Sikkens opent modern verf-distributiecentrum OPEC staat voor moeilijk overleg Icu langzamerhand volwassen betaalmiddel KZO INVESTEERT 25 MILJOEN IN BREDASE VESTIGING FINANCIËN Beleggers kooplustig ZAKENDOEN IN EUROPESE MUNT WORDT STEEDS GEMAKKELIJKER AS }E STEM FINANCIËN/ECONOMIE WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 lultip van onze i wip een Dhotel. En de t u deze week l Mini-prijsje. urkool Smit-Kroes heeft jteren in Breda het fernieuwde distribu- jiecentrum van Sikkens Ifiicieel geopend. (inka Overnemingen NAJAARSOFFENSIEF OM PRIJS EN PRODUKTIE VAN OLIE NIEUWSOVERZICHT Arbeidsflexibiliteit eerlijk verdelen Principe-akkoord ziekenfonds-cao Bundeling krachten voor supergeleiding Vrachtaanbod per computer Financiële crisis bedreigt hulp Aandeelhouders Fokker bijeen EFFECTENBEURS WALL STREET: T19 750 795 199 499 29 i onze economische redactie jjREDA - Minister drs. kens heeft in de Bre- ise vestiging 25 miljoen jlden geïnvesteerd, waar- ior het distributiecen- i tot de modernste van iropa mag worden gere- bnd. [ij Azko-dochter Sikkens wer- 170 mensen. De Bredase stiging is een van de drie dis- hbutiecentra van Akoz-Coa- gs in Nederland, die hun lieren krijgen van vijf zo-fabrieken in Nederland. produkten zijn onder meer Ma-Bever, Flexa, muurver- |en en anti-roest-verf die zo- 1 rechtstreeks aan de consu lt als aan industriële be kijven als vliegtuig- en auto- jabnkanten worden geleverd. J Vanuit Breda worden jaar- Jjks vijf miljoen pakketten aar klanten in Zuid- en West- perland gebracht. Die hoe- lelheid komt overeen met 22 Ijoen kilo verf. jet bedrijf startte in 1972 met ntig mensen op een deel van let oude terrein van Akzo- isje Enka, dat na een turbu- ste periode haar poorten in |reda sloot Het klaarmaken bestellingen geschiedde tot e oplevering van het nieuwe iitrum met de hand. Mede- ittkers liepen zo'n 22 kilome- t per dag met een handkar- itje met tot 300 kg aan bestel ingen te verzamelen. Zwaar en igezond werk, omdat het oude fcbouw zo lek als een zeef was goederen van de grond koesten worden opgetild. [In twee jaar tijd is een mo- i en vrijwel geheel geauto- isiteerd distributiesysteem igezet, waarin de goederen laar omloopsnelheid in drie Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaatpraat met een van de medewerkers. groepen zijn onderverdeeld: 750 goederen, goed voor tach tig procent van de omzet, kun nen via transportbanden met een totale lengte van zeshon derd meter volledig geautoma tiseerd aangeleverd, 1650 artikelen, ofwel vijftien procent van de omzet, worden met een karretje opgehaald, 2200 artikelen, samen slechts vijf procent van de omzet, moe ten nog met de hand uit de schappen, 2.2 meter hoog met een totale lengte van zeshon derd meter, worden gepakt. De bestelde goederen komen Fout6Il via drie wegen op de expeditie perrons, waar de bestelling uit eindelijk wordt samengesteld en elektronisch gecontroleerd. Zestig vrachtwagens rijden vervolgens via uitgestippelde routes de artikelen naar de klant. De nieuwbouw heeft 16 mil joen gekost. Het geavanceerde - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP magazijn- en verzamelsysteem kostte 6 miljoen. Sikkens wil met de investering een 24-uur- service garanderen en het aan tal foute afleveringen sterk be perken. „De uitlevering was niet om over naar huis te schrijven", zei Sikkens-mana- ger drs. K. Kuijken. In de eerste periode dat met het nieuwe systeem is gedraaid is het aan tal foute levering met veertig procent afgenomea „Op zich zelf is dat al een prachtige prestatie, maar het is niet ge noeg", zei ir. J. Wesseldijk, pre sident van