Invoering 25 gulden voor specialist stuit op bezwaren Automobilist niet bang te maken Vaticaan ageert tegen afstoten kerken evenx UITBLAZEN twijfels over haalbaarheid van dees' bezuinigingsplan ".„"rr"™.""8!" grote verschuiving naar trein is echt onhaalbaar 'eens een sacrale plaats, altijd een gewijde plek' NIEUWE V< 1® Stem com Toeristen steden Nieuwe actie 2 politie in zaak Heijn Historisch keet DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 _DE STEML DE STEM BINNEN! ZATERDAG. Las Pal- mas ligt onder een dik pak wolken en menige stadsbewoner maakt zich op om de vrije zaterdag of het weekend te gaan doorbrengen op de zuidelijke helft van het eiland, waar het veel zon niger is. Bijna alle Canarische eilanden kennen dat merkwaar dige fenomeen van een vaak bewolkte noordzijde en een zonniger zuidkant. Op de kade staat John Varion van Holland International klaar met een bus om ons mee te nemen naar de zon. Hij is regional manager en 'doet' in die functie de Canari sche Eilanden én de Balearen. Een flinke regio dus. De kuststrook tussen Las Palmas en Maspalomas, zo'n vijftig kilometer, lijkt te zijn overwoekerd door het massa toerisme. Op de stenige hellin gen langs de weg staan reusach tige reclameborden - Firestone, Toyota, Philips, Seiko, Marlbo ro, Texaco - zodat je je af en toe op een autorace-circuit waant. Op de zuidpunt van het eiland, bij de Playa del Inglés dijt het vakantieland uit tot grootstedelijke omvang. De ho- telstad bij Maspalomas is om geven door aaneen gesmede dorpen van appartementsge bouwen en bungalows en nog is men niet uitgebouwd. In de verte verrijzen alweer de eerste complexen van Campo Inter- nacional. Toeristengetto's is een té onvriendelijk woord, on verdiend ook, maar het schiet je wel te binnen. De verbinding met de stranden wordt met pendelbussen onderhouden. Maar wie wil er naar het strand? „Wat denkt u?", zegt een nog niet zó bejaarde Nederlan der, die in de deuropening van zijn witgekalkte en met bloeiende bougainville be groeide huisje een boek zit te lezen. Hij wijst om zich heen. Een schitterend zwembad. Elke bungalow een dakterras om op te liggen zonnen. Natje en droogje bij de hand. Tien minu ten lopen van de met winkels en restaurants omzoomde hoofdstraat van de vakantieme tropolis. Hij zit hier drie weken en heeft nog drie weken te gaan. „Ik zit hier prima!" zegt hij tevreden. We bekijken het bungalow park Bali, een Nederlandse en clave bij de Playa del Ingles, het paradepaard van John Va rion. Mooi aangelegd, solide gebouwde bungalows met dege lijk hang- en sluitwerk (jawel, daar let ik ook op) en voorzien- van airconditioning. Veel zon nebaders rond het fraaie zwem bad. Topless voor alle leeftij den. Weinig zwemmers. Neder landers hebben een belangrijk aandeel in de explosieve groei van het Canarische vakantiewe zen. Het jaarlijkse groeitempo loopt, in percentages, in de dubbele cijfers. Dit jaar zijn er al meer dan 150.000 geweest en in dat cijfer is het laatste kwartaal, deel van de winter- piek, nog niet eens verwerkt. „Altijd zon hé?" verklaart de nog niet zo bejaarde Nederlan der. T5 WIM KOCK Altijd zon? Een van mijn meereizende collega's had ver teld dat ze de laatste week voor het vertrek het weeroverzicht van Teletekst in de gaten had gehouden en dat het rond de Canarische Eilanden al dagen lang hetzelfde weer was: ruim 20 graden en half tot zwaar be wolkt. De captain van de lucht- bus had bij de nadering van Te- nerife gezegd: „ik geloof dat die jongens daar met hun weer bericht wat optimistisch zijn geweest. Het is wel iets méér dan half bewolkt." De Neder landse promotors van vakanties op de eilanden waren er wat verlegen mee: „echt waar, het is hier altijd mooi weer. Ons kli maat moet momenteel hele maal in de war zijn." Zelfs boven de 'altijd' zon nige zuidpunt van Gran Cana- ria schoof kort na de middag een onafzienbaar