DEOTEM STIBA NIET BEPAALD ONGELUKKIG OVER WAT ER GEBEURDE ROND 'FASSBINDER' 1Mb R I ZATERDAG I MBER 19871 ïisch ;geluid ZATERDAG j 12 DECEMBER 1987! ier is niks verloren. Integendeel. Over de afloop van de affaire-Fassbinder verdient Ne derland een pluim op zijn hoed. Deze hele kwestie pleit vóór Nederland en is zeker geen aanklacht tégen Nederland". Richard Stein, voorzitter van de Stichting Bestrijding Antisemitisme (Stiba) is bepaald niet onge lukkig over de commotie die is ontstaan na het afge lasten van Fassbinders toneelstuk 'Het vuil, de stad en de dood'. In deze affaire heeft de joodse gemeen schap een gebalde vuist laten zien en het Neder landse jodendom heeft hiermee volgens Stein defini tief gebroken met zijn verleden. Een gesprek met Stein en Stiba-bestuurslid Bader over Fassbinders stuk, de reacties uit joodse en niet-joodse kringen, de ontvoe ring van toneelspeler Jules Croiset, de opwinding in de pers, de bedreigingen tegen joden en het antisemi tisme in het bijzonder. Bedreigingen Hypocriet Wetgeving Excessen Het jaar 2000 |het met de provocaties gegaan: er zijn geen logsschepen of vliegtui- iok bij de bezetting van i de VS is geen Ameri- ^krenkt. Iran blijft be- „nerikaanse retoriek is FS zijn nu eenmaal het Stek van westerse 'deca- ple invloeden. Maar in- ken evenals met Frank- ïitsland gewoon door. lopen er niet gewoon 1?" .aankomt denk ik dat de 5 Iran als een groter ge- ^n dan het Westen. De imers in Afghanistan en aan de grens met Iran. .1 niets van het atheïsme f bovendien niet dat deze Bemaal Iran bezet heeft, Jste als de Tweede We- 'et vertrek van de Russen ze twee sterke afschei den als erfenis achtergela- l problemen hebben ver zettingen zijn twee trau- Igen geweest", esultaten uit de geheime I Frankrijk bewijzen vol- dat Iran het pohtiek spel Ipelen. Parijs weet wel tot komen, Washington is gulle gaven in de vorm |t Iran-Contra-schandaal) regering Reagan is met Is flink uitgegleden. :hter optimistisch wat de issen het Westen en Iran niet tot nieuwe avontu- &n de Golf komt of tot confrontaties met de VS dere normalisering zeker Jieden. Dan zou Iran zich [abië tot een conservatieve innen ontwikkelen, 'waar op straat kunt drinken', igzaam de grenzen meer Jen worden voor het Wes- irmale 'ontspannen' diplo- ringen mogelijk zijn. 'an een confrontatie van rn blijven echter bestaan flog met Iraq voortduurt, een eind aan moeten ko- ïomeini als één van de :n achter de oorlog geldt, isen op een wapenstilstand er alleen maar groter op Imeini zou een soort per- ;une tegen Iraq en presi- Hussein hebben. Met het an Khomeini zou het op- iok op dit vlak de boven gaan voeren. ;e boek als een belemme- roor mogeüjke toenadering, eft zal er amper aan vrede ïen worden. Intussen is de ose in Iran zo groot gewor- /e regelmatig op tv kunnen ive lichtingen van honderd- rijwilligers zich als kanon- envoer naar het front laten het oorlogsproces nauwe- itoppen is. nerkeüjk vredesgeluid is on- mond van een van de groot- opgetekend. „Ayatollah land uit de kring van Kho- iwen- heeft in ongewoon rdingen kritiek geleverd op :gen 'de sji'itische broeders ij verklaarde iedere deelne- oorlog verboden. Zijn uit- n hem dan ook op celstraf te het geeft wel aan dat er toch ideeën over de oorlog tegen n". het nieuwe offensief bij Bas- Iran naar verwachting bin- rt, tot nieuwe militaire suc- liden, dan krijgen de Iramërs een ijzersterke onderhande- Dan zouden ze zelfs flinke ingen kunnen eisen van Iraq re Arabische oliestaten. Iraq er accepteren want dat land van die oorlog af De Bruyn kan Iran in het ge- kleine militaire doorbraak in arlog tegen Iraq ook maar be- wapenstilstand een een voor- ord aansturen, omdat anders zich tegen Iran kunnen ke- raanse militaire successen zit bij de Arabieren -zelfs bij •enoot Syrië - er natuurlijk zo'n geval zouden de Arabie- ens gemeenschappelijk front iken en direct militair betrok- bij