ëvën UITBLAZEN Top is geen succes en ook geen mislukking jnVifj Europa zonder begroting duurder uit Duitse liberalen staan voor onliberaal besluit Meer rui beroepss in basisv MEDICUS mode Oog in oog met Neneng VOLGENS MEESTE AMERIKAANSE COMMENTAREN; DE STEM COT De spaarders DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 12 DECEMBER 1987 WIM KOCK DE STEM PESTEM BINNEN MINISTERS SNIJDEN MET ONENIGHEID ZICHZELF IN VINGERS DEN HAAG - Eutha blijft ook in de toe strafbaar. Het kabinet een wetsvoorstel naa Tweede Kamer ges waarin medici die eut sie plegen worden bec met een maximale stra 4,5 jaar cel. HALSTRAAT 17-BR DINSDAG. Gisteren in Agadir scheen de zon en ook vanmor gen op zee, onderweg naar Madeira, gedraagt het weer zich eindelijk volgens de boekjes van de tour operators. De koffie en de lunch worden geserveerd op het Marquee Deckhet met een vrolijk blauw-wit gestreept tentdoek getooide zonnedek, waar ook het zwembad zich be vindt. Daar voltrekt zich de Splash Partyin het dagpro gramma omschreven als 'spel letjes in het zwembad'. The Cruizers treden om half twee al weer aan om in de Lido Lounge de Sangria Party op te luiste ren. Het blijkt leuk om eens een flink deel van de dag op zee te zijn. Meestal vaart het schip 's nachts. Vanmorgen heb ik eindelijk oog in oog gestaan met Ne neng, de tot dan toe onzicht bare weldoenster die dagelijks twee keer mijn hut op orde brengt, tot en met het keurig gevouwen puntje aan het uit einde van de toiletrol; die elke morgen het weerrapport van zeven uur onder mijn deur doorschuift; die elke avond een After Eight op mijn hoofdkus sen deponeert; die me daarbij steeds Sweet dreams - des beaux rêves - siisse Trdume toewenst en bij wie ik tot twee uur in de nacht het ontbijt voor de vol gende morgen kan bestellen door simpelweg een bestelbon aan de deurkruk in de gang te hangen. Vanmorgen heb ik het ontbijt in de hut besteld, om er zeker van te zijn dat ik op tijd wakker ben. Getik op de deur. Een beetje dringend. Ik schrik wak ker. Dat moet Neneng zijn! Ik spring uit m'n bed, haal de vin gers door m'n haar, trek m'n pyjama recht en open de deur. Daar staat ze met m'n zachtge- kookte eitje en de rest. Mooi, vriendelijk en zwijgzaam. Veel te mooi om de hele dag on zichtbaar bezig te zijn in de in gewanden van het schip. „Thank you, Neneng", zeg ik met m'n handen vol en ik pro beer in mijn stem ook erkente lijkheid te laten klinken voor al die andere diensten die ze me dagelijks bewijst, „thank you very much indeed." Zij trekt de deur voor me dicht. Voor het Filipijnse perso neel is het, dunkt me, aan boord hard aanpoten. Van de vroege morgen tot de late avond zie je steeds dezelfde ge zichten in de lounges en restau rants, achter de bars en in de winkel. Ze doen hun werk vriendelijk, hoffelijk en zeer at tent. Ze zijn hulpvaardig en ge dienstig zonder een spoor van onderdanigheid. Het moet in hun Filipijnse aard liggen, je kunt het zo niet leren. Wat ze precies doen als ze niet hoeven te werken, komen de passagiers niet te weten. Ze huizen achter deuren waar Crew Only op staat. Veel meer dan slapen kan het niet zijn. Er zijn weinig havensteden in de wereld die zo mooi gele gen zijn als Funchal, de hoofd stad van Madeira. De stad, met lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllff; z'n lichtgekleurde gevels en rode daken, ligt aan een wijde baai en klimt van het water vandaan steil omhoog tegen de groene heuvels. Terwijl de late middagzon de stad in een warme gloed zet, hullen de bergtoppen erboven zich in steeds donkerder nevels. Die üjken weinig goeds te voorspel len. Het is 1 december, de Por tugese onafhankelijkheidsdag en de winkels zijn gesloten. Maar het is ook de dag waarop in Funchal de kerstverlichting ontstoken wordt. Het doet even vreemd aan op een straatterras te zitten onder een