Handbal voor Schuurs serieuze aardigheid Van Basten wil geen pijn meer 'ER WORDT NIET MEER GEFORCEERD' Konijnenberg als voorspringer naar Winterspelen VCORW lelijk spel tontenisse DE STEM EXTRA MAANDAG 14 DECEMBER 1987 DE STEI SPORT! Geen actiefoto Serieuzer Spoor trekken TENEUZEN - Vier speld in de basketb; klfse dames speelde te<ns een derby. Met i te.n aan recht te hebt (Rangschikking. Afgescheurd BADHOEVEDORP (ANP) - Pijn was twee jaar lang niet uit de voetballoopbaan van Marco van Basten weg te denken. Gipsverband Voor de buis Angst HAARLEM (ANP) - Het treft dat Lambert Schuurs van autorijden houdt. Tij dens de Haarlemse hand- balweek, waarin hij topsco rer werd met 33 doelpunten en tevens werd uitgeroepen tot beste speler, liet de Lim burgse international dage lijks zo'n vijfhonderd kilo meter onder de wielen weg glijdea Hij kon niet gemist worden op zijn werk in Sit- tard. Handballen blijft een serieuze aardigheid voor de Sittardiaan, zijn werk als bedrijfsleider in de textielveredelingsfirma van zijn vader geniet absolute prio riteit Die plichtsbetrachting is in feite ook de reden dat de Ne derlandse handballer van het jaar voor zijn sportieve bezig heden nog geen emplooi in het buitenland heeft gevonden. Patrick van Olphen, Henk Groener, Wil Jacobs en Jan Willem Hamers hebben inmid dels hun grenzen verlegd en zijn daar - sportief en finan cieel - geenszins slechter van geworden. De 25-jarige Schuurs trok vier jaar geleden al de aandacht van de veelvou dige Westduitse kampioen Gummersbach. De verant woordelijkheden in Sittard hebben hem er van weerhou den toe te happen. Ook toen de gerenommeerde club uit de sterke Bundesliga enige maan den geleden een hernieuwde aanbieding deed. Schuurs beseft dat hij zijn kwaliteiten in het soms op vrij worstelen lijkende werk aan de cirkel nog verder kan ont plooien als hij sterkere tegen standers zoekt. Zelfs nu Sittar- dia in de eredivisie al zo veel punten heeft verloren, dat af scheid genomen kan worden van de landstitel, kent Schuurs binnen de grenzen zijn gelijke niet. „Als ik weg ga, doe ik dat ze ker niet voor het geld", zegt Schuurs, wiens vader de club bestuurlijk leidt. Zo lang het gewild is kledingstukken te voorzien van teksten, is zijn maatschappelijke positie vrij zeker. Daarom trekt het Lambert Schuurs: niet voor het geld naar het buitenland. Schuurs niet zich enige keren per week naar België te spoe den, waar een aantal uitge speelde handbaltoppers profi teert van het sterk gesponsor de, maar kwalitiatief povere clubhandbal. „West-Duitsland kent de sterkste competitie. Alleen daar en mogelijk in Zwitser land en Spanje zou ik wat kun nen opsteken. In die laatste twee landen kennen ze mij niet zo. Duitsland trekt wel. Maar mijn voorwaarde is dat het niet te ver van Limburg mag zijn. Er zijn natuurlijk grenzen aan mijn liefde voor het autorij den". Bondscoach Ton van Linder deelt die opvatting. Volgens de technische directeur van het NHV doet de 116-voudige in ternational er goed aan voor taan tegen jongens van eigen kaliber te gaan handballen. Van Linder liet zich na de ope ningswedstrijd in Haarlem zelfs ontvallen zijn troef van wereldniveau te achten. Voor alsnog speelt het team als ge heel in de laagste klasse van de internationale rangorde. Medio februari kan in Portugal de sprong naar de middengroep weer eens worden gewaagd. Schuurs speelde al drie we- reldtiteltoernooien in de B- klasse. Al op achttienjarige leeftijd was lij er in 1981 bij. Een jaar eerder debuteerde Schuurs voor Sittardia in de zwaar beladen ontmoeting met streekgenoot Blauw Wit. Guus Cantelberg, toen trainer bij Sittardia, meende dat Schuurs het zware werk in de punt van de aanval best aankon. Zo'n acht jaar staat Schuurs al in de vuurlinie. „Ik heb leren