UITBLAZEN Kamer discussieert weer eens over studiefinanciering! Leopard Homo-debat verkeert in patstelling even STAATSSE" opgelapt Brekend aardewerk DESTEM ACHTERGROND DINSDAG 15 DECEMBER 1987 ,QE STEM BINNEN! WIM KOCK -DESTEM- THEOLOGISCHE INBRENG OP WETENSCHAPPELIJK CONGRES DEN HAAG - Staatsse (Buitenlandse Zaken) vc contract met KEP BV v<j nieuwe fraudebestendig ken. Vergissing Agenda Verschuiving Haags Hoogstandje Niet op zondag Hockeyspel gevaarlijk voor gebit DE STEM COi WOENSDAG. De landingsbaan van het vliegveld van Madeira ligt als een ge strand vliegdekschip tegen de hoge oostkust. Het uit einde van de baan, ge steund door een betoncon structie, steekt over de rand van de klif boven het wa ter uit. Er landt net een Fokker F-27 als we er voorbij rijden en op de baan kunnen neerkijken. De landing lukt. Het vliegtuig dondert niet over de rand in zee, zoals ik dat vroeger op de 'Karei Doorman' wel eens heb zien gebeuren. We hebben een auto ge huurd om het eiland wat te ver kennen. Heel vroeg op pad om uit de beschikbare tijd te halen wat erin zit. Het regent pij- pestelen. De wolkbreuken wor den afgewisseld door opklarin gen van een zeldzame helder heid, waarvan het eiland tel kens begint te fonkelen. Ma deira is een eiland naar m'n hart. Zo stelde ik me Tahiti voor toen ik als jongen 'De Muiterij op de Bounty' las. Een weelderig, groen paradijs door schoten met de felle kleuren van kerststerren, bougainvillea, vuurpijlen, hibiscus en gouden regen. De sinaasappels rijpen aan de bomen, maar de bana nen zijn nog klein en hardgroen als komkommers. We stoppen even in een druipend Machico, waar de mannen al in drommen voor de herberg staan. Het is pas negen uur. Machico is de oudste stad van Madeira. In 1419 stapte daar de ontdekker van het toen onbewoonde eiland, Joao Go- n$alves Zarco aan land. Ma chico heeft een mooi kerkplein, beschaduwd door grote plata nen die nu in zacht gloeiende herfsttooi staan. Als het oude blad valt zit het nieuwe er al aan. De werklui, die het plein voor de kroeg herbestraten, dragen Mongools aandoende wollen puntmutsen met een kwast er bovenop en aan beide zijden een oorklep. Voor hen is het winter. We komen tot Santana aan de noordkust waar de be roemde Madeirese poppenhui zen staan met hun steile rieten daken en kleurig geschilderde gevels. Ze zijn bewoond en worden met zorg en subsidie onderhouden. Net als iedere toerist die langs komt richt ik er mijn camera op. De zon schijnt en op de achtergrond heb ik een prachtige regenboog als toegift. We keren terug door het hart van het bergachtige land. De uitzichten zijn adem benemend, de ravijnen soms ook. De huurauto heeft het er moeilijk mee. Kilometers klim men in de eerste versnelling. De asfaltweg is slecht. Er zitten gaten in die verrassend veel overeenkomst vertonen met wat bij ons vorstschade heet. Bij het kruispunt Poiso klimmen we over het hoogste punt van de route. Bijna 1500 meter. De stormachtige wind die langs de zuidelijke hellingen omhoog blaast treft de auto met bulderende kracht. Het ge roffel van de regen op het auto- dak klinkt alsof het hagel is, maar telkens komt ook de zon achter de wolken vandaan om de regengordijnen opzij te schuiven en ons weer een blik te gunnen op glinsterende pa norama's die ons verzoenen met het tegenvallende weer. De hoger gelegen wijken van Funchal gaan schuil achter grijze regenvlagen terwijl de be nedenstad blinkt in de zon, als de Black Prince zich losmaakt van de kade. Het grijze water van de haven draagt witte schuimkoppen. Een Neder lands zeiljacht ligt te rijden aan zijn anker. Er staat een flink zeetje buiten. Eerst vliegt het buiswater langs mijn patrijs poort, spoedig gevolgd door de golfkammen zelf. Ik ga naar boven voor een wijdser uitzicht. Een zee in heftige beroering biedt een fascinerende en ook wat onrustbarende