelse hang naar privacy voor taan wetteüjk zou worden be schermd. Zijn initiatief wordt zeer lof waardig genoemd, want iedere rechtgeaarde Engelsman vindt dat vandaag de dag zijn privacy SIEMATIC KEUKENS TEGELS BOUWMATERIALEN TIMMERI ESDOORNLAAN 22 - OOSTERHOUT - l/let nu ook eigen montagedlenst badkamers, keukens en tegels ULWAUKEE (ANP) - ancy Swider en Mary octer zijn teruggekeerd in Amerikaanse schaats- fors wordt belaagd. Voor t joeg. Beiden maken deel meeste Engelsen is het streve :t van de twintig rijders en naar privacy gewoon een uiti, jdsters tellende afvaardi- van hun sterke verlangen a naar dp uan H met rust te worden gelaten. I naar ae spelen van grootste vijanden van Engelj "§ary' privacy zyn dan ook de auto, t baantje in te,ten en de media. De doors* bSui ten wijk van Engelsman is van oordeel dath Laukee verzekerde Swider vandaag de dag een overdrew J van ticket voor haar groot aantal formulieren me, de Spelen. Ook in 1976,1980 invullen en dat te veel orgamsa 1984 nam de inmiddels 31- ües op de hoogte zijn van zrj rijdster deel In 1976 was diepste geheimen. nder tien dagen wereldre- rdhoudster op de drie kilo- Door Roger Simons eter. Docter is nu 26. Koplieden in de Ameri- ianse ploeg zijn Bonnie Blair Nick Thometz. Blair, twee als wereldrecord- „De computer betekent d eken geleden door de Oost- ondergang van mijn privacy11 ïitse Christa Rothenburger zegt hij. Ook de kranten hangt ittroond hem de keel uit, want journalis ten zijn te nieuwsgierig. Als he /-vttt nTiT7Ï erop aankomt, respecteren z> k H I I ri P IX niemands privacy. Wie echte /JJ V/ LI -Li AVJ-J-Ls het traditionele verlangen vat de Engelsman om door nierr benaderd te worden nog ondermijnt, zijn de Getuigd van Jehovah. Die hangen I zelfs op kerstmorgen aan je 1 Zeer nette - meestal Ameri kaanse - zendelingen, die perst ii vat je bijbelkennis een beurt willen geven. Weten a dan niet dat jouw privacy sacro sanct is? Nee, zij slaan zelfs geer ommunistisch land iUDAPEST (DPA) - Ho acht op je heg van Iguster. Ook de wetenschap dat dt doorsnee Engelsman zelden vertrouwelijk gesprek Uympische Zomerspeler restigd. - laandag besloot het nation, met mensen die nog met vormt [ongarije in Budapest een pl( hik aan hem werden voorat 1 steld, schijnt hen'te ontbreken portevenement, dat van 17 Nog een ander ge*aar voor j illidkorea wordt gehouden. Engelse privacy zijl de buren Telkens als zij ongewaagd je li- gustergrens overschijden, kom er heibel van. Je kuit procede ren, maar dat is nier aan te ra den, want 't kost vee geld, zelfs WASHINGTON (RTR) - Een politieagent in Caliiir- nië ging op onderzoek uit na een bericht dat geva- pende mannen zich verdacht ophielden op een schol- terrein. Een paar minuten later schoot de agent de 19-jarige Leonard Falcon dood, die een vuurwapen op hem had ge richt dat speeldgoed bleek te zijn van het soort dat in het spel 'Laser tag' wordt ge bruikt. De agent vertelde nader hand dat hij het speelgoed wapen voor een echt wapen had aangezien -een steeds weer terugkerend probleem voor de politie, aangezien speelgoedvuurwapens steeds meer op een echt wapen lij ken. Op een recente persconfe rentie bij de nadering van Kerstmis stelde het Congres lid Mel Levine vast dat men in Amerika met een „ernstig nationaal probleem" werd geconfronteerd. Levine, een Democraat uit het zuiden van Californië, waar vele ernstige inciden ten hebben plaatsgehad, heeft een wetsontwerp inge diend dat van fabrikanten eist dat zij speelgoed vuurwa pens zö maken, dat zij ge makkelijk als zodanig te her kennen zijn. „Realistisch nagemaakte vuurwapens kunnen niet al tijd door politiemannen wor den herkend, al zijn de om standigheden nog zo gun stig", aldus Levine. „Het is niet eerlijk en onrealistisch te verwachten dat zij altijd het juiste onderscheid zullen kunnen maken wanneer zij denken dat zij in de loop van een echt vuurwapen kijken." Amerikaanse speelgoedfa brikanten maken voor naar schatting 200 miljoen dollar per jaar speelgoedvuurwa pens. Onder de populairste types zijn het Uzi-machine geweer, waterpistolen ge maakt naar het M-16-pistool en een