even..u UITBLAZEN Israëls ijzeren vuist slaat hard toe in Gazastrook Minister Deetman, de coalitie en de verantwoordelijkheid )verheids v: 200 VAN 71 )e schijn tegen 4Normale ouders9 'HET IS EEN CIRKEL VAN BLOED, HET ZAL NOOIT OPHOUDEN' 'ALS MINISTERS IN DE FOUT GAAN MOGEN ZE AANBLIJVEN' 1 DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 19 DECEMBER 1987 Tg STEM BINNENLAN DESTEM- den haag (anp) - Van d neenten zijn er nog 200 die en opnemen. Begin nover ipvangregeling van mini tracht werd, weigerden no£ en mee te werken aan de o WIM KOCK DEZE week ontving mijn zoon, van de dagelijks verguisde Directie Studiefinancie ring te Groningen, bericht dat hem voor het lopende studiejaar de basisbeurs voor een uitwonende stu dent is toegewezen. Een beetje laat, maar dat was ook onze schuld omdat mijn zoon noch ik ons tijdig hadden ge realiseerd dat je de basisbeurs ieder studiejaar opnieuw moet aanvragen, hetgeen logisch is als je er even over nadenkt. Onze misstap had ook weinig praktische gevolgen gehad. Er was gewoon doorbetaald. Ik meld het maar even omdat je dagelijks in de krant leest dat het met die studiefinanciering een rotzooi is en dat Deetman er zo'n puinhoop van heeft ge maakt. Mijn zoon is nog niet zo los op de papierwinkel waarmee hij wordt geconfronteerd sinds hij zich verzelfstandigd heeft. Hij neemt daarom, veiligheids halve, de paperassen die hij ontvangt even met mij door. Als hij er tenminste aan denkt. Op die manier heb ik vrij nauwkeurig kunnen volgen hoe dat met die studiefinanciering is gegaan en daardoor weet ik bijvoorbeeld ook dat het minis terie niet te beroerd is om op de beschikking aan te duiden welk bedrag de student van zijn ouders mag verwachten als 'fic tieve' -maar leest u maar ge rust 'minimale' - bijdrage. Dat heeft even veel voor- als nadeel. Een nadeel is - in theo rie natuurlijk - dat hij precies weet wat hij zou mogen eisen als we hem tekort zouden wil len doen. Voordeel is dat wij kunnen zeggen: luister eens jongen, volgens het ministerie moet je het daar van kunnen doen. Minister Deetman heeft het zo berekend en hij is niet de eerste de beste. Ik geef toe dat dit laatste argument aan kracht heeft ingeboet door de nega tieve kritiek die de arme man voortdurend over zich heen krijgt. Studenten lezen ook kranten. Toen we er vorig jaar sep tember mee begonnen - hij met de studie, ik met het invullen van de paperassen en het over maken van geldbedragen - ben ik wel even bezorgd geweest. Ik had toen al gelezen en gehoord dat het in' Groningen spaak hep, dat de telefoonlijnen volle dig geblokkeerd waren en dat je, wilde je er iemand te spre ken krijgen, de auto moest pak ken om ermee naar het hoge noorden te rijden. Omdat onze aankomende student erg laat had ingeschreven had hij op dat moment nog geen kamer en vroeg ik dus een reisvergoeding aan. 'Als dat maar goed gaat met die complicatie erbij', dacht ik, want ik vloei niet over van vertrouwen in bureaucra- tiën, al of niet gecomputeri seerd en zeker niet als ze nog maar kort tevoren zijn opgezet. Maar het ging goed. Alles verliep zoals het in de speciale gids stond die ik bij de boek-''" handel had gekocht omdat ik E de blauwe folder van het minis- terie wat beperkt vond. Inhou delijk verhoudt die zich tot de lUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUUIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilillllililiiiiiliiiiiiiniiii gids uit de boekhandel als de officiële Toelichting die je bij je belastingbiljet krijgt tot de Be lastingalmanak van Elsevier. Al na korte tijd had hij een kamer, kon