Ouders willen bibliobus in Nieuw-Namen houden pestem Massale opkomst bij adventsviering Hulst De Milliano had op jaarmarkt 'super-kampioen' PZEM blijft leden bestuur betalen Waterwingebied loopt mogeluk grote schade op Zeegers blijft KORT ZEEUWS DIJK-HULST MARKTEN PLAATSELIJK NIEUWS illESTEM VAN ZEELAND 2 DECEMBER 1987 TEL. 01140-12662 TTEN - BUIKBANDEN - USEN - 0BTH0PEDISCHE EUKBANDEN - STEUNZOLEN SEN - BORSTPROTHESEN i mhr. JANSEN Bjw accu optimaal in orde is ot "inieuwe vanaf ƒ89.- (incl. 2 jaar TXE DEMONSTRATIE HULST - B en W van Hulst zijn bang voor bo demvervuiling op het onverharde terrein van vervoers- en expeditiebedrijf Van Geyt aan de Gentsevaart in Kapellebrug. Het bedrijf is in middels bereid gebleken het parkeer- en over- I slagterrein op een goede manier te verharden te I verharden. I Als zich momenteel op het bedrijfsterrein van Van Geyt I ongelukken voordoen, is er een kans dat olieën of chemi- I calïen in de bodem verdwijnen. Dat komt doordat het I terrein op dit moment slechts door een laag steenslag is I afgedekt, die deze stoffen niet kan tegenhouden. I get bedrijf ligt in een water- I wingebied van de WMZ en bo- I demvervuiling kan dus voor I onherstelbare schade zorgen, I concludeert het college. Hinderwet Kerstmiddag Zonnebloem I AXEL - De Zonnebloem-af - I deling Axel viert op don- I derdag 17 december haar I kerstmiddag, een gezamen- llijke kerkelijke dienst met [medewerking van drs. E. [van der Weide en pastoor W. Vervaet in de Ichtuskerk JindePironstraat. Weekend dienst Stem-redactie Uitbreiding Forse boete voor dreigen met vleesmes Kerstconcert Vogelwaarde Axel Heikant Hulst Lamswaarde St.-Jansteen Vogelwaarde Zeeuwse Koorschool zingt werk Britten Studiedag over biotechnologie agarische jeugd Bij fietsers verlichting niet in orde T22 Opstap: Heikant, Axel, Terneuzen, Hulst el, Tel. 01155-1783 1347 k bezoeken wij in geheel os geacht cliënteel aan huis jsverhoging. NDSLEVERANCIER soud deze week? iet begin. :s op zaterdag v.m. open. \LE WEEKAANBIEDING i velgen, z.w.-glas, elektra be- 300 km, zeer speciale uitvoe- net 5000.- korting TOnze verkoopmedewerker dhr. De Ruyter verwacht u. BIJ DE PRIJS INBEGREPEN I 58-Tel. 01140-13524 begrij pen. Doen we dat? en met stotterproblemen n of naaste omgeving: ^ostbus 119, 3500 AC Van onze verslaggever [JIEUW-NAMEN - Het Ouderco mité van de basisschool in Nieuw-Namen stelt zich vierkant óp achter de mening van de do centen van de school: de bibliobus voor de schoolkinderen die eens per week een bezoek brengt aan je school moet blijven. Om hun protest tegen het verdwijnen van de bus kracht bij te zetten stuurt nu ook het oudercomité een boze brief naar B en W van Hulst. Volgens R. Ferket-De Clerck is het taalniveau van de leerlingen sinds de komst van de bus merkbaar gestegen. En dat zou na de verdwijning van de mobiele bi bliotheek uit Nieuw-namen weieens drastisch kunnen veranderen. Hulst wil de bibliobus opofferen ten gunste van een samenwerkings verband met de bibliotheek in het Belgische Kieldrecht. De ouders van de basisschool zijn nu bang dat het straks erg moeilijk wordt voor veel kinderen om nog aan boeken te ko men. „Veel kinderen komen uit de polder en fietsen in groepen naar school en naar de bibliobus. Als zij straks naar Kieldrecht moeten voor boeken, denk ik dat er veel niet gaan. Want ze zijn him groep dan kwijt", aldus Ferket-De Clerck. De bus staat een uur per