Westdorpenaars naar Jamboree in Australië Dure ochtend voor 1 erneuzense dame URECTIE SCHOOL TERNEUZEN TOT NU TOE TEVREDEN Abvakabo wil nieuw stelsel overleg Scheldesport houdt basketbaltoernooi POLITIERAPPORT KORT ZEEUWS ZAKENNIEUW S T STAAT kLLEEN MAAR OMEN.... d-Judo aangeboden gevraagd BO00 PLAATSELIJK NIEUWS RIJKOSTEN VAN ACTIEF )E STEM VAN ZEELAND 3 WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 if 5 jaar ort Breda xperiment met zoge naamd gemoduleerd Onderwijs, waarmee de jits Terneuzen, als één [van de vijf scholen in Nederland, in de oplei- !ding procestechniek is Restart, levert in ja- kuari de eerste leerlin gen met een halfjaar- jjks deelcertificaat op. 2e koks en emenedienst ipbediende m/v. ins Oosterhout opmedewerker/ster| monderwijzer(es) rivatisering Groot bedrag 35 graden KANTONRECHTER TERNEUZEN LEGT VROUW DRIE BOETES OP PRESTATIE Sas van Gent Terneuzen Poging inbraak Geld gestolen Lingerie weg Controles Gewonde Aanrijding Zware schade Fietscontrole Cursus veilig varen Open huis bij Leliaert Wonen Computer en breimachine thuis staat. Dat Jw wasprobleem aan Dank zij Miele, Bosch, tor de oplossing. jelukkig weet Actief u| je Brugstraat 4 a - Tel. 224844 T16 rten wij in onze nieuwe spor do is meer dan alleen goe Judo is ook goed voor <j ke vorming van onze jeugi jave en inlichtingen: 1330, tel. 076-223478. 14.00-18.00 u.) obic - judo - zelfverdediging m en sauna HALLO ik ben 42 jaar vi te jong om thuis te zitti waar kan ik ergens paar morgens of dai, aan de slag in zieken-/! jaardentehuis of andi instelling als voeding: sistene of bejaarden-/: kenverzorgster. Br.o.nr. 934389. n an el, el. roef mts biedt voordelen erneuzen Het Dan krijgt de schoolleiding ook inzicht in het aantal leerlingen dat die eerste periode moet overdoen. Dat kan met name in organisa torische zin enige moeilijkhe den opleveren, omdat dan hal verwege het schooljaar met een aangepast rooster gewerkt moet worden. „Het meest ideale zou zijn als iedereen voor het tweede deel certificaat verder moest. Maar dan praat je van een wens-si- tuatie. De ervaringsgegevens zijn dat van de veertig leerlin gen er tien doorstromen", zegt directeur A. Rietra van de scholengemeenschap mts/meao in Terneuzen in een toelichting op het experiment. Hij wordt daarin bijgestaan door plaats vervangend directeur I. de Jonge en G. Nieskens. Die, mogelijk tien, leerlingen verliezen volgens het nieuwe systeem waarbij vaarwel is gezegd aan de traditionele vier jaren durende opleiding met een jaarlijks overgangssys teem, slechts een half jaar. De leerstof is namelijk opgesplitst in zes halfjaarlijks blokken, die samen met het zevende blok, het praktijkjaar, een volwaar dig mts-diploma betekenen. „Het werken met deelcertifica ten is een van de grootste voor delen van het systeem. Volgens het nieuwe systeem doen de leerlingen elk jaar een stukje eindexamen. Als ze het niet ha len, betekent dat ze maar een half jaar verloren hebben. In het huidige systeem zouden ze een heel schooljaar verliezen" aldus Rietra. Inzicht is er dan ook in het aantal leerlingen dat van an dere opleidingen de overstap maakte naar de mts-opleiding procestechniek. Want ook dat wordt als een groot voordeel beschouwd. Leerlingen die er halverwege het schooljaar ach ter komen dat ze een verkeerde opleiding hebben gekozen of dat ze verwachten te zullen blijven zitten, kunnen over stappen naar de mts. De mts kan er voor 1988 maximaal twintig bedenkers bij hebben, maar de directie verwacht niet dat het om zulke aantallen zal gaaa Het werken met deelcertifi caten betekent ook dat een leerling, mits hij niet na het eerste halfjaar afhaakt, nooit helemaal met lege handen komt te staan. „Als iemand in de oude situatie bijvoorbeeld na twee jaar afhaakt dan heeft hij niets. Dan is hij een ge sjeesde mts'er. Als hij dat nu doet, heeft toch drie of vier deelcertificaten", aldus de di rectie, die hoopt dat de waarde daarvan