Uitbreiding Blaauwe Hoeve moet i„n DORST iKS""""""" 299 Nu399 Nu 49g'. 'KLEINE SCHOLEN BELANGRIJK VOOR LEEFBAARHEID DORPEN' Campagne ten einde Straatlantaarns niet langer laten branden STOP BUONZE SHOWROOM y |29,'- 'u 599 ^995.- Ernst 20 jaar bisschop Hobbybeurs in Sas van Gent I V41I JL/V/iVL; Jl Telefoon076-7120001 goedkoop HULST NIET EENS MET STANDPUNT PROVINCIEBESTUUR: 5CH DUBBELDEUR* KOELKAST "DE LUXE" MIDDELBURG - De grens van minimaal 23 leer lingen is voor GS van Zeeland geen hard crite rium om de laatste (openbare) basisschool in een kern in stand te houden. (Bauknecht RADIATOR ister krijgt WOV-rapport op 21 december Waardering Boete 400 gulden voor zetten valse handtekening CARMEN 10LLANDIA AFZUIGKAP SKplaa' WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 PASTORALE MARKT IN BREDA Feestzitting COLLEGE B EN W HULST: Alle Toyota modellen in voorraad! Steeds grote keus uit ±100 „First Class" occasions j bieden meer klasse voor minder kosten. DE STEM VAN ZEELAND VAATWASSËR in luxe witte uitvoering tvPe n. v.adW HULST - De gemeente gulst wil dat nu wordt be sloten om het verzorgings- liuis de Blaauwe Hoeve met jen aantal plaatsen uit te breiden. Burgemeester en wethouders van Hulst zijn het volstrekt niet eens met de constatering in bet Zeeuwse spreidingsplan bejaardenoorden, dat 'de nood zak voor uitbreiding thans niet aanwezig is'. Integendeel, zo argumente- n ze in een uitvoerig be waarschrift tegen het sprei- dlngsplan. B en W zeggen geen enkele aanwijzing te hebben om te veronderstellen dat het aantal inwoners dat naar een verzorgingshuis moet zal da- len. „Lettende op het proces van de zogenaamde 'dubbele ver grijzing' is het eerder aanne melijk, dat het aantal ouderen dat in de nabije toekomst een beroep moet doen op een plaats in het verzorgingstehuis, zal stijgen", zo schrijven ze in het bezwaarschrift aan gedepu teerde staten. De Blaauwe Hoeve in Hulst heeft momenteel 157 verzor gingsplaatsen. Op de wachtlijst voor dit tehuis staan nu 33 mensen uit de gemeente Hulst, die dringend opgenomen zou den moeten worden, maar voor wie geen plaats is. Bovendien staan er op die wachtlijst ook nog een 21 personen personen die hebben laten weten nog 'even te willen wachten' met hun opname. Volgens B en W is het te voorzien dat een groot aantal van hen in de zeer nabije toe komst ook dringend opgeno men wil worden. In het spreidingsplan wordt er vanuit gegaan dat de hui dige 157 plaatsen voorlopig ge noeg zouden zijn en dat een mogelijke uitbreiding van de Blaauwe Hoeve bij een volgend plan maar eens bekeken moet worden. B en W van Hulst zeg gen het echter onjuist te vinden dat zo'n beslissing vooruitge schoven wordt. Temeer omdat tussen een beslissing en de daadwerkelijke realisering van een uitbreiding flink wat tijd ligt. De opmerking in het sprei dingsplan dat wellicht in de toekomst mensen uit Hulst in het bejaardenhuis van Zuid- dorpe geplaatst kunnen wor den, is Hulst helemaal in het verkeerde keelgat geschoten. B en W stellen nadrukkelijk dat opname in een tehuis moet plaatsvinden in de 'naaste om geving van het oorspronkelijk leefmilieu'. En dat is Zuiddorpe niet. B en W menen dat deze op merking is ingegeven door het feit dat tijdens de renovatie T27 van de Blaauwe Hoeve enkele bewoners in Zuiddorpe zijn on dergebracht. Het ging daarbij echter om 'noodopnames'. Dat die nu worden aangegrepen om Zuiddorpe te presenteren als volwaardige structurele moge