week bij de school. De school heeft uitgerekend dat zo'n zeventig kinderen gebruik maken van de bus. Zij krijgen alle maal twintig weken de kans om boe ken te lenen. Gemiddeld nemen zij vier stuks per persoon mee. Dat levert een jaaromzet' aan boeken van 5600 op. Volgens het oudercomité een be wijs van de wezenlijke functie die de bus binnen de gemeenschap van Nieuw-Namen vevult. „We zijn echt verschrikkelijk bang dat er op de bus beknibbeld wordt", besluit mevrouw Ferket. De bus kost de gemeente Hulst jaarlijks 5000 gulden. Volgens wet houder P. Weemaes zullen die kosten de komende jaren sterk stijgen. Bin nenkort heeft hij een gesprek met het gemeentesbestuur van Beveren, waar Kieldrecht onder valt. Hulst vreest bodemvervuiling Van onze verslaggever I De steenslag is sowieso onge- I schikt als verhardingsmate- Iriaal, vindt het college. De I zware vrachtauto's die Van Medewerking wordt verleend door het bejaardenkoor van het [Trefpunt. De dienst wordt be- sloten met gezamenlijk koffie drinken. De middag duurt van 114.00 uur tot 17.00 uur. [HULST - Rinus Zeegers, [trainer van HW'24, heeft gisteren zijn verbintenis [met vierdeklasser HW'24 voor twee jaar verlengd. ■Lange tijd deden de geruchten Ide ronde dat Zeegers aan het land van dit seizoen naar voet- I «vereniging Breskens zou ■verkassen. Voor redactionele zaken, piet voor advertenties of bezorgklachten, kunt u dit weekeinde terecht bij Conny van Gremberghe, M150-96129. B.g.g. 01153- 1®4. Zondagmiddag 01150-17920. i'ftq -cor zuidwfst nederland ■Kantoren Afneuzen, Hulst en Goes, «messen en telefoon- emmers op pagina 2. 18 hn", ï®S,llden: I30-12.30/13.30-17.00 uur. "«actie feUZ6n: Rein van der Romain Damme, Frank Deij, B ny van Gremberghe, Bnüald Verstraten, Cor de ite!0t0)'Zoomen6 IHulti c9n Jansen- joJ't 9ène Verstraeten, °eP Trommelen. !fenertenUe"eXPl0ita,le Retour Zeeland: *95839™'privétel-01150- Geyt bezoeken rijden het mate riaal weg, zo is gebleken. Bij droog weer is er voor de omwo nenden en het op de Gentse vaart rijdende verkeer boven dien veel stofoverlast. Een deugdelijke verharding zou voldoen aan de eisen van de Hinderwet, en deze problemen oplossen. Van Geyt heeft ook uitbrei dingsplannen aangekondigd. Op een perceel grond dat naast het huidige terrein ligt, wil het bedrijf een parkeerplaats aan leggen. In het bestemmings plan voor dat gebied is die grond echter bestemd voor agrarische doeleinden. Het vervoersbedrijf wil ook dat nieuwe terrein van een goede verharding voorzien. B en W vinden daarom dat het bestemmingsplan veranderd moet worden en willen mede werking verlenen aan de plan nen van Van Geyt. Het voorstel het bestemmingsplan te veran deren komt aan de orde in de raadsvergadering van donder dag 17 december. Deze begint om 16.00 uur. Van onze correspondente MIDDELBURG - „Ik moet mijn beesten hebben", zo brulde de 31-jarige Goesse- naar J. de K. op 16 april. Om zijn woorden kracht bij te zetten zwaaide hij met een uitbeenmes naar de slagers hulp. Die had even tevoren van zijn baas opdracht ge kregen de geslachte runde ren niet aan de K. af te staan omdat deze nog een onbetaalde rekening had open staan. Donderdag stond de Goesse- naar voor de politierechter in Middelburg op beschuldiging van 'bedreiging met zware mishandeling'. Hij gaf toe 'erg kwaad' te zijn geworden toen men hem zijn runderen met een waarde van ƒ20.000 niet wilde geven, omdat er een 'rekeningetje