aan een vlaggemast bungelende kerst man. Tussen het geboomte door, van de Jardim de Sao Francisco, waar de kaffir- en margrietbomen in bloei staan en dat doorschoten is van de oranje vuurpijlen der strelit- zia's, stralen in vier talen de verlichte kerstwensen ons toe die Funchal voor zijn bezoekers heeft ontstoken. Op Madeira heeft het toe risme een veel traditioneler ge zicht dan op de Canarische Eilanden en het is er ook niet zo nadrukkelijk aanwezig. Be roemde hotels getuigen van een lange traditie als vakantie eiland voor ie jet set van wel eer, vooral Britten. Het be roemdste is het bijna honderd jaar oude Reid's. We gaan er een afternoon tea genieten in de grote, met comfortabele en smaakvol gebloemde clubs ge meubileerde lounge. Het gebak kiezen we van de trolley. Engel- ser kan het niet en dat geldt voor de omgeving en de am biance zowel als voor de tea. De visspecialiteit van Ma deira is espada, de monsterach tige lintvis die op grote diepte wordt gevangen en die verruk kelijk moet smaken. We willen hem die avond eten in een vis restaurant, vlak boven de zware branding die bij de tafelge sprekken tot stemverheffing noopt. Af en toe roffelt er ook nog een bui regen tegen de ra men en op het dak. Een Portugese kaart kan verwarrend zijn. Espada, espa- darte, espetada. We vergissen ons en bestellen espadarte. Dat' is zwaardvis. Ook heel smake lijk. De filets zijn niet alleen royaal gesneden, ze worden ook nog in paren opgediend. Ik kan er echter mee uit te voeten want ik heb inmiddels m'n vas- tenplan tot uitvoering gebracht en de lunch overgeslagen. Ik neem me voor de rest van de week elke dag een maaltijd over te slaan, bij voorkeur de lunch. Als ik de volgende dag in Fun chal, al vrij laat in de middag toch nog bezwijk voor de ver leiding van een malse pepper steak dan zal deze zwakheid me uren later nu eens een keer niét berouwen. (Wordt vervolgd). an^uilge Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rflnlfrplatioc Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Daat» Ta Wiinnn nu hm in i mi i i_i.JJX - /-, i1 _.lf-—4-.4I Door Jo Wijnen DE topontmoeting tussen de Amerikaanse president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov is geen succes, maar ook geen mislukking geworden. Het is een ontmoeting ge weest die nuttig was, maar die niet tot doorbraken heeft geleid. Er is een uiterst belangrijke dialoog gaande gehouden, maar tal van grote vraagstukken zijn onopgelost gebleven. Zo luidden, onmiddellijk na het beëindigen van de top, de meeste commentaren in de VS. Intussen deden tal van Amerikaanse regerings woordvoerders hun uiterste best het gebeuren als een emi nent succes af te schilderen. Daarbij werden ze geholpen door hun Russische collega's en niet in het minst ook door Michail Gorbatsjov zelf die, vlak voor zijn thuisreis, een persconferentie hield waarin hij zeer omstandig op zijn ge sprekken met Reagan inging. Gorbatsjov deed zo zijn best de ontmoeting als een ge beurtenis van het grootste be lang en als het begin van een nieuwe fase in de Ameri kaans-Russische betrekkin gen af te schilderen, dat zijn inleidende opmerkingen lan ger dan een uur en tien minu ten in beslag namen. En zelfs toen moest hij toegeven dat ernstige verschillen van me ning zijn blijven bestaan. 