Geen onkunde, maar gemakzucht WELZUNSRAAD EN MILIEUGROEP: STOP AANTASTING OZONLAAG Druk bezochte show Sasse Vogelvrienden Verbroederingsdisco succesvol verlopen 4 LWERK Belgische vlu> Op de Bres wint korfbal- toernooi 'oogst9 chemisch afval PLAATSELIJK NIEUWS •DE STEM VAN ZEELAND 3 DINSDAG 15 DECEMBER 1987 SAS VAN GENT - De Welzij nsraad en de werkgroep Milieu en Huishouding uit Sas van Gent doen in een brief aan drogisterijen, kapsalons en super markten een dringend beroep op de onderne mers in hun zaak niet langer spuitbussen te verkopen of te gebrui ken die drijf gassen be vatten van chloor- fluor-koolwaterstof- fen. ™0D WEL «ATafgenomen' jubileum Kerstbijeenkomst Zonnebloem Marquime tevreden over M M pE STEM VAN ZEELAND Philippine Zaamslag Sluiskil Sas van Gent Terneuzen BEDIENEN MODERNE APPARATEN HANGT VAN INTERESSE AF Traditioneel Te veel knoppen 'Luiheid' Chi; Steuncomités J Op 6 september was het aan- Wee T16 Actie in Sas tegen drijfgas Van onze correspondent Deze zogenaamde cfk's vormen en ernstige bedrei ging voor het milieu door dat ze de ozonlaag aantas ten. De ozonlaag vormt een onmis bare bescherming tegen de schadelijke ultra-violette stra ling van de zon. Door de uit stoot van cfk's takelt de ozon laag af en krijgen ziekten als huidkanker, staar en andere aandoeningen een grotere kans. Ook landbouwgewassen ondervinden schade. De welzijnsraad en de werk groep namen het initiatef tot deze actie in navolging van een aantal landelijke milieu- en consumentenorganisaties. Daaronder de Consumenten bond, Consumentencontact, de stichting Natuur en Milieu en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De organisaties roepen de Nederlandse consu ment op geen spuitbussen meer te kopen die de ozonlaag be dreigen. De schadelijke stoffen vin den behalve in spuitbussen ook toepassing in koelkasten en kunststofschuim. Het aandeel van de spuitbussen in de totale uitstoot ligt, volgens de brief, in de EEG op vijftig procent, in Nederland is dit vermoedelijk zo'n dertig tot veertig procent. De brief wijst verder op het vervangen van de cfk's in spuitbussen door alternatieven. Een aantal bekende merken heeft al aangekondigd op korte termijn op andere produkten over te schakelen. Wanneer on dernemers niet aan de oproep kunnen voldoen vragen de briefschrijvers toch minstens dusdanige maatregelen in de zaak te nemen dat het onder scheid tussen schadelijke en niet-schadelijke spuitbussen voor de consument duidelijk wordt. Daarnaast zijn stickers beschikbaar die aangeven dat ondernemers geen cfk-hou- dende spuitbussen verkopen. Posters attenderen eveneens op het probleem. SAS VAN GENT - Wethouder L. Marquinie van Sas van Gent is tevreden over het resultaat van het ophalen van klein chemisch afval. Dit in tegenstelling tot de WD- fractie in de Sasse raad, die vindt dat er te veel geld in het ophalen hiervan gestoken wordt, met te weinig resul taat. Marquinie betoogde dat in 1987 in Sas twee ton chemisch afval meer was ingezameld dan in het voorgaande jaar in Vlissin- gen. Sas stak zelfs met kop en schouder boven Goes uit „Geen slecht resultaat", zei Marqui nie. De wethouder erkende dat het aanbod inmiddels is afge nomen maar vond dit een logi sche zaak omdat in eerste in stantie