even..L UITBLAZEN De Gorbatsjovs veroverden Brokx moet nog even wachten op nieuwe baan Schaduwboksen in Londerzeel COC vei Afdingen in de souk Van Dijk: n bestuurders Het succes v ZTEKENFON Verrekening spaar- en hypotheek rente vervalt PE STEM CC DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 11 DECEMBER 1987 WIM KOCK iiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiniiiiiiiiiiiiii -DESTEM- OOK BINNEN HET CDA WILDEN STEEDS MEER MENSEN BROKX NIET IN EINDHOVEN BELGISCHE VERKIEZINGSSTRIJD OP STRAAT UITGEVOCHTEN Zondag worden in België voor de vijfde keer in tien jaar verkiezingen gehouden, nadat op donderdag 15 ok tober het zesde kabinet-Mar- tens struikelde over de Voer- kwestie. Terwijl opiniepeilingen een titanengevecht beloven met als inzet de vraag of de Vlaamse en Waalse liberalen en christen-democraten hun meerderheid zullen houden, stropen leidende politici de markten en kermissen af. Omdat in deze dagen èlk stemmetje telt. TjE STEM BINNg MINISTER HA7 ZONDAGAVOND. De cocktail van de dag heet Weng-Weng Montana del Fuego. De be denker ervan heeft zich la ten inspireren door de driehonderd vulkanen van Lanzarote, het dichtst bij Afrika gelegen eiland van de Canarische archipel, dat nu langzaam wegzakt achter de horizon. De Black Prince is op weg naar Agadir. In de Neptune Lounge speelt het scheepsorkest kalme evergreens terwijl de in crème witte uniformen gestoken cruise commodore en kapitein de pas sagiers onthalen op cocktails. Het kleding-advies luidt: 'for meel'. De meeste passagiers zijn in avondkleding. Veel witte smokings, wat eigenlijk niet kan, behalve dan in Ameri kaanse films over naar Zuid- Amerika uitgeweken gangsters en spionnen. Na de party be geeft de feestelijk geklede me nigte zich naar de beide ster ren-restaurants Royal Garter en Fleur de Lys. Cruise commodore Thor Fleten komt bij ons aan tafel zitten in de Fleur de Lys. Fleten was jarenlang de kapitein van de Black Prince. Totdat het schip onder Filipijnse vlag werd gebracht. Toen nam een Filipijn het gezag op de brug van hem over. Cruise commo dore is .pok een hoge positie. De hodgste vertegenwoordiger van de rederij aan boord. Maar de kapitein is op een schip de baas; niet de reder. „Het was wel even wennen, maar ik heb er mee leren leven", zegt Fleten ontspannen. In de Neptune Lounge komt het nachtleven op gang. De muziek van The Cruizers wordt pittiger, speelser, al is het nog lang geen Disco Time. Die begint pas om middernacht. De Filipijnse band schuwt de mu zikale parodie niet. De trom pettist is een clown. De vier vo calisten - mooie meisjes, knappe jongens stralen een plezier uit dat niet gespeeld kan zijn. Op het programma staan ook 'onze' blonde danseressen Daphne en Debora, hier onder de naam 'Marquet Twins and Company'. Top of the bill, maar de meeste sympathie gaat toch uit naar de hevig zwoegende, maar mooi zingende Belgische 'charme-zanger' Salvador Diaz, die het internationale levens lied brengt a la Frank Sinatra. Het niet helemaal serieus be doelde 'encore! encore!' aan het eind van zijn optreden doet hem zichtbaar deugd en ba dend in zijn zweet gooit hij er nog een 'New York, New York!' tegenaan. Als de mooie Filipijnse die onze hoek 'doet' me weer een glas komt aanreiken geef ik te genover mezelf stilletjes toe dat cruisen een machtig mooie tijdsbesteding is. Alles wat niet onmiddellijk bij de hand is