Kasparov weigert commentaar SPORT BELG VI Zweden herovert Davisbeker UITSLAGEN Wilander ontkent dopinggeruchten af met een overwinning AJAX HEEFT SPIJT VAN AANBIEDING AAN TECHNISCH DIRECTEUR de stem SPORT 4 MAANDAG 21 DECEMBER 1987 Steffi Graf behaalt elfde toernooizege destem spo Jan Timman sluit tweekamf T12 'Delen' Conditie AMSTERDAM - Komt de wintervakantie voor Johan Cruijff nog net op tijd? Roekeloos Spuugzat Macht Krüzen Gewoonte De Ruiter mogelijk naar Calgary Voorlaatste plaats ijshockeyteam Machtsovername Nykanen in Sapporo Krappe zege jonge handbalsters Mayer onderbreekt zegereeks Tomba tlÖNCHENGLADBAC iaar op het groene bilj< Piancavallo IJSHOCKEY SCHAATSEN Sanders in Weert VERVOLG VAN EERSTE SPORTPAGINA „Dat is grote klasse, zoals Kar- pov zichzelf op de laatste dag in de hand hield", complimen teerde de Nederlandse groot meester Gert Ligterink de te leurgestelde uitdager. De jongste wereldkampioen aller tijden was er kennelijk ook veel aan gelegen Karpov in zij n waarde te laten en de broze vriendschapsbanden, die tij dens het toernooi plotseling werden aangeknoopt, niet te beschadigen. Hij weigerde commentaar te geven op zijn gedenkwaardige overwinning. „Op dit moment wil ik alles slechts vergeten", zei Kaspa rov. Het minimale verschil tussen beide grootmeesters moest der halve van commentaar worden voorzien door vrienden en hel pers van Kasparov. „Misschien moeten ze de titel eigenlijk de len", zei secondant Edoeard Goefeld. „Het is de eerste keer in de geschiedenis dat twee dermate geniale schakers zo lang tegenover elkaar hebben gezeten. Ik durf ook rustig te voorspellen, dat bij het vol gende wereldkampioenschap in 1990 dezelfde sterren zullen flonkeren. Zij zijn de besten en zullen dat voorlopig wel blijven ook". Goefeld bekende dat Kaspa rovs gevolg op donderdag geen cent meer gaf voor zijn kansen. Zelfs vrijdag nog meende Goe feld wel een ontsnappingsmo gelijkheid te zien voor Karpov. „Kasparov voelde zich niet sterk. Hij wist dat hij soms zwak had gespeeld en in ge compliceerde situaties boog on der de tijddruk. Hoe zou hij op zo'n moment de kracht moeten vinden voor een wondertje?", vroeg Goefeld zich af. Als ant woord wist hij zaterdag ook niets anders dan: „Karpov speelde in de laatste partij te gen twee tegenstanders: Kas parov en de klok". De 36-jarige Anatoly Karpov boog zaterdagavond, na een slordige duizend zetten en hon derd uur schaken in Sevilla ge durende de mentale en fysieke slijtageslag, voor beide het hoofd. De tranen van vreugde na de 23ste partij waren te vroeg vergoten. Karpov nam met droge ogen afscheid. Hij stopte de klok en schudde Kas parov de hand. „Anatoli was in een betere conditie dan bij de vorige gelegenheden", zei zijn trainer Elizbar Oebilava. „Hij heeft gedurende deze match drie kilogram verloren. In Moskou raakte hij liefst tien kilo kwijt. Nu leek hij fitter dan Kasparov". De nieuwe en oude titelhouder kreeg van verscheidene kanten te horen dat hij de promotie van zijn autobiografie 'Kind van de verandering' belangrijker achtte dan een gedegen voorbe reiding op Sevilla. Andrew Page, de manager van Kasparov, beaamde dat. „Het is verschrikkelijk moei lijk de energie steeds weer op te brengen. Een dergelijk duel, met zo'n Hollywood-einde stelt heel zware eisen aan de ge zondheid van een speler. De spanning en vibratie sloegen per slot van rekening zelfs over