even._ UITBLAZEN Sharon provoceert Arabieren met flat in Oude Stad Jeruzalem! Israëls 'beleid van ijzeren vuist' mislukt ASEAN-Top tevreden met bescheiden resultaten FÖ Serefd6 obm 'ij,S,3k zal keren"C 'GIGANTE Ommekeer in de Eindelijk de Teide HAVIK WIL NOG ALTIJD ONGEKROONDE KONING GROOT ISRAËL WORDEN K DESTEMCOMT Donderdag. Om DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 -DESTEM- DE STEM BINNENLAN WREEDHEDEN BIJ PALESTIJNSE OPSTAND IN BEZETTE GEBIEDEN il DEN HAAG - Bij de behar wijsbegroting voor komenc Kamer dinsdag zorg uitge staan van de zogenoemde len met in meerderheid le landse herkomst. vc de: vijf voor acht staat Neneng met het ont bijt voor de deur. Ik heb verbazingwekkend goed geslapen. Om half twee ben ik even wakker ge weest. Het schip leek nog harder te keer te gaan dan toen ik naar bed ging. Ook ver bazingwekkend was dat er toen nog steeds dingen rinkelend of bonkend tegen de vlakte gin gen. Je zou denken dat na zo veel uren alles wat los zat of - stond zo langzamerhand wel vernield of omgevallen zou zijn. Later hoor ik dat rond die tijd de storm met windkracht tien elf zijn climax vierde. Als ik om half negen boven in de lounges kom, kan ik aan niets meer zien dat het er zo'n bende is ge weest. Alle rommel is opge ruimd, het meubilair staat op z'n plaats en de speeltafels in de Aquitaine lounge zijn weer overeind gezet. De zee is nog woelig, maar het is prachtig, zonnig weer. In de verte glijdt Tenenfe over de horizon, de bijna 4000 meter hoge piek van de Teide nog steeds gehuld in wolken. Met de zeeziekte is het nogal meegevallen, vertelt me scheepsarts J. van den Berg (zijn vrienden en bekenden bij De Zonnebloem moeten de groeten van hem hebben). „Ik heb wel veel zeeziektepillen uit gedeeld. Voor de meeste men sen is dat al voldoende. Dat ad vies om op bed te gaan liggen is meer bedoeld om ongelukkige valpartijen te voorkomen. Het is onder zulke omstandigheden moeilijk om op de been te blij ven en voor wie er niet aan ge wend zijn kunnen de bewegin gen van het schip heel verrader lijk zijn." Door de storm komen we een uur of drie later bij La Go mera aan dan de bedoeling was. Voor de haven van San Sebastian moeten we boven dien nog even wachten tot een Spaans vrachtschip een plaats aan de kade voor ons heeft vrij gemaakt. Het wordt een korte landexcursie. Ditmaal moeten we de bus delen met een groepje Amerikaanse reisagen ten, die in Funchal aan boord zijn gekomen. Er zit een onder gronds opererende antirookfa naat onder zodat we na de eer ste stop niet meer in de bus mogen roken. Gomera is indrukwekkend. Vulkanisch als Lanzarote, maar hier hebben de vulkanen al twee miljoen jaar niets van zich laten merken. Een groen eiland dus, met grillige, steile pieken, diepe kloven en dalen, zó moei lijk begaanbaar dat de bewo ners er een speciale fluittaal (silbo) ontwikkelden waarmee ze met elkaar, van piek tot piek, konden communiceren. Hoe steil het er kan zijn blijkt als we na tien kilometer klimmen, langs ravijnen die je de haren ten berge doen rijzen, af en toe en steeds dieper beneden ons, nog steeds de hoofdstad San Sebastian kunnen zien liggen. De bredere, vruchtbare dalen zijn gevuld met bananenplanta ges. De wijnstok groeit op de terrassen, aangelegd op de hel lingen. T5 WIM KOCK La Gomera is het toneel ge weest van de gruwelijke cul tuurbotsing tussen de oor spronkelijke bewoners van de Canarische eilanden, de blau wogige guanchen, en de Spaanse veroveraars. Guan chen pleegden massaal zelf moord om aan de slavernij te ontkomen. De eerste graaf van Gomera Hernén Peraza werd door guanchen vermoord nadat hij met een inlandse prinses had geslapen. Hern ins vrouw nam het overigens ook niet zo nauw met de huwelijkstrouw. Van haar wordt verteld dat ze een verhouding had met Co lumbus, die verschillende keren op Gomera was en er proviand innam voordat hij op 6 septem ber 1492 uit San Sebastian ver trok om 'Amerika te