'De Klusj esman' in Den Dullaert 'Prick up your Ears' in Filmhuis Zuidland psn Architectuur van Adolf Loos en Le Corbusier Ballet van Vlaanderen W eihnachtsoratorium in Sint Niklaas en Lokeren Vijgen na Kerstmis door Echt Antwaarps Teater UT.:; DE STEM GIDS THEATER DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 Tweemaal spektakel in Nederlandse Schouwburg Gent De stille ster Singelconcert en Kerst in Carolus Frank Boeijen en Martine Bijl in Zuidlandtheater Hardcore in Jamasj Poolse dansen en liedjes Dubbel kerst concert in Sas van Gent 'Pinky, een blank negermeisje Adventconcert van Jubilate Brakman en Zomer met kinderprogramma JP* 1 iiïiï lbs lbs li flSTEM GIDS 2 Dj Tekeningen van Henri Evenepoel DUITSLAND 1 DUITSLAND 2 Jules Deelder in Brugge p4 1 T1 André van den Heuvel en Kitty Janssen in 'De klusjesman'. DE KLUSJESMAN van Ri chard Harris is een blijspel dat door Andre van den Heu vel, Kitty Janssen en Marielle Fiolet op de planken wordt gezet Vrijdag 18 december komt het gezelschap daarvoor naar het gemeenschapscen trum den Dullaert in Hulst. Het stuk laat zien dat er in iedere Nederlander een ver borgen 'klusjesman' zit. Blijk baar willen de mannen graag hun handjes laten wapperen en zien ze het niet zo zitten als moeder de vrouw ook op dat gebied emancipeert. De hoofdpersoon is echter een klusser die zijn werk graag keurig aflevert Hij laat zijn vrouw en kinderen in de steek en trekt in bij een vrien din die hij op een feestje 'toe vallig' ontmoet Hij maakt het bureautje van haar dochtertje en blijft, omdat het vrouwtje zo vriendelijk is, plakken. Omdat de boekenkast voor zijn eigen kinderen in elkaar gezet moet worden rent hij op MUSICAL EN ballet wordt er gepresenteerd in de operahui zen van Gent en Antwerpen deze maand. In Gent verzorgt het Kon. Ballet van Vlaanderen een winterprogramma dat sa mengesteld is uit het kwikzilveren klassieke ballet 'Varia tions' op muziek van Brahms, de expressievolle choreografie 'De Les', een Pas de Deux en het sprankelende 'divertissement Napoli'. Op 18,19,20,26 en 27 december om 19.30 uur. In Antwerpen wordt de absolute topper 'My Fair Lady' op muziek van Loewe op de planken gezet. Eliza Doolittle brengt het hier dansend en zingend van arm bloemenmeisje tot def tige dame. My Fair Lady is de grootste musicalhit aller tijden. Op 17,18,19 en 20 december. Aanvang 19.30 uur. rrabio HET WEIHN ACHTSORA- TORIUM van J.S. Bach wordt meestal in deze kersttijd uit gevoerd. De compositie werd in 1734 geschreven en bestaat uit zes cantates die voor de zes feestdagen van de kersttijd werden gecomponeerd. Het werk wordt vertolkt door koor en orkest en vier solis ten. Dit oratorium wordt zater dag 19 december gebracht in de collegekerk in Sint Niklaas en een dag later in het cultu reel centrum in Lokeren. Medewerking verlenen Fiori Musicali, de Wase Lij stertjes, gerenommeerde so listen en het Lokers Kameror- EEN EINDEJ AARSSPEKTA KEL noemt het NTG uit Gent de twee producties die het momenteel speelt. In het NT 2 aan de Minnemeers, de gloed nieuwe repetitie- en decor ruimte van het Gentse gezel schap wordt tot 23 januari 'Pygmalion' van G.B. Shaw gespeeld. De musical 'My Fair Lady' die naar aanleiding van dit stuk gecomponeerd is trok steeds massa's belangstellen den Ook het stuk zelf blijkt steeds weer zeer aantrekke lijk te zijn voor het publiek. Om zijn