aanblik, weet ik van vroeger. Het schip maakt een paar enorme schui vers. Overal vandaan klinkt het gerinkel van brekend glas en aardewerk en het gebonk van omvallend meubilair. Door de scheepsomroep meldt cruise commodore Thor Fleten dat we - helaas - het hart van een depressie binnen varen; dat daar niets aan te doen is en dat de passagiers er het beste aan doen naar hun hutten te gaan en op bed te gaan liggen. De meeste passa giers volgen zijn raad op of lig gen al op bed. Oudere mensen moeten door bemanningsleden naar hun hutten worden gehol pen. Het is pas zes uur in de middag. Het avondprogramma in de Neptune lounge wordt af gelast. Geleidelijk aan verdwijnen er ook steeds meer Filipijnen naar hun kwartieren. „Die heb ben geen zeebenen", zegt Helen van Veen, de Nederlandse re ception manager, die even poolshoogte komt nemen in de Lido lounge, waar degenen sa menscholen die menen wel over zeebenen te beschikken en waar de bar open is. „Het is nu windkracht negen k tien, maar volgens de brug komt er nog meer aan", zegt ze met een stem waarin een lichte bunke ring naar leedvermaak hoor baar is. Het avondmaal wordt k l'improviste geserveerd. De soep vliegt er je om de oren, zeggen ze. Ik hoef niet. Ik kan nog uren teren op mijn biefstuk uit Funchal. Om elf uur lig ik op bed en probeer nog wat te lezen. Het schip slingert zo hevig dat mijn lichaamsgewicht zich ritmisch verplaatst van voeten- naar hoofdeind en terug. Om half twaalf knip ik het licht uit en laat me letterlijk in slaap wie gen. (Slot volgt). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ®01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: ®076-236472 ma. t/m vrijd. 8.30-17,00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lgz6 rsserv i c© Centrale reclame-afdeling: 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Ad Burger WIE HOOPT dat de dis cussie morgen en overmor gen in de Tweede Kamer over de problemen met het studiebeurzenstelsel het dramatisch slotstuk van een tragi-komedie in 33 bedrijven wordt, zou nog wel eens bedrogen kunnen uitkomen. Enerzijds omdat het nog maar de vraag is of het debat deze week inderdaad een eind zal maken aan de nu al bijna een jaar durende discussies over de studiefinanciering, ander zijds omdat de ingrediënten voor een werkelijk drama tisch einde nauwelijks meer aanwezig zijn. Zo staat nu al vast dat de positie van verantwoordelijk minister Wim Deetman (On derwijs) niet ter discussie staat. PvdA'er Jac Wallage wapperde vorige week welis waar heldhaftig met een mo tie van wantrouwen, indienen zal de PvdA, die daarover vandaag vergadert, die motie waarschijnlijk niet. Een be langrijke reden: een even tuele motie is zo goed als kansloos omdat een meerder heid van de Kamer vindt dat Deetman niet moet opstappen. Ad Lansink (van Deetmans eigen CDA) heeft al op heel vroeg tijdstip meegedeeld dat de minister nooit alle schuld kan treffen. Mede-coalitiege noot WD liet, bij monde van woordvoerder Jan Franssen, weten dat 'de problematiek te complex is om één figuur als Barbertje te laten hangen'. Wel vinden CDA en WD dat Deetman nog meer maat regelen moet nemen om de uitvoering van de nieuwe Wet Studiefinanciering te versoe pelen. Ze wijzen daarbij op het rapport van een commis sie van externe deskundigen die maar liefst 22 aanbeveSn- gen hebben gedaan voor ver betering van het studiebeur zenstelsel. De commissie liet de aanbevelingen vergezeld gaan van de boodschap dat als Deetman die aanbevelingen niet overneemt, de chaos zon der enige twijfel nog grotere vormen zal aannemen. Doet Deetman wel wat de commissie zegt, dan zal het systeem over een jaar naar ieders tevredenheid functio neren. Een greep uit de maat regelen die volgens de werk groep nodig zijn: beter voor lichtingsmateriaal, meer mensen bij de Dienst Studie financiering in