leb er Mysterie en mystiek in film noir 'Angel Heart' Hongaars filmdagboek van ambitieuze vrouw Beatty en Hoffman als 'komisch' duo (^BmbantKJgk Ruimtereis door het menselijk lichaam I AALZAAK 99,- 289,- :t shop 'INNERSPACE' VAN SPIELBERG-DANTE MICKEY ROURKE ALS PRIVÉ-DETECTIVE 'NAPL01 EN 2' VAN MES7AR0S IN PARODIE 'ISHTAR' Michael Jackson geeft concerten bonnen. ositaire van: r de feestdagen sigaretten I 'Ishtar'. VRIJDAG 11 DECEMBER 1987 <ken en horloges n! ,VAM ¥f' Dude Kerkstraat 3 i24 CT Sluis il. 01178-1506 \LLE DAGEN OPEN van 10.00-18.00 uur ZONDAGS van 14.00-18.00 uur DINSDAGS IGESLOTEN B-1272 ster Lauder Sarins 'ier Augé iiotherm Unique income lans Soucis )ior vrizia Sivenchy Bhanel Dscar de la Renta Armani Chloé Unaïs de Cacharèl Bartier Parfums 4ina Ricci lochas <Ves Saint-Laurent 78-1242 eo, Quintero ïren: UIS-Tel. 01178-1272 re-Van de Plasse DE STEM* Van onze filmredactie ■Innerspace' speelt zich niet af in de ruimte, zoals mis schien kan worden veron dersteld, maar binnenin het menselijk lichaam. Een science-fictionachtige avonturenkomedie onder supervisie van Steven Spielberg werd geregis seerd door Joe Dante. Eer der maakte dit tweetal 'Gremlins'. Een wat verloederde astronaut (Dennis Quaid) wordt in een laboratorium samen met zijn ruimtecapsuul tot voor het blote oog onwaarneembare proporties verkleind Ten be hoeve van een militair experi ment zal hij worden ingespoten in het oog van een konijn. Maar op het moment dat deze opera tie zal plaatsvinden, wordt het laboratorium door spionnen overvallen. Paniek breekt uit waardoor de capsule terecht komt in het lichaam van een toevallige voorbijganger, een onhandige supermarktbe- diende die juist toe was aan rust (Martin Short). Er volgt een bizar avontuurtje waarbij deze neurotische jongeman op de hielen wordt gezeten door een high tech-bende uit Silicon Valley. Het projectiel in zijn li chaam zet de slome jongeman aan tot grootse actie. De leuk ste vondst uit de film is wel het feit dat de menselijke bloeds omloop wordt gevisualiseerd als een gigantische achtbaan. De astronaut in zijn ruimte schip maakt een reis door slag aders, hartkleppen, maag- en galwegen en dat werk met spe ciale effecten uit George Lucas' 'effectenfabriek' fraai in beeld gebracht Toch verrast 'Innerspace' niet erg omdat het achtervol- gingsverhaal op zich weinig nieuws te bieden heeft Het be staat uit de gebruikelijke in grediënten; een beetje misdaad, romantiek en achtervolgingen waarbij de bekende actie het medeleven met de personages overschaduwt Aardig is dat de slome supermarktbediende in zijn vlucht wordt geholpen door de fraai ogende Meg Ryan. Hij raakt smoorverliefd op haar maar zij is ook de ex- vriendin van die ongelukkige astronaut daarbinnen in zijn lichaam. Geen wonder dat die twee mannen elkaar danig in de weg zitten. Innerspace' van Joe Dante draalt in Casino 1 in Breda, Boxy 1 in Bergen op Zoom en Midi in Til burg. Het jonge meisje uit "Naplo' met haar stiefmoeder, gevan genisdirectrice. - FOTOCINEMIEN. De 51-jarige Hongaarse ci- neaste Marta Mészarros heeft zich de ambitieuze taak gesteld om in vier speelfilms haar eigen leven en de Hongaarse samenle ving tussen 1946 en 1968 in heeld te brengen. Twee jaar geleden verscheen 'Naplo - Dagboek voor mijn kinderen'. Een prachtige ver filming van haar vroege jeugd ten tijde van het Stalin-regime. Onlangs werd 'Naplo H - Dag boek voor mijn geliefden' uit gebracht; een film die verder gaat waar deel één ophield, in 1953, het jaar van Stalin's dood In een fraaie