DE STEM EX-CLIËNTE VINDT RELATIE MET THERAPEUT(E) ONGEOORLOOFD ZATERDAG I r\ ÏEMBER 1987 \C. wee jaar lang had de nu 35-jarige iRenate een relatie met haar socio-therapeute. Een ge- Idwongen relatie. Want de therapeute maakte gebruik Ivan haar machtspositie en forceerde de relatie met heer op chantage lijkende praktijken. Daaronder zelfs Ihet dreigen met zelfmoord. Twee jaar lang had Renate leigenlijk moeten werken aan het overwinnen van een Ivreselijke overspannenheid, maar die is ze pas veel la- lier op eigen houtje kwijtgeraakt. De gedwongen (ho- |rfio)seksuele relatie bleef zo'n vier jaar in haar hoofd Ispoken. Toen pas durfde ze er mee 'naar buiten'. Een herslag van de lange weg die moest worden gevolgd lom haar klacht behandeld te krijgen, het gelijk dat ze loiteindelijk kreeg en de maatregelen die (niet) werden Igenomen. ïver I Intern onderzoek Stappen Maatregelen Supervisie Discriminatie Ombudsman Afdoende maar Ik ben niet - foto wim kooyman de ieleid", zegt Barbé. „Dat is n in het verleden, toen we miljoen kregen. Maar wij anen dat we het geld goed uikt en dat het dus een zou zijn als we dat instru- verliezen". Hij wijst op de n gedaan, zoals het verbete- ifrastructuur van de havens en Terneuzen. twikkelen van een betere in staat de aanleg van een ■erbinding over de Wester- raal. Die móet er komen, zo „De werkgelegenheid in laanderen brokkelt af als er terschelde Oerverbinding luidige verkeer per pontveer tijd en geld. Betere verbin- ran ontstellend groot belang ostorderbedrijf als Necker- meubelbedrijf Morres. De rfabriek in Sas van Gent is over de mogelijke sluiting de wordt al gepraat. Dat is kul. Als die verbinding er ordt het echt nog erger. Dan and straks weer helemaal er die verbinding ligt er een ir bedrijven om hier naar toe at politiek Den Haag positie verbinding wordt. „We heb- i hier minister Smit-Kroes op td. Die sprak er over dat het zwaartepunt in Europa leüjker komt te liggen. De le tunnel tussen Frankrijk en ersterkt dat proces. Daarom verbindingen nodig. Den de verbinding niet zozeer no- eeland, maar meer om aan- vinden bij die internationale ig. Daarnaast zijn er de laat- roepen gedaan om de over- sringen op te voeren". wolken boven Zeeland, ma41 'el wat zon. Engelhard komt, iteert tweehonderd miljoen, t de kans dat op Neeltje Jans Gasteren-recreatieproject tot op meer dan zestig procent rslag in de Zeeuwse havens jaar, enigszins tegen de ver- l, met ruim acht procent. Bar- ;eld mag dus niet al te somber childerd. Er is reden tot zorg, niet pessimistisch". Vinken heeft het zo ver we en te brengen dat de tweede- ing in de maatschappij dwars jver onze tafel in „de Olde Sip' tel" liep. Hij wilde een klem grammofoonplaatje in het pak' iet, met een rede van de diree' eur-generaal, omlijst ®e doolspel van Heifetz. Ik wilde alleen Heifetz plus champagne en een kattebeeldje uit het Bn- tish Museum met gouden oren sn zilveren neusringen, te waarde van 980 gulden. lx spreek niet meer met Vinken Het eerste dat er straks uit het jakket rolt is een fles zure llauwe Non. Ipeul Life Door Rosé Lokhoff De periode 1980-1982. Renate (niet haar tchte naam) zit zwaar overspannen op de dagbehandeling van het Hooghuys in Breda. Socio-therapeute Lia (niet haar echte naam) dwingt haar een seksuele re latie op en van een professionele behan deling komt helemaal niets terecht. „Renate heeft zich herhaalde malen trachten te onttrekken aan deze onge wenste en traumatiserende relatie, doch telkenmale werd door Lia, soms zelfs op agressieve wijze, zodanige invloed uitge oefend dat Renate geen weerstand meer ion bieden", schrijft de advocaat van Renate in juli 1986 aan de