Gratis gkuen voorechte bierdrinkers. 'e Belgische hazen van Herman de Poorter Behoefte aan dergelijke school groot' r love line [EER DAN 48 MILJARD LITER WATER AFGEZET Dixons. 599,- SCHIETINGEN ii PLAATSELIJK NIEUWS MARKTEN 320.320.61 'AMSTEÜ Spaar de zegels op de Amstel 1870 verpakking. Voor de originele 1870 voetglazen. Of voor de speciale opener die bij fat extra pittige pils hoort. I Meer informatie over |deze tijdelijke actie vindt I u op de binnenzijde B van't Amstel 1870 Jj six-paclc jfl Aardenburg Breskens [«STEM VAN ZEELAND 4 DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 Kerststukjes maken met Groei en Bloei Bel dan vooral de sector groot afnemers zijn steentje bijdraagt. joES - De Waterlei- Lgmaatschappij [lidwest-Nederland éZ) behaalt in 1987 recordproduktie meer dan 48 mil- [fd liter water. De af- t met name in Mid- jn-Zeeland en ïeuwsch-Vlaanderen groeien, waaraan KÜID-WEST-NEDERLAND BLIJ MET CIOS-OPLEIDING IN GOES Voedster Herkenning BOLLINGEN - Bolclub De Ware Vrienden hield een clubbolling en een puntenbol- ling. Uitslag clubbolling: 1. P. Laridaen, 2. C. van Rie, 3. M. Wieme, 4. G. Verheije, 5. G. Dhutschaever. Uitslag pun- tenbolling: 1. E. Rijckaert, 2. J. Rieteco, 3. G. Dhutschaever, 4. F. Rieteco, 5. H. Verstraete. VOLKSKERSTZANG - De i&i&N U,.. OVEZANDE - St-Sebastiaan, Bar Kroon, Victoria, 51 schutters: Wip R2,48 schutters: Wip 1: hoge vogel: 1: eerste hoge vogel: P. Repkes, P. Meeuwse; eerste zijvogel: R. Victoria; tweede hoge vogel: B. Hoogstrate, beiden St-Sebastiaan; Meijer, St-Andries; eerste zijvo- tweede zijvogel: J. van Steenber- gel: G. Voet, Soranus; tweede zij gen, Willem Teil; eerste klep: F. vogel: J. van de Dries, Concordia; Koens, Spes Nostra; tweede klep: derde zijvogel: R. de Meester, St- B. Meijer, St-Andries; derde klep: Andries; vierde zijvogel: P. Kroo- L. Rentmeester, Willem Teil; vlie- nen, Victoria; grootste aantal (10): gende vogels: L. van Dijke, St-Se- R. Belaert, Diana; vliegende vo- bastiaan en A. aarijs, ADLM. Wip gels: J. Doene, Victoria en C. Stou- 2: eerste hoge vogel: A. aarijs, thamer, Edele Handboog. Wip 2: ADLM; tweede hoge vogel: J. Boe- eerste hoge vogel: A. Wisse, St- lens, Willem Teil; eerste zijvogel: Andries; tweede hoge vogel: J. van .Fijaarts, Spes Nostra; tweede zij- Steenbergen, Wilelm Teil; eerste vogel: P. Verheijke, Zorgvlied; zijvogel: G. Voet, Soranus; tweede derde zijvogel: G. Haasdonk, Wil- zijvogel: K. van de Veer, St-An- lem Teil; vierde zij vogel: A. Hoog- dries; derde zijvogel: C. Jeremias- strate, St-Sebastiaan; grootste se, Zorgvlied; vierde zijvogel: J. aantal (9): A. Rijk, ADLM. Kosten, Doel naar Hoger; grootste KWADENDAMME - Zaal De aantal (7): A. Rijk, ADLM. jaarlijkse volkskerstzang in de Nederlands hervormde kerk wordt zaterdag 19 de cember gehouden, aanvang 19.00 uur. De avond wordt verzorgd door het koor God is mijn lied onder leiding van F. van Raad. Verder werken mee het bejaardenkoor Zang- lust onder leiding van N. Bakker-Schouten en de schoolkinderen van alle ba sisscholen in Breskens. Er is ook een samenzang van be kende kerstliederen. Op het orgel speelt J. Verpoorten. KAPELLE, 16 dec. - Groentevei- 08 0.42,12 0.31,15 0.06-0.24,20 0.07- ling: Andijvie natuur, 40 kg, kl. 2 0.13. Knolselderij zonder blad, 70 A 1.50. Boerenkool, 320 kg, kl. 1 kg, kl. 1 0.11, kl. 2 0.08-0.09. Knol- 0.42-0.56, kl. 2 0.24. Breekpeen, 150 selderij zonder blad, 110 st, kl. 2 