DESTEM W E E K E SOMBER BEELD VAN ECONOMIE STEMT BARBÉ NOG NIET PESSIMISTISCH 2|DE STE EX-C I T» ONG ZATERDAG 19 DECEMBER 1987 ij De Schelde verdwijnen 540 ba nen, bij vestigingen van rijksdiensten gaan vijfhonderd verloren en de werkloosheid is sinds jaren van afname weer aan het stijgen: de euforie over de economische ontwikkelingen in Zeeland is binnen enkele maanden veranderd in grote zorg. De Stem sprak met de Zeeuwse gedeputeerde voor economische zaken Ron Barbé: „Misschien zijn de sombere wolkjes wel wol ken". Drie punten Engelhard Geen uitverkoop Nota Positiever Kerstpakket Renate een relatie m< dwongen relatie. Wa van haar machtspos zeer op chantage lijk het dreigen met zelfrr eigenlijk moeten wer vreselijke overspanne ter op eigen houtje k mo)seksuele relatie t spoken. Toen pas dui verslag van de lange om haar klacht beha uiteindelijk kreeg en genomen. Intern onderzoek B Door Jan Janten en Willem ReIJn Ron Barbé, ex-wethouder van Terneu- zen, oud-werknemer van Dow Chemical, is enigszins op zijn hoede. De sombere berichten van het laatste half jaar zijn hem niet ontgaan, maar een bewindsman op economische zaken die onheil pre dikt, is er een die zijn eigen voorspelling onmiddellijk waarmaakt. Maar Barbé is realist genoeg om de cijfers niet te negeren: na een jarenlange positieve ontwikkeling van de Zeeuwse economie, lijkt het tij gekeerd. De vraag is slechts of het een tijdelijke of een structurele inzinking is. Want ga de berichten maar na: Vorige week maakte de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen bekend dat 540 arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. Gedwongen ontslagen zijn daarbij niet te voorkomen. Het werkloosheidspeil is licht gestegen na het dieptepunt van 9,4 procent afge lopen zomer. Nog steeds steekt Zeeland gunstig af tegen het landelijke cijfer (14.3 procent), maar de daling is voorbij. Het Rijk wil een afslanking van het ambtenarenapparaat, maar de ministe ries vinden dat het makkelijkste door 'in de provincie' de rijksdiensten te reorga niseren. Vele honderden banen staan in Zeeland op het spel. Het fosfaatplan van minister Nijpels kan grote gevolgen hebben voor de Hoechst-vestiging in het Sloegebied. Ge vreesd wordt voor een verlies van vier- tot vijfhonderd banen, terwijl nog eens zo'n aantal bij toeleverende bedrijven op het spel staan. Dat is niet zo vrolijk beeld. Barbé: „Tot het midden van dit jaar was een positieve ontwikkeling waar te ne men. Ook dit jaar ging de werkloosheid nog een lange tijd omlaag, het midden- en kleinbedrijf investeert vlot en dat wa ren dus positieve signalen. Maar nu ver schijnt er een aantal sombere wolkjes aan de hemel". Herstelt: „Het kunnen misschien ook wel wolken zijn. De werk loosheid is in oktober en november weer wat opgelopen. Die toenemende werk loosheid doet zich in enkele specifieke sectoren voor: de recreatie, de horeca en de bouw. Het is echter nog te vroeg om te zeggen of die toename ook structureel is". Barbé wijst op de ontwikkelingen in twee sectoren die voor Zeeland van emi nent belang zijn, de landbouw en de vis serij. Die kampen met structurele pro blemen, als de overbevissing en de over bemesting. „Kortom: op dit moment hebben we een wat somberder beeld van de economie dan tot enkele maanden ge leden". Om de economische positie van Zeeland in kaart te brengen, huurde de provincie voor driehonderdduizend gulden het in ternationale onderzoeksbureau Plant Lo cation International uit Brussel in. PLI produceerde een eerste rapport over de aantrekkelijkheid van Zeeland voor in ternationale investeerders. Het bureau „Je moet voorkomen dat een ondernemer van het kastje naar de muur wordt gestuurd. Er moet een evenwichtig vergunningenbeleid worden ontwikkeld." - FOTO DE STEM COR J. DE BOER vond dat de infrastructuur op drie pun ten zou moeten