wordt je met verbazingwek kende stiptheid achterna ge bracht. MAANDAG. Hoog boven de haven van Agadir, tegen de hel ling van de steile heuvel waarop de ruïne van de in 1960 verwoeste kasbah ligt, zijn in het Arabisch de woorden Allah, koning en vaderland aange bracht. Iemand moet er om grinniken. Ik kan m'n lachen best houden. Hoe lang is het geleden dat wij onder de titel van onze krant de regel Voor God, Koningin en Vaderland voerden? Twintig jaar? Korter denk ik. De koning wordt in Agadir zichtbaar geëerd, onder meer met kleurige lichtbakken met zijn beeltenis aan de lan taarnpalen in het centrum. De bede op de heuvelhelling wordt voor ons vertaald door A li Chiguer, onze gids. Ali heeft zes jaar in Nederland gewoond -„bij de Tukkers"- en zijn Nederlands geleerd op de markten van Hengelo en En schede. Hij is blij dat hij van het in Nederland geleerde in zijn eigen land kan leven. „Soms", zegt hij, „heb ik nog heimwee naar een koele, mis tige dag in Nederland." Kadim is de plaatselijke man van Neckermann. Hij wil ons hotels laten zien. Agadir heeft schitterende hotels en uit gestrekte stranden aan een mooie sikkelvormige baai. Wij gaan liever naar een souk om wat inkopen te doen voor Kerstmis. Een compromis is- gauw gevonden en zo dolen we, na een paar bliksembezoeken aan hotels, een uur over de naar exotische kruiden en spe cerijen geurende markt van het stadje Imezgane. Agadir zelf heeft zo'n typisch oriëntaalse souk niet meer. Agadir is een nieuwe, goed ogende stad, opgetrokken naast de plek waar het oude, door de aardbeving van 1960 verwoeste Agadir heeft gelegen. Om epi demieën te voorkomen moesten toen tienduizenden slachtoffers met puin en al worden bedol ven. Uit piëteit heeft men sindsdien dit gigantische mas sagraf onaangeroerd gelaten. De natuur heeft er zich over ontfermd en het graf gestof feerd met palmbomen en struikgewas. Omdat de Marokkaanse autoriteiten moeilijk doen met deviezen hebben we geen dir- hams opgenomen. Kadim speelt voor bankier en schiet voor. Zijn aanwezigheid heeft ook bij het afdingen een gun stig effect. Een tegenbod met de helft van de gevraagde prijs is een toeristentruc die de Ma rokkaanse kooplui al lang ken nen. Je zit er veel te hoog mee. Kadim toont het moeiteloos aan. Ik ben er wat verlegen mee want ik had mijn bod al uitge bracht en naar goed koopmans- gebruik dien je je daar dan aan te houden. De Marokkaanse koopman zit er gelukkig niet mee. Hij wuift me vriendelijk na als ik wegloop met een kleinood, waarvoor ik niet de gevraagde 350, noch de aanvankelijk ge boden 175, doch slechts 120 dirhams heb betaald. (Wordt vervolgd) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jo Wijnen OVER ÉÉN ding zijn na genoeg alle Amerikanen het na het vierdaagse ver blijf van de Gorbatsjovs eens: Michail zowel als Raisa zijn virtuosen als het om de persoonlijke presentatie, het bespelen van mensen en het verove ren van de media gaat. Het echtpaar Gorbatsjov heeft Washington de afgelo pen dagen stormenderhand veroverd. Nog sterker: ze hebben nagenoeg iedere ge sprek, alle maaltijden en alle officiële gebeurtenissen ge bruikt om er zelf een stukje beter van te worden, een tak- tiek waarin het tweetal won derwel is geslaagd. Gorbatsjov blijkt een be weeglijk, goedlachs, snel rea gerend en praatgaag man te zijn. Hij is bijzonder alert en als hij een verbaal punt kan scoren - desnoods