kunde te bewijzen zal specialist taalkunde pro fessor Higgins het volks- tneisje Elisa Doolittle, die erg plat praat, omtoveren in een elegante beschaafde dame. Maar als het experiment ge lukt is, wil hij van haar af. Het is de vraag of Elza het hiermee eens is. Van 19 december tot 23 ja nuari wordt in het NTG-ge- bouw op het St. Baafsplein een stuk opgevoerd waar het gehele gezin van kan genie ten. De ondeugende houten pop Pinokkio beleeft met de toeschouwers een lange reeks avonturea Dit werk is een creatie in opdracht van het NTG van Jan de Vuyst en Luk Perceval. De muziek is van Jean Blaute. Aanvang telkens 20.00 uur. Het NTG is op woensdag ge sloten. kest onder leiding van Jo van Eetvelde. Aanvang van beide uitvoe ringen 20.00 uur. PITJE VOGEL en zijn kor nuiten spelen nog tweemaal het Kerstspel 'En waar de ster bleef stille staan' van F. Tim mermans in de Warande in Sint Jansteen. Vrijdag 18 en zondag 20 december. Aanvang 20.00 uur. In den Dullaert in Hulst worden de omzwervingen van de drie 'koningen' gespeeld op zaterdag 26 en zondag 27 de cember. Ook daar draait de ster vanaf 20.00 uur. In de Halle in Axel wordt 29 december het stuk op de plan ken gezet door de spelers van de camere van rhetorica Sint Jan ten Steen in de regie van Piet Verwer. De toegangskaarten kosten 7,50 (kinderen tot 12 jaar 4,00) en zijn te verkrijgen bij bovengenoemde gemeen schapscentra. KONSTANTIN STOIANOV en David Geringas soleren tij dens het derde Singelconcert dat morgenavond verzorgd wordt door het Kon. Filhar monisch Orkest van Vlaande- rea In de Blauwe zaal speelt het orkest onder leiding van V. Valek het Scherzo capris- sioso van Dvorak en de Sinfo- niettta van Janacek Violist Stoianov vertolkt de solopar tij van de 'Deux portraits' van Bartok en Geringas neemt de cellosolo van het romantische concerto van R. Schumann voor zijn rekening. Aanvang 20.00 uur. Het Kerstconcert in de Ca rolus Borromeuskerk in Ant werpen heeft als centraal thema de figuur van Maria, op het programma de liedcy clus 'Das Marienleben' door Hindemith gecomponeerd op gedichten van Rilke en het Stabat Mater van Pergolesi. De Franse sopraan Christine barbaux en de Nederlandse alt Jard van Nes verlenen hun vokale medewerking. Het jeugdkoor Rondinella uit Knokke is eveneens van de partij. Aanvang 20.00 uur. Martine Bijl. - FOTO JANSWINKELS FRANK BOEIJEN komt zijn nieuwe elpee promoten en Martine Bijl geeft een voorpremière van haar derde solo- programma. Twee vaderlandse toppers in het Zuidland theater in Terneuzen deze week. Frank Boeijen en zijn band bijten zaterdag 19 december de spits af. Hij maakt en tournee langs dertig Nederlandse schouwburgen in verband met het verschijnen van zijn jongste elpee Welkom in Utopia. In Zeeland doet hij alleen het Zuidlandtheater aan. In een fraai decor van Jeroen Henneman en een daarop afgestemde lichtshow speelt Boeijen twee sets van elk ongeveer een uur. De fans kun nen dan genieten van oude hits als Het Antwoord en Zwart Wit, maar het materiaal van Welkom in Utopia staat cen traal. Het concert begint om 20.00 uur en een kaartje kost twintig gulden. Woensdag 23 september komt Martine Bijl naar Terneu zen. Ze is inmiddels toe aan haar derde solo-programma, dat in het Zuidlandtheater zijn voorpremière beleeft. Het plezier in het theaterwerk, het succes van de eerste twee programma's en het