wolkenveld voor de zon, maar dat deerde ons niet meer omdat we onsJ aan tafel hadden gezet in een eenvoudig ingericht doch supe rieur visrestaurant, waar ons - wellicht naar het voorbeeld van de Chinese mandarijnenkeuken - een lange processie van kleine visgerechten, schaaldieren, vleesgerechten en peperachtige vruchten passeerde. Als we van tevoren hadden geweten dat de maaltijd vier uur zou gaan du ren, dan hadden we tenminste met de wijn nog matigheid kunnen betrachten, maar he laas, de duur van de maaltijd was pas halverwege te schatten en toen was onze dorst, extra geprikkeld door de rijkelijk toe gepaste knoflook, onlesbaar ge worden. Op de terugweg naar de Black Prince genoot ik van vi sioenen van avontuurlijke toch ten per gehuurde jeep door het woeste, met wolken omfloerste berglandschap, dat mysterieus en lokkend in de verte lag. In plaats daarvan ging ik wat slor dig op het door Neneng zo zorgvuldig opgemaakte bed lig gen. Toen ik wakker werd was het al donker en was het tijd me te kleden voor het diner. Je kunt niet de eerste dag de beste al afhaken, dacht ik, maar er waren er in ons kleine gezel schap die er anders over bleken te denken. We waren dan ook niet compleet aan tafel en die er waren tastten héél voorzich tig toe. Helder soepje en wat koud vlees met sla. Die avond al kwam de gedachte aan vas ten bij me op. Niet de drank maar het voedsel is hét te be teugelen probleem tijdens een cruise op een goed van victua liën voorzien schip. Om elf uur, terwijl het Fili- pijnse scheepsorkest The Crui- zers de dansvloer in de Nep tune Lounge bezet hield, voer de Black Prince uit naar de vol gende bestemming: Lanzarote. (Wordt vervolgd). Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllrê Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stem-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rflnlfrolatipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter Eggen 1 mm ft PI M A 1 T A1MTT APT mnoI-An vialran. Iiv3 WZÊkM I 1 m Door Pieter Eggen NA 1 JANUARI moeten zieken fondspatiënten een eigen bij drage van 25 gulden gaan betalen voor een bezoekje aan een medi sche specialist. In ruil voor de 25 gulden krijgt de bezoeker een kwitantie. De 25 gulden moet maximaal drie maal worden betaald in één kalen derjaar, zodat niemand meer dan 75 gulden kwijt is aan de specialist. Wie vaker naar de specialist moet (en dat zijn gelukkig maar betrekkelijk wei nig Nederlanders) kan bij het zie kenfonds een vrijwaringsbriefje krijgen. Overigens wordt de eigen bijdrage alleen gevraagd voor een verwijsbriefje van de huisarts en niet voor een herhalingskaart. Dat is de strekking van een besluit dat staatssecretaris Dees (Volksge zondheid) zeer onlangs heeft geno men. Hij hoopt met de maatregel een bezuiniging binnen te halen van 100 miljoen gulden per jaar. Maar of Dees zijn bezuiniging met deze eenvoudige ingreep ook reali seert is de vraag. Want het verzet te gen de maatregel is groot en de be reidheid om hem uit te voeren zeer gering. Deze week biedt de actie groep 'Stop het Eigen Risico' de handtekeningen aan van 300.000 mensen die een lijst hebben getekend tégen de 25-gulden maatregel. En morgen vergadert de ledenvergade ring van de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ) er over. De stemming onder de ziekenfondsen is sterk anti 25-gulden. En het hoeft niemand te verbazen als de zieken fondsen besluiten de maatregel te dwarsbomen. De mogelijkheden daartoe zijn overigens niet erg groot. De perike len rond de medicijnenknaak, bijna vijf jaar geleden, hebben dat wel aangetoond. Een Haags ziekenfonds stempelde toen - bij wijze van pro test - de knakenkaart van patiënten Staatssecretaris Dees. - FOTODESTEM/JOHANVANGURP direkt vol. Via juridische procedures werd het ziekenfonds toen tot een andere opstelling gedwongen. Ook dit fonds int nu de knaak keurig per