TRATIEF 'ECA NISCH 3TRIEEL Bulster open-luchtzwembad gaat niet meer open if fjO 0ÜÜ MOGELIJKHEDEN VOOR CENTRALE HUISVESTING AMBTENARIJ Volksdansgroep Pofaj dok treedt op in Hulst Inwoners Nieuw-Namen betrekken bij plannen bibliotheek Rampenplannen grensgemeenten op elkaar afstemmen Het winterverblijf van de bisamrat SCHIETINGEN PLAATSELIJK NIEUWS n iband, College Hulst zwijgt over parkeerplan A12|DE STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 retaresse lieve krachten Imeerster ïen tpleegkundige Iteur eur chnisch tekenaar tructie tekenaar COLLEGE B EN W BESLUIT: VOOR 120 MILLE VERTIMMEREN IS ONVERANTWOORD I fan onze verslaggever apparaat. Het college wil laten onderzoeken welke mogelijkheden het ziekenhuis in dit ver band te bieden heeft. I Op dit moment is er geen eensluidend collegestandpunt I over een voorkeur voor een bepaalde plaats. I lot nu is officieel altijd uitge- i van de bouw van een nieuw stadskantoor in de bin- stad. In 1981 heeft de meer- I ierheid van de toenmalige ge- I meenteraad zich daarvoor uit- I gesproken. Het voorstel van de I WD en PvdA om ook het zie- I kenhuis in de mogelijkheden te I betrekken, opent meteen een nieuwe discussie. I HULST - Burgemeester en [wethouders van Hulst be- Iwaren het stilzwijgen over I de wens van de midden stand om geen parkeergeld [te vragen op zaterdag en I Kantoren ^neuzen, Hulst en Goes, ["(tressen entelefoon- I'IIJmmers op pagina 2. I Redactie Ingevoerd Explosie Axel Clinge Kloosterzande Heikant Lamswaarde Ossenisse St.-Jansteen COLLEGE B EN W HÜLST: HULST DOET ONDERZOEK: T22 heeft direct werk liefst ervaren EL M/V fin de omgeving van ken wij een vacature jie-secretaresse. |talen Nederlands, in woord en ge it. s voor 2 a 3 maanden. pben wij werk voor krachten op geheel EEL M/V Iners/serveersters rond de Kerstdagen ling voor een bedrijf vs Vlaanderen. Bben wij werk vo :gkundigen. er langere perioden. OIMEEL M/V [rijf in Terneuzen zijn tar een ervaren diesel- Ie opdracht is voor de, met perspectief. :oek naar een auto- Ir een bedrijf in Oost jideren. Deze opdracht ire periode met pers koek naar een mlo- of chemische richting, ht is voor een lange Dl-continu dienst. IMEELM/V rijf in de omgeving van 'ijn wij op zoek naar een er (of iemand die hier- d wil worden), -consumptief is een pre. ht is voor een lange iNEELM/V drijf in de omgeving van :ijn wij op zoek naar echnisch tekenaar op drijf in de omgeving van ijn wij op zoek naar een lconstructie tekenaar gevende capaciteiten, inimaal op mes-niveau, cht is voor langere tijd. ingen over bovenstaande unt u contact opnemen estiging. 81, 4531 GD Terneuzen 11150 - 18600 IgULST - Het open-lucht- twembad aan de Zand- straat in Hulst gaat volgend r niet meer open. .der meende burgemeester I f, Jacobs dat er komende zo mer toch nog gezwommen zou kunnen worden, maar nu zijn B en W tot de conclusie geko men dat opening in 1988 onver antwoord is. Om het bad weer aan de eisen te laten voldoen, is ko mende tien jaar een investe ring van meer dan 800.000 gul den nodig. Maar de wet schrijft ook voor dat een aantal maat regelen binnen een jaar moet worden genomen. Als het zwembad ook in 1988 nog moet worden opengesteld, betekent dat voor Hulst directe aanpas singen inzake de wet milieu veiligheid, een nieuwe spring plank en achterstallig onder houd aan gebouwen en bassins. Een kostenpost van 120.000 