waarschijnlijk een 'in haaleffect' optrad Wanneer volgend jaar een landelijke ac tie wordt gestart om het verza melen van klein chemischafval te bevorderen wordt bekeken op welke wijze Sas van Gent hierop kan inhakea Er komt overigens geen mi lieu-verbetering in de Sasse raadszaal, als de vroede vade ren beraadslagen. Een motie van Gemeentebelangen/Groot Sas om het roken te verbieden tijdens de vergaderingen van de raad werd door een meer derheid verworpen. Bij tijd en wijle zullen de debatten dus 'mistig' blijven. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De Sasse Vogelvrienden hield de jaarlijkse vogelshow in cul tureel centrum de Speye. De vogelbezitters hadden ruim 470 vogels tentoongesteld, waaronder een groot aantal kuif-, vorm- en postuurkana ries. Daarnaast waren zang- en kleurkanaries, grasparkieten, kwartels en duifjes te zien. Secretaris Theo Spuessens van De Sasse Vogelvrienden toonde zich tevreden met de publieke belangstelling: „Er zijn vooral zondag heel wat mensen een kijkje komen ne men. Zaterdag was het mond jesmaat" De uitslag is als volgt: Bonds- kruis: Th. Bosch. Bondsmedaille: H. De Jonge, J. Platteeuw, J. Pe ters, P. van Dijk, R. de la Ruelle, J. de Vos, R. van de Linde en S. de Bruine. Kampioenen: Stammen: W. van de Abeele; jeugd: D. Pijcke. Derby: P. van Dijk; Kleur, vorm, postuur OK: J. Platteeuw; tropen, parkie ten, overige vogels OK: J. Plat teeuw; poedelprijs: P. va Zweeden. Kampioenen Hoofdgroepen: 2 EK: H. de Jonge; 3 EK: D. Pijcke; 3 OEK: E. Willemsen; 4 EK: L. Ver linde; 5 EK: J. Platteeuw; 6 EK: N. Moens; 6 OEK: F. Lammens; 8 EK: J. Platteeuw; 11 EK: J. Peters; 12 EK: P. van Dijk; 16 EK: I. de Reu; 17 EK: R. de la RueUe; 17 OEK; I. de Reu; 18 EK: J. de Kort; 19 EK: J. de Vos; 20 EK: A. Rombout; 23 EK: R. van de Linde; 23 OEK; F. Schad- delee; 24 EK: H. de Vries; 25 EK: E. Audenaert; 28 EK: S. de Bruine. Klassement van verdienste: 1. J. Dobbelaar 447 punten, 2. J. Plat teeuw 447, 3. W. van de Abeele 447, I. P. van Dijk 447, 5. R. de la Ruelle 446,6. D. Pijcke 446,7.1. de Reu 446, 8. Th. Spuessens 445,9. F. Schadde- lee 445,10. J. Peters 443 punten. De Sluise zanger Guust Schelfaut zingt de Zonnebloem-afdeling toe. Van onze correspondent TERNEUZEN - De kerstbijeenkomst van de Zonnebloem afdeling Terneuzen stond dit jaar in het teken van het tweede lustrum en de dag van het vrijwilligerswerk. Omstreeks half drie zaterdagmiddag arriveerden circa 180 gasten bij de Philips-vestiging in Terneuzen. Voorzitter P.C. Gerreman van de Zonnebloem afdeling Groot- Terneuzen stond geruime tijd stil bij het thema van de bijeen komst. „Kerstmis 1987 brengt voor ieder een stukje verlangen. Voor onze gasten vaak niet iets materieels, maar een goede ge zondheid. Met de toekomst in het verschiet, wens ik dan ook ieder het beste voor 1988 toe," sprak Gerreman Vervolgens werd begonnen met de kerstliturgie. Het kerste vangelie werd geleid door dominee De Best, dominee Hoogen- doorn en pastoor Hacking. Het Hoekse kinderkoor, onder leiding van mevrouw Van der Helm, zorgde voor de muzikale ondersteu ning. Na de samenzang werd gezamenlijk de broodmaaltijd gebruikt. Mevrouw C. Gerreman sprak vervolgens een dankwoord uit en had voor alle negentig vrijwilligsters een