van 300' open stond. Hoe dan ook: de slagershulp had zich ernstig bedreigd ge voeld en ook twee getuigen verklaarden later dat de toe stand bepaald 'explosief' was. De K. werd veroordeeld tot een boete van 750. Van onze correspondent VOGELWAARDE - In de kerk te Stoppeldijk is er dinsdag 15 december weer het traditioneel drukbe zochte kerstconcert. Medewerking verlenen fanfare 'Vrijheid Eendracht' uit Lams- waarde, zang en dansgroep Pofjadok uit Hulst, het jonge renkoor van Stoppeldijk en het gemengd koor. De entree is gratis en de aanvang is 19.30 uur. Burgemeester F. Jacobs reikt de Gouden Penning uit. HULST - De congregatie van de broeders uit Huybergen kreeg giste renavond tijdens een bijzondere raadsvergadering in Hulst een on derscheiding uitgereikt. De erepen ning in goud en een oorkonde werd door burgemeester F. Jacobs over handigd aan de algemeen overste broeder Eduard. Twaalf broeders waren aanwezig tijdens deze plechtigheid die de gemeente Hulst hield ter ere van hun. De erepenning werd toegekend wegens de langdurige verdiensten van de broeders van Huy bergen op het gebied van de opvoeding en de jeugdzorg. Jacobs belichtte in zijn toespraak het verblijf van de congregatie in Hulst tus sen 1906 en 1986. Het wel en wee van de broeders in Hulst is nauw verbonden met het onderwijs. Ook speelden zij een be langrijke rol in het sociale leven van de Reynaertstad. Menige Hulstenaar herin nert zich nog goed het Zeeuwsvlaams Kinderkoor dat voor de radio zong en zelfs plaatopnames maakte. De broeders waren actief in het patronaatswerk, de voetbal en het jeugdcircus Behalve de Willibrordusschool heeft de congregatie ook de blo-school St. Jan opgericht. De laatste bewoners van het broeder huis waren aanwezig. De broeders Lean- der die aan de Willibrordusschool was verbonden en het kinderkoor leidde, het ex-hoofd van de Clemens MAVO, broe der Liberatus en broeder Pepetuus die zich verdienstelijk maakte voor het jeugdcircus Reinardi. Jacobs zag de uitreiking van de onder scheiding als een blijk van respect voor - foto de stem cor J. de boer het vele werk. „Meer dan 75 jaar hebben de broeders een stempel gedrukt op de locale samenleving goed en gedegen on derwijs, veel buitenschoolse activiteiten en ondersteuning van de parochie", aldus de burgemeester. Broeder Eduard schetste de 'zeven fa sen' van de congregatie op het Hulster to neel. „Na tachtig jaar gingen we met pijn in het hart weg, maar het werk van de broeders is overgenomen door de Hulster gemeenschap. Dat is een prettige gedach te". Hij vond de uitreiking van de ere penning een sympathiek symbool van de gebondenheid tussen Hulst en de congre gatie. Na het officiële gedeelte vond er in de Burgerzaal een openbare receptie plaats. Oud leerlingen en oud collega's maakten van de gelegenheid gebruik om hun 'leer meesters' de hand te komen drukken. Van onze correspondent HULST - Ruim driehon derd leden van de Katho lieke Bond voor Ouderen uit negentien verschillende plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen kwamen don derdag bijeen in het Hulster cultureel cemtrum Den Dullaert voor een advents viering. Onder de aanwezigen bevon den zich de algemeen voorzitter van de diocesane bond J. van Dijke en secretaris P. Poulus en bestuurslid W. Remijn. Van Dijke, nog maar een paar maanden geleden tot voorzitter gekozen, was voor de eerste maal getuige van dit Zeeuwsvlaamse