Sakker. neijel iERSTE PLAN OPRICHTING MONUMENT MOSSELCULTUUR' Tegenvallend bezoekersaantal bij hobbybeurs Sas van Gent Auto rijdt fietsers aan maar stopt niet Draaiboek Mest: handvat politieman in de straat Brief Nijverheid en Handel over WOV valt slecht bij CDA PLAATSELIJK NIEUWS uzen bv |MF op de res voor laterrijke ebieden Steun voor Afrika van basisschool Gastvrouw Ter Schorre weg STEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 21 DECEMBER 1987 988. >ry JPPINE - Een aantal inwoners uit Philip- e is bezig met de oprichting van een heem- iige kring. De kring wil proberen oudheid- idige zaken uit het mosseldorp uit de vergetel- ll te halen. ise Koerier Aardenburg Hoofdplaat 's-Heerenhoek Breskens Sluiskil Verkade-penning voor Naaijkens I A3j am hebt geprikt, 3t al z'n enthou- alles voor te be- r onvergetelijk roden, erlijke toewijding urend gepresen- er! je- 01140-12965 T6 terialen 655 Ml!?/' i, elektra én cm één vakje benutten, advertentie wordt in een ntie met het belangrijkste bondig. efoonnummer in de men gemakkelijk en snel. DE ZIJKANT HET BEDRAG talen. Voor toezending van dient u 7 3,50 extra te taling kunt u een groene uwe girokaart (dus géén ng) insturen, tg ontvangt u een or wij u echter 7 4,— Tekening moeten brengen. 3 aan Dagblad De Stem, reda. nties., of inleveren op onze Prijs incl. 6% BTW 7 5.88 7 7.84 7 9.80 711.77 f 13.73 715.69 iefoon: Van onze correspondent SAS VAN GENT - De eerste editie van de hobbybeurs Spel '87 is gezien het te genvallende bezoekersaantal niet naar de verwachting van de organisatoren verlopen. Dat is de mening van Mary Koetsenruyter uit Terneuzen, die zater dag samen met Pim van Hilten de beurs in de Sasse Vlaanderen op touw had ge zet. „We hebben zaterdag slechts driehonderd bezoekers mogen verwelkomen. Voor ons valt dat wat tegen. Allerlei activiteiten in de buurt zijn wellicht debet aan dit tegenval- Jeugdige Sassenoar wordt de kunst van het schieten bijgebracht. - fotowimkooyman lende bezoekersaantal. In Terneuzen was er bijvoorbeeld een Kerstmarkt. Toch is deze hobbybeurs voor herhaling vatbaar. Het was immers de eerste keer. Volgend jaar novem ber proberen we opnieuw en dan op een zon dag. Gezien het succes van de snuffelmark- ten blijkt deze dag in Sas van Gent beter aan te slaan", aldus Mary Koetsenruyter. In tegenstelling tot de organisatoren wa ren de deelnemende hobbyisten volgens de organisatrice enthousiast en tevreden over de beurs: „Nu het niet zo druk was, hadden de deelnemers alle tijd om bezoekers toelich ting te geven over hun hobby". De 34 standhouders presenteerden zater dag in de evenementenhal een gevariëerd hobby-aanbod. Zo waren er ondermeer een imker, Origami vouwkunst, poppen maken, geologische stenen, filligraan, droogbloemen en verenigingswerk te zien. eemkunde kring Philippine |het oog daarop zijn inmiddels foto's genomen van crische pandjes aan de Gentsebreedstraat en het bhuisplein. |iiwoner van Sas van Gent, gelmatig oude archieven cribeert', dat wil zeggen ihrijft in modern Neder- I, heeft zijn medewerking Mgd bij het doorspitten loude Philipiense archie- |is een voorlopig bestuur md voor de op te richten indige kring. Volgens ïm-voorzitter C. Barbé is |een paar jaar informeel over een dergelijke kin Philippine. „Wij dach- pt het leuk zou zijn om de pie van ons dorp in de e zin te bewaren. Daar- ebben we oog voor zowel cente als het verdere ver- (i", aldus Barbé. Een van de ((initiatieven die de kring teunt is de oprichting |een monument voor de lfaltuur in Philippine, p: „Daarmee doe je iets De mensen kunnen laen dat je wezenlijk iets |!an bent." het verleden krijgt BURG (ANP) - De Bra- Milieufederatie vindt dat Noord kant een actief beleid ft voeren ter bescher- Svan de waterrijke ge- pn in de provincie. schrijft dit aan het W van GS. Uit een recent ®oek van de BMF blijkt natuurwaarde in de wa- gebieden in Brabant «uitgaat. I gebieden zijn volgens