recept. Ziekenfondsen die na 1 januari dus ziekenfondspatiënten direkt een vrijwaringsbriefje voor de specialist willen geven, lopen het risico op de zelfde juridische aanpak. Ook zij worden via de rechter gedwongen de 25-gulden maatregel uit te voeren. Juristen bij de Ziekenfondsraad (ad vies- en uitvoeringsorgaan) laten er geen twijfel over bestaan dat onwil lige ziekenfondsen terstond zullen worden aangepakt. De ziekenfond- „Praten over kostenbeheersing in de gezondheidszorg wordt op deze manier natuurlijk een farce". - fotoanp sen zullen dus subtielere methoden moeten zoeken om de maatregel te frustreren. Dat geldt ook voor specialisten die de 25-guldenmaatregel weigeren uit te voeren. De specialistenvereniging LSV toonde zich in een eerder sta dium al bijzonder verbolgen over de rolverandering van de specialist, die straks tot een soort incasso-bureau verwordt. De specialisten zijn vooral kwaad omdat voor het extra admini stratieve werk dat met de inning ge paard gaat geen financiële vergoe ding wordt gegeven. Deskundigen bij de Ziekenfonds raad zeggen dat het aanpakken van weigerachtige specialisten heel een voudig is. „We geven de ziekenfond sen straks gewoon de opdracht de specialistenrekening te voldoen, maar daarop 25 gulden in te houden", aldus een zegsman bij de raad. Spe cialisten zullen in dat geval snel tot inning van de eigen bijdrage over gaan, zo luidt de veronderstelling. Deze deskundige ontkent overi gens niet dat de 25-gulden-maatregel tot bijzonder vreemde situaties kan leiden. Wie bijvoorbeeld een be zoekje aan een keel,- neus,- of oor arts brengt, betaalt voor een consult 25,45. De specialist vraagt daarvoor de eigen bijdrage van 25 gulden en declareert vervolgens bij het zieken fonds een bedrag van zegge en schrijve 45 cent „Inderdaad is deze situatie niet ondenkbeeldig", zegt de „IEDERE aanslag die de Nederlander onvrijwillig in zijn portemonnee treft probeert hij te ontwijken. Als minister Smit-Kroes van Verkeer en Water staat er op rekent dat het duurder maken van het autogebruik de Neder landse wegen met twintig procent ontlast dan is dat werkelijk een onhaalbare zaak." De belangenverenigingen van De Nederlandse Automobilist struikelen de laatste weken over elkaar om autorijdend Nederland ervan te overtui gen dat de regering niet onge limiteerd geld kan blijven vragen voor het intensieve gebruik van de auto. De di recteur van de Stichting WEG, D. Bergeren, die óók de belangen van het openbaar vervoer behartigt, rekent ook niet zo op een toekomstige on gehinderde tocht over onze autowegen. Voor de kerstvakantie wil het kabinet autorijdend Ne derland een plan presenteren, waarmee de ergerniswek kende files op het wegennet als sneeuw voor de zon ver dwijnen. De afgelopen weken werden er steeds meer plan netjes bekend die de automo bilist stuk voor stuk geld gaan kosten, maar het verstikte wegennet én de benauwde auto-forens meer lucht moe ten geven. Vooral de Rand stad moet beter bereikbaar worden, zo vindt Smit-Kroes. Daar wordt tenslotte de Ne derlandse kas gespekt en een kip met gouden eieren slacht je niet. Het is nog niet precies dui delijk welke toverformule er uiteindelijk uitrolt, maar de ambtenaren van het ministe rie van Verkeer hebben Smit- Kroes al wat ingrediënten aan de hand gedaan om gelden voor een file-oplosmiddel te werven. t Bijvoorbeeld een verhoging van de motorrijtuigenbelas ting van ƒ.40 per jaar, gekop peld aan een hogere benzine prijs. Diegene die het meest rijdt betaalt dan de hoogste prijs. Het nadeel hiervan is dat veel grensbewoners hun tank net over de grens gaan vullen. De bouw van vier nieuw tunnels én het drukke gebruik van de wegen in de randstad moet opgevangen worden door het heffen van tol. Om nieuwe files voor de tolhuisjes te voorkomen, denkt het mi nisterie aan het zogenaamde 'road pricing': in het kenteken wordt een