door het bedrijfsleven erkend gaat worden. rïan onze correspondent naar J.W. Vermeulen. Thijs-mann vraagt Tel. 076-145380. iren, zonweringen, aagt een ijk: osterhout. uren per week na sachooltij Willemsen, Oosterhout, ta( NR.1 ;UZEN - De afdeling idden-Zeeuwsch-Vlaan- en van de Abavkabo lield gisteravond in de Vij- lerhof in Terneuzen haar aarvergadering. Daarbij ig regiobestuurder Theo lacobs in op de nieuwe iverlegstructuur, zoals het illege van arbeidsvoor- aarden deze voorstaat. Jfet college van arbeidsvoor- jaarden heeft als het ware het toorstel van de Abvakabo ïergenomen. De nieuwe over- gstructuur gaat uit van een lentralisatie van het ar beidsvoorwaardenoverleg met |tlechts de pensioen- en wacht- jtldregeling op centraal ni- teau". Voor het huidige regerings lid had de regiobestuurder goed woord over. „De lappen die sinds 1979 aan de mbtenaren en trendvolgers lijn uitgedeeld, zijn nog steeds [iet ongedaan gemaakt. Alleen "zij de inzet, mentaliteit en ikopvatting zijn catastrofes j de gezondheidszorg tot nu «uitgebleven". uliere rijders is er een inte"l ogelijkheid. I u graag over de aantre^J Croma staat startklaar 1 i aanzien van de privatise- hield Jacobs zijn gehoor lor, dat er steeds minder be- e aan zal bestaan daar het [ninder kostenbesparend is. s de gemeenten een nieuw «leid willen blijven voeren, fijvoorbeeld een sporthal bou- pen, dan zal men steeds af fnoeten wegen wat voor conse- pnties dit zal hebben voor de 'aliteit van de dienstverle- J. Zo zijn de gevolgen bij de plantsoenendienst, de groen voorziening, wegen en riole- sonderhoud al zichtbaar". I Vervolgens kwamen de huis houdelijke zaken aan de orde als de begroting 1988 en het jaarverslag. Hierbij kon een te ilen secretaris W.F. Sleijster' leiding maken van een leden- roei van vijf procent „Het feit Abvakabo in het overleg Fe' minister Van Dijk haar r00' heeft stijf gehouden en Ft akkoord ging met een Pentje loonsverhoging, terwijl Te hoge ambtenaren meer dan honderd gulden er op vooruit jouden gaan, heeft landelijk fflen een grote ledenwinst op geleverd". De afdeling Midden- [eeuwsch-Vlaanderen steeg ■paar van 760 naar 768 leden. I Ook de bestuursverkiezingen [?®hen gisteravond geen pro- Lp-Allê bestuursleden wa- L aftredend en werden her- '"zen. Ronald (rechtten Robbert, samen naar de Jamboree in Australië FOTO DE STEM COR J. DE BOER Door Ronald de Bruijne WESTDORPE - Nabij het Australische Sydney wordt van vrijdag 1 tot en met zondag 10 januari de zestiende wereld-jamboree gehouden. Dit wereldwijde scouting-evenement wordt bezocht door meer dan 14.000 jongens en meisjes uit 79 landen. Vanuit Ne derland reizen vijftig deel nemers naar Australië. In dit Nederlandse contingent van scouting bevinden zich twee Zeeuwsvlamingen: Ro nald Audenaerd en Robbert van Waes, beiden uit West- dorpe en lid van de plaatse lijke scoutinggroep Weweka- bo. „Zo'n reis en zo'n jamboree zijn ongetwijfeld spannend," vertelt Ronald Audenaerd, in het dagelijks leven werkzaam als leraar op De Schans in Terneuzen. „Nu het moment van vertrek nadert, lig ik steeds vaker 's nachts wak ker. Het lijkt me toch wel een hele onderneming. Aan de an dere kant heb ik er natuurlijk wel ontzettend veel zin in. Zo'n wereld-j amboree is zon der meer een belevenis en ze ker zo ver van huis." Samen met de 14-jarige Rob bert van Waes maakt de 27- jarige Audenaerd deel uit van de Nederlandse afvaardiging in Australië. Donderdag 17 december vertrekken de twee scouts al richting Australië. De vliegreis naar het land van de kangoeroes neemt inclusief tussenstops ruim dertig uur in beslag. „Deze reis betekent voor mij tevens mijn lucht doop," zegt Robbert van Waes, leerling in klas 2 atheneum van het Hulsterse Jansenius- college. „Ik heb nog nooit gevlogen. We vertrekken vanaf Schip hol en vliegen dan eerst naar Rome. Hier maken we een fikse tussenstop. Daarna vlie gen we via Bombay en Singa pore naar