gaan ont dekken'. Dit alles krijgen we in een vloek en een zucht te zien of te horen van onze gehaaste Schotse hostess. We stoppen niet in het 'mooiste dorp van het eiland' Agulo, maar wel in Hermigua - ook niet onaardig - omdat zich daar een bedrijf .bevindt dat souvenir-artikelen vervaardigt. We stoppen wel in de kille mist van het hooggele gen en in wolken gehulde Par- que Nacional de Garajonay, waar soms heksen zich verza melen, maar niet op het specta culaire uitzichtpunt waar een jaar of zes geleden een groep scholieren werd verrast door het razendsnel opklimmende vuur van een hellingbrand. Dwars door de vlammen was hun enige keuzemogelijkheid. Ze kwamen allemaal om. Ook de burgemeester, die hen verge zelde. De lichten van Santa Cruz de Tenerife missen hun lok kende werking op de passagiers van de Black Prince, die vlak voor de reusachtige Queen Eli sabeth II de haven is binnenge lopen. De meesten blijven lie ver aan boord voor het Spaans buffet en openluchtbal op het Marquee Deck. Het is er wat winderig, maar de temperatuur is aangenaam. Voor een be langrijk deel van de passagiers is het de laatste avond aan boord. Morgen vliegen ze van een overvolle luchthaven in overvolle vliegtuigen naar noordelijker streken. Gatwick, Manchester, Glasgow, Amster dam, Diisseldorf, Frankfurt. VRIJDAG. Pas als onze lucht- bus boven de wolken uitstijgt zien we - eindelijk de be sneeuwde piek van de Teide. Er wordt een maaltijd van gehakt, andijvie, appelmoes en ge kookte aardappelen geserveerd en die smaakt verbazend lek ker. De zon gaat in een orgie van kleuren onder in het plui zige wolkenlandschap dat zelf langzaam in een mysterieus, duister gebergte verandert. Op Schiphol vriest het twee graden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUlUIUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfT. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Rob Simons „NA DE laatste moorden die in de oude stad werden gepleegd, hebben Lily en ik besloten onze bijdrage te leveren aan de verster king van de veiligheid van de joden op deze plek en in het bijzonder de veiligheid van diegenen die zich naar de Klaagmuur begeven". Die 'nobele' daad heeft de Is raëlische minister van Handel en Industrie Ariel Sharon op zich genomen door een wo ning in de oude stad van Je ruzalem te betrekken. Door zich midden in de is lamitische wijk te vestigen heeft Sharon een nieuwe con flicthaard in de één vierkante kilometer grote oude stad ge schapen. Met gevoel voor symboliek had Sharon gisteravond mi nisters, Knesseth-leden en honderden andere gasten op een groots inwijdingsfeest van zijn uit twee vertrekken bestaande woning uitgeno digd, waarbij de eerste kaars van het Chanoeta-feest werd aangestoken dat herinnert aan de herinwijding van de tempel in het jaar 164 voor de christelijke jaartelling. Die tweede tempel die weer door de joden in gebruik kon wor den genomen na een overwin ning van joodse opstandelin gen onder leiding van Juda de Maccabeeër op de Grieken, stond op een paar honderd meter afstand van Sharons flat. Het gebouw waarin Sharon zijn intrek heeft genomen is zo'n honderd jaar oud en wordt door Israëlische natio nalisten bijna als historisch monument beschreven. Voor de Israëlische onaf hankelijkheidsoorlog was het joods eigendom. Tijdens de onlusten in de jaren twintig hebben joden het huis als steunpunt voor hun verdedi ging gebruikt De andere wo ningen in het gebouw worden allemaal door Arabieren be woond die overigens niet voor de party waren uitgenodigd. De enige joodse buren van Sharon zijn 500 studenten van een Jesjiwa, een joodse acade mie voor bijbelstudie, die in hetzelfde buurtje is gevestigd. Behalve Sharon en diens echtgenote hebben zich de laatste jaren nog 22 andere joodse families in de islamiti sche wijk gevestigd waar zij in afwachting van de komst van de Messias hun natio- naal-religieuze idealen van een zuiver joodse staat op or