pistool dat een afgiet sel lijkt van een .357 Magnum Colt Python. Drie maanden geledo trokken agenten hun pistole tegen een moeder en has drie kinderen op een weg i Californië nadat haar jorgi zoon een namaakpistool o; een in burger geklede re chercheur had gericht. Een grote fabrikant van speelgoedvuurwapens, Daisy Manufacturing, is begainen met het aanbrengen vai fel- oranje lichtgevende merkte kens op zijn speelgoelwa- pens, om ze van het tchte wapen te onderscheiden. Een van de grootste kan- handelaren in speelgoed heeft de fabrikanten Éten weten geen volmaakte ko pieën meer ie acceptoen zonder opvallend order- scheidingsteken. Er zijn ter bruikers die willen dat alle speelgoedwapens felgeel ge schilderd worden. De U.S. Public Interest He- search Group, een neutje verbruikersorganisatie, graag willen dat van ne's wetsontwerp een heel verbod wordt gemal op het maken van speelgt dat op vuurwapens vanwege het risico voor 1 deren. Levine is bereid zover gaan als de nu voorgestel maatregel geen succes h< maar hij verwacht in dat val straffe oppositie, vooral van de kant van fabrikanten. Jerald Vaughn, voorzitter van de International Assn ciation of Police Chiefs, vin® het wetsontwerp van Levi® „niet meer dan een stap". Speelgoedvuurwape® zijn, vindt hij, het zoveelste teken van een samenlevM die haar kinderen afstemt op geweld door hen met vuur wapens te leren spelen r" elkaar doden voor de sport. Als men zijn kinderen Kerstmis Uzi's geeft, Vaughn, dan is bezinning nCr dig. navolging van Hongarije leeft het Olympisch comité an Oost-Duitsland zich laandagmiddag aangemeld oor de Spelen van de 24ste lympiade in Korea. Met de wanneer je de zaak wint. Ett Bchrijving van de DDR komt Engels tuinboek dat k wel eens raadpleeg, zegt in veband met dergelijke problemen „Wat et ook gebeure, neem lever advocaat in de arm." et aantal deelnemende landen an de Zomerspelen op 115. 'ermijn )p 17 januari sluit de inschrij- ingstermijn voor de Zomer weien. Hongarije was gisteren iet eerste, land uit het Oost- dat zich bij het Interna- ionaal Olympisch Comité IOC) meldde. In 1984 behoorde iongarije tot de landen, die de pelen van Los Angeles boy- Jtten en daarna lieten weten sn dergelijke actie ook voor de pelen van Seoul te overwegen, oordkorea moest in de visie an die landen een deel van de profwedstrijden toegewezen tijgen. Over een dergelijke si- tering wordt nog steeds on- ïrhandeld door de beide Ko ea's en het IOC. Hein Vergeer, de snelste all- feell. 1 °nze sportredactie ,'ZELL - Hein Vergeer lijl ptme te hervinden. Met Leo thter voor de tweede achtere t-Zowel op de 500 meter (3 'akte de vroegere wereldkar had Vergeer 39,64 ge inJ De l3este sprinttijden de over drie dagen ge- ''de testwedstrijden kwa- met 38,07 (500 meter) en T (1000 meter) op naam Jan Ykema, die vorige de reeks Olympische metaten werd toegevoegd, e kortste afstand versloeg lp'^lne Aaftink (41,9) onder Slnst optimale omstan- niA t? 9'ympisch kandidate d Haringa. Marieke Stam, ir o?eens 6611 startbewijs 'ft y voor het grijpen startte wegens lichte Alcatraz is nu toeristenoord Robert Stroud had er al 33 jaren gevangenis opzitten, voor hij er terecht kwam. Al Capone vond de binnen plaats er wat klein, en bood aan haar op eigen kosten te laten vergroten. Nog steeds spreekt Alcatraz, anderhalve mijl uit de kust van San Francisco, tot ieders verbeel ding. Maar in de eens zo beruchte federale gevangenis komen nu alleen nog bezoekers, die dezelfde dag weer naar huis mogen. Door Frans Boogaard 's Morgens om half elf, drie kwartier voor de eerste van de vijf dagelijkse afvaarten, staan op de pier al honderden kijk- lustigen te wachten. Velen zijn gekleed in een T-shirt met de opdruk 'Staatseigendom - ge vangenis van Alcatraz'; een en keling loopt rond met een bolk- nak a la Al Capone, op de kade verkrijgbaar voor 1.75. Dergelijke souvenirs, Alca- traz-aanstekers en -hand boeien, tinnen gevangeniskroe- zen, plattegronden van de cel- blokken en foto's en biografieën van de beruchtste gevangenen, zijn een gewild artikel. Alca traz is een toeristische trek pleister, die veel geld