op de toeschouwers", aldus Pa ge. Joaquin Espejo, de assistent van de Nederlandse hoofdarbi ter Geurt Gij sen, wist daar van mee te praten: „In de buurt van de tafel voelde je de onder huidse emotie over je gehele lijf". Aan de doodse stilte in de speelzaal en het opgewonden kabaal in de analyseruimte kwam zaterdagavond lang zaam een einde. Nog lang zal echter met bewondering wor den gesproken over de verrich tingen van de twee Sovjet- groomeesters: de nerveuze vir tuoos uit Azerbaidzjan en de onderkoelde rekenmeester uit Moskou. Na 120 partijen schei den voorlopig hun wegen. Ana toli viert met Natasja de kerst in Moskou, Gari en moeder Klara vliegen naar Bakoe. De vakantie zal echter kort zijn. Een onafzienbare reeks van de monstratiepartijen en toer nooien vult inmiddels hun agenda's. En volgens de inge wijden staat ook de volgende tweekamp om de wereldtitel in 1990 al genoteerd. Afgebroken stelling: wit (Karpov): Kgl, Db5, Le4, e3,f2, g3 en h2; zwart: Kg8, De7, Pf8, e6, g7, h6. Vervolg 24ste partij: 42. Kgl-g2 g7- g6, 43. Db5-a5 De7-g7, 44. Da5-c5 Dg7-f7, 45. h2-h4 h6-h5, 46. Dc5-c6 Df7-e7, 47. Le4-d3 De7-f7, 48. Dc6- d6 Kg8-g7, 49. e3-e4 Kg7-g8, 50. Ld3-c4 Kg8-g7, 51. Dd6-e5+ Kg7- g8, 52. De5-d6 Kg8-g7, 53. Lc4-b5 Kg7-g8, 54. Lb5-c6 Df7-a7, 55. Dd6- b4 Da7-c7, 56. Db4-b7 Dc7-d8, 57. e4-e5 Dd8-a5, 58. Lc6-e8 Da5-c5, 59. Db7-f7+ Kg8-h8, 60. Le8-a4 Dc5- d5, 61. Kg2-h2 Dd5-c5, 62. La4-b3 Dc5-c8, 63. Lb3-dl Dc8-c5, 64. Kh2- g2, zwart geelt het op. Bom onder stoel Cruijff "t/vrtw I'^./I Tvnn T ruMinrrvn Door Ted van Leeuwen De technisch directeur van Ajax gaat vandaag veertien dagen uitblazen en denkt daarna het twee-jarige contract te tekenen dat voorzitter Ton Harmsen en penning meester Klaas Bakker hem zes weken geleden voorgelegd hebben. Hoewel niemand dat officieel wil bevestigen, heeft Ajax in middels spijt van de aanbie ding. En ligt er een bom onder Cruijff's directiestoel, het wachten (of zoeken) is alleen nog even naar de man die de lont durft aan te steken. Voor lopig lijkt de kans dat Cruijff ook volgend seizoen aan de Amsterdamse Middenweg werkzaam is minder dan vijf tig procent De clubleiding is geschrok ken van de greep naar de macht van de voormalige su perster. „Het liefst zou hij alle sleutels hebben, bepalen hoe laat 's morgens het hek open gaat en 's avonds persoonlijk het licht uitdraaien, op het tijd stip dat hem schikt", aldus een ingewijde. Ook is het transfer- beleid een punt van discussie en vooral de manier waarop Cruijff met mensen omgaat. Hij vervreemdde Vanenburg, Rijkaard, Boeve en Bosman dusdanig van Ajax dat zij bij de club vertrokken of gaan vertrekken, terwijl ook aan voerder John van 't Schip zich al op de buitenlandse markt oriënteert. Tevens vindt de clubleiding dat Cruijff geen realistisch voetbal WUPPERTAL (SID) - Steffi Graf heeft in Wuppertal een invitatietoernooi op haar naam gebracht. De Westduitse Graf zegevierde in de finale over de Bulgaarse Manuela Malejeva: 6-4, 6-3. De partij duurde tachtig minuten. Het was elfde toernooizege van Graf in dit jaar. De achttienjarige Graf had de eindstrijd bereikt door een overwinning op de Ameri kaanse Lori McNeil (6-0, 6-1). Malejeva plaatste zich door Helena Sukova uit Tsjechoslo- wakije (6-3,6-3) te verslaan VOETBAL - Bert Jacobs zal nog twee seizoenen trainer van Vitesse blijven. Jacobs, wiens contract na afloop van dit