Inspectie Geestelijke Gezondheid in Den Bosch. „Renate is van mening dat de thera- ite een gevaar vormt voor de geeste lijke volksgezondheid en is op die grond ervan overtuigd dat handhaving in dit beroep onaanvaardbaar is", luidt de offi ciële klacht. Vanaf die dag gaat de bal aan het rob len. Waarom dan pas is de vraag die Renate vaak wordt gesteld. Haar ant woord: „Er gaat heel wat door je heen en ling overweeg je voordatje überhaupt de slap durft te nemen om iets te onderne men tegen zulke praktijken. Voor ik naar cw advocaat uitkeek, heb ik me in ver binding gesteld met ex-cliënten om hun ervaringen te horen over de dagbehande ling. Die logen er niet om. Daarna heb ik me in verbinding gesteld met de stichting Pandorra die mijn verhaal hoorde en mij Je raad gaf door te gaan met de klach- kn, die aanzienlijk waren, en mij in ve- binding te stellen met de Cliëntenbond. Samen met die bond heb ik mijn nek uit gestoken betreffende het wel en wee van psychiatrische patiënten. Diverse ge sprekken volgden en daarna heb ik een advocaat geraadpleegd." het Hooghuys wordt een intern I onderzoek ingesteld en ook daarvan |»ordt de Inspecteur van Volksgezond- I bold op de hoogte gebracht. De klacht l'ordt gegrond genoemd en de thera- |P«te wordt 'ernstig berispt'. Renate I i'odt dat echter niet voldoende en scha- 1 feit de Cliëntenbond in. Ook deze I schrijft naar de inspecteur, de heer E. de lu- tweede geval van een re- "ie tussen therapeut en cliënte komt n aan bod. Hierbij gaat het om een he- |wo-seksuele relatie die later tot een hu- I "olijk leidt. De brief van 11 september 1986 aan „De klachten zijn: lï'osm 6 t'leraPeuten zijn in de periode 1980-1982 een relatie aangegaan met Inenten. r Tijdens een midweek vakantie (trai- ljJag' eind '81 in Cadzand, hadden die »ee hulpverleners geen tijd voor andere lm °mdat ze op dat moment de ||®mte nodig hadden om de relaties op te o°Ten' 'n privé-sfeer kon dat niet L at hun eigen partners thuis waren. Ihu gevolS was dut andere cliënten met problemen op dat moment niet bij landjereckt konden; met alle gevolgen 3j(kIls de weekend-bespreking op de Afhandeling kwamen ie twee cliën- Iverl 6611 relatie hadden met de hulp- eners erg veel aan hun trekken en als °g tijd over was, dan pas kwamen de «ren aan de beurt. L.'e']Sve€ cliënten kregen individuele L*\e?ren en ze konden zoveel gesprek- ~ijgen als nodig was. Andere cliën- onden geen gesprekken krijgen, want daar hadden ze geen tijd voor. (Wat er zich allemaal in die kamers af speelde, dat kunt u natuurlijk raden.) - Lia ging naar andere cliënten toe om over haar relatie te praten, zelfs dat ze tegen een cliënt zei: „dat het erg slecht met haar ging en dat ze zelfmoord wilde plegen, omdat haar relatie niet goed ging." En dat tegen een cliënt die toen helemaal niet stabiel was en er dan ook veel moeite mee had. - Enkele cliënten moesten vooral van Lia de dagbehandeling afbreken doordat ze een bedreiging voor haar waren. - Het team was op de hoogte van de re laties. Ook daar zetten wij vraagtekens bij. Wij vragen ons af: waarom worden deze twee hulpverleners niet ontslagen. Waarom moet het Hooghuys hun be schermen, in wiens belang is dat." De inspecteur laat de advocaat weten geen nadere stappen te willen onderne men en daarna gaat er een brief richting het Hooghuys. Met psychiater en eerste geneesheer zijn dan al enkele gesprekken gevoerd. Eerste geneesheer A. Hertroys laat in februari 1987 schriftelijk weten welke stappen het Hooghuys heeft geno men. „Er heeft een uitgebreid onderzoek plaatsgevonden. Er zijn vele gesprekken gevoerd, onder anderen met de direct be trokkenen, alle medewerkers van de