gevoel nog niet alles tegen het publiek gezegd te hebben zijn voor haar redenen om door te gaaa Het nieuwe programma heet simpelweg Het Derde. Henk Molenberg, Youp van 't Hek en Jan Boerstoel droegen bij aan de teksten. Berend Boudewijn regisseert. De toegang bedraagt 24. Aanvang eveneens 20.00 uur. HET KERSTBLIJSPEL 'Vijgen na Kerstmis' van Ruud de Ridder staat een maand op het affiche van het Echt Ant waarps Teater. Tot 23 januari speelt het gezelschap dit komi sche spel met Linda de Ridder en Jan Van Deyck in de hoofd rollen. Het stuk gaat over Kerstmis in Antwerpen waarbij een aantal mensen door omstandigheden gedwongen worden de kerstavond samen te vieren. Speeldagen dinsdag tot en met zaterdag om 20.15 uur en ook elke zaterdag een namiddagvoorstelling om 15.00 uur. Toegangskaarten zijn te bestellen via 09-32.3.3228700. Eindredactie Joep Trommelen en neer van het ene naar het andere adres. Er blijken pog meer klusjes voorradig te zijn en het wordt een zenuwslo pende bezigheid voor onze held. Blijkbaar komt hij niet uitgeklust. Aanvang 20.00 uur. Toe gangskaarten 15,00 (CJP/ Pas 65 12,75). ALS NIETSVERMOEDENDE tiener kwam Joe Orton in de jaren vijftig naar London. Dat was het begin van het verhaal van Prick up your Ears, de film van de Engelse regisseur Stephen Frears die vanavond, donderdag 17 de- TWEE ROCKGROEPEN in het zogenaamde hardcore- genre en beide komen ze uit Heemskerk; Union Morbide en Mire Bacon. Ze treden za terdag 19 december op in jon gerencentrum Jamasj in Ter- neuzen. De aanvang is 21.00 uur en de toegang kost 4,50. EEN FOLKLORISTISCH Kerstprogramma vol dansen en liedjes, dat brengt de Volksdansgroep Pofajdok op zaterdag 19 december in den Dullaert in Hulst Dit Folkloristisch zang- en dansensemble uit Hulst en Hontenisse stelt het nade rende kerstfeest in haar op treden centraal. Naast Poolse dansen, uitgevoerd in werke lijk schitterende costuums, zal Pofajdok ook korte toneel stukjes en Poolse kerstliede ren voordragen. De toeschou wer krijgt zo een indruk van de kerstviering in Polen. Aanvang 20.15 uur. Toe gangskaarten in de voorver koop 6,50. De avond zelf 7,50. DE CULTURELE commissie in Sas van Gent biedt de in woners van de gemeente aan staande zondag, 20 december, een gratis kerstconcert aan. Dat vindt plaats in De Speye en wordt verzorgd door het klarinetensemble van de Zeeuwse Muziekschool en de zanger Adri Oosterling uit Groede. Onder leiding van dirigent Goethals zal het klarineten semble instrumentale num mers met een kerstsfeer bren- gea Het ensemble wordt af gewisseld door Adri Ooster ling, die zichzelf op piano be geleid. Hij zingt luisterliedjes die hij meestal zelf geschre ven heeft. Het dubbele kerst- concertbegint om 15.00 uur. BELANGSTELLENDEN EN ouders van de leerlingen zijn van harte welkom bij de voor stelling die de toneelvereni ging van de Janseniusscho- lengemeenschap Hulst op de planken zet De 'Hypokrieten' spelen het spel 'Pinky, een blank negermeisje' vandaag en morgen voor de medeleer lingen. Vrijdagavond is er echter een voorstelling waar ook ouders, vrienden en ken nissen welkom zijn. Deze uit voering begint om 20.00 uur in de Aula van de school. Het stuk behandelt de moeilijkheden waarmee een negermeisje in aanraking komt. Pinky heeft een blanke huid omdat er blanke elemen ten zaten bij haar voorouders. Door deze huidskleur krijgt ze