de reisvergoeding dus ver vallen, maar moest het basis beursbedrag worden verhoogd. Opnieuw maakte ik me zor gen, als gevolg van de groeiende kritiek op Deetman en Groningen en schrijnende verhalen over wanhopige stu denten. Maar wederom werd de mutatie door Groningen bin nen een, naar het mij voor kwam, normale termijn ver werkt en het beursbedrag dien overeenkomstig aangepast. Aan het einde van het eerste studie jaar besloot de student van woonadres te veranderen. We derom geen problemen wat be treft de studiefinanciering. En nu, voor 1988, blijkt de zaak ook weer goed te zijn geregeld Als je voortdurend wordt bestookt met rekeningen, aan slagen en je onder morele druk plaatsende bedelbrieven ga als ouderwetse, politiek volstrekt niet interessante en maatschap pelijk nog nauweüjks relevante gehuwde alleenverdiener een beetje egoïstisch reageren. Dus moet ik bekennen dat ik ook erg was ingenomen met de nu gewraakte ingangsdatum van 1 oktober 1986. De oudste was afgestudeerd, de jongste begon net. Dat kwam dus mooi uit. Wat mij betreft had het nog een maand eerder gemogen. Dat had mijn zoon en mij die inge wikkeldheden rond de maand september 1986 bespaard. Het belangrijkste punt was echter dat de nieuwe regeling in ons geval wat gunstiger uitkwam dan de oude die met de kinder bijslag was verbonden. Alle beetjes helpen. Hoewel deze openlijke be kentenis me niet door iedereen in dank zal worden afgenomen: wij hebben dus alleen maar gunstige ervaringen met de stu- diefinancierings-regeling. Daarmee wil ik niet gezegd hebben dat er niets schort aan de regeling öf aan Déetmans beleid. Er deugt zo te horen en te zien veel niet van. Wij heb ben gewoon mazzel. Wij zitten in de 'goeie hoek'. Dat werd me duidelijk tijdens een gesprekje op de krant, toen ik me het ont vallen dat ik inmiddels heel wat studenten kende, maar er niet één wist die problemen had met de regeling. „Ja", zei een collega, „maar jij kent natuurlijk alleen maar stu denten van normale ouders." Ik voelde hoe een passende blos zich over m'n wangen ver spreidde terwijl ik het verwijt verwerkte. „Ach ja, natüürlijk", zei ik, „neem me niet kwalijk." Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, J 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. I/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19,00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RfïnlfrpIfltiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Rob Simons ENKELE kilometers na een Israëlische controle post heeft een tiental kin deren op de hoofdweg door de Gazastrook een stel autobanden in brand ge stoken. Langzaam voorbij de vlammen en de zwarte rookpluim rijdend worden we onder het roepen van een verwensing naar de buitenlandse journalist op een regen van stenen ont haald. 'Welkom in Gaza', stond even eerder in het Arabisch, Engels en He breeuws op een toegangs poort over de weg. Bij de militaire controlepost 'Erez', die de toegang tot de Gazastrook verspert, wordt mijn naam en het Neder landse kenteken van mijn auto opgeschreven. „Waar ga je heen?", vraagt een Israëli sche militair. „Naar Gaza", luidt mijn antwoord. Met een gezicht of je niet helemaal normaal moet zijn deze dagen het met rellen en demonstra ties overspoelde bezette ge bied in te trekken, vraagt hij of ik soms van plan ben de stad in te gaan. Op mijn bevestigend ant woord trekt hij een nog be denkelijker gezicht. De don kere rookwolken van bran dende autobanden die op twaalf kilometer afstand als een zwarte rouwdeken over Gaza hangen, maken zijn ge laatsuitdrukking begrijpelij