BEVOLKING OOSTBURG ZIET RECONSTRUCTIE NIET ZITTEN W. de ZeeuM| uses make» 'De boer is van elastiek9 Celstraf geëist voor bedreiging van vriend ilENSTEN IAPPORT 'Onderzoek markt tweede woningen geen basis voor toekomstig beleid' PLAATSELIJK NIEUWS JK NIEUWS Sas van Gent Diefstal I DE STEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 12 DECEMBER 1987 OOSTBURG - De be volking van Oostburg heeft vrij mat gerea geerd op de plannen voor de reconstructie van het centrum van het stadje. Tijdens de drukbezochte hoorzit ting over de 'grote op knapbeurt' van het hart van de kern wer den talrijke op- en aanmerkingen ge maakt, twijfels uitge sproken en kantteke ningen geplaatst. [V AAN OCKELOENj Van Rie wil einde aan aanslag op natuurgebied Rfiï 0m aCtie te Geld WVC voorjeugd- projecten NCB-JAARVERGADERING WAS MEER EEN DAGJE UIT: Onrust Boek Oostburg Cadzand Aardenburg Breskens Zuidzande. Intrede en bevestiging van nieuwe predikant College Oostburg wil subsidies aan instellingen rustig afbouwen Politie houdt insluiper aan Kerstviering De Schelphoek ALLEENSTAANDEN - Qe nieuwe soos voor alleen staanden 'Terneuzen en om geving' houdt zaterdag 12 de cember in De Speye te Sas van Gent een feestavond in kerstsfeer, aanvang 20.00 uur Muzikale medewerking wordt verleend door het or kest The Mercators. automobilist J.K. uit Ter-| neuzen in een flauwe bocht op I het linkerweghelft kwam en I in botsing kwam met het door I O. bestuurde voertuig. Del materiele schade was aan-l zienlijk. Doordat zich op del weg her en der verspreid on-l derdelen lagen van de beide I auto's reed daarop een derdel bij het ongeval betrokkenl automobilist, G.D. uit Axell in met gevolg drie lekke ban-1 den. D. kwam evenals K. met| de schrik vrij. OOSTBURG - Bij een winkel I in de Breedestraat heeft men I in de nacht van donderdag opl vrijdag voor een bedrag vanl 13.000 aan gereedschap ge- stolen, alsmede een radio ter- waarde van 2.500. Dit is ge beurd in de winkel van J.V.I Men is deze winkel binnen gekomen door een deur te forceren. Er wordt een onder-1 zoek ingesteld door de techni sche recherche van de rijks politie West-Zeeuwsch- Vlaanderen. kerk): 10 u. ds. M.v.d. Meer. 19 uI ds. C. de Rooij. (Opstandings-I kerk): 10.30 u. ds. C. de Rooij. Waterlandkerkje: dienst v,4| Comb, te Schoondijke. IJzendijke: 11 u. dhr. Kruidenier. Zuidzande: 11 u. ds. v.d. Bork ei dhr. v. Es (HA). Zaamslag: 10 u. ds. R. de Jonge. GEREFORMEERDE KERK-I DIENSTEN Axel: 10 en 17 u. ds. E.v.d. Weide. Terneuzen (Opstandingskerk) i| en 17 u. dhr. D. de Best. (Noord-1 straatkerk): 10.30 u. dhr. D. del Best. I Zaamslag: 10 en 15 u. ds. 1.1 Noordhof, 's-Gravenpolder. Aardenburg: 10.45 u. kand ff. Jansen. Breskens: 9.30 u. ds. Paksy. 17 u. drs. G. Schüssler. Oostburg: 9.30 a kand. W. Jan-j sen. Schoondijke: 10 en 15 u. ds. J. Meijer, Middelburg. GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Axel: 9.30 u. ds. G. de Kimpe. 15 c I ds. T. Bosma. Terneuzen: 10 en 15 u. ds. C. Mewe (HA). Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. A.j Kruizinga (HA). T20 n- dv en; !U- lit- J. in- ie- üj- zv pe; ter, M. en; Lip- ien en- tel, 'De belasting zal wel stijgen' Van onze verslaggever Ook de ambulante handel, die wekelijks een dag neer strijkt op de Oostburgse Markt, heeft bezwaren ge maakt tegen de voorgeno men reconstructie van Markt, Ledelplein en de belendende Erasmusstraat. [Tijdens de hoorzitting kwam [duidelijk naar voren dat het plan grotendeels gedragen wordt door plaatselijke mid- denstanders en een aantal poli tieke groeperingen in de Een hoorns tad. A. de Feijter: 'Drie miljoen gulden'. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Met name het kostenaspect van heel de operatie, door wet houder A. de Feijter (openbare werken), die de zitting voorzat, voorzichtig geschat om zo'n drie miljoen gulden deed heel wat insprekers het hoofd schudden. Oud-raadslid E. Dekker vond het 'onbegrijpelijk waarom nu zo hoognodig be gonnen moest worden met een reconstructie van Oostburg'. „Met het oog op de komst van een rondweg wordt er dan ge zegd, maar komt die rondweg er wel. Als we de ontwikkelin gen rond de WOV een beetje volgen, dan staan er nog een heleboel ingrepen in het we gennet op het programma. Het kan best zou zijn dat die rond weg er nooit komt. Dat is een. Aan de andere kant had die rondweg er tientallen jaren ge leden al gelegen als de plaatse lijke middenstand de komst er van niet jaren had tegenge werkt," voerde de oud-politicus aan. Hij vreesde verder dat de lasten van het project voor re kening van de burgers zouden komen. „De belasting zal wel weer stijgen". Wethouder De Feijter was heel wat optimistischer ge stemd over de komst van een rondweg rond Oostburg. „Hoe ver het er mee staat, dat kan ik niet zeggen. Wel weet ik dat rijkswaterstaat op dit moment bezig is met een studie. Voor zover het college op de hoogte is verwachten wij binnen een jaar duidelijkheid te hebben over deze zaak. De noodzaak van een rondweg blijft echter met of zonder WOV aanwezig," aldus De Feyter. Volgens hem wordt Oost burg na de komst van een WOV, eventueel oostelijk van Terneuzen absoluut geen dode stad. „De verkeersstromen van en naar Zeebrugge blijven. Zo ook in het seizoen de stroom dagrecreanten die met de auto naar de ksut wil. Ook voor hen is die rondweg noodzakelijk," voegde hij er aan toe. Na de discussie over de rond weg, door het Centraal Insti tuut voor Midden en Kleinbe drijf (CIMK) in haar rapport over de reconstructie van het Oostburgse centrum onlosma kelijk met het herinrichtings project verbonden, keerden de insprekers weer terug bij het kostenaspect. De Oostburger H. den Hamer vroeg zich af hoe de gemeente van plan was de kosten te ver halen. „Gedeeltelijk via baat belasting, maar daar wordt nog overleg over gevoerd," ant woordde De Feiiter. Hetgeen Den Hamer op de vraag bracht of het ook de bedoeling was van het college om particulieren op te schepen met de baatbelas ting. Op deze vraag bleef de wethouder het antwoord schul dig. Op het eigenlijke plan waren ook nogal wat aanmerkingen. De kerkvoogd van de Neder lands Hervormde kerk vreesde dat door de ophoging van de Erasmusstraat, deze wordt ge deeltelijk winkelerf, de plant soenen te kampen zullen krij gen met wateroverlast. Erger vond hij de inrichting van het straatje voor de kerk en het na bijgelegen plein. „Het ziet er naar uit dat de toegang tot de kerk straks belemmerd wordt en ik verzoek u om hier reke ning mee te houden," stelde de kerkvoogd. Hij werd gesteund door Dekker, die ook niet van gescharrel bij de kerk bij be grafenissen en bruiloften moest weten. De herinrichting van het Le delplein - er komt een rij weg in het midden, langs weerszijden parkeerstroken en een vijf me ter breed trottoir - ontlokte ook nogal wat reacties. Directeur C. Overdulve van bejaardenhuis De Burght verwachtte door de herinrichting een grotere ver keersstroom langs het tehuis. Uit oogpunt van verkeersvei ligheid verzocht hij dan ook de gemeente een beveiligde over steekplaats bij het tehuis en dus over het plein wilde inte kenen. De wethouder zegde toe dat dit nader bekeken zou wor den. Het haaks parkeren op Markt en Ledelplein leverde wat hoongelach uit de zaal op, omdat enkele jaren geleden de situatie