een geisoleerde positie. Ze wordt niet geaccepteerd door haar eigen familie en even min door de maatschappij. Zij worstelt zich door vele problemen. Ze wordt verliefd, verliest door haar afkomst haar vriend, wordt verpleeg ster en krijgt tenslotte daad werkelijke steun van een blanke oude dame. De regie is in handen van Ben Bijnsdórp. Aanvang 20.00 uur. cember, in het Filmhuis van het Terneuzense Zuidland theater te zien is. Na My beautifull Laun- drette heeft Frears nu een film gemaakt over een homo fiele relatie. Joe Orton en Ken Halliwell zijn de hoofdrolspe lers. Orton is in de jaren vijf tig een jongeling met artis tieke aspiraties, die wordt op gevangen door de intellectu eel rijpere en oudere Halli well. Deze leert hem ook zijn homoseksuele geaardheid ontdekken. Orton is een goede leerling en laat binnen de kortste keren zijn leermeester op artistiek gebeid achter zich. Orton wordt een van de bekendste acteurs en toneel schrijvers van de jaren zestig. Hij maakt omstreden to neelstukken, wordt zelfs be naderd door de Beatles, maar krijgt ook te maken met een jaloerse Halliwell. Deze lijdt onder de talrijke amoureuze escapades van zijn vriend. De ontknoping van hun relatie is dramatisch. Stephen Frears heeft de verhouding tussen de twee gefilmd als een collage, bijeengehouden door Orton's ex-agente Peggy Ramsay, ge speeld door Vanessa Redgra ve. De twee mannen worden gespeeld door Gary Oldman en Alfred Molina. De film zit vol oneerbiedige humor. De aanvang is 20.00 uur en een kaartje kost zes gulden. HET HERVORMD kerkkoor van Oostburg, Jubilate, geeft morgen, vrijdag 18 december, een adventconcert in de Ne derlands Hervormde Kerk. Het koor staat onder leid8ing van dirigent J. Roose. Solistische medewerking wordt verleend door Nelly Decroix (sopraan), André Margot (bariton), Erwin Swimberghe (trompet) en Wim Wilschut (orgel). De aanvang is 20.00 uur en de toegang kost zes gulden. SPECIAAL VOOR de kinde ren hebben Piet Brakman en Joke Zomer een muzikaal programma samengesteld dat aanstaande zaterdag, 19 de cember, in Hengstdijk te zien is in 't Jagershuis. Het kinderprogramma heet 'Het land van lieverlee'. De kinderen worden sterk bij het gebeuren betrokken en wor den op speelse wijze gecon fronteerd met leerzame on derwerpen al het milieu en de letters van het alfabet. De aanvang is 14.00 uur en de en tree kost vijf gulden. Bobby en Sarah gO brengt de Ameri- „ge tv-film 'Bobby en Sa- drama over twee ^Dde culturen. Bobby en jji zijn verliefd op elkaar, v bun verschillende leef- jelden maakt de omgang mogelijk. Sarah's ouders „ren tot de Amish-ge- tnschap, een strenge sdienstige sekte, die de jerne wereld afwijst. ,t>y komt uit een gebroken De jongen woont bij moeder, maar deze heeft jg tijd voor hem, omdat i bost moet verdienen. Maquette voor de villa van Joséphine Baker" van Loos (1927). - FOTOABCHEFKl HET WERK en de geschriften van de Oostenrijkse architect Loos werden merkwaardig genoeg pas na 1960 bekend. Hij thans gezien als een sleutelfiguur, een van dde belangrij] voorlopers van de 'moderne beweging' in de architectuur van! begin van deze eeuw. Loos leverde de iets jongere Zwitser Le Corbusier de 'munll voor zijn cultuurpolitieke veldtocht Le Corbusier stak zijn langstelling voor de Weense architect niet onder stoelen of ken. Beiden zijn ondanks de grote uiterlijke verschillen