thodoxe grondslag hopen te verwezenlijken. Sharon stond trouwens niet als een woningzoekende te boek die in Jeruzalem een flat nodig had want in de noorde- Sharon lijke Negev-woestijn heeft hij nog de beschikking over een riante villa met landerijen. Op zijn landgoed wordt de ge neraal voortdurend door een speciale eenheid van de grenspolitie bewaakt. De populaire 76-jarige bur gemeester van Jeruzalem Teddy Koliek had de uitnodi ging voor de feestelijke inwij ding van de woning van de heer en mevrouw Sharon heel beslist afgeslagen. Koliek, die zich vanaf het begin van zijn 22 jaar durend burgemeester schap heeft ingezet voor een - FOTO ANP vreedzame samenleving van joden en Arabieren in Jeruza lem, is fel gekant tegen de vestiging van Sharon in de is lamitische wijk van de oude stad, waardoor de spanning tussen de gemeenschappen volgens hem slechts wordt aangewakkerd. Voor het inwijdingsfeest van Sharon waren gister avond 220 politieagenten op de been. De omstreden vestiging van Sharon in dit dichtbe volkte en explosieve stadsdeel met smalle straten en stegen stelt de Jeruzalemse politie voor grote problemen. Minis ter van Politie Bar Lev meent dat het niet mogelijk zal zijn de bewaking van de tweeka merwoning van Sharon per manent te verzekeren zonder een aanzienlijk aantal politie mannen te mobiliseren. Het aantal politie-agenten dat in de wijk zal moeten worden geposteerd zal vol gens Bar Lev neerkomen op 30 procent van het totale aan tal lijfwachten dat momenteel wordt ingezet voor de be scherming van belangrijke Is raëlische persoonlijkheden. Vice-minister Milo heeft daarop verklaard dat Bar Lev maar moet aftreden als hij niet in staat is de veiligheid van joden in de oude stad van Jeruzalem te garanderen. Premier Shamir is heel ge lukkig met de vestiging van zijn partijgenoot in de oude stad en was gisteravond dan ook van de partij. Toch zijn er zelfs in zijn Likoed-blok wel politici die, zij het uit oppor tunistische overwegingen, be denkingen hebben tegen de vestiging van Sharon in de is lamitische wijk. Als de provo cerende aanwezigheid van Sharon in de oude stad tot ernstige incidenten leidt zou dat bij de volgend j aar te hou den Knesseth-verkiezingen wel eens een negatief effect kunnen hebben. De Knesseth-leden Peled en Miari van de 'Progressieve Vredeslijst' hebben de Israëli sche procureur-generaal in tussen gevraagd een onder zoek in te stellen naar de wijze waarop Sharon beslag op déze flat heeft weten te De beide parlementariërs menen dat deze ministeriële flatkoop deel uitmaakt van een geheim plan dat er op is gericht de Arabische inwo ners van de oude stad hun huizen afhandig te maken De 'Vrede Nu'-beweging demonstreerde gisteravond tegen de cocktailparty van Ariel en Lily Sharon Overi gens had de Jeruzalemse poli tie dit vreedzame protest te gen de stadskolonisatie van Sharon verboden. Sharon moest ruim vijf. jaar geleden na een maanden lange belegering en een kort stondige bezetting van Bayrut uiteindelijke een smadelijke aftocht uit Libanon blazen en vervolgens als minister van Defensie aftreden. Door als een Israëlische Goliath het vaandel van het onverzoenlijk joods nationa lisme demonstratief in de is lamitische wijk van de oude stad van Jeruzalem te planten hoopt hij in de komende strijd om het leiderschap van de Li- koed en in een later stadium als ongekroonde koning van I Israël victorie te kunnen kraaien. „DE Israëlische soldaten maakten er een slachtpar tij van en schoten op alles wat bewoog". Aldus een jonge inwoner van het Palestijnse vluchtelingen kamp Balata op de Westelijke Jordaanoever die verwondin gen had opgelopen bij anti-Is raëlische betogingen. De afgelopen dagen vielen er ten minste negen doden on der betogende Palestij nen, die tijdens de botsingen stenen en ijzeren staven gooien naar de Israëlische bezettingstroepen. De Israëlische soldaten be antwoorden het geweld met traangas en rubber kogels maar