de zeer waardevol door de bezigheid van talloze spe- fe soorten planten en die- |Tot de waterrijke gebieden p niet alleen grote wa- "Sen als de Biesbosch ge- maar ook uiterwaar- stroomdallandschappen, •ge heiden, gebieden met rn etl vochtige graslanden. achteruitgang in natuur- die zich overigens niet ®°et in de Biesbosch, P met name veroorzaakt in de aangrenzende ge- P activiteiten worden toe kan die schadelijk zijn. AJroote Peel is daarvan ijnend voorbeeld, aldus Bji, Het gebied zelf geniet f"«e bescherming, maar in ^••grenzende landbouw- P®i mag nog steeds wor- I gedraineerd. „Dat heeft ■„ia?'ng van He grondwa- "d m de Groote Peel tot i Hus is het een ern- f oedreiging voor het natte Sr daarvan", aldus de "der bekend, maar min- i 0 marmerend, is de si- m het uiterwaardenge- ^^•aeent de BMF. Door ont ogen, recreatie en het fek u8?heS§en en hout- F nolt de waarde van die 1 iarden achteruit. FMabantse Milieufedera- jj. 'Ut aan het college van eèn ki Provinciale overhe- nhifu tgrijkero1 kunnen raw-. beschermen van rdke gebieden. uiteraard ruimschoots de aan dacht Zo is de kring begonnen met de inventarisatie van oude panden die 'er uit springen'. In de toekomst wil de kring pro beren die op de Monumenten lijst te krijgen. Daarnaast zijn de archieven doorgenomen van de Gentsebreedstraat. In die straat woonden vroeger de no tabelen van het dorp. Er waren echter ook nogal wat cafés, waarvan de namen op een lijst komen te staan. In het voorjaar van 1988 wordt een eerste officiële ver gadering van de Heemkundige Kring Philippine gehouden. Daaraan voorafgaand is er een vergadering in februari of maart, waarop aspirant-leden zich kunnen aanmelden. Mo menteel is de kring in oprich ting bezig met het opstellen van de statuten. Half januari moeten die zijn afgerond. De Philippiense kring is wel van plan nauwe contacten te onder houden met de Heemkundige Kring Sas van Gent. Het is niet de bedoeling dat de nieuwe kring daarvan een onderdeel gaat vormen. „We sluiten het niet helemaal uit, maar voor alsnog gaan we er van uit dat we de zaak helemaal zelf op poten zetten", aldus Barbé. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Een spon tane actie van de kinderen van de Willem van Oranje- school in Terneuzen heeft zaterdag 1085 gulden opge bracht voor Afrika. Bij de school bestond 's mor gens grote belangstelling voor de rommelmarkt. Kerstbroden en staven, door verschillende bakkerijen in Terneuzen ge schonken, en zelf gebakken pannekoeken gingen grif van de hand. De actie was op touw gezet door de groep acht van de school, het idee was van twee leerlingen uit de groep. De winnaars met hun prijzen. Van onze correspondent TERNEUZEN - Tijdens een feestelijke bijeenkomst in restaurant De Kraag heeft de Zeeuws-Vlaamse Auto- mobielsport Club (ZEVAC) de kampioenen van het rit- tenseizoen 1987 gehuldigd. Vooraf aan deze huldiging werden de leden in de gelegenheid gesteld deel te nemen aan de traditionele laatste 'Wildrit', waarvoor ook dit jaar weer een goede belangstelling bestond. - fotowimkooyman Algemeen clubkampioen in de A klasse werd R. Roeland uit Terneuzen na een spannende strijd met zijn plaatsgenoot M. IJsebaert. In de B-klasse ging de titel naar A. Kooijman en bij de toerklassers stond J. van de Velde op de hoogste trede. Ver der werd de avond doorgebracht in een gezellig samenzijn, waarin nog door velen een sportieve terugblik werd geworpen op het afgelopen seizoen. Tussendoor werd bingo gespeeld en onder het genot van een hapje en een drankje en op de tonen van de muziek een dansje gemaakt. Van onze verslaggever ROOSENDAAL - De politie van Roosendaal is op zoek naar de eigenaar van een oranje-kleurige VW Golf of een Fiat Ritmo. De eigenaar van de wagen heeft zater dag namelijk een fietser aangereden op de President Kennedylaan in Roosendaal en is vervolgens er vandoor gegaan. De fietser, de elfjarige LB. uit Roosendaal, stak