attentie in petto. Aansluitend konden de gasten genieten van een koffieconcert met medewerking van Yvonne Vanderrieck (piano), Jan de Vuyst (tenor) en Guust Schelfaut (bas). De kerstbijeenkomst werd afge sloten met een samenzang. - FOTO W1M KOOYMAN TERNEUZEN - Het experi ment van buurthuis De Bol ster in de Terneuzense Bo men-en bloemenbuurt om Turkse en Nederlandse jon geren dichter bij elkaar te brengen door een verbroe deringsdisco te organiseren is een groot succes te wor den. Hoewel slechts een kleine veer tig jongeren de instuif-avond bezochten was de sfeer in het buurthuis erg goed. Een ge mengd gezelschap bevolkte de dansvloer waar afwisselend Turkse en Nederlandse disco- muziek werd gedraaid. In de woonkamer zorgden Turkse jongeren voor speciale hapjes en drankjes. Van de oude tegenstelling, die in het recente verleden in en om het buurthuis voor veel moeilijkheden gezorgd heeft, was zaterdag niets te merken. De Turkse jongeren, die het initiatief voor de disco-avond genomen hadden, hebben het bestuur van de Bolster zater dagavond verzocht om meer gezamenlijke disco-avonden op touw te zetten. I SAMENZANG - In de rk kerk wordt zondag 20 december een interkerkelijke samen zang gehouden. Dit gebeurt in samenwerking met het jeugdkoor van de rk kerk in Philippine, het Nederlands hervormd kerkkoor van Sas van Gent en Philippine. Mu zikale medewerking wordt verleend door Edwald Segers (trompet) en Jan Neeteson (orgel). De dienst begint om 17.00 uur. KERSTZANGAVOND - In de gereformeerde kerk wordt zaterdag 19 december een kerstzangavond gehouden. Hieraan verlenen de volgende mensen medewerking: het christelijk gemengd koor Laudatus Dominus uit Spui, het christelijk gemengd koor De Lofstem uit Terneuzen. Dirigent van beide koren is Wim de Ruyter. Op die avond wordt het gerestaureerde or gel officieel in gebruik geno men. Organisten zijn Kees de Marée en Wim de Ruyter. De avond begint om acht uur. SAMENZANG - In de kerk wordt maandag 21 december een interkerkelijke samen zang gehouden. Dit gebeurt om 19.30 uur. Medewerking verlenen het Nederlands her vormd kerkkoor, het rk kerk koor, het seniorenkoor en de fanfare Sluiskil. FNV EN GEZONDHEID - De afdeling Sas van Gent van de FNV houdt vrijdagavond 18 december een propaganda- avond in Het Oude Raedhuys in Westdorpe. De bijeen komst, die om 19.30 uur be gint, staat in het teken van de 'Volksgezondheid'. Inleider is professor A. Schrijvers, die onder meer de basisverzeke ring bespreekt Daarna spreekt een FNV-districtsbe stuurder over jeugd- en mini mumlonen. Na beide inleidin gen bestaat gelegenheid tot vragen stellen. Na de pauze volgt het huis houdelijk gedeelte met onder meer de jaarverslagen van secretaris en penningmeester. De avond wordt besloten met muziek van de The New Lords, waarbij gelegenheid bestaat tot dansen. TOERNOOI - Bowlingbond De Vlaanderen hield het ne gende open bowlingtoernooi. Uitslag dames: 1. Nel Mannee, Terneuzen 729 pins; 2. Emmy Neve, Sas van Gent 718; 3. Yvonne Smolenaers, Terneu zen 687; 4. Susan van der Hooft, Biervliet 684; 5. Karin Valk, Aardenburg 647. Heren: 1. Frans Roeb, Sas van i 745; 2. Jack Visser, Oostl 717; 3. Alan Sartain, Reb chement 716; 4. Willy Dij^, linck, Sas van Gent 71(1 Hans van