Sikkens, gisteren. „In ons kwaliteitsprogramma is elke fout er één te veel". Een ander voordeel is dat door een betere beheersing van de goe derenstromen de voorraden be perkt kunnen worden gehou den, waardoor een beperking van het kapitaalbeslag kan worden bereikt. Volgens de Sikkens-directie kost de automatisering geen bestaande arbeidsplaatsen, maar kan de groei erdoor wor den opgevangen. Geschat wordt dat anders vijftien nieuwe mensen nodig waren geweest. Naast het nieuwe distribu tiesysteem is ook het kantoor gebouw vernieuwd 2 mil joen) en het dienstengebouw gerenoveerd 1 miljoen). In het dienstengebouw is een nieuwe verfmengerij geves tigd, waar elke willekeurige kleur uit de collectie van acht duizend tinten binnen vijf mi nuten kan worden aange maakt. De verfdivisie van Akzo maakt over 1987 een omzet van ƒ2,5 miljard en is daarmee de zesde verffabrikant ter wereld. Akzo-Coatings is de laatste twee jaar zeer actief geweest met overnemingen: in Belkgire werd de grootste verffabriek, Levis, opgekocht en in Neder land werd de derde in grootte, Brink Molyn ingelijfd. Ook in Spanje en Groot-Brittannië kocht Akzo concurrenten op. Bij de verftak van Akzo wer ken elfduizend mensen, waar van 2200 bij Sikkens. Vijftig procent van de pro- duktie in Nederland wordt ge ëxporteerd. Dat gebeurt via het distributiecentrum in Sassen- heim, dat onlangs voor zeven miljoen gulden is opgeknapt. In Nederland heeft Sikkens dertig procent van de markt in han den. WSTERDAM (ANP) - De nisters van olie van de Jertien lidstaten van de fPEC (Organisatie van Olie orterende Landen), die [andaag in Wenen bijeen- nen, staan voor de moei lijke taak overeenstemming vinden over het prijs- en Iroduktiebeleid voor vol lendjaar. e eindejaarsvergadering van fet oliekartel vindt plaats te- i de achtergrond van voort- urende overschrijding van het Jroduktieplafond en verkoop n olie tegen prijzen met forse fortingen. De oliemarkt wacht «spanning af in hoeverre de pPEC de discipline onder haar lidstaten weet te herstellen. 1 Saudiarabië en Iran hebben l'wige week in een openlijke de reeds de toon gezet voor sfeer tijdens de komende Jagadering. Iran eist een ver- ng van de richtprijs van tttien dollar per vat (van 159 liter) tot twintig dollar als compensatie voor de koersval van de Amerikaanse dollar. Maandag verklaarde minister Gholamreza Aqazadeh zelfs een verhoging met 2,70 dollar te willen om ook de inflatie te verdisconteren. Hij heeft laten weten geen akkoord te zullen goedkeuren waarin geen plaats is ingeruimd voor een prijsver hoging. Zijn Saudische collega, His- jam Nazer, ontstak hierop in toorn. Hij beschuldigde Iran ervan reeds geruime tijd zijn produktieplafond te over schrijden en zijn olie met kor ting aan te bieden. „Nu wil het niets ontziend de prijs verho gen om te voorkomen dat an dere OPEC-lidstaten him olie kunnen verkopen in een tijd dat het zelf kortingen geeft", aldus een verontwaardigde Nazer. Begin vorige maand werd bekend dat Iran op de Rotter damse spotmarkt 800.000 ton ruwe olie heeft aangeboden voor een prijs van 17,20 dollar per vat, zestig tot zeventig dol larcent beneden de marktprijs voor de betreffende oliesoort. Het Iraanse aanbod is een ge volg van het besluit van de Verenigde Staten om alle in voer uit Iran stop te zetten. Saudiarabië zelf is voorstan der van handhaving van de richtprijs van achttien dollar. De grootste olieproducent ter wereld weet zich gesteund door het merendeel van de OPEC- landen. Zelfs Algerije, voor heen meestal op de hand van havik Iran, liet vorige week weten dat de huidige markt omstandigheden een dergelijke prijsverhoging niet