Groningen om de post te verwerken, het handhaven van door Deetman (tijdelijk) getroffen nood maatregelen totdat het sys teem goed functioneert en het versterken van het manage ment in Groningen. De minister heeft inmiddels laten weten het grootste ge deelte van de aanbevelingen te willen overnemen, iets wat de Kamer meteen na het uit komen van het rapport overi gens van hem eiste. Het op volgen van die suggesties kost echter wel geld, geld dat Deetman hoogstwaarschijn lijk binnen zijn eigen begro ting moet vinden. En omdat Deetman toch al krap in de centen zit, is het niet ondenk beeldig dat de minister om sommige maatregelen te kun nen treffen, een verlaging van de basisbeurs zal voorstellen. Zo lijkt het parlement wel oren te hebben naar de door de Studentenvakbond geop perde suggestie om de basis beurs met enkele guldens te verlagen en met dat geld stu- MinisterDeetman .lapmiddelen. - foto de stem/johan van gurp denten tegemoet te komen wier (gescheiden) ouder(s) weigeren een bijdrage te ba- teln. Het zal niet de eerste keer zijn dat Deetman toegeeft aan wensen, verlangens en kritiek van de Kamer en belangenor ganisaties op het gebied van studiefinanciering. Op ver zoek van de Kamer ging de minister in juni over tot een versoepelde terugbetalingsre geling voor studenten die te hoge voorschotten hadden ontvangen. Hij verminderde de korting op de maandelijks studietoelage van ƒ203 naar ƒ76,44, waardoor een groot aantal studenten uit de ergste geldnood werd gered. In de loop van het jaar be sloot de bewindsman verdei tot het instellen van 22 regio nale steunpunten voor infor matie en klachten over hel beurzensysteem. Op die ma nier zou de Dienst Studiefi nanciering in Groningen, die als gevolg van een enorme toeloop telefonisch welhaast even onbereikbaar bleek als iemand die zijn telefoonreke ning niet betaald heeft, ont last kunnen worden. Het hielp slechts ten dele: de steunpun ten raakten overbezet en de lijnen met Groningen bleven overbelast omdat de steun punten voor wezenlijke infor matie en beslissingen toch op de Centrale Directie aange wezen bleven. Een laatste maatregel be trof de by-pass-operatie: stu denten die een te lage toelage kregen en wier beroep daar tegen nog niet was afgehan deld, kregen tot 1 januari 1988 een voorschot. Deetman be sloot na enige tijd, mede op advies van de externe com missie, de maatregel voor on bepaalde tijd voort te zetten. Wie het bovenstaande leest, kan niet anders dan tot de conclusie komen dat de minis ter niet zelden bereid was om met allerhande lapmiddelen de ergste nood te lenigen. On danks de enorme problemen bleef Deetman echter wel hardnekkig vasthouden aan twee uitgangspunten: het sys teem op zich deugt en het sys teem is niet te vroeg inge voerd. Die eerste stelling, die vaak wat haaks leek te staan op de praktijk, is op zich niet meer aan de orde: een Kamermeer derheid besloot in 1986 tot in voering van het nieuwe sys teem, omdat het beter was en vooral meer zekerheid bood dan het oude stelsel. Ook de externe deskundigencommis sie oordeelt dat de Wet Stu diefinanciering op zich een goed systeem is. „Er is, gezien de omstandigheden, sprake van een aanvaardbare admi nistratieve organisatie", aldus de commissie in het rapport. Veel onduidelijker ligt het met de vraag die voor een be langrijk deel het debat van de komende dagen zal gaan be heersen: is het systeem te vroeg ingevoerd? Die discus sie werd in september actueel, toen een notitie van het Rijks computercentrum uitlekte. Daarin viel te lezen dat het RCC Deetman in 1984 had ge adviseerd dat het systeem op zijn vroegst per 1 januari 1988 kon worden ingevoerd. Een maand later volgde een noti tie uit 1986 van drs. Van Scho ten, directeur van de Dienst Studiefinanciering: ook hij had Deetman gevraagd otii uitstel 'om zo de geweldige krachttoer van de