ItMAGO UITDAGER ANATOLI KARPOV VERBETERD Clinge slaat na rust toe Record Mellaard Vuurwerk treft Snoei in de nek Finalist biljarten krijgt hartaanval EN VOOR MINDER cl AUTO LEASEN OF AUTO HUREN? tn 3.50 voor (ANP/Rtr/DPA/AFP) - De veerkracht Gari Kasparov in de slotfase van de twee- om de wereldtitel tegen zijn landgenoot Karpov heeft de twijfelende kenners en meelevende supporters met verbijstering ge- Verbluffend Waardig K0MMELIG AXEL NAAR EEN 2-0 VERLIES GESCHOTEN Tour start in 1989 in Luxemburg Actie NEC voor Afrika MAANDAG 21 DECEMBER 1987 Zevenklapper Jeugdhonk Aanklacht Slachtoffer ^1 Autoleasing kCdSC Autoverhuur GINNEKENWEG 21 BREDA 076-222488 HUREN VANAF 35.- PER DAG DESTF Grote veerkracht Kasparov Karpov in de 23ste en voorlaatste partij een punt irsprong nam, durfden zelfs de hardnekkigste gokkers overtuigde helderzienden de kroon niet op het hoofd an Kasparov te laten. van de 24ste partij. Hij werd nog wel gered door de gong, maar keek na 42 zetten tegen een immobiele zwarte defensie aan en tegen een extra witte pion. Bij de hervatting buitte Kasparov, die zei een titel ver dedigen moeilijker te vinden dan veroveren, met de pijnlijke nauwkeurigheid van een boek houder de situatie uit. Toen de dreiging van meer materiaal- verlies nijpend werd, gaf Kar pov de strijd op. Zijn 57ste zet vergde al drie kwartier be denktijd, op de 64ste gaf de eco noom er de brui aan. In de 120ste WK-partij werd het evenwicht weer, en nu voor langere tijd, verstoord: 60%- 59%. de laatste ontmoeting, die rerd uitgesmeerd over vrijdag in zaterdag, bleek de troon van jde wereldkampioen alleen he iig te hebben gekraakt. Het latcomfort was niet door de splinters aangetast. Vrijdag Iprofiteerde Kasparov met wit tan de tijdnood van zijn eeu- wige concurrent om een pion te Linnen, zaterdag verguldde hij [cat voordeeltje op de 64ste zet. De 24-jarige Sovjet-groot- Ijeester, die door duizend be- loekers uitbundig werd toege juicht, viel na afloop zijn se- Itondanten als een voetballer in armen. Hij tekende weer Imendelijk keuvelend en ana lyserend de vrede met Karpov, lwiens gezicht hij de komende laren niet meer aan de andere lkant van een WK-bord zal zien. Bovendien bewees Kasparov, list hij het kerst-geschenk van |«geveer 2,5 miljoen gulden - al de Russische belasting- liienst beslag op 69 procent - lét verdiende. Hij was de eer- la wereldkampioen die in de |laatste partij moest winnen om i titel te prolongeren. Alleen Idat feit stak al schrijnend af bij lit manier waarop zijn voor ganger Karpov, die zich overi- i in Sevilla zeker niet liet liegspelen, titelhouder werd. ■Karpov werd in 1975 de beste Iter wereld, doordat het Ameri- Ikaanse fenomeen Bobby Fi ller wegbleef. ■De bijgelovigen en de echte Ikenners waren er voor aan lang van de tweede zitting van [overtuigd dat Karpovs verras- lade overval in de voorlaatste ■partij slechts lucht als buit had ■opgeleverd. De oplettende Ie pen was het opgevallen dat za- voor de eerste keer Kar- |povs vrouw Natasja ontbrak in t Lope de Vega-theater. De gebiologeerde schaaktheoretici, ■onder wie Raymond Keene en ■Hans Ree, die de nachtrust op- loiferden aan de analyse van de Ingebroken stelling, waren tot 6 slotsom gekomen dat Kas- |parovs winst, die voor een Ills tand van 12-12 zou zorgen, |Mgelijk was. Klipklare oplos- "fflgen voor het probleem wa- evenwel zeldzaam, op die pan Kasparov