gul den. Een dergelijke uitgave willen B en W echter niet meer doen. Ook het afgelopen seizoen, zo laat het college de gemeente raad weten, is het bad slechts met kunst en vliegwerk open kunnen blijven. Illustratief is dat de pompen aan de gang zijn gehouden met oud materiaal uit het voormalige zwembad in Sint-Jansteen. Ook staat vast dat het bad lek is. B en W stellen zich voor om het overdekte bad in de zomer maanden aantrekkelijk te ma ken door de aanleg van een lig- weide. Ze beloven de raad dat aan een nieuw open-luchtbad bij het overdekte bad met voortvarendheid zal worden gewerkt, al zal zo'n bad er ge zien de toestand van de ge meentekas nog niet snel liggen. Hulst bekijkt ziekenhuis HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst B en W antwoorden dat naar I inleiding van het balletje dat I door de PvdA en de VVD is op- oid over een mogelijke huisvesting van de ambtenaren het gebouw van het zieken- is. Dat komt in 1989 groten- :ls leeg te staaa Naast de mogelijke vestiging van een so- il-medisch centrum zou er genoeg plaats overblijven leoor bijvoorbeeld het gemeen- I lelijk apparaat Maar zo'n discussie kan vol gens B en W enkel maar zinvol I gevoerd worden als onderzocht I Van onze verslaggever [Naar aanleiding van vragen [door de fractie Gemeentebe- hierover,beperkt het [college zich tot de mededeling |dat men daarover nu geen standpunt in neemt Een voorstel van de lijst Clinge voor Algemeen Belang, om betaald parkeren in de hele I binnenstad in te voeren, wijzen B en W van de hand. Ze vinden [dat nogal voorbarig. De wens Ivan de PvdA om de opbrengst |»an naar schatting 150.000 gul- Jw per jaar te besteden aan de I tomenstadplannen willen B en [j* niet honoreren. Immers, die rengst vormt een gedeelte het dekkingsplan om de st dringende zaken op het [gemeentelijk wensenlijstje te [Kunnen realiseren. Volgens B en W blijkt dat het [parkeerverbod in de Gentse- J skaat aan de verwachtingen [voldoet. Ze berichten de raad [®t het verkeer nu vlotter [jjWstroomt en er minder pro- 'temen zijn bij het laden en tessen voor de winkels. In af wachting van de plannen voor I® herinrichting van de bin- '""'tad worden overigens nu geen nadere verkeers- laatregelen overwogen. lOpeningetllden: I -30-12.30/13.30-17,oo uur. fc2en: Rein van der IWamm, o0nny van Romain >e, Frank Deij, Cor de |(sport)UlUJ' T°n Koomen ■Hukt' c3" Jansen- loenT Verstraeten, oeP Trommelen. I ntle~exploltatle Inspecteur zeeland; !58369nu'Privé tel. 01150- 16911 is of huisvesting in het zieken huisgebouw feitelijk realiseer baar is. Daarom, zo meent het college, is een onderzoek zoals dat door de twee fracties is ge vraagd zinvol. B en W kondi gen dan ook aan dat ze de dienst gemeentewerken op dracht zullen geven een derge lijk onderzoek te starten. Ove rigens is binnen ambtelijke kring al eerder met dit idee ge speeld. In het onderzoek zal volgens B en W zowel de al lang ge koesterde mogelijkheid in de binnenstad als de locatie in het ziekenhuisgebouw op gelijke wijze bestudeerd worden. Dat er iets aan de huisvesting gedaan moet worden, staat voor alle fracties in de Hulster gemeenteraad als een paal bo ven water. Al in 1980 wees een rapport uit dat de Hulster ambtenaren, in vergelijking met wat voor een gemeente als Hulst nodig wordt geacht, on geveer 800 vierkante meter ruimte te kort komen. Met gan gen en toiletten