g< verwanten. Een vergelijking van het werk van Loos en Le Corbusier gemaakt in de tentoonstelling die in de wandelgang van de in Antwerpen tot 10 januari te zien is. De expositie geeft een gelijkend overzicht van de woonhuisontwerpen van de beide; chitecten. ruin De confrontatie van de twee verschillende ideeën over die beide heren erop nahielden: het Raumplan van Loos en Plan Libre van le Corbusier staan in de expositie centraal. Deta schouwer krijgt een duidelijk beeld van de ontwerpen via f< en tekeningen. Ook zijn er maquettes die uitklapbaar, doorzii en demontabel zijn. De tentoonstelling in de Singel is te bezichtigen van dinsdag zondag van 14.00 tot 18.30 uur. NOG TE ZIEN L/Escaut Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit inClinge. De Dikke van Dale Sluis - Beel dende kunst uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Churchill Hotel Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. Arty Party Terneuzen - Opstelling 'Kracht' van Peter CUjssen. Open tijdens winkeluren. Museum voor Hedendaagse Kunst Gent. De hedendaagse Oosten rijkse kunst Tot 20 december. Da gelijks open van 10.00 tot 18.00 uur. Bank Paribas Westdorpe. Stille vens van Leon de Buck. Open tij dens winkeluren. Galerie Bellemans Axel. Portretten die Albert Verburgt gebruikte in de eerste aflevering van zijn tijd schrift Iets te Lezen. Open tijdens winkeluren. Zeeuws Museum Middelburg. 'Hei ligen uit de modder'; in Zeeland ge vonden pelgrimstekens uit de Mid deleeuwen. Tot en met 26 februari. Open: maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zaal De Ster Hulst. Olieverfschil derijen, aquarellen em pastels van de Huls terse schilder Ben Lauret. Geprolongeerd tot 22 december. Alle dagen behalve dinsdag ge opend van 10.00 tot 22.00 uur. Galerie Esprit Clinge. Tentoonste- ling met werk van kunstenaars die al ens eerder in Esprit exposeerden. Tot en met 10 januari. Open woens dagtot en met maandag van 13.30 uur tot 17.30 uur, en op afspraak. Galerie Trouvaille Terneuzen. Pastels van galeriehouder Theo Steyaert. Tot en met januari. Open tijdens winkeluren, maandag ge sloten. Restaurant De Milllano Terneuzen. Aquarellen van Maria Burvs. Tot 12 januari. Gedurende openingsu ren van het restaurant Galerie Van Geyt Hulst Feest der Kleine Formaatjes. Tot 12 januari. Geopend op werkdagen van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 18.00 uur, dins dag gesloten. Zaterdag tot 17.00 uur en zondag van 14.00 tot 18.00 uur. De Singel Antwerpen. Architec tuur van Le Corbusier en Loos. Tot 10 januari. Open: dinsdag tot zon dag van 14.00 tot 18.30 uur. Stedelijk Museum St Niklaas. Te keningen van Henri Evenepoel. Tot 10 januari. Op werkdagen geopend van 14.00 tot 17.00 uur, zaterdag ook van 9.00 tot 12.00 uur en zondag van 10.00 tot 13.00 en van 15.00 tot 18.00 uur. vierde aflevering van '100 ,r dokteren' behandelt schillende vormen van £er bij vrouwen. De voorkomende vorm is dier aan de geslachtsor- 4a ien: eierstokken, baar- jder en baarmoederhals. u jënten vertellen over hun arlngen met de ziekte en T de diverse behande lmethoden, die zij heb- i ondergaan. Verder wordt egaan op het ontstaan van lier en de manier waarop lekte zich manifesteert. Italiaanse film 'La terraz- van Ettore Scola is een sa- over vijf mannen van ddelbare leeftijd. Ze vor en een groepje intellectue- dat elkaar regelmatig toeten op het terras van n oude villa in Rome om te sieren en te roddelen, maken een identiteits- iiis door, waarbij ze zowel de beroepssfeer als privé K>r angsten en twijfels wor- n gekweld. 