na. Karpovs zenuwen knapten léttende de eerste vijf uur De derde tweekamp van het tweetal sinds 1985 had in Se villa een sterke opening en een verbluffend slot. Gezien de bij val, die Karpov zaterdag bui ten de speelzaal te beurt viel, is het imago van de ex-wereld kampioen drastisch verbeterd door zijn mathematische verzet tegen de speelsere held Kaspa rov. Het ging evenwel niet ten koste van de populariteit van de 24-jarige schaker uit Bakoe. De fanclub in het theater van Sevilla herinnerde zich nog maar al te goed de twist met FEDE-voorzitter Florencio Campomanes. De Filipijn beëindigde destijds in Moskou zijn eerste match als uitdager, en winnaar in spé, door simpel weg te verklaren dat beide schakers te vermoeid waren. De ingreep is lang geleden en uiteindelijk zonder gevolgen gebleven, maar niet vergeten. Toen Campomanes zaterdag op het toneel verscheen, werd hij onthaald met een welgemeend boe-geroep. Kasparov liet de afgelopen jaren weinig gelegenheden on benut om de situatie in de in ternationale schaakwereld aan de kaak te stellen. Politiek ge zien profileerde de jeugdige wereldkampioen zich als glas- nost-adept, beschuldigde Kar pov van schaak-tsarisme en profiteren van de oude, harde lijn in de Sovjetunie en deed voortdurend schamper over het De met een lauwerkrans getooide Kasparov wordt gefeliciteerd door zijn aartsvijand Campomanes, de voorzitter van de wereldschaakbond (FIDE). - fotoap verdeel-en-heers-principe van FIDE-bons Campomanes en companen. Bij de sluitingsceremonie in een middeleeuws Moors paleis, de Alcazar, ontving Kasparov de rode sjerp van de wereld kampioen en de bijbehorende lauwerkrans uit handen van burgemeester Manuel del Val- le. De titelhouder voerde kort het woord, waarin hij toe schouwers en officials voor hield, dat als de organisatoren van het tien weken durende evenement fouten hebben ge maakt, hetzelfde geldt voor beide schakers. „Het was een gelijk spel tussen organisatie en spelers", grapte Kasparov. Zijn rivaal toonde zich een waardige verliezer. Karpov praatte vriendelijk met zijn plaag van de afgelopen jaren en applaudiseerde dapper mee voor hem. VERVOLG OP SPORT 4 DORTMUND (ANP) - Emiel Mellaard (AAC) is het indoor- seizoen zondag in Dortmund meteen begonnen met een Ne derlands record. De atleet uit Spijkenisse haalde bij het verspringen een afstand van 8,02 meter. Met die prestatie verbeterde hij het oude record, dat sedert 10 maart 1985 met 7,99 meter op zijn naam stond met drie centimeter. Het was de vijfde maal dat Mellaard het Nederlandse record scherper stelde. Op 9 maart 1984 werd hij in Dortmund met 7,74 meter voor de eerste maal recordhouder. Daarna ging het record via 7,75 m (Dortmund, 23-12-84) en 7,78 m (Parijs, 19-01-85) naar 7,99 meter. Met 8,02 meter is Emiel Mellaard ook houder van het nationale record in de open lucht. Die afstand sprong hij dit jaar op 24 juni in Amersfoort. Met zijn prestatie van zondag, die in de tweede poging tot stand kwam, heeft Mellaard zich meteen gekwalificeerd voor de strijd om de Europese indoorkampioenschappen, die voor 5 en 6 maart in Budapest op het programma staat. De limiet is 7,85 meter. Van uitzending naar de Hongaarse hoofdstad waren Nelli Cooman, Elly van Hulst, Rob Druppers en Han Kulker op basis van hun prestaties in het afgelopen indoor-seizoen al zeker. Mellaard maakte in Dortmund slechts twee