BRT geeft les in 'goede manieren' Persbureau Belga breekt met BRT A£TTE 'AFRIKA NU' MIKT VOORAL OP INFORMATIE NATIONALE A KT I E Den Haag door Schrijfster Marguerite Yourcenar overleden De koninklij ke lach NOS en Nationale Ballet gaan nauwer samenwerken ram op het gebied van - als schadeverzeke GIDS 1 ZATERDAG 19 DECEMBER 1987 DEN HAAG - De nationale actie 'Afrika Nu' lijkt heel bescheiden en voorzichtig op gang te komen. Transporten Aanval Noodhulp Op de vlucht jters betaalbaar- Icadémiegen tot M V£m de Sinemus overleden Freak A5 rken bij RVS Verzekerin- i dienst bij een van de irzekeringsmaatschap- land. ctieve en modern ge 5 maatschappij, waar n tweeduizend mensen den. brie „Eigenlijk was ik veertig jaar met één fi guur bezig. Alleen de gekken gaan zo lang met hetzelfde door" Marten Toonder, tekenaar DE STEM G1 Sober en zonder 'rotbeelden' Door Rinze Brandsma Geen sensationele plannen voor wereldwijde popfesti vals, niet de kijkers schokken met gruwelijke beelden waar je hart van stilstaat, maar rustige informatie in een dagelijks Afrika-journaal. Heel anders dan de vorige grote inzamelingsactie voor noodhulp aan dat door oor logen en hongersnood geteisterde werelddeel. De afgelopen week brachten Joop van Zijl en Kiki Turpijn elke avond een uitzending van tien minuten, waaraan de om roepen bijdragen leverden en waarin bekende Nederlanders ils Bert Haanstra, Angela van de Dolly Dots en Bennie Joling van Normaal vertelden van hun ervaringen in het ontwik kelingswerk. Kunstenaars heb ben een wandschildering van vele meters aangebonden en namens Joop Zoetemelk wor den zeefdrukken verkocht. Maandagavond is op Neder- 1 van half negen tot tien uur de afsluitende uitzending, gepresenteerd door Joop van Zijl en Bona Hofstra. Achter gronden en actualiteiten uit Afrika vormen de hoofdmoot Verder zijn er interviews en muzikale intermezzo's en wor den de kijkers steeds op de hoogte gehouden van Afrika- activiteiten in Nederland en, uiteraard, de opbrengst Rond de jaarwisseling '84/'85 brandde 'Eén voor Afrika' op onze beeldschermen en raakte onze harten en beurzen. De op brengst in Nederland was gi gantisch: 70 miljoen, door het ministerie aangevuld tot een ronde 100 miljoen. Zo'n op brengst is nu niet opnieuw haalbaar en de organisatoren doen het ook anders. „Één voor Afrika was een groot succes, maar herhaling nu zou een mislukking worden. De hulporganisaties hebben nu vooraf overlegd met de omroe pen, toen duidelijk werd dat acute voedselhulp opnieuw no dig is. De omroepen waren er «ik voor beducht, niet in her haling te vallea We leggen nu vooral uit, waaróm weer een actie nodig is. Zonder spekta kel, zonder een groots popfesti val dat destijds op zichzelf al een grote kick gaf." Marcel Vergeer, voorlichter "P het Haagse hoofdkantoor van het Rode Kruis en centrale woordvoerder bij 'Afrika Nu', eegt dat de Afrika-journaals ditmaal niet zulke schokkende heelden van door de honger dervende mensen laten zien als eind '84. „Wij willen op Joop van Zijl: presentatie. - FOTO ANP tijd helpen en zo de honger en die gruwelijke beelden zien te voorkomen." Een paar vragen waar de kij ker en krantelezer óók mee zit Hoe wordt je geld besteed, ko men de voedseltransporten ook werkelijk aan bij de mensen die het nodig hebben? „Die vraag proberen we ook steeds in de uitzendingen mee te nemen. Met bijvoorbeeld filmopnames van het inladen van voedseltransporten in Europese havens, aankomst en uitladen in Afrika, de trans porten verder het land in. Onze oproep om de wegen in Ethio pië te openen heeft geholpen. Van beide kanten, regeringsle ger en opstandelingen, hebben we de schriftelijke garantie dat de Rode Kruis-konvooien vrije doorgang krijgen. Op voor waarde dat die goed herken baar zijn, geen wapens bij zich hebben, de tijdschema's van de transporten melden, eventueel de lading tevoren laten contro leren." Maar niet lang geleden werd toch nog een voedselkonvooi halverwege aangehouden en in brand gestoken, trucks, voed sel, alles verloren? Wie zegt dat het nu wel lukt? die landen een hoofdrol. Hoe zit