Melbourme. Ja, het is een hele trip, maar dat heb ik er wel voor over," zegt Robbert, ook een beetje ge spannen. Evenals zijn reisgenoot ziet Robbert de jamboree gespan nen en vol verwachtingen te gemoet. „In Melbourne ver blijven we vanaf zaterdag 19 decmber tot en met dinsdag 29 december in een gastgezin, home-hospitality in scouting- termen. Daarna reizen we door naar Sydney." De plannen deel te nemen aan de wereld-j amboree da teren al van februari 1986. „Toen hield de contingent staf van Scouting Nederland een eerste voorlichtingsver gadering," vertelt Ronald. „Ruim 56 groepsstafleden, waaronder ikzelf, toonden toen animo voor deelname aan de jamboree. Een selectie procedure dunde de Neder landse groepsstafdeelname echter uit tot zes leiders. Voorwaarde was onder meer dat je als actief leider in een bepaalde speltak binnen de eigen groep bezig was. Daar naast gold een leeftijdseis. Daarna volgden vijf voorbe- reidingsweekeinden, ver spreid over het hele land." Ronald en Robbert moeten de reis en de jamboree zelf be kostigen. „We hebben ieder ƒ4.500,- betaald. Ja, een heel bedrag. Daarbovenop kwa men nog wat extra kosten als een nieuw uniform, de reis kosten voor de voorberei- dingsweekeinden en tal van telefoontjes. Met Scouting Ne derland voerden we wel wat acties. Zo verkochten we sponsorbadges, kalenders, naamoandjes en hielden we de actie ik-schrijf-je-voor- een-vijfje." De wereld-j amboree heeft als motto: Bringing the world together en valt samen met de viering van het 200-jarig be staan (bicentennial) van Australië. „Ook deze jambo ree is vooral een ontmoetings- gebeurenaldus Audenaerd. „Zo'n jamboree wordt maar eens in de vier jaar gehouden. Logisch dat dan internatio naal contact tussen jongeren van alle nationaliteiten cen traal staat. Die contacten moeten bijdragen tort een in ternationale verstandhou ding." De scouts van overal vandaan verblijven in Australië in het Cataract Scout Park, een 160 hectare groot gebied waar de contin genten hun tenten opslaan. „Behalve aan deze leefwijze zullen we zeker ook moeten wennen aan de temperatuur," zegt Robert. „In januari is het in Australië hartje zomer met overdag temperaturen tot 35 graden. Een dikke jas zullen we daar vast niet nodig heb ben." De activiteiten tijdens de jamboree hebben een afwisse lend en aantrekkelijk karak ter. Naast 'hikes' (kompas- tochten) staan surfen, groton- derzoek, bergbeklimmen, na tuurverkenning en de typi sche scoutingactiviteiten op het programma. Ook is er een excursie naar het naburige Sydney gepland. „Het gebied schijnt zich uitstekend te le nen voor deze activiteiten. Bij de opening moeten we ons te vens als land presenteren. Wij hebben coulissen vervaardigd met daarop Nederlands eigen dingen als de klompendans, klünen, poffertjes en stroop wafels." Ronald en Robbert keren 13 januari terug in Nederland. Zaterdag 16 januari overhan digt de Nederlandse scouting- delegatie in Ouwehands Die renpark een vogelpaartje Kookaburra's, lachende Kookaburra's wel te verstaan, meegebracht uit Australië. Op die dag wordt ook bekend ge maakt welk land in 1995 de zeventiende wereld-j amboree zal organiseren. Nederland en Brazilië zijn kandidaten. Ne derland was eerder gastland in 1937, toen in Vogelenzang 27.000 deelnemers uit 51 lan den kampeerden. „Wellicht maakt Nederland een kans," zegt Ronald. „De reis zal dan zeker wat goedkoper zijn." 811 onze correspondent ÏEDRIJF HAZELZET, ..01140-197 08 ERHOUT: AUTOBEDRIJF RG. FREIJTERSLAAN130, 30 - 3 4 5 83 ZUNDERT: ^NEUZEN - Dat onver- baft ,1]denfors wordt be- T"V 1 fTI 1 £tri!nl"ouw J-J- uit Ter- L m Zij moest zich voor F'Erneuzense kantonge- fcfaUVjrantW00r(*en V00r h ht ze 24 mei iemand L «den, waarvoor geen ir[ln| was afgesloten. ■Oor w |er va? feit eiste offi- ®boetl, I mr- T- stein n 500 gulden of tien dagen, een voorwaardelijke rijontzegging van vier maan den met een proeftijd van twee jaar. De lekke uitlaat kwam