sprongen. Na de eerste (ongeldig) zag hij na zijn record van de resterende vier po gingen af. erheidsmaatregelen en/of van ehouden. Aanbiedingen geldig" I »r Rinus Verberkmoes EL - Alleen de Axel- priningmeester kon na af- J°P van het streekduel «el-Clinge samen met de W-witte bezoekers la- Pen. Evenals voor de Clin- piaren was zijn dag goed. Jant zo goed zyn kassa ikelde, zo rommelde het 1 het Axel-team. Clinge laakte daar dankbaar ge- puik van en won met 0-2. Pt voor deze ontmoeting in het F gestoken gastheren wisten «jtze op een moeilijk duel zou- L.» worden getracteerd. Clinge de aan zijn knie geope nde voorstopper Jan van de Lr16 en de eveneens gebles- Dikkie de Pooter. Deze rP njdens de training van za- fwgmorgen een enkelbles- (tje °P- Daarnaast waren Piet Wtenburg en spits Alexander Dat 1SJer wegens ziekte absent. Lx V Verstraeten zijn L ree °P de bank vierde, was i, fvge Meevallertje voor de Kooi+ars' Coach Jaap Lensen L z°doende putten uit de Kir, u Zo mocht Cees Saman LL optreden maken en Ljse en Schelleman voor de Lw!? ?a.al in de basis plaats- Llt,„n piden als gelegenheid- Lu, 18311 die achteraf har/ar leelt voor de 'romme- Clinge heeft het voordeel dat het steevast dezelfde formatie op de mat kan zetten en dus op een ingespeeld team kan bogen. Dat in tegenstelling tot Axel, dat er in de eerste helft weinig van bakte. Clinge liet zich mee trekken in dat spelletje en daarom viel er in dat bedrijf weinig te genieten. Ook al om dat er te gehaast en zonder overleg gespeeld werd. Het 'weg zijn bij eigen doel' was heilig. En aangezien beide de fensies sterker waren dan de aanvallers bleven doelpunten uit. Interessant in dat geheel was de koppelvorming tussen Axel-angel Verhelst en Clinge- verdediger Bonte. Een twee strijd die glansrijk door de laatstgenoemde gewonnen werd. En daarmee maakte hij Axel eigenlijk kansloos. Nadat Axel-doelman Gom- mers een kopbal van Van Craenenbroeck onveilig had gemaakt, was het tijd voor de pauze. Tijdens die rust don derde het in het Clinge-kleed- lokaal. „Ik heb ze toen eens heel duidelijk gemaakt, dat we aan het voetballen waren en dat ik veel meer de vleugels inge schakeld wilde zien om vanaf de kanten voorzetten los te la ten.," aldus oefenmeester De Block. Deze niet mis te ver stane kritiek had zijn uitwer king en onmiddelijk na de her vatting werd die uitgevoerd. Aan de basis stond Pascal Del- forge. Zijn draaiende voorzet van links werd door de inko mende Fred van Cauteren op waarde getoetst en prima over Axel-doelman Gommers bij de verste paal in het net gekopt: 0- 1. Axel, dat Verstraeten voor Pieterse had gewisseld, moest de defensieve tactiek verlaten en aanvallen. En die omscha keling gaf Clinge meer ruimte. Met name middenvelder Mare Triest genoot daar volop van. Kwistig met passes strooiend, liet hij de Axelaars achter de feiten aanlopen. Dat resul teerde in een knal van Geert- Jan Mechelinck, hij verving Ivo de Wilde en een doelpunt van Jan de Visser in de der tiende minuut van de tweede helft. Aan de basis van deze knock out lag Fred van Cauteren. Hij zond na energie verslindend werk, Danny van Puyvelde in de diepte. Deze bracht de bal van rechts voor om vervolgens De Visser succesvol uit te zien halen. Na dit doelpunt was al les Clinge dat de klok sloeg. Axel moest vechten, wilde dat, maar leed veel balverlies. Dat Clinge nog tweemaal de laat raakte bij