in het laadje brengt. San Francisco en de staat Ca lifornia krijgen op die manier iets terug van het vele geld dat eerder aan de federale gevan genis is gespendeerd, want als gevolg van zijn geïsoleerde lig ging waren de exploitatiekos ten van dit paradepaardje on der de Amerikaanse strafin richtingen extreem hoog. Door dat zoet water, brandstof en voeding vrijwel dagelijks per schip moesten worden aange voerd en ook de onderhouds kosten hoog waren, liep de be groting van Alcatraz al snel op tot tweemaal die van de door snee federale gevangenis. Het was de voornaamste reden dat de toenmalig minister van Jus titie, Robert Kennedy, in 1963 Alcatraz sloot. De beroemdste strafinrich ting ter wereld had er toen 29 jaar als federale gevangenis opzitten, na eerst 25 jaar als mi litaire gevangenis te hebben gefungeerd. vangenis zocht om zich beter tegen aanslagen van concurre rende bendes te kunnen be schermen. Met 50.000 dollar op zak verkoos hij de cel boven een borgsom van nauwelijks 35.000 dollar. Hij kreeg toestemming zijn cel met persoonlijke eigen dommen in te richten, en hield via een door de staat betaalde telefoon contact met zijn kanto ren in Chicago. In 1932 werd hij op grond van belastingontdui king en andere aanklachten tot tien jaar veroordeeld, en in 1934, na twee jaar cel in Atlan ta, werd hij naar Alcatraz overgebracht. Voor de leiding van de fede rale gevangenis was zijn ver blijf de vuurproef, maar Capo ne, die in deze gevangenis geen speciale privileges genoot, ge droeg zich voorbeeldig. Hij deed de was van medegevange nen en bewakers, en had per soonlijk alleen de grootste moeite met het gebrek aan luxe en de strenge huisregels. Maar zijn aanbod om de krap-beme ten buitenplaats, die nog altijd in haar originele vorm bestaat, Alcatraz, het eiland van waar geen ontsnappen mogelijk was. Gehuisvest in de bombesten- dige ruimten van het fort dat het Amerikaanse leger in 1854 op de voorheen slechts door pe likanen en zeehonden be woonde rotsen bouwde, was ook de militaire strafinrichting die in 1909 werd geopend al een monument van degelijkheid. Toch wordt in alle brochures en boeken over Alcatraz (het eiland dankt zijn naam aan de pelikanen: Isla de Alcatraces' is Spaans voor 'Pelikaan-eiland') een nadrukkelijk onderscheid gemaakt tussen de ontsnap pingspogingen van voor en na 1934. Uit de minimaal bewaakte militaire gevangenis ontsnap ten in de loop van de tijd 23 ge vangenen. Uit de veel strenger bewaakte federale gevangenis - met één bewaker op elke drie gevangenen en voorzien van toen moderne beveiligingssys temen als elektronisch verze kerde celdeuren, metaaldetec toren en andere verklikkers - slechts twee, en die werden binnen een uur weer gepakt Vijf anderen die het eiland wisten te ontvluchten zijn nooit teruggevonden, maar gemaks halve nemen de autoriteiten aan dat zij verdronken zijn. Het koude water van de baai van San Francisco (nooit boven 10 graden Celcius), dat bovendien heel snel stroomde (tot 18 kilo meter per uur) vormde een na tuurlijke barrière, waarmee niet te spotten viel. Tijdens een van de ernstigste opstanden, in mei '46, werden bij een drie dagen durende be zetting twee bewakers en drie gevangenen gedood, en raakten zeventien bewakers gewond. Toch zou het nog tot begin van de jaren '60 duren voor de dis cussie over een humaner ge- vangenisbeleid, ook voor deze 'rotste appels in de fruitmand', naar een politiek niveau werd getild, en 'attorney general' Ro bert Kennedy zij n besluit om de gevangenis van Alcatraz op te heffen, kon aankondigen. De plaatselijke bevolking, die voor ontsnappingen altijd bang was gebleven, drong daar al jaren op aan. Op 21 maart 1963 verliet de laatste gevangene, aan handen en voeten geboeid, het eiland. Het was Frank Watherman, die bij zijn vertrek 54 jaar peniten tiaire ellende kort samenvatte: „Alcatraz is nooit voor iemand goed geweest." Voor bijgaand artikel is ge bruik gemaakt van 'Alcatraz, federal penitentiary 1934 - 1963' door James Fuller; Asteron, april 1987. op eigen kosten te laten vergro ten, werd door de gevangenis directie vriendelijk