ten koste van zijn gastheer Ronald Reagan - grijpt hij die kans met beide handen aan. Gor batsjov heeft het oude beeld van de saaie, slecht geklede en nukkige Russische leiders - waarvan vooral oud-minis ter van buitenlandse zaken Andrei Gromyko het laatste grote voorbeeld was - in gru zelementen geslagen. Michail Gorbatsjov is een man van de wereld, iemand die in perfecte costuums is gestoken (die hij zich overi gens door een Italiaanse kleermaker laat aanmeten), wiens gezichtuitdrukkingen meer zeggen dan die van alle Sovjet-leiders te zamen, die beter dan wie ook weet dat de camera's op hem gericht zijn en die er zich van bewust is dat een goede presentatie soms veel meer waard is dan het best verlopen tapgesprek. Het schijnt eindelijk tot de Russen te zijn doorgedrongen dat charme een politiek wa pen van betekenis is. De Russische leider heeft dankbaar gebruik gemaakt van zijn ontmoetingen met tal van prominente Amerikanen. Van de de welkomsceremonie maandagmorgen op het gazon van het Witte Huis en de on dertekening van het INF-ak- koord later die dag, maakte hij een show waarvoor zelfs Ronald Reagan hem benijdde. Zijn ontmoeting met de acht leiders van het Amerikaanse Congres maakte een grote in druk op iedereen die in de Gouden Kamer van de Sov jet-ambassade in Washington aanwezig was. De gasten die tijdens de lunches en banket ten met hem spraken, waren overrompeld door de charme en welbespraaktheid van de Rus. Hooguit kan van Gor batsjov worden gezegd dat hij net iets te veel praat, dat hij de indruk maakt zichzelf lie ver dan wie ook te horen en dat hij niets meer schuwt dan het ongelijk. Toch hebben de Amerika nen op hun beurt eveneens handig gebruik gemaakt van Gorbatsjovs optreden. Presi dent Reagan is daarin voorop gegaan. Naast zijn Russische gast kon hij zich eindelijk weer eens presenteren als de wereldleider, de man die de zaken volledig in handen had en die - na maanden van te genslagen - weer eens opti maal gebruik kon maken van zijn niet geringe verbale be gaafdheden. De tweede die Gorbatsjov voor zijn kar spande was vice-president Bush die met een indrukwek kende ijver naar het Ameri kaanse presidentschap dingt. Bush had gisteren (donder dag) een ontbijt met Gorbats jov en hij greep die gelegen heid aan om zichzelf als een wijze, doorgewinterde en charmante staatsman te affi cheren. Ook de acht congres- Met grote ogen kijkt Nancy Reagan naar Raisa Gorbatsjov. - fotoanp leiders lieten zich niet volle dig door Gorbatsjov in de lu ren leggen. Toen ze uit de Gouden Kamer tevoorschijn kwamen, slaagden ze erin van zichzelf het beeld te ge ven van harde, vastbesloten mannen die hun Sovjet-gast het hemd van het lijf hadden gevraagd, die hem hadden onderworpen aan de voor een Rus hoogst ongemakkelijke regels van het parlementaire spel en die hem zonder meer hadden verteld hoe de zaken ervoor stonden. Alleen de ontmoeting tus sen Raisa Gorbatsjov en Nancy Reagan lijkt een vol komen flop te zijn geworden. De frêle ex-filmster was niet opgewassen tegen de doortas tende, enigszins bazige voor malige professor in de mar- xistisch-leninistische theorie. Raisa Gorbatsjov wil graag overkomen als een vrouw die haar huiswerk heeft ge maakt, die volkomen op de hoogte is van wat er in de we reld van de kunst- en cultuur omgaat en die - op grond daarvan - de zaken graag naar haar hand zet. In feite was Nancy Reagan