gebeuren. In zijn toespraak maakte hij de leden erop attent dat ledenwer ving voor de bond erg belang rijk is. Vooral nu de bezuini gingen van de regering een steeds grotere rol spelen en de gemeenten meer zeggenschap krijgen over de verdeling van de gelden is een sterke bond noodzakelijk, zei hij. Nadat Weemaes de aanwezi gen verwelkomd had, was er een eucharistieviering met de Axelse pastoor Vervaet en pas toor Knipscheer uit Lams- waarde. Het ouderenzangkoor ui Hulst bracht liturgische zang onder leiding van dirigent J. Neeteson. Na de lunch was er een op treden van de fanfare van de toneelgroep Weldoen door Ver maak uit Clinge. Zij brachten het komische stuk 'Brand in het mirakeldorp' van de Ant werpse auteur Roger Pieters. Hoewel het stuk in het Clingse dialect werd gesproken, kon den de meeste aanwezigen de tekst goed volgen. Een staande ovatie viel de groep na afloop ten deel. Van onze correspondente AXEL - De dikbil die slage rij De Milliano in Oostburg donderdag inzond voor de Jaarmarkt in Axel, is van een dusdanige kwaliteit dat het dier de wisseltrofee 'su per-kampioen' in de wacht wist te slepen. De verdere uitslag van de veekeu ring was als volgt: Slachtvee: Dikbillen: roodbontvee zonder br. tanden: la. Meermarkt Goethals, Westdorpe; met 2 br. tanden: slagerij Ulijn, Sluis; zwar- bontvee zonder br. tanden: la: sla gerij Den Hamer, Terneuzen, lb en lc: slagerij Van Laere, Axel; met 2 br. tanden: la: slagerij Maes- schalk, Sluiskil; meer dan 2 br. tanden: la: slagerij Ulijn, Sluis; buitenlands vee zonder br. tanden: la en lb: slagerij Van Laere, Axel; 2 br. tanden vrouwelijk: la: slage rij De Miliano, Oostburg; lb: sla gerij Den Hamer, Terneuzen; meer dan 2 br. tanden: la: slagerij Den Hamer, Hulst; Limousine meer dan 2 br. tanden: la: slagerij La Claeys, Biervliet; ossen: meer dan 2 br. tanden en met 2 br. tanden: la: slagerij Ulijn, Groede; meer dan 2 br. tanden: la: slagerij Den Hamer, Zaamslag; Schotten met 2 br. tanden: la: slagerij Ulijn, Sluis; meer dan 2 br. tanden: la: slagerij De Clercq, Waterlandkerkje; vaar zen met 4 tanden: la: Suy, Koe wacht: stieren zonder tanden: la: slagerij Den Hamer, Terneuzen; buitenlands ras: lb: H. van de Vee ken en zoon, Hulst; kampioen roodbont: slagerij Ulijn, Sluis; kampioen Schotten en algemeen kampioen vrouwelijk vleesvee: P. van Driessen, Sluiskil; kampioen dikbil: slagerij Ulijn, Sluis; kam pioen Limousine en algemeen kampioen stieren overig vleesvee: E. Claeys, Biervliet; kampioen vaarzen en algemeen overig vrou welijk vee: E. Suy, Koewacht; kampioen dikbil zwartbont en al gemeen kampioen stieren: slagerij Den Hamer, Terneuzen; kampioen dikbil vrouwelijk en algemeen kampioen vaarzen: Castelijn de le Lys; kampioen stieren: slagerij Den Hamer, Terneuzen; kampioen ossen: slagerij E. Ulijn, Groede; kampioen dikbil mannelijk: slage rij Van Laere; kampioen roodbont mannelijk: meermarkt Goethals, Westdorpe. Afdeling fokvee: alge meen kampioen fokvee: W. Ruym- beek en zoon, Kapellebrug; kalfs- vaarzen: 1. K. Picavet, Overslag; tweejarigen runderen zwartvee: 1,2, en 3. W. Ruymbeek en zoon; eenjarige runderen zwartbont: 1,2, en 3. W. Ruymbeek en zoon; eenja rigen runderen roodbont: 1. H. van Veeken, Hulst; 2. en 3. W. Ruym beek en zoon; pinken roodbont: 1,2. en 3. H. van de Veeken; stierkalve ren: 1,2. en 3. H. van de Veeken. Schapen Suflock ras: rammen en oudere ooien: 1. J. van