As, Terneuzen Handicap: 1. Frieda de belaere, Beveren 831; 2. van der Berg, Terneuzen jj] 3. Mahal Rammeloo, Zelï. 804; 4. Maritza Rammel# Philippine 796; 5. D'Hondt, Beveren 789 pins. 1 KERSTAVOND - De afde! Sas van Gent van de Net. landse Katholieke Vroua houdt vandaag, dinsdag, j jaarlijkse kerstviering inj Planetarium. Het prograir vermeldt onder meer kerstverhaal en de opvoerii van de musical 'Het jij tweeduizend zoveel' leerlingen van de Hendrikschool. Daan staat een bezoek van kerstman gepland en het k van avontuur draait ook. i avond begint om half acht KERSTACTIE - De wijkgroep van scouting van Gent houdt dit jaar een kerststukjes-actie. AlgJ lopen weekeinde bezorgde leden van de Lodewijb_ de inwoners strookjes huis. Hierop kan men zijnd stelling plaatsen. De wijkgroep bezorgt de kei strikjes maandag 21 en i dag 22 december. BOLLING - Bolcub Ons noegen hield de jaarlijfa Sinterklaasbolling waan 24 personen deelnamea slag: 1. B. van Limmen,! Pieters, Th. de Caluwé en li de Caluwé, allen 40 punten] R. Warrens 38 punten. KERSTVIERING - De tholieke Bond voor Oudei houdt vrijdag 18 december ij jaarlijkse kerstviering, viering begint om 11.00 i met een kerstdienst in de ij kerk. Daarna staat de om ren een aperitief te wachbj in De Engelenroos. Na i broodmaaltijd leest mev Groothaert een kerstve: ivoor. Ook zingt het denkoor, gevolgd door zanger/conferencier in den middag. ABVAKABO - De afdeliij Midden-Zeeuwsch-Vlaanfc) ren van de Abvakabo hoi vanavond (dinsdag 15 ber) de jaarvergadering int Vijverhof, aanvang acht i Naast huishoudelijke als jaarverslagen en ting 1988, houdt regiobestc der Theo Jacobs een inleidi over algemene en ac vraagstukken. Bij de stuurs verkiezingen zijn Sleijster (secretaris), G. F caer (penningmeester) Hogendoorn en J. Hamei (bestuursleden) aftredend i herkiesbaar. Van onze correspondent OOSTBURG - De veer tiende uitgave van het schoolkorfbaltoernooi van de Breskense korfbalclub BKC werd in de oudste leef tijdsgroep (11- en 12-jari- gen) gewonnen door de christelijke basisschool Op de Bres. Deze ploeg had veel leden van BKC in de gelede ren en dat was in sporthal De Veerhoek duidelijk merkbaar. De concurrentie van OBS Breskens en de rk basisschool De Schelphoek werd duidelijk teruggewe zen. In de andere leeftijdsgroepen ging de winst naar OBS Bres kens 2 bij de 9- en 10-jarigen en OBS Breskens 3 bij de 7- en 8- jarigen. Evenals vorig jaar kwamen alleen de basisscholen van de kern Breskens in actie. In het verleden kwamen vrij wel alle West-Zeeuws- Vlaamse basisscholen naar dit evenement, maar door de te rugloop aan belangstelling, mede veroorzaakt door de da ling van het leerlingenaantal, heeft BKC het toernooi beperkt tot de Breskense scholen. Het toernooi werd in de mid daguren gehouden. In de mor genuren was er voor de deelne mers een spelencircuit uitgezet met onderdelen waarbij de bal centraal stond. Dit werd indi vidueel in de diverse leeftijds groepen afgewerkt. Voor de kleintjes bleek de korfbal nog wel wat groot. FOTO WIM KOOYMAN UITSLAGEN Spelencircuit: Meisjes: 7-8 jaar: Sandra de Reu (OBS); 9-10 Jaar: Marielle Faas (OBS); 11-12 jaar: Miranda de Bree (Op de Bres). Korfbal toernooi7-8 jaar: 1. OBS 3, Jongens: 7-8 Jaar: Hugo van de 2. Op de Bres 3,3. Schelphoek 3. 