haar op een boete van 75 gul den of twee dagen te staan. Daarmee was de koek nog niet op. Op 12 juli van dit jaar was ze geverbaliseerd omdat ze zonder rijbewijs reed. 195 gul den of vier dagen. Een dure dag voor haar, want kantonrechter mr. H. de Mul vonniste con form deze eisen. Ook mevrouw A. de M. uit Westdorpe bleek, toen ze 21 mei van dit jaar met haar perso nenauto opr de Beneluxstraat te Sas van Gent werd aange houden, onverzekerd te rijden. Voor haar eveneens een boete van 500 gulden of tien dagen, een voorwaardelijke rijontzeg ging van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. P.K. uit Philippine had vol gens het proces verbaal 23 ok tober 1986 op de Margaretha- weg in de gemeente Terneuzen in een bocht te veel links aan gehouden en was daardoor in botsing gekomen met een te genligger. Volgens K. was het net andersom. De tegenligger reed te veel links. K. ging af remmen en raakte daarbij in een slip. Een getuige had echter verklaard dat K. fout zat. Vol doende bewijs voor mr.Stein. Eis en uitspraak 200 gulden of vier dagen. Voor de personenauto waar mee F.S. uit Westdorpe 22 fe bruari van dit jaar over de Westdam in Sas van Gent reed, was geen geldig keuringsbe wijs afgegeven. Een verzuim dat hem op een boete van 145 gulden of 3 dagen kwam te staan. Met een boete op zak van 75 gulden of twee dagen brommen kon C.B. uit Terneuzen de rechtszaal verlaten. Hij had 23 mei van dit jaar met zijn perso nenauto een eindje over het fietspad, gelegen langs de Hoekseweg, gereden. B. dacht zich te kunnen vrijpleiten om dat er in het verbaal een ver keerd automerk stond, maar daaraan tilde de kantonrechter niet zo zwaar. Niet bewezen kon worden of L. de V. uit Terneuzen 26 sep tember van het vorig jaar met zijn personenauto op Rijksweg N252 nabij Sas van.Gent een tractor had gepasseerd, waar dat niet is toegestaan. Dus volgde vrijspraak. KERSTVOLKSZANG- AVOND - In de rk kerk wordt woensdag 16 december, aanvang 20.00 uur, een kerst- volkszangavond gehouden. Het kerkkoor van de Neder lands hervormde kerk onder leiding van Wim de Bie, het rk dames- en herenkoor on der leiding van A. Janssens, het rk Jongerenkoor en har monie De Vereenigde Vrien den onder leiding van Johan de Witte brengen dan een ge zamenlijk kerstrepertoire met muziek en zang. Na af loop volgt een gezellig samen zijn in cultureel centrum De Speye. Harmonie De Veree nigde Vrienden verricht de trekking van de clubloterij. LEZING - Ines Denef geeft morgen, donderdag, in Pro Rege een lezing over astrolo gie en bespreekt tevens de combinatie van astrologie met rebirthing-recreatie. In Den Hoekzak te Oostburg geeft zij zaterdag 2 januari van 10.00 tot 18.00 uur een workshop rebirthing-recrea tie. Zij besteedt aandacht aan relatieproblemen, eenzaam heid, levensmoeheid en aller lei psychische problemen. Re- birthing is een oefening die bewustzij nsverruimend werkt RETRANCHEMENT - In de Dorpsstraat bij de heer B. te Retranchement heeft men ge poogd in te breken. Om toe gang tot de woning te krijgen had men enige stenen door de achterruit gegooid. De inbre kers zijn vermoedelijk ge stoord en daarna vertrokken. Er wordt niets vermist. NIEUWVLIET - Bij restau rant Place St Pierre is een in braak gepleegd. Men heeft daar geprobeerd een geldau tomaat te forceren. Hier wordt een bedrag van circa 200 gulden vermist De eige naar van dit restaurant is de heer V. D. uit Nieuwvliet. OOSTBURG - In de Eras- musstraat is in de lingerie zaak van de heer A. E. de L. een etalageruit ingegooid. Enig lingeriegoed werd mee genomen. TERNEUZEN - De politie van Terneuzen hield gister morgen tussen 8 en 10 uur op de Reuzenhoeksedij k een snelheidscontrole. In dat tijd stip passseerden 123 voertui gen de controlepost Daarvan reden er twaalf sneller dan was toegestaan. De hoogstge- meten snelheid bedroeg 84 ki lometer, terwijl slechts vijftig is toegestaan. Bij eenzelfde controle op de Willem de