inzetten van Van Craenenbroeck en invaller Jean-Claude Everaert, bewijst eens temeer dat Axel uiteinde lijk tevreden moest zijn met de LUXEMBURG (AFP) - De start van de Ronde van Frankrijk vindt in 1989 plaats in Luxem burg. De organisatie van de Tour en het co mité in de hoofdstad van het Groothertog dom tekenden zaterdag het contract. Volgens de organisatoren, die voor de Tourstart van 1989 in Luxemburg, een bedrag over hebben van bijna drie miljoen gulden, krijgt het Groothertog dom op 1 juli de proloog en een dag later een ploe gentijdrit gevolgd door een rit in lijn. Op maan dag 3 juli verlaat de ren nerskaravaan Luxem burg voor de derde etap pe. Waar die heen leidt, is nog niet bekend. Het wordt de negende keer dat 'la Grande Bou clé' buiten Frankrijk start. Drie keer werd het Tourcircus naar Neder land gehaald. Amsterdam (1954), Scheveningen (1973) en Leiden (1978) waren eerder startplaats. Afge lopen seizoen begon de Ier Stephen Roche zijn lange succesrit naar Parijs in West-Berlijn. Volgend jaar beginnen de renners in Montehateau, in de buurt van Nantes, aan de Ronde van Frankrijk. NIJMEGEN - NEC zal 5000 gulden storten op het gironummer van de Afrika- actie. Dat maakte de eerste divi sie-club na afloop van het competitieduel te gen Telstar bekend. NEC was voornemens de recette over te maken. Van de krap duizend be langstellenden, die ge tuige waren van de Nij meegse overwinning (4-1), kocht echter ongeveer de helft (seizoenkaarthou ders) geen toegangsbe wijs. Van onze sportredactie LEEUWARDEN „Het projectiel viel in mijn nek. Een seconde later ontplofte het rofje naast mijn li chaam. Ik moet er niet aan denken dat het in mijn nek was ontploft. Misschien was ik dan wel dood geweest". Excelsior-verdediger Mike Snoei (23) was gis teravond weer enigszins bekomen van de schrik. Hij was het middelpunt van een bijeenkomst, die vrienden hadden georga niseerd. Snoei werd za terdagavond in Leeu warden met een bran card van het veld gedra gen, nadat in de 66ste mi nuut tijdens de eerste di visie-wedstrijd Cam- buur-Excelsior vuur- werkbommefjes vlak bij hem waren ontploft. Scheidsrechter De Mun- nik staakte de wedstrijd bij de 1-3-stand en wilde onder geen beding meer verder spelen. Het was niet de eerste keer dat in de wedstrijd vuurwerk op het veld werd gegooid. Eerder kwam een zevenklapper in de buurt van Excel- sior-doelman Carlo l'Ami terecht. De Munnik had Cambuur-trainer Frits Korbach, Cambuur-aan- voerder Carlo de Leeuw en Excelsior-trainer Henk Wullems gewaar schuwd dat hij de wed strijd direct zou staken als nog meer vuurwerk zou worden gegooid. De smeekbeden van Kor bach en de stadion-spea ker hadden geen resul taat. Toen een kwartier na rust opnieuw met bommetjes werd gegooid en Snoei naar zijn hoofd greep en versuft met de brancard werd wegge dragen, was voor de scheidsrechter de maat vol. Mike Snoei had last van braakneigingen en geïrriteerde trommel vliezen. De voetballer kreeg van de clubarts pijnstillers, maar had gisteren nog de hele dag hoofdpijn en voelde nog suizingen in zijn rechte roor. Vandaag gaat Snoei naar het KNO-zieken- huis in Rotterdam, waar onderzocht zal worden of hij letsel aan het incident heeft overgehouden. De gemeentepolitie van Leeuwarden heeft nog geprobeerd de dader(s) te arresteren. Jeugdige sup porters maakten het ech ter onmogelijk, omdat zij de MI-side afschermden. De