ker. Een klein verkennings toestel houdt de brandhaar den in alle delen van de 200.000 Palestijnse inwoners tellende stad vanuit de lucht in de gaten. Even komen beelden van Bayrut tijdens de Israëlische belegering tijdens de zomer maanden van 1982 naar bo ven. Maar dan worden we met de harde feiten van de Pales tijnse opstand tegen de Israë lische bezettingsmacht gecon fronteerd. Op het Palestina-plein in het centrum en in de hoofd straten van Gaza, waar Israë lische militairen te voet, met jeeps en pantserwagens pa trouilleren die met machine geweren zijn uitgerust, is het Israëlische leger nog wel de baas. Maar de rest van deze stad was de afgelopen tien da gen het domein van de Pales tijnse revolutie. De straten zijn met stenen, brandende autobanden, vuilnisbakken, olievaten, schroot, afgedankte koelkasten en andere huis raad versperd. Op weg naar het Shifa-zie- kenhuis worden we herhaal delijk door 14- tot 17-jarige jongens aangehouden die naar onze identiteitspapieren vragen terwijl ze stenen in hun knuisten geklemd hou den, In de buurt van het Shifa-ziekenhuis waar alle gewonden uit Gaza en de vluchtelingenkampen in de omgeving heen worden ge bracht, wordt eerst met een hagel van stenen op onze De wereld reageert geSchokt op de ongekend harde onderdrukking van Palestijnse demonstra ties door Israël in de bezette Gaza-strook. Gedreven door armoede en wanhoop en aange vuurd door fundamentalisten verzetten de Pales- tijnen zich massaal tegen de inmiddels 20-jarige bezetting door Israëlische troepen. Premier Sharpir overweegt om de bezette gebie den voor verslaggevers te sluiten om zo de stroom 'negatief nieuws' in te dammen. STEM-correspondent Rob Simons ging op de valreep naar de Gaza-strook, trotseerde er brand bommen en werd onthaald op een hagel van ste nen. Een verslag vanuit de minuscule kuststrook waar een burgeroorlog ontbrandt. Een Israëli in burgerkleding - die later een lid van de geheime dienst zou blijken te zijn - vuurt zijn machine geweer leeg op Palestijnse demonstranten in Gaza. Israëlische militairen bij een barricade in Gaza-Stad. FOTO AP komst gereageerd, voordat iets wordt gevraagd. Tientallen met stenen en molotov-cocktails bewapende jongeren bewaken hun ge wonde kameraden in het zie kenhuis, dat een dag eerder door het leger was bestormd, waarbij twee Palestijnen werden doodgeschoten. De potige wachtposten hebben zich in een kefieh - de arabi- sche hoofddoek - gewikkeld, opdat ze niet herkend kunnen worden door op daken loe rende militairen. Tijdig in grijpen van onze Palestijnse begeleider kan nog net voor- komeh dat de primitieve brandbommen door de auto ruiten worden gegooid. „Kun je je voorstellen wat er zou zijn gebeurd als ze een molotov-cocktail naar ons hadden gegooid. Het is erg ge vaarlijk, Als de Israëlische autoriteiten de situatie willen laten afkoelen, dienen ze hun leger .terug te trekken eti niet meer troepen te sturen. Het is een cirkel van bloed. Het zal nooit ophouden." De helft van de in Shifa op genomen Palestijnen hebben min of meer ernstige verwon dingen opgelopen van klap pen die zij met stokken en ge weerkolven van Israëlische militairen kregen. Opvallend veel patiënten hebben hoofd letsels opgelopen, terwijl een aantal Palestijnen met schot wonden is opgenomen. Vol gens Palestijnse artsen zijn er de afgelopen tien dagen in de bezette gebieden zestien Pa lestijnen gedood, terwijl er al leen al in de Gazastrook 250 Palestijnen in confrontaties met het Israëlische leger ge wond raakten. Ongeveer tachtig procent van de in Shifa behandelde gewonden zijn