kg, kl. 1 0.27, kl. 3 0.10. Spruiten 10 0.45. Koolrapen, 40 kg, kl. 2 ongeschoond, 110 kg, kl. 2 A 0.47- 0.08-0.34. Ramenas, 40 kg, kl. 2 0.85. Witlof, 580 kg, kl. 1 A 2.30- 0.49. Late aardappelen, 1340 kg, 2.40, B 1.80. Prei, 140 kg, kl. 1 A kl. 1 BO 0122, DR 0.09, KR 0.34- 0.95, kl. 2 A 0.29-0.80. Rodekool, 0.40, MI 0.08, kl. 2 BO 0.19, DR 0.03, 240 kg, kl. 1 Al 0.57-0.60, BI 0.50, KR 0123, MI 0.09-0.10. kl. 2 A 0.35-0.47. Savooiekool groen, 260 kg, kl. 1 A 0.72-0.79, kl. 2 A 0.48-0.66. Wittekool, 60 kg, kl. AMSTERDAM, 16 dec. - Aardap- 1 Al 0.57, kl. 2 B 0.47, Bi 0.40. Kro- peltermijnmarkt: In Bintje ten, 30 kg, kl. 2 B 0.37. Uien, 690 50mm werden 20 contracten ver- kg, kl. 1 MI 0.16, k. 2 MI 0.16-0.20. handeld voor levering april bij Peterselie, 250 bos, kl. 1 0.47-0.50. een prijs van 18,80 tot ƒ18,70 per Knolselderij met blad, 250 st, kl. 2 100 kg. De stemming was kalm. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De vereniging Groei en Bloei wil meer mensen kennis laten maken met het bloemschikken als hobby. Daarom is er maandag 21 december een speciale bijeenkomst voor niet-leden in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Dan staat het maken van kerststukjes centraal. Leden van Groei en Bloei vertellen hierover en laten zien hoe ze werken, en de be langstellenden krijgen zelf ook gelegenheid hun vaardigheid op dit gebied te testen. „We willen ze laten weten wat voor een gevoel van eigen waarde er ontstaat bij elk bloemstukje dat door eigen handwerk is gemaakt", zegt mevrouw M. Passemiers van Groei en Bloei. „Iemand die geïnteresseerd is, zal al snel beginnen en ontdekken dat het helemaal niet zo moeilijk is". Belangstellenden zijn welkom tussen 14.00 en 17.00 uur in het Zuidlandtheater. puter bij Dixons alleen financieel jordelen. Om te d van de Micro twee maanden jruik maken van ere woorden: al MCN 49CK0C 0MTU tl ft CU* MMMAND (ADVERTENTIE) I II ifl OMT U NIET 50 ct. F De hogere afzet leidde dit jaar ook tot grotere inves teringen. De WMZ stopte zo'n 35 miljoen in voorzie ningen, waarbij een flink bedrag ging in de eerst enieuwe zuiveringseenheid op het pompstation De Braakman. Dit leidde er toe dat eind juni begonnen kon worden met de levering van gezuiverd opper vlaktewater aan West- Zeeuwsch-Vlaanderen en een maand later aan Sas van Gent en Sluiskil. „De overgang van grondwa ter op oppervlaktewater vond plaats zonder problemen of klachten", aldus de voorzitter van de raad van bestuur W. Don, gisteren tijdens de aan deelhoudersvergadering in Goes. Gehoopt wordt begin 1988 deze installatie, hoewel al in bedrijf, officieel te openen. Geen kritiek van de aandeel houders op het voorstel de ta rieven ook in 1988 niet te ver hogen. De WMZ kan dit op ba sis van de goede resultaten van 1987, die een positief saldo te zien geven, en de prognoses voor 1988 die uitgaan van een een licht stijgend exploitatiere sultaat. Voorzitter Don sprak zelfs de verwachting uit dat de WMZ ook volgende jaren zon der een tariefsverhoging kan voortgaaa Voor volgend jaar staan ook weer flinke investeringen op het programma. Er is een be drag van rond 52 miljoen voor zien, waarbij het leeuwendeel (24,5 miljoen) gaat naar de ver dere uitvoering van het Biesch- bosch-project: water uit de Biesbosch naar Zeeuwsch- Vlaanderen. Hiervoor moet een verdere zuivering in De Braak man worden gebouwd. Zoals bekend zijn WMZ en PZEM in gesprek over een mo gelijk gezamenlijk