computerchip ge bouwd die een signaal geeft zodra een markering in een drukke weg of voor een tun nel gepasseerd wordt. Eens per maand valt dan bij de automobilist een acceptgiro kaart in de bus. Het grote na deel hiervan is dat voor ieder een tot op de seconde nauw keurig is is na te gaan waar de blikken droom van een automobilist zich op een will- keurige dag bevond. Smit-Kroes stapte op onze nationale rekenmeester Ru- ding (Financiën) af met het plan om de overdrachtsbelas ting op koopwoningen te ver lagen. Hierdoor zouden meer forensen bereid zijn een huis dichter bij het werkadres te kopen. Ook heeft Smit-Kroes een oogje geworpen op de be lastingvoordelen voor foren sen. Zij wil de aftrekbare reiskosten alleen nog voor niet-automobilisten handha ven. Het kabinet vergadert al weken op een uiterst omzich tige wijze over die plannen, omdat veel Nederlanders be reid blijken hun auto met leeuwemoed te verdedigen. Niemand durft nog te voor spellen welk konijn het kabi net binnenkort tevoorschijn tovert, maar een verhoging van de motorrijtuigenbelas ting in combinatie met een vorm van tolheffing lijkt het meest waarschijnlijk. FOTO ANP/EPA In politieke kringen in Den Haag werd vorige week al ge opperd dat het besluit om de maximumsnelheid te verho gen niet voor niets al wat eer der bekend werd gemaakt. Zonder die snelheidsverho ging zou menige automobilist na een tariefsverhoging de neus van zijn geliefde ver voermiddel in blinde woede in de werkkamer van Smit- Kroes willen boren. De regering wil echter koste wat kost geld bij elkaar I krijgen om de files weg tel masseren en de verzuurde! bossen weer groen te kleureal De hoop van het kabinet dat I het autogebruik uiteindelijk I met maar liefst twintig pro-I cent daalt lijkt echter een ro-l zige droom. De directeur vanl de Stichting WEG gelooft erl in ieder geval helemaal niets van. „Autogebruik is hobbysime, maar absoluut I noodzakelijk. Het is een vol-| strekte utopie om te verwach-1 ten dat het autogebruik metl twintig procent daalt als erl beduidend meer voor hetl autorijden op tafel moet wor-[ den gelegd. Misschien krijgjel een hele lichte verschuiving I naar het openbaar vervoer, maar daar blijft het echt 1 De zo gehoopte volksverhui-1 zing van de weg naar hetl openbaar vervoer blijft eel droom," aldus WEG-directeur| Bergeren. Het enige voordeel van allel tariefsverhogingen lijkt toll nu toe de extra opbrengsten I van 200 miljoen gulden vootl de Staat. Al wordt het 365 da-r gen per jaar gehaktdag, er zal door het kabinet bijna buiten-I democratische grove pressiil moeten worden uitgevoenl om de Nederlandse autorijdeil uit zijn auto te rukken. Metl het stuur in zijn handen wei gert hij dan vervolgens treinkaartje te kopen. Er is echter hoop: niet eltel automobilist zal zich vinderl in de blije rijder die in hetl VARA-programma Sonjfl zonder aarzelen verklaard dat hij tot een keus gedwor.l gen tussen auto en levens-I partner na ampele over»| ging vol gas zou geven. Door Jan Bouwmans Wat kun je met een over tollig kerkgebouw anders doen dan afstoten? Verko pen dus. En mag de koper dan asjeblieft helemaal zelf uitmaken waarvoor hij het wil gaan gebrui ken? Zo eenvoudig liggen de zaken evenwel niet. Althans als het gaat over r.k. kerkgebouwen. Het wetboek van de Rooms- Katholieke Kerk, de Codex, bevat daarover een heel dui delijk voorschrift. Een kerk gebouw, dat aan de eredienst wordt onttrokken, mag niet gebruikt gaan worden voor onpassende, wereldlijke doel einden. „Bijvoorbeeld een sexclub", noemt een kerkju rist als heel duidelijk voor beeld. Bij verkoop van katholieke kerkgebouwen behoort het gewenste, passende gebruik via een kettingbeding veilig gesteld te wordea Alleen, de Codex geeft niet aan, wat wel en wat niet passend is. De Ne derlandse katholieke kerk provincie kent echter even min een regeling, waarin de algemene