verbeteren: er dient een vaste oeververbinding over de Wester- schelde te komen, de verbinding vanuit Terneuzen richting België moet worden verbeterd en er moet een betere weg tus sen de A-58 en Antwerpen (de zoge noemde Zoomweg bij Bergen op Zoom) te komen. Als aan die voorwaarden is voldaan, hebben investeerders met name belangstelling voor de industrieterreinen bij Terneuzen, Vlissingen en Middel burg. Het adviesbureau had nog wel een paar op- en aanmerkingen. Het ontbre ken van een regionaal vliegveld, het ge brek aan hogere opleidingsmogelijkhe den, het gemis aan voldoende toeleve ringsbedrijven en de kostbare bedrijfs- grond zijn minpunten voor de provincie in de internationale concurrentie. Werk aan de winkel dus voor Barbé. Wat kan de provincie aan die problemen doen? Barbé vertrekt vanuit de gemeenplaats van het voorwaarden-scheppend beleid dat het voor ondernemers aantrekkelijk moet maken zich in Zeeland te vestigen. Meer specifiek: „Je moet voorkomen dat een ondernemer van het kastje naar de muur wordt gestuurd. Er moet een even wichtig vergunningenbeleid worden ont wikkeld. We willen meer aandacht aan knelpunten op het gebied van milieu en op de arbeidsmarkt schenken. De infra structuur rond de havengebieden moet beter". Internationale concurrentie klemt juist voor een provincie als Zeeland. De zee havens Terneuzen en Vlissingen kampen rechtstreeks met de concurrentie van de Belgische havens Antwerpen, Zeebrugge en Gent. De Belgen staan bekend om hun soepele interpretatie van milieu voorschriften en hun bodemprijzen bij grondverkoop. „De Nederlandse milieubepalingen wor den blijkbaar als zwaarder ervaren dan die in België", zegt Barbé. Hij verwijst naar de problemen rond de aanlanding van LPG in het Sloegebied. De voor waarden die werden opgelegd maakten de terminal veel duurder dan eenzelfde lokatie in het Antwerpse havengebied. De problematiek van de grondprijs kan het beste worden beschreven aan de hand van de komst van het Amerikaanse chemische bedrijf Engelhard naar Ter neuzen. Deze producent van 'katalysato ren' voor de chemische industrie had de keus tussen België en Nederland. Barbé was nauw bij de onderhandelingen be trokken, omdat hij voorzitter is van de havenschappen Terneuzen en Vlissingen. „Plant Location International (het zelfde bureau dat nu voor de provincie Zeeland werkt, JJ WR) deed het loka- tie-onderzoek voor Engelhard. Het be drijf had een amoniak-achtige grondstof nodig. PLI had aan de hand van dat cri terium vijf tot zes geschikte lokaties ge vonden. Op het lijstje stonden onder an dere Terneuzen, waar NSM voor de grondstof kon zorgen, en het Belgische plaatsje Lanaken, vlak over de grens bij DSM". „Dan gaat het bedrijf de onderhande lingen in. Er wordt gesproken over de grondprijs, de kadefaciliteiten, de hoogte van de liggelden, de kosten van een kuub gas. Je gaat eens met die mensen eten. Het klimaat van de onderhandelingen is het allerbelangrijkst. Je probeert in die ontspannen sfeer er achter te komen wie je concurrenten zijn en wat zij bieden. Zo probeer je je eigen positie in te schat ten. Hoe ver kan ik bijvoorbeeld gaan met de grondprijs?" Waarschijnlijk hebben twee elementen het pleit in het voordeel van Terneuzen beslecht: de aanwezigheid van NSM en de gunstige grondprijs. „De grondprijzen maken het ons moeilijk om te concurre ren met de Belgen", zegt Barbé. „Ons grond is relatief duur. Daar moetje reke ning mee houden. Maar je hebt natuur lijk mogelijkheden om iets aan die prijs te doen. In Terneuzen konden we aan Engelhard een groot aantal hactaren ver kopen. Die grond was volgens schema normaal uitgegeven in tien tot vijftien jaar. Omdat je dat nu in een jaar doet, kun je een rentevoordeel halen. Dat voordeel is in de verkoopprijs verwerkt. We houden niettemin toch nog geld aan deze transactie