optreden bij bepaalde onderwerpen, die honze verslaggever had record-produktie voor de gebruikers van beide nutsbedrijven van belang kun nen zijn. Onderzocht wordt of gekomen kan worden tot uni formering van verbuiksgege- vens, het opstellen van een ge zamenlijke mutatiedienst en tevens wordt bekeken of er mogelijkheden zijn een geza menlijke facturerings- en in- cassodienst op poten te zetten. De gesprekken hierover leid den tot de vraag of een verder gaande samenwerking moge lijk is. Iper 1 augustus 1988 start in |Goes de opleiding Sport en I Bewegen, beter bekend als lieCIOS-opleiding. CIOS I slaat voor Centraal Instituut 1 Opleiding Sportleiders, een Mooi die mensen opleidt Ivoor het beroep van sport les bewegingsleid(st)er. De Molen staan in Overveen, Ijeerenveen, Sittard en Arn hem. Ooit was er sprake van leen grote uitbreiding. Ge- liacht werd aan tien scholen. ■Zover kwam het niet. Het Iministerie van onderwijs ter nog plaats was Ivoor één school. De discussie lover de vestigingsplaats liuurde zes jaar. Uiteindelijk |kreeg Goes de voorkeur. De elijke scholengemeen- iap voor beroepsonder wijs, Ter Welle, heeft er taks een nieuwe loot bij. oor Romain van Damme 0ES - Het was een harde ijd. Eelde wilde dolgraag opleiding en schermde net een toezegging van het isterie van Onderwijs, laar Eelde kreeg geen steun |van het naburige Heeren- Rotterdam lag te dicht |ti Overveen, Toen Goes zich Irie jaar geleden meldde, i het meteen een van de lelangrijkste kandidaten. I Ter Welle, die de aanvraag destijds indiende, kreeg on middellijk steun vanuit de politiek. „De Zeeuwse poli- pek, de gemeente, school en rovinciale sportraden deden eel voor deze zaak", zegt Jos ie, plaatsvervangend di to van de Middelbare Beroeps Opleiding. „Eind eptember praatte de vaste tommissie van onderwijs [an de Tweede Kamer over toewijzing. Dat leverde ►einig problemen op". [Volgens Jos Roelse en Jan adjunct-directeur van la Lagere Beroeps Opleiding, 'ooide Goes twee sterke pun- in de strijd. „Zuid-West- pierland lag zeer goed in de arkt. We zitten hier overal De directeur van Ter Welle, Ruster (links), en Jos Roelse: 'Goes was meteen een belangrijke kandidaat'. - foto willem mier ver vandaan. We konden aanvoeren dat het voor de Zeeuwen zeer moeilijk was een ClOS-opleiding te vol gen. Verder was er nog geen protestant-christelijke oplei ding. Sittard is katholiek, de overige drie scholen zijn neu traal. Ja, het was een harde strijd. Er was verzet tegen een vijfde, omdat vooral Eelde niet gewenst was. Nu we met zijn vijven zijn, zegt iedereen, okay, de strijd is gestreden. We knokken nu met zijn allen voor een zo goed mogelijke opleiding". Ter Welle werft zijn klan ten in Zeeland, Noord-Bra bant en Zuid-Holland. „Die afspraak hebben we met de andere opleidingen gemaakt. De grens loopt langs Tilburg, Waalwijk, Dordrecht en Rot terdam naar de kust. We ge ven brochures uit en gaan de scholen langs om voorlich ting te geven". Roose en Roelse verwijzen naar een paar onderzoeken. Om aan te geven dat de be hoefte aan een dergelijke op leiding in Zuid-West-Neder land groot was. „Er is onder zoek gedaan naar de her komst van leerlingen op de andere scholen. Toen bleek dat er heel weinig leerlingen uit Zuid-West-Nederland komen. Afstand selecteert. Verder is er een gedegen on derzoek geweest naar sport- technisch kader. Toen bleek dat vooral in Zeeland een ge brek aan dat kader is. De