invoering I te kunnen verrichten'. Vooral de oppositiepartijen I nemen het de minister kwa- I lijk dat hij tegen die adviezen I in toch is doorgegaan en I Kamer nooit op de hoogte I heeft gesteld van die rappor. I tages. Dan, aldus de oppositie, had de Kamer mogelijk an-1 ders beslist, was de invoering I verschoven en de chaos waar-1 schijnlijk voorkomen. Deetman heeft al vele ma-1 len ervan blijk gegeven die I redenering niet te willen vol- gen. Hij wijst erop dat del beide negatieve adviezen van I RCC en Van Schoten er twee I uit een hele rij overwegend I positieve adviezen waren. Al-1 les tegen elkaar afweg blijft de minister bij zijn I standpunt dat hij met de hem I ter beschikking staande in-1 formatie een juist besluit I heeft genomen. Bovendien hanteert Deetman als argu- ment dat hij zich altijd het recht heeft voorbehouden om invoering uit te stellen als op het allerlaatste moment zon blijken dat het toch niet zon kunnen. En, invoering van het teem per 1 oktober 1986 was I verantwoord, vond en vindt I Deetman nog steeds. Dat min-1 stens tien procent van de stu-1 denten als gevolg van proble-1 men bij de invoering in finan-1 ciële nood zijn gekomen, i achteraf niet als argument I worden gebruikt. Immers I iedere grote operatie heeft recht op haar eigen kinder-1 ziekten. En een score van ne-1 gentig procent die hoege-1 naamd geen hinder heeft on-1 dervonden, is geen slechte score, nietwaar? SOESTERBERG (ANP) - Na acht jaren sleutelen rolt vandaag de laatste van de 468 opgelapte Leopard-1 V tanks van de landmacht uit de Tankwerkplaats in Leusden. Met de ingrij pende verbetering van de gevechtskracht van de tank, nodig om hem tot het jaar 2005 inzetbaar te houden, is een bedrag gemoeid van 579 miljoen gulden. De politieke beslissing over aanschaf van nachtzichtappa- ratuur voor de Leopard 1-V jaat echter nog steeds op zich wachten. De Leopard 1 ge vechtstank is tussen 1969 en 1972 door de landmacht in ge- Door Jan Bouwmans 'HOMOSEXUALITEIT, welke homosexualiteit?'. Dit is het thema van een groot internationaal we tenschappelijk congres dat tot en met 18 december wordt gehouden aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. Voor dit congres hebben zich plusminus vijfhonderd wetenschap pers uit alle delen van de wereld ingeschreven. Doel van dit congres is om het wetenschappelijke debat over homosexualiteit, dat in een patstelling terecht is geko men, weer vlot te helpen trek ken. Dit congres wordt overi gens niet door 'neutrale' we tenschappers georganiseerd. Aan de wieg ervan staan de Initiatiefgroep Homostudies van het Bezinningscentrum van de VU en de 'Jhr. mr. J.A. Schorerstichting', het lande lijke bureau voor homosexua liteit. De laatste viert met dit congres tevens zijn 20-jarig bestaan. Het VU-congres staat in de lijn van twee eerdere weten schappelijke congressen over homosexualiteit die respectie velijk in 1983 aan de Universi teit van Amsterdam en in 1985 aan de unviersiteit van To ronto werden gehouden. Op dit derde internationale tref fen komen tweehonderd we tenschappelijke papers in dis cussie. Opmerkelijk is dat dit con gres een substantieel theolo gisch onderdeel heeft. Men zou kunnen zeggen dat de VU dit we! aan zijn gerefor meerde grondslag verplicht is. En dat al helemaal wanneer haar Bezinningscentrum bij de opzet is betrokken. Dat centrum heeft immers de op dracht tot interdisciplinaire bestudering van wetenschap, samenleving en religie. Aan de andere kant mistaat de theologische benadering naast de historische, sociaal wetenschappelijke, literaire en artistieke invalshoek geenszins. Want het is niet in de laat ste plaats de religie, die van homosexualiteit een (onover komelijk) zedelijk probleem maakt. Het tot buitensporige orthodoxie geneigde Katho lieke Nieuwsblad besteedt re gelmatig aandacht aan het onderwerp. Naar