zwart-witfoto- grafie met gebruik van histo risch fotomateriaal zien we in deel één hoe de jonge Julia als wees - haar ouders zij n als bal lingen in de Sovjet Unie over leden - in haar vaderland Hon garije onder de hoede wordt genomen door de ongetrouwde directrice van een gevangenis, een steile communiste aan wie ze een hekel krijgt De waar heid over Stalin's kampen waar haar vader omkwam, komt ze niet te wetea In het tweede deel - voorna melijk in kleur - is Julia in- Van onze filmredactie I Als twee overjarige pubers [rennen Warren Beatty en Dustin Hoffman rond in het mallotige avonturenverhaal [Zij spelen twee onfortuinlijke [tekstschrijvers die ten einde [raad besluiten om zelf hun [eigen liedjes te gaan zingen. I Omdat ze in New York niet aan Ide bak komen, laten zij zich Idoor een aan lager wal ge- I raakte manager een toernee in |™>rd-Afrika aansmeren. Tijdens een tussenstop op het i «ve£'®®<!van khtar, een woes- itje in de Sahara, raken middels achttien en verkeert in ernstig conflict met haar stief moeder, die niettemin zo'n in vloed op haar heeft, dat ze een zelfde opportunisme is gaan gebruken om haar eigen ambi ties te verwezenlijken. Ze ver trekt naar Moskou om econo mie te studeren maar slaagt er slim in om op de filmacademie te belanden. Daar gaat ze ook op zoektocht naar de ambte naar die de rehabilitatie van haar vader kan bewerkstelli gen. Iedereen op haar weg ge bruikt ze om haar doel te berei ken; een bekend effect van de stalinistische dictatuur op het persoonlijke leven van de Hon garen. Met haar meevoelen, zo als in deel één, is thans een stuk moeilijker geworden door de statische en schematische en- scènering. Om deel twee bovendien he lemaal te kunnen begrijpen, moet je eigenlijk ook 'Naplo 1' gezien hebben. In Breda wor den beide films op één avond achter elkaar vertoond, zodat die mogelijkheid er is voor de geïnteresseerde kijker. FUmhnli Concordia Breda ver toont 'Naplo l' om 19J0 uur en "Na plo 2* van Mirte Mésx&roa om 22.M uur. Tot en met 16 december. Door Marjan Mes Mickey Rourke maakt tel kens weer furore als een slonzige, ogenschijnlijk on verschillige figuur met een duistere achtergrond en een vreemde sentiviteit. In 'An gel Heart' van Alan Parker speelt hij met dat modieuze imago de rol van privé-de tective Harry Angel; een ja ren tachtig-collega van Humphrey Bogart. De film speelt in 1955 en wil herin neren aan de film noir' uit de jaren veertig en vijftig. 'Privat eye' Harry Angel krijgt van een mysterieuze opdracht gever, Louis Cyphre (Robert de Niro), opdracht om een voor de oorlog bekende zanger, Johnny Favorite, op te sporen. Gewond in de tweede wereldoorlog, ver pleegd in een kliniek en lijdend aan geheugenverlies is deze zanger op een gegeven moment spoorloos verdwenen. Tijdens een duistere speurtocht naar de voor hem onbekende man stuit Harry in een eigenaardige om geving op personages die hem gekend moeten hebben. Een arts die aan de morfine ver slaafd is, een waarzegster op Coney Island (Charlotte Ramp ling) en een zwarte gitarist in het donkere zuiden van de Ver enigde Staten. Alle drie worden gruwelijk vermoord na zijn be zoek. Uit- en afgesneden orga nen behoren bij deze misdaden, die algauw een ritueel karakter lijken te krijgen. Telkens wordt Harry's pad weer gekruist door de gheim- zinnige opdrachtgever, die zijn ontzetting met merkwaardige kalmte en ironie gadeslaat Al in New York wordt Harry ge confronteerd met een extati sche negersekte. In Louisiana stuit hij op zwarte voodoo-ma- gie. Die speelt kennelijk ook een