voet- baljaar eindigt, heeft dit week einde bijgetekend. JUDO - US Orleans heeft za terdag in eigen zaal het bezit van de Europese judo-beker voor clubteams geprolongeerd. In de tweede wedstrijd won Orleans met 5-1 van het West duitse Wolfsburg. De Fransen hadden de eerste wedstrijd, een week geleden, met 2-5 verloren. ATLETIEK - Paul Kipkoech uit Kenia heeft zaterdag in Cardiff een internationale veldloop over 8000 meter ge wonnen. De wereldkampioen op de 10.000 meter van Rome legde de afstand af in 24 minu ten en 44 seconden. Hij bleef de Engelsen Dave Clarke (25.02) en Tim Hutchings (25.10) ruim voor. ZWEMMEN - Susanne Börnike heeft op de eerste dag van de Oostduitse winterkampioen- schappen een wereldtijd ge zwommen op de 200 meter schoolslag. Zij tikte in Rostock aan na 2 minuten en 24,61 se conden. De vorige toptijd stond sinds 9 februari 1986 met 2.25,71 op naam van haar landgenote Silke Hörner. speelt. Zijn roekeloze aanvals- spel levert aantrekkelijke wed strijden, maar weinig punten op. Niet alleen staat Ajax tien verliespunten achter op PSV, dat zou eventueel nog aan het unieke van die reeks kunnen worden toegeschreven, Ajax met zijn 26 full-profs en zeven trainers heeft slechts vier ver liespunten minder dan een mo dale club als VW. Daarmee hangt ook nauw het volgende punt van kritiek samen, de schrikbarende te rugloop van de publieke be langstelling. Als de tendens zich voortzet gaat Ajax veertig procent op de recette-begroting verliezen, ruim een miljoen gulden. Maar ook de spelers zijn Cruijff spuugzat. Naar schat ting negentig procent gaat lie ver niet meer met hem verder. Niet alleen bemoeit hij zich met alles (een speler: „zelfs hoe je een broodje kaas moet opeten, weet hij beter"), Cruijff moet en zal ook altijd gelijk hebben. Zijn invloed bij de spelers daalt snel. Cruijff wordt door zijn eeuwige kritiek niet meer se rieus genomen. Tekenend voor de situatie zijn drie standaard- grappen die de A-selectie maakt: - Wie flauwekul verkondigt wordt door Ajax-spelers met één woord terecht gewezen: 'Johan'. - 'Voor leuk voetbal bij Ajax moet je naar de A-l jeugd gaan kijken. Op dat elftal heeft Cruijff nog geen invloed'. - De nieuwe aanwinst uit Zweden, Peter Larsson, ver telde in het spelershome dat hij een Lingaphone-cursus Nederlands volgt. Waarop een aantal spelers spontaan riep: 'Ik hoop dat Larsson de taal niet te snel leert. Zo lang hij geen Nederlands verstaat kan Cruijff hem ook niet suf-lullen'. De spelers zijn het ook be hoorlijk beu dat zij altijd de schuld van een nederlaag krijgen en altijd door Cruijff gekleineerd worden. Het hoge verlies aan punten treft de spelers van Ajax ook fors in de beurs. Op aandrang van Cruijff zijn alle contracten zo opge maakt dat het inkomen van de spelers voor het grootste deel bepaald wordt door de resultaten. Zij verdienen 1500 gulden per punt. Overi gens leidt Cruijff door de te rugloop aan toeschouwers ook financiële schade. Cruijff heeft bij de contractbe sprekingen geëist dat hij meer macht krijgt als het om het aantrekken van spelers gaat. Maar hij heeft de afgelopen weken niet bepaald bewezen daarmee te kunnen omgaan. De affaire-Madjer is daar een sprekend voorbeeld van. Of schoon bij Ajax bekend was dat de Stichting Arbeidszaken geen toestemming wilde verle nen, ondernam Cruijff, verge zeld van algemeen directeur Van Eijden, een reis naar Porto teneinde