het met journalisten, die ter opwekking van de actie verslag willen doen van de si tuatie daar, maar het land niet in mogen? „Dat was één jour nalist, die er op goed geluk naar toe ging. Alle anderen hebben een visum gekregen." Er spelen politieke problemen mee, ook bij de hulpverlening. Ethiopië heeft een marxistisch- leninistisch regime. En voor Addis Abeba bestóét de op stand in het noorden niet. Over de oorlog mag niet geschreven worden. Overigens verleent ook de Sowj et-Unie hulp en vliegt voedsel binnen met 3 Tu- polevs. „Als een regering zegt: wij willen geen hulp, dan kunnen en willen wij ook niets doen. Maar daar lijkt het niet op. Alle landen werken mee." „Dat was een VN-konvooi, begeleid door militairen van het Ethiopische regeringsleger. Dat trok een aanval van de be- vrijdingsguerilla aan. Onze konvooien gaan onbewapend en onder eigen begeleiding." Voor Ethiopië heeft het Rode Kruis 105 vrachtwagens te be schikking, die er nu al voedsel transporten uitvoeren. Tweede brandende vraag. Worden we niet moe van wéér een grote hulpactie? Je merkt zelf, dat je steeds lauwer rea geert. Marcel Vergeer: „Vandaar dat wij vooral de mensen infor meren. Niet tranen opwekken door rotte beelden. Zo'n dra matisch effect werkte wel bij Één voor Afrika, maar dat werkt maar één keer. Je mag je afvragen of dat schokeffect wel goed is. Het is beter, de mensen te laten beseffen dat zij ook verantwoordelijk zijn voor het lot van de mensen elders op de wereld. De gevolgen van hon ger, oorlog en roittigheid komen zo dichter bij je bed." Hoewel het logo van de actie, met een uitroepteken op de plek van Ethiopië/Eritrea, an ders suggereert betreft 'Afrika Nu' een groot aantal landen. De noordelijke Sahel-zone (onder de Sahara) plus een brede band van landen boven Zuid-Afrika. Getroffen door droogte en dus hongersnood, alles kaalvre tende sprinkhanenplagen, maar ook door oorlog - en soms door een combinatie daarvan. Want door de burgeroorlogen stokt ook de hulpverlening. Ethiopië heeft hard hulp nodig, maar bijvoorbeeld ook Mozam bique. Hele volksstammen zijn daar door de oorlog massaal op de vlucht geslagen en hebben de neiging, steeds door te blij ven trekken. „Zij komen niet tot rust Ze hebben niets meer, trekken naakt door het lege landschap." De vluchtelingen klonteren samen en vormen primitieve kampen. Maar voedsel is daar niet en kan er maar moeilijk gebracht worden. Besmette lijke ziektes breken uit „Wij willen voedsel brengen op de plekken waar de mensen thuis horen. Het beste kunnen ze te rug naar hun thuisgronden. Anders blijven ze in de kampen hangen. Je kunt nagaan, hoe serieus de situatie is. Anders verlaat je niet huis en haard en laat alles over aan rovers." Het gaat om een nationale actie. Wel zijn soortgelijke Afrika-acties aan de gang in Engeland, Zweden en Dene marken. Ethiopië speelt in al Nog een vraag: alweer nood hulp. Gaan landen daar niet te veel op leunen? Woordvoerder van 'Afrika Nu' Vergeer: „Dat gevaar dreigt, ja. Maar mensen ster ven van de honger. De situatie is mensonterend. Het is onze humanitaire plicht, hen aan voedsel te helpea Het is waar dat het gevolg vaak apathie is. Dat zie je aan de gezichten van de mensen. Maar wij proberen als hulpverleners wel degelijk weer een structuur van zelf voorziening op gang te bren gen. Dat is moeilijk en duurt lang door die apathie. Voor je die doorbreekt, voor de mensen weer eigen initiatieven durven nemen, moet je ze weer hoop geven." De voedselhulp zal vooral per truck moeten. Een lucht brug is peperduur: één Hercu les in de lucht kost per maand 600.000. Wegvervoer is hon derdmaal goedkoper. En om van het vliegveld de voedsel hulp verder te transporteren zijn toch ook weer trucks no dig. Komen op de prille actie al reacties los? „Overstelpend veel. Verenigingen, sportclubs laten weten dat zij marathons organiseren, popfestivals waarvan de opbrengst voor de actie is. Scholieren vooral ver zinnen slimme inzamelingen, bijvoorbeeld via het uitgeven van aandelen. Of ze roepen op, geen vuurwerk te kopen maar het geld op Giro 555 te storten. Bedrijven maken het geld voor kerstcadeau's over. 