de Golfoorlog. En van zo- standers (met veel financiële an Iran nooit militair winnen. ken? En wij spreken, in een reikwijdte van een half octaaf, het Engels alsof het een Neder lands dialect is. Het werd, na de Engelse zondvloed, wel de gelijk tijd voor iets nieuws. Gorby, de Zingende Staats man, heeft iedere taal die op aarde wordt gesproken zomaaf ineens met twee nieuwe woor den verrijkt: Glasnost en Pere strojka. Wat ze precies beteke nen moet nog blijken. W E E K E H Door Mathleu Kothuls De strijd tegen 'Het vuil, de stad en de dood' heeft de joodse gemeenschap ge wonnen, maar niet zonder repercussies. De ontvoering van toneelspeler Jules Croiset was een rechtstreeks gevolg. De bedreigingen tegen joden ook, al kwa men die niet in die mate voor als veel krantenberichten wilden doen geloven. Maar heeft de Stiba er ook meer begrip mee gekweekt voor haar streven het anti semitisme in Nederland uit te roeien? Richard Stein: „Ik ben onlangs bij Croiset geweest en hij heeft, ondanks zijn vervelende ervaringen, de bedreigin gen en zijn ontvoering, bepaald geen spijt van zijn protest tegen het stuk van Fassbinder. Hij zou het zo weer doen". Maar hoe zit het met het begrip voor de joodse reacties op het stuk van Fass binder? Wat doet de Stiba met de irrita tie van die Nederlanders die 'Het vuil, de stad en de dood' niét zien als antisemi tisch en dus zelf willen uitmaken of ze het willen zien of niet?. Stein: „Het stuk is echter wel antise mitisch. Elk anti-joods aspect wordt er in aangevoerd. De jood is de schuld van alles. Er wordt geen afbreuk gedaan aan de vooroordelen die tegen de joden be staan". Fassbinder was, zo zegt Stein, welis waar geen antisemiet maar hij heeft wel een antisemitisch stuk geschreven waar tegen de joodse gemeenschap in het ge weer is gekomen. „Maar bovendien heeft Fassbinder zelf het stuk gecensureerd toen hij bepaalde dat het alleen in Frankfurt mocht worden opgevoerd en dan alleen nog door hém mocht worden geregisseerd". Bader en Stein hebben geen goed woord over voor de geheime voorberei ding van het stuk, de 'hypocrisie' van de overheid en met name voor de reacties die volgden op het joodse protest daarte gen. Stein: „Het was overigens niet toe vallig dat het stuk in het openbaar in Rotterdam zou worden opgevoerd en niet in Amsterdam, al was daar eerder al wel een besloten reading geweest. In Amsterdam zou een opvoering bij voor baat uitgesloten zijn geweest. Net zoals ui Antwerpen of in Brussel". Maar hoe zit het dan met die ongehin derde opvoering in Denemarken?. Stein: Je kunt dat land niet met de situatie in Nederland vergelijken. Denemarken heeft een kleine joodse gemeenschap. En het dagelijkse leven in dat land is ook niet zo dat joden er voortdurend worden opgeschrikt door antisemitische uitin gen, bedreigingen, bomaanslagen of neo- nazistische groepen die zich keren tegen de joden. De joodse gemeenschap heeft er kennelijk ook zitten slapen en wist niet wat Fassbinders stuk inhield". Overigens mag volgens Stein aan een vergelijking met Denemarken niet de conclusie worden verbonden dat de De nen zoveel anders over de joden zouden denken dan in Nederland, al zijn er in de tweede wereldoorlog aanzienlijk minder joodse slachtoffers gevallen dan in ons land. In Denemarken is de situatie zeker niet zo dat de Denen „wel een opvoering van Fassbinders stuk zouden kunnen hebben", aldus Stein. Stein en Bader onderstrepen het posi tieve effect dat de hele affaire in hun ogen heeft gehad. De joodse gemeen schap heeft een vuist gebald en zich eensgezind teweergesteld tegen deze, in haar ogen, nieuwe uiting van antisemitis me. Verrassenderwijs is daarbij ook de joodse jeugd uitgebreid aan het woord gekomen. Met de Fassbinder-affaire heeft het Nederlandse jodendom, zo zei de Stiba-voorzitter onlangs, definitief ge broken met het verleden. De rechterlijke onkunde in zaken van antisemitisme is