de Algerijnse balgoo chelaar vast te leggen. Ajax kreeg in de Noordpor- tugese havenstad echter nie mand die echt iets te vertellen had te spreken. Vervolgens wilde Cruijff daags voor het sluiten van de Europa Cup- transfertermijn (15 december) naar Zurich vliegen waar FC Porto een tussenstop maakte op de thuisreis vanuit Tokio, in een weinig realistische poging alsnog tot zaken te komen. Vervolgens trachtte Cruijff de (onbetaalbare) spits Clive Allen van Tottenham Hotspur naar De Meer te halen. Ook is men bij Ajax niet te vreden over de gang van zaken rond de transfer van de Zweed Peter Larsson. Hij kostte Ajax twee weken terug zo'n twee miljoen gulden. Dat kwam om dat de speler kort voor fatale vijftiende december gecontrac teerd moest worden nadat Spelbos met een blessure was weggevallen. Gebruikmakend van de wet der schaarste dreef Larsson's werkgever, IFK Gothenburg de prijs fors op. Maar in het voor jaar heeft Cruijff nog contact met Larsson gehad, het laatst op 23 mei. Hierop reagerend zei voorzitter Harmsen in deze krant van 23 september jl. woe dend: „Cruijff wist dat Spelbos 33 en kwetsbaar is, daarom wil ik vóór en niet tijdens het sei zoen een lijstje met spelers zien". De schadepost wordt voorzichtig op ruim een half miljoen gulden becijferd. Nadat Cruijff zich vergist had in Jan Sörensen is er bij Ajax nog nagedacht over een linker middenvelder. Anton Janssen ging naar PSV, maar Cruijff was wel geïnteresseerd in de kersverse international Hen drie Krüzen van FC Den Bosch. Ajax bood Arnold Scholten als ruilobject aan. Omdat Cruijff bij eerdere gelegenheden ge weigerd had Scholten aan FC Den Bosch uit te lenen, vroeg de Bossche club een bijbetaling van ruim een miljoen gulden. Ook is het bestuur niet te vreden over de invulling van de trainers-staf. Cruijff heeft een blind vertrouwen in zijn rechterhand Tonnie Bruins Slot. Die ligt echter heel slecht binnen Ajax. Cruijff echter wil zijn loyale medewerker niet degraderen. Het bestuur schuift Barry Hulshoff naar voren. De voormalige verdedi ger is één van de weinigen die Cruijff tegengas durft te geven. Na de terugkeer van Cruijff zal de beslissing vallen. Kort voor de komst van Cruijff bij Ajax, zei Ton Harmsen: „Johan Cruijff zou goed inzetbaar zijn in technische apparaat van Ajax. Maar ik zal nooit toe staan het lot van Ajax in han den van Johan Cruijff te leg gen". En dat laatste is actueel. De vraag is alleen wie durft de impopulaire maatregel te ne men. Want Cruijff weet zich gedekt door een belangrijk deel van de publieke opinie. Joakim Nyström (links) en Mats Wilander feliciteren elkaar na de beslissende winst op India in het dubbelspel. - fotoanp. GOTHENBURG (ANP) - In minder dan vijf en een half uur heeft Zweden zijn positie als s werelds sterkste tennisnatie bevestigd. Kreeg India op de eerste ope ningsdag van de Davis-bekerfinale al geen been aan de grond, zaterdag redu ceerde de dubbelspelcombinatie Mats Wilander/Joakim Nyström de waarde van resterende ontmoetingen tot nul. Door de overwinning van het Zweedse kop pel op de gebroeders Anand en Vijay Amri- traj (6-2, 3-6, 6-1, 6-2) was de voorsprong na de tweede wedstrijddag in Gothenburg (3-0) niet meer te achterhalen. In de laatste twee partijen wonnen de Zweden eveneens simpel van htm Aziatische opponenten en brachten zo de eindstand op 5-0. De finale van het 77ste toernooi om de Da