uit vluchtelin genkampen afkomstig. Fami- lieledèh beklagen zich er over dat het vaak uren duurt voor dat gewonden naar het zie kenhuis kunnen worden ver voerd, doordat ziekenauto's door militairen niet zonder meer worden doorgelaten. Een vijfjarig meisje is de zelfde ochtend met een schot wond in de rug opgenomen. Volgens haar moeder -werd ze in Jabalja neergeschoten toen ze voor het huis stond te kijken. De 18-jarige Rayed doet met zijn hoofd in het ver band, enkele breuken in beide armen en een paars oog ver moeid zijn relaas. „Ik was op weg naar huis van m'n werk. Ik liep langs het ziekenhuis op weg naar het kamp. Plotse- ■ling riep een soldaat: 'Kom hier', en hij begon me met z'n knuppel over mijn hele li chaam en in m'n kruis te slaan." Enkele gewonde arbeiders uit Gaza vertellen hoe zij woensdagochtend op weg naar hun werk in Israël op straat door Israëlische mili tairen werden toegetakeld. Tahmi Boustan, 27 jaar: „Toen ik het huis van m'n zuster had verlaten om naar het werk te gaan begonnen zeven soldaten met stokken op me in te slaan en me te schoppen. Vervolgens hebben ze mij in een militair voertuig gegooid. Ik werd de hele tijd geslagen. Op het militair hoofdkwartier werd ik nog een keer geslagen en aan han den en voeten gebonden. Vandaar werd ik naar het Ansar-gevangenenkamp overgebracht. Van zes uur 's- ochtens tot twaalf uur 's- nachts weigerden ze me medi cijnen te geven of me naar een ziekenhuis te sturen. Toen een Israëlische arts vroeg hoe ik aan die beenwond kwam, zei den de soldaten dat er een koelkast op was gevallen en toen de arts over m'n gebro ken arm begon, zeiden ze dat ik met stenen had gegooid en en dat hij z'n mond moest houden." Abdel Karim Marouf, 23 jaar: „Ik was op weg naar het werk in Israël toen ik door soldaten werd aangehouden. Ze hebben me minutenlang met stokken geslagen. Hun commandant zei: 'Probeer hem te breken'. Ze moesten me naar hun voertuig dragen waar ik op m'n gezicht werd neergegooid. Ik werd daarna de trappen van het bureau opgesleept. Mijn beide armen zijn door de stokslagen gebro ken". In een van de hoofdstraten van Gaza worden de winke liers door militairen gedwon gen hun proteststaking te beëindigen en hun zaken te openen. Aan de overkant wordt Khaled met harde hand gelast de luiken van zijn win kel te openen. Een militair stapt met hem naar binnen en een ander houdt voor de deur de waëht. Na enkéle minuten komen de Israëlische militai ren en de Palestijnse winke lier weer naar buiten. Na vertrek van zijn onge wenste 'klant' doet Khaled trillend van angst en woede zijn verhaal. „Hij heeft me met zijn geweerkolf op het hoofd geslagen en me vervol gens enkele keren op mijn vingers gemept. Als ik mijn drogisterij niet zou openen, zouden ze hier de hele boel kort en klein slaan. Hetzelfde zou gebeuren als ik dat aan jou of een andere journalist zou vertellen." Jabalja, het grootste Pales tijnse vluchtelingenkamp in het noordelijke deel van de Gaza-strook, waar 60.000 Pa lestijnen onder erbarmelijke - FOTO AP omstandigheden leven, is vol komen in handen van Pales tijnen. De militante sfeer on der de Palestijnse vluchtelin gen wordt getekend door een boven een van de toegangen van het kamp gespannen Is raëlische vlag waarop de Pa lestijnse vlag als een dolk het joods nationaal symbool, de Davidster, doorboort. „Allah is groot. Dood aan Israël. Israël zal vroeger of la ter verdreven worden", staat op een bijschrift geschreven dat is getekend door de isla mitische Jihad- of Heilige Oorlog-organisatie. In Jabal ja, waar de door wanhoop en uitzichtloosheid