'Afrika Nu' begint heel goed te lopen." nog professioneler, n ATARI. Fan vandaag: 2 of 4 Mb RAMI cro-processor. Volledig orbereid voor uitbreidi0gen >8881Ingebouwde Real- ick-up', Bit-BLT Chip werking van data-gegevens- Irive, 720 Kb dubbelzijdig- is DMA protocol met data 1.33 Mb/sec. de ATARI MEGA ST over I -iendelijkheid. Ergonomis' lord berekend op intensief mTOS met GEM. irdt geleverd met een mt"101 Een zwart/wit monitor va" I ikale lijnfrequentie van 71 Hf absoluut rustig beeld. jat kan met de ATARI nologie van vandaag. ïcial ATARI PC-Dealers', 272. TARI PARIJS/DEN HAAG (DPA/ANP) - De Frans- Amerikaanse schrijfster Marguerite Yourcenar is in de nacht van donderdag op vrijdag op 84-jarige leeftijd overleden na een lange ziekte. Yourcenar, die vooral bekend werd met had boek 'Mémoires d'Hadrien' (1951), is die voor naar oeuvre diverse malen [net literaire prijzen be kroond. Marguerite Yourcenar, Pseudoniem van Marguerite Cleenewerck de Crayencour, werd op 7 juni 1903 geboren in Brussel als dochter van de "anse vader en een Belgi sche moeder. Zij emigreerde naar de Verenigde Staten, Waar zij in 1947 de Ameri- aanse nationaliteit aannam. Zij debuteerde met de mo ralistische roman 'Alexis, ou frnité du vain combat' U929)waarin het thema van Homoseksualiteit wordt be sproken. In 1980 werd zij als nwste vrouw gekozen als lid an de Académie Frangaise. had altijd met met een ze- «re minachting over de 352 .ar °ude literaire instelling Ebroken en toen deze voor J" de deuren open- am voor vrouwelijke .ST' Yourcenar dat zij ^.accepteerde uit be- niÜ jd'In I960 nam zij op- aanT franse nationaliteit varii tegenheid van haar Zowel 'Mémoires d'Ha- drien' als 'L'Oeuvre au noir', dat in 1968 uitkwam, zijn ro mans die gesitueerd zijn in de geschiedenis, respectievelijk het Romeinse Rijk in de 2e eeuw en Brugge in de 16e eeuw. Maar door de universa liteit van hun thema - de mens die worstelend tracht te ontsnappen aan de beperkin gen en vooroordelen van zijn tijd - overschrijden deze wer ken ruim de kaders van de historische roman. In de jaren '70 creëerde Yourcenar een nieuw genre, de dichterlijke genealogie, met 'Souvenirs pieux' (1974) en 'Archives du Nord' (1977). In deze 'autobiographie fami liale' verwijst zij onder meer naar haar kinderjaren, die zij tot haar negende doorbracht in het Frans-Vlaamse heu velland. De schijfster beoefende alle literaire genres en maakte ook gewaardeerde vertalin gen van Griekse en Ameri kaanse schrijvers als Con- stantin Cavafy, Virginia Woolf en Henry James. Be halve romans en vertalingen heeft zij essays, gedichten en toneelstukken op haar naam staan. Yourcenar, die in de loop der jaren bekend werd als een 'humanist van de 20e eeuw', ontving in 1968 de Prix Fémi- na, in 1972 de Grand Prix Lit téraire de Monaco gevolgd door de Grand Prix national des lettres (1974) en de Grand Prix de littérature de l'Aca- Marguerite Yourcenar. démie frangaise (1977). In 1982 werd haar de Erasmus-prijs toegekend. De schijfster, die wanneer zij niet reisde, in een landhuis op een eiland Mount Desert voor de Canadees-Ameri kaanse kust woonde, overleed na vijf weken in een zieken huis op dit eiland te hebben gelegen. In het verleden heeft Yourcenar ook Franse litera tuur gedoceerd. Zij is vaak getipt als een sterke kandi daat voor de Nobelprijs voor de literatuur, maar in 1985 werd uiteindelijk toch de Franse romanschijver Claude Simon de uitverkorene voor deze hoogste internationale literaire onderscheiding. Van onze RTV-redactie De BRT gaat de kijkers goede 4 januari zendt de Belgische reeks korte programma's uit 'Kurtoisie', genoemd naar de hem. 