Langevelde, Koewacht; Texelse schapen en af deling slachtschapen: 1. H. Buyze, Biervliet; kampioen ram: J. van Langevelde; kampioen ooi: H. Buyze. Shetland pony's: hengsten 2 jaars: Nico de Regt, Axel; oudere hengsten en oudere merries: 1. Jo- han Blok, Axel; Apolosa: oudere merries: 1. Jolanda 't Gilde, Hoek; Friezen: 114 jarige hengst en oudere merries: 1. Van Asselt, Westdorpe. DE VERWACHTING - De duivenvereniging De Ver wachting houdt zondag 20 de cember een prijskaarting bie den en jokeren in café Molen hof, aanvang 14.00 uur. Tweede kerstdag houdt deze vereniging een duiventen- toonstelling, die om 11.00 uur begint. BEJAARDENSCHIETING - Aan de schieting in het ge meenschapscentrum namen 40 schutters deel. Hoge vogel: verloot; eerste zijvogel: J. van Mele, Kloosterzande; tweede zij vogel: verloot; grootste aantal (4): M. Smet, Koe wacht. KAARTEN EN BINGO - Donderdag 17 december wordt in 't Heike een kaart en bingomiddag gehouden door de Katholieke Bejaarden Bond. Deze middag begint om 13.30 uur. COLLECTE - Tij dens een bij - eenkomst de Katholieke Bond voor Ouderen uit negentien verschillende plaatsen werd een collecte gehouden voor het project van pater Swinne in Columbia, peze collecte le vérde het 757,15 op. BRIDGE - De leden van de bridgeclub speelden een Ho well met tien paren. Uitstag: 1. dames Van Esbroeck- Van der Wielen, 2. heren Van Damme-Van der Wielen, 3. da mes Smulders-Van Puyvelde. BEJAARDENSCHIETING - Woensdag 16 december is er een bejaardenschieting om 13.30 uur in café De Kroon. Die vervangt de schieting in 't Helleken te Heikant. Donder dag 17 decmber wordt een schieting gehouden in café 't Centrum, aanvang 13.30 uur. KAARTING - In gemeen schapscentrum De Warande is er woensdag 16 december een prijskaarting jokeren. Aanvang 13.30 uur. BILJARTWEDSTRIJD - Bil jartclub De Warande van de Katholieke Bond voor Oude ren verloor een biljartwed strijd tegen De Vlasschaard uit Koewacht. De Koewachte naren wonnen met 373 pun ten; tien punten meer dan De Warande bij elkaar stootte. ZONNEBLOEM - De afdeling van De Zonnebloem houdt zaterdag 19 december een kerstviering voor zieken en gehandicapten in het dorps huis in Terhole. De viering begint om 10.30 uur met een Heilige Mis. Daarna is er een gezamenlijke lunch, de ver telling van het kerstverhaal, koffie met tulband, gezang, orgelmuziek en als de tijd het toelaat enkele spelletjes. GOES - De Zeeuwse koor school geeft in de komende weken enkele kerstconcerten. Het belangrijkste is de uit voering van 'A Ceremony of Carols' van Benjamin Britten. Op zaterdag 12 december zin gen de koorknapen dat twee maal in de Zeeuwse Bibilio- theek in Middelburg, om 14.30 en 16.00 uur. Op zaterdag 19 december reist het koor naar Vlaanderen voor uitvoerin gen in Veurne en Lo en op tweede kerstdag zingt het koor het werk van Britten nogmaals in de parochiekerk in Goes, aanvang 15.30 uur. GOES - Het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt (ZAJK) houdt op dinsdag 15 december een studiedag over de ontwikkeling van de bio technologie, vooral dan over de betekenis daarvan voor de landbouw. Dat gebeurt in de Caisson in Kapelle. 