supporters verklaar den later dat zij het vuurwerk op het speel veld hadden geworpen om het bouwen van een jeugdhonk kracht bij te zetten. „Dit is de enige manier om een eigen jeugdhonk te krijgen", zo zei een toeschouwer te gen de politie. Volgens hoofdinspecteur Boon van de gemeente politie van Leeuwarden heeft het publiek zich te gen de politie gekeerd. „Wij werden uitgeschol den omdat wij er niet op los hebben geslagen. Er was geen sprake van so ciale controle van dege nen, die rond de dader(s) stonden. Verder was het een exacte herhaling van wat er in Rotterdam bij Nederland - Cyprus is gebeurd". Vandaag wordt door de politie in Leeuwarden overlegd, of nog een on derzoek naar het incident zal worden ingesteld. Cambuur-trainer Frits Korbach is direct na het gooien van het vuurwerk met twee suppoosten nog naar de tribune gegaan waar de supporters zich bevonden, op zoek naar de dader(s). Hij keerde echter onverrichterzake terug. Korbach over weegt namens Cambuur een aanklacht tegen de dader(s) in te stellen. Bij Mike Snoei rinkelde gisteren onophoudelijk de telefoon. Hij vindt het onbegrijpelijk dat het Nederlandse publiek nog niet van het bomincident tijdens Nederland-Cy- prus heeft geleerd. Snoei behoorde tot de toeschou wers in het Feyenoord- stadion, toen Oranje te gen Cyprus speelde en de wedstrijd werd stilge legd. „Na zo'n voorval denk je dat zoiets nooit meer zal gebeuren. Bijna twee maanden later ben je zelf het slachtoffer". Excelsior-doelman Carlo l'Ami stond vlak naast Snoei, toen deze half groggy tegen de grond ging. L'Ami: „Het ge beurde bij een hoek schop. Snoei stond bij de tweede paal, een meter bij mij vandaan. Na de knal lag hij op de grond en hield zijn hoofd vast. Ik schrok hevig en vreesde het ergste. Ik be grijp de mensen niet meer. Er was niets aan de hand. Het was een leuke wedstrijd en er waren 6000 toeschouwers. Ik ge loof dat de Nederlandse voetbalsupporters het nooit zullen leren". CAMBUUR - EXCELSIOR 1-3 gestaakt (1-2) - 13. Payne 1-0,14. André Wasiman 1-1, 27. André Wasiman 1-2, 60. De Nooyer 1-3. Scheidsrech ter: De Munnik. Toeschou wers: 5300. eindstand. Een 0-2-score die duidelijk hoger uit had kunnen vallen als Clinge meer van de eigen capaciteiten uitgegaan was. „Daarom heb ik me ook zo kwaad gemaakt. Het spel stak niet boven dat van afdelingsni veau uit. En dat terwijl we bo ven in de derde klas meedraai en", stelde de Block, die evenals zijn collega Lensen er van overuigd was dat de winst te recht naar Clinge ging. „We hebben teveel moeten inleve ren. Zoveel als nu bleek, had ik overigens niet verwacht," aldus Lensen. Axel-aanvaller Mels Verhelst ligt op de grond. De verdediging van Clinge ruimt ook deze keer attent op. - fotowimkooyman Van onze biljartmedewerker EEDE - Het kampioenschap tweede klasse libre van het district Zeeuwsch-Vlaanderen, dat door de biljartvere niging Hof van Eede, in het plaatselijke café De Kaste lein gehouden werd, had een vroegtijdig einde. Tijdens de slotpartij kreeg de belangrijkste titelkandidaat, Maan de Feyter van de biljartvereniging POP uit Axel, een hartaanval. Bij de stand 27-8 in zijn voordeel werd hij onwel, zakte ineen en moest met spoed naar het ziekenhuis is Oostburg vervoerd worden. Hoe de eindstrijd verder afgewikkeld wordt, was bij het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend.

de Stem | 1987 | | pagina 11