rol bij de gruwelijke lief- Mickey Rourke als privé-detective Harry Angel en Charlotte Rampling in 'Angel Heart'. - - FOTO COLUMBIA PICTURES. zijn ongewild betrokken bij terroristische activiteiten. Een mooie vrouwelijke revolutio nair (Isabelle Adjani) kruist hun pad. Zij brengt beider hoofd op hol en veroorzaakt to tale verwarring. De een wordt aangezien voor de bezitter van een geheime landkaart en de andere voor een spion, zodat ook de CIA er zich nog mee be moeit. Beatty en Hoffman zijn kennelijk met opzet tegen draads gecast. Dustin is de vrouwenversierder en Beatty een sufferd die niets klaar maakt Maar leuk uitpakken, doet dat niet bepaald. Het is zelfs nogal gênant om hen de komiek te zien uithangen. Het net) wier overleden moeder een verhouding heeft gehad met Johnny Favorite. Bloed druipt op de liefdesdaad, waaruit de privé-detective als een ge- schondene tevoorscWjn komt. Stukje bij beetje is hij gaan be grijpen, dat hij naar zichzelf op zoek is geweest Langzaam aardigst is nog de blinde ka meel waarmee Beatty op ad vies van Adjani de woestijn doorkruist. Kennelijk heeft scenario schrijfster/regisseuse Elaine May een parodie op de spiona- gefilm willen makea Maar ze bewandelde zoveel afgetreden paden en liet haar verhaal zo flauw ontsporen dat er weinig reden tot plezier is, al kostte deze onderneming wel vijftig miljoen dollar. In Amerika wordt 'Ishtar' als de grootste bioscoopmislukkig van het jaar beschouwd. 'Ishtar" van Elaine May draalt in Mignon in Breda en Cfaem'ac- tueel 2 in Bergen op Zoom. desparing met een beeldschone, zwarte, jonge vrouw (Lisa Bon- komt zijn geheugen terug en herinnert hij zich beelden van de bevrijding in 1945. Harry Angel ontpopt zich als een Faust-figuur die zijn ziel aan de duivel verkocht in ruil voor roem en die daarna een soldaat vermoordde en diens identiteit aannam. Louis Cyphre is de belichaming van Lucifer, eigenlijk Mefistofeles, die hem ter verantwoordeing heeft ge roepen. Diens naam is ook een anagram van Lucifer. Het klinkt allemaal tamelijk duis ter en mystiek en dat is het ook. Het is wel duidelijk dat Alan Parker (o.a. 'Shoot the Moon' en The Wall') niet zomaar een imitatie van een 'film noir' heeft willen maken. Nee, het gaat hier om kunst met diep zinnige bedoelingen. Helaas blijven die steken in bizarre aanzetten, die nergens worden uitgewerkt Daarom is het ver haal ook niet echt spannend zo als detective-films uit de jaren veertig, die heel functioneel een plot uitwerkten. Hier wordt vooral visueel aan dat type film herinnerd, met een uitge kiende belichting, prachtige composities en lokaties. Alles even bijzonder, maar meeleven met Harry wordt onmogelijk gemaakt. Alles is een kunstmatige po se, waarbij de bloederigheid geen echte symbolische beteke nis krijgt. Mysterie wordt vage mystiek en de metafysische grensoverschrijding van de realiteit moet teveel in woor den worden uitgelegd. 'Angel Heart' herinnert aan 'Blue Vel vet' van David Lynch, ook zo'n 'postmoderne' kunstfilm waar bij het verhaal eigenlijk onder geschikt was aan de bedoeling om te herinneren aan oudere filmgenres en door te dringen tot de duistere lagen van de psyche. 'Angel Heart' van Alan Par ker draait in Cinésol 3 in Breda en Heuvelpoort in Tilburg. (ADVERTENTIE) harpslii geëtste wijzerplaat. Hoogte: 85 claoji/orl/ Leverbaar in en donker t Massief messing tl messing l\ tafelklokje met quartz uurwerk. Hoogte 15 cm. Originele j Engelse pub-' klok met belslag. Hoogte 50 cm. doen 'toptijd. Bakregulateur met bint- bam slag, Leverbaar in midden-donker en blank eiken. Hoogte: 57 cm. Fraaie massief messing wandklok met quartz- uurwerk. Leverbaar in 4 uitvoeringen 20 x 20 cm. Twentse klok, eiken uitvoering. 