om 8.50 uur de Bergrand over en wilde linksaf slaan, in de richting Kroeven. Hij passeerde een groen stop licht maar werd bij het over steken nog net aangetikt door een wagen. B. kwam ten val en nam in zijn val een vriendje mee dat naast hem fietste. De automo bilist hield even in, maar gaf daarna meteen gas om de wijk Bergrand in te riiden. De jongens hebben nog wel de tijd gehad om het kenteken van de wagen op te nemen. De wagen was oranje van kleur en had een grijs-kleurig vlak, waarschijnlijk van een deur die nog moet worden gespoten. In Rotterdam bleek een auto te REGELS EN wetten maken is één ding, de handhaving ervan en de controle erop is natuurlijk nog wat anders. Voor de regels die de kwalijke gevolgen van het mest overschot moeten bestrijden ligt dat net zo. Om nu 'de politieman in de straat' een handvat te geven als hij een verdacht luchtje ruikt of denkt iets te zien wat niet in de haak is, is een 'Draaiboek Mest' gemaakt. De Brabantse milieu-gedeputeerde R. Welschen kreeg vrijdag op het Provinciehuis in Den Bosch het eerste exemplaar van het draaiboek overgehandigd door mr. G. Bos, officier van justitie en voorzitter van het provinciaal overleg mest wetgeving. Door Kees den Exter DE OMSLAG van het draai boek wordt gesierd door het bronzen varken dat op het voorplein van het Provincie huis in Den Bosch staat. „Brabant heeft het varken van Troje binnengehaald. Het beestje heeft inmiddels heel wat van zijn glans ver loren", aldus mr. Bos met een wat zuur gezicht. Als officier van justitie is hij speciaal belast met het toe zicht op de naleving van mi- lieu-regels. Ten aanzien van de mestproblematiek speelt hij niet alleen de boeren de zwarte piet toe: „Dit draai boek is ook geen motie van wantrouwen aan het adres van de landbouw. Die houdt zich in het algemeen heel aardig aan de regelgeving. Het is bemoedigend om te zien hoe het bewustzijn bij het landbouwbedrijfsleven groeit. En ik ontken ook niet dat de boer het moeilijk heeft. Er is een hoop verdriet, zo merk je bij de economi sche politierechter, als daar zaken overtredingen van de melkwetten aan de orde zijn". Maar mr. Bos heeft ook zijn grimmige kant: „Over tredingen van de mestwetge ving, een economisch delict, doe je in eerste aanleg af met geldboetes. Maar gaat men het boekje ver te buiten, dan kunnen we ook machines in beslag nemen. En daar zijn boeren en loonwerkers heel gevoelig voor". Om de gevolgen van het mestoverschot-en dat is in met name onze provincie gi gantisch-in de hand te hou den en te krijgen beschikt justitie over de Meststoffen wet en de Wet Bodembe scherming. Aan bijvoorbeeld de Meststoffenwet hangen vast 'het registratiebesluit dierlijke meststoffen', 'het verplaatsingsbesluit', de re geling aanwijzing diersoor ten en hun mestproduktie', 'het besluit mestbank en mestboekhouding', 'de rege ling differentiatie in over schotheffing' en het 'besluit voorwaarden afzetovereen- komsten'. De Wet Bodembe scherming voegt daar nog eens aan toe het 'besluit ge bruik dierlijke meststoffen'. Ga er naar aanstaan, als politieman, als medewerker van de algemene inspectie dienst van het ministerie van Landbouw, als gemeente- of provincie-ambtenaar om daar nog wijs uit te kunnen bij een controle. Het gisteren gepresenteerde draaiboek beoogt de man in het veld die de controle uitoefent tot rug gesteun te zijn in de rimboe. Bovendien geeft het draai boek aan wie welke controle uitoefent. Gedeputeerde Welschen benadrukte nog eens dat het mestprobleem in Noord-Bra bant kwantitatief het grootst is: „Daarom is voor ons een voortrekkersrol weggelegd. Dat komt tot uitdrukking in de samenspraak die wij heb ben met het landbouwbe drijfsleven. Wij waren vroeg met regelgeving. Soms leidde dat tot hoongelach, maar nu geven andere provincies toch aan dat wij een basis hebben gevormd. Bovendien zijn er in onze provincie nog al wat proefprojecten op gang geko men, bijvoorbeeld