opnieuw aangetoond, evenals de be stuurlijke onmacht in het voorkomen van deze uitingen. In een eerdere publicatie zei Stein over het felle joodse verzet tegen het Fassbin- der-stuk: „De wetenschap dat het ging om een modern perfide-jood verhaal van een naar zelfbederf strevende, omstreden Duitse cineast, die zijn stuk lardeerde met elke anti-joodse mythe die bestaat, en het pittig opdiste met uitspraken die de massale vernietiging van het joodse volk onder Hitier lovend rechtvaardigen, was voor Nederlandse joden voldoende reden om hun solidariteit met de joden van Frankfurt en New York te tonen. Het Deense voorbeeld gaat voor Neder landse joden niet op". Biedt deze uit spraak nog ruimte voor tegenspraak? Stein: „De antisemieten komen vroeg of laat toch te voorschijn. Dat is nu ook ge beurd. Maar waarom is de overheid zo hypocriet? Waarom wordt wél ingegre pen als in een tv-spotje damesondergoed in verband wordt gebracht met de Iraanse leider Khomeini of bij een ge- Richard Stein, voorzitter van de Stiba en Stlba-bestuurslld Bader onderstrepen het positieve effect dat de hele affaire In hun ogen heeft gehad. De Joodse gemeenschap heeft een vuist gebald en zich eensgezind teweergesteld. - f0t0 marcel bekken 'Nederland verdient pluim' Rabbijn Soetendorp leidt het protest In Rotterdam tegen het toneelstuk van Fassbinder. fotoanp plande uitzending van de tv-film 'De dood van een prinses', en niét tegen Fassbinders stuk?". Deze door Stein aangehaalde voor beelden vormden duidelijk een schop te gen het zere been van de islamitische we reld en het Iran van Khomeini in het bij zonder. In de door islamieten als discri minatie beschouwde tv-uitzending bracht Rudi Carell op de Westduitse buis de Iraanse leider Khomeini in ver band met damesondergoed. Op aan drang van minister van buitenlandse za ken, Van den Broek, besloot de VARA het bedoelde stuk vervolgens niet uit te zenden met het argument de veiligheid van de Nederlanders in Iran niet in ge vaar te willen brengen. In de film 'De dood van een prinses' wordt een kritisch beeld geschetst van de islamitische prak tijk bij overspel door vrouwen. Kortom, de overheid is hypocriet en laat zich volgens de Stiba wel alles gele gen liggen bij het in standhouden van de gevoelige relatie met de islamistische we reld, maar doet het veel te weinig tegen antisemitische uitwassen in eigen land. Dezelfde hypocrisie ziet de Stibi in de discussie over de niet-joodverklaringen en de telkens opnieuw opduikende kri tiek tegen Israël. De positieve uitkomst van het joodse protest is volgens de Stiba met name te danken aan de gunstige Nederlandse wetgeving. „Met deze zaak is aange toond dat met die wetgeving het uitein delijk niet doorgaan van de opvoering van Fassbinders mogelijk maakt. Hier is dan ook niks verloren maar een heleboel gewonnen". Anders dan bijvoorbeeld in België waar de Vlaamse Militante Orde onder politiebegeleiding door de joodse wijk kan paraderen, heeft Nederland volgens de Stiba juist een voorbeeldige wetgeving al wordt die volgens de Stiba dan niet al tijd goed toegepast. Maar die wetgeving maakt het mogelijk wat te doen tegen discriminatie wegens ras, godsdienst of levensovertuiging (de artikelen 137 c, d, en e van het wetboek van strafrecht.red). „De wetgeving in Nederland leent zich dan ook meer voor deze strijd dan in België en in ons land kan dan ook meer dan bij onze zuiderburen scherp worden gereageerd op vormen van politiek anti semitisme". Volgens de Stiba laat Nederland zich dan wel voorstaan als de grote jodenbe- schermers, maar iedereen weet intussen dat in ons land verhoudingsgewijs de meeste joodse slachtoffers zijn gevallen, dat Nederland verhoudingsgewijs de meeste SS-ers heeft geleverd en dat van een veroordeling van die Nederlanders na de oorlog niets is terechtgekomen. Anderzijds is Nederland ook het land waar verhoudingsgewijs de meeste joden hebben