'Niet Reagan maar Gor batsjov stal de show'. - foto ap Veel commentatoren hiel den het erop dat de moeilijk ste' ontwapenings vraagstuk ken in feite waren doorver wezen naar Genève. Voor het Stategisch Defensie Initiatief (SDI) is geen echte oplossing gevonden. Gorbatsjov zei: „Er zijn nu instructies over een halvering van de strategische wapens aan onze onderhan delingsdelegaties in Genève gegeven. Die vermindering moet plaatsvinden in over eenstemming met het ABM- verdrag dat binnen een be paalde periode niet kan wor den opgezegd. En dat alles moet leiden tot de onderteke ning van een verdrag tijdens een bezoek van de Ameri kaanse president aan Moskou in de eerste helft van 1988". Met andere woorden: de onderhandelaars in Genève gaan zich buigen over een mogelijke halvering van de strategische kernwapens. Daarbij blijft het SDI een struikelblok. SDI moeten bin nen de beperkingen van het ABM-verdrag - dat het ont wikkelen en testen van het nucleair ruimteschild ver biedt - worden gehouden. De Russen zijn evenwel bereid een ruime uitleg aan het be grip ontwikkelen en testen te geven (zoals de Amerikanen op dit ogenblik al doen), maar willen het AMB-verdrag dan wel binden aan een zeer lange opzegtermijn van minimaal zeven jaar. Op dit ogenblik heeft het verdrag een opzegtermijn van zes maanden. Op die manier pogen de Russen zich het SDI zo lang mogelijk van het lijf te houden. Of alle obstakels, die in Gorbatsjovs ingenieuze for mulering besloten liggen, het komend half jaar kunnen worden opgelost, blijft een vraag waarover gisteren in de Amerikaanse hoofdstad grote twijfel bestond. De meeste Amerikaanse commentatoren waren het er over eens dat de topontmoe ting van de afgelopen drie da gen een succes is geworden in de zin dat de dialoog wordt voortgezet. Kreeg het ontwapeningsas pect van de topontmoeting van de meeste commentato ren - veel congresleden inbe grepen - de gunst van de twij - fel, onderwerpen als Afganis- tan en de mensenrechten wer den als bijna volkomen mis lukkingen gekwalificeerd. Dat maakt het voor presi dent Reagan, die zeer grote waarde hecht aan het oplos sen van de regionale vraag stukken, uiterst moeilijk om de dialoog met Moskou open te houden. Overigens lijken beide leiders zo verstandig te zijn geweest de oplossing van het ene vraagstuk niet aan het andere te binden. De vraag is nu of president Reagan zich met de resultaten van deze gesprekken van zijn critici, waarvan de meeste zich in zijn eigen achterban bevinden, kan ontdoen. Tal van commentatoren wezen er op dat de gesprekken van de afgelopen dagen meer vragen dan antwoorden hebben op geroepen en Reagan op grond daarvan gemakkelijk kan worden blootgesteld aan de kritiek van de republikeinse conservatieven die met lede ogen hebben toegezien hoe niet Reagan, maar Michail Gorbatsjov de show stal. In de dagelijkse nieuwssamenvat- ting die het Witte Huis voor eigen gebruik hanteert, werd Gorbatsjov afgeschilderd als de man die erin was geslaagd de initiativen te nemen en de punten te scoren. Reagans belangrijkste ad viseurs gaven in de samen vatting toe dat de Russische leider een gewiekst en ver fijnd spel heeft gespeeld, erin is geslaagd zichzelf als een nieuw soort Sovjetleider te verkopen aan het Ameri kaanse publiek, maar dat hij achter de schermen een kei harde doctrinair is. Het laatste woord was gis teravond aan Ronald Reagan zelf. Net op het moment dat Gorbatsjovs vliegtuig van Andrews Airforce Base op steeg, richtte Reagan zich via de televisie tot het Ameri kaanse volk, daarbij alle reto rische registers opentrekkend die hem ter beschikking staan. De president schilderde in zijn toespraak de onderte kening van het INF-akkoord af als een belangrijke histori sche gebeurtenis waartoe hij zelf de aanzet had gegeven toen hij de zogenaamde nu-1 1-optie op tafel legde. Hij zei dat hij I tijdens zijn gesprekken met Gorbatsjov het Strategisch Defensie Initiatief (SDI) niet had wegonderhandeld. Voorts liet hij zijn gehoor I weten dat, als er verdere vooruitgang op het stuk van de nucleaire ontwapening zou worden geboekt, ook over de conventionele ontwapening zou worden gesproken. Overigens ging de presi dent niet in op details. Hij gaf niet aan wat precies was overeengekomen over SDI hij gaf evenmin uitleg over de I instructies die de onderhan delaars in Genève van zowel hem als Gorbatsjov hebben gekregen. Die