visbeker werd daardoor een anticlimax. In dia slaagde niet in zijn opzet een afgang te voorkomen. De 12.500 toeschouwers in het Scandinavium klapten hun handen stuk, maar kregen geen waar voor hun geld. Het is de vierde keer dat Zweden de voor naamste landenwedstrijd in het tennis wint. Op het laatste moment vervingen Wilander en Nyström het duo Stefan Edberg/Anders Jarryd, dat voor het dubbelspel op de baan zou komen. Op de openingsdag had Wilander Ramesh Krishnan en Jarryd Vijay Amritraj terug gewezen. Zweden eiste eerder in 1975, 1984 en 1985 de beker op. Het was de vijfde achtereenvolgende keer dat Zweden de eind strijd bereikte. Zweden heeft er gewoonte van gemaakt al leen tegen Australië ten onder te gaan: in 1983 en 1986. Dertien jaar geleden veroverden de Scandinaviërs met Björn Borg de eerste cup. In 1984 werd de Verenigde Staten, een jaar later West-Duitsland verslagen. Beide keren maakte Wilander al in deel uit van de winnende formatie. Volgens de verwachtingen was India geen partij voor Zweden. Met name de 36-jarige Anand Amritraj bewees in het geheel niet thuis te horen bij de mondiale top. Twee jaar geleden bezette hij de 792ste plaats op de we reldranglijst. Tegenwoordig staat hij nog zo sporadisch op de baan, dat zijn positie niet meer is genoteerd. Zijn bekendere en beter spelende broer heeft mogelijk een aardige toekomst als filmacteur, zijn tennisactivitei- ten moeten worden beschouwd als aanvul lende bezigheden c.q. verdiensten. Niet vaak was de overmacht van een van de finalisten zo groot. Acht jaar geleden ver overde de Verenigde Staten in San Francisco de beker door mede-finalist Italië geen set toe te staan. Dat India de eindstrijd had be reikt, was al een verrassing. Vijay Amritraj benadrukte dat. „Nu kan ik met mijn loop baan voor de dag komen. Spijtig dat ik de fi nale van Wimbledon nooit heb gehaald. Het was een sprookje. De Zweden hebben ons ruw uit onze droom wakker geschud". India had zich voor de ontmoeting in Go thenburg gekwalificeerd door een overwi ning op Australië, dat zonder Wimbledon- winnaar Pat Cash aantrad. Eerder was de Indiase ploeg winnaar over Argentinië en Is rael. Voor de Indiërs was het de derde finale plaats. In 1966 werd verloren van Australië, acht j aar later trok het land zich voor de ont moeting met Zuid-Afrika wegens de Apart heidspolitiek terug. Zweden schakelde ach tereenvolgens Italië, Frankrijk en Spanje uit. Laatste uitslagen: Joakim Nyström/Mats Wilan der (Zwe) - Anand en Vijay Amritraj (Ind) 6-2,3- 6, 6-1, 6-2. Anders Jarryd (Zwe) - Ramesh Krish nan (Ind) 6-4, 6-3, Mats Wilander (Zwe) - Vijay Amritraj (Ind) 6-2.6-0. NIEUWSOVERZICHT LA PLAGNE (ANP) - De Nederlandse ski-acrobaat Michiel de Ruiter is na de wereldbekerwedstrijd in de Franse winter- sportplaats La PLagne plotseling naast Martine Nouwen (sla. ballet) een kandidaat voor de Olympische Winterspelen van Calgary, waar deze discipline demonstratiesport is. De beste zestien van het klassement krijgen een uitnodiging, Door zaterdag vijftiende te worden komt de 24-jarige De Rui- ter, als hij dat niveau van springen kan handhaven in de ko mende maanden, na een blessureperiode onverwacht weer in beeld. De wedstrijd in La Plagne werd gewonnen door de Ca nadees Philippe Laroche, die elf punten meer haalde dan de Amerikaan Chris Feddersen. De Fransman Didier Meda ein digde als derde. Bij de dames moesten