gedreven Pa lestijnen niets meer verliezen menen te hebben, wordt de ongelijke strijd met de Israë lische bezettingsmacht niet opgegeven. De bloedige zuive ringsoperatie die het leger zonder veel resultaat vrijwel dagelijks met pantserwagens en bulldozers in het kamp uit voert, heeft de grimmige en verbeten sfeer in Jabalja al leen nog maar versterkt. Een leraar in Jabalja ziet de Palestijnen die bij demon straties werden gedood, niet als reden van de voor de voortdurende onlusten. „Wij zijn wanhopig genoeg om van alles te doen. Dat betekent niet dat wij in elkaar storten. Soms gëfeft de wanhoop je juist de kracht om alles te doen. De twee weken geleden uitgevoerde actie met een Delta-vlieger heeft ook veel invloed op de Palestijnse be volking gehad. De 20-jarige Palestijn die dat geflikt heeft wordt door de jongeren beschouwd als een symbool van moed en durf. Als één jonge Pales tijnse strijder zes Israëlische soldaten doodt en zeven ver wondt, wat kunnen de jonge ren dan niet doen? Natuurlijk realiseren we ons dat we on gewapend zijn. Maar als er tien van ons worden gedood, en wij doden een van onze Is raëlische tegenstanders, dan zijn wij de overwinnaars. Dit is het begin van de opstand van het Palestijnse volk." De barricades rond het vluchtelingenkamp Tel Sul tan bij de grens bij Egypte maakten gisteren nog een op. vallend verse indruk. De 2006 Palestijnen in het kamp heb ben nieuwe wegversperringen opgeworpen, nadat ze de vo- rige avond door tientallen met Uzi's, pistolen en geweren be wapende kolonisten uit de op nog geen kilometer afstand gelegen joodse nederzetting Rafiah Yam zijn bedreigd. De vluchtelingen lieten zich niet door de Israëlische ver wensingen aan het adres van de Palestijnen provoceren. Gealarmeerde militairen maakten een eind aan ongelijke krachtmeting. Het gewapend particulier initia tief van de kolonisten waarschijnlijk ingegeven door de aanslag op een Israë lische soldaat in het naburige Rafah, die eerder op de met een mes was gestokeiï Zekerheid over het motief van de kolonisten konden we niet krijgen, want bij de ir van Rafiah Yam werden we door een legerkapitein aange houden, die meedeelde dat de streek tot 'gesloten militair gebied' was verklaard, zodat we ons helemaal niet plekke hadden mogen bevin den. Op onze vraag of met dit bevel een begin wordt ge maakt met het beleid van pre mier Sjamir, die ter verbet ring van het image van Israël buitenlandse journalisten buiten de bezette gebieden wil houden, geeft de officier la chend, zonder iets te zeggen, een veelbetekenend antwoord De anderhalf miljoen Pa lestijnen in de Gaza-strook en op de Westelijke Jordaanoe- ver, voelen zich door Israël met een 'ijzeren vuist' onder drukt, door de Arabische lei ders verraden en door de hele wereld in de steek gelaten Jk ben woedend op de wereld dit het allemaal maar op z'n be loop laat en demagogisch over mensenrechten spreekt", Mary Khass, een functionaris van de UNRWA, de VN-hulp- organisatie voor Palestijns vluchtelingen. Als Palestijnse vredesacti viste heeft de 61-jarige me vrouw Khass, die in Haifa geboren, de hoop op een be tere toekomst voor haar volk ondanks alles niet opgegeven, maar erg optimistisch is niet „De Israëli's zouden zich moeten realiseren dat ze hier een vreemd lichaam zijn Ze moeten oprotten. Zolang Israëli's niet beseffen dat Palestijnen voor onszelf wil len onderhandelen, zal er geen vrede komen. Zij moeten zich realiseren dat ze met moeten praten en onze natio nale rechten moeten erkenna om tot een vreedzame opta sing van het conflict op btó van