over". Toch zal er geen uitverkoopbeleid wor den gevoerd, stelt Barbé. „Elke transac tie staat op zichzelf. We hoeven naar buiten ook geen algemeen geldend beleid te voeren, want als havenschap Terneu zen zijn we privaatrechtelijk bezig. Elke deal heeft weer zijn speciale verlangens. Je hebt nooit een deal uit het boekje van: dat staat er en dat wordt het". „Op zichzelf is die grondprijs relatief, want de prijs vormt maar twee of drie procent van de totale investering. Maar een nieuw bedrijf vergelijkt een aantal locaties en probeert het onderste uit de kan te halen". Op milieutechnisch gebied moest na de verkoop nog even wat worden recht gezet. Omdat de Engelhard-grond moge lijk verontreinigd is, was men in Ame rika bevreesd voor grote schoonmaak kosten. In de Verenigde Staten had het bedrijf toevallig net zo'n affaire achter de rug en daarom besloot de directie de bouw te staken tot meer duidelijkheid zou zijn bereikt. Een vredesmissie van Barbé naar de States kon de Engelhard- directie gerust stellen. De buitenlandse reis van Barbé was geen Zeeland-promotietrip, zoals andere provincies en steden die met de regel maat voor het eigen gewest organiseren. Vooral de ex-Commissaris der Koningin in Noord-Brabant Van Agt maakte daar een sport van. Barbé moet er niets van hebben. „Als we naar het buitenland gaan doen we dat in goed overleg met het Commissariaat voor Buitenlandse Investeringen", zegt Barbé. „We hebben er geen behoefte aan om als een soort ongeleid projectiel door het buitenland te vliegen. We stemmen alles goed af met Den Haag. Er zijn toch al veel te veel van dat soort missies". De relatie met Den Haag is volgens Barbé ook op andere terreinen goed. In de provinciale staten is er wel eens op aangedrongen om een eigen man in Den Haag te krijgen, maar Barbé voelt daar niet veel voor. „Moet elke provincie dan een eigen man in Den Haag neerzetten? Dat werkt volgens mij niet", zegt hij. De vraag is natuurlijk of het zonder onze-man-in-Den-Haag dan wel werkt. De opheffing van de Deltadienst en met name het verdwijnen van een groot aan tal banen bij kleinere rijskdiensten, waardoor totaal vijfhonderd arbeids plaatsen op de tocht staan, zouden toch voor een man in de residentie kunnen pleiten. Het provinciaal bestuur ziet echter meer in een nota. Daarin moeten de gevaren voor de Zeeuwsche economie worden be schreven. Samen met zes andere provin cies wordt er een front gemaakt naar Den Haag om meer geld voor regionaal economisch beleid los te krijgen. „Wij hebben vier miljoen gulden voor economisch beleid", zegt Barbé. „Dat is al minder dan in het verleden, toen we nog bijna zes miljoen kregen. Maar wij kunnen aantonen dat we het geld goed hebben gebruikt en dat het dus een slechte zaak zou zijn als we dat instru ment zouden verliezen". Hij wijst op de dingen die zijn gedaan, zoals het verbete ren van de infrastructuur van de havens in Vlissingen en Terneuzen. Bij het ontwikkelen van een betere in frastructuur staat de aanleg van een I vaste oeververbinding over de Wester- schelde centraal. Die móet er komen, zegt Barbé. „De werkgelegenheid in I Zeeuwsch-Vlaanderen brokkelt af als er geen Westerschelde Oerverbindim komt. Het huidige verkeer per pontveer kost te veel tijd en geld. Betere verbin dingen zijn van ontstellend groot belang voor een postorderbedrijf als Necker- mann, voor meubelbedrijf Morres. Del eerste suikerfabriek in Sas van Gent: gesloten en over de mogelijke sluiting I van de tweede wordt al gepraat. Dat is geen flauwekul. Als die verbinding er niet komt, wordt het echt nog erger. Dan wordt Zeeland straks weer helemaal groen. Zonder die verbinding ligt er i drempel voor bedrijven om hier naar toe I te komen". Hij proeft dat politiek Den Haag positie-1 ver over de verbinding wordt. „We heb-1 ben onlangs hier minister Smit-Kroes