9- Wijde (Schelphoek); 9-10 jaar: 10 jaar: 1. OBS 2,2. Schelphoek 2,3. Wouter Donze (OBS); 11-12 jaar: Op de Bres 2. 11-12 jaar: 1. Op de Sander van Meer (Op de Bres). Bres 1,2. OBS 1,3. Schelphoek 1. T VROUWEN kunnen niet met moderne apparaten omgaan. Als pa het huis uit is, zitten ze met de handen in het haar. De tijdschakelaar van de verwarming kunnen ze niet bedienen en de vi deorecorder evenmin. Het stond er zwart op wit, gis teren in onze krant. In dat artikel werd een Wage- ningse docente huishoud kunde geciteerd, die sprak bij de viering het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Vol gens haar hebben vrou wen nog heel wat in te halen, willen ze niet in een nieuwe vorm van af hankelijkheid terecht ko men. Wij werden nieuws gierig. Hoezo kunnen vrouwen niet met elektri sche apparatuur om gaan? Er zijn toch ook mannen met twee linker handen? We peilden de reacties. Door Marja Klein Obbink NOTABENE door een lid van diezelfde Vereniging van Ne derlandse Huisvrouwen (NWH) wordt de docente, ir. C. van 't Klooster-Van Win gerden, tegengesproken. „Dat is veel te ver gezocht", vindt mevouw A. Zouteriks, secre taris van de Bredase afdeling van de NWH. Ze benadrukt wel dat ze haar persoonlijke mening geeft en niet namens de NWH spreekt. „Ik zie het toch om me heen: vrouwen weten die moderne appara ten heel goed te bedienen. Bij de NWH hebben we zelfs een eigen instituut, het IVA, dat voorlichting geeft over huishoudelijke apparatuur, zoals bijvoorbeeld over de magnetron. Nee, vooral jonge vrouwen blijken goed op de hoogte te zijn. Je moet ook niet generaliseren: er zijn toch ook mannen die altijd met hun neus in de boeken zitten...En als ik over me zelf spreek: ik kan ook een band verwisselen en met elektriciteit omgaan". „Ik heb begrepen dat me vrouw Van 't Klooster sprak op een bijeenkomst over 'de vrouw in 2012'. Ik denk dat juist in 2012 de vrouw heel goed haar mannetje kan staan. Steeds meer vrouwen gaan buitenshuis werken; en andersom zal het dan ook ge beuren dat de man de was machine aan moet zetten". Verkoopmanager L. Leen- heers van de afdeling huis houdelijke apparaten bij V D in Breda zegt in een eerste reactie ook 'dat het juist an dersom is'. „Vrouwen oriën teren zich heel goed voordat ze bij ons iets kopen. Met de consumentengids in de hand komen ze de winkel binnen". Maar er is wel een verschil in aanschaf. Vrouwen zijn nog steeds de baas als het om 'het koken, koelen en wassen' gaat, zegt Leenheers. De tra ditionele Vrouwelijke' appa ratuur dus. Video's, CD's en computers worden in de meeste gevallen door man nen gekocht. Leenheers: „Ik denk dat dat niets met on kunde van vrouwen te ma ken heeft, maar dat ze er ge woon niet in geïnteresseerd zijn". Hetzelfde verhaal vertelt G. van Praag, bedrijfsleider van de firma Van Boxtel in Bre da. Hij vindt ook dat de vrou wen steeds kritischer worden in de aanschaf van nieuwe huishoudelijke apparaten. En dat vrouwen al gauw iets te 'eng' vinden, bestrijdt hij. „Als het oude gasfornuis ver vangen moet worden, dan in formeren ze zich via de con sumentengids. En dan kómt er in plaats van een gasoven een hete luchtoven of een magnetron". Ook bij hem in de zaak worden video's en afspeelapparatuur