GEMEENTE HOOPT OP STEUN RUK EN COKESFABRIEK 'Overheid deed geen klap aan de informatie' Uniek experiment MTS Terneuzen Vrouw bevrijdt zich uit handen aanrander Forse boetes voor drie vechtersbazen remedaille voor Colsen weinig belangstelling voor hoorzitting ai'sS'ï:™ SS; Décafé van Douwe Egberts. Net zo lekker als gewone koffie. ra Stephenson ER. Sluit een n krijgt u het ;estuurd. t VERSE WILDGERECHTEN tt tt TERNEUZEN - De Vogelbuurt in Sluiskil-Oost gaat tegen de grond. Die zekerheid hebben de be woners van de 114 woningen in de wijk, waarvan I een groot deel in slechte staat verkeert, gisteren j van B en W van Terneuzen gekregen. jrking gewone man goedkoper het theater de „2 VRIJDAG 11 DECEMBER 1987 GEEN OVERGANGSRAPPORT MEER 'WU PIKKEN UW GEDRAG NIET' Eerbetoon aan Jan van Hinte kleinen. isten der Zijnen /eesjes wat af dezer dagen, nd zeker behagen, s Lusambo gaan hun gen vragen prt dan op chting is het adres J.F. Ken- [Rijswijk. lijk dank, mede namens ona, b940. Speciale tarieven op aanvraag bel: 077-551221 Ot077-551222 ol schrijt naar Postbus 65, 5900 AB Venlo UW SPECIALtTEITENRESTAURANT HEEFT NU WEER VOLOP dn* Oosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 DE STEM VANZEELAND Sluiskil-Oost tegen de grond Het slopen van de wijk en de bewoners elders woon plaats aanbieden ziet het college als enige oplossing. „Re noveren of isoleren. Het haalt allemaal niets uit. Uit on derzoek is gebleken dat de buurt geen geschikte woon omgeving meer is. De woonbestemming gaat na de sloop van de grond af", aldus wethouder W. Gosselaar van de gemeente Terneuzen gisteren bij het bekendmaken van de plannen. ■Wat er met het braakliggende I terrein gaat gebeuren, als de ■wijk eenmaal gesloopt is, is nog Iniet bekend. De vermoedens [dat de aangrenzende cokesfa- Ibriek de grond voor uitbrei- [dingsplannen nodig heeft zijn |door het bedrijf nog niet beves- igd. „Als we alle aspecten bekij- Iken, de luchtverontreiniging [door de cokesfabriek, de ethy- I leenleiding die langs de wijk lioop, de nabijheid van het ka- I naai, de bodemverontreinigng, Ide geluidhinder, dan kun je Iniet tot een andere conclusie Ikomen. Er zijn geen voorzie- I ningen meer", aldus Gosselaar. Voor de bewoners, van wie [een deel al is verhuisd, komt larmee eindelijk duidelijk- ïeid over de toekomst van de rijk maar dat is ook de enige ';erheid die ze hebben. De ge- nte kan zelf de miljoenen jldens kostende operatie niet den Gosselaar hoopt bin- zes maanden inzicht te en in de financiële midde- „Het rijk, de provincie en e cokesfabriek hebben de be- eidheid getoond om naar fi- nciële middelen te zoeken. Het is jammer dat we de men- i niet meer zekerheid kun- i geven". Er is behoorlijk wat geld no- lig. Voor de bewoners van de wetwoningen zal er door de woningbouwvereni ging Terneuzen een verhuis kostenregeling getroffen moe ten worden. De woningbouw vereniging zegde toe dat ie er ook komt Hetzelfde geldt in feite voor de bewoners van de 28 woningen die eigendom zijn van de cokesfabriek. En ook de eigenaren van de tien particu liere woningen zullen een be hoorlijke vergoeding voor hun huis moeten hebbea Het tempo waarin de wijk wordt gesloopt wordt door de gemeente Terneuzen bepaald. Gestreefd wordt echter dat een jaar nadat het financierings plan rond is alle bewoners weg zijn. Er zal volgens wethouder W. Gosselaar geen situatie ont staan waarin blokken huizen voor een lange periode leeg ko men te staan. De conclusie te slopen is ge trokken na een uitgebreid on derzoek naar de toekomstmo gelijkheden. Dit naar aanlei ding van de nieuwe wet geluid hinder. De Vogelbuurt ligt in een zone waar een onaccepta bel aantal decibels wordt ge produceerd. De bewonerscom missie van de wijk toonde zich gisteren blij dat er nu eindelijk duidelijkheid is. „De mensen zullen de wijk niet met plezier verlaten. We moeten