geen par tij voor Raisa Gorbatsjov. Wat dat betreft bracht He lena Shultz - de vrouw van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken - het er heel wat beter vanaf. Helena liet Raisa voor wat ze was, zonder ook maar een ogenblik haar gevoel voor eigen waarde prijs te geven. Ook Raisa weet de aanwe zigheid van televisiecamera's op de juiste waarde te schat ten. En net zoals in Reykjavik voegde ze, zowel in de och tend- als de middaguren, de toegestroomde pers een har telijk „good morning" toe. Toen een verslaggever Nancy Reagan vroeg of goed met Raisa kon opschie- ten, viel de First Lady zelfs even uit haar rol en ant woordde met een zucht: „Dat heb ik jullie vandaag al vijf keer verteld". Kortom, de Gorbatsjovs hebben het gemaakt in Ame rika. Zelfs de politici die het tapgesprek met angst en be. ven en vooral met grote poli- tieke reserves tegemoetzagen, moesten toegeven dat Gor batsjov niet alleen een vrien delijk en benaderbaar man was, maar ook iemand waar mee te praten viel, vooral ook omdat hij zonder reserves de problemen in zijn eigen land inging. De historische vraag blijft wat Michail Gorbatsjov in zijn schild voert, hoe voor hem de relaties tussen oosten west er op een veel langere termijn er uitzien. De bijko mende vraag blijft wat al dal vertoon van charme, vriende lijkheid en ogenschijnlijke oprechtheid nu echt te bete kenen heeft. Ronald Reagan en zijn op- volgers weten meer dan ooit dat ze het te doen hebben met een man die zelfs Amerika naar zijn hand kan zeten. En dat moet voor menij Amerikaan een niet geheel geruststellende gedachte zijn. Door Pieter Eggen „JA, hoor eens. Het gedon der is natuurlijk in Eind hoven zelf begonnen. Als de vertrouwenscommissie uit de gemeenteraad toen gezegd had: het zal en het moet een PvdA'er worden, dan was er niets gebeurd. Toen was ruimte voor een andere oplossing en Brokx kon ineens". Het is maar wie je de schuld wil geven. De opmerking van de CDA'er, die de perikelen rond de benoeming van een nieuwe burgemeester in Eindhoven van nabij heeft meegemaakt, spreekt boekde len. Al bijna een jaar nu zit het CDA in zijn maag met mr. G. Ph. Brokx. Op een onge lukkige wijze viel deze be kwame bestuurder buiten de bestuurlijke boot. Een per soonlijke vete tussen fractie voorzitter Bert de Vries en 'Onze Gerrit' koste deze laat ste zijn plekje in het kabinet. Met een parlementaire en- quete naar bouwfraude in het verschiet zou staatssecretaris Brokx verlamd zijn. Hij moest weg, zodat het werk in de volkshuisvesting gewoon door kon gaan. En aldus geschied de; zelfs ondanks heftig weer werk van premier Lubbers, die Brokx helemaal niet kwijt wilde. Brokx is - met de van hem bekende verbetenheid - vanaf de eerste dag van zijn 'oneer vol' ontslag op zoek gegaan naar eerherstel. Een hoge be stuurlijke functie zou het moeten worden. Commissaris van de Koningin in Brabant, na het vertrek van de flam boyante Van Agt - dat leek hem wel wat, maar hoge CDA'ers in Den Haag voor kwamen Brokx' benoeming. Wat immers, zou Brokx' aan zien zijn (en dat van het CDA) als nauwelijks een half jaar na zijn benoeming in Den Bosch uit de parlementaire enquete zou blijken dat Brokx de ene fraude na de andere had toegestaan? Om dezelfde reden zag Brokx ook de burgemeesters post van Nijmegen aan zijn neus voorbij gaan. Bovendien moest Nijmegen eindelijk eens een PvdA-post worden. Daar