op de Markt juist ge wijzigd was, omdat het haaks parkeren teveel verkeersmoei lijkheden met zich meebracht. Gepleit werd dan ook voor schuin parkeren. Ook dat wordt door de stuurgroep, die de plannen en op- en aanmer kingen verder zal uitwerken, bekeken. Ook de andere sug gesties van de insprekers zul len meegenomen worden bij de verdere uitwerking van de plannen. De marktlieden, die niet aanwezig konden zijn, hadden in de middaguren al een onder houd met de wethouder gehad. Ook zij bleken weinig te voelen voor de reconstructie. Een ge deeltelijke verplaatsing van de weekmarkt naar het Ledel plein vonden de kooplieden be zwaarlijk, omdat zij dan met hun kramen in de wind zouden komen te staan. Ook vreesden zij voor een aantasting van de sfeer op de markt. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds. R. Kok, Damwoude. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen (De Kandelaar): 10 u| dhr. Koops. Philippine; Jeroen, zv E. BaKKer- I Gommers, Philippine. Ondertrouw: Wouter van W ,27, en Monique Kanits .22; Moto- med Samson ,36, en Jozina der Heiden ,42, Terneuzen. Getrouwd: Cornells Honcoop ,«l en Menna Velderman, 42, WT neuzen; Pieter Bareman, 23, Jearune de Groote 23, Delft; rj ter van Wijck 24, en Janna De ker, 22, Hoek; Benjamin de ter, 22, en Marie-Therese VB», 20, Sluiskil; Marinus de Po» 33, en Jacoba Riemens, 31, let'| neuzen. _„,L Overleden: Aren Kalle, 77, T®j neuzen; Andries van de vrew 68, Terneuzen; Willem Koevwj 75, Terneuzen; Deane Moutnasi 59, Terneuzen; Jozina de Kranwj 100, wed v A. Oubrie, Biervuej Adriana van Drongelen, 74, v J. Tiller, Terneuzen; J® Koster, 78, Terneuzen; Hel Wauters, 71, Sluiskil. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het rapport van het Nederlands Research Insti tuut voor Toerisme (NRIT) over het onderzoek naar de markt voor tweede woningen appartementen biedt het ge- [meentebestuur van Oostburg I weinig handvatten om een ge degen toekomstig beleid uit te voeren. pit bleek vrijdag tijdens de vergadering van de gemeente lijke recreatiecommissie. Wet houder J. de Vries meende dat 'er veel geld was uitgegeven en er weinig duidelijkheid ge lschapen was'. Een mening die gedeeld werd [door commissielid I. de Hullu [(D&T), die in het rapport van Bredase onderzoekers te [weinig aanknooppunten vond om het gemeentelijke beleid |erop te baseren. Het rapport, dat tijdens de |bijeenkomst werd toegelicht onderzoeker C. de Boer, [werd ook door de WD-er K. Malcorps veroordeeld. „Ik be- Ipijp een aantal zaken niet," on hij. „In eerste instantie het de bedoeling dat twin tig verhuurbureaus in het on derzoek betrokken zouden 'orden. Uiteindelijk zijn het er slechts negen geweest en van Ie negen heeft er een aantal rote belangen bij om de bouw- Eolf aan onze kust te continue ren. Er zijn er bij die plannen nebben om appartementen en men. „De heer De ZeeuW I woordvoerder voor zijn pn™,| Wij vatten dat wat hij, welu uit onvoorzichtigheid, 8eS,| heeft dan ook op als een uW.J van hoe men in zijn denkt over die mensen ;- maatschappij die van een n kering moeten leven (en die I L steeds minder te genieten j ben) en die buiten hun sc I getroffen zijn door werlü heid, ziekte en invaliditeit- I hopen dat velen zich dit I hullende incident zullen he I neren bij de volgende ve I zingen", aldus de werkgtWJ een brief gericht aan de meenteraad van Terneuzen- i (jjl Daarnaast is het WLJ1 werkgroep verkeerd ge dat Ockeloen Van Himrne schoenen heeft geschove hij meer tijd zou hebben j andere raadsleden, De groep wil daar van Ocke opheldering over. iiit-l Van onze verslaggever AARDENBURG - Het Aardenburgse D66- raadslid