de verschillen in dui zendsten worden uitgedrukt. De Zweedse Susanna Antonsson zegevierde. Uitslag: 1. Laroche (Can) 213,2. Feddersen (VSt) 202,3. Meda (Fra) 191 15. De Ruiter (Ned) 169. Dames: 1. Antonsson (Zwe) 142,855, 2. Reichart (WD1) 142,185,3. Quin- tana (VSt) 142,170. KOPENHAGEN (ANP) - Het Nederlands ijshockeyteam heeft zijn eerste toernooi van het seizoen afgesloten met de derde en voorlaatste plaats. In Kopenhagen behaalde Nederland in het toernooi om de Pon dus-beker één punt. Na het gelijk spel tegen Denemarken (2 verloor de ploeg van trainer Larry van Wieren van Noorwe gen, dat in februari deelneemt aan de Olympische Spelen van Calgary, en Italië. Ook Denemarken, dat een slechter doelsaldo had dan Oranje, was de mindere van deze landen. SAPPORO (RTR) - De Fin Matti Nykanen heeft de schans springwedstrijden in de Japanse stad Sapporo aangegrepen voor een machtsovername. Na de winst zaterdag op de 70-me- ter schans, zegevierde de Fin zondag ook op de 90 meter. Zijn vorsprong op de concurrentie zondag was overweldigend. Ny kanen kwam tot een puntotaal van 202,4 punten, nummer twee Jiri Parma kwam tot 163,1. Nykanen nam door zijn dubbele triomf de eerste plaats in de strijd om wereldbeker over van Tsjechoslowaak Pavel Ploc. Diens landgenoot Parma is na de dubbele wedstrijd in Sapporo opgeklommen naar de derde plaats. Uitslag: 70-meter: 1. Nykanen (Fin), 2. Schuster (Oos), 3. Svarego (Tsj). 90-meter: 1. Nykanen, 2. Parma (Tsj), 3. Taelberg (Zwe). Stand wereld beker: 1. Nykanen 100,2. Ploc (Tsj) 92,3. Parma 68. PUERTO DE SANTA MARIA (ANP) - Het Nederlands meis jeshandbal team heeft zijn tweede wedstrijd tegen Spanje met 20-19 gewonnen. Nederland stond tijdens het in Puerto de Santa Maria ge- 0AD NEUENAHR (ANP) Het Nederlands dames jaalhockeyteam heeft giste ren in de finale van he juropees kampioenscha pet 8-10 verloren van titel houder West-Duitsland. Bi rust (4-4) en tot ver in tweede helft (8-8) ha! Oranje uitzicht op de goi jen medaille, jondscoach Gijs van Heumi iwam in de finale met e f0ndst, die tegen de Westduil jpeelsters maar net geen goi re op de eerste dagen geei ichim van de speler, die in apri de Europese titel in Gorsse won met het hoge puntenaanta /an 389. De 42-jarige Limbur was al nagenoeg kansloo /oor het toernooi goed en we 'Jiteyiaerxs van zijn zesae ine speelde duel bij rust met 8-10 achter. De eerste ontmoeting ging te houden Vooral Bessem met 11-17 verloren. Schotvaardigste speelster aan Nederlandse kant over beide duels was Monique Tijsterman (OSC) met twaalf treffers. De laatste wedstrijd werd rechtstreeks uitge zonden op de Spaanse televisie. KRANSJKA GORA/PIANCAVALLO (SID) - In de derde reu- ze-slalom voor de wereldbeker is een einde gekomen aan de gang was gekomen. „Eei reeks van overwinningen van Alberto Tomba. Het verlies kan de Italiaan echter voor een groot deel op eigen falen schrijven. Hij kwam zaterdag in Kransjka Gora in de eerste manche ten val. De Oostenrijker Helmut Mayer profiteerde het meest van het uitvallen van Tomba. Hij bleef in de Joegoslavische plaats de winnaar van de wereldbeker van vorig seizoen, de Zwitser Pirmin Zurbriggen, voor. Zondag nam Tomba in de slalom in Kranjska Gora revan che. Het was zijn vijfde overwinning in zes starts. Met een to tale tijd over de beide manches van 1 minuut eri 46,35 seconde lier en Keer. verwees hij zijn landgenoot Richard Pramotton (1.46,95) naar de tweede plaats. UITSLAGEN Reuzeslalom: 1. Helmut Mayer (Oos) 2.27,08, 2. Pirmin Zurbriggen iessie vier figuren miste. Di (Zwi) 2.27,72; 3. Hubert Strolz (Oos) 2.28,77. 