dag behandeling, de managementgroepleden, de voorzitter van de raad van commissa rissen, de hoofdofficier van justitie en de inspecteur voor de Geestelijke Volksge zondheid." „Veelal bleef het niet bij één gesprek. Uitputtend is de zaak besproken, gere construeerd, kritisch bekeken en vergele ken met de huidige situatie. Gesprekken met de cliëntenbond afdeling Breda le verden aanvullende informatie op. Ge sprekken met de Geneeskundig Inspec teur voor de Geestelijke Volksgezond heid in Noord-Brabant en Limburg wa- „Renate heeft zich herhaalde malen trachten te onttrekken aan deze ongewenste en traumatiserende relatie, doch telkenmale werd door Lia, soms zelfs op agressieve wijze, zodanige Invloed uitgeoefend dat Renate geen weerstand meer kon bieden". - fotoap „Zulke fouten, gemaakt en toegegeven, zijn onaanvaardbaar. Ze mogen niet gebeuren en wij moeten er voor waken en medemensen beschermen tegen zulke ernstige misdragingen." ^^^WESTERIK 'Seks in i i,ii bn-'f IMl t.-tïiJBO» ren aanleiding tot verbreding en op som mige punten verdieping van dat onder zoek." „Het onderzoek heeft de volgende conclusies opgeleverd: 1. In de tijd waaruit de klacht van me vrouw stamt, heerste er op de dagbehan deling een behandelklimaat, niet onge bruikelijk voor die tijd, waarin de directe authentieke betrokkenheid en de eigen verantwoordelijkheid van iedere mede werker daarin als belangrijke voorwaar den voor therapie golden. Het belang van de specifieke specialistische aspecten werd daarbij enigzins naar de achter grond gedrongen. Medewerkers werkten zelfstandig en hadden een nauwe band met hun cliënten. Vertrouwen in hun in zet strookte niet met directe controle. 2. In die sfeer zijn fouten gemaakt, waar bij grensoverschrijdend met cliënten werd omgegaan, tot rolwisseling toe. Fouten, die een verontachtzaming van de professionele verantwoordelijkheid inhielden en daardoor verwijtbaar zijn. Strafbare feiten konden we niet vaststel len. De klacht van mevrouw achten wij gegrond. We achten het ontoelaatbaar dat een medewerker een intieme relatie aangaat met een cliënt tijdens de behan deling. Eveneens achten we het ontoe laatbaar dat een medewerker een cliënt belast met haar zijn problemen. 3. Het behandelklimaat is beduidend veranderd. Rolopvatting van de mede werkers is meer professioneel." En de eerste geneesheer gaat verder: „De volgende maatregelen zijn genomen: 1. Gezien de tijdsduur die is verlopen tussen de gewraakte gebeurtenissen, de werkhouding van de direct betrokkene tijdens het onderzoek en haar huidige in zicht in de situatie achtten wij een ont slag niet gewenst. Haar is voorwaardelijk ontslag aangezegd en ze is onder supervi sie gesteld. 2. Een andere medewerker heeft een offi ciële waarschuwing gekregen. 3. Met het huidige behandelteam zijn de zaken doorgesproken en de grenzen van het (on)toelaatbare nog eens vastgesteld. 4. De Inspecteur is van dit alles op de hoogte gesteld." Inmiddels is ook en klacht ingediend bij de Nationale Ombudsman. Volgens Renate is de inspecteur niet serieus ge noeg ingegaan op haar klacht. Inspec teur De Graaf verdedigt zich tegenover de ombudsman in een brief van 11 maart 1987. Hij heeft telefonisch contact gehad met de eerste geneesheer van het Hoog huys. De Graaf: „In een tweede telefonisch contact bleek dat er zich twee gevallen van seksuele relaties tussen hulpverlener en hulpvrager in de dagkliniek hadden voorgedaan: in het ene geval betrof het is taboe' een heteroseksuele) relatie die later in een huwelijk resulteerde. Ik heb hem ge adviseerd hierover contact op te nemen met de Hoofdofficier van Justitie." f „In augustus heb ik in het Hooghuys