aanleiding van de behandeling in hoger beroep van het geding COC Bisschop Bomers: leer stelling - foto anp contra kardinaal Simonis stelde het blad recent nog zijn kolommen wagenwijd open voor een betoog van de Arn hemse huisarts J. van Rijn dat homosexualiteit een vorm van een aangeleerde afwij king is. En de bisschop van Haarlem, mgr. H. Bomers, lanceerde er tegelijkertijd zijn 'leerstelling' dat sexueel verkeer altijd een verant woordelijkheid is van de sa menleving. Niet alleen in christelijke gelederen ligt homosexuali teit problematisch. Het geres pecteerde Amnesty Interna tional heeft recent op haar in ternationale vergadering in Brazilië met grote meerder heid een voorstel verworpen om homosexuelen, die van wege geaardheid of homoge drag gevangen zitten, aan te merken als gewetensgevange nen. Naar verluidt kwam het verzet vooral uit Afrikaanse en Aziatische landen. En de Wereldgezondheidsorganisa tie zet binnenkort een proce dure in gang om homosexua liteit van de lijst van ziekten te schrappen. Maar die proce dure wordt pas in 1993 afge rond en kan dus nog gemak kelijk struikelen. De pogingen om tot nieuwe theologische inzichten om trent homosexualiteit te ko men passen geheel in het con gresthema. De titel 'homose xualiteit, welke homosexuali teit' suggereert het bestaan van een veelheid homosexua- liteiten. Volgens de heer Th. van er Meer, verbonden aan de afdeling homostuidies van de VU, verkeert de weten schapsdiscussie over homose xualiteit in een impasse. De systematische weten schappelijke bestudering van het verschijnsel homosexuali teit aan universiteiten dateert pas van de tweede helft van de jaren zeventig. De weten schap is momenteel verdeeld in twee stromingen: het es- sentialisme en het constructi visme. De eerste stroming gaat uit van het onveranderlijke, uni versele bestaan van een biolo gische of psychologische cate gorie 'homosexualiteit'. Met andere woorden, de homose- xuele of lesbische mens is een onherleidbaar eigen type mens, dat bestaat en bestaan heeft in alle tijden en in alle culturen. De tweede stroming daarentegen ontkent elke we tenschappelijke grond voor zo'n onveranderlijk bestaan van zo' biologische of psycho logische categorie 'homose xualiteit'. Volgens de con structivisten bestaat er niet zoiets als homosexuele identi teit. Die is door de medischel wetenschap in de negentiende eeuw in elkaar geknutseld. In feite hangt de construe-1 tivistische stroming, die vol-1 gens Van der Meer de meer- f derheid heeft in de kring v wetenschappelijke homostu-1 dies, de stelling aan dat ho-1 mosexualiteit én heterose-1 xualiteit niet bestaan, enige dat bestaat is gelijkge-1 slachterij k of ongelijkgeslach-1 telijk handelen, maar beide f zijn een kwestie van leve; stijl; al of niet permanent. Het VU-congres wil probe-1 ren het vastgelopen weten- schappelijke debat in de rich-1 ting van het constructivisme I vlot te trekken. Dit debat lijkt I pure theorie; voor de praktijk I van de hulpverlening van nul I en generlei waarde. De schijn I bedriegt echter ook hier, be- f toogt Van der Meer. hei l maakt nogal wat verschil voor de uitvoering van weten schappelijk onderzoek of de onderzoeker van het ene het andere uitgangspunt ver-1 trekt. Maar ook de ontwerp-1 antidiscriminatiewet baseert I zich op het standpunt dat ho-1 mosexualiteit een aangeboren I identiteit is en daarom be-1 schermd moet worden. Del consequenties van zo'n wetge-1 ving zijn volgens Van der Meer absoluut nog niet t voorzien. Van onze Haagse redactie Evenmin wil hij onderzoel gaan op het aanbod van de contract van KEP afkopen o kopere versie van het paspoo Dat liet Van der Linden giste ren duidelijk merken in een korte gedachtenwisseling met de Kamer. PvdA en D66 vinden dat de minister juist wel moet nagaan of er mogelijkheden zijn om het contract op te zeg