's Mid dags (aanvang 14.00 uur) hou den enkele deskundigen inlei dingen over dit onderwerp. De avondzitting gaat over de 'stuurbaarheid van biotech nologie' en daarover spreken voorzitter Varekamp van het landbouwschap en topman Geerligs van de Suiker Unie. KAPELLE, 11 december - Andij vie natuur, 50 kg: kl. 1 0,74 0,77. Boerenkool, 330 kg: kl. 1 0,40-0,80. Groene kool, 110 kg: kl. 1 0,76. Breekpeen, 430 kg: kl. 1 0,07-0,42. Witlof, 1820 kg: kl. 1 A 2,00-2,10, B 1,60. Kl. 2 A 2,30, B 1,60. Prei, 140 kg: kl. 1 0,81-0,84. Kl. 2 0,71. Rode kool, 430 kg: kl. 1 0,38-0,49. Sa- vooie kool groen, 90 kg: kl. 1 0,76- 0,78. Witte kool, 50 kg: kl. 1C 0,46- 0,47. Kroten kg, 150 kg: kl. 1 0,45. Kl. 2 0,47. Uien kg, 610 kg: kl. 2 0,14. Peterselie bos, 250 bos: kl. 1 0,27-0,33. Knolselderij met blad St., 550 st.: kl. 1 0,18-0,47. Vroege aardappelen, 1460 kg: kl. 2 80 0,08, DR 0,02, GT 0,25, KR 0,35. Kl. MI 0,08-0,22. AMSTERDAM, aardappelter- mijnmarkt 11 december - Bintje 5/50mm apr 10.50 - 9.00, slot 9.50, omzet nil, weekomzet 15 stem ming kalm bintje 50mm maart 17.50 laten, 16.00 slot omzet nil, weekomzet nil, kalm april 18.20 - 18..10, slot 18.10, omzet 36, week omzet 342 nauw prijshoudend mei 19.50 - 18.70, slot 19.00, omzet nil, weekomzet io kalm juni 20.70 - 19.60, slot 20.20, omzet nil, week omzet 10 kalm Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de PZEM vindt dat presentiegelden voor bestuursleden-ook al zijn die afgevaardigd door gemeenten of provincie-ook aan die bestuursleden moeten worden uitbetaald. Het bestuur reageert hiermee op een verzoek van de ge meente Middelburg het presen tiegeld in de gemeentelijke kas Van onze correspondent OOSTBURG - Door de groep West-Zeeuwsch- Vlaanderen van de rijkspo litie werd gisteren een in tensieve verlichtingscon trole gehouden. Vooral bij de schoolgaande jeugd is gebleken dat zij niet de juiste verlichting voeren en zelfs zonder verlichting rijden. Ook bleek dat bij rijwielen de reflexie niet aanwezig is. Personenauto's, zo is uit de controle gebleken, voeren veelal die een ongelijke ver lichting. Gisteren en donderdag is een groot aantal voertuigen gecontroleerd en tegen twaalf is een proces-verbaal opge maakt wegens het niet in orde zijn van verlichting. Het rijgedrag van automobi listen zal binnekort nogmaals aan een strenge controle wor den onderworpen en de rijsk- politie zal met onherkenbare auto's in het verkeer gaan mee rijden. te storten. De raad van die ge meente vindt namelijk dat de vertegenwoordiging in de PZEM een logisch voortvloeisel is uit de taak van gemeentebe stuurders of -ambtenaren en de inkomsten hieruit dus eigenlijk aan de gemeente ten goede moeten komen. Het dagelijks bestuur van het nutsbedrijf vindt dat de re latie tussen PZEM en haar be stuursleden-waarvan de uit kering van presentiegelden één element uitmaakt-strikt on derscheiden moet worden van de relatie tussen ieder be stuurslid en de groepering waaruit hij/zij voortkomt. „Een ander standpunt zou tot verwarring en ongewenste complicaties kunnen leiden", zo staat te lezen in een brief die werd verstuurd naar het ge meentebestuur van Middel burg. De PZEM-top vindt dan ook dat het storten van de presen tiegelden in de Middelburgse gemeentekas een zaak is tussen de gemeente en zijn vertegen woordigsters. „De PZEM be hoort zich hiermee niet in te la ten". Het standpunt van het dage lijks bestuur wordt maandag 21 december voorgelegd aan de algemene vergadering van aandeelhouders, die om 14.00 uur begint in het PZEM-hoofd- kantoor in Middelburg. De ver gadering bespreekt onder meer de begroting 1988 en de verkoop van de Waterfabriek Terneu zen aan Dow Chemical.

de Stem | 1987 | | pagina 19