ft •ie UWELS Zestig sneeuwdagen in België F E Frankrijk hoeft niet extreem duur te zijn rstoffen en lectie -Sluis 772 AREN Wintersport in de Harz (SSLUISSU DE STEM iVIGNET MOET DE HOGE VENNEN BESCHERMEN lELDORADO VOOR ALPINE-SKIËRS SLUIS! LUIK-De laatste jaren heeft België niet te klagen gehad over sneeuwval. In de Ardennen was het daardoor mogelijk om gemiddeld 60 dagen te langlaufen en in de hoogste delen konden ook vrij lang de alpine ski's onder gedaan worden. bik llestraat 34 Tel. 01178-1589 VALMOREL - Oostenrijk, Zwitserland en het noor delijk deel van Italië (Zuid Tirol) mogen dan de naam hebben echte wintersportlanden te zijn, de echte ski-fanaat komt pas werkelijk aan zijn/haar trekken wanneer de reis naar Frankrijk gaat. 2-2905 ,S4 000.- aan waardebonnen. m 20.30 uur- VRIJDAG 11 DECEMBER 1987 c e "i Januari en februari zijn de maanden waarin de sneeuw het langst blijft liggen, maar ook in december en maart zijn in Burgenbach/Nidrum, Baraque de Fraiture, Ovivat/Robertville (met ski pisten die allemaal boven de 600 me ter liggen) vaak de liften in gebruik om de skiërs naar leuke, niet al te in spannende afdalingen te brengen. België heeft de laatste jaren ge leerd dat men aan het wintertoerisme een behoorlijke boterham kan ver dienen en dat heeft er toe geleid dat - meer dan vroeger - tijdens de sneeuwmaanden steeds meer hotels en restaurants geopend zijn. Het ge volg: niet alleen tijdens de weekein den is het nu behoorlijk druk op de pisten en de loipen, maar ook in de loop van de week zijn er voldoende ski-gasten in de provincies Luik, Lu xemburg, Namen en Henegouwen, waardoor ook dichtbij huis de win tersportsfeer duidelijk te proeven is. PISTEN In totaal bieden de Belgische Arden nen een keuze uit 11 ski-pisten (waarvan er enkele 's avonds verlicht zijn) in de volgende plaatsen: But- genbach/Nidrum, Eupen, Francor- champs/La Gleize, Lierneux-Hau- mont, Malmedy-Beverce, Mander- feld, Ovifat/Robertville, Spa, Trois- Points, Viroinval en Baraque de Frai ture. De afdalingen hebben een maxi male lengte van iets meer dan 1.000 meter, terwijl de skibaan „Mont des Brumes" in Francorchamps zelfs over een afdaling beschikt met het hoogste hellingspercentage: tussen 10 en 64 Op deze skibaan be schikt men tevens over een sneeuw kanon, die te hulp kan worden ge roepen wanneer de natuurlijke sneeuwlaag niet meer toereikend is voor skiën. Vanuit België is ook een landentocht te maken. In de provin cie Namen is de skibaan „La Croix Scaille" namelijk rechtstreeks ver bonden met „Les Vieux Moulings de Thilay" in Frankrijk. VIGNET Voor het gebied van de Hoge Ven nen, met de omgeving van Malmedy en Weywertz als centrale punten, zijn voor de komende winter speciale maatregelen getroffen om dit natuur reservaat een betere bescherming te geven tegen de 25.000 tot 30.000 skiërs die hier tijdens drukke ski- weekeinden neerstrijken. Wanneer men gebruik wil maken van de pisten in de Hoge Vennen, zal men een vig net moeten kopen dat 50 Belgische Frank per dag kost of 300 Franken voor het hele winterseizoen. Niet alleen denkt men door de speciale heffing na afloop van de winter, het natuurgebied weer in goede staat te brengen, maar tevens verwacht men dat het invoeren van het vignet (op de pisten zal vaak ge controleerd worden) er toe zal leiden dat het ski-legioen zich wat beter zal gedragen. LANGLAUF Net als de Harz en het Sauerland zijn ook de Belgische Ardennen een uit stekend langlaufgebied. Was het een tiental jaren geleden nog een uitzon dering dat men een gespoorde loipe tegenkwam, tegenwoordig heeft