accepteren dat verdedigers zich allerlei middelen veroorloven om mij te stoppen. Scheids rechters laten te veel toe. Ik voel mij nogal eens benadeeld". De irritatie die dat tot gevolg heeft, weet Schuurs de laatste jaren aardig te verbergen. In het begin van zijn internatio nale loopbaan wilde het nog - FOTO DE LIMBURGER wel eens tot een opstootje ko men, nu neemt hij trefzeker wraak. In een belangrijke fase van het duel met Roemenië miste Schuurs twee keer een vrij simpel ogende break out. Volgens Van Linder bleek op die momenten, dat Schuurs een uitputtende week achter de rug had. „Alleen een beetje pech", stelt Schuurs daarentegea Door in de zomermaanden aan triathlons mee te doen, heeft hij dit seizoen nog aan kracht en conditie gewonnen. Gerrit Jan Konijnenberg: voor de kachel op de ski's. - FOTO ANP UTRECHT (ANP) - Met spanning wacht Gerrit Jan Konijnenberg op de telex van de organisato ren van de Olympische Winterspelen in Calga ry, die zijn optreden bij het evenement moet vei lig stellen. De 24-jarige schanssprin ger uit Utrecht ontving in maart bij de finale van de strijd om de wereldbeker in Oslo een uitnodiging tij dens het Olympische schanstoernooi als voor springer uit te komen. De telex moet de uitnodiging bevestigen. „In maart waren alle schansspringers verzameld bij de finale van de wereld beker in Oslo. Daar heb ik Roy Anderson ontmoet, die de Spelen kwam promoten. Hij vroeg of ik in aanmer king kwam voor uitzending naar de Spelen. Gezien de norm van het IOC zou ik kunnen deelnemen. De beste vier van elk land kunnen worden ingeschre ven. Het Nederlands Olym pisch Comité stelt echter zwaardere eisen, waardoor ik niet op een voordracht hoef te rekenen. Anderson deed toen het voorstel als voorspringer naar Canada te komen. Alleen moest ik dan wel mijn reis- en ver blijfskosten voor eigen re kening nemen. Na toezeg gingen van sponsors en de Nederlandse Skivereniging heb ik Anderson per telex laten weten, dat de kosten geen probleem zijn. Nu wacht ik op de bevesti gende telex vanuit Calgary. Als die er is, vertrek ik eind januari", zegt Konijnen berg. De 24-jarige schanssprin ger vestigde vorig jaar de aandacht op zich door als eerste Nederlander deel te nemen aan de traditionele Nieuwjaarswedstrijd in Garmisch-Partenkirchen, een van de wedstrijden van het belangrijke vier schan sen-toernooi. De Utrechter kreeg een enorme toeloop van journalisten te verwer ken. Aangezien er geen ac tiefoto van de schanssprin ger voorradig was, moest Koijnenberg zelfs thuis voor de kachel op de latten poseren. De twee vluchten van de schans in Garmisch- Partenkirchen leverden de Utrechter naast veel publi citeit ook een Nederlands record op. Bij zijn eerste sprong landde Konijnen berg na 64 meter op de pis te.' Hij eindigde daarmee wel in de achterhoede, mhar zijn naam was geves tigd. „Mijn optreden heeft veel log gemaakt. Daarna heb ik talrijke uitnodigingen voor wedstrijden ontvangen. In de zomer ben ik naar een trainingskamp in Tsjecho- slowakije geweest. Daar heb ik met de nationale ploeg geoefend. Dit seizoen ga ik me meer richten op de strijd om de wereldbeker, in Lake Plaeid Na de wedstrijd in de Verenigde Staten keer ik terug naar Europa, waar ik het vier schansen-toernooi afwerk. Niet alleen de wedstrijd in Garmisch-Partenkirchen, maar ook in Oberstdorf, Innsbruck en Bischofsho- fen kom ik aan de start'V vertelt de schansspringer enthousiast. De vele uitnodigingen heb ben ervoor gezorgd dat Ko-i, nijnenberg zich nog serieu zer met zijn sport is gaan.; bezighouden. Hij stopte met fl zijn studie bestuurskunde 0 aan de Universiteit in Lei-j den. „Ik miste veel colleges f en raakte steeds verder achterop. Dan heeft het geen zin door te gaan. Ik nu een part-time opleiding in de pr-sfeer