rechtvaar- digea Iran, dat wegens de geldver slindende oorlog met Iraq drin gend behoefte heeft aan ver groting van zijn inkomsten, lijkt in zijn streven alleen Libië aan zijn zijde te hebben. In be paalde kringen wordt ook Ni geria genoemd als voorstander van een prijsverhoging, maar vorige maand heeft de Nige- riaanse minister van olie en voorzitter van de OPEC, Ril- wanu Lukman, nog nadrukke lijk betoogd dat hij een olie prijs van achttien dollar per vat voorstaat voor het grootste deel van 1988. Behalve de hoogte van de olieprijs zal in Wenen ook wor den gesproken over de feite lijke waardedaling van de olie- inkomsten als gevolg van de koersval van de Amerikaanse dollar, de valuta waarin de olieprijzen zijn uitgedrukt. De achttien dollar die vorig jaar voor een vat olie moest worden betaald levert nu bij omreke ning zeven procent minder op. Veel tijd zal naar verwach ting worden ingeruimd voor de vaststelling van een totaal pro duktieplafond van de OPEC voor volgend jaar en de verde ling daarvan over de afzonder lijke lidstaten. Daarbij zal on getwijfeld worden gesproken over de overschrijding van het huidige plafond en de manier waarop beter toezicht kan wor den gehouden op de naleving van de produktie-afspraken. De vaststelling van het pro duktieplafond is van groot be lang om de prijs te ondersteu nen. Bij een te grote produktie zullen de prijzen op de vrije markt dalen en komt de richt prijs te ver te liggen van de marktprijzen. De laatste weken dalen de prijzen op vrije oliemarkt. Dit is niet alleen toe te schrijven aan voorraadvorming in ver bruikende landen en het rela tief warme weer, maar ook aan de overproduktie en de verkoop van olie met korting door en kele OPEC-landen. 'm Pieter-Jan Dekkers ®IM achthonderd jaar ge- 'len bracht de Franse W Lode wijk de Vrome nieuwe gouden munt in |oop: de écu. In maart introduceerde de Euro- 'e Commissie, het dage- bestuur van Europese 6meenschap een nieuwe ll®teenheid, eveneens Ecu !iaamd. de toenmalige Franse iident Giscard d'Estaing dat het bewijs van de "se grandeur: een verenigd ®°Pa, dat als betalingseen- ■'d een oude Franse munt van «1 haalt. kfv meeste EG-leden io A™ §ewoon voor Euro- an Currency Unit, wat - vrij naald - neerkomt op Euro munt Eenheid. ,andaag is de Ecu een munt- e'd die langzaam maar ze- stap voor stap, de Europese *«>mst verovert. De Belgen een al de gouden en zilve- als wettig betaalmid- i m s5nt^s enige tijd kan men "hele EG-landen ook met ^scheques terecht, at vrijwel nog geen enkele of taxichauffeur in de 'wnschap een Ecu-cheque e is een tweede, maar «iin k8e °Pmars van de n het Europese geldver- °nnüskpnbaar. s maandag kunnen Ne derlandse ondernemers via de ABN hun zaken met collega's elders in de EG afdoen in Ecu's, zonder dat de waarde steeds moet worden omgerekend. En dat kan zeer voordelig zijn, want omdat de Ecu een eenheid is die is samengesteld uit de meeste valuta's van bij de EG aangesloten landen, is de koers vrij stabiel. Was het Britse pond bijvoor beeld in 1982 nog 4,70 gulden waard, vandaag wordt er niet meer dan 3,37 gulden voor be taald, De koers van de Ameri kaanse dollar verloopt nog grilliger: Van een rijksdaalder in 1982 via bijna 4 gulden in 1985 is de dollar vandaag gekel derd tot 1,87 gulden. Zakendoen in Britse ponden of Amerikaanse dollars brengt dus veel risico's met zich mee, zeker als de betalingen over een langere periode worden ge spreid. Bedrijven kunnen zich tegen dergelijke valuta-risico's indekken, maar het kost altijd geld. Zakendoen in Ecu's schept minder risico's. In 1982 bijvoor beeld was de Ecu bijna 2,60 gul den waard. Vandaag