instructies moeten leiden tot een akkoord waarbij de strategische kern wapens met 50 procent wor-1 den verminderd. In feite was zijn rede het begin van een campagne om de Senaat er van te overtuigen dat het dinsdag gesloten INF-ak- koord moet worden geratifi-1 ceerd. Door Frans Boogaard Bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg wordt het volgende maand druk. De Europese Com missie, het dagelijks be stuur van de EG, besloot deze week al de Raad van Ministers voor het Hof te dagen. Volgende week zet ook het Europees Parle ment die stap. Voor het eerst in het nu dertigjarig bestaan van de EG, zijn de ministers er niet in ge slaagd vóór 1 januari een ontwerp-begroting op te stellen. En dat zullen ze weten ook. Deze week kwamen de minis ters nog voor een laatste be raad bijeen, maar het gat tus sen wat volgend jaar nodig (101 miljard gulden) en wat beschikbaar is (78 miljard) bleek te groot. Binnen een uur gooiden ze het touwtje in de boot. Daarmee openbaart zich één van de eerste gevolgen van de volstrekt besluiteloze Europese top in Kopenhagen, afgelopen weekend, die vol gens de meeste regeringslei ders toch niet helemaal was mislukt. Terwijl diezelfde rege ringsleiders zondagavond nog een klein staartje van hun vrije weekend meepakten, te kende zich voor de Europese Commissie, in spoedzitting te Brussel bijeen, het échec al volledig af. Met een geraamd tekort Over een paar weken begint ook voor de Europese Gemeenschap een nieuw kalenderjaar. Maar in te genstelling tot elk doorsnee bedrijf, heeft de EG (rond 21.000 werknemers) voor dat nieuwe jaar nog steeds geen begroting. En dus geen geld. Hoe kan een ingewikkelde machinerie als die van de EG zonder voldoende geld blijven draaien? En wat als ze vastloopt? In maart, uiterlijk april, worden de problemen on overkomelijk, zo voorspellen de rekenmeesters in Brussel. van 23 miljard gulden komen onderzoeks- en scholingspro gramma's ernstig in gevaar, kan niet verder worden ge werkt aan de ontwikkeling van de gemeenschap, en kan in het beste geval voor hoog uit drie maanden aan alle landbouwverplichtingen wor den voldaan. Los van die directe effecten legt dat alweer bij voorbaat een enorme druk op de half februari in Brussel te houden 'vervolg-top', waarvan alle regeringsleiders nu nog zulke hoge verwachtingen hebben. De begroting van de EG le vert de laatste jaren steeds groter problemen op. Ook in '85 en '86 kwamen Raad en Parlement al openlijk met elkaar in conflict, toen over de hoogte van de begroting. Nieuw in de huidige situatie is, dat zelfs de lidstaten on derling het niet eens zijn kun nen worden. In dat soort gevallen - geen goedgekeurde begroting op 1 januari - wordt per de eerste dag van het nieuwe j aar auto matisch een regeling van kracht, waarbij de EG-uitga- ven worden bevroren op eén twaalfde per maand van het budget van het voorgaande jaar. De Britse premier Thatcher zag daar meteen de voordelen van: zo zou de gemeenschap vanzelf wel zuiniger worden, meende zij. Maar de Neder landse minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken), en mèt hem de EG-commissa- ris voor Begrotingszaken, Christophersen, denken daar anders over. Volgens hen zal op niet-verplichte uitgaven (onderzoek, scholing) worden gekort om aan de landbouw verplichtingen, die de ge meenschap móet nakomen, te kunnen voldoen. Dat systeem is vier maan den houdbaar. Daarna volgen overschrij dingen, schulden dus, waar voor vroeg of laat de lidstaten toch weer moeten opdraaien. Overschrijdingen, die bij ge brek aan afspraken over een zuiniger financieel beleid en beperking van de overproduc tie in belangrijke sectoren van de landbouw, bovendien niet beheersbaar zullen blij ken te zijn. Nederland, België, Frank rijk, West Duitsland en iro nisch genoeg ook Engeland zullen dat als landen met be