gaan steeds sneller over tot het schieten met scherp. Een hoge functionaris van de organisatie van de Ver enigde Naties voor hulp aan de Palestijnse vluchtelingen Unwra beschuldigt een groep Israëlische militairen ervan onnodige wreedheden te be gaan tegen de Palestijnse de monstranten, die veelal tus sen 10 en 20 jaar oud zijn. Op foto's van de internatio nale media was dinsdag te zien hoe een Palestijnse beto ger in de Gazastrook door Is raëlische soldaten werd aan gehouden. Volgens getuigen werd de man later bewuste loos aangetroffen in een steegje, kennelijk na in elkaar te zijn geslagen. De Israëlische premier, Yitzhak Shamir, zegt dat de onlusten worden veroorzaakt door terroristen en misdadi gers. Maar het onafhankelijke dagblad Ha'aretz meent dat niet zo zeer sprake is van or deverstoringen als van een echte opstand van de Pales tijnse bewoners tegen het Is raëlische bestuur. Volgens het blad Hadashot ziet de Israëlische regering niet in dat het 'beleid van de ijzeren vuist' in de bezette ge bieden, waar de bezettings troepen 1,4 miljoen Palestij- nen onder de duim moeten houden, is mislukt. Volgens de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO zijn in een week tijd bij de onlus ten in de Westelijke Jordaan oever en de Gazastrook, die Israël sinds 1967 bezet houdt, 23 Arabieren bij betogingen door de Israëliërs doodge schoten. Israëlische media Een Isrëlische soldaat schiet op Palestijnse demoSbep/hten houden het op acht doden. „Een meisje van 17 jaar werd gewoon doodgeschoten door een Druzische soldaat. Ze was op minder dan tien meter toen hij zijn wapen af vuurde'", verklaart de 24-ja- rige Palestijn Husam M., die door een kogel aan het been werd gewond. „Vorige week betoogden wij bij de moskee (in Balata) ertegen dat de Israëlische sol daten al drie dagen in ons kamp aanwezig waren, vooral de Druzische, die een terreur uitoefenden", zegt Husam. „We waren aan het demon streren toen de soldaten arri veerden en, zonder waarschu wing, blindelings begonnen te schieten", aldus de Palestijn, die nog in een shock-toestand ligt terwijl de man in het bed ernaast een zenuwcrisis heeft. „Het schieten duurde lang, gewonden vielen op de grond en veel mensen werden in de radeloosheid onder voet gelo pen". Een jonge verpleegster, die in het kamp Balata was na de schietpartij, zegt dat de Israë lische soldaten de evacuatie van gewonden verhinderden. „Zeker tien gewonden moeten in het kamp blijven, er heerst zo'n sfeer van terreur dat de mensen bang zijn hen naar het ziekenhuis te brengen". De vrouw vertelt hoe bij het binnengaan van het kamp de chauffeur van de ambu lance aan een oor werd ge troffen door een kogel. „Onze chauffeur werd daarop zo zwaar in elkaar geslagen door de Israëlische soldaten dat hij zelf in een ziekenhuis moest worden opgenomen", zegt ze. „Met puur sadisme", aldus de verontwaardigde verpleeg ster, „lieten de soldaten zo kostbare tijd verloren gaan". Met algemene opwinding verhalen de Palestijnse inwo ners van het kamp zonder op houden van de "wreedheid' van de soldaten en de 'ver schrikkingen van het bloed bad'. Er heerst in Balata zo'n haat tegen de militairen* "dat het moeilijk is werkelijkheid en fictie te onderscheiden. „Zeg de wereld dat hoe harder ze ons de terreur opleggen, des te meer wij Arafat (de voorzitter van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO) zullen steunen", roept een een vrouw, wier dochter door een kogel getroffen is. De Israëlische autoriteiten hebben beloofd dat een onder zoek wordt ingesteld naar de houding van de soldaten tij dens de demonstraties in de Gazastrook en op de Weste lijke Jordaanoever. Zoals gemeld lijken vooral de Groene Baretten van het Israëlische leger, waarvan veel Druzische soldaten deel uitmaken, zich te buiten te gaan aan onnodig geweldda dig machtsvertoon. Het ge weld waarmee de betogingen worden onderdrukt lijkt soms Zuidafrikaanse proporties aan te