zit nu dus Ien Dales (eens nog een half jaartje staats secretaris Sociale Za ken). Verleden maand werd dan eindelijk het spook van de fraude en het bestuurlijke on vermogen van Brokx' schou der afgehaald, toen de parle mentaire enquete de oud-be windsman klaarblijkelijk niets kon aanwrijven, dat op wanbeheer of slecht gedrag lijkt. Brokx werd schoonge- Onze Gerrit nog even in de wachtkamer. wassen, lang voordat de en quêtecommissie zijn eindrap port heeft geschreven. Die wetenschap maakte binnen het CDA de raderen los voor een grootscheepse lobby voor Brokx. Met name het katholieke/ zuidelijke smaldeel in het CDA (Kamerleden, Brabantse bestuurders, partijvoorzitter Van Velzen en Lubbers) zette de schouders ondereen benoe ming van Brokx in Eindho ven. Eerverleden week liet mi nister Van Dijk (Binnen landse Zaken) zich 'per onge luk' uit zijn mond vallen dat Brokx' blazoen weer schoon was. Hij opperde zelfs dat Brokx terug in het kabinet kon komen. Dat meende Van Dfjk natuurlijk niet; wat hij wilde zeggen was: Brokx moet een hoge baan krijgen en heel snel. En Lubbers op perde binnenskamers de mo gelijkheid van een benoeming van Brokx. Hij wilde eventjes testen hoeveel tegenwind hij zou krijgen. Die kreeg hijAanvankelijk misschien windkracht 5, maar allengs zwol de bries aan tot een storm. Allereerst van de PvdA, die Eindhoven nu in handen heeft en dat zo wil houden. „We zijn zwaar on dervertegenwoordigd in het zuiden", luidt een staande uit drukking in sociaal-democra tische kring. „Maar wij heb ben veel te weinig grote ste den. Alleen Den Haag. Breda en Nijmegen zijn wel de afge lopen jaren ook al kwijt ge raakt", is het vaste antwoord uit CD A-hoek. Maar ook uit het CDA kwam er tegenwind. De prijs die voor Eindhoven betaald zou moeten worden, was wel erg hoog. Tilburg én Den Bosch (beide de komende maanden vacant) van kleur zien veranderen? Dat nooit. Tilburg en een handvol klei nere gemeenten? Daarover is met de PvdA niet te praten. Trouwens, in PvdA-kring viel de begrijpelijke redenering te horen, dat zij het CDA niet hoeven te helpen de eigen rot zooi op te ruimen. Een CDA'er die dicht bij het vuur zit treft de zaak in de kern, als hij zegt: „Misschien was er over een ruil van Eindhoven met de PvdA wel te praten, maar nu werd het een stuk lastiger, juist omdat Brokx de kandi daat was. Dat heeft zwaar ge teld". Wat CDA'ers bovendien stak, was de ferme toon waarop Brokx eerherstel voor zichzelf eiste. „Brokx loopt wel erg hard te roepen dat hij een vette baan moet hebben. Het feit dat hij Tilburg zo hooghartig heeft afgewezen, I heeft zeker kwaad bloed ge-1 zet", analyseert een man zich achter de schermen sterk heeft gemaakt voor Gerrit'. Verschillende lobbyisten I voor Brokx zijn zich de laatstel weken bovendien gaan reali- seren dat een benoeming vai| Brokx in Eindhoven, de eig aspiraties voor een burge-l meesterspost ergens in heil zuiden zullen bemoeilijken I De PvdA zou dan nogal wall middelgrote gemeenten toe-I geworpen krijgen, als comT pensatie. En die stoelen zou-l den dan wegvallen voor car l rière-bewuste Kamerleden en| andere bestuurders. De supportersschare vooil Brokx dunde op deze wijzi| langzaam zodanig uit, Lubbers de oud-bewindsmai| afgelopen maandag voor onderhoud ontbood. Lubbeis| heeft Brokx toen Eindhoven uit zijn blikveld til verbannen. En daarna zullen ze nog wel eventjes hebben gepraat