nuchter zijn. Als er niet meer te wonen valt moeten we weg". De Witte Wijk gaat tegen de vlakte FOTO DE STEM/COfl J. DE BOER [Van onze verslaggever ■HULST - Tijdens zijn af- Vscheid als bestuurslid en [voorzitter van de Stichting [Katholieke Openbare Bi- [bUotheken Oost-Zeeuwsch- aanderen Oost, heeft L. •olsen uit handen van de Hulster burgemeester F. [Jacobs de Koninklijke On derscheiding de Ereme daille in Zilver verbonden ijan de orde van Oranje- «assau mogen ontvangen. Jlat gebeurde tijdens een druk- izochte receptie in de biblio fiele in Den Dullaert Het vol- Uige college van B en W was barbij aanwezig. De geboren ffl getogen Clingenaar Colsen js 36 jaar betrokken geweest bij I het bibliotheekwezen. Hij maakte de oprichting U® de Stichting mee en de ves tiging van de bibliotheken in Hulst en Kloosterzande. Een öeine boekuitleen veranderde |jn een goed roulerend biblio- I weekwezen Verder was Col- i in 1953 een van de oprich- brs van de speeltuin in Clinge, [waarvan hij tevens lang be- l^urslid was. Tot aan de op- 'ng van de Bescherming L. Colsen. FOTO DE STEM/CORJ.OE BOER Bevolking (BB) in 1984, was hij blokhoofd. In Clinge richtte hij ook nog een dansclub op. Sinds 1963 is hij collectant en lid van het kerkbestuur belast met bouwzaken van de Heilige Hendrikus kerk in Clinge. Van onze verslaggever HEINKENSZAND - „Het is net als met hazenschade," zegt boer De Kun- der uit Borssele. „Als ze je spruiten hebben opgevreten, komen ze kijken, maar dan kun je niet meer aantonen hoe het was, en lig je eruit." Met de hele ZLM-afdeling Borssele heeft hij grote twijfels over schadevergoedin gen als het mis mocht gaan met de op slag van radio-actief afval bij het dorp. Het is maar een van de vraagtekens die gisteren op een hoorzitting in De Stenge in Heinkenszand werden gezet bij de plan nen van de Centrale Organisatie voor Op slag van Radio-actief Afval (COVRA). Die heeft vergunningen aangevraagd voor ge bouwen en installaties. Groot genoeg om honderd jaar lang alle soorten radio-actief afval op te slaan bij Borssele, op een steen worp van een andere atoombron, de kern centrale. De Kunder zegt het beeldend, recht voor z'n raap. „Er wordt veel beloofd, maar dat zijn allemaal vogels in de lucht Later kom je bij de duivel te biecht Wie stelt eigen lijk de schade vast?," zegt de man, die ja renlang inspecteur voor de hagelverzeke- ring blijkt te zijn geweest Sommigen kun nen een glimlach niet onderdrukken, maar dat mag niet, zeker de burgemeester niet 'Het is bittere ernst meneer Van de Heu vel, hier valt niet mee te lachen', bijt een toehoorder Borsele's eerste burger toe. De hoorzitting van gisteren was onder deel van de milieu-effect-rapportage, die bij het Covra-plan hoort Rijk, provincie, gemeenten en Covra zelf lichtten het toe en hoorden bezwaren aaa Zeeland was er bepaald niet massaal voor op de been. 's Middags kon voorzitter G. de Vries-Hom- mes zo'n veertig mensen verwelkomen, 's avonds waren dat er ongeveer zeventig. Maar De Kunder was allesbehalve een eenling, want voor hem was namens de af deling Borssele van de ZLM al een boeren protest naar voren gebracht De leden vre zen een regelrechte aantasting van hun "woon- en produktiemilieu': wie eet er nog groente en fruit uit Borssele, en zullen grond en gebouwen niet in waarde dalen? En, hamvraag, wie vergoedt de schade? De landbouw kreeg geen sluitend ant woord, ondanks het feit dat ook het hoofd bestuur van de ZLM tegen is, en de fruit telersorganisatie. Maar ja, bereken maar eens wat het psychologische effect is van de opslag. De deskundigen kunnen-tot verdriet van menigeen in de zaal-beter uit de voeten met exposietempi en milli- Sieverts. In Jan de Vries, coördinator van de Zeeuwse Milieu Federatie, hebben ze een tegenstander die hun taal spreekt Het is geduchte oppositie, maar dat hebben ze liever dan