volgen. Dan kan ik zelf mijn lespro gramma bepalen. Ik kon een baan krijgen bij mijn materiaalsponsor, maar die heb ik laten schieten. Je hebt nu eenmaal diploma's nodig in dit land". De Tsjechoslowaakse trainingsstage heeft hem in technisch opzicht veel op geleverd; voor de mentale bijstand stapte hij, zoals veel Nederlandse sporters, naar sportpsycholoog Ferdy Oyen. „Het klinkt gek, maar ik voel dat zijn begeleiding me sterker heeft gemaakt De mental training bestond uit het be kijken van videobeelden van schanswedstrijden. Door optimale sportpresta ties te observeren, ga je zelf ook beter presteren. Laatst maakte ik een Telemark- landing. Nooit geleerd, maar wel veel op de video bekeken. Het heeft dus ef fect", legt de schanssprin ger uit „De vooruitgang moet nu blijken in de we reldbekerwedstrijden". Op de Olympische helling in Calgary moet Konijnen berg het spoor voor de wed strijddeelnemers trekken „Ik ben blij dat ik op deze manier toch de Spelen kan meemaken. Het is natuur lijk anders dan een echte wedstrijd. Je mist de span ning. Maar ik ben in ieder geval aanwezig en dat maakt veel goed". In oktober maakte Ko nijnenberg kennis met de helling aan de rivieroever in Calgary. „De schans ziet er imposant uit. De facili teiten voor de springers zijn perfect". Van enig gevaar wil Konijnenberg niets we ten. „Tijdens trainingen moet ik de schans ook zelf prepareren. Dus dat zal in' Calgary geen probleem op leveren". Met moeite heeft de schansspringer het geld voor de trip naar de Spelen bijeen kunnen krijgen. De financiële steun van de Ne derlandse sportfederatie viel dit seizoen weg. „De bezuinigingen bij de NSF hebben ook mij getroffen. De subsidie dekte een groot gedeelte van mijn uitgaven. Daar tegenover staat dat de persoonlijke begeleiding goed is; daar profiteer ik weer van. Maar de finan ciële situatie blijft moeilijk. Ik heb een sponsor voor vliegreizen en voor mate riaal. De verblijfskosten betaal ik zelf. Het kost veel inspanning geld te vinden voor een sport, die in Ne derland nauwelijks publi; citeit krijgt. Maar als ik bij de Spelen aanwezig ben, wordt het vinden van geld schieters een stuk gemak kelijker". Van onze schaakedewerker AXEL - In ie landelij schaakcompetie slaagi geen van de Seuwse verte genwoordiges er in win; te boeken. Zwel HWP 1 a RWP 2 kwri tot een pui tendeling, twijl Ternei zen verloo van het u Roosendaalafkomstige l Pion. JIWP-CHAIOIS EUR( pOORT 5-!- Evenals vori jaar werd r een spannenc partij tussf beide teams g« streden. Lorde het toen nc een kleine oerwinning op vo< jjVVP, dezeeer bleef de balai volledig i evenwicht „Mi! schien haer iets meer ingezc ten, maant is nakaarten," a dus WalfeCardon. Kees Niei welink oierstreepte opnieu zijn ster! presteren en zet Van cze basketbalmedewerker Et topper viel te bewond Etwee koplopers zonder e Souburg 3, moesten one s was. I een fanatieke ontmoet ok de Oostburgse equipe aa ;t langste eind. In de eerst} ,asse heren speelde BC j iet een nieuwe coach, I oede partij. In de twe I Jasse dames toonde het tea an BV Oostburg zich sterke an tegenstander Marathon 4. ste klasse dames: VOOR VAARTS 2-VOORWAARTS S17-74 - Beide teams werden ee helft begeleid door coach Lu Oierickx. Het eerste tear efende de meegekregen op lacht optimaler uit Tegen ee nuwachtig spelend Vooi «aarts 2 werd agressief pressi litgeoefend en op de break ge eld. Dit leverde een fit ende start op. Snel was het 0 10. Voorwaarts 2 deed veel te ug en kwam bij tot 9-1 iierna was het gedaan voc het tweede team en begon d wedstrijd voor Voorwaarts ok na de 9-43-ruststand gin nen goed door. Coach Dierick verplichtte het tweede teai erk verdedigend te speiei aar conditoneel was het eer ste team sterker. Zodoende bt aaide Voorwaarts 1 de nodig stpunten. Bij Voorwaarts was er een meer dan bev gend heroptreden van Mar van de Bulcke te melden. lerste klasse heren: BC Sü DYNAMO'70 2 75-67 jgoede wedstrijd met een gelij opgaand karakter," typeerd BC Sas-woordvoerder Overdijk de wedstrijd. 