erbij zelfs 1300 vierkante meter. Daarnaast is geconcludeerd dat de verspreiding van het ambtelijk apparaat over drie gebouwen een efficiënte be drijfsvoering nadelig beïn vloedt, wat bovendien kosten verhogend werkt. Volgens B en W is de de noodzaak van een nieuw te bouwen stadskantoor na allerlei 'vingeroefeningen' (pand Seydlitz), uitdrukkelijk aangetoond. Daarbij komt dat in de min of meer nabije toekomst op forse onderhoudsuitgaven moet worden gerekend. „Een reden temeer", aldus B en W, „om met voortvarendheid naar een centrale huisvesting te streven". Pofajdok treedt op in Den Dullaert in Hulst Van onze verslaggever HENGSTDIJK - Zaterdag treedt Pofajdok op in het Hulster gemeenschapscen trum Den Dullaert. Pofaj dok is een folkloristisch en semble dat Poolse dansen en liedjes brengt. De leden van de groep komen uit heel Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren. Het is de tweede keer dit jaar dat Pofajdok zich met een avondvullend pro gramma presenteert. Het thema is Kerstmis. De voor stelling begint om 20.15 uur. Het eerste grote optreden vond plaats in De Halle in Axel. „Dat was een succes", zegt bestuurs lid Peter de Rooze. „Dat gaf ons moed door te gaan". Pofajdok voegt zaterdag nog wat toe aan het optreden. In drie toneelstukjes wordt de sfeer rond kerstmis in Polen uitgebeeld. „Kerstmis in Polen kent veel tradities", zegt Hans van Bellen, een van de oprich ters van de groep, daarover. „Zo is de kerstavond voor de Polen heel belangrijk. Dat beelden we uit in een toneel stukje. Vanuit dat toneelstukje gaan we over in zang en dans. Dat herhaalt zich drie keer". De groep heeft zich versterkt met veertien koormensen. „In Axel moesten we veel te veel doen", zegt Peter Rooze. „Om kleden, voor de belichting zor gen, dansen en zingen. Dat kwam de kwaliteit van het ge- bodene niet ten goede. Nu heb ben we veertien mensen die zingen. Dat heeft ons wat meer armslag". Aan het optreden zijn in to taal 51 mensen verbonden. Het is de bedoeling dat Po fajdok meer van deze optre dens gaat verzorgen. Van Bel len: „Misschien dat we eens voorzichtig de grens overgaan. Dat succes in Axel heeft ons gestimuleerd. Daar hadden we trouwens vier Poolse toeschou wers in de zaal. Dat was de Poolse bemanning van een schip dat in Sluiskil lag. Die waren een avondje weg en lie pen door Axel. Bij de Halle za gen ze de aanplakbiljetten. Ze zagen dat het een optreden van een Poolse dansgroep was en gingen naar binnen. We heb ben na afloop nog gezellig zit ten praten". IN RIETZOMEN van grote kreken, in de uitgestrekt heid van Saeftinghe, maar ook in kleinere, begroeide waterpartijen verschijnen tegen de winter plotseling hopen van plantaardig materiaal. In het Staats- bosbeheer-reservaat De Grote Putting bij Hengst dijk 'groeiden' onlangs ook twee van die hopen. Ree van Gassen, die voor SBB toezicht houdt op het re servaat, belde erover. „Zomaar ineens is wat veel gezegd," zei Ree, „maar toch zijn ze op een heel kort tijdje tot stand gekomen." Het zijn winterhutten van de bisam- of muskusrat. Ze maken die op ondiepe plaatsen in stil staand water van gras, riet, biezen en dergelijke dat ze af knagen en dan op een hoop bij elkaar brengen. In die hoop bevinden zich, buiten de toe gangsgang, een, twee of meer kamers. Een soort woonruim ten zou je kunnen zeggen. Dikwijls zijn er ook nog voor raadkamers