vermoedelijk 1 aangestoken Nostalgie en sfeer tijdens Anneke Grönloh-reünie Weg met Wim Koek Statenfractie te laks in kwestie De Schelde ISAS' BEDRUF: MARKTPOSITIE VERLOREN DOOR VERKOOPPERIKELEN Tanker aan de grond {gelopen in 't Mastgat Herwaardering Kikkerorde noodzaak (Politie en leden van inspectiedienst bedreigd bij vismijn I zsJ!? 0priiden van het terrein I flits t?6 acl?ter een licht- Sasse loco op de bres voor betere hinderwet -moorden JANSEN b.v. ;rt eeuwfeest >per fc Uly INRUILAUTO'S 12 MAANDEN GARANTIE MAANDAG 14 DECEMBER 1987 T15 PvdA'ERS UITEN KRITIEK OP PARTDGENOTEN IN PROVINCIEBESTUUR I Dit gebeurde echter niet. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie te water zijn de 1 gevolgen van de scheepsramp binnen de perken gebleven. I.Voor een bedreiging van het I milieu hoeft niet gevreesd te I worden", stelde hij. Rijkswa terstaat heeft zondag de kero- Isrne gedeeltelijk uit het water I hunnen halen, een ander deel I verdampte. AARDENBURGSE BURGEMEESTER JONGMANS: Herwaardering VERORDENING VOLDOET NIET sproniTft ,4 J^èiaruii uixotukj SS de financiële schade is nog niet bekend. Jan Voeten pastor van Terneuzen Zwaargewonde bij steekpartij in Vlissingen lievende Engelsen met hoge bloeddruk tegen Pauls boek: Laat het ongelezen!! Mijn bloeddruk is normaal en ik ben geen Brit (There but for the grace of God go I' denk ik altijd als ik er een zie). Ik heb het dus gelezen en kan u ver zekeren: Hier is geen anglo filie tegen opgewassen. Stuur Wim Koek dus geen boze brieven, maar dit boekje. Doe het niet als verlaat sin- terklaaskadootje want onze goedheilige kennen ze niet eens, die engerlingen op dat eiland waarvan een der eer ste pausen zei dat het geen engerlingen waren maar En-1 gelen. Dat kwam zo. Caesar had I de gewoonte zijn verslagen vijanden af te maken of te verkopen als slaaf. Volgens de Angelsaksische kroniek schrijver Aelfric was Grego- rius met stomheid geslagen toen ie op zijn wandeling over de markt in Rome een stelletje van die Britten in de uitverkoop zag. Ontroerd door zoveel manlijke schoon heid (die blanke huiden, die blauwe ogen!, die blonde ha ren!) informeerde de kerk vorst waar die mooie man nen vandaan kwamen. Toen hij vernam 'aet hi Angli ge- nemnode waeron' riep hij uit: 'Amehoela, dat zijn geen Angelen, dat zijn Engelen In het Latijn, uiteraard: Amen Hula, non Angli, sed Angeli, 'Gelukkig heeft hij nooit ge weten dat diezelfde engelen later een echte heilige heb ben ingeruild voor een hei dense Kerstvent, die ze ijs koud sinterklaas zijn blijven noemen, zij het dan uitge-1 sproken 'Cente Klaas'. Tot slot een verzoek om medeleven met Wim Koek. Engeland is een verdomd moeilijk land voor Anglotie- lea Die zelfde Paul Theroux in een ander boek The Lon don Embassy' zei het zo: i England is a terrible place for Anglophiles'. JOHN O'MILL I iet |en, de de op ste i- bt- er- jn- de, 'an en '-0U vas aar ten ien of- :tje ■eld de hij egd end het de nu .eet top Verkoop, leasing, verhuur, service, onderhoud DE STEM VAN TTRETj AND wf tMm JLmJkm li tJÊLmMm wi JLr Van onze verslaggever GOES - De Zeeuwse leden van de PvdA hebben zater dag hun partijgenoten in de Provinciale Staten zwaar bekritiseerd over hun op- stelling in de zaak rond de reorganisatie van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) in Vlissin- >t name de Vlissingse PvdA- Jegatie, bijgestaan