een joodse en een Pales tijnse staat te komen. Wij zijn nu goedkope arbeidskrachten en een markt voor Israël. Zi willen ons houden als h slaven en hun afzetgebied". Door Max de Bok „IN POLITIEK ben ik niet geïnteresseerd. De politiek irriteert me hoe langer hoe meer. Straks moet ik meer dan honderd gulden beta len voor een paspoort om dat ze er in Den Haag een zooitje van hebben ge maakt. Mijn zoon heeft maandenlang op z'n studiegeld moeten wachten; denken ze in Den Haag soms dat ik dat gemak kelijk kan voorschieten Ik moet straks vijfentwintig gulden meer wegenbelasting betalen om de files weg te werken; laat me niet lachen. Als ik een foufje maak, moet ik ervoor boeten. Als minis ters fouten maken, mogen ze blijven." Het gesprek, hierboven kort samengevat, had plaats kort voordat de Tweede Kamer deze week minister Deetman (Onderwijs en Wetenschap pen) ter verantwoording riep. Gevreesd moet worden dat de vrouw die aan haar irritaties lucht gaf, geen uitzondering vormt. Ze zal met weinig ge noegen hebben gelezen hoe de meerderheid van de Tweede Kamer de minister wèl schul dig verklaarde aan de chaos rond de studiefinanciering, maar hem geen boete oplegde. Tenzij ze genoegen vond in de bevesting van haar gelijk. Ze zal het helemaal eens ge weest zijn met de voorman nen van de oppositie, die stem gaven aan wat steeds meer mensen zich afvragen. Met Kok (PvdA) die bijna wanho pig uitriep: 'Wat moet een mi nister dan nog doen of laten om het vertrouwen te verlie zen Met Van Mierlo (D66) die zich bijna ontmoedigd af vroeg: 'Is het in Den Haag überhaupt nog wel mogelijk dat een minister aftreedt Hoe geloofwaardig is een overheid die vaak zonder par don is voor de burgers, maar van zichzelf alles door de vin gers ziet Harde uitspraken, maar te rechte na Van Aardenne en het RSV-debacle, Braks en de visfraude. Terecht ook omdat in het debat rond de studiefi nanciering kwam vast te staan dat Deetman, ondanks herhaalde waarschuwingen van zijn ambtenaren, het nieuwe systeem van studiefi nanciering doordrukte. Om dat ook duidelijk werd dat, toen hij eenmaal het politieke besluit had genomen om de nieuwe wet op 1 oktober 1986 te laten ingaan, de organisatie van zijn departement niet toereikend was om deze gi gantische operatie in goede banen te leiden. Ook omdat niet duidelijk werd dat de minister alles wat in zijn vermogen lag, heeft gedaan om de Kamer te infor meren over de politieke en be stuurlijke afwegingen die moesten worden gemaakt voordat werd besloten de wet in te voeren. Dat de rege ringsmeerderheid van CDA en WD daaraan achteraf niet zwaar wilde tillen, doet daar niet aan af. Minister Deetman (On derwijs en Wetenschap pen). - FOTO ANP Deetman werd in de Kamer geprezen omdat hij ruiterlijk erkende dat hij en niemand anders verantwoordelijk was en is voor wat er fout ging. „Ik wil er geen misverstand over laten bestaan: wat er ook fout kan zijn gegaan, ik ben poli tiek en persoonlijk verant woordelijk voor en aan spreekbaar op die fouten en ik behoor mij niet te verschuilen achter de ambtelijke top." Klare Deetman-taal. Zuivere opvatting over de ministeriële verantwoorde lijkheid. Maar zou iemand die zo'n klare taal spreekt en er zulke zuivere opvattingen op na houdt, dan ook niet de con sequenties daaruit dienen te trekken Het lijkt erop dat er in onze parlementaire demo cratie een politieke biecht stoel-cultuur ontstaat. Je fou ten eerlijk opbiechten, beter schap beloven en je bent ge- disculpeerd. Van Aardenne, Braks en Deetman, ze deden het in verschillende gradaties en bewoordingen. Daarmee komt de ministe riële verantwoordelijkheid ernstig op de tocht te staan. Omdat het alleen maar ver baal nemen van de verant woordelijkheid er maar al te gemakkelijk toe leidt dat uit eindelijk niemand verant woordelijk lijkt te zijn. Toen minister Braks door de visfraude in de problemen raakte, citeerde premier Lub bers met kennelijke instem ming de staatsrechtgeleerde prof. Simons. 