8-Daags uurwerk met bim-bam- slag. Met fraaie messing slinger. Hoogte 80 cm. Witte regulateur met ieder half uur een rond gongslag. Hoogte: Beneluxstraat 7, Oisterwijk. Telefoon 04242-88565. U bent welkom van maandag t/m zaterdag. (Vrijdag koopavond). Modern gestyleerde witte quartz-klok met donkergrijze wijzerplaat. Hoogte: 75 cm. Meer dan 600 verschillende klokken, barometers en speeldozen. ZATERDAG Reifende Jugend (Duitsland 1933, Did. 1,10.23 uur). De avon turen van gymnasium-leerlingen, die voor eerst meisjes op school krijgen. Met Heinrich George en Albert Lieven. L'indiscretion (Frankrijk 1982, Did. 1,24.00 uur). Computer expert komt tijdens een vakantie in Parijs op het spoor van een moord en raakt steeds dieper in de affaire verstrikt, thriller met Jean Rochefort. Espion, léve toi (Frankrijk 1981, Did. 2, 23.15 uur). Film met de in oktober overleden Lino Ventura in een van zijn laatste rollen. Een gewezen spion leidt al jaren een rustig bestaan als financieel expert. Hij hoopt, dat men hem vergeten is, maar op een dag wordt er toch weer een beroep op hem ge daan. Thriller van Yves Boisset. Unter den Brücken (Duitsland 1945, Did. 3 WDF, 22.25 uur). Twee jongemannen op een schuit zien een meisje op een brug, dat naar beneden wil springen. Als ze te hulp snellen worden beiden hals over kop verliefd op haar. Een van de beste films van Helmut Kautner met Gustave Knuth, Carl Raddatz en Hannelore Schroth. Treasure Island (USA 1934, België 1,16.00 uur). Uitstekende versie van Stevensons klassieke avonturenroman. Wallace Beery speelt de kok Long John Silver en Jackie Cooper de kleine Jim Hawkins. Victor Fleming voerde de regie. ZONDAG Paris, Texas (W.-Duitsland 1984, Ned. 2,21.51 uur). Nog on langs door België uitgezonden film van Wim Wenders, die in Cannes met een Gouden Palm werd bekroond. Een man, die plotseling na vier jaar weer opduikt, gaat met zijn zoontje op zoek naar zijn vrouw. Roman holiday (USA 1953, Did. 1,14.50 uur). Audrey Hep burn in haar eerste grote, met een Oscar bekroonde rol. Als prinses ontvlucht ze in Rome de strenge hofetiquette en wordt verliefd op journalist Gregory Peck. Romantische komedie van William Wyler. De bende van hiernaast (Nederland 1980, België 1,14.50 uur). Woonwagenbewoners worden van diefstal beschuldigd, als kinderen kleren hebben 'geleend' voor een musical. Jeugd film van Karst van der Meulen over maatschappelijke vooroordelen. The Philadelphia experiment (USA 1984, België 2,20.05 uur). Een Amerikaans marine-schip verdwijnt in 1943 tijdens een test van de radar. Als het schip terugkeert is het 1984. Trage sf-film van Stewart Raffil. MAANDAG Reckless (USA 1984, Did. 1, 23.00 uur). Rebellerende arbei derszoon probeert een meisje uit een deftig milieu te versie ren. Aidan Quinn en Daryl Hannah in een eerlijk jongeren- portret met veel rockmuziek. DINSDAG 'i u Cold river (USA 1979, Did. 2,20.15 uur). Twee kinderen moe ten na de dood van hun vader in de wildernis zien te overle ven. Regiedebuut van Fred G. Sullivan met weinig verhaal, maar wel mooie plaatjes. WOENSDAG The grass is singing (Zweden 1981, Did. 2, 22.40 uur). Een zame secretaresse in Zuid-Afrika trouwt met een boer om geen oude vrijster te worden. Karen Black speelt een uit muntende rol in deze verfilming van Doris Lessings debuu troman. Ganga Jamna (India 1961, Did. 3 WDF, 22.30 uur). Drama