waarin plantaar dig voedsel bewaard wordt Liggen zulke winterhutten vlak bij een bietenakker, dan liggen er dikwijls 'bietekop- pen' in:; het bovenste kapje van de suikerbietwortel zon der het loof. De dieren leven daar in de winter van, als an der voedsel niet voorhanden of door vorst onbereikbaar is. Met zijn allen geven we een flinke dot geld uit om de mus kusratten te bestrijden. Dat lijkt wat vreemd als je het voorgaande zo leest: wat riet en biezen afbijten en te hoop slepen, wie kan daar nu be zwaar tegen hebben? Was het dat maar, dan zou het mee vallen. Ze graven echter Ree van Gassen bij een van de door hem gevonden winterhutten van een bisan\rat graag. Vooral in de zomer maanden maken ze woonho- len in sloot- en kreekranden, in dijken en andere waterke ringen. Dat is iets wat we niet moeten hebben, zeker hier niet, en vandaar dat ze be streden worden. Ze zijn van oorsprong niet van hier. Eertijds zijn ze vooral in België ingevoerd voor de pelsfokkerij. Links en rechts ontsnapte er al eens een beest en toen naderhand de hele handel inzakte - om dat in 1930 in België en Neder land het houden van deze die ren verboden werd- zijn er veel losgelaten. Ofschoon af komstig uit Noord-Amerika vonden ze hier een vergelijk baar levensmidden en ze kon den zich niet alleen handha ven, maar zelfs sterk uitbrei den. Sinds de dertiger jaren is hun opmars dan ook begon nen. In Nederland is het eer ste exemplaar gevangen in mei 1941 in Valkenswaard, het tweede 22 juni bij Rijsbergen en het derde 6 juli van dat zelfde jaar te Westdorpe. De Plantenziektekundige Dienst die de gegevens over de vang sten verzamelde, kon 31 de cember 1948 al 255 vangsten melden. De vangplaatsen we zen er op dat de infiltratie in Brabant voornamelijk via het riviertje De Dommel is ge beurd. De dieren in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn wel haast zeker nakomelin gen van ontsnapte of losgela ten dieren ten (noord)westen van de Schelde. Als dieren in een gebied te recht komen waar ze van na ture niet thuishoren, dan ont breken daar gewoonlijk na tuurlijke vijanden en dan krijgen ze dikwijls alle kans zich massaal uit te breiden. De otter en de wat grotere roofvogels, met name de bui zerd, waren en zijn hier ech ter zo dun gezaaid dat ze nooit een dergelijke explosie kun nen voorkomen of naderhand terugdringen. Gevolg: de mens moet inspringen. Had men nu vanaf het be gin deze dieren waterkonijn genoemd, dan had de con sumptie door mensen mis schien grote opgang gemaakt. Nu, voorzien van de naam rat, is dat niet van de grond geko men. Het zou te overwegen zijn de muskusrat op te ne men in de Jachtwet en de jachtgerechtigden met de be strijding te belasten. Het zou passen in het faunabeheer dat deze groep nu al voert en ge vild kunnen de bouten mooi mee tussen de wilde konijnen. Eenmaal de kop en de poten eraf is er toch geen mens meer die het verschil ziet. Hoeveel katten zijn er in het verleden al niet door de poeliers voor haas of konijn in Antwerpen of Gent verkocht? Wie weet, misschien nog steeds. Al met al blijft dat vangen een gebed zonder end, want biologische wetmatig heden leren ons dat een ge bied dat leeg is, maar wel ge schikt is voor de soort, direct gekoloniseerd wordt als er el ders aanwas is. Die is er, dus vooreerst zijn we nog niet van de dieren en de bestrijding af. - FOTO ERIK OSSEWAARDt We