prietpraat over de psychologie van de plannen. De milieufederatie heeft er grote bezwaren tegen-en zal dat met vele anderen ook op schrift zetten - om het radioactief afval te gaan verbranden als er meer en meer komt Je kunt het beter persen, vindt de ZMF, die ook vraagtekens zet bij de verpakking van het hoog radio actieve spul. De akademische discussie daarover ging aan velen voorbij. Veel directer was De Vries toen hij in haakte op een discussie over de voorlich ting van de overheid over de Covra-plan- nen. „Gezamenlijk hebben de overheden geen klap gedaan aan de informatie," zei hij, nadat een ander had vastgesteld dat 'zat burgers niet weten wat er gaande is, terwijl het toch niet om een schuurtje gaat'. Ook op dit verwijt bleef die ene af doende reactie uit. „In de relatie burger- bestuur heb je altijd het probleem van ha len en brengen," zei burgemeester Van den Heuvel, ook herinnerend aan eerdere voorlichtingsbrochures. Intussen liet de bevolking zich toch wel horen. Borselse comité's tegenkernenergie waren 's avonds van de partij, en 's mid dags had een dame uit Nieuw- en Sint- Joostland de wij kvereniging vertegen woordigd. „Uit deze plannen valt op te maken dat er kerncentrales bij zullen ko men, en dat willen wij niet." Een bezwaar waarin ze niet alleen stond. Dat de Covra goed verzekerd is voor eventuele ongelukken in Borssele-voor 400 miljoen gulden-en dat volgens Covra de kans op incidenten en op schadelijke gevolgen daarvan minimaal is - eens in de tien miljoen jaar-dat alles nam bij velen de onzekerheid niet weg. „Allemaal vogels in de lucht," zei De Kunder over kansbere keningen en daarop gebaseerde beloftes. Ook zijn opmerkingen komen in het mi lieu-effect-rapport. (ADVERTENTIE) rr1 De FNV Axel vindt at de gewone man, die door Ue lastenvezwaringen naer geld heeft uit te ge- Le„\ ?°k Raar het theater F** kunnen. Om dat te sti puleren kunnen de leden w n tegen gereduceerde )nJS krijgen. voor66^ YooreteHing waar- ^ductie seldt is op nag 29 december in De Blind proeven mag. TERNEUZEN - De MTS in Terneuzen mag wat de opleiding proces techniek betreft vier jaar gaan experimenteren met zogenaamd gemodu leerd onderwijs. Vijf scholen voor middelbaar technisch onderwijs zijn daarvoor in Nederland door het ministerie van Onderwijs aangewezen. De MTS is de enige school in Zeeland. Het is de bedoeling dat op termijn het gemoduleerd on derwijs in het gehele beroepsonderwijs wordt ingevoerd. Het experiment houdt in dat er volledig afstand wordt genomen van de tradionele vier jaar du rende opleiding met een jaarlijks overgangsys teem. De leerling krijgen nu de leerstof opgesplitst in zes halfjaarlijks blok ken voorgeschoteld. Aan elk blok zit een certifi caat vast Zes theorie certificaten en een prak tijk certificaat voor het stage jaar geven recht op het MTS diploma. De nieuwe lesmethode biedt voor de leerlingen een aantal voordelen. „De opleiding wordt er overzichtelijker op. Goede prestaties worden na een half jaar al be loond. Onvoldoende pres taties betekenen dat het tijdverlies beperkt blijft tot een half jaar", aldus de directie. De herkansingsmoge lijkheden zijn ook groter. „In het middelbaar tech nisch onderwijs is het een bekend verschijnsel dat een aantal leerlingen in het hegin van de oplei ding met aanpassings problemen te kampen heeft Deze leerlingen be ginnen pas in de loop van het schooljaar betere prestaties te leveren. Om te vermijden dat deze leerlingen vanwege die problemen het eerst half jaar moeten overdoen, is een uitgebreid herkan singssysteem ontworpen. Daardoor kunnen deze leerlingen aan het eind van het eerste half jaar als nog proberen aan de certificaat-eisen te vol doen". Die herkansings mogelijkheden zijn er overigens ook in de vol gende perioden. Het systeem biedt ook de mogelijkheid voor leerlingen die halver wege het schooljaar