overwe gend door mannen gekocht „Maar ik weet zeker dat vrouwen die apparatuur ook kunnen bedienen. Alleen ze doen het misschien niet, uit gemakzucht of zo". En man nen dan, er zijn er toch ook die niet weten hoe een was machine werkt? Van Praag: „Natuurlijk, maar er zijn ook mannen die in hun eenlje een gasfornuis komen kopen. Omdat ze alleen wonen of zo. Omdat ze dat ding dan zelf moeten gebruiken, zijn ze er in geïntereresseerd. Dat geldt voor iedereen: ben je er in geïnteresseerd, dan kun je zo'n apparaat ook bedienen". Neem bijvoorbeeld compu ters. Het zijn nog steeds de mannen die vaste klant zijn in zijn winkel, zegt C. Sim- jouw van de Bredase firma Van Dinther. Maar komt er een vrouw, dan is er geen en kel verschil in inzicht met een man. Simjouw: „Sta je open voor een computer, dan is er geen enkel probleem". De problemen komen er al leen als een apparaat te veel knoppen heeft of als de ge bruiksaanwijzing te inge wikkeld is. „Er zitten soms onnodig veel knoppen moderne apparaten", zegt J. Hakkert van de Consumen tenbond. „Dat kan ook een reden zijn waarom een appa raat niet goed wordt ge bruikt, of zelfs helemaal nietl meer. Begrijp me goed, wij hebben nooit onderzoek ge-| daan per sekse naar het bruik van huishoudelijke ap-l paraten. Wat wij wel weten is dat apparaten minder ge bruiksvriendelijk kunne» zijn. Neem bijvoorbeeld vi- deo-apparatuur. Veel moge lijkheden, zoals tij dschake- laars of andere snufjes, wor den niet eens benut omdal| het te moeilijk is". Maar vaak lijkt dat maar»! Je moet er ook het gedut I voor hebben om je nieuvs apparatuur eigen te maken Een vrouwelijke collegnj journaliste: „Ik heb een CD gekocht, met verste'-l ker, casseterecorder en radiol Ik heb ze geteld: er zitten*! druktoetsen aan. In 't begmf werd ik helemaal gek._He'j| gewoon één computer, er heel lang over g maar nu heb ik 't helen» door. Dan blijkt 't heel voudig te zijn; net zo eenvoul dig als het bedienen van e? ouderwetse grammofoon. H over de rolpatronen: er Ö'l toch ook mannen die vres^l lijk onhandig zijn omdat 't# gewoon niet interesseer1 Geestelijke luiheid, noem -*l dat. Maar moét je, dan k< je heel ver. Heb je bijvoe beeld geen geld, dan doe) het zelf. Ik heb laatst gaskachel uit elkaar geh en helemaal schoongei# en geborsteld. Had ik dat f ten doen, dan was ik J*, kwijt geweest. Het is wat je er voor over hebt"- Verl 5GT de ene vuurpijl tegen de anti jg een paar daagjes en dan gaan1 lebben. joe bedoel je? lou, je hebt altijd van die oliebolle| /antevoren afsteken. Jaar dat mag toch niet? Wee, natuurlijk niet oen. Je mag or binden. mij, samen de lucht in? Dat lijkt t Bah, wat een rothouding. Je weet 1 iomt. Stel voor dat je tussen de mei Jeze tweespraak maakt deel uit va pagne van de Stichting Ideeële Reel jog op de verwachte vurige explosb can dit j aar legaal en massaal de lir or Ans van Goch ÓF RECLAME, dat is mis- tiien wat overdreven gesteld, stichting waarschuwt er [juist nadrukkelijk voor om uit kijken met vuurwerk. Dat gebeurt aan de hand van lichte lijk morbide teksten als: 'Als et misgaat doe je het volgend [jaar gewoon met je andere hand'. Of: 'als je een weigeraar og eens aansteekt, sta je nooit neer met je mond vol tanden' ,en wat te denken van deze: 'Als