'De ruime ver antwoordingsplicht van de minister is slechts te vervul len, indien boven zijn hoofd niet steeds zweeft het Damo- cleszwaard van de sanctie: het heen gezonden worden door het parlement, omdat het politieke vertrouwen in hem zou zijn geschonden. Dat zwaard mag slechts worden gehanteerd indien hem een zeer ernstig verwijt wegens zijn eigen handelen of eigen nalaten treft...'. Met andere woorden: de minister is welis waar verantwoordelijk voor het doen en laten van zijn ambtenaren, maar als dat niet gevat kan worden onder de begrippen eigen handelen of nalaten dan dient het parle ment hem niet daarom naar huis te sturen. Die opvatting van prof. Si mons schept mijns inziens een gevaarlijke ruimte voor een minister om zich te verschui len achter zijn ambtenaren. Een rekkelijkheid waartegen de secretaris-generaal van het ministerie van Binnen landse Zaken, Van Aartsen, zich onlangs verzette. De rek- kelijken - en prof. Simons be hoort kennelijk tot hen - zeg gen dat de ministeriële ver antwoordelijkheid een fictie is geworden. De minister, al dus hun redenering, kan on mogelijk alles weten wat er op zijn departement omgaat en dus kan hij niet voor alles verantwoordelijkheid dragen. Van Aartsen stelde daarte genover dat de ministeriële verantwoordelijkheid een ju ridische constructie is die - in de woorden van de politico loog Elzinga - beoogt 'het ge hele complex van ambtelijke machtsuitoefening contro leerbaar en grijpbaar te ma ken voor de volksvertegen woordiging door deze macht suitoefening integraal toe te rekenen aan de politiek ver antwoordelijke ambtsdrager.' Van Aartsen verwoordde die opvatting in de stelling :'Als er op een ministerie door een ambtenaar een ernstige beleidsfout is gemaakt en de minister heeft daarvan gewe ten en er niets aan gedaan, dan moet hij weg. Heeft hij er niet van geweten, dan heeft hij 'dus' geen controle over zijn ambtelijk apparaat en moet hij ook weg.' De secreta ris-generaal van Binnen landse Zaken erkende dat dit een Uit overwegingen van be stuurbaarheid en coalitiebe lang mocht Deetman blijven. Hoe geldend zijn die overwe gingen Niet goed valt in ti zien waarom de bestuurbaar' heid van een land in g zou komen door het aftreda van een minister. Die kans is groter, maar het gevaar ir niet worden overtrokken, dien het hele kabinet zich z® solidariseren met de heenge zonden minister en dus collee; tief zou opstappen. Voor geval Deetman uit eigen be weging of gedwongen (10014 Kamer zou zijn opgestapt leek daar echter geen enkele zinnige reden voor. Het coalitiebelang speelt inderdaad een te rol. Het CDA liet Van denne zitten omdat het repre sailles van de zijde van VVD vreesde. De WD druW in het geval-Deetman door uit angst voor de react' van het CDA. Er kwam vo® de WD nog iets bij. Een so®1 revanche-gevoel tegenover het CDA. De WD had» greep de kans om wraak» nemen voor de wijze waartt indertijd CDA-fractietei*' De Vries de WD-minis» Van Aardenne behandel® De Vries stuurde Van Aar denne niet weg, maar maak» hem politiek vleugellam do® de minister na diens sclw* bekentenis niet het gro®" licht te geven. Hoe men het ook wendt keert, de positie van minis» Deetman is fors