3elg begon met onverwaï- Stand wereldbeker reuze-slalom: 1. Alberto Tomba (Ita) 50, 2. Mayer „j™™ «-wee relatief eenvnu 37,3. Pieren 33,4. Zurbriggen en Joel Gaspoz (Zwi) 30. F3613 (twee relatlet eenvou Slalom: 1. Alberto Tomba (Ita) 1.46,35 (55,18/51,77), 2. Richard Pramot ton (Ita) 1.46,95 (56,13/50,82), 3. Gunther Mader (Oos) 1.47,27 (55,89/51,38). ijk aangeslagen. Hij liet in dit Stand wereldbeker reuzeslalom (na acht wedstrijden): l.Tomba 125,1 i.™ oc nllni„„ ïjooen R«-c»mt Zurbriggen 91,3. Mader 45,4. Strolz 42. 00 pu^ ggerL cessem- Stand wereldbeker slalom (na drie wedstrijden): 1. Tomba 75,2. Mader 30,3. Pramotton 27. Stand wereldbeker algemeen: 1. Tomba 100,2. Zurbriggen 79,3. Rudoll Nierlich (Oos) 40,4. Mayer 37. )e 52-jarige Antwerpena ;unststoten, vóór de verra ander Jean Bessems, die jrunnekreef, de tweede Nc ige kastelein eindigde als iteylaerts beheerst al vele ja -en de wereldstrijd bij he pectaculairste biljartspel. Ii 969 veroverde de Belg zijn eer ite wereldtitel. Vanaf 197 verd zijn zegereeks slecht wee keer onderbroken. Een naai door zijn landgenoot Co ■in en twee jaar geleden doo lean Bessems, de vroegere ka lerspecialist, wiens talent voo deze spelsoort werd ontdek loor Corin. beiden ontbrak in d Westduitse stad de vorm on iteylaerts van zijn zesde tite toernooi staat of valt me de prestaties op de eerste dag lie waren bij mij teleurstell end. Het zelfvertrouwen ont ireekt dan in het verdere ver oop van het evenement. Me nijn derde plaats mag ik tocl log tevreden zijn", reageerd ie machinebankwerker uit Ca Zaterdag gloorde nog evei le hoop bij Bessems, toen zijl ieigische rivaal in de avond De vierde slalom in de strijd om de wereldbeker is zaterdag in de Italiaanse wintersportplaats Piancavallo gewonnen door de Westduitse Christa Kinshofer. De 26-jarige skister komt dit seizoen voor het eerst sinds lange tijd weer uit voor haar geboorteland. De afgelopen vijf jaar was zij actief in het ski-circuit met een Nederlandse licentie, Aan het begin van het seizoen kocht Kinshofer zich vrij om weer onder Westduitse vlag uit te kunnen komen en zo haar kansen op deelneming aan de Winterspelen te vergroten. Zondag eiste de Francaise Catherine Quittet in Piancavallo een reuzeslalom tellend voor de wereldbeker op. Zij kwam in de twee afdalingen tot een totaal-tijd van 2 minuten en 27,32 se conden. UITSLAGEN: Slalom: 1. Christa Kinshofer (WD1) 1.32,07 2. Patricia Chauvet (Fra) 1.32,28; 3. Veronica Sarec (Joe) 1.32,39. Reuzeslalom: 1. Catherine Quittet (Fra) 2.27,32 (1.13,01/1,14,31), 2. Vrem Schneider (Zwi) 2.27,48 (1.13,53/1.13,95), 3. Michela Figini (Zwi) 2.28,01 (1.13,44/1.14,60). Stand wereldbeker slalom: 1. Ida Ladstatter (Oos) 47; 2. Fernandez- Ochoa 46; 3. Camilla Nilsson (Zwe) 38. Stand wereldbeker reuzeslalom (na een wedstrijd): 1. Quittet 25,2 Schneider 20,3. Figini 25. Stand wereldbeker algemeen: 1. Figini 92, 2. Fernandez Ochoa 75,3 Wachter 70,4. Wolf en Brigitte Oertli (Zwi) 66,6. Walliser 56. EN STANDEN ip dat moment met een achter id van 33 punten, dacht zijl ans te grijpen. Nederland ite kunststoter bezweek ech Izvestia-toernooi in Moskou: Zweden - Tsjechoslowakije 2-1 (0-1, 1-0, 1-0), Finland - West- Duitsland 8-2 (1-2, 1-4, 0-2), Ca nada - Sovjetunie 3-2 (0-1,1-1,2- 0), Canada - West-Duitsland 2-1 (0-0, 1-1, 1-0), Sovjetunie - Tsje choslowakije 5-3 (0-1, 4-2, 1-0), Zweden - Finland 2-2 (2-2,0-0,0- 0). Stand: 1. Canada 4-6, 2. Sovjet unie 4-5, 3. Zweden 4-5, 4. Fin land 4-4, 5. Tsjechoslowakije 4-4, 6. West-Duitsland 4-0. Landenwedstrijd voor junioren, Sovjetunie, Polen, DDR Sprint, meisjes, 500 m: 1. Sever- joesjina (Sov) 43,31, 2. Bieder- mann (OD1) 43,61.1000 m: 1. Bie- dermann 1.28,87. 500 m: 1. Sever- joesjina 43,49, 2. Biederma» 43,70. 1000 m: 1. Biedermani 1.28,98. Klassement: 1. Bieder- mann 176.235 punten. Sprint, jongens, 500 m: 1. Raus® (OD1) 40,47.1000 m: 1. Chroestaie» (Sov) 1.22,18, 2. Sonnenfeld (ODD 1.23,21. 500 m: 1. Golovkov (S^ 40,15, 3. Klauer (OD1) 40,53. 1W m: 1. Rastsjenko (Sov) 1.20.» Klassement: 1. Rastsjenl® 162.050. Allrounders, meisjes, 500 m: Ulrike Adeberg 44,07. 1500 in: l Adeberg 2.18,94. 1000 m: 1. Ade berg 1.28,50. 3000 m: 1. Müller (OD1) 4.52,05. Klassement: 1. Ade berg 184.051. Allround, jongens, 500 m: 1. rov (Sov) 40,79, 2. SpieJroar/ (OD1) 41,15. 3000 m: 1. Spielmai' (OD1) 4.25,08. 1500 m: 1. Toffl' (OD1) 2.03,09. 5000 m: 1. Spied' mann 7.39,00. Klassement: 1 Spielmann 177.223. GOTHENBURG (Rtr) - Mats Wilander heeft de geruchten over het gebruik van doping in het professionele tenniscir- cuit ontkend. Regelmatige controle zou volgens de Zweed de reputatie van het tennis alleen maar schaden. „Er wordt niet geslikt of gespoten, dus is er geen reden om te con troleren", verkaarde Wilander na de tweede dag van finale om de Davisbeker. Overigens sloot hij niet uit dat controle in de toe komst misschien noodzakelijk is, als er reden is spelers te verden ken. De geruchtenstroom heeft er toe geleid dat in tenniskringen om regelmatige controles wordt geroepen. Die opvatting wordt vaker gehoord naarmate het eerste Olympische tennistoernooi, volgend jaar in Seoul, nadert. In de Zuidkoreaanse hoofdstad zullen steek proeven worden genomen. Wilander verklaarde dat het voor vijftig procent zeker is dat hij aan dat toernooi deelneemt. „Het vooruitzicht een Olympische medaille te winnen, houdt me niet zo bezig als een Davisbekerfi- nale of Wimbledom. Het zou nog wel eens vijftien of twintig jaar kunnen duren, voordat de Olympsche Spelen een begrip zijn in de tenniswereld". HILVERSUM (ANP) - Jan Timman heeft de tweekamp in Hilversum met Ljubomir Ljubojevic met het opmer kelijke verschil van drie punten gewonnen. Zondag was de Nederlandse groot meester ook in de zesde par tij het sterkst. Timman stuitte de pogingen van Ljubojevic om in de sW' partij van zondag tot een be® resultaat te komen door te k>( zen voor het 'Open Spaa® waarbij hij het ontstaan va» complicaties voorkwam. Na ruil van dames en drie lid1" stukken, verloor Ljubojevic' voorzichtigheid uit het oog1 Timman liet de geboden te' niet voorbijgaan. Richard van Kempen op "st hem Jan-Eise Kromka (ANP) - Annemarie ens <Zaans'tad) heeft tij- iiw dressuur-concours [X^e in Weert met Amon }r de Grand Prix als de d Pfix Special gewonnen. iranrt tITSLAGEN Zaan ,1*' 1- Annemarie Sanders S^tad) Amon 61,30 procent, 2. anri^ er Nicara 59,02, 3. Ankie 'and^?ve,? <ErP> P™800 58-21- anHo„„ Special: 1. Annemarie tie =5„ -i^mon 63,74 procent, 2. ril P'^er hjicara en Ankie var en Prisco beiden 60,24.

de Stem | 1987 | | pagina 14