afgeslagen. In 1938 werd een ernstige vorm van syfilus bij hem vastgesteld, en in mei van dat jaar bleek die ook de hersenen te hebben aan getast. Hij begon door de weeks zijn zondagse kleren te dragen, en keerde na het ontbijt naar de verkeerde cel terug. Bezoekers van Alcatraz, die met door de dienst Toerisme van San Francisco beschikbaar gestelde cassetterecorders hun eigen rondleiding door de ge vangenis maken en slechts voor aanvullende details nog een be roep doen op de geünifor meerde wachten van het natio naal park dat Alcatraz sinds 1972 is, tonen voor zijn cel de grootste belangstelling. Robert Stroud, 'the Birdman of Alcatraz', die meer dan vijf tig jaar van zijn leven in ver schillende gevangenissen door bracht, is qua publieke belang stelling goede tweede. Deze fascinerende figuur, die verscheidene moorden op zijn geweten had en in de gevange nis een grote belangstelling voor vogels aan de dag legde, schreef verschillende handlei dingen voor de bestrijding van vogelziekten, voordat in 1942 ook hij onder het strenge Alea- traz-regime werd geplaatst, waar het houden van vogels hem werd verboden. Op de zie kenafdeling, waar vlokken stof en bergen vuil nu nog het ge brek aan hygiëne onder de ge vangenen lijken te willen illu streren, had hij een grote ka mer op het zuiden, die in de verte op het stadsgewoel van San Francisco uitzicht bood. Toch dankt Alcatraz wellicht nog zijn grootste bekendheid aan de film die werd gemaakt van de ontsnappingspoging - de enige misschien die geslaagd is - van Frank Lee Morris en de broers Clarence en John Wil liam Anglin. Zij verwijderden in het voorjaar van 1962 het metalen scherm voor de lucht verversing in hun cel, en ver- grootten het gat in de muur met UpStSllQ keukengerei. Het door het zout aangetaste cement liet zich makkelijk wegbikken, waarna ze via luchtkokers verder hun weg zochten door het strengbe- waakte complex. De bewakers misleidden ze door op hun hoofdkussen met papier, zee- presten en haar gefabriceerde koppen achter te laten. daarna nooit meer iets van zich te laten horen. In een warme juninacht met voor de baai van San Francisco extreem langzaam-stromend water verdwenen ze, om Nog steeds is Alcatraz, dat nu beschikt over een filmzaaltje, een bescheiden documentatie- ruimte en bewakers die moeten voorkomen dat al te zeer geïn teresseerden gevangenisruim ten binnenlopen die door hun bouwvallige staat gevaar kun nen opleveren, een versterkt fort, dat met modern gevange- nisbeleid weinig te maken heeft. De cellenblokken aan weerszijden van 'Broadway', de centrale gang, ademen bijna 25 jaar na de sluiting van de in richting nog de beklemmende sfeer waaraan gevangenen èn bewakers moeten zijn blootge steld. In het centrale deel van de gevangenis waren sleutels en wapens ook voor bewakers taboe, evenals in de kantine, waar ongewapende bewakers toezicht moesten houden op ge vangenen die zelf tenminste met bestek waren uitgerust. Het gevangeneneiland, dat nu per jaar zo'n driekwart miljoen bezoekers ontvangt, heeft be roemde gasten geherbergd. Van hen spant Al 'Scarface' Capone natuurlijk de kroon. Kapotte ruiten laten zien dat Alcatraz tegenwoordig verloederd is. De celblokken van Alcatraz boden in de loop der jaren onderdak aan be ruchte misdadigers. Slechts van John Paul Scott, een tot 30 jaar veroordeelde bankrover, staat vast dat hij in december '62 de baai overzwom in de richting van Fort Point, aan de zuidelijke punt van de Golden Gate Bridge. Toen hij daar op de rotsen aanspoelde, was hij er dermate slecht aan toe, dat hij niet meer kon lopen. Via het ziekenhuis, waar hij gelegenheid kreeg wat op te knappen, belandde hij opnieuw in Alcatraz. Deze onbetwiste koning van de Amerikaanse onderwereld, die al op 25-jarige leeftijd een weekinkomen had van 100.000 dollar, zat een korte gevange nisstraf uit in Philadelphia op grond van verboden wapenbe zit, maar al zijn biografen gaan ervan uit dat hij toen zelf de veilige beslotenheid van de ge- Voor de gevangenen van Alcatraz betekende de skyline van San Francisco de onbereikbare vrijheid.

de Stem | 1987 | | pagina 6