Zwijgerlaan in Terneuzen, maar dan uitgevoerd op maandagmiddag tussen 15 en 17 uur, werd 52 keer een pro ces verbaal uitgeschreven. Daar passeerden 493 auto's de radar controle en ook hier be droeg de hoogstgemeten snel heid 84 kilometer. TERNEUZEN - De bromfiet ser E. K uit Terneuzen werd gistermorgen bij een ver keersongeval in zijn woon plaats gewond en per ambu lance overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis te Sluis kil. Daar bleek dat de opgelo pen verwondingen meevielen en kon hij na behandeling weer naar huis worden ver voerd. Het ongeval gebeurde op De Jongestraat in Terneu zen waar hij werd aangere den door een personenauto bestuurd door H. van T. uit Terneuzen. OOSTBURG - Op het Ledel- plein verleende E. F. uit Oost burg, toen hij vanuit de Schouwburgstraat kwam, geen voorrang aan A. B. uit Oostburg. Beiden reden met een personenauto. Er volgde een aanrijding waarbij mate riële schade was. AARDENBURG - Op de kruising Heileweg - Nieuwe- weg-De Tol verleende een personenauto, bestuurd door L. M. van E. uit Breskens, geen voorrang aan een land bouwtrekker, bestuurd door J. L. B. uit Heile. De perso nenauto werd zo zwaar be schadigd dat hij moest wer den weggetakeld. OOSTBURG - De groep West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft dinsdagmiddag een ver keerscontrole op fietsen en bromfietsen gehouden op de rijksweg tussen Oostburg en Schoondijke. Een aantal fiet sers kreeg een waarschuwing wegens technische gebreken. Twee bromfietsbestuurders werden bekeurd omdat ze zonder deugdelijke verlich ting reden. De politie sprak van een bevredigend resul taat van deze verkeerscontro le. GOES - De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) begint 12 januari een cursus 'Veilig varen'. De cursus, die tien avonden omvat, wordt gehouden in het Buys Ballotcollege in Goes en is bedoeld voor eigenaars van pleziervaartuigen. In de cursus wil men (toekomstige) pleziervaarders kennis en begrip van en over de scheepvaart bijbrengen zodat men met een dosis zelfvertrouwen veilig op het water kan recreë ren. Aan het eind van de cursus kan desgewenst examen ge daan worden voor het Vaarbewijs I. De kosten van de cursus bedragen 140 gulden voor ZVU-leden, niet-leden betalen 170 gulden. Voor inschrijving kan men terecht bij het ZVU-bureau aan de Dam 22 in Middelburg. AARDENBURG - Leliaert Wonen in de Weststraat te Aardenburg heeft de zaak grondig vernieuwd en houdt ter gelegenheid hiervan een week open huis. Zaterdag is het de eerste dag daarvan en die wordt meer gezien als de heropening van de zaak. Na zondag loopt de ope ningsweek gewoon door. Eer ste kerstdag is de zaak geslo ten. Tijdens de open-huis-week kunnen de klanten profiteren van allerlei aanbiedingen. SAS VAN GENT - De home computer kent vele gebruiks mogelijkheden. Een van de nieuwste is om door middel hiervan patronen te breien op een breimachine. Op zoge naamde floppy-discs komen de patronen ter beschikking van de consument. Belang stellenden kunnen komend weekeinde bij Limora in Sas van Gent terecht voor een de monstratie. Van onze basketbalmedewerker TERNEUZEN - Basketbalvereniging Scheldesport houdt dinsdag 22 december, in samenwerking met de gemeente Terneuzen, een groots opgezet scholentoernooi. Vanuit alle middelbare scholen in de regio registeerde men een bezet ting van maar liefst 57 teams. Na een onderverdeling in jongens en meisjes wordt nogmaals het programma onderverdeeld in twee groepen. Een eerste groep be staat uit leerlingen tot en met veertien jaar. Deze spelen op eerder genoemde datum in sporthal Oude Vaart. Een tweede groep be staat uit de 15-jarigen en ouder. Deze werken hun toernooi af in sporthal 't Zwaantje. Het toernooi begint om 08.30; de finales zijn om 17.00 uur. De or ganisatie is tot de dag zelf in handen van het gemeentebestuur, terwijl de dag zelf verzorgd wordt door vereniging Scheldesport.

de Stem | 1987 | | pagina 17