fie ons tegelijk aansteekt, krijg [je een oogverblindend resul- aat'. Dit alles onder het motto: (ijk uit met vuurwerk, ver nal je toekomst niet.' Vant, zo is becijferd, dit jaar Hen meer dan 200.000 kinde ren voor het eerst van hun le ven vuurwerk aansteken. Want Ee agressieve campagnes ten pijt, elk jaar opnieuw kunt u dag na nieuwjaar in de rant lezen 'vinger (of wellicht en ander lichaamsdeel) afge- bij afsteken van vuur- verk', 'kind met brandwonden Opgenomen in het ziekenhuis na het afsteken van vuurwerk'. En zo kan elk jaar opnieuw -zij het met een inflatoire stij ging van het bedrag dat door liddel van die vuurpijlen let- erlijk en figuurlijk wordt ver- nald- hetzelfde verhaal wor den lukkefl verooj guide tient; gekna Het gJ feestel en vefl of Ch Chine; onze ters iri vuu Het| jaar meest afgesfc reden afsteel Breda: thuis toch; zaak i knalle zijn dl van." -jaarlj tientje werk „Het sluitii aan." Del cyclop vuurw| (losse kunst DIRECT NADAT in de maand augustus 1914 de Duitse troepen de Maas bij Visé waren overgetrokken en langzamerhand dieper in België begonnen door te dringen, kwamen tal van gegoede Belgen uit het Land van Waas en de om streken van Dendermonde naar Hulst. Deze vlucht nam van dag tot dag toe, zodat eind augustus alle hotels en particuliere wo ningen volgepropt zaten met loges en vluchtelingen uit België. Bij tellingen bleek hun aantal toen reeds 1500 te bedragen, bijna de helft van het aantal inwoners van de gemeente. Het waren alle maal gegoede Belgen, die al les uit eigen zak betaalden, geen last veroorzaakten en het stadje zelfs een levendige indruk gaven. Deze toestand veranderde snel toen omstreeks eind augustus en begin september door het verder doordringen van de Duitse troepen en het bombarderen van Mechelen eeen stroom minder gegoeden en armen zich op onze gren en en meer speciaal op Hulst nchtten en het begon voor te vaüen dat vluchtelingen geen onderdak konden vinden. De toestand werd zorgelijk. I; Dp 5 september werd een co- "dtë tot hulp en ondersteu- nmg van Belgische vluchte- I ingen opgericht. Zo spontaan was de hulp dat het comité li ,ets 's avonds kon beschik ken over 64 bedden. Tot slaapplaats waren die dag al drie ongebruikte bovenloka- II en van de openbare school en ?e getuigenzaal van het kan tongerecht ingericht. Elders erd in een remise die kon «enen als schaftlokaal een I, gaarkeuken geïnstalleerd. ïtJ? lnrm(ldels gehouden col- u /0, v°°r de vluchtelingen oracht 501,81 op. I' sonr,=,K8!.Cilikbare twee-per- op reeds gebracht P 128. Door de toegenomen st!,kMarriJ?eden werd het onderverdeeld in vopH ,su ?«iteééén voor de I en éi"8' 6611 voor de legering I voedtndVk^.doorzending. De uit knff lond 's morgens offie, brood, boter en kaas vlees, aardajj avoni en ka; Midi Hulst vlucht streek, liggem taak h in hu een m nen ei den na maanc goed, mis. E van A stroom Het voorbe maar i trof ai pende bereke dagen, stroom vluchti het sta voeren Zieken gebrek van or alle e maar wallen Liefdez weeski dak vrouwe naar hi eerst op zak verschi vlucht* achterl voerd. oranjel van hel menser Hong zen na; derdak; derijen doorzen mogelij terland gebouw andere ja alles kon w mensen en stan in staal 2000 lite bonen Men m; halen o

de Stem | 1987 | | pagina 16