nemen. Doordat de Israëlische troepen niet of onvoldoende beschikken over rellenbestrij- dingsuitrusüng als de wapen stok en het waterkanon, ligt de drempel veel lager om met scherp te schieten op betogers die vechten met stenen en ij zeren staven. Maar ook van de zijde van de Palestijnse betogers is een verharding te constateren bij de anti-Israëlische protesten. De demonstraties trekken meer en jongere deelnemers, die een generatie vormen die geen andere situatie kent dan die van de Israëlische bezet ting en daarin strijdbaarder is opgevoed. De jonge betogers tonen minder angst voor de bezet tingstroepen en treden roeke lozer op. Mogelijk speelt ook het op Iran geïnspireerde isla mitische fundamentalisme daarbij een rol. Dat radicale fundamenta lisme, in tegenstelling tot het Iraanse shi'itische geschoeid op sunnitische leest, heeft vol gens de door de Israëliërs af gezette burgemeester van Ga za, Rashad Shawwa, een toe nemende invloed in de bezette gebieden. „De mensen hebben alle hoop verloren. Zij gaan zich richten op het fundamenta lisme als laatste toevlucht", zegt hij. „Ze hebben de hoop verloren dat Israël hen ooit hun rechten zal geven, ze voe len zich in de steek gelaten door de Arabische landen en menen dat ook de PLO niets heeft weten te bereiken". Onder de jonge Palestijnen is de bewondering groot voor guerrillastrijders die, zoals le den van de sunnitische Isla mitische Jihad (heilige oorlog) in de Gazastrook, met ge durfde acties aanslagen ple gen op Israëlische troepen en joodse burgers. De jeugd is onder de indruk van com mando's die onlangs uit een Israëlische gevangenis ont snapten en, in plaats van over de grens te vluchten, ervoor kozen in bezet gebied te strij den. De pogingen van Jordanië om ten koste van de PLO meer aanhang te verwerven onder de Palestijnse bevol king in de bezette gebieden, moeten als mislukt worden beschouwd. Voor het Jor daanse plan om, met Israëli sche instemming, rond 1,5 miljard gulden te pompen in de verbetering van de econo mische en sociale omstandig heden in de Gazastrook en Westelijke Jordaanoever, is in de internationale gemeen schap bij lange na niet het geld ingezameld om het uit te voeren. -mh, In verklaringen hebben de Verenigde Staten en Frank rijk Israël gekritiseerd over zijn beleid jegens de inwoners van de bezette gebieden De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Ri chard Murphy vindt dat de Israëlische veiligheidsmaat regelen „soms niet in lijn zijn met de internationaal erkende criteria". De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Shimon Peres, stelde onlangs voor dat Israël zich terugtrekt uif de Gazastrook in het kader van een vredesakkoord over het Midden-Oosten. Ook de zionisten in de dias pora, die zich steeds meer gaan uitspreken over Israëli sche kwesties, hielden vorige week op het Congres van de Wereld-zionistische bond in Jeruzalem bezig het vraagstuk van de bezette] gebieden. Israël moet een ri_ .vinden om de inwoners van de bezette gebieden hun rechten te geven, of anders zal het zijn democratische karakter ver liezen bij het onderdrukken] van de aspiraties van de be volking, aldus een liberale] rabbi uit New York. Een kleine meerderheid op het congres sprak zich uit voor een resolutie waarin werd opgeroepen tot beëindi ging van de bezetting in ruil voor vrede met Israëls Arabi sche buurlanden. (ANP/AFP) Door Kenneth Whiting LEIDERS van de zes ASEAN-landen hebben de meeste van de bescheiden doelstellingen gerealiseerd die zij voor hun eerste top conferentie in 10 jaar voor ogen hadden. Terwijl de regeringsleiders van Thailand, Indonesië, Ma laysia, Singapore en Brunei voorbereidingen troffen voor hun vertrek, verklaarde de Filipijnse minister van bui tenlandse zaken Raul Mang- lapus, dat het feit dat de top had kunnen plaatsvinden eigenlijk het belangrijkste re sultaat was. „Het houden van de ont moeting zelf was op dit mo ment het grootste