kunnen onderduiken. De Stiba heeft haar strijd gestreden en gewonnen. Stein en Bader zijn daar blij om. „Het was een principiële zaak dat dit stuk de legitieme toegang tot Neder land zou worden ontzegd", aldus Stein. Büjft over de reactie, de weinig vleiende opmerkingen aan het adres van de Stiba en de joodse gemeenschap in het alge meen, de ontvoering van Croiset en de bedreiging van joden. Stein acht het zeer onwaarschijnlijk dat de ontvoering van Croiset het werk is geweest voor een neo- facistische groep, temeer omdat de eis om opvoering van 'Het vuil, de stad en de dood' van de linkse auteur Fassbin der, logischerwijs niet afkomstig kan zijn van een ultrarechtse organisatie. Boven dien was de ontvoering één dag voor de rechtszaak tegen een groep neonazisti- sche jongeren die in Arnhem terecht stonden. „Die feiten vormen de basis voor gerede twijfel aan een ultrarechts geïnspireerde ontvoering". Directeur R. Naftaniel van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (Ci- di) erkende deze week dat er bij het ver hinderen van de opvoering van Fassbin ders stuk door sommige joodse vertegen woordigers fouten zijn gemaakt. Ander zijds gaat het gebruik van woorden als 'terreur', 'eigenrichting' en 'excessen' voor het joodse protest zowel Naftaniel als Stein en Bader te ver. Het Cidi constateert een groeiend kli maat van onverschilligheid in Nederland jegens de joodse gemeenschap die de an tisemieten weer vrij baan zou geven. „Wat de critici uit het oog verloren heb ben is dat het antisemitisme ook in Ne derland nog steeds bestaat en dat zij er daarom voor moeten waken antisemie ten voer te geven. Hoewel vrijwel alle joodse organisaties zich tégen de opvoe ring van Fassbinders toneelstuk ver klaard hebben, heeft bijvoorbeeld maar een kleine minderheid meegedaan aan de bezetting van het toneel", aldus Nafta niel. Dezelfde kritiek klinkt door na de perspublicaties over de bedreigingen die zouden zijn gevolgd op de rel rond het Fassbinder-stuk en de ontvoering van Croiset. Bureaus voor meldingen van discriminatie, joodse organisaties en jus titie hebben in de afgelopen weken in ieder geval niets gemerkt van een toene ming van antisemitisme. Ook het Stiba niet. Klachten over antisemitisme blijven overigens al jaren vrij constant. Jaarlijks stelt de Stiba minstens vijftig gevallen van antisemitisme openlijk aan de kaak waarbij de rechter de Stiba overigens lang niet altijd in het gelijk stelt. Over een aanbod van minister Korthals Altes op een speciale officier van justitie met zaken van antisemitisme te belasten rea geren Stein en Bader nog enigszins te rughoudend. Beter zou zijn één officier per arrondissement te met deze zaken te belasten. Ernstig noemen Stein en Bader ten slotte het persoonlijke leed dat de af- faire-Fasbinder heeft veroorzaakt bij (joodse) oorlogsslachtoffers. Het maat schappelijk werk en de rabijnen hebben volgens de Stiba weer handenvol werk gehad om die mensen bij te staan. Stein: „Als je dan zo'n burgemeester Feij van Breda hoort zeggen 'dat het overlijden van de Twee van Breda in gevangen schap een onuitwisbare smet op onze rechtsorde zal werpen', dan heb ik maar een antwoord: zo'n uitspraak is gewoon bezopen". In mijn kindertijd telde ik telkens met groot onge duld de nachten af die mij n°B scheidden van een heuglijke dag. „Nog «s keer naar bed en dan ben ik jarig!" „Nog twee keer napen en dan j*>mt Sinterklaas!" e nerveuze span- "mg nam toe naar mate het aantal nach ten klemer werd. .kortgeleden ontdekte ik aftellen geen spelletje is aarmee alleen jonge kinderen un ongeduld leren bedwingen, te mensen' doen het ook. Ik heb een kennis die ongeduldig uitkijkt naar het jaar 2000. Die jongen telt naast de dagen ook de weken, maanden en jaren af. „Nog een goede 12 jaar", zegt hij blij, „en dan is het zo ver! Ik maak er een gezellige boel van!" In het peperdure restaurant van het Ritz