lijkheid voor de inwoners uit Hulst is B en W te gortig. „Wij staan op het standpunt dat er in deze geen sprake is van een aanvaardbaar alternatief". Overigens is in het sprei dingsplan gesteld dat er in de Kanaalzone precies genoeg ca paciteit is in de verzorgingste huizen. Omdat dus voor Zuid dorpe ook geen uitbreiding in het vat zit, vragen B en W zich af hoe Zuiddorpe dan een func tie kan gaan bekleden voor een deel van de gemeente Hulst. op bres voor schooltjes DROO AUTOMW AWB 153 3 kil Van onze verslaggever Voor de provinciebestuurders spelen daarnaast ook za ken mee als het deelnemingspercentage van leerlingen uit die kern, aantoonbare inspanning van het betrokken gemeentebestuur en de verkeersveiligheid. In kernen met meer scholen onder de basisnorm is fusie en samenwerking het parool. In een brief aan alle belangheb benden bij de instandhouding van onderwijsvoorzieningen in Zeeland spreken GS de voor keur uit dat de laatste basis school in een kern een afspie geling is van de levensbeschou welijke overtuiging(en) van de plaatselijke bevolking, waarbij nadrukkelijk wordt opgemerkt dat fusie en samenwerking een 75nn3 220 12°0 Watt 7 leden *5® I Van onze verslaggever [MIDDELBURG - De stuur- I groep Westerschelde Oever- J verbinding, onder voorzit- terschap van gedeputeerde Its. R. Barbé, biedt maan- lagmiddag 21 december het I rapport over de WOV aan ■minister Smit-Kroes aan. IDat gebeurt tijdens een bijeen- Ikomst op het ministerie van I Verkeer en Waterstaat, ver- Imoedelijk in de namiddag. Momenteel wordt in Middel burg de laatste hand gelegd I aan het rapport, waarin de mo- I gelijkheden en noodzaak van |een vaste oververbinding op i rijtje zijn gezet. Zoals be id zijn er twee aannemers- I combinaties in de race om het 1 j111'!oenenproject te verwezen lijken. De een opteert voor een I orugverbinding, de andere Ivoor een brug-tunnelcombina- verantwoordelijkheid is van de bevoegde gezagsorganen. Voornaamste doelstelling van het onderwijsbeleid is, in het verlengde van het succes volle kleine kernenbeleid, een onderwijsvoorziening te be houden. „Het gaat ons erom die laatste school in stand te hou den", aldus een provinciaal woordvoerder. In Zeeland heerst veel waarde ring voor het beleid van staats secretaris Ginjaar-Maas, die bewust kiest voor de bescher ming van de kleine (en laatste) school in een woonkern ten koste van scholen in steden met meer dan 100.000 inwoners Maar Zeeland gaat met boven genoemde overwegingen nog een stapje verder dan de staatssecretaris. Van de diverse bevoegde ge zagsorganen (gemeenten en bijzondere schoolbesturen) worden binnenkort de instand- houdingsverzoeken verwacht. Ze moeten voor 15 februari 1988 zijn ingediend. Binnen veertien dagen komt daarop een advies van de Adviesgroep Planning Basisonderwijs, waarna GS een voorlopig standpunt inne men. Dit standpunt gaat voor advies naar de Provinciale On derwijsraad. Voor 15 april - binnen drie maanden nadat het verzoek is binnengekomen - wordt het definitieve stand punt van GS bepaald. Uitdrukkelijk stelt het pro vinciebestuur dat zijn beleid er niet op is gericht 'koste wat het kost' alle Zeeuwse basisscholen in stand te houden. „Daar waar het bestaansrecht van een school niet meer met redelijke argumenten te onderbouwen is, zal sluiting onontkoombaar zijn", zo wordt gesteld. Directeur Huys krabt even in zijn haar, kennelijk beduusd van de drukte tijdens de recep tie SLUISKIL - De