voorschriften voor het gebruik van (voormalige) kerkgebouwen op Neder landse maat zijn gesneden. Het is lange tijd ook geen pro bleem geweest. Kerkgebou wen werden alleen gebruikt voor de eredienst. En verkoop van kerkgebouwen kwam amper voor. Deze situatie is de afgelo pen dertig jaar grondig gewij zigd. Allereerst veranderde met de liturgievernieuwing van het Tweede Vaticaanse Concilie ook het denken over het functioneren van het kerkgebouw. Het was toch eigenlijk zonde, vond men, dat de vaak prachtige gebouwen maar zo weinig gebruikt wer den. Muziekuitvoeringen in kerken deden hun intrede. Het nieuwe denken had vooral uitwerking op de bouw van nieuwe kerken. Die wer den bewust geschikt gemaakt voor meervoudig gebruik: in het weekeinde eredienst, door de week gemeenschapscen trum bijvoorbeeld. De verkoop of afbraak van kerkgebouwen werd in Ne derland een normaal ver schijnsel toen de ontkerkelij king flink begon door te zet ten. Het afstoten van overtol lig geworden kerken verliep lange tijd zonder noemens waardige problemen. Be stuurlijk tenminste, want de emoties van de kerkgangers waren vaak niet van de lucht. In de meeste gevallen kon den gesloten kerken worden afgebroken. Maar het kwam ook zover dat kerkgebouwen gesloten moesten worden, die bepalend waren voor een stadsgezicht. Afbraak ervan was uitgesloten. De bestem mingen die deze gebouwen kregen, waren echter nauwe lijks onderwerp van publieke discussie. Totdat zich een goed geor ganiseerd protest ontwik kelde tegen de sluiting van de Eusebiuskerk in Arnhem en de H. Hartkerk in Breda. De Arnhemse kerk zou een woonbestemming krijgen, de Bredase kerk zou bij gebrek aan een koper worden afge broken. De protesterenden trokken in het Vaticaan aan de bel. De reacties uit het Va ticaan maakten voor het eerst duidelijk dat men daar pro blemen had met het beleid dat in Nederland werd gevoerd ten aanzien van het sluiten van kerkgebouwen. Men vindt dat hier te vlot en te ge makkelijk tot sluiting wordt overgegaan. Het Vaticaan vindt dat, als onttrekking van een kerkgebouw aan de ere dienst al onvermijdelijk is ge worden, er ernstiger gezocht moet worden naar mogelijk heden om het gebouw een nieuwe, passende bestemming te geven. Binnen dit kader moet ook de brief worden begrepen, die de Vaticaanse Congregatie voor de Goddelijke Eredienst het afgelopen weekeinde heeft gericht aan alle bis schoppen. Die brief beveelt de bisschoppen paal en perk te stellen aan het gebruik van kerkgebouwen voor muziek uitvoeringen. Dit bevel zal de huidige Ne derlandse bisschoppenconfe rentie nog de nodige kopzor gen geven. Want als Rome's wil voor de meerderheid wet is-en dat is hij-en die wil verordonneert nu dat zelfs in voormalige kerkgebouwen niet eens klassieke muziek- concerten gegeven mogen worden, is er dan nog wel een passend profaan gebruik van zo'n gebouw denkbaar? Za delt Rome de Nederlandse kerkprovincie niet op een een loden last aan gebouwen, waarvan de financiële put in derdaad geen bodem heeft? Voorop gesteld moet wor den dat de hele situatie op dit moment nog erg onduidelijk is. Kerkjuristen willen geen commentaar geven zonder eerst de hele brief onder ogen te hebben gehad. Mr. Kalb van het secretariaat van de R.K.Kerkprovincie denkt bij voorbeeld dat deinstruetie niet zal gelden voor de kerk gebouwen voor meervoudig gebruik, maar alleen voor ex clusieve eredienstgebouwen. Daarin zou dan voortaan al leen nog maar gewijde of reli gieuze muziek ten gehore mo gen worden gebracht. Geen popconcerten (beatmissen wellicht ook?) meer en zelfs geen serieuze klassieke mij ziek. Deze bepaling zou nieti leen gelden voor in ge' zijnde kerkgebouwen, evenzeer voor gebouwen niet meer voor de eredien worden gebruikt. Dr. Ven re, kerkrecht-deskundige het bisdom Breda, kan echter niet voorstellen dat' laatste zo vierkant in de Va'j caanse brief staat als