120.15 Fleisch frlsst Menschen Sint Niklaas. In de losse schetsen die a een vluchtige spontantö zijn neergezet herkent de lid1 hebber de echte van Evei poel. De werken tonen verblijf van de jonge naar in parijs. Daar te! hij zijn modellen vaak de rug. Dit beklemtoont zowel universele als het anonif in de mens. Van Evei was geboeid door de psy< logie van de mensen benadrukt dit door gra] trekjes in de figuren, volksvrouwen, trippeli burgerjuffers en korte buikige heertjes vulden schetsboeken. Maar ook schrijnende sociale den werden scherp door in beeld gebracht Zeer knap zijn de tel gen die hij maakte van rea Hij weet door te in dit gesloten wereldje te vereeuwigen met potloodstrepen. Tot 10 januari in Niklaas. Openiningsur» weekdagen van 14.00 tot HJIJj uur en op zaterdag ook vu 9.00 tot 12.00 uur. Op zon- feestdagen van 10.00 tot 1 en van 15.00 tot 18.00 uur. dere Duitser eet jaarlijks HENRI EVENEPOEL is es 0 kilogram vlees en gevo bekend Vlaams kunstschi! ite. Dat is veel te veel zeg der. Hij 'schreef met sn voedingsdeskundigen, penseel de speelse kronid en overmaat aan dierlijke van de negentiger jaren Ai witten leidt niet alleen tot tekenaar is hij minder bt verse ziekten, maar heeft kend en het is juist dit face Dk ernstige gevolgen voor van de kunstenaar dat belicü et milieu. Welke gevolgen wordt in het Stedelijk Mt et zijn, onderzoekt WDR- seum in de Zamanstraat i erslaggever Wolfgang Kor uhn in zijn film 'Fleisch risst Menschen' Die Klasse- frau ofdpersoon is Claus, een logen uit een Berlijns ar- eidersmilieu, die wegens liefstal in de gevangenis «ft gezeten. Na zijn vrijla- herinnert hij, dat een ste hem beloofd heeft helpen. Voor weinig geld «rt hij in een fotorepor- ige over auto-inbraken. Als e volgende dag zijn foto's in s bant staan, wordt de in- "t gewekt alsof hij weer in i oude zonde is vervallen. ïuske en Wiske: Wtrdtintltroeitr... Ud sthahel m en JULES DEELDER is een man die nooit met zijn mond vol tanden staat. Ook nu weer in zijn tweede theaterpro gramma 'Ja! Deelder' ramt hij poezie, verhalen, alle daagse waanzin en gore bak ken tegen een razend tempo de zaal in. Verhalen over he den en verleden, politiek, jazz, voetbal en resterende zaken. De personal manager R. val- lentgoed en Ger „Sax" van Voorden zorgen voor onver wachte wendingen en jazz en declameren vele malen de titel van de show. Het illustere drietal ge bruikt humor als handels merk maar dan wel op de hun speciale manier. 'Jal Deelder' wordt zater dag 19 december gebracht door Deelder Co in de serie 'Fris Kabaret' in de Dijk hl Brugge. Aanvang 20.30 uur. Jules Deelder. FOTO DE STEM/CORJ.DE BOES 09. sle 10. 10J fri 13. slej li on' II 17.j 17. 17.' 18.: Isll He 18 Coij 19.' 19j mu me 20/ 204 ac 20/ 22.1 Bil Hé do Pa| sti NC sle NC 13.É1 sle 17.4 18.1 sle 18 Jo 18 18.4 19.1 19.: sp 20.1 me" 21.1 dei hi Ni 22J 22.' KF 23.1 vai tus Lj 23. sle 21.0 ser ISf don ut rul met haartjes en op l 7L.iT5 z'ltln allemaal kleine L "ine stippen, wit jou dat ïyn Heet niet, er staat "Sluip- uesp'op. ntsschien een \W_ 'ambone 'HAT 20U JE DO /V AL l u *EBR UIT GBWL 7 ZA3 VET EEN NNÜL Z°^£R EE/CN5> T TE WORDEtJ

de Stem | 1987 | | pagina 22