men een groot aantal machines die de loi pen kunnen prepareren. Daardoor is deze winter het aantal gespoorde loi pen opgelopen tot 73. De provincie Luik heeft alleen al 38 verschillende loipen; in de provin cie Luxemburg zijn er 31, terwijl Na men en Henegouwen gezamenlijk 4 loipen hebben. In België is het niet toegestaan om buiten de gespoorde en bewegwijzerde loipen de lang- laufsport te beoefenen. België is de laatste jaren een vrij compleet wintersportland geworden. Langlaufers kunnen In de Belgische Ardennen In de regel lange tijd aktlef zijn. Naast de alpine skiërs en de langlau fers kunnen hier namelijk ook dege nen terecht die zich aangetrokken voelen voor het rijden op een sneeuwscooter. Op 14 plaatsen zijn er speciale banen uitgezet voor deze scooters, terwijl men op deze plaat sen in de regel ook op de slee een 'afdaling' kan maken. PRIJZEN: De prijzen voor de sklpassen va riëren sterk: van 50 Belgische Franken voor een halve dag tot 130 Belgische Fran ken voor 10 ritten. Voor een volledige ski uitrusting moet dagelijks een bedrag tus sen de 250 en 400 Franken (afhankelijk van de kwaliteit van het te huren materiaal) worden uitgetrokken. INFORMATIE over de wintersportmoge lijkheden in België: Belgisch Verkeersbu reau te Amsterdam 020 - 25 12 51 of Bel- sud in Brussel 09 - 32 22 30 57 30. Recht streekse telefoonnummers over de sneeuwtoestand: in Luik 09 - 32 41 22 43 87; in La Roche 09-32 84 41 1011;inNa- men 09-32 812229 98. )5S |OoAr/fi yalmorelishet I 'Mere morgen \&n drukte van 'ang I "toneer de ski boten S'nnen. Door Jack Arentsen Frankrijk telt 91 wintersport plaatsen met daarin onge veer 430 skicentra over vijf massieven verdeeld. Liefst 69 plaatsen zijn in de noorde lijke- en zuidelijke Alpen gelegen; 12 in de Pyreneeën, 3 in het Massif Cen tral, 2 in de Jura en 5 in de Vogezen. Gezamenlijk vormen deze bestem mingen het grootste, volledig inge richte skigebied ter wereld. Uit meer dan 1.200 vierkante meter aan piste (variërend van groen voor de begin ner tot zwart voor de ervaren skiërs) kan op de meestal dik besneeuwde berghellingen gekozen worden. Frankrijk is dan ook een eldorado voor alpine skiërs. De Fransen heb ben ook begrepen, wil men de win tersporters een compleet sneeuw- programma bieden dat men niet meer om de langlaufer heen kan. De geweldige opkomst van het langlau fen heeft er toe geleid dat er nu ook in Frankrijk steeds meer loipen ko men. Op dit moment is het totale be wegwijzerde loipennet zelfs al tot bijna 10.000 km toegenomen. TAAL Naast het taalprobleem (maar ook daarin komt verandering nu steeds meer skileraren Duits en/of Engels spreken), is het vaak een 'centen- kwestie' of wel of niet voor Frankrijk wordt gekozen. Vergeten wordt dan echter wel dat door de grote ver scheidenheid die Frankrijk als win tersportland te bieden heeft, er voor elke beurs wel een bestemming is te vinden. Frankrijk kent niet alleen super moderne, mondaine skigebieden. Af hankelijk van het te besteden geld kan uit 3 verschillende wintersport oorden gekozen worden. Om te be ginnen de goedkoopste mogelijkhe den: de „Stations villages". Dit zijn traditionele ski-centra met een eigen oude dorpskern. Naast de sportieve prestaties speelt hier ook nog de ge zelligheid in familiesfeer een belang rijke rol: dus een mixe tussen het sfeertje in Oostenrijk en het wat meer hautaine Zwitserland. IDEAAL Daarnaast beschikt Frankrijk ook over een groot aantal ski-stations die van de eerste tot de laatste steen op de tekentafel zijn bedacht en ontwik keld. Deze stations zijn ideaal als naar de