ruim 2,30 gulden. Een redelijk stabiel be taalmiddel dus, zeker in verge lijking met dollar, het Britse pond en de zwakke valuta's van sommige EG-landen. Als mensen of bedrijven uit verschillende landen zaken met elkaar willen doen is een ge meenschappelijke waarde-een- heid in geld nodig. De nationale munteenheden zijn daar, ge zien de soms sterke waardeda lingen en -stijgingen, minder geschikt voor. Tot 1973 was de Ameri kaanse dollar het internatio naal erkende betaalmiddel, vooral omdat men toen nog met vaste wisselkoersen werkte. Na het loslaten daarvan is zaken doen in dollars een riskante be zigheid. De waarde van de Ecu wordt bepaald door een gemiddelde van de waarde van de mun teenheden van de aangesloten landen. Dat gaat overigens niet gelijk op. Landen met een groot Bruto Nationaal Produkt heb ben een groter aandeel in de Ecu. Zo wordt de waarde voor bijna 35 procent bepaald voor de koers van de Westduitse mark en voor bijna 19 procent door de Franse mark. Het Britse pond bepaalt voor 11,9 procent de waarde en de Ne derlandse gulden voor 11,5 pro cent. Voor de rest wordt de koers beinvloed door de waar den van de Belgische en Lu xemburgse frank, de Italiaanse lire, de Deense kroon, het Ierse pond en de Griekse drachme. De koers van de Ecu is dus afhankelijk van sterke en zwakke munteenheden. De sterke gulden en mark zorgen ervoor dat de totale waarde nauwelijks schommelt als de zwakke munteenheden als de lire en Franse frank weer eens fors in waarde dalen. Dat de Ecu de laatste jaren toch in waarde is gedaald ligt vooral aan de forse koersval van het Britse pond. In eerste instantie is de Ecu gebruikt als 'betaalmiddel' van de EG-instellingen. Daartoe openden die bij banken in di verse Europese hoofdsteden Ecu-rekeningen. Omdat steeds meer banken bereid bleken Ecu-rekeningen te verwerken is de Europese 'munt' in het particuliere betalingsverkeer terecht gekomen. Er bestaat al een groep Euro pese banken die de Ecu gebrui ken in het giraal verkeer en sinds maandag is daar de Ne derlandse ABN bij aangesloten. Als centraal punt fungeert de Bank voor Internationale Be talingen in Bazel, zolang de EG niet beschikt over een eigen centrale bank. Elke Nederlandse onderne mer kan via de ABN zijn beta lingen in Ecu's regelen, wat vooral in het zakendoen met ondernemers in landen met een zwakke valuta voordelig kan zijn. Er zijn steeds meer (Ne derlandse) bedrijven, waaron der Philips, die leningen in Ecu's hebben uitgeschreven. Ook steeds meer staatsleningen worden in Ecu's uitgegeven en de afnemers van (Nederlands) aardgas betalen een deel van de rekening in Ecu's. Twee maanden geleden sloot een aantal Europese groot-in dustriëlen zich aaneen met als doel het realiseren van één Europees monetair beleid met één Europese munt. Philips-to- man Van der Klugt is een van de initiatiefnemers. Als Europa, zegt Van der Klugt, er niet in slaagt vóór de jaren negentig een gemeen schappelijk monetaire beleid te voeren mét een Europese munt, kunnen we de beoogde ge meenschappelijke EG-markt wel vergeten. En omdat de heren politici zich nogal onwillig tonen - wat ze op de mislukte EG-top van afgelopen weekeinde in Kopen hagen nog eens nadrukkelijk demonstreerden - slaat het Europese bedrijfsleven zelf maar de hand aan de ploeg en gaat het de Ecu steeds vaker gebruiken als Europees betaal middel. Het accepteren van de Ecu als Europees betaalmiddel zal Europa ook beter wapenen te gen scherpe koersschommelin gen van de dollar. De economie van de Westeuropese landen wordt minder kwetsbaar. Of de Nederlandse vakantie ganger vóór 1990 een taxirit in Parijs of