een uitvoerig gesprek gevoerd met de eerste geneesheer waarbij de resultaten van het intern onderzoek tot dan toe werden doorgesproken. - De eerste geneesheer had gevolg gege ven aan mijn verzoek contact op te ne men met de Hoofdofficier van Justitie; deze zag geen redenen voor justitionele stappen in deze zaak. - De betrokken socio-therapeute was over de kwestie aangesproken. Haar is medegedeeld dat zij alsnog nader zal worden beoordeeeld op geschiktheid voor haar taak. Vooralsnog is haar alleen nog werken toegestaan onder directe su pervisie. - Door mij werden enkele vragen gefor-» muleerd dat bij het intern onderzoek nog aan de orde moest worden gesteld." Een eigen onderzoek door de inspectie vindt De Graaf niet nodig. Hij verklaart dat als volgt: - De gebeurtenissen waarop de klacht betrekking heeft, speelden zich af in de jaren 1980-1982, dus ruim vier jaar voor dat de klacht werd ingediend. - Toen ik de klacht ontving, was mij be kend dat er al een intern onderzoek gaande was. - twee gelijktijdige onderzoeken vond ik nodig noch gewenst. - uit een gesprek met de eerste genees heer bleek mij dat intussen afdoende maatregelen waren getroffen onder meer om herhaling te voorkomen. - de Hoofdofficier van Justitie conclu deerde dat het hier geen strafrechtelijk te vervolgen gedragingen betrof. - de betrokken hulpverleenster viel niet onder een beroepsgroep waarop het me disch tuchtrecht van toepassing is. - Er bestond geen enkel verschil van me ning over de feitelijke gebeurtenissen, zoals die door klaagster zijn weergege ven. Vooral de motivatie dat het allemaal zo lang geleden is gebeurd, vindt Renate 'betreurenswaardig'. Zij schrijft dat dan ook aan de Ombudsman en voegt daar aan toe: „De heer De Graaf heeft van twee ex-cüënten en mij een schrijven ontvangen waarin de ernst van het pro bleem overduidelijk overkwam. Hij is in kennis gesteld van een enquête van de Cliëntenbond, die op de band staat. Hij mocht die beluisteren, maar heeft daar voor niet de moeite genomen. Alsnog vind ik dat de heer De Graaf ernstig in gebreke is gebleven." Ze vraagt zich ook af hoe het mogelijk is dat twee therapeuten die zich aan het zelfde misbruik schuldig hebben ge maakt, op een andere manier worden be handeld. „De man krijgt een officiële waarschuwing en de vrouw wordt onder zware supervisie gesteld en een voor waardelijk ontslag aangezegd. Hoe kan het dat de directie van het Hooghuys mijn klacht gegrond vindt en het ontoe laatbaar acht dat er intieme relaties ont staan tussen therapeut en cliënt en toch zo discriminerend reageert „De een wordt de hand boven het hoofd gehouden en de ander niet. Ik vind dit je reinste discriminatie en heb dan ook geen zin om machteloos toe te moeten zien hoe oneerlijk die dingen ge beuren. Ik ben nog steeds van mening dat beide therapeuten niet geschikt zijn om hun functie te bekleden en/of über haupt voort te zetten. Als De Graaf wat meer zijn nek had uitgestoken, was hij'- zeker tot andere conclusies gekomen." „Ik zie dat er een onderzoek is ge weest. Een onderzoek waarbij niet is ge keken naar de schade die geleden is door ex-cliënten en waarbij weinig rekening is gehouden met de risico's van de toen ge maakte ernstige fouten. De maatregelen die zijn genomen, vind ik zwak en discri minerend. Ik zou graag alsnog een eerlijk en uitgebreid onderzoek willen omdat er naar mijn mening veel verzwegen geble ven is. Zulke fouten, gemaakt en toege geven, zijn onaanvaardbaar. Ze mogen niet gebeuren en wij moeten er voor wa ken en medemensen beschermen tegen zulke ernstige misdragingen." De Nationale Ombudsman laat dat alle maal over zich heengaan en hij geeft