Prima alternatieven voor dure champagne W VERSE STDAGEN CHOTEL! du Nord lamsvlees schueren DESTEM BLANQUETTE DE LIMOUX, CAVA EN SEKT Nord indel in vis ■DEN WIJ U ■RSE VIS AAN: API'S NGS A'S ULA'S SE GARNALEN INDE KREEFTEN p zondag) Met de feestdagen in zicht stijgt ook de verkoop van champagne. Wie het zich kan veroorloven, zal in deze tijd, meer dan anders, geneigd zijn een voorraadje van deze goddelijke drank in te slaan. Er zijn er echter genoeg die champagne welis waar op zijn waarde weten te schatten, maar die het zich eenvoudig niet kunnen permitteren om zelfs maar één fles aan te schaffen. Nu zijn er ge lukkig alternatieven. Belletjeswijnen van prima kwaliteit, die meestal ook volgens de champagne methode gemaakt zijn. Je vindt ze in Frankrijk, maar ook elders in Europa. Ze kunnen er net zo feestelijk uitzien als echte champagne en kunnen in geur en smaak op een zeer hoog peil staan. Hun prijs ligt vaak ver onder de vier tot zes tientjes die je voor een goede fles champagne nu eenmaal moet neertellen. Zelfs onder een tientje lukt het al. zijn koude m mt-croissanterie CONCURRENTEN VRIJDAG 11 DECEMBER 1987 e sortering aan vissauzen ven gericht op visgerechten. Hen, inktvis, oesters en n, haantjes, cocquilles St. s, krab, kaviaar, kreukels, ticks, paling gerookte en ian niet gefileerd, garnalen, tarbot. Sint-Jansteen 1-13506 A De mousserende A/bols Blanc de Blanc rijpt hier Ineen historische en romantische kelder. De rekken (pupitres) staan hier rij aan rij Door Hein Sluijter m m oorop gesteld dient te worden, dat de subtiele va smaak van een goede champagne nergens ter wereld wordt geëvenaard. Klimaat en bo dem zijn in de streek rond Reims nu eenmaal ideaal. De wijnstokken moeten zich In dit noordelijk gelegen gebied nogal afbeulen om volwassen vruchten voort te kunnen brengen. En de ervaring leert, dat een wingerd die moet knokken om zijn bestaan, het beste produkt aflevert. Hoog staande kwaliteitswijnen vind je vaak daar waar de breedtegraad het nog net toelaat. In grensgebieden dus. De wereldberoemde Chablis uit noord Bourgogne is bijvoorbeeld ook zo'n wijn. Hoewel de invoer van champagne in Nederland de laatste jaren toe neemt, maken ook degenen die het kunnen betalen hier niet zo snel zo'n fles open. Het gebeurt in ons land vooral op hoogtijdagen, zoals met kerstmis en tijdens de jaarwisseling of bij de tewaterlating van een schip. En ook wel als er iets heel bijzonders valt te vieren, zoals een behaald di ploma of een jubileum. Elders, in België of Groot Brittanië, gaat veel vaker de kurk van de champagne fles. Ik denk toch, dat vooral de prijs een barrière vormt voor ons zuinige èn bezuinigende volkje. Nog velen weten niet dat alleen al in Frankrijk zeker tien soorten mous serende wijn worden geproduceerd die voortreffelijk van kwaliteit kunnen zijn en die ook een eigen appellation contrölée hebben. En die dat predi kaat echt niet zomaar verkregen hebben. De kwaliteit van die wijnen kan wisselend zijn. Het hangt af van onder meer de producenten. Maar dat verschijnsel heb je in Cham pagne ook. TIENTJE Een interessant alternatief vind je in Zuid Frankrijk, in de Languedoc. Dat is Blanquette de Limoux. Op proeve- rijen scoort deze wijn nogal eens zeer hoog, soms hoger dan cham pagne. Prijs: rond een tientje. Pre cies als bij champagne vindt er tij dens de bereiding een tweede gis ting plaats in de fles. Het zo ontstane koolzuur blijft in de fles die daardoor onder druk komt te staan. De flessen worden tijdens de rijping enige tijd met de hals naar beneden (remuage) in rekken (pupitres) geplaatst. Het bezinksel komt op deze manier te rusten tegen de onderkant van de kurk. Op een zeker moment wordt