op I bezoek gehad. Die sprak er over dat hel I economische zwaartepunt in Europi I steeds zuidelijker komt te liggen. Del bouw van de tunnel tussen Frankrijk e Engeland versterkt dat proces. Daarom I zijn betere verbindingen nodig. Dell Haag vindt de verbinding niet zozeer w> I dig voor Zeeland, maar meer om aan-1 sluiting te vinden bij die internationale J ontwikkeling. Daarnaast zijn er de I ste tijd oproepen gedaan om de over-l heidsinvesteringen op te voeren". Sombere wolken boven Zeeland, maarl er is nog wel wat zon. Engelhard komt I Dow investeert tweehonderd miljoen, I Barbé schat de kans dat op Neeltje Jansl het Van Gasteren-recreatieproject totl stand komt op meer dan zestig procent] en de overslag in de Zeeuwse havens groeit dit jaar, enigszins tegen de verT wachting in, met ruim acht procent. Barj bé: „Het beeld mag dus niet al te sombtfl worden geschilderd. Er is reden tot zorgl maar ik ben niet pessimistisch". Carel Vinken en ik hebben de vererende opdracht gekregen dit jaar een kerstpakket te ont werpen, waarvan het bedrijf er tweeduizend wil uitgeven. We zetten daarmee een oude tradi tie voort, die geboren is in mar garinedozen met houtwol, waarin zich een fles wijn van het merk „Blauwe Non", een gezinsfles kruidenshampoo, een stuk lavendelzeep in hartvorm, een stel authentieke Spaanse castagnetten (kleppers), een banketstaafje, een Friese kant- koek, een potje boerenjongens en een complete set speelkaar ten bevonden. Voor personeelsleden die als buitengewoon vroom bekend stonden of zwaar van tred wa ren door een mateloze levens ernst, vervingen wij die kaarten door een rozenkrans of een bundel psalmen. Dat is alweer enige tijd geleden, toen de ge- luksstromen in ons land nog rustig voortkabbelden tussen de dijken van de Bonte Dins- dagavondtrein en Negen Heit de Klok. Mede door de bulde ringen van radioprediker Henri de Greeve was het kerstfeest nog niet verpieterd. Wat de reli-sociologen er van zeggen weet ik niet, maar mijn vermoe den is dat we bij de digestie van de welvaart een soort verpiete- ringszuur hebben ontwikkeld, dat overal de pluus en de wol afvreet, totdat de onbeklede, naakte werkelijkheid zich bars aan het oog ontvouwt. Vroeger schaarde het gezin zich in een onzichtbaar de kentje van welwillende dank baarheid rond het pakket, wan neer dat op eerste Kerstdag, kort na de kerkgang, plechtig werd geopend. „Kijk nu toch eens, een hele fles wijn!" werd er geroepen als de Blauwe Non uit het houtwolbed werd ge haald. Er was toen nog geen sprake van een echte kerstsfeer. Zelfs toen we bij alle werkne mers langs de deur moesten om blikjes Bon Vivant in te nemen die bol stonden van botulisme, bleef de sfeer optimaal. „Toch geen plannen om de onderneming af te slanken, wat?" was het commentaar van een oude meestertypograaf, een man met een vredig gelaat, die al heel wat stormen had over leefd. „Nou, het had weimg ge scheeld of we hadden Nieuw jaar niet gehaald" riepen we jo lig terug en de blijde lach van de oude weerkaatste door de stille straat. Het probleem waar Vinken en ik mee geconfronteerd wer den is dat die welwillende sfeer van warme kneuterigheid er niet meer is. Het pakket wordt achteloos nedergeworpen, met een koevoet geopend en de kostprijs van de inhoud wordt vastgesteld op dertien gulden vijf en negentig. Ik heb nog iemand gekend die het pakket pas opende na een kort gebed voor de werkgever en zijn ge zin. Pas toen het te laat was vernamen we dat hij ondanks een slepende ziekte, die hem op 52-jarige leeftijd naar het graf voerde, geen dag had verzuimd. Vinken en ik hebben fors ru zie gekregen. Ik vond dat een schitterende Puligny Montra- chet wel paste; hij dacht dat deze dan met een pond suiker zou worden aangezoet. Hij is een nootjes- en zoutjesman, ik geloof in de heilzame krachten van een paal Genuese