door de West-Zeeuwsch-Vlaamse le- l den, verweten de statenleden een'te lakse houding' Tijdens de vergadering van het PvdA-gewest Zeeland in Goes werd dan ook aangedron gen op een activere rol van de fractie. „Temeer, omdat des tijds vijftig miljoen aan ge meenschapsgelden in het be drijf zijn gestoken", voerde W. Wisse uit Vlissineen aan. Naar aanleiding van de kri tiek besloot het dagelijks be stuur om met de gemeente Vlissingen, de vakbonden en de ondernemingsraad van KMS te bekijken wat er gedaan kan worden om de forse ingreep bij KMS te verzachten. Morrend stemde de leden met dit - door velen als vaag omschreven- voorstel in. Kritiek was er ook op andere zaken. Het gewestelijk bestuur had het afgelopen jaar ver zuimd om 2000 gulden, bestemd voor Derde Wereldprojecten, uit te geven. Die uitgave werd niet gedaan om het gewest uit de rode cijfers te halen. „Ver kiezingscampagnes en de aan schaf van kantoorgerief had den de financiële middelen van het gewest danig aangetast", zo luidde het excuus van het ge westelijk bestuur. Een veront schuldiging die met hoongelach werd ontvangen. Een pleidooi van gedepu teerde W. Don om toch vooral de financiële positie van de PvdA in Zeeland goed in de ga ten te houden was voor het me rendeel van de vergadering re den om in te stemmen met een motie van Theo Post uit Vlis singen om voor volgend jaar alvast 2000 gulden extra op te voeren voor steun aan de Derde Wereld, waarmee het bedrag gelijk getrokken wordt. In het gewestelijk bestuur werden voorts A. van Bakkum uit Hulst, J. Habraken uit Hei kant, A. Huijsmans uit Graauw en G. Doosje uit Oostburg ge kozen. De brandweer neemt de schade op - foto wim kooijman Lerestar niet uit de zorgen Brand in Axel Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De eerste maanden van de vroegere CPC-fabriek in Sas van Gent onder de Cerestar-vlag zijn niet voorspoedig verlopen. Door de verkoopperikelen werd de Sasse zet- meelfabrikant door concurrenten een jaar lang beschouwd als een 'papieren tijger'. Logisch ge volg was dat de positie van marktleider in de sec tor verloren ging. Deze weinig opbeurende beschouwing hield algemeen di- frecteur J. Aikes van de Sasse Cerestar-vestiging zater- f dag tijdens de traditionele huldiging van de jubilarissen I inde fabriekseetzaal. met grote belangen in heel Europa. Als geen ander heeft het concern kennis en begrip van de EG- landbouwpolitiek, waarvan wij zo zeer afhanke lijk zijn. Daarbij is een prima gegeven dat Ferruzzi de zaken op dezelfde schaal, dezelfde wijze en onder hetzelfde mana gement wil voortzetten," zei de lokatie-directeur. het jubileum voorbereid en voor de gelegenheid een huisdrankje gemaakt dat 'Ripper Tipple' heet en, uiteraard, bloedrood is. Wie er de lange rit naar het -toen zeker- van God en mens verlaten East End niet voor over heeft, kan een gereconstrueerde moordscène bij Madame Tussaud aanschouwen. De Ripper is zozeer deel van de Britse misdaadgeschiedenis geworden dat schrijvers over misdaad niet onder een boek over de massa moordenaar uitkomen. Zi] stellen zich de vraag of de moorden alle door één en dezelfde man werden ge pleegd, of dat er andere wa ren, die een voorbeeld volg den. Was de dader de be rooide joodse kleermaker van Poolse komaf uit een van de jongste boeken, een bekend schilder, een arts, een advocaat of de wat vreemde zoon van koningin