kregen enkele waarne mingen. R Bleyenberg zag 10 november nabij Nieuw-Na- men twee notenkrakers. Deze vogelsoort is een bewoner van Oost-Europa tot in Siberië. Alleen in sommige invasieja ren -na een sterke uitbrei ding in de voorafgaande jaren en (mede daardoor) een drei gend voedselgebrek- komen ze tot bij ons. Het zijn vrij tamme vogels. Ze zijn nauwe lijks mensen gewend, ter grootte van een tortelduif met een bruin-zwart verenkleed dat wit gespikkeld is. In de gaten houden de komende maanden en later eventuele waarnemingen doorgeven aan de natuurbeschermings verenigingen (Steltkluut en Duumpje). G. Blaauwendraat zag de voorbije maanden de ijsvogel regelmatig in het Steense wa terwingebied - en nu nog - als ook de zwarte specht E. Tael- man zag 2 december een wit- gatje - een verwant van ture luur, zwarte- en groenpoot- ruiter - nabij de Liniedijk te Hulst. Dat is een vrij late waarneming, tot in september is dat normaal. BRIDGE - Bridgeclub Axel speelde de eerste wedstrijd van de wintercompetitie in cultureel centrum De Halle. Uitslag A-groep: 1. mevrouw Groenewoud-de heer Scheele, 2. heren Arnoldi-Van Bam- bost, 3. heren Bisschp-De Maagt en echtpaar Herre- bout B-groep: 1. heren Ver munt en heren Kock-huis- man, 3. echtpaar Kraayen- brink. C-groep: 1. dames Za- man-Wolfert, 2. dames Bode- De Meyer, 3. mevrouw Vogel de heer Zaman. D-groep: 1. dames Vereecken-Van Waes, 2. dames Ranschaert-Zwarte- lé, 3. dames Van Bunderen- De Koning. E-groep: 1. echt paar De Wever, 2. mevrouw Van Weelde-de heer Kuyk, 3. dames Belein. SPELENMIDDAG - In het kader van meer bewegen hield de Katholieke Bond voor Ouderen in gemeen schapshuis Malpertuus een spelenmiddag, waaraan 50 ouderen deelnamen.De spelen bestonden onder andere uit sjoelen, ringwerpen, ballen gooien, schijfschieten, stape len en clownspel. Er werden twee ronden gespeeld. HENGELEN - Jeugdleden van de hengelaarsvereniging De Clingse Hengelaars ko men zondag om 10.00 uur bij een in zaal de Troubadour. Daar wordt getracht het aan tal jeugdleden uit te breiden. Er wordt een film vertoond over het vissen. Tevens wor den visvergunningen uitge reikt voor het komende sei zoen. WAFELACTIE - De fanfare Weldoen door Vermaak houdt zaterdag de jaarlijkse wafelactie. Iedereen kan wa fels bestellen die dan op het gewenste tijdstip thuis be zorgd worden. Ook kunnen de wafels afgehaald worden bij De Troubadour vanaf half tien 's morgens. BINGO - De Algemene Bond voor Ouderen houdt donder dag in gemeenschapshuis Malpertuus een bingomiddag, aanvang half twee. Iedereen boven de 50 jaar is welkom. KLOORT JE - Acht leden van showband Kloortje namen deel aan de Nederlandse kampioenschappen voor ma jorette-solisten in het Noord- Hollandse Uithoorn. Eerste prijzen waren er voor Anne- lies Maas, Gwenda van Over- meeren, Annemiek de Koek en Wendy van Goethem. Tweede prijzen werden be haald door Ankie Kouijzer, Sonja Scheerders, Djessia Goossens en Fanny van Dam me. KAARTING - Aan een kaar ting in zaal Theo de Block na men 20 kaarters deel. Uitslag: 1. I. de winkel, Nieuw-Na- men; 2. R. Otjes, St.