H. van Rie vindt dat er teveel aan gemodderd wordt in het natuurgebied bij de Groote Gat kreek in Sint-Kruis. Aan de illegale stortingen van puin en het bouwen van vissteigers moet vol gens Van Rie een eind ge maakt worden. Hij heeft aet gemeentebestuur van Aardenburg dan ook ver zocht om maatregelen te "amen. Volgens het raadslid I vmden er om de kreek ac- ril! ïn Plaats die niet S e ^ugel kunnen, '"kragen worden weg- l L!"33^' struiken en en f6 b°men weggezaagd oÜj wordt her en der I gedumpt. iP®ze activiteiten leiden et de aantasting van het natuurgebied met grote atuurwetenschappelij ke landschappelijke baarden. II ml3!1 ,Rie heeft het ge- I lii^ schrifte- huizen te bouwen. Door die mensen bij een dergelijk on derzoek te betrekken wordt de objectiviteit van het rapport wel aangetast," voerde hij ver der aan. Onderzoeker De Boer vond dat de belangen 'vol doende waren afgewogen' ont kende dit. v\ Ook de PvdA-er J. Wielak ker had een aantal bedenkin gen over 'De golf van Coltof', zoals de titel van het schrijven luidde. Hij was van mening dat het gebruikte cijfermateriaal in de tabellen onbetrouwbaar was. Voorts had hij uit het rap port kunnen opmaken dat de markt voor tweede woningen langzaamaan aan het stagne ren was. „Voor het college re den te meer om voorzichtig te zijn met uitbreiding en het ma ken van grote bestemmings plannen.," aldus Wielakker. Tot voorzichtigheid maande ook de samensteller van het rapport, De Boer, die er wel van uitging dat er nog wel enige ruimte was voor uitbrei ding van het aantal recreatie woningen aan de kust, maar dat uitbreiden niet zonder risi co's zou zijn. Hij waarschuwde voor concurrentie van andere kustgemeenten en veranderin gen op economisch vlak. Alleen commissielid A. de Nijs durfde op basis van het rapport pleiten voor verder bouwactiviteiten aan de kust. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het ministe rie van WVC subsidieert in 1988 vijf Zeeuwse nieuw bouw- en renovatieprojec ten in het kader van het werkgelegenheidsplan 'Jon geren bouwen voor jonge ren'. Daarnaast draagt WVC nog eens bij in de kos ten van vervanging van de inventaris van zeven jeugd- en j ongerencentra. Het jongerencentrum te Krui- ningen ontvangt anderhalve ton voor een goed onderkomen, de stichting Christelijk Jeugd werk Lewedorp krijgt een zelfde bedrag voor eveneens nieuwbouw en de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk te Goes een ton voor de verbou wing van jongerencentrum 't Beest. Verder kondigt WVC nog subsidies aan voor de her inrichting van peuterspeelzaal De Rakkertjes te Hoek 3825), de inrichting van het nieuwe onderkomen van de stichting Kindercentra Terneuzen 2400) en Het Terpje te Kloe- tinge (ƒ2350). De bedoeling van het project 'Jongeren bouwen voor jonge ren' is dat jeugdige werklozen werkervaring kunnen opdoen door mee te werken aan de bouw of het opknappen van j ongerenaccommodaties. - FOTO MARCEL BEKKEN Secretaris Heijmans aan het woord in een overvolle stadsschouwburg. DE GRAP van de dag kwam van de bisschop van Den Bosch, maar die begreep er zelf helemaal niks van. Sprekend over de Zusters van 't Heilig Bloed, die werken in het seminarie van het bisdom Den Bosch, zei monseig neur Ter Schure dat deze vrouwen 'een dubbel doel dienen'. Grote hilariteit onder de honderden Zeeuwse en Brabantse boeren die in de Tilburgse schouwburg de j aarvergadering van Noordbrabantse Christe lijke Boerenbond (NCB) bijwoonden. Want voor een boer kan de term 'dubbel-doel' alleen maar op koeien slaan: eerst op timaal melk leveren en dan veel en goed vlees. Pas toen NCB-voorzitter Ad Latijnhouwers dat