sportraden uit Zeeland en Zuid-Holland en Sportser vice uit Brabant zijn dan ook dolgelukkig met deze oplei ding in Goes". De opleiding duurt drie jaar. Afgestudeerden kunnen gaan werken als sport- en recreatieleider, trainer, coach, sportinstructeur of ac tiviteitenbegeleider. Het eer ste jaar staat in het teken van de beroepsoriëntatie. Aan het eind van het eerste jaar bepaalt de leerling de keuzerichting. Je kunt kiezen voor verenigingssport. Die studierichting leidt op voor les- en leiding geven in een gekozen tak van sport. Dat kan voetbal zijn, volleybal, atletiek enzovoorts. Je kunt ook kiezen voor zorg- en hulpverlening. Die ClOS'ers lijkt zich de ko mende tijd gunstig te ont wikkelen. „Er is een markt voor deze mensen", zegt jan Roose. „Philips heeft bijvoor beeld ClOS-mensen in dienst Dat bedrijf doet voor zijn werknemers vrij veel op sportgebied. De CIOS-men- sen hebben daarin een advi serende rol. In de komende jaren zal de vrije tijd toene men. Dan willen de mensen bezig zijn. Daarom moet er sporttechnisch kader zijn. Verder kun je terecht als ambtenaar sportzaken bij gemeente of andere over heidsinstellingen. De ar beidsmarkt is vrij ruim". Ter Welle hoopt volgend jaar ongeveer 120 studenten te begroeten. De vier andere opleidingen hebben gemid deld 350 leerlingen. „Die kant willen we ook op", vertelt Jos Roelse, „we moeten nog een stukje bekendheid geven aan de school. We gaan de boer op ja. Met wervingsmateriaal naar scholen in het gebied. Aanvankelijk is er werk voor ongeveer tien full-time do centen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat er tien docen ten zijn. Dat kunnen er veel meer zijn". jfe j Roelse en Roose verwach- B ten dat" sportief Zuid-West- studie leidt op tot het werken Nederland in de nabije toe met lichamelijk gehandicap- komst profiteert van de aan- ten, verstandelijk gehandi capten, psychiatrische pa tiënten en kinderen met ont wikkelingsproblemen. Ten slotte is er sportieve recreatie en vorming. Met een derge lijk diploma op zak kun je onder andere werk vinden als sportschoolhouder, ge meente-ambtenaar sportza ken, sportinstructeur. Van de drie keuzerichtingen moeten er in het tweede jaar twee op het lesprogramma staan. In het tweede jaar loopt de stu dent stage bij een sportver eniging. In het derde jaar is die stage uitgebreider. Je bent dan nog één dag op school. De arbeidsmarkt voor de wezigheid van de opleiding. „Er zal een stimulerende werking naar de sport toe vanuit gaan. De gemeente Goes wil in versneld tempo een nieuwe atletiekbaan aanleggen. Daar profiteert iedereen van, niet alleen de school. Verder zijn we van plan om topsporters die zich bij ons melden zo goed moge lijk te begeleiden. Voor hen is er een aangepast studiepro gramma. Uit Zeeuwsch- Vlaanderen was er al be langstelling van de judoka Marion van Dorssen. Zij heeft in het verleden blijk baar eens tevergeefs aange klopt bij andere opleidingen. Bij ons is ze welkom". 