-Jansteen; i. P. Warrens, Hulst. KAARTING - In zaal De Vier Jaargetijden werd een kaar ting gehouden waaraan 52 personen deelnamea Uitslag: 1. M. van Kerkhoven, Hulst; 2. G. Meerschaert, Terhole; 3. W. van de Hende, Hulst. GAAIBOLLEN - In zaal De Lamsoren werd een gaaibol- ling gehouden waaraan 17 personen deelnamea Uitslag: hoge vogel: F. van Dorsse- laer; rechter zijvogel: A. van der Poel, beiden Lams waarde; linker zijvogel: E. Hulshout, Kloosterzande; grootste aantal (8): F. van Laar, Lamswaarde. DUIVENEXPO - Postduiven vereniging De Scheldeklie- vers houdt zaterdag de jaar lijkse tentoonstelling in de kantine van camping Het Mussenist, aanvang 14.00 uur. Om 18.00 uur is de prijsuitrei king en hierna worden de clubkampioenen gehuldigd. Generaal kampioen werd de combinatie Van Poorten- Boey. De hele middag draait het rad van avontuur en om 19.00 uur is er een bonnenver koop. KERSTVIERING - In ge meenschapscentrum De Wa rande wordt donderdag de kerstviering van de Katho lieke Bond voor Ouderen ge houden. De zaal gaat om 13.00 uur open en om 13.30 uur be gint men met een eucharistie viering. Het ouderenkoor zingt de Gregoriaanse mis en de kerstliederen onder leiding van dirigent Ketelaars. Daarna is er een koffiepauze waarna pastoor Geilleit uit Breskens dia's laat zien over zijn reis naar Irian Barat, het voormalige Nieuw Guinea. ACTIE - De in de parochie kerk gehouden Caritas-col- lecte voor Soidaridad, een in terkerkelijke adventsactie, bedroeg 290,-. HEIKANT - Zaal De Block, 20 schutters: eerste hoge vogel: L. van Kerckhoven; tweede hoge vogel: R Herrewegh, beiden Heikant; derde hoge vogel: J. Koemans, Terneuzen; beide zij vogels: D. Uitdenhouwen, Hulst; grootste aantal (4): F. Gijsel, Heikant en G. de Block, Koewacht Van onze verslaggever HULST - De gemeente Hulst wil het dorp Nieuw-Namen geen andere bibliotheekvoorziening opleggen als de in woners dat niet willen. B en W van Hulst zeggen dat naar aanleiding van vragen door de CDA-fractie. In het dorp is met gemengde gevoelens gereageerd op een mogelijk samenwerkingsver band tussen Hulst en de nieuw te bouwen bibliotheek in het grensdorp Kieldrecht Als zo'n samenwerkingsverband er zou komen, zou dat ten koste gaan van de bibliobus die nu weke lijks het dorp bezoekt In hun antwoord zeggen B en W dat het streven erop gericht is om de bus te behouden, tenzij deze door een uitgebreidere bi bliotheekvoorziening ter plaatse overbodig zou worden. Het college wil niet vooruit lo pen op eventuele resultaten van gesprekken tussen het bi- bliotheekbestuur en de biblio theek in Kieldrecht. Vast staat volgens B en W dat de bibliotheekvoorziening in Nieuw-Namen niet meer mag kosten dan nu het geval is en dat er niets zal gebeuren te gen de wens van de bevolking in. Voor een goed oordeel van de inwoners, zo voegen B en W er nog wel aan toe, zal toch eerst het alternatieve aanbod bekend moeten zijn. Van onze verslaggever HULST - De gemeente Hulst gaat onderzoeken in hoe verre de Belgische en Nederlandse rampenplannen op elkaar kunnen worden afgestemd. Ook wil Hulst de mogelijkhe den bekijken om samen met de Belgische buurgemeenten oefe ningen op touw te zetten. Burgemeester en wethouders antwoorden dat op vragen van de PvdA-raadsfractie. Ze wij zen er op dat er een verdrag op komst is, dat beoogt de samen werking tussen grensgemeen ten gemakkelijker te maken. Dat verdrag zou volgens het college een hulp kunnen zijn om die samenwerking ook op het gebied van de rampenbe- strij ding gestalte te geven. Overigens, zo stellen B en W nog, wordt er op brandweerge- bied al met de grensgemeenten samengewerkt.

de Stem | 1987 | | pagina 15