voor de technische verwerking waardoor de mest rendabel over grotere afstanden kan worden vervoerd. Er is een export op gang gekomen van kippenmest en we zijn be gonnen met het vergroten van de opslagcapaciteit. Al bij al zijn dat goede pogin gen, maar we moeten attent blijven, want het probleem groeit naarmate de normen in de toekomst scherper ge steld worden". SCHIETING - Puntenschie- ting Sint-Sebastiaan met 23 schutters. Hoge vogel: R. de Wispelaere; zijvogels en kal len: Th. Lampaert en R. Pie- laet; grootste aantal (6): J. Cattoor. Stand kampioenschap: 1. Th. Lampaert 34 punten, 2. G. de Vriend 29,3. Fr. van Ecke 24,4. R. Pielaet 22, 5. H. Ginneberge 22 punten. Winnaar klepschieting: R. Pielaet. Stand kampioen schap: 1. R. Pielaet 16 kleppen, 2. M. Verploeg 14, 3. Th. Lampaert 12, 4. Fr. van Ecke 12, 5. J. de Muijnk 11 kleppen. HONDENCLUB - Hondenclub Aardenburg begint op 3 januari met een nieuwe cursus Gedrag en Gehoorzaamheid. Belangstel lenden kunnen informatie krij gen tijdes de trainingen op zon dagmorgen van 9.30 tot 12.00 uur en op dinsdag van 19.00 tot 21.30 KERSTVIERING - De oude- rensoos viert dinsdag 22 de cember vanaf 14.00 uur het kerstfeest in het dorpshuis. Er wordt bingo gespeeld en er is een koffietafel. VROUWENVERENIGING - De vrouwenvereniging houdt woensdag 23 december de maandelijkse bijeenkomst. Deze avond staat in het teken van het maken van kerst stukjes. SCHIETING - Zaal De Ko renbeurs, schieting voor be jaarden en minder validen, 16 schutters. Eerste hoge vogel: N. Schouwenaar, Juliana; tweede hoge vogel: C. van de Dries, Soranus; eerste zijvo gel: F. Ossewaarde, Doel naar Hoger; tweede zij vogel: P. Maat, Zorgvlied; derde zij vo gel: B. van de Dries, Eensge zindheid; vierde zijvogel: J. Bos, Soranus 2; grootste aan tal (9): Job Koens, Victoria. De volgende schieting is 29 december. TONEEL - De ouders van de leerlingen van de RK-school hebben als dank voor de ge slaagde kerstviering van hun kinderen, enkele toneelstuk jes opgevoerd. Met kerstver halen en gedachten wilden ze hun kinderen de kerstsfeer van verschillende landen dui delijk maken. Aan het slot van de avond deelden ze kerstkransen uit. KERSTVIERING - Er waren veel belangstellenden in de RK-kerk toen de leerlingen van de basisschool hun kerst feest vierden. Enthousiast speelden de kinderen hun musicals. Het slot van de mu sical van groep 7 en 8 haakte in op de honger in Ethiopië. Daarna werd gecollecteerd en dat bracht ƒ351,- op voor 'Afrika Nu'. De kerstviering werd opgenomen op video en belangstellenden kunnen de band lenen bij de school. KERSTFEEST - De kinderen van de christelijke basischool verzorgden een kerstviering voor ongeveer 200 aanwezi gen. De kleinsten brachten korte sketches en de oudere schooljeugd 'Vadertje Panov' van Leo Tolstoj. Er werd ook een collecte gehouden voor 'Afrika Nu'. Die bracht 423,- op, wat werd aangevuld naar 500 gulden door zendingsgeld van de school. WINNETOU - Aan de laatste schieting van de karabijnclub Winnetou namen 24 schutters deel in zaal Dallinga. Uitslag: hoge vogel: Ronnie Ingels, Westdorpe; linker zijvogel: Eric van Damme, Moerbeke; rechter zij vogel: Roger d'Hert, Moerbeke; grootste aantal (4): Piet van Puyvelde, Sluiskil. De volgende schie ting is 10 januari om 15.00 uur. SKW - Het jeugd vakantie- comité van het SKW houdt vandaag (maandag 21 decem ber) een speldag voor jeugd van vier tot en met twaalf jaar in het Gildehuis. Van 10.00 tot 12.00 uur kunnen de kinderen van vier tot zes jaar kerstkaarten en versieringen voor de kerstboom maken. Daarna wordt een film ver toond en op het eind van de morgen krijgt men een ver rassing. Van 14.00 tot 16.00 uur komen de kinderen van zeven tot en met twaalf jaar in actie. V Van onze verslaggever TERNEUZEN - De kritische brief die het departement Zeeland van de Maatschappij Nijverheid en Handel aan Gedeputeerde Staten (GS) hebben gestuurd is ook