Neder landse Stikstof Maatschap pij (NSM) in Sluiskil nam gistermiddag afscheid van bedrijfsdirecteur G. Huys en adjunct-bedrijfsdirec teur M. Feijen, die beiden met pensioen gaan. Dat ge beurde tijdens een af scheidsreceptie in het Chur- chillhotel in Terneuzen, waar velen de twee oudge dienden van de NSM kwa men uitzwaaien. Huys heeft ruim 33 jaar ge werkt bij de NSM en begon op de afdeling Gaz a l'Eau. Later werd hij afdelingschef en divi siechef bij andere produktie- afdelingen van de fabriek. Uit eindelijk belandde hij in augustus 1976 op de directeurs zetel waarvan hij gisteren af scheid nam. De man direct onder hem, Feijen, vertrekt tegelijkertijd. Hij trad in 1956 in dienst bij de NSM. Aanvankelijk als afde lingsingenieur in dezelfde af deling waar Huys werkte. In 1974 kwam hij in de functie te recht waarin hij zijn carrière beëindigde. In april 1983 kreeg - foto de stem cor j. de boer hij een extra taak: die van ad viseur van de algemeen direc teur als het ging om externe betrekkingen. Tijdens de receptie hadden de aanwezigen tevens de gele genheid kennis te maken met de opvolger van Huys en Feij en, respectievelijk J. van den Meersschaut en L. Grisolia. De eerste bekleedde sinds 1976 de functie van adjunct-bedrijfsdi recteur. Zijn plaats wordt nu ingenomen door Grisolia, die de laatste jaren projectmana ger was van de nieuwe ammo- niakf abrieken D en E. MIDDELBURG - Eind kwam er een eind aan de relatie tussen de 19-jarige Goesenaar S. B. en zijn vriendin, waarna het meisje uit Goes vertrok. B. trok weer in bij zijn ouders, maar tegenover de sociale dienst deed hij het voorko men of hij nog steeds 'een kamer huurde' in de woning van het meisje, op grond waarvan hij een uitkering kreeg als zelfstandig ka merbewoner. In het voorjaar '87 eiste de so ciale dienst een bewijs van deze zelfstandige kamerbewoning in de vorm van een huurcontract en B. vond een vriend (de 24-ja- rige A. B.) bereid een dergelijk 'contract' voor hem op te stel len. A. B. zorgde voor het docu ment, dat hij vervolgens zelf ondertekende met de naam van het inmiddels vertrokken meisje en dinsdag stond hij voor de politierechter op be schuldiging van valsheid in ge schrifte. Ook S. B. had hier moeten verschijnen, maar zijn plaats voor het beklaagden- hekje bleef leeg. A. B. verklaarde dat hij zijn vriend had willen helpen en dat hij zich niet gerealiseerd had zich daarmee aan een mis drijf schuldig te maken. „Dat contract ziet er keurig uit, maar die handtekening had u niet mogen zetten", aldus poli tierechter mr. Janzen-van Oos ten, die de Goesenaar veroor deelde tot een boete van 400 gulden, waarvan de helft voor waardelijk. Omdat het voor S. B. niet de eerste keer was dat hij voor steunfraude terecht moest staan, kreeg hij bij ver stek een gevangenisstraf opge legd van vijf weken, waarvan drie weken voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. •HST"* I SAS VAN GENT - De bietencampagne 1987 is afgelopen. I Maandagavond laat werden op de Suikerunie in Sas van I «ent de laatste bieten aangevoerd. Ook aan het transport [l?ar Breda via de Centrale Suikermaatschappij, die de I leten "Iet zelf meer verwerkt, is een eind gekomen. marconistraat 4 rorro - tel. 01100-1422« JGEN Hermesweg 23 pcenter Groenendijk 84-12563 UZEN Schependijk 9 50-12423 LBURG t.o. trefcenter ouwerssingel 4 180-14406 linoen afwijkeQ Sjetenseizoen is volgens liïiL urre van de agrarische Ito !an de