langrijke havens het eerst merken, omdat 'Brussel' geen geld meer heeft om hun per ceptiekosten - de vergoeding waarop lidstaten recht heb ben omdat ze voor de EG douane- en landbouwrechten heffen - terug te betalen. Voor Nederland en België elk loopt die post in de tientallen mil joenen. Om de ernst van de situatie te onderstrepen, liet Christop hersen deze week bovendien een lijst circuleren van alle posten waarvoor hij meent meteen aan het begin van het jaar 'additionele twaalfden' nodig te hebben. Die lijst ziet er indrukwek kend uit, maar is tegelijk heel vanzelfsprekend. Want net als elk ander bedrijf of be drijfje, moet ook de EG huur betalen voor haar gebouwen; moet ze lonen, salarissen, pensioen- en verzekerings premies afdragen. En net als ieder ander bedrijf, heeft ze kosten voor gas, licht, water en telefoon. Voor de belangrijkste uit gavenpost, de landbouw, die twee-derde van de EG-begro- ting opslokt, heeft Christop hersen een voorlopig arrange ment kunnen treffen. Dat komt erop neer dat hij per 1 januari de beschikking krijgt over drie twaalfden ineens, zodat theoretisch de land bouwuitgaven tot eind maart verzekerd zijn. In de praktijk kan dat heel anders uitpak ken, want in die uitgaven is nog geen rekening gehouden met de lage dollarkoers, waarmee de EG te maken heeft als ze producten op de wereldmarkt afzet. Bedoeling van de Commis sie was om de negatieve effec ten van de dollar op te vangen met een fonds, waarin de lid staten om te beginnen één miljard gulden zouden stor ten, maar ook dat fraaie voor nemen is in de besluiteloos heid van 'Kopenhagen' ge sneuveld. Begrotingsspecia listen leiden daaruit af, dat misschien eind februari de EG-schatkist al leeg is. Waarna elke boer uit de Ach terhoek of Andalusië die op EG-gelden aanspraak maakt, zich tot de civiele rechter kan wenden om zijn rekeningen betaald te krijgen. In Brussel reageerden deze week verschillende delegaties, die in de Europese hoofdstad de belangen van hun natio nale ministers behartigen, wat zuur op het besluit van de Commissie en van het Parle ment om naar de rechter te| stappen. „Voordat het Hof ar rest wijst, zal de begroting er zeker zijn. En dus ben je al leen maar bezig de sfeer ver der te verpesten," zo redene-1| ren zij. Maar begrotingscommissa ris Christophersen, die deze II week blijmoedig verklaarde! dat hij geen aanleiding zie! door een overmaat aan flexi biliteit 'deze last' van de schouders van de ministers af I te nemen, ziet dat toch tikje anders: „De begroting] had formeel op 5 oktober het Parlement ingediend I moeten zijn. Daarna heeft hel Parlement twee maanden uit stel verleend, en nog steeds! was er geen ontwerp. Daar mee wordt feitelijk inbreuk] gepleegd op het verdrag, als wij bij een inbreuk op onze I eigen grondwet niet in aktie J mogen komen, wanneer wel?" Door Rink Drost Een hoogst onliberaal be sluit wordt vandaag ver wacht van het congres van de Duitse liberale partij FDP: het 'ja' tegen een verdere beperking van de demonstratie vrij heid. Lang heeft de FDP zich te gen deze wens van de christelijke coalitiepart ners CDU en CSU (samen de Union) verzet. Nog kort geleden, op het partijcon gres in Kiel, werd een ver dere beperking van het de- monstratierecht afgewe zen. Maar na de dodelijke schiet partij van 3 november bij de luchthaven van Frankfurt denken de FDP-ministers in het kabinet-Kohl en het par tijbestuur (voor een deel de zelfde personen) er anders over. Aanleiding is een - niet openbare - hearing door mi nister Friedrich Zimmer- mann (CSU, binnenlandse za ken) van politie- en justitie functionarissen en strafrecht deskundigen. Zimmermanns conclusie: de wetsverscher- pingen die de Union al lang had gewild zijn dringend noodzakelijk. Met een omme zwaai van de FDP is de meer derheid in de Bondsdag voor de wetsverscherping straks