perfecte ligging in de sneeuwvelden wordt gekeken, terwijl bij de ontwikkeling ook alle aandacht is geschonken aan een sfeertje die een beetje doet denken aan het dorpskarakter. De houten buitenbe timmering is wel tegen stevige be tonnen muren 'geplakt'. Skoda 130 GL 'Ptl .ichtmetalen wielen tegen rrn leerp# I 91 i De derde mogelijkheid bieden de supermoderne ski-stations waarin de allerlaatste snufjes op technologisch gebied zijn verwerkt. Door de vaak koele, betonnen (hoge) flat- en ap- partementenbouw is er buiten weinig sfeer te herkennen. De „Costa del Sols in de sneeuw" worden deze ski stations in de Alpen wel genoemd: grote appartemetengebouwen in een kale omgeving, want de centra lig gen op de boomgrens. SKI-FANAAT De skimogelijkheden zijn er echter onbegrensd. „Wanneer men een echte ski-fanaat is en tijdens één va kantie op zoveel mogelijk pisten wil skiën (en daarbij niet op een dub beltje hoeft te letten), dan is dit wel het neusje van de zalm", zegt men op het Franse Verkeersbureau in Amsterdam, waar men ook eens heeft onderzocht waar de Neder landse wintersporter het liefst in Frankrijk verblijft. Voorkeur blijft uit gaan naar een verblijf in een appar tement (63 met de Franse Alpen (Haute-Savoie, de Savoie en de Dau- phiné) als belangrijkste bestemmin gen. Willen de Fransen een groter deel van de een miljoen Nederlanders die zich jaarlijks met de wintersport be zighoudt, binnen de landsgrenzen krijgen (in 1986/87 koos 7 van het ski-legioen voor Frankrijk), dan be seft men dat men in ons land geen echte reclame hoeft te maken met het feit dat Frankrijk de hoogste ski- berg van de wereld (de Mont Blanc bij Chamonix) heeft; dat ook slechts een klein percentage van ons ski volk zich aangetrokken voelt tot de langste zwarte piste ter wereld die aan de rand van het gigantische ski gebied van Les Arcs ligt. Op deze snelste piste ter wereld wordt een hoogteverschil overwonnen van maar liefst 2120 meterl PISTEN Om nog eens duidelijk te maken op welke niveau het wintersportgebeu- ren in Frankrijk staat het volgende: de ski-mogelijkheden in Les Portes du Soleil (Haute-Savoie) gaan door tot in Zwitserland en omvatten meer dan 600 km piste waarin 8 Franse en 5 Zwitserse skidorpen liggen. Maar het absolute sneeuwoppervlakte re cord ligt bij giganten als Tignes, Val d'lsère, Les Arcs, La Plagna, Val Thorens, Courchevel, Les Menuires en Mèribel. Samen goed voor 450 lif ten en ruim 1000 km aan pisten. Tussen alle 'nieuwbouw' van de laatste jaren neemt Valmorel la Belle nog altijd een heel bijzondere plaatst in. Aan het uiterlijk van het stadje is het niet te merken dat het nog niet zo lang geleden gebouwd is. Valmorel is het jongste Franse winterspor toord, maar is op verrassende wijze in oude stijl opgebouwd en beschikt over 5 kleine centra die met elkaar verbonden zijn door wegen en de Telebourg-gondelbaan. Het skigebied wordt Le Grand Do- maine genoemd en is 3650 ha groot met 46 liften die 162 km pisten be reikbaar maken. Naar het hoogste punt van het hele gebied, La Lauziè- re, gaat een stoeltjeslift die toegang geeft tot de vallei van Celliers, de Col de la Madeleine en de vallei van St. Frangois. Het skigebied heeft een hoogteverschil van 1.300 meter en is tot eind april sneeuwzeker. In het skigebied zijn liefst 8 zwarte pisten (totaal 18 km), 15 rode pisten (31 km), 38 blauwe pisten (74 km) en 22 groene afdalingen (totaal 39 km). Voor de langlaufers heeft men ver schillende loipen met een totale lengte van 20 km. BEGINNERS Valmorel heeft een speciaal deel van het skigebied gereserveerd