over die mooie pro-I vincie Overijssel, waar over| enkele maanden de baan Commissaris van de Koningiii| vrijkomt. Dat Brokx déar terecNl komt, lijkt inmiddels boven iedere twijfel verheven. „Hjl is nu drie keer gepasseerd! terwijl iedereen vindt dat h|| zo'n goede bestuurder is". -Oostenrfj^Brugg^ Óiksmu %jAMSTERDAMs Turnhout V r Antwerpen^ oLieï Mecheten AmmbAM1 rïffnd maasek<$ir /"duits-I =Genk Mr V. LAND! ^MaastnchtJ B. R- J Door Frans Boogaard DE markt in Asse, dins dagmorgen. Een snijdende kou drukt zichtbaar de omzet van de weekmarkt. Alleen de gratis artikelen van de vertegenwoordi gers van politieke partijen, die hier 'militanten' heten, gaan vlot van de hand: kaarsen, pennen, ballon nen, lollies en chocola, aanstekers zelfs. Annemie van de Casteele, derde plaats Kamer, is de plaatselijke favoriet van de Volksunie, die haar zonder al te veel respect als 'Een vrouw uit één stik' in de aanbieding gooit. Chabert, 'Een man van bij ons', paait zijn kiezers met kleine notitieblokjes. Hij en de schepen van Sociale Zaken van Zemst, Louis van Roost, die 40 jaar oud is en gehuwd met Leona van Praet, komen beiden uit voor de christen democraten van Martens. De Vlaamse liberalen van vice-premier Verhofstadt doen het hier met ballon netjes. En de sociaal-democraten van de SP, met wier partij voorzitter Karei van Miert we deze bijtend-koude dinsdag morgen op de markt een af spraak hebben? "Die is naar Londerzeel," weten ze in het plaatselijke café. De dag tevoor blijkt Mark Herman, sociaal-demo cratisch raadslid te Asse. plotseling te zijn overleden, en zolang zijn kist boven de grond staat vindt de SP het niet betamelijk campagne te voeren. Volksunie, CVP en PW hebben minder scrupu les: zij vullen het gat dank baar op. Londerzeel, een half uurtje later, blijkt niet veel groter dan Asse, en ook in dit dorpje, twintig kilometer ten noorden van Brussel, is het weer markt. Drie enorme campagnebus sen, meer dan levensgrote portretten van lijsttrekkers achter de ramen, steken hoog boven de kraampjes met lek kernijen, pantoffels en Noorse sokken uit. Voor één dag heeft Londer zeel zijn eigen Wetstraat. Tussen de op koopjes be luste marktgangers deelt Pol de Keersmaeker, CVP-staats- secretaris van Landbouw en Europese Zaken, vriend schappelijke schouderklopjes uit. De contacten met de kiezer, zeker in dit vanouds sterke CVP-gebied, vindt hij 'zeer nuttig', maar over de aanlei ding tot de val van het kabi net, de affaire-Happart, spre ken maar weinig kiezers hem aan. „Die kwestie wordt om electorale redenen in Wallo nië hoog opgespeeld, maar in Vlaanderen maakt men zich daar niet druk over. Het eco nomisch herstelbeleid, en de voortzetting daarvan, vindt men hier veel belangrijker." In de bittere kou houdt hij het op de markt snel voor ge zien, en dat kan, want de plaatselijke CVP-af deling heeft voor hem op een strate gische plek een salon afge huurd, waar de marktgangers gratis champagne wordt ver strekt. Officieel één glas per persoon, maar uit de toon van de gesprekken valt op te ma ken dat daarmee fors de hand wordt gelicht. „Het kan ken nelijk lijden. De CVP besteedt hier 80.000 frank per dag (4400 gulden - red.)," zegt de chauf- féur van Van Miert afgunstig. Hijzelf zit in zijn bus te vernikkelen, maar vooralsnog leggen zijn principes het te gen een slok bij de 'vijand' niet af: „Dan moet het toch nog wat kouder worden." Handen