Victoria, de hertog van Cla rence and Avondale? Speculaties omtrent de identiteit van de Ripp?r zijn er te over, maar bewij zen zijn er niet In de voor bije honderd jaar zijn er andere massamoordenaars in Groot-Brittannië ge weest, zoals de 'Yorkshire Ripper' Peter Sutcliffe, die in 1981 wegens 13 vrouwen- moorden werd veroordeeld, of Andrew Nilsen, die 1983 levenslang kreeg voor zes moorden. De homofiele Nilsen legde zijn slachtof fers onder de planken van een kamer in zijn apparw* ment, zette er 's avonds een in een stoel en voerde d?" gesprekken met het W1*- Later zou hij de lijken n' stukken snijden en die d<» het riool spoelen. Er verstopping ontstaan en o loodgieter zou de brokstik ken vinden en er de pok0 bijhalen. Maar er gaat niets boven Jack the Ripper. „Hij is ee legende", schrijft de Sun day Times. „Wij willen.' hem geloven zoals wij gelV" ven in Dracula en in kerstman." toonde zich niettemin I verheugd over het feit dat de fabriek en de andere Europese vestigingen van de Ameri kaanse zetmeelgigant overge- nomen waren door het Ita- liaanse concern. Aan deze overname zaten, volgens Aikes heel wat plussen, i „Ferruzzi is een zeer sterk,ex pansief en dynamisch bedrijf Van der Wege (links) overhandigt een van de jubilarissen een geschenk foto wim kooijman Volgens Aikes was de ge- vrij. De zetmeelindustrie gaat slaagde overname geen reden door een moeilijke periode. De om stil te zitten. „We zijn als oorzaak ervan ligt in een aan- Cerestar nog lang niet zorgen- zienlijke overcapaciteit. De markt is overvoerd en de prij zen zijn op onverantwoorde wijze gedaald", vervolgde hij. De algemeen-directeur zei echter te verwachten dat de verloren marktpositie door een gezamenlijke inspanning van personeel en eigenaren moge lijk zou zijn. Kostprijsverlagende produc tie-en werksystemen, alsmede een goede klantenservice noemde Aikes als voornaamste strijdwapens voor de toekomst. Na de inleiding van Aikes nam technisch directeur I. van de Wege het woord. Hij reikte ge schenken uit aan verschillende jubilarissen, werknemers die met pensioen gingen en mede werkers die vervroegd waren uitgetreden dit jaar. Een bijzonder woord van waardering had Van de Wege voor W. Guinau uit Westdorpe, die vijftig jaar in dienst van het Sasse bedrijf was. Guinau kon als vijtienjarige jongen aan de slag bedieningsman op de 'Koperen Co', een van de productie-afdelingen. In 1943 belandde hij bij de bewakings dienst van het bedrijf. Via por tier, eerste bewakingsman klom de Westdorpenaar op tot hoofd van de bewakingsdienst. Naast zijn reguliere werk droeg hij zorg voor de EHBO- bedrijfscursus. Van de Wege roemde Guinaus collegialiteit en betrokkenheid en overhan digde hem een envelop met in houd, alsmede een geschenk. Daarna reikte H. Spaans na mens de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel getuigschriften en ere penningen uit aan de jubilaris sen. Naast Guinau werden V. de Coninck, R. van Kwikkelberg- he, G. van Heese, R. van Vlaan deren, M. de Clercq, A. van Branteghem, F. GrefJ. Aerens, G. Coppieters, R. van Acker, H. Timmerman en J. Albicher ge huldigd voor hun 20-jarig dienstverband. TERNEUZEN BRUINISSE - Door nog onbekende oor zaak liep zondagmiddag de Duitse binnenvaarttanker Dettmar 21 op het Mastgat, de vaarweg tussen Schouwen Duiveland en Bruinisse aan de grond. Het schip was ge laden met 1300 ton