Suikerunie, on- IvioM?wisselvallige weer, Vin t verl°Pen. De zeer tante aanvoer zorgde voor ",.,g(^e verwerking. De wJ i van de bieten bleek weer^enperi0demetslecht ti'We zjjn eigenlijk net overal £w °°r gefietst De V01-st is Beoht n' En ondanks een le?T.pen<)de met veel mod- brekL Weg kunnen we niet iy vsn grote problemen weg", aldus Murre. lieten iS^kergehalte van de £,Ugtrondde 15,7 procent, ets illengst 1361 hectare ligt Ie 52 tn vorig iaar> rond «52 ton per hectare. De tarra |pr0Centmeer dan VOrig jaar' 'aruL^061 van de bieten 'endt K^ws-Viaamse boe- bli de CSM een contract hebben, heeft volgens directeur L. Stahl van de CSM evenmin voor problemen gezorgd. „We zagen er aan het begin van de campagne wel wat tegenop, maar in de praktijk heeft ons dat niet voor moeilijkheden ge steld", aldus Stahl. De CSM verzorgde het ver voer van de bieten dit jaar voor het eerst. De CSM-vestiging in Sas van Gent is vorig jaar stil gelegd. De afspraak is daarbij gemaakt dat de boeren hun bieten kunnen blijven aanvoe ren en dat de CSM voor het verdere transport naar Breda zorgt. Die situatie blijf nog vier jaar zo. Van het aantal ongevallen dat tijdens de bietencampage veroorzaakt is door het bieten- vervoer zijn nog geen conrete cijfers te verwachten. Een in ventarisatie daarvan door Pro vinciale Waterstaat in samen- De bieten van dit jaar zijn afgevoerd. werking met de rijkspolitie en de werkgroep van de afdeling Sas van Gent van Veilig Ver keer Nederland kan pas in ja nuari tegemoet worden gezien. Wel bestaat de indruk dat er in ieder geval niet minder onge lukken zijn gebeurd dan vorig jaar. Het aantal ongevallen waarbij landbouwverkeer is betrokken bedroeg in 1984 38, in 1985 27 en in 1986 21. Het aantal - foto de stem cor j. de boer slachtoffers dat daarbij viel was in 1984 twee doden en elf gewonden, in 1985 15 gewonde- in 1986 vijf gewonden. Bisschop Ernst viert donderdag zijn twintigja rig jubileum foto de stem johan van gurp Door Jan Bouwmans BREDA - Bisschop H. Ernst van Breda viert donderdag dat hij twintig jaar geleden tot bis schop werd gewijd. Het feest begint met de eucharistie 's morgens om half elf in de bis schopskerk aan de Mgr. Leytenstraat in Breda, s Middags om twaalf uur begint in het Turfschip in Breda een feestprogramma, waarvan het eerste deel alleen voor genodigden is. Van vijf tot zeven uur is er receptie voor iedereen. Onderdeel van het feestprogramma is een pastorale markt. Daarop wordt door de zes dekenaten van het bisdom een thema uitgebeeld, dat bisschop Ernst al die jaren na aan het hart heeft gelegen. Deze pastorale markt heeft plaats in de Congreszaal van het Turf schip. In deze zaal is ook een grote videowand opge steld, waarop de gehele middag door beelden worden gegeven van onder meer het fotoboek dat over de jubi leumperiode is samengesteld. Het dekenaat Noordrand beeldt via een ganzenbord spel het thema 'gezamenlijk gedragen verantwoorde lijkheid' uit. Het dekenaat Breda heeft een tentoon stelling gemaakt van de inzet van bisschop Ernst voor vrede en gerechtigheid. Het dekenaat Zeeland heeft een geloofsdoek gemaakt waarop het respectvol om gaan met de ander tot uitdrukking wordt gebracht. Het dekenaat Roosendaal heeft een klankbeeld ge maakt over de zorg van de bisschop voor de groei van het geweten, dat de basis van elke verantwoordelijk heid is. Het dekenaat Bergen op Zoom beeldt door mid del van een heuse bouwplaats de kerk uit die ruimer is dan de kerk. Het dekenaat Oosterhout tenslotte toont de ontwikkeling van kathedraal naar bisschopskerk. 