dat bezinksel verwijderd wordt door de kurk even van de fles te halen. Vereenvoudigd weergegeven, is dit de officiële méthode champenoise. CLAIRETTE Nogal eens wat minder van kwaliteit, ook goedkoper, maar heel accepta bel is Clairette de Die, een Rhóne- wijn. Deze mousserende wijn wordt meestal niet helemaal volgens de champagne-methode gemaakt, maar volgens de méthode traditionnelle. Als de gisting in het vat nog niet Uit de Eizas komt een heel plezierige mousserende wijn: Crémant d'Alsace. voorbij is, verdwijnt de wijn in de fles en gist daar nog even door. Ook nu ontstaat koolzuur. Het bezinksel ver dwijnt wanneer na minstens vier maanden de wijn wordt overgegoten in een schone fles. Er zitten niet zo heel veel smaaknuances in een Clai rette, maar je kunt toch plezier aan deze verfrissende, feestelijk brui sende drank beleven. Bij een klein deel van deze wijn wordt de méthode champenoise toegepast, maar de betere kwaliteiten vind je toch bij de méthode traditionelle. En het alco holgehalte is dan doorgaans laag: rond de zeven procent. Uitstekende kwaliteiten zijn verder te vinden bij namen als Vouvray mous- seux, Saumur mousseux en Crémant de Loire, alle drie afkomstig uit het dal van de Loire. En ook alle drie veel vriendelijker geprijsd dan grote broer champagne. Andere om de zelfde redenen interessante Franse mousserende wijnen zijn Bordeaux Mousseux, Café de Paris, Crémant de Bourgogne, Arbois Blanc de Blanc of Crémant d'Alsace. Zelfs een Cheverny uit het Loire-dal die geen 'appellation contröleé' mag voeren en in de officiële klassificatie een trapje lager staat, is aanbevelens waardig. Het is een vins délimités de qualité supérieure (vdqs). Ik heb deze verrassend goede en aange name belletjeswijn ooit in zijn ge boortestreek leren kennen. Staat op een fles Franse mousse rende wijn 'méthode gazifié', dan is .erstavond e kerstdag |e kerstdag iiktejaar ileuwjaar •veer daarom tijdig zo'n van Rue du Nord en J» 1-18122, b.g.g. 01154-238?. i fangs en bekijk onze fotose straat 40 - Temeuzen Door Emile van Kessel Akkerbouw en veeteelt werden voor hèt eerst ongeveer 7000 jaar voor Christus bedreven. Het oudste bewijs dat er dieren werden gehouden, komt uit Mesopotamië, het stroomgebied van Eufraaten Tigris (het gebied waar het huidige Irak ligt). Hier wer den langharige moeflon-schapen ge houden. Deze schapen werden vooral gehou den om hun vacht en het vlees. Dat ismet het tegenwoordige schaap nog steeds het geval. Hier gaat het vooral om het vlees en dan met name het vlees van die dieren die nog geen jaar oud zijn: lamsvlees. Lamsvlees is in de keuken van het Midden-Oosten en Noord-Afrika niet- weg te denken. Shis Kebab (wat let terlijk 'lam aan het spit' betekent)en shoarma zijn van hieruit overgewaaid naar onze streken en mogen zich sindsdien in een steeds grotere po pulariteit verheugen. Buiten ge noemde gerechten neemt het lams vlees in de Nederlandse keuken maar een zeer bescheiden plaats in. Dit in tegenstelling tot ons omringende lan den als Engeland en Frankrijk waar het vlees van lam en schaap hoogge- noteerd staat. Zuiglam Lamsvlees is in de keuken te prefereren boven schapevlees om dat het lam kleinere en malsere stuk ken vlees heeft. Het fijnste lamsvlees komt van het zuiglam dat niet ouder dan zes maanden is. Hoewel wij geen 'echte' lamsvleeseters zijn, behoort het Texelse zuiglam (8 tot 10 weken oud) tot de beste kwaliteit. Met name rond de kersttijd prijkt dit vlees op de menukaart van menig restaurant. Lamsvlees van goede kwaliteit moet wit vet hebben en helderrood vankleur zijn. Het perkamentachtig dun vlies op het karkas laat men meestal op het braadvlees zitten zo dat het vlees tijdens