Rome met een Ecu- betaalchecque kan voldoen, is nog de vraag. Als het aan de Europese ondernemers ligt wel, zegt Van der Klugt. Nu de he ren politici nog. DEN HAAG (ANP) - Arbeidsflexibiliteit (het aanpassen van het aantal werknemers aan de produktie) moet worden bevor derd door de gevolgen ervan over alle werknemers te verdelen. Het mag niet zo zijn dat de kosten ervan door versoepelde ont slagprocedures en nul-urencontracten worden afgewenteld op zwakke groepen op de arbeidsmarkt. Dat kan door bij voor beeld een deel van de beloning af te laten hangen van de be drijfsresultaten. Vallen die tegen, dan kunnen door het schrap pen van dat beloningsdeel de kosten worden gedrukt en ontsla gen worden vermeden. Ook zou gebruik kunnen worden ge maakt van short time working, betaald uit de werkloosheids fondsen. Dat zegt drs. J de Koning van het Nederlands Econo misch Instituut in zijn studie Omvang en oorzaken van labour hoarding, waarop hij morgen aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam promoveert. ZEIST (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) en de vakbonden hebben in beginsel overeenstemming bereikt over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de 9.000 werknemers in deze sector. De lonen gaan per april 1988 met één procent omhoog, terwijl de eindejaarsuitkering van dit jaar met 0,5 procent stijgt tot 6,83 procent. De ruimte voor incidentele loonsstij gingen (periodieken, promoties) is vastgesteld op 1,58 procent, zo hebben VNZ en Dienstenbond FNV meegedeeld. UTRECHT (ANP) - Onderzoekorganisaties en het bedrijfsle ven hebben hoge verwachtingen van het onderzoek naar de mogelijkheden die supergeleiding bij hoge temperaturen biedt Negen instellingen in de collectieve en private sector dienden bij de ministers van Economische Zaken en Onderwijs en We tenschappen een plan in voor een nationaal onderzoekpro gramma op dit terrein. Het initiatief voor dit plan is afkomstig van de Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie (FOM) in Utrecht en het Philips Natuurkundig Laboratorium. Het gezamenlijke onder zoek vergt tot en met 1989 een financiële inzet van 33 miljoen gulden. De organisaties zelf trekken voor de plannen 17 mil joen gulden uit. Zij vragen de overheid de resterende 16 mil joen gulden voor haar rekening te nemen. Daarnaast heeft Philips op basis van een eigen onderzoekprogramma van 16,7 miljoen gulden bij het Ministerie van Economische Zaken sub sidie aangevraagd. Behalve FOM en Philips nemen AKZO, het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN), het Keuringsinstituut voor Elek tronische Materielen (KEMA), het Projektbeheerbureau Ener gieonderzoek (PEO), Shell, de Stichting Scheikundig Onder zoek in Nederland (SON) en de organisatie voor Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO) in het project deel. PARIJS - „De eerste, echte Europese databank". Zo presen teerde algemeen-directeur Pieter Minderhout van Samsom- uitgeverij in Parijs het naar Nederland uitgebreide 'teleroute'. Dit drie jaar geleden in Frankrijk opgezette videotekst-sys- teem geeft een voor iedereen toegankelijk overzicht van vraag en aanbod van vracht en beschikbare vrachtwagens. De opzet van het systeem is simpel. Transporteurs, expedi teurs, verladers, bevrachters, maar ook particulieren uit Frankrijk, België, Nederland en Engeland (later volgen Scan dinavië en andere Europese landen) kunnen hun aanbiedingen rechtstreeks plaatsen op een centrale computer in Lille. Alle gegevens 'reizen' over de PTT-lijnen van de aangesloten lan den. Op elk ogenblik van de dag kan een transporteur bijvoor beeld kijken