kerosine, waarvan een klein gedeelte ontsnapte en in het water terechtkwam. Door snel in te grijpen wisten vandaag fle scnade wordt opge- medewerkers van Rijkswater- nomen Van de 1300 ton vlieg- stoat en de rijkspolitie te water tuigbenzine, waarmee de tan ker was geladen, is ongeveer 20 ton in het water gekomen Rond 950 ton kerosine is in een andere tanker overgepompt. De resterende hoeveelheid zal maandag in een andere tanker worden gepompt. een milieuramp in het Ooster scheldegebied te voorkomen. Het ongeval gebeurde in I dichte mist. Toen de Dettmar I aan de grond liep begon het j schip te plooien. Uit de ont- stane scheur in de scheepsbo- dem ontsnapte een kleine hoe- I veelheid vliegtuigbenzine. t Aanvankelijk vreesden de E hulpverleners dat het gat in het schip groter zou worden. I De binnenvaarttanker is gis- I ™avond om ongeveer 20.15 uur 1 hij hoogwater vlot gekomen en paar Bruinisse gesleept, waar (ADVERTENTIE) gedlpl. orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN Miri dwdwdn SPREEKUUR Volgens afspraak tel. 076-148168 orthop. schoenen, iemor orthop. schoenen steunzolen en Inlays voor alle sport-en trimschoenen Teteringsedljk 60, Breda Grote Zwanenstraat 21. Hulst (2.VI.) De nieuwe ridders met hun medaille. foto wim kooijman I VLISSINGEN - Twee leden van de Algemene Inspectie lvilenst (AID) zijn zaterdagmorgen op het terrein van de InTi n aan Vlissingse binnenhaven slaags geraakt Imet achttal onbekenden. I hen n eindie verder werd Ide weg versperd door twee l en "etkdmende vrachtauto's IJ.®®11 Personenauto. Daaruit tieauto liep door de schoppende en trappende mannen enkele deuken op. Beide agenten wer den bedreigd, waarna ook deze het terrein weer verlieten. Uitdrukkelijk maakte gis- Van onze verslaggever AARDENBURG - Het legioen van de ridders in de Kikkerorde groeit ge staag. Afgelopen zaterdag werden weer vijf mensen die zich voor de Aardenburgse gemeenschap verdien stelijk hebben gemaakt, bijgeschre ven in de registers. De onderscheiding ging dit jaar naar de Belgen Maurice van Damme en Ivan de Wilde, de muzikanten Omeir de Vriend en Anton Leenhouts en de ambtenaar Jan de Feijter. De ceremonie protocolair werd zater dag voor de veertiende keer voltrokken in het Aardenburgse stadhuis. Het plaatse lijke evenementencomité, onder voorzit terschap van E. Cuelenaere, bijgestaan door het voltallige college van burge meester en wethouders, reikte in de bur gerzaal de onderscheidingen uit. De plechtigheid werd muzikaal onder steund door het Aardenburgse muziekge zelschap de Blaasuuln. De Vriend en Leenhouts, beiden 61 j aar, werden geridderd vanwege hun muzikale verdiensten. Beide muzikanten zijn al vijftig jaar lid van de plaatselijke fanfare en hebben te kennen gegeven daar nog geruime tijd deel van uit te zullen maken. De Belg Van Damme kreeg de Kikke rorde -zoiets als de Leopoldorde, maar dan nog iets hoger, zoals hij zelf stelde - voor zijn bemoeienissen met de Smokkel route, een toeristische trekker van Aar denburg. Zijn landgenoot De Wilde mocht de groene kikker in de burgerzaal kussen wegens zijn inzet op het gebied van ver broederingsactiviteiten tussen de grens gemeenten. De Feijter was voorgedragen door het gemeentebestuur, omdat de man een grote verdiensten voor de kern Sint- Kruis heeft gehad op het gebied van de stads-en dorpsvernieuwing. Opmerkelijk was het optreden