ont dekken een verkeerde opleiding te hebben ge kozen of niet verwachten dat ze over zullen gaan om over te stappen naar de afdeling proces-tech niek. Dat kan voor de eerste keer in februari van 1988. De directie hoopt overigens dat steeds meer leerlingen van die mogelijkheid ge bruik gaan maken. De vraag van het bedrijfsle ven is namelijk groter dan het aanbod dat de MTS jaarlijks aan leer lingen met een MTS di ploma proces techniek kan leveren. MIDDELBURG - De gemeentepolitie van Middelburg heeft woensdagmiddag de 29-jarige PP. uit de Zeeuwse hoofdstad aangehouden verdacht van poging tot wurging van een jonge vrouw. De man die tijdens de verhoren in eerste instantie zei van niets te weten heeft later alsnog be kend. Hij zal vandaag worden voor geleid aan de officier van justi tie te Middelburg. Het bewuste incident vond plaats in de nacht van 3 op 4 december. Die nacht werd een jonge Middelburgse bjj het be treden van haar woning door P. bij de keel gegrepea De vrouw verweerde zich en slaagde erin haar aanrander in beide duimen te bijten, waarna hij het hazepad koos. Met deze gegevens op zak ging de politie op zoek naar de dader, die mogelijk kon beho ren tót haar kennissenkring. Daarbij viel ook de naam van P. Toen deze door de politie aan de tand werd gevoeld gaf hij voor zijn verwondingen aan beide duimen andere oorzaken op. Een vinger zou hij hebben verwond bij het dichtslaan van het portier van zijn auto. De andere door het 'uitschieten' van een schroevendraaier. Tenslotte viel hij toch door de mand. Het motief van zijn aanval op de vrouw is de politie nog niet duidelijk. Wel is ach terhaald dat hij een tijdlang met haar in een horeca-bedrijf heeft gewerkt. MIDDELBURG - De horeca-expo (op 25 maart in Goes) had de drie mannen uit St. Willebrord en Roosendaal hon gerig gemaakt, maar vooral ook dorstig. De dorst werd ge lest met grote hoeveelheden bier en om wat aan de honger te doen stapte het groepje (de 25-jarige MH., de 19-jarige C. van T. en de 33-jarige JM.) diep in de nacht een brood jeszaak binnen, waar op dat moment een aantal andere late gasten aan de bar zat. Het dronken gedrag van de mannen irriteerde de baas van de snackbar en ze werden dan ook dringend verzocht de zaak te verlaten Dat deed het drie tal om even later terug te ko men om een oudere man en zijn zoon naar buitep te sleuren en af te tuigen De oudere man liep daarbij behalve een aantal kneuzingen ook een gebroken neus op. Gisteren stonden de Braban ders voor de politierechter te Middelburg. „Had die man u wat gedaan", wilde politierech ter mr. Nomes weten. „Dat niet", zo beaamde één van de drie. „Maar hij deed in ieder geval niet normaal en dat pik ken we nu eenmaal niet". „En wij pikken uw gedrag niet", zo besloot de politierechter waarna hij de mannen veroor deelde tot drie weken voor waardelijk en een boete van ƒ800. AARDENBURG - De stichting Vrienden van het Aardenburgs Museum geeft een set van vier pente keningen van wijlen Jan van Hinte (1898-1983) uit als eerbetoon aan de man, die de stoot gaf tot groot scheepse opgravingen in Aarenburg. Deze opgravingen leverden het bewijs dat Aardenburg een in oorsprong Romeinse nederzetting is geweest, ge sticht in 172 na Christus. Toen de opgravingen resul taat opleverden ijverde Van Hinte voor de tot standkoming van een mu seum in Aardenburg. Het spuithuis aan de Markt werd het eerste onderko men voor de belangwek kende oudheidkundige ver zameling van het grens stadje. Later werd de collectie overgebracht naar een gro ter gebouw aan de Markt straat en thans bestaan er plannen het museum op nieuw te verplaatsen naar de Markt De pentekeningen van Van Hinte worden verkocht ten bate van de stichting Vrienden van het Aarden burgs Museum en de erven van Van Honte hebben hier van harte hun medewer king aan gegeven.

de Stem | 1987 | | pagina 9