de kerkleider had ingefluis terd kon die er ook en hartelijk om lachen. Door Kees den Exter DE KRINGVOORSTELLEN, het jaarverslag en de reke ning over '86, aanpassing van de contributieregeling, het ging allemaal zonder op- of aanmerking onder de hamer door, gisteren in de Tilburgse schouwburg. Maar daar wa ren ze ook helemaal niet voor gekomen, de voormannen van agrarisch Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen, veelal de voorzitters van de plaatselijke NCB-afdelingen. Veel meer had de jaarver gadering de sfeer van het dagje uit, de ontmoeting met oude bekenden en het aanho ren van de toespraken van de kopstukken: voorzitter La tijnhouwers, secretaris Heij mans, geestelijk adviseur rector Merkx, de bisschop van Den Bosch en, als klap stuk van de veiling, milieu minister Nijpels. Die moest echter, op het allerlaatste moment, verstek laten gaan. De minister moest optreden in de Tweede Kamer en liet zich vertegenwoordigen door de plaatsvervangend direc teur-generaal van zijn mi nisterie, ir. P. Verkerk. En net tegen de minister hadden de boeren eens graag flink hun hart gelucht. Een van de aanwezigen voor de interruptiemicro foon; „Het is zo gemakkelijk om de schuld van alle milieu ellende te leggen bij de boe ren. De boer is namelijk van elastiek en er valt bij hem nog wel wat te halen. Maar wie durft er de heilige koe aan te pakken? Je moet maar eens rondkijken. Nergens groeien de bomen zo hard als uitgerekend rond een koeien stal. De minister zal zo wel zijn redenen hebben gehad om niet te komen". Een ander: „Verwarrende en tegenstrijdige berichten in de media zaaien onrust onder de boeren. De media wijzen al lemaal met de beschuldi gende vinger naar de boeren. Maar dat de bossen het niet goed doen is niet alleen de schuld van de boeren. Daar zit ook voor een deel achter stallig onderhoud bij. Kijk maar eens op de golfterrei nen. Daar staan de bomen er prachtig bij". Ambtenaar Verkerk pa reerde diplomatiek: „De mi nister was juist heel graag hierheen gekomen, want de landbouw is een construc tieve gesprekspartner. De belasting van het milieu door de landbouw verzinnen wij niet. Dat is gebaseerd op we tenschappelijk onderzoek". Maar daar had de verte genwoordiger van Sint An- thonis weer geen boodschap aan: „Wij zijn ons bewust van ons rentmeesterschap. Wij weten dat we de grond lenen van onze kinderen. Er vloeit meer vervuiling voort uit de rapporten die naar conclusies toegeschreven worden. Daar gaan mensen aan dood". Een hoogtepunt van de jaar vergadering was de presen tatie van het boek 'Het ge mengde landbouwbedrijf op de zandgronden in Noord- Brabant, 1800 tot 1885'. Het boek, geschreven door ir. A. Crijns en prof. dr. F. Kriel- laars verschijnt in de mono- grafiënreeks „Bijdragen tot de geschiedenis van het Zui den van Nederland" onder hoofdredactie van prof. dr. H. van den Eerenbeemt. Het gisteren verschenen boek is het eerste deel in een serie van drie waarin de twee ge pensioneerde landbouwdes kundigen toewerken naar de dag van heden. Maar het kan nog enkele jaren duren voor dat ook de twee andere delen verschijnen van wat prof. Van den Eerenbeemt 'een landbouwbijbel' noemt. Prof. Kriellaars: „Het eer ste boek is af. Wij gaan nu uitblazen en inlezen". Een van de conclusies van auteur Crijns is dat onze provincie ook in het begin van de vo rige eeuw een gigantisch mestprobleem kende: „Maar dan wel het gespiegelde pro bleem. Brabant was uitslui tend platteland, maar wel volstrekt woest. En dat kon gewoonweg niet ontgonnen worden bij gebrek aan mest. Er is nog bijna een opstand uitgebroken omdat het huis vuil van Amsterdam werd