de bereidingzijn vorm behoudt. Van koteletjes moet er koolzuur in de wijn gespoten, net als bij limonade. Die wijn zal dan echt goedkoop zijn, maar aanbeve len kan ik hem niet. Tenzij men er de andere dag een hoofdpijntje voor over heeft. PLASSEN Buiten Frankrijk worden hele plassen betaalbare mousserende wijn ge maakt, ook volgens de méthode champenoise. In Nederland treffen we voortreffelijke kwaliteiten aan uit Spanje, Duitsland en Italië. Ook daar vind je natuurlijk producenten die het niet zo nauw nemen. Maar dat zie je wel steeds minder. De kans voor een leuk prijsje een goede fles te pakken te krijgen, wordt steeds groter. Persoonlijk heb ik heel pret tige herinneringen aan de Cava uit Spanje en de Pradikat Sekt uit Duits land. Maar ook een Italiaanse Spu- mante of een Champanhë uit Portu gal kan buitengewoon goed zijn. CAVA Cava heeft in Spanje een eigen De- nominacion de Origen. Anders dan bij de andere Spaanse Denomina- cions mag een Cava uit heel Spanje komen. Maar verreweg het meeste van deze mousserende wijn komt uit de Penedès, ten zuiden van Barcelo na. Heel vaak wordt de méthode champenoise toegepast. Spanje is zelfs de grootste producent van vol gens de champagne-methode ge maakte mousserende wijn. Er is méér van dan van champagne. De twee grootste producenten van mousserende wijn ter wereld bevin den zich in de Penedès: Codorniu en Freixenet. Cava's kunnen heel mooi zijn: fruitig, fris, genuanceerd en nogal eens wat aards, met bodems- maak dus. Ze bevatten minder zuur dan champagne. Dat heeft te maken met het warmere klimaat. De prijs is slechts een kwart van een fles cham pagne. SYMBOOL Een deel van de Spaanse mousse rende wijnen wordt vervaardigd vol gens de méthode cuve close (ofwel charmat), waarbij de tweede gisting het worden verwijderd. De vrijsterke smaak van het vlees kan eventueel worden geneutraliseerd door het ge bruik van azijn, wijn of kruiden bij de bereiding. Hoe jonger het lam, des te minder sterk de smaak. Het vlees moet zo bereid worden dat het nog rose van kleur is. ZADEL Vooral het lamszadel (selle d'ag- neau), de lamsbout (gigot d'agneau) en de lamskoteletten (cötelette d'ag neau) worden door de liefhebber hoog gewaardeerd. Het lamszadel, een mals stuk vlees dat uit de rug wordt gesneden, is zeer geschikt om te braden. Lamsbout kan worden ge braden, gesmoord of gekookt. Van de uitgebeende lamsbout worden niet in de fles plaats vindt, maar in een hermetisch afgesloten tank. In Spanje heet dat Granvas. En net als in Frankrijk is vino gasificado door gaans een beroerd wijntje waar kool zuur in is gespoten. Aardig is dat Spaanse mousserende wijnen zijn uitgerust met een kurk waarop je de toegepaste methode altijd kunt afle zen. Alleen, het symbool dat daar voor wordt gebruikt, zit aan de on derkant van die kurk. Je ziet het pas als de kurk er al af is.een vier puntige ster voor een Cava, een open cirkel voor een Granfas en een open driehoek voor een Gasificado. Gelukkig staat, als er sprake is van een Cava, dat ook bijna altijd op het etiket vermeld of anders is tenminste de mededeling 'méthode champe noise' afgedrukt. SEKT Niet alle Duitse Sekt is even goed. Maar ik ken hoogvliegers. Negen grote bedrijven hebben zich de laat ste jaren gespecialiseerd in Sekt en de resultaten zijn niet uitgebleven. Kijk vooral uit naar een Pradikat Sekt met daarbij een vermelding van het druiveras waar de wijn uit is geperst. Vooral de Riesling is heel geschikt om Sekt van te maken. Er zijn Pradi kat Sekts die de kwaliteit van een champagne dicht nabij kunnen ko men. Een Sekt zonder meer kan ook best smaken. Beide soorten Sekt worden óf gemaakt via de méthode champenoise of via de méthode