gen. PvdA'er De Visser diende hierover zelfs een motie in. En HIJ werd in 1898 geboren in het Noordlimburgse Horst, was jarenlang (van 1934 tot 1967, met een onderbreking in de oorlogsjaren) Tweede-Ka merlid voor de Katholieke Volkspartij en hij werd vo rige week dinsdag bij vergis sing in deze rubriek dood ver klaard. Dr. W. Droesen in Roermond hoopt niettemin in maart volgend jaar 90 jaar te worden. Hij kreeg veel telefoontjes vorige week van ongeruste kennissen. „Van iemand die bijna 90 is, verwacht men eer der dat hij dood is. In mijn geval bepaald niet dus", zegt een springlevende Droesen. Vorige week meldden we dat Droesen volgens becijfe ringen van CDA-kamerlid Van der Sanden van alle oud- KVP'ers het meeste aantal dagen in het parlement zat: 12850 dagen. Van der Sanden beschouwt zichzelf (onterecht dus) als de kampioen van de nog levende oud-KVP-ka- merleden met bijna 6000 da gen. Van der Sandens reactie: „Ja, natuurrijk leeft Droesen nog. Ik was ook niet op zijn begrafenis Droesen nam in 1967 af scheid van de Tweede Kamer - na de nacht van Schmelzer - op 70-jarige leeftijd. Hij hield zich in het parlement bijna uitsluitend bezig met agrari sche kwesties; hij was in Limburg ook voorzitter van bijna alles wat met boeren en tuinders te maken heeft. Droesen was en is uitermate deskundig op agrarisch ge bied; hij was in 1927 de eerste Van der Vlies .verdrie tig - foto de stem/johan van gurp katholiek die promoveerde op de Landbouwhogeschool in Wageningen. Op 89-jarige leeftijd be kleedt hij tal van erefuncties in die agrarische sector. „Op mijn leeftijd ben je niet meer zo actief in de samenleving. Maar ik voel me nog heel goed. Er is trouwens een ge zegde dat je heel oud wordt als men je dood verklaard heeft. Dus dat is dan mooi meegenomen". Hopelijk hebben we daar - weliswaar per ongeluk - een bijdrage aan geleverd. DE Tweede Kamer begint aan haar laatste week voor het Kerstreces. Het wordt waarschijnlijk overuren draaien voor de dames en he ren volksvertegenwoordigers, want ze moeten in drie dagen tijd een aantal omvangrijke onderdelen afwerken. De ka mer spreekt over de onder wijsbegroting, de investe ringssubsidies, de gevolgen van het onlangs in Washing ton gesloten rakettenakkoord en - last but not least - over de perikelen rond de studiefi nanciering. Daarna begint de kamer, alsook deze rubriek, aan een vier weken durende winterstop. Aan de andere kant van het Binnenhof spreekt de Senaat over 's Rijks financiën, enkele belas tingvoorstellen en de verho ging van de vakantiebijslag. BIJ de Partij van de Arbeid schuiven de panelen. Enkele commissies van sociaal-de mocraten zijn naarstig op zoek naar andere wegen om de gewaardeerde kiezer aan te spreken. Daarvoor riet de PvdA onder meer een onder zoeksbureau wat leden en- queteren om te achterhalen hoe de eigen gelederen zijn samengesteld. Enkele weken geleden haalden een klein berichtje al de kranten met als als strek king dat het ledenbestand sterk verouderd is en dat voornamelijk gestudeerden trouw hun contributie beta len aan de PvdA. Het duurde even voordat het officiële rapport met deze feiten naar buiten kwam. Het onderzoeksbureau Bosman, Bode en Kompag- Van der Sanden .dagen tellen. - foto de stem/johan van grup nons (BBK dus) had toen al zijn relatie met de PvdA ver broken met als reden dat de sociaal-democraten al te vaak en onterecht onder zoeksconclusies ter zijde wer pen. Maar waarom duurde het zolang voordat we allen het onderzoek (in PvdA-krin- gen 'het rapport C') mochten inzien? Dat komt, zo lezen we in de inleiding van het rapport, omdat het onderzoek 'een niet volledig representatief beeld geeft'. Er zouden feitelijk te weinig mensen zijn geënquê teerd om de juiste conclusies te kunnen trekken. Er zouden daardoor per ongeluk meer geïnteresseerde leden zijn geënqueteerd dan