afgevoerd naar Vlaanderen en niet naar Brabant. Er is toe serieus overwogen om de Dommel te verbreden en uit te diepen om te dienen als aanvoerroute voor dat Am sterdamse huisvuil". Het boek is rijk geïllu streerd met werken van Vin cent van Gogh uit diens Nue- nense periode. Prof. Van den Eerenbeemt: „Iedereen kijkt bij 'De Aardappeleters' naar die schaal met aardappelen. Na lezing van dit boek zal men eerder naar alle mensen rondom die tafel kijken. Hoe konden die met zijn allen eten van een ongetwijfeld ar metierig bedrijfje. Dat vooral typeert het Brabantse boe renbedrijf in de vorige eeuw, de strijd om het naakte be staan". Ir. Crijns: „Inder daad, dat heb ik me tijdens het schrijven van het boek ook vaak afgevraagd. In wat lange tijd een volstrekt ach tergebleven gebied was wer ken nu de kampioenen van de vooruitgang. Die potentie heeft er altijd al wel ingeze ten, realiseer ik me nu". VOLKSKERSTZANG - De coördinatiegroep regionale evangelisatie West- Zeeuwsch-Vlaanderen houdt zondag 13 december de tradi tionele oecumenische volks kerstzang in de Nederlands Hervormde kerk in Oostburg. De dienst begint om 19.00 uur. Ook dit jaar verlenen de kin deren van alle basisscholen in Oostburg en organist A. Len- sen hun medewerking aan de massale samenzang. FRACTIEBERAAD - Maan dag 14 december houdt de po litieke groepering Dorpsbe langen en Toerisme haar maandelijke openbare frac- tieberaad. Deze keer komt men bijeen in café l'Ambas- sadeur in Oostburg. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Onderwerp van gesprek is de agenda van de komende raadsvergadering. TENNIS - In het recreatieve tennis in sporthal Cadzand wist Aardenburg IV met 12-0 te winnen van Oostburg I. De overige uitslagen in de voor laatste speeldag voor de win terstop waren als volgt: Aar denburg III - Cadzand I 8-8. Groede - Oostburg II 9-9. Duinbergen II - Oostburg IV 9-8 en Aardenburg I - Sluis IV13-1. KERSTCONCERT - De ko ninklijke muzieksociëteit Aardenburgsche Fanfaren geeft woensdag 23 decmber in de rk kerk een kerstconcert onder leiding van dirigent Roger Martony. Het pro gramma omvat bekende kerstmuziek. Het concert be gint om 20.00 uur en de toe gang is gratis. BOLLING - Op de Arjaon- bolbaan werd een bolling ge houden waaraan zo'n twintig mensen deelnamen. De uit slag luidt als volgt: 1. M. van Houte- C. Vergouwe- R.van de Bossche. 2. A. Suttin- P.de Vilder- A. de Zutter. 3. C.de Pauw- J. Riemens- W. Tail- lie. De eerstvolgende serie- bolling wordt zaterdag 12 de cember op de Arjaonbolbaan gehouden. AAnvang 13.30 WZA- De West Zeeusch Vlaamse Autoclub (WZA) houdt morgen (zondag 13 de cember) een Puzzelrit voor automobilisten in de omge ving van Zuidzande. Aan deze 'Wildrit' van de WZA kan ook door niet leden wor den deelgenomen. Voor be ginners in deze tak van sport is een speciale toerklasse uit gezet. Inschrijving voor deel name is mogelijk aan de in schrijftafel welke is gevestigd in hotel-café-restaurant De Zwaan te Zuidzande van 13 tot 14 uur. Van onze correspondente MIDDELBURG - In een sfeer van drugs, alcohol en een homofiele relatie speelden zich de feiten af, waarvoor de 25-jarige RK. uit Rotterdam zich vrijdag voor de recht bank in Middelburg moest verantwoorden. Op 6 juli '85 verbleef de jonge man op een camping in Haam stede, waar hij die avond ruzie kreeg met zijn 65-jarige part ner. Herhaalde malen was het Van onze correspondent AARDENBURG - De vier West-Zeeuws-Vlaamse Ge reformeerde kerken hebben een beroep uitgebracht op ds. Th. Lorier en deze heeft het beroep aangenomen. Hij krijgt als werkterrein Oostburg en Aardenburg en heeft zijn intrek genomen in de gereformeerde pastorie aan de Molenberg te Oostburg. Ds. Lorier studeerde te Brus sel aan de Protestantse afde ling van de Faculteit der God geleerdheid en rondde zijn stu die af aan de Theologische Ho geschool te Kampen. Het wordt bevestigd door prof. Goedhardt uit Brussel zondag 20 december om 15.00 uur in de Nederlands hervormde kerk te Oostburg. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het gemeen tebestuur van Oostburg is van plan volgende week tij dens de maandelijkse raadsvergadering alle nog lopende zaken af te hande len. Op de agenda prijken dan ook 54 punt. De raadsleden worden verzocht kredieten beschikbaar te stellen voor verschillende basisscholen in de gemeente. In totaal gaat het om circa 630.000 gulden. Met dit bedrag willen de schoolbesturen nieuw meu bilair aanschaffen en verbou wingen realiseren. Ruim 495.000 gulden is bestemd voor de katholieke basisschool in Oostburg, die ingrijpend ver bouwd dient te worden. De raad krijgt verder subsi dieverzoeken voorgeschoteld van de Telefonische Hulpdienst Zeeland en het Gehandicapten Adviesbureau. Het college wil de subsidies aan deze instellin gen langzaam afbouwen. Vol gend jaar kunnen beide dien sten nog rekenen op 6600 gul den gemeentelijke steun. Het jaar daarop wordt dit bedrag gehalveerd. Aan de orde komen voorts nog grondverkopen. De raads vergadering in het gemeente huis van Oostburg begint don derdag 17 december om 19.30 tweetal die avond door anderen gemaand 'nu eens op te houden met dat geruzie', maar dit bleef zonder resultaat. Op een gegeven moment wa ren de gemoederen zo verhit, dat K. met een lege wijnfles een ruit insloeg van de auto van zijn vriend, omdat deze hem de sleutels niet wenste af te geven. Vlak daarop greep hij de oudere man bij de keel en pas toen de politie tussen beiden kwam liet hij zijn slachtoffer los. Voor de rechtbank herhaalde K. zijn verklaring dat hij zich van de gebeurtenissen die avond 'niets meer herinnerde'. Met de conclusie van de psy chiater dat hem de feiten slechts in 'verminderde mate' kunnen worden toegerekend, kon de officier van justitie geen kant op en hij eiste tegen hem een gevangenisstraf van vier maanden, rekening houdend met het feit dat K. intussen voor geheel andere delicten een straf uitzit van tien maanden. Uitspraak over één week. VLISSINGEN - Met de aan houding van de 26-jarige HW. uit Souburg heeft de politie van Vlissingen klaarheid gebracht in een zestien-tal insluipingen. W. pleegde insluipingen in winkels op klaarlichte dag. Hij maakte daarbij gebruik van het feit dat verkopers het druk hadden. Zodra hij de kust vei lig achtte deed hij een greep in de kassa. In één geval nam hij de hele kassa mee, verliet de winkel via de achteruitgang en nam op zijn gemak in een stil straatje de inhoud daarvan. Volgens de politie bestond de totale buit uit 2200 gulden. Van onze correspondente BRESKENS - Kinderen van de rk basisschool De Schel phoek voeren dinsdagavond 15 december drie musicals op. Groepen drie en vier spelen de musical 'Waar is Hansje', groepen vijf en zes 'Kerstbomen groeien overal' en groepen zeven en acht 'Geen idee met kerst'. De laatste musical hebben de kinderen zelf gemaakt, samen met de onderwijzer. Markante dorpsfiguren nemen hierbij een belangrijke plaats in. Tijdens de avond, die van ze ven tot kwart voor negen duurt, worden ook kerstliede ren gezongen. De ouders heb ben geholpen met het maken van de kostuums en het decor. Het kerstfeest staat dit jaar in het teken van de Derde Wereld. Tijdens de pauze wordt geld opgehaald voor een school in Idamalavaram in India.

de Stem | 1987 | | pagina 21