tisch verhaal over twee broers, die door omstandigheden als vijanden tegenover elkaar komen te staan. Film van Nitin Bose. Tystnaden (Zweden 1962, België 2, 20.15 uur). Twee zusters moeten hun reis onderbreken in een land, waarvan ze de taal niet kennen. De een is ernstig ziek, de ander een nymfo- mane. Tijdens het verblijf groeit de spanning tussen hen uit tot een openlijk conflict. Ingrid Thulin en Gunnel Lindblom in film ('De Grote Stilte') van Ingmar Bergman. DONDERDAG The passionate friends (Engeland 1949, Did. 3 WDF, 20.15 uur). David Lean verfilmde verhaal van H.G. Wells over een getrouwde vrouw, die opnieuw haar jeugdvriend tegen komt en nog oude gevoelens ontdekt La terraza (Italië 1979, België 2,20.15 uur). Op het terras van een villa in Rome komt regelmatig een groepje intellectue len bij elkaar om te roddelen en te discussiërea Ironisch portret van Ettore Scola, waarin rollen van Jean-Louis Trintignant, Serge Reggiani en Ugo Tognazzi. j Hobocop' van Paul Verhoeven blijft in Casino 2 in Breda en City in Roosendaal. Spannende science fiction/actiefilm over een neergeschoten politieman die tot robot wordt om gewerkt, maar die doorslaat wanneer zijn mensenlijke kant gaat spreken. The Witches of Eastwick', magisch-realistisch sprookje met Jack Nicholson, gaat verder in Casino 3 in Breda en City in Roosendaal. •Full Metal Jacket' van Stanley Kubrick is geprolongeerd in Casino 4 in Breda en Roxy 2 in Bergen op Zoom. Harde, synische Vietnam-film. Havinck' van Frans Weisz is nog te zien in De Koning van Engeland in Hulst Willem Nijholt is een gekwelde we duwnaar, die zit geklemd tussen zijn vriendin, dochter en de herinerring aan zijn overleden vrouw. 'Hector', de komedie met de Vlaamse komiek Urbanus, is nog steeds te zien in Grand Theater in Breda, Centraal in Geertruidenberg, Cinem'actueel 1 in Bergen op Zoom, Lu xor in Terneuzen en De Koning van Engeland in Hulst •Van geluk gesproken' van Pieter Verhoef naar de roman van Marijke Höweler draait door in Cinésol 1 in Breda. Boeiende vertellingen over gewone, herkenbare mensen wier levens elkaar bij toeval kruisen. 'Zoeken naar Eileen' van Rudolf van den Berg blijft nog in Cinésol 2. Mooie romantische thriller. De komedie 'Ro- xanne' met Steve Martin en Daryl Hannah draait in Cine m'actueel 3 in Bergen op Zoom. Een man met een grote neus blijkt uiteindelijk toch het mooie meisje te winnen. 'Tema' van Gleb Panfilov moest door de Filmhuizen Oos terhout en Dongen op het laatste moment worden terugge nomen. Daarvoor in de plaats komt 'De kleur van granaat appels' van de Russische regisseur Sefgei Paradjanov. 'Untouchables' van Brian De Palma draait in Luxor in Terneuzen. Het oude verhaal van Elliott Ness en Al Capone opnieuw verteld, met Robert De Niro. ROTTERDAM - Michael Jackson, de Amerikaanse superster die momenteel op wereldtoernee is, geeft op 5 en 6 juni 1988 twee con certen in het Feyenoord-stadion in Rotterdam. Michael Jackson zal dan te zien zijn als middelpunt van een bijna 2 uur durend spektakel, waarin hij wordt bijgestaan door een 12-koppige band en een aantal dansers. De voorverkoop voor de twee concerten gaat zeer binnenkort van start Wanneer precies is nog niet bekend, maar volgens con certorganisator Mojo zal dat in ieder geval voor Kerstmis zijn. De verwachting is dat het bij die voorverkoop storm zal lopen. In Engeland waren de kaartjes voor de drie concerten die Jackson in het Londense Wembley stadion geeft, in totaal 216.000 kaartjes, binnen 24 uur uitverkocht.

de Stem | 1987 | | pagina 21