van bur gemeester E. Jongmans van Aardenburg, die na de uitreiking van de onderschei dingen, inging op de waarde van de Kik kerorde. „Het lijkt me verstandig om vol gend jaar te komen tot een herwaarde ring van de orde. Het legioen van onder scheidenen groeit alleen maar en het is nuttig om de eisen van verdiensten enigs zins aan te scherpen. Verder pleit ik voor het jaarlijks huldigen van maximaal zes personen", stelde Jongmans. Ook vond hij dat het evenementenco mité, als comité van aanbeveling, een stap terug moest doen. „We moeten mensen in de gemeente Aardenburg de kans geven om mensen uit hun midden voor te kun nen dragen", vervolgde hij. Het evenementencomité van Aarden burg moet, volgens Jongmans, volgend jaar haar vleugels uitslaan en haar pro motionele activiteiten meer gestalte gaan geven. Dit in samenspraak met gemeen tebestuur. Na afloop van de uitreiking nuttigden de 'nieuwe kikkers' in cafe de Roode Leeuw in Aardenburg de traditionele erwtensoep met brood. Volgend jaar vindt in de Kikkerstad de huldiging voor de vijftien keer plaats. Dan zullen alle ge- ridderden, inmiddels al een horde van meer dan honderd mensen, uitgenodigd worden voor de opgewaardeerde acade mische zitting. een J;n,de a°ht mannen, die termiddag een woordvoerder biig int* yan AlD-voer- van de Vlissingese politie be- Posinol„ - en vervolgens kend dat de acht geen vissers ie auf?" "j het werk stelden waren. Wel zei hij dat het inci- de n n kantelen. Om- dent als zeer ernstig wordt be- frokkenT™130^ te groo'; was> schouwd en noemde het een teni„ AID-mensen zich vorm van openlijke geweldple ging met vernieling. De AID-mensen reden het terrein van de ïemtJ??anïa Sewaarschuwde C1®* van Vlissingen aar 2, surveillancewagen de ^mijn. Ook de poli van de vismijn om streeks vier uur op bij het bin nenvaren van twee Arnemui- dense vissersschepen. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De Sasse loco-burgemeester J. Plat- schorre hekelde zaterdag ochtend tijdens de jaarlijkse huldiging van jubilarissen van het zetmeelbedrijf Ce- restar (CPC) het milieu-be- leid van de rijksoverheid. De nieuwe hinderwet om schreef de Sasse bestuurder als 'een regeling met onbetaalbare eisen.' „Het is mijn stelligste over tuiging dat we hier te maken hebben met een wet die op een vrije woensdagmiddag in elk aar gezet werd", stelde Plat- schorre. De loco, die de afwezige bur gemeester J. van Rest verving, vond niettemin dat bedrijven en overheden oog moeten heb ben voor het milieu. „Dat is ge woon een plicht, maar daar voor moeten we welke kunnen rekenen op een gedegen wetge ving en de huidige wet voldoet SS Van onze correspondent AXEL - Bij een brand in textiel- en lederenboetiek :;§ij; Carma aan de Noordstraat te Axel is zaterdagavond 1; het gehele interieur vernield. SS De brand die omstreeks half tien door voorbijgangers werd S£ ontdekt, is volgens de politie vermoedelijk opzettelijk ge- iSjlj sticht. SS Door snel ingrijpen van de Axelse brandweer kon erger SS worden voorkomen. Een achter aan de winkel grenzende SS woning liep slechts wat licht rook- en waterschade op. De SS eigenaar J. V. uit Axel is tegen brand verzekerd. Hoe groot Van onze correspondent SAS VAN GENT - Nostalgie uit vervlogen tijden en een gezellig, gemoedelijk Sas' onderonsje. Zó is de dit week einde in de evenementenhal van de Sasse Vlaanderen ge houden