salami waarin je een spijker krom slaat. Ik stelde voor bij Har- rods, Knightsbridge, Londen tweeduizend beren te bestellen met een individuele lengte van acht voet, bijna twee en een halve meter; Vinken wil, over een blad sla en een mondje Beaune bij zwezerikjes met ge stoofde appeltjes in Calvados, een maatschappijbewuste dis cussie over de vraag of er in een kerstpakket voor het gehele ge zin condomen behoren te zitten met een veilige seksfolder. Vinken heeft het zo ver W ten te brengen dat de tweede ling in de maatschappij dwars over onze tafel in „de Olde Ste kel" Hep. Hij wilde een klei» grammofoonplaatje in het p»' ket, met een rede van de direc teur-generaal, omüjst ®e' vioolspel van Heifetz. Ik wilde alleen Heifetz plus champag»® en een kattebeeldje uit het Bri tish Museum met gouden ore» en zilveren neusringen, 1111 waarde van 980 gulden, spreek niet meer met Vinkeo- Het eerste dat er straks uitI pakket rolt is een fles ®r: I Blauwe Non. 71 De Zeeuwse gedeputeerde van economische zaken Ron Barbé: „Het beeld mag niet al te somber worden geschilderd. Er Is reden tot zorg, maar Ik ben niet pessimistisch". - fotowimkooymm| Recessie aan de Schelde w Door Rosé Lokhoff De periode 1980-1982. Renate (ni echte naam) zit zwaar overspani de dagbehandeling van het Hoog] Breda. Socio-therapeute Lia (nie echte naam) dwingt haar een sekst latie op en van een professionele deling komt helemaal niets terecht „Renate heeft zich herhaalde trachten te onttrekken aan deze wenste en traumatiserende relatie telkenmale werd door Lia, soms z agressieve wijze, zodanige invloed oefend dat Renate geen weerstam kon bieden", schrijft de advoca Renate in juli 1986 aan de In Geestelijke Gezondheid in Den Bc „Renate is van mening dat de peute een gevaar vormt voor de lijke volksgezondheid en is op die ervan overtuigd dat handhaving I beroep onaanvaardbaar is", luidt j ciële klacht. Vanaf die dag gaat de bal aan b len. Waarom dan pas is de vra Renate vaak wordt gesteld. Haa woord: „Er gaat heel wat door je h lang overweeg je voordatje überha stap durft te nemen om iets te on men tegen zulke praktijken. Voor i een advocaat uitkeek, heb ik me binding gesteld met ex-cliënten oi ervaringen te horen over de dagbel ling. Die logen er niet om. Daarna me in verbinding gesteld met de sti Pandorra die mijn verhaal hoorde de raad gaf door te gaan met de 'en, die aanzienlijk waren, en mij binding te stellen met de Cliënter Samen met die bond heb ik mijn n gestoken betreffende het wel en wi I psychiatrische patiënten. Divers sprekken volgden en daarna heb advocaat geraadpleegd." Binnen het Hooghuys wordt een onderzoek ingesteld en ook d-, wordt de Inspecteur van Volksge beid op de hoogte gebracht. De wordt gegrond genoemd en de peute wordt 'ernstig berispt'. yutdt dat echter niet voldoende en kelt de Cliëntenbond in. Ook I schrijft naar de inspecteur, de heer Graaf. Ook een tweede geval van atie tussen therapeut en cliënte nsn aan bod. Hierbij gaat het om e ero-seksuele relatie die later tot e webjk leidt. van 11 september 198 p - "De klachten zijn: ?9»n 6 t^eraPeuten zijn in de pc cüëm1982 6611 re'atie aange8aar Tijdens een midweek vakantie j^g) eind '81 in Cadzand, f wee hulpverleners geen tijd enten omdat ze op dat 111116 nodig hadden om de °6Wen- In htm privé-sfeer nat hun eigen partners t Pft gevolg was dat andere L Problemen op dat moment LVerecht konden; met vandien. daI^dLns de weekend-bespre ten deling kwamen die veri» 6 6611 reIat»e hadden met er "®nT® er8 veel hun trekken j 8 ujd over was, dan pas kwam ^eren aan de beurt. oes'<j,t.wee cliënten kregen Lp**- en ze konden z 'en t-lScn als nodig was. Ien konden geen - hadde voor a mome de relaties kon i da v cliënte: ni gev thuis alle 1-bespreking twee de gesprekken indivi ges Andere kr zoveel i

de Stem | 1987 | | pagina 26