goed," aldus zijn commentaar. Zijn woor den onderstreepten nog eens dat de agenda van de top geen belangrijke politieke initia tieven telde. De premier van Singapore, Lee Kuan Yew, verklaarde dat de top 'de historie zal in gaan als een gelegenheid tij dens welke de ASEAN zich rekenschap gaf van zijn be langrijkste fundamentele principes en oogmerken'. Die uitgangspunten en doelstellingen lijken overeind te zijn gebleven, maar de ASEAN is daarnaast ook ver deeld over verschillende vraagstukken, zoals de kwes tie van de Amerikaanse mili taire bases in de Filipijnen, de regionale veiligheid in het al gemeen en het tempo van eco nomische samenwerking. Sinds de ASEAN 20 jaar ge leden werd opgericht met als voornaamste doel de bevorde ring van de economische sa menwerking, is het de meeste van de zes aangesloten landen economisch voor de wind ge gaan. De vooruitgang is ech ter niet gepaard gegaan met het aangaan van nauwe han delsbetrekkingen. De landen produceren veel dezelfde exportartikelen en hun economieën vertonen grote overeenkomsten. Uit zonderingen hierop vormen Singapore, met een hoog ont wikkeld bankwezen en veel industrie, en Brunei, dat zeer dun bevolkt is en rijk aan olie en aardgas. Aan de vooravond van de eerste topconferentie in 1976 werd een drastische afbraak van tarievenbarrières in het aan bodemschatten rijke ge bied voorspeld, met als uitein delijke doel de vestiging van een vrije handelszone in de geest van de Europese Ge meenschap. De droom over een gemeen schappelijke markt ver vaagde toen in de loop der ja ren bleek dat nationale doel stellingen meer en meer bo ven collectieve belangen pre valeerden. Het grootste strui kelblok bleek Indonesië, dat met 168 miljoen inwoners de op vier na grootste bevolking van de wereld heeft. In totaal wonen in de ASEAN-landen ongeveer 290 miljoen mensen. Jakarta voerde aan dat de Indonesische industrie niet zonder protectionistische maatregelen kan, omdat zij minder ontwikkeld is dan die van de buurlanden. De afge lopen dagen bleek dat er in dit beleid niets is veranderd, want president Suharto bena drukte tijdens de top opnieuw dat de ASEAN zich dient te onthouden van 'ambitieuze samenwerkingsprogramma's waaraan de belangen van een of meerdere lidstaten worden opgeofferd'. De betrekkingen tussen de ASEAN-landen beperken zich op economisch gebied tot en kele joint ventures en de toe passing van voorkeurstarie ven voor 18.431 artikelen, waarvan 12.000 officieel zijn goedgekeurd. Veel produkten zijn daar entegen op speciale üitslui- tingslijsten' geplaats, hetgeen wil zeggen dat zij beslist geen preferentiële behandeling mogen krijgen. Voor Thailand staat 63 procent van alle ex- portprodukten op een derge lijke lijst, voor Indonesië 54 procent, voor Malaysia 39 procent en voor de Filipijnen 25 procent. Singapore en Bru nei kennen praktisch geen heffingen. Als de overeenkomsten die tijdens de jongste top zijn ge sloten, ook inderdaad worden uitgevoerd, wordt het aantal artikelen met preferentiële status uitgebreid. De maatre gelen zouden tot gevolg moe ten hebben dat in een tijdsbe stek van vijf jaar een lidstaat niet meer dan 10 procent van zijn exportartikelen voor uit sluiting in aanmerking mag laten komen. De Filipijnen opperden on-l langs om Amerikaanse insta)-1 laties als de luchtmachtbasis I Clark, de marinebasis aanotl Subic-baai en vier kleiner» I faciliteiten te laten vallen on-1 der de ASEAN, in het 1 van de regionale veilig. Die suggestie stuitte onnw'l dellij k op verzet van de zij* I van Indonesië, dat als medH oprichter van de Beweginël van Niet-Gebonden Lande» geen collectief standpunt I aanzien van de Amerikaans)! militaire aanwezigheid in hel| gebied wil onderschrijven. De jongste top was de eer-I ste in 10 jaar en pas de der®! sinds de oprichting van 7.1 ASEAN in 1967. De volge" ontmoeting zou volgens a betische rotatie plaatsvin#»! in Singapore, maar er bj I geen plaats en