in de zakken, sjaal stevig om de nek geknoopt, trotseert ook Karei van Miert de kou om kiezers te werven. „Zo'n werk op de markt is na tuurlijk niet meer dan een partijtje schaduwboksen, ze ker als met drieën bent," er kent hij grif. „Maar eens dat u er niet bent, gaan de anderen er met de stemmen vandoor." Met de sociaal-democraten gaat het goed, heel goed zelfs, weet hij uit recente peilingen die de laatste 30 dagen vóór de verkiezingen niet meer mogen worden gepubliceerd. De SP komt daarin op 26 procent, drie procent hoger dan in '85. Maar de liberalen en chris ten-democraten van PW en CVP zullen, in tegenstelling tot hun Waalse tegenhangers, hun meerderheid houden. „Ons eerste doel is zetels bij winnen, ons tweede de be staande meerderheid te bre ken. Maar het is klaar dat we ons eerste doel makkelijker bereiken dan ons tweede. Er zit beweging in, want zelfs in dit CVP-vriendelijke gebied worden wij nu al veel beter ontvangen dan twee jaar ge leden. Maar of wij daarmee de huidige coalitie kunnen bre ken, is natuurlijk zeer de vraag." Van Miert reageert schou derophalend op de analyse van CVP-voorzitter Swaelen dat de socialisten nog steeds niet 'regeringsrijp' zijn; voegt eraan toe dat hij een dergelijk oordeel liever aan de kiezer overlaat. En filosofeert desge vraagd wat over de mogelijk heden van een 'a-symmetri sche' regering - met deelname dus van de Vlaamse, maar zónder de Waalse socialisten. Afspraken zijn daarover niet gemaakt tussen de twee zusterpartijen, en Van Miert zou best 'even willen probe ren', maar echt haalbaar lijkt de formule hem niet. Voor zichtiger is hij over de moge lijkheid van een centrum links kabinet onder leiding van Martens, dat hij - „Geen exclusieven, de situatie is zo al gecompliceerd genoeg!" - niet op voorhand wil uitslui ten. „Ge zorgt mar dat ge zelf in de regering komt," moedigt een wat oudere inwoonster van Londerzeel hem moeder lijk aan. „Dan kun-de zorgen BELGIE cs\ Hoofdstad en 1.000.000 inw. +100.000 inw. -100.000 inw. Autoweg S-weg Spoorweg 4- Vliegveld - Rivier Kanaal iharleroi *Tl,uin Dinantij Philippeville Charleville< Mézières ^Neufch§teauc|rt voor ons pensioen, want dat gebeurt nou niet. 't Is nou al te makkelijk: Veel beloven, wei nig doen, doet den zot in vrede leven." Van Miert lacht smakelijk, maar kan toch niet nalaten de vrouw nog even apart te ne men: „Als gij nou op mij stemt, madam, wordt het voor mij alweer een stuk makkelij ker om in de regering te ko men!" Het is bij twaalven als de markt in Londerzeel lang zaam leegloopt, en ook de campagneteams zich opma ken naar een volgende halte uit te wijken. De PW, met als motto 'Wij zetten door', blijft nog het langste plakken. In café 'Bij Joseph', pal tegen over de kerk, is partijvoorzit ter Annemie Neyts dan ook graag bereid nog even wat na te kaarten. De verkiezingscampagnes, geeft ze toe, blijven erg opper vlakkig; haar gesprekjes op de markt zijn zelfs hoofdza kelijk over het weer gegaan. „Maar aan de andere kant hebben wij niet veel zin om door te gaan over Happart. Voor ons is die ene persoon niet een ganse regering waard. Als we daar in campagne al wat over zeg dan is het dat ook wij bet ren dat men er in de chrisfe democratische familie nietii is geslaagd voor die zaak i oplossing te vinden." Popi lairder thema bij de PVV ziil het economisch herstelbelf en de sanering van de rij! nanciën, waarmee