'Kurtoisie' is allerminst be doeld als serieuze poging om het volk hoffelijkheid te leren. Zo worden problemen aange pakt als de vraag of je tijdens een etentje het interieur van je gastvrouw kort en klein mag slaan. Centraal in de reeks korte programma's staat ene heer Hilaire Sfeermaeckers, kaar sen-fabrikant. Kurt Van Eeg- hem speelt deze heer Sfeer maeckers, maar hij zet in elke aflevering nog twee, soms zelfs drie of vier andere typetjes neer. De heer Sfeermaeckers is een wereldvreemde jonker die DEN HAAG (ANP) - De kunstschilder Wim Sinemus is in de nacht van donder dag op vrijdag in zijn woon plaats Den Haag op 84-ja- rige leeftijd overleden. Sinemus genoot erkenning in binnen- en buitenland. Sine mus was in de periode na de Tweede Wereldoorlog een van de eersten in ons land die ab stract werkte. Hij richtte in 1947 de eerste avantgardisti- sche beweging 'Vrij Beelden' op. De tv heeft ons deze week verschillende keren duidelijk ge maakt dat koninginnen en prinsen ook maar gewone men sen zijn. Het begon vorige zaterdag al in het NCRV-pro- gramma 'Daar zeg je zowat', waarin een vast forum wat babbelt over probleempjes en jeugdherinneringen. Forumlid Daan Modderman, ooit stalbeheerder in dienst van de ko ninklijke familie, moest vertellen of hij wel eens iets grap pigs had meegemaakt met prins Bernhard. „Jazeker, maar als ik dat vertel, knippen jullie het er toch uit", zei Daan, maar hij mocht gewoon verdergaan. „De prins gebruikte het spreekwoord: Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht. Nou, zei ik, het gewone volk zegt het heel anders. Qja, vroeg hij, wat zegt het gewone volk dan, Daan? Ik zei: gewone mensen zeggen: Beter één (dan zwelt opeens het deuntje van het programma aan en is het vol gende woord onverstaanbaar) in de hand dan de lucht van tien. De NCRV had de zin van Modderman er niet uitgeknipt, maar het woord waar alles om draaide (een woord van drie letters voor het geslachtsdeel van de vrouw) weggecensu- reerd. Dat is leuk, Daan, die moet ik onthouden, had de prins nog gezegd. De koningin van het Nederlandse lied, de Zangeres zonder Naam, was zondag aan de beurt. Sonja Barend wilde zo graag van haar horen dat ze vreselijk progressief was en de hele maatschappij zou willen veranderen. Maar de Zangeres wilde niet eens zeggen op welke partij ze stemde. Ze deed al les voor haar publiek. De VARA, die haar de laatste tijd als pronkstuk is gaan gebruiken, had kunnen weten dat Mary geen schokkende meningen verkondigt. „Ik zeg al jaren lang hetzelfde", zei de Zangeres toen ze naar oude interview- beelden keek. Haar man Jo mocht even binnenkomen. Hij vergeleek zijn onderdanige rol met die van 'prins Philips' en kon zich de problemen van prins Claus goed voorstellen. Prins Claus en koningin Beatrix kregen we maandagavond in beeld tijdens het 'Gala van de eeuw' ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van Carré. Het was een vorstelijke uit zending, want we kregen een mededeling in beeld dat het programma mede mogelijk was gemaakt door de Konink lijke Luchtvaart Maatschappij (KLM). Een opmerkelijke vorm van sponsoring, maar 'concurrent' Martinair zal er niet mee zetten, want deze 'andere luchtvaartmaatschappij' mag in de Honeymoon Quiz uitgebreid wapperen met vlieg tickets naar Amerika. Het Gala was een goed verzorgde reis, dat wel. Prins Claus kon er niet zo om lachen, maar Beatrix lag dubbel toen An- dré van Duin het waagde deze mop te vertellen: „Een vrouwtje wil een huwelijksadvertentie in de krant zetten. Ze gaat naar de krant en geeft de advertentie op. Komt in orde, zegt de man van de krant, u wilt 'm er vanavond al in heb ben?" Kort en schuin, maar er was niemand die er zich aan stoorde. Wie kan nog beweren dat onze koninklijke familie in een glazen huisje woont? Ook als gemeenteraadslid hoef je je niet te schamen voor deelname aan een tv-spelletje. Een Bredaas raadslid speelde mee in de quiz van Ron en won de allergrootste prij zen. Voor welke partij ze in de raad zit, vertelde ze niet. Het is de PvdA. Die dingen gebeuren nu de VARA niet meer voor de rode familie zorgt. De tv is van ons allemaal, of je nu een hele hoge bent of een tapper van laag-bij-de-grondse mop pen. BRUSSEL (ANP) - Het is zo goed als zeker dat de Belgi sche radio en tv het met ingang van 1 januari zonder het nieuws van het nationale persagentschap Belga moeten doen. De raad van bestuur van Belga heeft namelijk be sloten het contract met de