's Middags van twee tot vier uur is er voor genodigden een feestzitting. De feestrede wordt uitgesproken door vicaris L. Aerden. Gelukwensen worden uitgesproken door pro-nuntius Cassidy en kardinaal Simonis. Na mens de gelovigen van het bisdom wordt de bisschop toegesproken door mevr. M. van de Meer, namens de religieuzen door zuster M. van der Vliet en namens de priesters en pastoraal werkenden door Claude Cove- maker. Een muzikale hulde wordt gebracht door een koor van kinderen. Verdere medewerking wordt ver leend door de speelgroep Pallieter uit Etten-Leur en het koor van Paul Doggen. Onderdeel van het feestprogramma is tenslotte de bekendmaking van de opbrengst van het "jubileum- fonds derde wereld' dat de bisschop als geschenk heeft gevraagd. Hem wordt ook een kunstwerk aangeboden, dat is gemaakt door de Bressiaanse pastor en kunste naar Omer Gielliet, en een fotoboek. Van onze verslaggever HULST - B en W van Hulst zijn niet van plan de open bare verlichting in Hulst langer te laten branden. Het college zegt daarvoor geen reden te zien. Ze antwoorden dit naar aanlei ding van vragen door het CDA, dat zich afvroeg of de brand duur uit veiligheidsoverwegin gen niet moet worden herzien. Indertijd is uit bezuinigings overwegingen de avondver lichting van 23.00 naar 22.00 uur teruggebracht. Dat uurtje kor ter bespaart de gemeente op jaarbasis bijna 12.000 gulden aan stroomkosten. Wat de veiligheid betreft zijn volgens B en W twee verschil lende aspecten in het geding, de verkeersveiligheid en de voor koming van criminaliteit. Voor de verkeersveiligheid maakt een uurtje meer of minder wei nig uit. „Ter bestrijding of voorkoming van criminaliteit is een goede openbare verlich ting een middel", zo schrijven B en W, „maar er hangt wel een kostenplaatje aan. Juist dit laaste weerhoudt ons ervan uitbreiding van de branduren, alhoewel op zichzelf zeer nut tig, in overweging te nemen". B en W zeggen wel de zaak in de gaten te zullen houden, maar denken dat er nu niet ge noeg aanleiding is om de brandduur van de openbare verlichting weer uit te breiden. Van onze correspondent SAS VAN GENT - In de Vlaanderenhal te Sas van Gent wordt zaterdag voor het eerst een hobbybeurs gehouden. De beurs heeft de naam Spel'87 gekregen en geeft Zeeuws- Vlaamse hobbyisten de gelegenheid een breed publiek te informeren over hun liefhebberij. Zowel verenigingen als individuele hobbyisten kunnen zaterdag in De Vlaanderen terecht. Voor veertig gulden kan men een kraam huren in de evenementenhal om de spullen te verkopen of te ruilen. PR-medewerker Mary Koetsenruyter van De Vlaanderen: „Tot uiterlijk vrijdag 18 december kunnen hobbyisten nog voor de beurs inschrijven. Momenteel hebben zich ruim dertig deelne mers aangemeld met een gevarieerd aanbod. Zo heben we zater dag een pottenbakker, een imker, scheepsmodelmaker, papierfil- ligrain, Origami (Japaanse vouwkunst) en mensen met boterbab- belaars, droogbloemen, postzegels en munten. Als deze hobby beurs bij het publiek aanslaat, geven we er in de toekomst uiter aard een vervolg aan. We hopen echt dat de hobbyisten anderen enthousiast kunnen maken voor hun hobby." Spel'87 begint om 09.00 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur.De organisatie van Spel'87 is in handen van Pirn van Hilten en Mary Koetsenruyter.

de Stem | 1987 | | pagina 13