de liberal kopman Guy Verhofstadt 0] vliegende start heeft maakt. En daaraan gekopp natuurlijk de noodzaak om' PW sterk te houden. „V" als er een drie partijen-re ring van zou komen (liben len, sociaal- en christen- mocraten samen - red.), vliegen wij na vier of z® J maximum acht maanden I" ten." Maar echt bang is de P" voorzitster daar niet Met de zekerheid van iei die de verkiezingen al 1 heeft gewonnen: „Vand: hebben weer méér mark® mers dan in '85 tegen mij? zegd: als jullie liberalen voor ons zorgen, wie gaa'JJ dan doen? Als ik dat alle"1" zo hoor, dan is er helen* niet het klimaat voor f verschuivingen." AMSTERDAM (ANP) Kardinaal Simonis hoe zijn omstreden uitlatinge over homoseksuelen niet herroepea Hij heeft zich niet nodekx grievend uitgelaten, hoew zijn bewoordingen misschie minder ongelukkig hadde kunnen worden gekozea Bij c DEN HAAG - Kamer en re gering hebben een compro mis bereikt over een gelijk tijdige invoering van ee; gedeeltelijk verhoogde fis cale rentevrijstelling o spaartegoeden en het verre kenen van rente voor eer hypotheek op de eigen wo ning. Beide maatregelen gaan me terugwerkende kracht in op januari 1987. Het compromi kon worden bereikt door d aanvankelijk verhoogde rente vrijstelling voor elk individ' van 700 naar 1000 gulden e; voor gehuwden van 1400 naa 2000 gulden te laten vervaller Die verhogingen gaan pas in o; 1 januari 1988. Voor elk kind geldt wel me terugwerkende kracht eei vrijstelling van 500 gulder Nieuw is dat de hypotheek rente niet meer verreken* hoeft te worden met ontvangei rente, de zgn. de-saldering. DEN HAAG - Minister V; gaat onderzoeken of het baantjes van openbare ami de Raad van State, commi pakken. Die toezegging deed Van Dij Daarmee komt de minister eni punt dat neveninkomsten van dienen te blijven. De Tweede 1 falikant en unaniem tegen dat heb ik weinig in te brengen" zwaai. Het is overigens nog niet zei maatregelen komt. Binnen hi weerstand tegen het beknibbel van bestuurders en hoge ambte DE SEREEN geregisseerde v J nog overheersende euforisch I week allemaal anders zal zijn i lv»n hele 9eneraties ontregeld. I Wie nog opgevoed is met een in opperste venwarring, want z peer - lijkt plotseling met zijn i te zijn. I ?e warme ontmoetingen tusse l^erika en Rusland 'Mijn na I cnaTIantwoordde Gorbatsjov en tevredenheid opgeroepen, I ir,e?«,met acties en demonstratie n West-Europa te kunnen teg I nun gelegenheidverbonden op lw.n 9ele9enheidsverbond in c (ketten Nee (KKN). Het werd l^dag geschiedenis. - een c'ub van zeer ui iw,'en' 's de drijvende krach Trpan de plaatsing van de rake aak bol stónd van de spannin pen het naar zich toehalen om ué,n en noo't de waardevolle hr heeft het KKN het vredes ouden. Dat is een verdienste jLPre^en kan worden. Binnen ctivisten - de hekkenknippers hi in 9ro,e druk op de gematigc un ogen te zachtmoedige pro Kanzi?n te Seven. De gems et benutten van de uiterste ma k/rfiHLets voor esca|erend gewe Lpt^hewegingen zou terugsla Éven ai „i In de Parlementaire organisator van het non nuf/1 Goed, het mag h°p,P'et zoveel betekend hebb hetKkMPPlreSels gestimuleerd (de PKN heeft gefungeerd als kairn<P°^er vrede en veilighei* wredn m"»6 ,kana|isator van hel riocfatif Zljn 9ematigde image dat rif h 660 9ewe|dige dienst de niLifmocratie slecht uit de demrfflc09 Van 2ulke afsohta mocratieeigenlijk niet in dei

de Stem | 1987 | | pagina 2