aangetast;*! politiek heeft weer aan loofwaardigheid ingeto* Dat laatste is het ernstigs» Want het raakt het functie» ren van onze democratie. ran onze verslaggever ^STERDAM - De Amrc lank gaat net als de Rabo- 0nk rekeninghouders twee partjes per cheque in re ining brengen als ze daar- an veel gebruik makea De rijs van de Eurocheque- as wordt verhoogd van 10 5t 15. De tot dusver gratis arstrekte betaalpas gaat :n tientje kosten. Ie Amro Bank maakte deze en ndere maatregelen, die op 1 nuari ingaan, gisteren be- ;nd. Tegelijk kondigde de jnk aan dat de rentevergoe- jig op de privérekening wordt vei eer 2( vai rer on< rel vij gel vcx sch of vcx da; Asiel let aantal gemeenten dat meet angregeling stijgt nog steeds. hereniging van Nederlandse epubliceerd in haar blad de Ne< (omenteel loopt er voor 12.000 Eei :ielzoekers een procedure om te toetsten of zij daadwerkelijk me luchteling zijn. In de maand no< lovember hebben zich 500 bas aensen in Nederland gemeld vai iet een asielverzoek. me In totaal zijn er perl januari bel nd jaar ruim 5000 ge- leëntelijke opvangplaatsten de eschikbaar, aldus de VNG. der [et aantal door gemeenten toe- en ezegde plaatsen voor 1992 be- VN raagt ongeveer 10.000. Deze reg fers zijn exclusief de op- loo ngplaatsen in de centra die Va: »r het hele land zijn inge- ver cht Daar kunnen op dit mo- tru lent 650 vluchtelingen tijdelijk var ïrecht. ma Volgens de Vereniging blijft gen it noodzakelijk nog meer ge- ïeentelijke plaatsen te vinden. 21 >EN HAAG (ANP) - Zeevissers e visserij en hun vaartuig verkc en bijdrage variërend van ett uldens tot ver boven een miljoe jk van het motorvermogen. e opvarende werknemers die Is gevolg daarvan hun baan erliezen krijgen een eenmalig edrag tussen 10.000 en 40.000 vlden, afhankelijk van hun ■eftijd Het ministerie van landbouw i visserij heeft dit vrijdag be- ffldgemaakt. De regeling eldt van 1 januari tot 1 juli Minister Braks beoogt ermee de visserij vloot te ver- einen, omdat er te veel sche en zijn. Om in aanmerking te komen »r de vergoeding van de 'erheid moet de eigenaar van pier bui Eu vei bn. bec tor pk me loo hel ma ger voc de OEN DE RABO-BANK als eerste he Jberen ging belasten, was er weini -'onderstellen dat de andere bankc wtgelijke maatregelen zouden on innmiddels in het spoor van -rwachting is, dat een aantal and oorbeeld zal volgen. Het doorberekenen van kosten op - Nederlandse consument al jarenl .moment dat er bij wijze van spre vinden was die zijn geldzaken niet ■Toh banken met klaagzangen c -ze handelingen met zich meebren -n schijnen samen ruim een miljar QsverkeerDat zou tot de conclusk gsverkeeCht°ffer 9eworden v ^doorsnee-consument heef{ d nten over. Voor hem is het zo c 5ionDeerst hemel en aarde bewog Has daarna is het doorbereker iBn - Dat de banken er niet eerc 'iiinn^T1 zoveel geldzaken verliesge- ig die door weinigen wordt geloo .consurTientenorganisaties hech ,li„de aaa die theorie. Ze gaan zei >mi?L banken in de Raad voo in i!le .ariefsafspraken hebben gei nro h gelijkenis tussen de tariev nn"r!arl De consumentenorganis AhQ'5 en hebben de Europese nsiim e banken een verbod op 't in^e?ifnor9anisaties is volkom lrrentie bestaat9 d® consument ?s\mrLens z'in er ook banken die 3chterHe!LV?or particulieren gratis itevernnoi banken - in navo 0evai H. ,n9en °P privérekening( Heei dus de consument voc bankf,? 9eredeneerd is dat niet e )t betaii? 9°ed re°ht ook op I ijlt isrii 9sverkeer kostendekkend rd'er rif ?raa9 waarom de banken t 61 bewust m°9eliike Kostenaspect de ®chfjn tegen8960 is of nie,: de 1

de Stem | 1987 | | pagina 2