verzekerd. Gaat echter de liberale Bondsdagfractie wel mee in de visie van het partijbestuur en de vier eigen ministers (Martin Bangemann - econo mische zaken, tevens partij voorzitter; Hans-Dietrich Genscher - buitenlandse za ken, tevens vicekanselier; Hans Engelhard - justitie; Jürgen Möllemann - onder wijs en wetenschappen)? Bij sommige fractieleden is de weerstand bijzonder groot. Zoals bij de vroegere minister van binnenlandse zaken Ger- hart Baum, jurist, tevens plaatsvervangend FDP-voor- zitter en voorzitter van de commissie binnenlandse za ken en rechtspolitiek in de Bondsdag. Of zoals bij de ju rist Burkhard Hirsch, onder meer ex-minister van bin nenlandse zaken in de deel staat Nordrhein-Westfalen en bestuurslid van de FDP. Voor de Bondsdagfractie woog de ommezwaai in het li berale denken op ministers- en bestuursniveau zo zwaar, dat ze aan de rem trok. Voor dat de fractie in de Bondsdag stemt, dient de achterban te worden gehoord. De fractie heeft het recht, een buitenge woon partijcongres bijeen te roepen. Vandaag kan dat zijn memng geven. Voor de Bondsregering is het bij remmen van de FDP- fractie niet meer dan een for maliteit. Het indienen van het wetsontwerp is uitgesteld tot volgende week woensdag. Maar voor het partijbestuur staat er meer op het spel. Kan een bestuur aanblijven wan neer het hoogste orgaan, het partijcongres, een voorstel van tafel veegt, dat de liberale beginselen direct raakt? Zo ver zou het vandaag tenmin ste kunnen komen. De rechters en officieren van justitie voorzien dat bij een verscherpt vermom mingsverbod niet in eerste in stantie de gewelddadige de monstranten tegen de lamp zullen lopen, maar vermomde demonstranten die niet van zins zijn geweld te gebruiken. Aanleiding om zich als de monstrant onherkenbaar te maken is er in Duitsland meer dan in Nederland. Het be roepsverbod ligt eraan ten grondslag. Ambtenaren die worden gesignaleerd bij de monstraties tegen bijvoor beeld kernwapens of kern energie worden snel met ont slag bedreigd. Wanneer de vermomming straks van overtreding tot misdrijf wordt verheven, kan de poli tie een demonstratie verbie den, alleen al omdat er ver momden meelopen. Het argu ment: vermomming is een vorm van geweld. Wie dan niet prompt uit de demonstra tie stapt maakt zich op dat moment - vermomd of niet - schuldig aan het misdrijf van meedoen aan een verboden demonstratie. Een aanleiding temeer om als demonstrant niet herkend te worden; het cirkeltje is rond. Bij de wetsvoorstellen gaat het om veel meer dan alleen het tot een misdrijf verklaren van vermomming bij demon straties. Voor een deel gaan de wetswijzigingen zelfs uit bo ven wat bij de coalitiebespre kingen was overeengekomen. Alle regeringsvoornemens op een rijtje, te beginnen bij de wijzigingen van bestaande regels: VERMOMMING: Bij openbare bijeenkomsten en reeds op weg daarheen mogen geen voorwerpen worden meegevoerd die zich ervoor lenen of bestemd zijn de vast stelling van de identiteit te verhinderen. PASSIEVE BEWAPE NING: Helmen en schilden mogen niet meer worden meegevoerd. Sancties: geld boete of vrijheidsstraf tot een jaar. Het verbod geldt - net als het vermommingsverbod - niet alleen voor demonstra ties, maar ook voor samen scholingen na of bij demon straties. De betreffende voor werpen mogen in beslag wor den genomen. VEILIGHEIDSHECHTE- NIS: Ter voorkoming van het plegen van srafbare feiten kan iedereen worden vastge nomen die ervan wordt ver dacht, meermalen 'landvrede- breuk' (het zich bevinden op tot verboden gebied verklaard terrein - dit begrip komt in het huidige Duitse recht niet meer voor) te hebben ge pleegd en deze vergrijpen te willen voortzetten. Nog niet vast staat, of die hechtenis bij eenvoudige dan wel bij zware landvredebreuk mag worden doorgevoerd. OPROEPVERBOD: Wie oproept tot deelname aan