cuve close. Maar ook Duitsland heeft zijn bedenkelijk mousserend wijntje: de Schaumwein. Dat is geen Sekt, maar eigenlijk alleen maar een door inspuiting verkregen koolzuurbom. SPUMANTE Net als vaak bij andere mousserende wijnen is de Italiaanse Spumante te koop in vier hoofdsmaken: zeer droog (brut), droog, half droog en zoet. Als de méthode champenoise is toegepast staat dit nagenoeg altijd op het etiket. Staat de gevolgde me thode daar niet op dan is vaak cuve close toegepast. Maar niet altijd. Van groot belang is daarom in dat geval de vermelding van de naam van de producent. lamsoesters enlappen gesneden. Lamskoteletten worden van de rib ben gesneden. Ze worden meestal gebakken of geroosterd. Omdat lamsvlees van nature veelsmaak heeft, hoeft er nauwelijks zout aan te worden toegevoegd. KOTELET Een van de vele mogelijkheden: lamskoteletten met kruidensaus. - 8 kleine lamskoteletten -1/2 theelepel gedroogde tijm en 1/2 theelepel rozemarijn - 3 fijngesnipperde sjalotjes - 2 eetlepels fijngehakte peterselie -1/2 teentje knoflook door de pers -1 eetlepel citroensap -1/2 dl. bouillon (evt. van een blok je) en 1/2 dl. droge witte wijn Mousserende Portugese wijn zien we nog niet zo veel in Nederland. PORTUGAL Maar hij is er en het zal wel meer worden, gezien de tendenzen bij de import van Portugese wijnen. De meeste Portugese mousserende wijn drinken de Portugezen zelf op. Even als Spanjaarden en Italianen is er steeds weer wat te vieren en dan gaat er, veel vaker dan in Nederland, een fles mousserende wijn open: champagne of een fles van eigen bo dem. In Portugal moet volgens de wet de bereidingsmethode altijd op het etiket staan: metodo champan- hës. Bij cuve close wordt dit: fermen- tagao em cuba fechada. De infe rieure soort heet hier vinho espu- moso gaseificado. Een streek waar kwalitatief hoogstaande mousse rende wijnen vandaan komen, is Bairrada. NIET KNALLEN Nog even een paar algemene tips voor het drinken van mousserende wijn. De kurk moet niet uit de fles knallen, waardoor een deel van de kostelijke wijn verloren gaat. De kurk moet nadat de ijzerdraadjes zijn ver wijderd langzaam omhoog komen. Niet schenken in zogenaamde cham pagneglazen die breedvormig zijn, maar in een tulpvormig, slank glas waarvan de bovenkant iets toeloopt. Dan kun je de geuren beter waarne men en de belletjes blijven veel lan ger in het glas. Droge mousserende wijn kun je bij alle niet-zoete gerech ten drinken. Maar drink hem liever niet als er al wat andere alcoholische dranken genuttigd zijn. Dan proef je de subtiele nuances niet meer, waar voor je toch hebt betaald. Dat geldt vooral voor champagne. Ik zou de massa de kost niet willen geven die op oudejaarsavond van alles naar binnen werken, inclusief aardig wat alcoholische drankjes, en dan om twaalf uur champagne inschenken. Jammer, want dan proef je het niet meer. In de koele kelder rijpt de mousse rende wijn. Een keldermeester bezig met het keren en draaien (remuage) van de flessen. -1 eetlepel maizena - 60 gram boter -peper en zout Meng zout, peper, rozemarijn en tijm. Wrijf de koteletten hiermee in. Verhit de boter en bak de koteletten snel aan beide zijden bruin. Neemze uit de pan en houd ze warm. Voeg peterse lie, knoflook en de sjalotten toe. Laat alles fruiten totdat de sjalotten glazig zijn. Voeg de wijn en de bouillon toe en laat alles onder goed roeren door koken. Leg de lamskoteletten in de saus en laat ze nog enkele minuten zachtjes stoven. Neem ze hierna uit de pan en bind de saus met de mai zena die wordt aangelengd met een weinig koud water. Laat de saus even doorkoken. Voor het opdienen kan de saus eventueel worden gezeefd.

de Stem | 1987 | | pagina 17