'akke Sasse start veroor .aakte een redelijke achtei pand. Toch boog men collecti< Spelend tegen het eind van d orste helft deze achterstan naar acht punten vooi Na rust hetzelfde spel prima draaiende B' i met nieuwe playing-coac Vervaet, kende zelfs ee voorsprong van 19 pun Zoals helaas gebruikelij1 BC Sas ook nu in d minuten in. Zodoend de grote voorsprong t< punten. »eede klas heren: BV OOST i onze tennismedewerker JLST - Koploper Honte sse verspeelde in de Hul ti rse damestenniscompeti we een punt tegen Abbee rwijl 't Boemeltje via ee: ""-overwinning op Hi fjstaanvoerder Honteniss °P een punt is genaderd. 5h™,!hde koploper in poule h laato weliswaar de eerst aats- maar de 8-0-ove iesne£? 7 6! C >*haalde De Lei vSJ zÜge op Eikenhof :°PPositte daarmee ziP UITSLAGEN t Boemeltje-Hol 8-0 0-8, 2-De Lelies 1, Axel 1 „Ties 1-7 len-Nederland nog een medi- cijnkuur gekregen van KNVB- arts Kessel. Die was ontste king-remmend en pijnstillend en leek te helpen. Enkele dagen later was het weer mis. Uitein delijk heeft Marti met een stress-foto, waarbij het ge wricht gekanteld wordt, de blessure kunnen localiseren". Bij de operatie, pas gedaan na een positief advies door de on partijdige chirurg Villadot in Barcelona, bleken de twee bui tenbanden van de rechterenkel afgescheurd, werd er kalkvor- ming op de wreef weggehaald, een losgeraakt beentje verwij derd en een ander botje vastge zet. „Het moet nu allemaal weer goed komen. Dat ik zo lang heb kunnen doorvoetbal len, heeft veel met de spier kracht in mijn enkel te maken. Die spieren hebben de taak van de banden opgevangen. Boven dien werd de enkel altijd geta- ped. Daar kon ik niet meer bui ten. Ik ga nu voorzichtig reva lideren. Al dat geren van fysio therapeut naar fysiotherapeut hoeft voor mij niet meer. Er wordt niet meer geforceerd", is de overtuiging van Van Basten, die dagelijks uit Milaan wordt gebeld. De 23-jarige Van Basten volgt de gebeurtenissen bij Ajax, nu hij in Nederland is, op de voet. De conclusies van tech nisch directeur Cruijff, dat Bosman een voorbeeld moet nemen aan te jong naar het buitenland uitgeweken spelers als Kieft en ook Van Basten, schaart de jeugdige miljonair in de categorie eigenbelang. De keuze voor Italië blijft volgens Van Basten ook sportief ge rechtvaardigd. De problemen bij Ajax ziet hij met lede ogen aan. Hij mijmert: „Als Rijk aard, Silooy en ik waren geble ven en er was één goede aan koop gedaan, dan had Ajax nu een elftal gehad dat de strijd met teams als Real Madrid en Bayern had aangekund. Johan zoekt nog steeds een opvolger voor mij. Toen ik de naam Larsson in de kranten las, dacht ik aan die spits van Mal- mö, Lars Larsson. Die had in het Ajax-spel gepast, technisch vaardig en intelligent. Maar het bleek om de centrale verde diger Peter Larsson te gaan". Gewrichtspijn, eerst in de linker, daarna in de rechteren kel, vergalde het spelplezier, dat zelfs een der best be taalde voetballers van Europa nodig heeft om tot opti male prestaties te komen. Van Basten wil na de tweede operatie in één jaar, nu aan de rechterenkel, slechts een her stel zonder pijn. „Ik ga niet meer forceren. Dat heb ik lang genoeg gedaan. Ik neem dit keer de tijd. Dan ben ik maar wat later speelklaar voor AC Milan", zo schildert de acht- tienvoudige international zijn kijk op blessureleed in het schoonouderlij k huis te Bad hoevedorp. Een dikke twee weken na zijn operatie in het Prinsengracht ziekenhuis te Amsterdam houdt Van Basten nog vol strekte rust Het in een gips verband gevatte rechterbeen rust