voor be ginnende skiërs: zelfs de liften zijn aangepast aan de mogelijkheden van deze wintertoerist. De plaats, die vorig jaar in een 'veld' van 328 con- currende Franse winterplaatsen, de „Flocon d'or" kreeg voor de gebo den kwaliteit, is niet te vergelijken met de gigantische ski-dorpen die op vele andere plaatsen zijn gebouwd. Er zijn 1.500 appartementen met een totale beddencapaciteit van 7.500 stuks. En het fijne van Valmo- rel-la-Belle is ongetwijfeld dat het dicht genoeg bij andere smaakma kende wintersportplaatsen als St. Francois Longchamp, La Plagna en b.v. Les Arcs ligt om ook daar eens die aparte sfeer voor enkele uren te kunnen proeven. KINDERDORP Voor het eerst dit jaar is Valmorel, samen met Les Arcs, Méribel-Motta- ret en Flaine, opgenomen in „Ski a la Frangaise" .„Belangrijk voor Valmo rel", zegt José Schouten van het 'Nederlandse kantoor voor de Franse Alpen' in Amsterdam, „is ook dat hier de z.g. Club Saperlipopette is te vinden; een echt kinderdorp met een binnenspeelplaats, een sneeuw- speeltuin, een crèche en een eigen skischool. Valmorel ligt rond 1.000 km van de Nederlandse grens en is via Ge- nève of Chambèry bereikbaar. Daarna de RN richting Moutoers en dan de afslag Valmorel nemen bij Aigueblanche. PRIJZEN: Skipas voor 6 dagen f 202.-; kinderen tot 12 jaar f 172.-. Skiles 6 dagen 3 uur per dag f 129.- volwassenen; f 107.- kinderen tot 12 jaar. Vierpersoons apparte ment per week van f 495.- tot f 1.401.- in het hoogseizoen (6 t/m 27 februari); 2 per- soons appartement inclusief abonnement op skiliften tussen f 375.- en f 720.- per persoon per week. INLICHTINGEN: Frans Verkeersbureau te Amsterdam 020 - 24 75 34 en Tourac- tion „Ski a la Frangaise" 020-279012. HAHNENKLEE - Het meest noor delijkst gelegen wintersportge bied van Duitsland is de Harz. Tussen Kassei en Hannover (dichtbij de grens met Oost Duitsland) ligt een ongeveer 30 km breed en 100 km lang middel gebergte met enkele toppen die rond de 1000 meter zijn. Vaak kunnen de wintersporters hier tot maart terecht. Op verschillende plaatsen heeft men sneeuwkanonnen in gebruik, waardoor de ski-pisten altijd in goede conditie zijn. In vergelijking met het Sauer land biedt de Harz langere al pine-skipisten. Ook voor de lang laufers zijn meer dan voldoende mogelijkheden voor handen. St. Andreasberg (met 30 afdalin gen), Aitenau, Clausthal-Zeller- feld, Wildemann en Hahnenklee (met o.a. een kabinebaan) zijn de meest bekende wintersportcen tra in deze omgeving. Ook het stadje Braunlage (waar men over een gondelbaan en diverse sleepliften beschikt) heeft zich de laatste jaren tot een aantrekke lijke wintersportplaats keld. ontwik- ENKELE CIJFERS: 0 Aitenau 10 km pisten met 4 sleepliften; 26 km loipen; 15 km wandelpaden; ijsbaan, rodelbaan zwembad; 0 Hahnenklee: 5 km pisten; 1 ka binebaan en 2 sleepliften; 25 km loipen; 35 km wandelpaden, ski bob, rodelbanen, zwembad; 0 St. Andreasberg: 13 km pisten; 50 km loipen; 2 stoeltjesliften en 7 sleepliften; 10 km wandelpad, rodelbanen, zwembad, tennisba nen; 0 Wildemann: weinig mogelijk heden voor alpine ski; 20 km loi pen, ijsbaan, rodelbaan, zwem bad; 0 Clausthal-Zellerfeld: bijna geen ski-mogelijkheden; 1 slee plift; 30 km loipen; 18 km wandel pad, ijsbaan, rodelbanen, skibob, zwembad, tennisbanen. PRIJZEN: Niet overal zijn de prijzen gelijk maar voor een skipas (6 dagen) voor de Hanhnenklee moet f 130,- uitgetrokken worden; kinde ren f 90.-. Vijf dagen lang 3 uur skiles kost in St. Andreasberg rond f 100.-; kinderen van 5 tot 12 jaar ongeveer f 90.

de Stem | 1987 | | pagina 19