zijn bevindingen weer. Die zijn ongeveer het zelfde als die van de Inspecteur. Staats secretaris Dees krijgt ze te zien en heeft er niets aan toe te voegen. Renate echter wel: vooral over het feit dat beide therapeuten nog steeds werk zaam zijn. „Een is er zelfs bevoegd om de intake-gesprekken te leiden waardoor ik sterk het vermoeden heb dat de drei ging van het schade aan kunnen brengen aan cliënten nog steeds aanwezig is. Dit alles als gevolg van de afwijzende hou ding van De Graaf. Ik ben van mening dat een strenge supervisie binnen de dag behandeling niet mogelijk is." In augustus van dit jaar komt het eindrapport van de Ombudsman. Hij acht het verantwoord dat de inspecteur de resultaten van het intern onderzoek van het Hooghuys heeft afgewacht. „Ge durende dat onderzoek heeft de inspec teur de vinger aan de pols gehouden. Hij heeft aanwijzingen gegeven aan de stich ting en zich met het onderzoek bemoeid. Ook heeft hij halverwege het onderzoek een onderhoud gehad met de advocaat van klaagster. De klacht is echter niet ma- jnuqaiqaib goW .tamo.- conform de door de inspectie ontwik kelde procedure afgewikkeld. Klaagster is niet geïnformeerd over de resultaten van het onderzoek, zij heeft niet de gele genheid gekregen hierop te reageren en de inspecteur heeft verzuimd zijn beslis sing ter zake te motiveren." En dan komt het: „Echter, mede gezien het feit dat de gebeurtenissen waarover werd geklaagd reeds vier jaar tevoren hadden plaatsgevonden en dat door de inrichting inmiddels afdoende maatrege len waren genomen om herhaling te voorkomen, ben ik van mening dat de inspecteur dessalniettemin voldoende se rieus op de klacht is ingegaan." En daar eindigt het voor Renate. De Cliëntenbond heeft nog wel wat gesprek ken met mensen van het Hooghuys, maar dreigt ook af te haken. „En daarom wil ik dat het bekend wordt. Je komt er niet meer doorheen. Alles wat ze nu nog doen is zwijgen, zwijgen, zwijgen. En er is nog een zeer belangrijke reden dat ik door wil gaan: erkend is dat er in die ja ren geen professionele hulp is geweest. Het ziekenfonds heeft daar echter wel al tijd een vergoeding voor moeten geven van zo'n twee- tot driehonderd gulden per dag. Nu ik steeds weer lees dat er moet worden bezuinigd, vind ik dat toch wel heel vreemd. Bij het Hooghuys pro beren ze het nu van zich af te houden. Tot ik het opgeef." „Begrijpelijk toch; want er is te veel gebeurd wat in principe niet door de beugel kan. Mensen die om hulp komen, hebben recht op een stuk professionele hulpverlening. Zeker ook omdat daar goed voor wordt betaald door het zie kenfonds. Mag het ziekenfonds na ver loop van tijd zich niet eens afvragen hoe de behandeling verloopt, of er vooruit gang is in de situatie, of er niet te lang ten onrechte 'getherapied' wordt en of het echt wel professioneel is." „Kortom; kan het ziekenfonds geen onderzoek verrichten of de financiële vergoeding aan therapieën wel echt zo goed besteed wordt, in die vorm dat de cliënten na behandeling hun eigen leven weer kunnen hervatten. Wat meer con trole op dit soort zaken vind ik zeer ge wenst gezien mijn eigen ervaringen. Of moet er nu bezuinigd worden omdat het toen min of meer opgesnoept werd door mensen die zichzelf graag waar wilden maken als psychotherapeut of -therapeu te. Of het starten van de dagbehande ling. Mijn mening: dagbehandeling star ten is goed, maar ik begin ook geen auto rijschool met alleen een rijbewijs." „Ik scheer niet alle psychiatrische hulpverlening over één kam, want ze zijn naar mijn mening nog vaak te hard no dig. Ik keur de manier af waarop ik en diverse mensen haar hebben genoten."

de Stem | 1987 | | pagina 27