de pel] berichten luiden. Het wekt inderdaad meeste verwondering dat Jj brief van de Duitse kard' Paul Mayer, prefect van Congregatie voor de Goi" lijke Eredienst, geen ven maakt of kerkgebouwen wel of niet meer gebri worden voor de eredienst lijkt uit te gaan van de Ml 'eens een sacrale plaats, al" een gewijde plek'. Dit spiritueel een hoogstaande^ sie zijn, als maatregel van» stuur getuigt het niet bepa" van werkelijkheidszin. WJ het levert onverko kerkgebouwen op. En hetS geen enkele twijfel dat he'l nancieel noodlijdende VJJ caan niet bereid is de bs' van overtollige gebouwd] Nederland te dragen. I gemiddelde Nederlandse tholiek evenmin. eerder aangehaalde deskundige. Hij durft geen schatting te maken van de administratiekosten die met declare ren en uitbetalen van die 45 cent zijn gemoeid, maar alleen al de porti- kosten bedragen minstens drie keer dit bedrag. „Praten over kostenbe-| heersing in de gezondheidszorg wordt op deze manier natuurlijk een farce", zegt een woordvoerder van de ziekenfondsen. „Het probleem is onderkend, maar I we weten nog niet goed hoe je hetl moet oplossen", heet het bij de Zie-1 kenfondsraad en de geraadpleegde! deskundige zucht en zegt: „we waren I ook tegen de invoering van de 25-1 gulden, maar ja, het moet nu een-f maal". Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De medische specialisten liggen weer overhoop met de zieken fondsen en met staatssecre taris Dees (Volksgezond heid), nu een bemiddelings poging in het geschil over de vergoeding voor praktijk- kosten van specialisten is stukgelopen. Gisteren maakte de bemidde laar, oud-topambtenaar drs. L. Lamers, bekend dat de bemid delingspoging was mislukt. In een reactie legde Dees de De nieuwe NCW-voorzit ter, dr. J. Andriessen. - fotoanp dJ hl I bd sll Van onze verslaggever ARNHEM - Door een groot scheepse politie-actie gis ternacht op de Veluwe moesten het recherchebij standsteam in Haarlem en het Ahold-concern de infor matiestop doorbreken. Van twee tot zes uur was het voor zendamateurs en verslag gevers, die de ontvoeringszaak- Heijn volgen, overduidelijk dat in en rond Arnhem en Apel doorn een actie gaande was. De politie wilde bevestigen noch ontkennen, dat deze acti viteiten te maken hebben met de ontvoeringszaak Gerrit-Jan Heijn. Later legde voorlichter Anne Geelof van het Haar lemse bijstandsteam een korte verklaring af. „Er is een opera tie geweest, maar voor andere doeleinden dan de overhandi ging van het restant van het losgeld", was het enige dat hij kwijt wilde. Ahold beperkte zich tot de mededeling, dat er door het be drijf of de familie Heijn geen losgeld meer is 'gereden', ook niet gisternacht. Het bedrijf zegt met genoemde actviteiten niets te maken te hebben ge had. Of er inmiddels weer con tact is met de ontvoerders, is onduidelijk. WIE MET DE Russen wil leven, mJ onderhandelen. De leiders van di Gorbatsjov, hebben dit aloude advi harte genomen. Meer dan dat: zij hebben als rivalise tot taak hebben gesteld deze soms beheersbaarder te maken, een keei nebben Oost en West zich in een daante vertoond dan gisteren bij de ten-akkoord in Washington. Linds gisteren is de vrede weer de de term alleen al laat zich gemakke maar dat mag op een historische Qe tientallen handtekeningen van ee vitale partijleider: een keerpunt in' oialoog in plaats van propagandakr vermindering in plaats van wapenve oetering van het wapentuig. En er>- ooelingen in plaats van achterdocht 'egenover alle begrijpelijke euforie nissen in Washington, met een or penmakende Gorbatsjov en Reaga )oahcy en Raisa in de hoofdrollen, te stellen. aarvoor is het vandaag de dag nil ®.beg|n gemaakt met het vernie nJ?' Lrr!e nuceaire raketten. Daarmf psychologische drempel overschre angrijker dan het gehakketak over m e wereid mag er gisteren niet veel ns dat zij het wordt is wel oneindit j

de Stem | 1987 | | pagina 2