waar nog ladingen liggen voor een volledige laad- capaciteit. Samsom zorgt daarbij voor de distributie van de verschillende gegevens. Het Nederlandse bedrijf haakt daar mee in op een door de Franse uitgever Lamy bedachte uitvoe ring voor het minitelsysteem. Dit heeft met meer dan 4000 abonnees en ongeveer 11.000 gebruikers enorm veel succes. NEW YORK (IPS) - De financiële crisis van de VN brengt vele humanitaire en ontwikkelingsprogramma's van verschillende VN-organisaties in gevaar, zo waarschuwde VN-secretaris- generaal Javier Perez de Cuellar gisteren in New York. Er is al schade op belangrijke gebieden als gezondheid, communicatie en industriële ontwikkeling, watervoorziening en commmuni- catie, zei de VN-topman. De capaciteit van de Volkerenorgani satie om te reageren op nieuwe uitdagingen en noodsituaties staat op het spel. Perez de Cuellar deed zijn sombere uitlatin gen tegenover de begrotingscommissie. „Nog nooit zijn zo veel organisaties getroffen door zulke tekorten in hun goedge keurde programma's." Hij noemde de organisaties niet met na me, maar volgens andere VN-functionarissen is hij vooral be zorgd over de organisaties voor Voedsel en Landbouw (FAO), Wereldgezondheid (WHO), Internationale Arbeid (ILO), We tenschap, Onderwijs en Cultuur (Unesco) en Industriële Ont wikkeling (Unido). SCHIPHOL (ANP) - De aandeelhouders van Fokker komen op 22 december bijeen in een buitengewone vergadering. Daarin komt onder meer de steunoperatie van de overheid aan de orde en worden twee bestuursleden voorgedragen om opnieuw een driemanschap aan de top te krijgen. De aandeelhouders zullen zich ook uitspreken over de uitgifte van nieuwe aandelen aan de overheid, die een belang zal nemen van ten hoogste 49 pro cent en f 20 per aandeel wil betalen. In het verleden verstrekte ontwikkelingskredieten, die tot nu toe buiten de balans bleven en onder bepaalde voorwaarden zouden moeten worden terug betaald, zullen daarbij worden omgezet in aandelenkapitaal. Ook wil de staat de meerderheid van de prioriteitsaandelen in handen krijgen, zodat de zeggenschap over de onderneming wordt vergroot. NEW YORK (UCN/ANP) - De koersen op de effecten beurs van Wall Street zijn gisteren opnieuw flink geste gen dank zij een krachtige opleving gedurende het laat ste uur van de handel. De Dow Jones-index voor de dertig belangrijkste industriële aandelen ging met 56,19 punten omhoog naar 1.868,37. Daarmee kwam de winst sinds het week einde op ruim 100 punten. Er sloten 1.100 fondsen hoger en 502 lager. De omzet was met 221 miljoen aandelen aanzienlijk groter dan de magere 148 mil joen van maandag. De Dow Jones-index stond kort na de opening ongeveer zestien punten in de plus onder invloed van het koersherstel op de beurzen in het Verre Oosten en Europa. Vooral Europese beleggers toonden kooplust. In de loop van de ochtend zakte de index echter terug om lange tijd rond het slotniveau van maandag te schommelen. Han delaren schreven dit toe aan een afwachtende houding van beleggers met het oog op de economische agenda voor de rest van de week. Vandaag be gint het OPEC-beraad, donder dag komen de Amerikaanse handelscijfers en vrijdag vol gen de cijfers over de detail handelsomzet. Pas gedurende het laatste uur van de handel brachten aankopen op basis van compu terprogramma's de Dow Jones alsnog flink in de plus. Van de dollar moest Wall Street het dinsdag niet hebben. De koers zakte op de valutamarkt in New York nog wat verder weg tot 1,8720 gulden tegen het slot van de handel, bijna een halve cent minder dan de slotkoers van 1,8765 gulden in Amster dam.

de Stem | 1987 | | pagina 7