je in een partij als doorsnee zou mogen verwachten. Nogal wat kwesties werden aan de ondervraagden voor gelegd; behalve hun leeftijd, geloof en geslacht, ook de op leiding en de duur van hun lidmaatschap. De leeftijds groep onder 34 jaar is opval lend zwak vertegenwoordigd, bijna 70 procent volgt een ho gere opleiding (HBO of uni versiteit), 19 procent van de leden is godsdienstig (neder- lands hervormden de helft, katholieken een kwart) en één op de vier leden is een vrouw. Maar we mogen van het partijbestuur hieruit geen conclusies trekken; de ver keerde leden werden geën queteerd. Je moet in het leven niet al te netjes zijn". (G. van Muiden, CDA-kamer lid) VOLGEND jaar bestaat de staat Israel veertig jaar. Voor een aantal Israel-vriendelijke mensen en organisaties om iets feestelijks te bedenken. Dat deed ook een club uit Middelburg, die als typisch Nederlands cadeau een elf stedentocht per fiets door Is rael wil houden. De daartoe opgerichte Stichting Elfste den Fietstocht Israel 1988 pro beert nu mensen te strikken om volgend jaar een stukje te gaan fietsen in Israel. Ook de fractie van de SGP Van onze verslaggever UTRECHT - Elk jaar vindt minstens 900 maal een ernstig tand- letsel plaats onder re- creatiehoekeyers. Bij topspelers komen zelfs viermaal zoveel ern stige tandletsels voor. Dit staat in het proef schrift van ex-hockey- international André Bol huis, die donderdag aan de Rijksuniversiteit in Utrecht promoveert. Bolhuis, tandarts in Utrecht, betrok in zijn onderzoek bijna 3600 re creatiehockeyers en hoc- keysters. Van de groep met de ruim 900 ernstige tandletsels bleek slechts zes procent een zoge naamde gebitsbescher mer te dragen. Bij topsporters maakt twintig procent gebruik van zo'n bescherming van het gebit. EINDREDACTIE PIETER EGGEN I kreeg een uitnodiging opdf ijzeren ros te klimmen. Maa' helaas, zo meldt de staatkun dig-gereformeerde voorm® Bas van der Vries in een brio aan de stichting, zal de SG"| niet kunnen mee doen. Reden van de afwijzing WI nog niets eens zozeer in het te I ludieke karakter („had uge®j waardiger wijze kunnen vin-f den om de nationale gevoe lens uit te drukken?"), maf vooral het feit dat ook op Dag des Heren (zondag) en op Sabbatdag (zaterdag) gefit dient de worden, steekt SGP'ers. „Zijn de organisa®" ren zich hiervan bewust gel weest? Graag zouden *1 daarom zien dat het K®j schema werd aangepast", dus Van der Vries. Lukt het de organisator®! niet de gevraagde dagen me I uit het programma te wipP I dan doet de SGP niet m®| „Dat verdriet ons, temeer o®'! dat de SGP in het verleef nimmer haar sympathie W"l de staat Israel onder of banken heeft gestoken". LASTENVERHÖdNG is in strijd Uitl ïk staat vernneld dat q aard moet blijven van extra kost FMTOte achterhaald bl h??!3' de laatste weken blijkt het 'presenteren van plannen diek e verhoging van de motorrijtu n®1'n9an9 van 1 juli 1988 word I vrarht, met 25 9ulden verhoogc Swegen. De tijdelijke verhoc om wfer ,et 9aat om belastingve brenn ,verkeerscha°s in de Rant intnr'v5"lde extra wegenbelast nek nih 9rote steden verbet «eis gebouwd in het IJ- en Rijnmo Afgezien van de vraag of de af t Kroes van Verkeer en Wate vronwT ™llleu-°r9anisaties hebl Nd m=n onlan9s ook heeft b net hltr worden verhoogd - het Onml^9^e!'akkoord heeft 9 esc! heeft n! kelljk is daarb'J de rol di< dina wotiPee- Na het bekend v man nie1s voor verhoging 'aan dd'® ste®ds h®t been stijf hc I snannin - e teugels van het den van'hot (i'tt!ndeli)k gezwicht 2|en opereren We hebben 'aarcfm hÜ''!!0' hebben zich inrr -ubbers 1 9ekozen maatregel no rand k" 115" °°rdeel dat de m tiogino niot ?A"politicus Hennel rS lVSns a,spraak is, rt 'er slechte tl» 5 9 9aat- Fraai gl hJtomahiLt hebben om te Wen nit^r de Geelste k< 'van doorriall'f tamelÜk goedkooi 'ooordacht verkeersbeleid

de Stem | 1987 | | pagina 2