1), 1530 datarecorder, I\ S 8220 MET 3RDER). tekenpakket Basic interpreter van Van onze correspondent OOSTBURG - Herman de Poorter uit Oostburg ver troetelt zijn Belgische hazen als waren het zijn bloedei gen baby's. Deze konijnen hebben het goed bij de 56- jarige fokker. Ieder heef immers zo zijn hob by. De één pakt de trimfiets, een ander loopt een halve ma rathon of schaakt. Herman de Poorter houdt het bij zijn ko nijnen, beter de Belgische ha zen, een ras dat zijn naam ont leent aan het feit dat het qua bouw dicht tegen een haas aan leunt, maar zijn mahoniehou ten vacht zorgt nog voor duide lijk onderscheid. Een hobby die pas laat bij De Poorter tot ontluiking kwam. „Vroeger hadden we thuis, zo als de meeste mensen op den buiten, wel konijnen, maar verder dan het nuttigen ervan ging mijn interesse niet. Dat werd anders een jaar of acht geleden, toen ik eens ging kij ken bij een tentoonstelling voor konijnen en pluimvee in Sluis. Een bepaald ras sprak me daar enorm aan en dat bleek bij na vraag de Belgische haas te zijn." Mijn eerste voedster en ram kreeg ik van wijlen Charles Mollet uit Hoofdplaat, terwijl ik meteen lid werd van de ver- Herman de Poorter: „Mijn konijnen herkennen me." - foto de stem/cor j. de boer eniging Oostburg en Omstre ken, want in West-Zeeuwsch- Vlaanderen hebben we op dit gebied maar één vereniging. Een kwaliteitsprodukt fokken leek moeilijker dan dat ik me had voorgesteld en de eerste ja ren werden dan ook geken merkt door matige successen op de tentoonstellingen. Op de keuringsdagen hielp ik echter vaak de keurmeesters. De die ren uit hun kooien halen en dan nauwlettend gadeslaan waarop de keurmeester zijn aandacht vestigde." Een leerzame periode, die eerste jaren, die afgelopen no- vembermaand onder meer zijn vruchten afwierp tijdens de tentoonstelling in Axel, toen bij met de beste voedster uit de bus kwam. Dit nadat hij de af gelopen jaren tijdens meer ten toonstellingen al in de top van de prijzen was gevallen. „Het is een hobby waar veel geduld voor nodig is. Tijdens zo'n tentoonstelling moet zo'n dier in stelling komen. Als hij doodgemoedereerd in elkaar gedoken blijft zitten, kan je het wel vergeten. Er moet op dat onderdeel dan ook geoefend worden. Bij de één wat meer dan bij de andere. In mijn schuurtje - noem het maar mijn trainingshal - ben ik dan ook menig uurtje bezig om het 'in stelling zitten' te oefenen. Het dier met zachte hand op zijn achterste poten leren staan, dat vereist geduld en veel liefde. Ze kennen me dan ook. Zo weet mijn topvoedster .dat ik haar ter ontmoeting al tijd even over de kop aai." Het blijkt geen sprookje, want als we een kijkje gaan nemen in zijn kweekstation en het hok van de betreffende voedster gaat open, komt ze met uitgestoken kop naar de de baas toe. Enige minuten aaien en het dier kruipt tevreden te rug achter in het hok. „Ze herkennen me al aan mijn stap. Als ik 's morgens of 's avonds aan kom wandelen, gaan ze al voorin zitten. Ster ker nog, als ik tijdens een ten toonstelling langs de kooien loop waarin mijn dieren zitten, herkennen ze me." Ondanks die liefde weder zijds ziet hij zich toch genood zaakt er ieder jaar een aantal bestemming 'eettafel' te geven. „Je kunt ze nu éénmaal niet al lemaal houden. In het voorjaar heb ik er altijd en stuk of 28, rond nieuwjaar zijn er daar meestal maar acht van over." Herman de Poorter is ook lid van de Nederlands-Belgische Hazenclub. Een aantal mensen dat elkaar jaarlijks in Ape- looorn ontmoet. „Het doel is om het ras te verbeteren. Ze willen naar langere dieren toe met een oorlengte van zo'n veertien centimeter. Daarom vindt er ook vaak uitwisseling plaats. Een paar jaar geleden heb ik nog een leuk koppel in het Bra bantse Someren gehaald en dit jaar staan er tijdens de natio nale tentoonstelling in Den Bosch al een paar op me te wachten." Het ras moet immers verbeterd worden.

de Stem | 1987 | | pagina 19