slecht gevallen bij de CDA afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen. In de brief worden GS verweten zich te weinig te hebben ingespannen om de vaste oeververbinding over de Wester- schelde voor Zeeland veilig te stellen. voldoen aan de beschrijving. De eigenaar woonde echter niet meer op zijn oude adres. Verder zijn er nog enkele tientallen combinaties van kentekens opgevraagd, maar de politie heeft de automobilist nog niet kunnen achterhalen. De politie wil dan ook graag in contact komen met getuigen. Het telefoonnummer is tel. 82000, vragen naar Team C. Daardoor zou onnodig vertra ging in de besluitvorming zijn ontstaan. De Kring van Werk gevers in Zeeuwsch-Vlaande ren nam vorige week ook al stelling tegen het schrijven van het departement. De CDA afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen noemt de brief in het jongste orgaan 'overdreven'. „De toon waarop over de bestuurlijke voortgang van het project verwijten wor den gemaakt, wordt bepaald niet onderbouwd met feiten die zo'n houding rechtvaardigen". Het CDA ziet zo'n brief dan ook bepaald niet 'als een steun in de rug in ons streven naar realise ring van de WOV'. Voor het CDA staan in ja nuari drie bijeenkomsten op het programma. Woensdag 6 januari wordt in hotel De Wie lingen in Cadzand tussen 19.30 en 21.00 uur een nieuwjaarsbij eenkomst gehoudend. Op 20 ja nuari volgt er voor de afdeling Oostburg een jaarvergadering in hotel De Eenhoorn. Deze be gint om 20.00 uur. Verder is er op 25 januari in hetzelfde etablissement hoog bezoek uit Den Haag. Het Tweede Kamerlid J. Noord zal daar een uiteenzetting geven over de actuele landbouwpoli- Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het ver pleegtehuis Ter Schorre in Terneuzen heeft gistermid dag afscheid genomen van gastvrouw Nel van Wijck. Ze gaat met pensioen. Mevrouw Van Wijck kwam in 1973 in dienst als gastvrouw. In die functie heeft zij de afgelo pen jaren de zorg gehad voor de ontvangst en eerste begelei ding van bewoners en familie bij opname. Het afscheid vond gistermid dag plaats in het Praetuus, de ontmoetingsruimte van het te huis waar mevrouw Van Wijck een receptie kreeg aangeboden. tiek. Aansluitend wordt de jaarvergadering voor de regio West-Zeeuwwsch-Vlaanderen gehouden. De laatste bijeen komst begint om 19.30 uur. HILVARENBEEK - Zater dag 19 december heeft de voorzitter van het Brabants Centrum voor Amateurto neel, Theo Janse, namens de landelijke organisatie het NCA in het cultureel cen trum Elckerlijc de Eduard Verkade-penning uitgereikt aan Jan Naaijkens. Het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel is de landelijke overkoepeling van alle organi saties die de stimulering en ontwikkeling van het amateur toneel willen bevorderen. Eduard Verkade was een to neelspeler-regisseur, een thea termaker die in de eerste helft van deze eeuw belangrijk ver nieuwend werk heeft verricht. En de naar hem genoemde pen ning is een hoge, zelden uitge reikte onderscheiding voor wie in zijn voetspoor is getreden, zij het dan als amateur. Jan Naaijkens heeft dus alle reden om zich erkend en geëerd te voelen bij zijn 50-jarig to neeljubileum. Dat feest vierde hij samen met zijn nu 80-jarige vereniging Maet Hout Staet. Daarvoor koos hij een bewer king van Molière's 'De inge beelde zieke'. Jan zag nog kans zelf zijn entree te maken als notaris van de stervende. De vereniging bood de jubi laris eveneens een cadeau aan: een bon voor een voorwerp van beeldende kunst dat het pleintje moet gaan sieren tus sen de school en het culturele centrum, de twee polen waar tussen Jan Naaijkens leefde, woonde en werkte en zijn in spiratie opdeed. Burgemeester Ligtvoet van Hilvarenbeek voegde daar waarderende woorden aan toe. De provin ciale en gemeentelijke overhe den waren ruim vertegenwoor digd, evenals functionarissen, regisseurs en spelers uit het amateurtoneelleven.

de Stem | 1987 | | pagina 9