omroep op te zeggen. manieren bijbrengen. Vanaf televisie na het nieuws een over etiquette onder de titel presentator Kurt van Eeg- in zijn kasteel mijmert over de teloorgang van de etiquette. Die beleefdheidsregels en om gangsvormen zijn vastgelegd in even deugdelijke als om vangrijke boeken. De heer Sfeermaeckers toont ons de eti- quetteverwildering in wat hij als barbaarse kringen be schouwt, om ons dan duidelijk te maken hoe het wél hoort. Is presentator Kurt van Eeg- hem zelf een etiquette-freak? „Ik ben er zeker niet de man naar om mijn medemensen een strikte naleving van de etiquette op te leggen. Maar zelf houd ik wel van be paalde regels, ja. Ik ervaar etiquette als een middel om ons leven en onze omgangs vormen te veraangenamen. Wat Kurtoisie betreft: eti quette is hier slechts een aanleiding om onze sketches aan op te hangen." Is Kurtoisie een vorm van beschaafd amusement? Van Eeghem: „Kurtoisie wordt uitgezonden na het Jour naal. Het wil dus een opkik- kertje zijn na alles wat we vernamen en gezien hebben in het nieuws. Een bittertje na die zware schotel. Een vorm van détente na al die ellende in de wereld." „Tenzij er op de valreep nog een akkoord wordt bereikt over aanpassing van de tarieven, zal het Agentschap Belga op 31 de cember 1987 om 24.00 uur de doorseining van zijn nieuws diensten aan de BRT (de Ne derlandstalige omroep), de RTBF (de Franstalige) en de BRF (de Duitstalige) stopzetten en daarmee een einde maken aan het bestaande contract met de nationale radio en televisie", zo wordt in een mededeling van Belga gezegd. Belga vindt dat de omroepen te weinig betalen. Het persbu reau zegt dat bijvoorbeeld de BRT slechts het equivalent be taalt van wat aan een middel grote krant wordt berekend en dat persbureaus in landen als Nederland, Zwitserland, Oos tenrijk, Noorwegen, Denemar ken, Finland en Zweden in de regel van de omroepen een veelvoud ontvangen van het bedrag dat Belga van BRT,RTBF en BRF samen krijgt. De directie en de raad van bestuur van het persbureau zeggen het te betreuren dat er in het gesprek met de omroe pen geen vergelijk is bereikt en dat er nu in Europa de hoogst uitzonderlijke situatie ontstaat dat openbare radio- en televisiezenders geen gebruik meer maken van de diensten van het nationale persbureau. De omroep heeft laten weten het met de argumenten van Belga niet eens te zijn. Belga wilde zijn inkomsten uit de contributie van de omroepen in vier jaar tijd verdubbelen tot 40 miljoen frank (ruim twee miljoen gulden). „Dat vinden wij niet billijk en wij kunnen het niet betalen", zegt de BRT, die meent dat een vergelijking met omroepen in het buiten land niet opgaat omdat men daar in de regel over veel meer geld beschikt. „Wij hebben voorgesteld onze bijdrage met vier procent te verhogen en dat percentage te koppelen aan de index. Maar daar heeft Belga geen genoegen mee genomen", aldus de BRT. AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Omroep Stichting (NOS) gaat nauwer samenwerken met het Nationale Ballet (NB) in Amsterdam. Daartoe heb ben beide partijen in het Amsterdamse Muziekthea ter een intentieverklaring ondertekend. Deze voorziet erin dat de NOS, overigens zonder enige ver plichting op zich te nemen, minimaal twee produkties van het Nationale Ballet per seizoen opneemt. De NOS zal de keuze bepalen. De omroepstichting verplicht zich daarbij niet deze opgenomen produkties ook te gaan uitzenden, hoewel dat wel in de bedoeling ligt. Beide partijen hebben de voorkeur uitgesproken voor opname van de balletprodukties in de omroepstudio's in Hilversum, omdat de technische faciliteiten voor opname in het Muziektheater niet aan de gewenste vereisten vol doen. Zo levert het plaatsen van de camera's de nodige pro blemen op. Rechtstreekse uitzendingen van balletvoorstellingen zal slechts in bijzondere gevallen gebeuren. Naast het opne men van produkties van het Nationale Ballet laat de inten tieverklaring ook de mogelijkheid open voor gezamenlijke produkties (co-produkties) van NOS en het Nationale Bal let.

de Stem | 1987 | | pagina 29