Anneke Grönloh-reünie het best te karakterise- niet voldoende om de mensen te vrijwaren van milieuproble men", aldus Platschorre. Hij stelde verder dat de be drijfsleiding van de Sasse ves tiging van Cerestar kon reke nen op steun van de lokale overheid in het streven naar een betere hinderwetverorde ning. ren. De reünie -een initiatief van het Sasse donateursgezelschap Club van 111 - was een herha ling van het vooral voor wat oudere Sassenaren gedenk waardige carnavalsbal van 9 februari 1963. Toen barstte tij dens het optreden van zangeres Anneke Grönloh de oude feest zaal van de Glasfabriek zowat uit haar voegen. Vijftienhon derd bezoekers woonden het bal toentertijd bij. Zaterdagavond deden de carnavalsvierders van toen het nog eens dunnetjes over. Dit maal in de Vlaanderen, maar wederom met medewerking van Anneke Grönloh, aan wie de tand des tijds schijnbaar voorbij gegaan is. Woordvoer der Paul de Schrijver zater dagavond in de Vlaanderen: „We hebben zeker 7- tot 800 mensen binnen, overwegend de echte Sasse carnavalsvierders van bijna middelbare leeftijd. Ook van buiten Sas van Gent zijn mensen speciaal naar dit feest gekomen om de sfeer van weleer terug te proeven. Wat ik hier vanavond zie voldoet vol ledig aan onze verwachtingen". Die sfeer bleek ruimschoots aanwezig. Er werd als vanouds gedanst en de gemoedelijke, ontspannen carnavalssfeer van vroeger herleefde in volle glo rie. Wim Remery, in 1963 nog Prins Nozemius en zaterdag presentator van de nostalgi sche carnavalshappening, heeft zich in zijn element gevoeld. Als persoonlijke vriend van Anneke Grönloh confronteerde hij de succesvolle zangeres in het programma-onderdeel 'In de hoofdrol' met de oude be kenden uit 1963. Daaronder in middels wat ouder geworden Sasse carnavalsprominenten als Goossen, Guust Inghels en Magie Marqo. Prins Mario I van de Betekoppen verleende Anneke Grönloh de hoogste carnavalsonderscheiding, de Orde van de Gouden Biet. Co Torbijn benoemde de er varen showvrouw als be schermvrouwe van de Club van 111. Anneke Grönloh -be geleid door The Dennis Sweet Band- zong zaterdag ook de tophits van toen als Brandend Zand en Paradiso. Met haar Tina Turner-act bracht zij jong en oud in vervoering. Van onze verslaggever TERNEUZEN - In het ka der van de samenwerkings- kring Groot-Terneuzen is J. Voeten uit Vogelwaarde per 1 januari door bisschop H. Ernst van het bisdom Breda benoemd tot pastor voor Groot-Terneuzen. Pastor Voeten is momenteel werkzaam in de parochies Koe wacht, Heikant en Sint-Jan steen. Met ingang van volgend jaar verricht hij pastorale werkzaamheden in Sluiskil en in de beide parochies in Ter- neuzen. VLISSINGEN - De 25-ja- rige Vlissinger R. D. is vrij dagavond bij een steekpar tij zwaar gewond geraakt. De man, die drie messteken in de buik kreeg toegediend, werd met spoed overgebracht naar een ziekenhuis in zijn woon plaats waar operatief ingrijpen noodzakelijk werd geacht. Hij was gisteren buiten levensge vaar. De dader, de 35-jarige Vlis singer O. J., die tegenover de politie verklaarde uit nood weer te hebben gehandeld, is ingesloten. J. kreeg vrijdag avond omstreeks 23 uur in een café aan de Vredehoflaan ruzie en zou door D. zijn geslagen. Dat zou ook gebeurd zijn op straat nadat hij het café had verlaten. Op een gegeven mo ment trok J. een mes en stak blindelings toe.

de Stem | 1987 | | pagina 5