datum noemd. (AP) yan onze verslaggever DEN HAAG - Ons land wordt overstroomd met ille gaal en gevaarlijk vuur werk. In de afgelopen zeven weken heeft een speciaal opsporingsteam al 27.000 kilo ondeugdelijk knalwerk in beslag genomen. En dat is nog slechts het topje van de ijsberg, zegt het minis terie van Verkeer en Water staat. Het korps controleurs ge va pa acl he pa: we vei rijt Van onze Haagse redactie PvdA-woordvoerder De Cloe s een gigantisch probleem en va steden onaanvaardbare situatie VVD-er Franssen kan het besta niet worden geduld. De Cloe rekende de Kamer voor dat scholen met 80 tot 90 procent of meer buitenlandse leerlingen steeds meer voorko men en dat het aantal scholen met meer dan 50 procent leer lingen van buitenlandse af komst groeide van 108 naar 203. Hij zei te vrezen dat de open bare school dreigt te verwor den tot 'restscholen' voor bui tenlandse leerlingen. Hij vroeg Deetman (onderwijs) te komen met een urgentieprogramma voor bestrijding van wat hij noemde een onaanvaardbare situatie. Ook Franssen en Lankhorst (PPR) informeerden naar de plannen van de minis ter op dit terrein. In zijn debatbijdrage consta teerde Leijnse (PvdA) dat het lager beroepsonderwijs 'stief moederlijk' wordt behandeld. Hij drong aan op behoud van het vernieuwingsprogramma voor deze tak van onderwijs. Ook meent hij dat de overheid gehouden is meer te investeren in nieuwe schoolgebouwen. De christen-democraat Her mes concludeerde dat bij de be zuinigingen op het terrein van het onderwijs de grenzen echt zijn genaderd. De WD-er Franssen vroeg meer aandacht voor het mavo-onderwijs en voor het lager beroepsonder wijs. Verder bepleitte hij ver betering van de kwaliteit van de lerarenopleiding. Ook Leijnse drong daarop aan. Het lijkt langzamerhand tijd dat de regering een samenhangende vtsie ontwikkelt op nascholing van onderwijsgevende, aldus deze woordvoerder. Hij vroeg Deetman hierover een visie te ontwikkelen. De democraat Nuis, die De< pal- ter wa nie op ma zes Pv( gen var vin wet ove Fra gek „nii diet tar: heit late de guli de font len. Als zal mor daat mer zont van D verl de n inge Dees steil fonc stap MILIEUVERVUILING neemt nog st wordt vergiftigd en onze bossen sterv E"P°- We kennen de voornaamste ajn kwalijke uitlaatgassen, de intensi dustrkf 9'9antische uitstoot aan amm ncPe schuldigen aanwijzen is echter j n nemen die moeten voorkomen c vlf?rdt- A"e verantwoordelijken erk niet langer kan, maar ze laten niet n ihCuddeenC°mmerCiële ke'an9en waar z ion?1 's een waarheid die staat als eer iinoml e?n 9°ed belegde boterham Sjemeen als grootste vervuilers worde °?lvtndt de 'aatste tijd een omme roerH^l 5ie tot nu toe bepaald geen telen vervuiling tegen te gaan, I erop w'i2en dat niet alleen d len uü! eerl, factor is waar rekening fervent! 'S a'le® bij elkaar genomen no Brake ®d'9er van agrarische be lestew!? 'andbouw begint zich te rea VerhL worden aan de bio-indust 'oofi!]frt9M is 00k om te constater» len nnri! e'kaar nog zo ongeveer naar iet rta?^ men om tot samenwerking lina tp u®'om t0)een succesvolle bestr [NCB1 p„Tn' flkaar hard nodi9 hebb- 3onnen '''^beschermers zijn ee 'an een e3ar heeft de broze rela lartitfn ™llleubeschermer even onder litersto verstandig geweest on Ontr ppnsequentie te trekken. 'ordt nal:eJatie tussen de vakbonden andelhka MTWeg^be,er- ln septembe ctie zuMan^ ®u 0ver'e9 (I-MO) reed! 'an de inn?, B3-3! voeren- Gisteren kwa rienina Hat FNV tot een °Pva 'iet binnen ^ann®er de chemische ine ich teoen h are tiid drastisch ter m overheid samen met miliet Het is non n1eY en aan een milieuvr 'en dat eer?v?iuLme?r dan een intentie\ "erkgeleaonheiH bereid is om verd (in9 van^inuft '®,6en 9oed teken. Int ,rieënteS NliPels van milieu. H eren. Spierb^ente'T661'26 niet milieu 'u-onvrienS van 660 minister lar 120 Sit6 varhoging van de m 'ijzen of rn^door de s'rot liet du laken. nister Nijpels bereid is om

de Stem | 1987 | | pagina 2