Hotel in Londen heeft hij op datum van 31 de cember 1999, 's avonds om- Door Roger Simons streeks 8 uur, een tafel gereser veerd voor vier personen. Direc teur Julian Payne vond dit best; hij verzocht mijn kennis alleen zijn reservatie toch te willen confirmeren zodra 31 december 1999 een beetje dichter in 't ver schiet ligt. Maar voor iemand die verlan gend uitkijkt naar het jaar 2000 is 144 maanden een belachelijk korte tijd. 2000 trekt de Britten -en wellicht nog vele andere volken - hardnekkig aan omdat zij het een feestelijk en roman tisch streefdoel vinden. In een interview met de Fi nancial Times onthulde hun premier Thatcher kortgeleden dat het jaar 2000 haar zeer nauw aan het hart ligt. Margaret That cher hoopt in het nieuwe millen nium nog steeds minister-presi dent te zijn. „Wij moeten alles in het werk stellen", zo vertelde ze in haar interview, „om ons land weer groot en belangrijk te maken te gen het jaar 2000!" Sommige lezers van de roze FT vonden dat hun legendari sche IJzeren Lady, die een poosje later later op een receptie in Buckingham Palace bijna van haar graat viel, de tijd erg hard vooruit liep. Vele andere Britten waren het evenwel met haar eens dat 2000 iets heel bijzon ders is. Hoeveel belang zij hechten aan de aanstaande millennium wisseling blijkt trouwens uit het feit, dat de 'Wereldvereniging tot Viering van het jaar 2000' haar hoofdzetel heeft in Lon den. Zij werd opgericht in 1963; haar leden maken momenteel plannen om in 1988 hun feest neuzen op te zetten naar aanlei ding van het 25-jarige bestaan van hun merkwaardig club. Stichter John Goodman kwam na de Cubaanse raketten- krisis van 1963 op het idee een 'WACY2000' (World Associa tion for Celebrating the Year 2000) op te richten omdat het toen niet veel had gescheeld of wij werden allemaal door de Sovjets en de Amerikanen om zeep gebracht. Goodman was kennelijk van oordeel dat na de goede afloop van die wereldcri sis nog voldoende reden over bleef om optimisme te koesteren voor de toekomst. WACY2000 denkt niet direct aan fuifjes geven bij het begin van het nieuwe millennium. Gerry Carter, de 62-jarige pro ject-manager van deze vereni ging, spoort rijk en arm aan om tegen 2000 de wereld een stuk te verfraaien. Gerry is niet voor niets milieu-adviseur en archi tect van beroep. WACY2000 plantte tot nu toe beloftevolle jonge bomen in 215 'lidsteden' van 29 verschillende landen. „Al onze leden moeten zelf maar feestjes op touw zetten", zegt haar Londense bestuur. De 'Millennium Society' van Londen en New York, een con currerende soos, is er op belust om zelf een grootse fuif te orga niseren. Als voorlopige datum heeft zij oudejaarsavond 1999 gepikt. Het feest zou doorgang vinden in de schaduw van de pi ramiden van Egypte. Op de voorlopige lijst van genodigden staan ex-president Ronald Rea gan (dan 88) en de dan 15-jarige prins Harry van Wales, momen teel het jongste zoontje van de Britse kroonprins. Tegen die tijd is Charles misschien eindelijk koning. De mogelijkheden om van de aanstaande millenniumwisseling een feest te maken, zijn kenne lijk onbegrensd. Een Londens consortium maakt plannen om het Britse cruiseschip QE2 voor Nieuwjaar 2000 af te huren van de rederij Cunard. Op het ge schikte moment zou het reserva ties beginnen te verkopen voor een gedenkwaardige excursie in het nieuwe tijdperk van duizend jaar. In Londen wordt ook gedacht aan een grote tentoonstelling. Alles bij elkaar lijkt de drukte die de Britten gaan maken van 2000 wel een tikkeltje overdre ven, vooral omdat het toch niet het eerste nieuwe millennium in de geschiedenis is dat voor de deur staat. „Ach", zegt Gerry Carter van WACY2000, „de mensen van het jaar 1000 dachten er niet eens aan iets bijzonders te doen. In Engeland zat toen koning Ethelred op de troon. Zijn bij naam was niet voor niets 'the Unready' -hij was onvoorbe reid."

de Stem | 1987 | | pagina 27