een verboden of ontbonden de monstratie, kan worden be straft met maximaal een jaar gevangenis. Dan de nieuw geformu leerde strafbare feiten: PROPAGANDA: Wie openlijk propaganda maakt voor strafbare feiten, loopt kans op maximaal een jaar gevangenisstraf. Tot nu toe® alleen het aanzetten tot ern stige strafbare feiten verbo-1 den. WAPENDIEFSTAL Diefstal van wapens springstof kan worden straft met gevangenisstraf van drie maanden tot tie»{ jaar. BEDRIJFSSTORING: Zes tot tien j aar gevangenis is I de straf voor het verstor® J van de gang van zaken openbare diensten als spoorwegen, de post of wl energievoorziening. Het m®'1 dan wel gaan om 'bijzonder I ernstige gevallen', waarmee de verzorging van eerste 1® vensbehoeften gevaar loopt I GIJZELING: de mini mum strafmaat voor gijzeling I of mensenroof met als doel af-1 persing wordt van drie n: vijf jaar gebracht. Een gij^l lingstijd van drie dagen daarvoor voldoende. 0®| wanneer het slachtoffer tot handelen wordt gedw®'| gen kan van gijzeling1 gesproken. KROONGETUIGEN Terroristen die zelf of via d®' den meewerken aan het pakken van daders of hetnp'l helderen van terroristis® I daden, komen in aanmerWJ voor de minimum vrij hei®'J straf of een geldboete. yan onze Haagse redactie Het kabinet voelt er niet om artsen die voldoen as reeks van zorgvuldigheid te vrijwaren van strafv ging. Daarom is onder mee artsenorganisaties, PvdA i gevraagd. Het eindvoorstel van het kabin niet verder dan de constateri artsen die aan een aantal pree schreven voorwaarden voldoe ze euthanasie plegen, zich kuni roepen op een strafuitsluiting DEN HAAG - Leerlingen i kunnen vanaf het tweede voor iedereen verplichte met beroepsvoorbereidende Dat is het belangrijkste veran dering die minister Deetman (Onderwijs) en diens staatsse cretaris Ginjaar-Maas hebben aangebracht in het wetsont werp voor de basisvorming in vergelijking met het verleden jaar ingediende concept. Het idee van de basisvor ming is verder zo goed als on aangetast gebleven: bijna alle middelbare scholieren moeten in de eerste drie of vier jaar (ADV! DE SPAARDERS IN NEDERLAT op de proef gesteld. Grote gro< van Nederlandse banken opgen De banken spreken van een 'sp waarvan meer dan een miljard buitenland. De spaarders werden in bewegi regering om het verzwijgen var I ting aan te pakken. Steekproeve lasting op dit vlak op grote scha werden verplicht de rentegegev zouden de spaarders weer bravi De banken hebben zich fel ver; graag zaken met het spaargeld bet aantrekken van goedkope i een hogere rente. Het ministerie van Financiën, a 9er, anderzijds hoeder van een door. Het werd daarin gemotiv( uitzicht op hogere belastinginko I Ais pleister op de wonde van ba boogde vrijstelling in het voorui bovendien zou de fiscus bij h zachtzinniger optreden dan ge voor de grote groep spaarders r gend jaar de (aftrekbare) betaa oehoeven te worden gebracht v< uat was blijkbaar niet voldoende 'en. Velen vervoegden zich bij I wl6!1sstreek of nog verder. En vast dat de 'oude kous' de afc Prept met bankbiljetten. I L? 'weede Kamer heeft deze an deze belastingvoorstellen a oor mensen met een hypotheel nv,Menin9en van kinderen blijf 7,., is vei"der dat de nav wegen rente-inkomsten sterk i as in de oorspronkelijke voors ook de gebruikelijke termijn vi .JPrake van dat fraudes tot bec nilb®,schouwing blijven. I nJ, a'les 'eidt tot twee constate srh 'n de afgelopen zomer fccnade vandien, had bij een i u bnan worden vermeden. de tweede plaats moet wordei worn*9 audeurs met meer dan dit n! 'n, a|gemeen hoog opg ren op 9ro,e schaal gebe van h!?: ,wat moeten de, ook talri hebhon die de afgelopen je die nn 9edaan? En wat gaat er I ren pho8enJJltkerjn9 zijn aangew Conclusie h®bben opgegeven? reaefin L !e Polltieke besluitvo gino rt eerst onze aconon deuk ^Pareren kreeg

de Stem | 1987 | | pagina 2