op een uitgeschoven lade van het wandmeubel. „Ik houd me rustig. Ik kan met dat gips verband gewoon niets. Fietsen of bewegen is er niet bij. Dan doe ik dat ook niet Op 10 de cember, een dag na Nederland- Cyprus deel twee, krijg ik loop- gips. Rond de Kerst gaat dat er af. Dan vraag ik professor Marti of hij met de artsen in Italië wil bellen. Ik wil eerst in Nederland nog een weekje wennen aan het bewegen zon der gips. Zwemmen en zo. In Italië zullen ze me wel eerder terug wUlen hebbea Met loop- gips desnoods, maar dat doe ik niet. Na de jaarwisseling vlieg ik naar Milaan. Dat zal wel één dag voor AC Milan-Napoli worden". Dat duel wordt 3 ja nuari gespeeld. In Milaan gaat Van Basten zonder de pijngrens te over schrijden werken aan zijn re validatie. De 23-jarige schutter rekent op een periode van zes weken. „Het kan zowel mee- als tegenzitten. Dan moet je re kenen met een hersteltijd van vier tot tien weken. Ik wil ech ter niet meer met pijn spelea Dat werkt niet, heb ik gemerkt. In Italië heb ik na de beker wedstrijden, die redelijk gin gen, niet meer gepresteerd. Op een bepaalde manier kwam ik toch niet in mijn spel, omdat ik niet helemaal fit was. Fysiek moet ik dus in orde zijn, wil ik straks in de slotfase van de Ita liaanse competitie van beteke nis zijn voor AC Milan". Van Basten rept nog niet over de eindronde om het Europees kampioenschap, van 10 tot 25 juni in West-Duitsland. Dat heeft zijn redenen. De voetbal ler heeft onderhuids de war rige gebeurtenissen tijdens en na Nederland-Cyprus nog niet verwerkt. „Ik zat op 28 oktober noodgedwongen thuis voor de buis. Dan wordt er na zo'n ge beurtenis van alles geroepen. Ik heb toen echt gedacht dat het voorbij was met onze kan sen op West-Duitsland. Nu zijn we er na de uitspraak van de beroepscommissie weer dicht bij, maar ik heb nog steeds het gevoel dat er nog iets te gebeu ren staat, waardoor we er toch niet komen. Ik vertrouw het nog steeds niet", aldus de inter national, die niet zal opdraven in De Meer als supporter van het Oranje-elftal, dat het nog een keer mag proberen tegen Cyprus. Trek in het te ver wachten feest na afloop heeft de nuchtere Van Basten ook niet „Met dat gips kan ik toch niet in de polonaise". Van Bastens angst voor een eventuele afwezigheid bij het eerste grote internationale toernooi dat het Nederlands elftal in acht jaar gaat afwer ken, zal ook ingegeven zijn door het enkelleed van de laat ste twee jaar. In maart 1986, bij een bekerwedstrijd tegen de amateurs van RCH, raakte Van Basten, in het seizoen waarin hij met 37 treffers Europees topscorer werd, geblesseerd aan de linkerenkel. Negen pijn lijke maanden later volgde de Marco van Basten: „Dat ik zo lang door heb kunnen voetballen, heeft veel met de spier kracht in mijn enkel te maken. Die spieren hebben de taak van de banden opgevangen. - FOTO ANP operatie door de al vijftien jaar in Amsterdam actieve Zwit serse professor Marti. Van Basten omschrijft die operatie als veel lichter dan de ingreep, die hij 13 november aan de rechterenkel onderging. „Die eerste keer heeft Marti een stukje bot net boven de hiel weggehaald. De banden waren toen echter niet aangetast. Ik kreeg een speciale gipsspalk, die ik kon afdoen. Ik ben vrij snel gerevalideerd. In Zwitser land, in Thyon 2000, heb ik toen een prima tijd gehad. Nu was de ingreep veel gecompliceer der. Enkele dagen voor de eer ste operatie werd ik tegen Gro ningen door Olde Riekerink aan de binnenkant van de rechterenkel geraakt. Zonder opzet, maar het kwam hard aan. Op foto's was lange tijd niets te ontdekken. Zelfs de scan met een speciaal apparaat gaf geen beeld van een blessu re. Het zou dit kunnen zijn, het zou dat kunnen zijn, zeiden de doktoren. Ik heb vlak voor Po-

de Stem | 1987 | | pagina 14