SAMENWERKING TUSSEN HUISARTSEN EN VERLOSKUNDIGEN 6Je begint met kleine ritjes en het wordt steeds gekker' KERKYOC Sluis wil meer politic In januari wijst Sluis terrein aanl Markiezaat voor natuu voor woonwagensisportiiedL PLAATSELIJK NIEUWS 'Subsidie emancipatiewerk Koninklijk metaal voor jubilarissen PZEM moet doeluitkering worden' ZAKENNIEU W S Huldiging van TERNEUZEN - Het conflict tussen de huisartsen en de twee in Zeeuwsch-Vlaande ren gevestigde verloskundi gen is uit de wereld. De huisartsen in de Kanaalzone en Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren gaan met ingang van 1 januari een nauwe samen werking aan met de verlos kundigen. SASSE TOERFIETSERS REDEN MILAAN-SAN REMO Poggi Valpartijen 'Ezelpas' Parijs-Nice Terneuzen STEM VAN Z Gediplomeerde vorkheftruck chauffeurs Baafskerk in Aardenbi Het monumentale gebov seling niet meer in de ste 'CRIMINALITEIT STEEKT DE KOP OïiOnbegrijpelijk Van Dorsselaer: 'Groenstroken Hulst verkopen' oorlichting itkeringen R Vrij keus bij zwangerschap Van onze verslaggever Deze samenwerking houdt in dat de huisartsen bij ziekte of verlof invallen voor de verloskundigen en dat er op allerlei mogelijke manieren ondersteuning wordt verleend. De samenwerking betekent vooral ook dat een zwangere vrouw de vrij heid heeft om te kiezen door wie ze geholpen wil worden. Dat wordt ge zien als het grootste voordeel. De samenwerking is het resultaat van een aantal gesprekken waarbij het Algemeen Ziekenfonds voor West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaan- deren een bemiddelende rol heeft ge speeld. De verloskundigen, die zich vrij re cent in de regio hebben gevestigd, werden aanvankelijk niet met open armen door de huisartsen ontvangen omdat de verloskunde tot nu toe al leen hun taak was. Huivering was er ook omdat de twee vrouwen met hun werk aan de portemonnees van de huisartsen komen. Op sommige plaatsen in Nederland zijn de tegenstellingen zo groot dat huisartsen en verloskundigen nauwe- lijks een woord met elkaar wisselen. „Wij zijn in redelijke harmonie tot een oplossing gekomen", aldus H. Nijsten, die als woordvoerder van Plaatselijke Huisartsen Vereniging Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen optreedt. „Mét de ondersteuning van de huis artsen is er continuïteit in de aanwe zigheid", aldus Nijsten. De samenwerking met de artsen betekent voor de vrouwen dat ze in de praktijk een groter gebied kunnen bestrijken. Als ze klem zitten kunnen zij nu in heel Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren en de Kanaalzone een beroep doen op huisartsen. DE TOERCLUB Sas van Gent is met zo'n veertig leden een bloeiende vereni ging. Twee leden, Peter Dezutter (22) uit Sas van Gent en Danny Soethaert (der tig) uit Westdorpe, fietsten het afgelo penjaar 7186 en 6002 kilometer bij elk aar. Die kilometers werden in groepsver band en in Belgische klassiekers zoals de Omloop van het Volk en Gent-We- velgem verreden. Daarnaast zagen ze nog enkele duizenden kilometers weg glijden in individuele ritten, maar vooral tijdens de 'Klassiekerweek'. In die septemberweek reden ze vier van de grote klassiekers na: Milaan-San Remo, de Ronde van Lombardije, de Grote Prijs van Zürich en Rund um den Hen- ninger Turm. Door Ronald Verstraten IN MILAAN gingen ze met drieduizend man van start. Alsof het om een echte prof- koers ging, was de binnenstad compleet afgezet. Dranghek kens langs de weg en honder den 'carabinieri' ter been om te zorgen voor een goed ver loop. „Echt op z'n Italiaans, met toeterende auto's ervoor", weet Peter nog. Bij die drie duizend toerrijders waren honderd Nederlanders. Met drie bussen waren ze naar het verre Italië gereisd om daar Milaan-San Remo te rijden. Toerclub 'Le Champion' had die 'klassiekerweek' georga niseerd. Alle hotels in Milaan zaten tjokvol, want er waren die week net een paar grote beur zen aan de gang en bovendien werd de Grote Prijs van Monza (autoraces) verreden. De Nederlandse ploeg werd ondergebracht in Pavia, een heel eind buiten Milaan. „De toer begon om 7.00 uur, dus moesten wij al om 3.30 uur opstaan", vertelt Danny. Niet erg uitgeslapen kwamen zij aan de start met 285 kilometer voor de boeg. Uiteindelijk zouden dat er 310 worden. Gedeeltelijk omdat ze een stukje misreden maar grotendeels omdat aan het eind van de rit niet de be kende Poggia ('de scherp rechter' van Milaan-San Re mo) werd beklommen, maar de Poggi. Eén letter verschil, maar vele kilometers extra. Peter: „Eigenlijk wel logisch dat ze daarvoor hadden geko zen. Want normaal eindigt de koers via een smalle weg in eens middenin San Remo. Dat kan natuurlijk niet met drie duizend man". Indruk heeft de rit in ieder geval gemaakt. „Na het hoog ste punt, de Passo del TurcW- no, kwam er ineens een afda ling van tien kilometer. On der een autoweg door kwam je ineens bij de zee. Een fan tastisch gezicht!", aldus Pe ter. Aan het eind waren bei den wel een paar kilootjes af gevallen. „Het was erg warm. Dertig, eenendertig graden. De laatste honderd kilometer hebben we wel vier liter wa ter gedronken." Zowel Peter als Danny zijn erg te spreken over de verzor ging. De hotels waren uitste kend. Tijdens de klassiekers reed er een eigen materiaal bus achter het peleton aan. Geen slechte voorzorg, want tijdens Milaan-San Remo de den zich toch nogal wat val partijen voor. „Wat wil je, met drieduizend man. En daar zitten natuurlijk oner varen rijders bij, die mid denin de groep ineens recht gaan zitten om eens om te kij ken." Zelf kwamen ze er ech ter zonder kleerscheuren van af. Le Champion is een Neder landse, landelijke toerclub, die vooral klassiekers of an dere ritten in het buitenland organiseert. Dat kan in Italië zijn, maar ook in Schotland, Indonesië of Roemenië. Voor dertien A-klassiekers die toerrijders in West-Europa kunnen rijden heeft de club een Klassieker-brevet inge steld. Op een zwaar metalen bord, kan telkens een nieuw plaatje worden bevestigd, als een van de klassiekers is vol tooid. Als het bord vol is, krij gen de rijders nog een aparte oorkonde. Danny en Peter zijn hard op weg naar die oorkonde. Na Milaan-San Remo werd op nieuw een klassieker in Italië gereden: de Ronde van Lom bardije. Was Milaan-San Remo indrukwekkend, voor deze ronde gold dat zo moge lijk nog meer. De ambiance was weliswaar heel anders. Er werd alleen door de hon derd Nederlanders gereden, maar het landschap en de be klimmingen rondom het Como meer lieten op beiden diepe indruk na. Halverwege de week hadden ze niet alleen vele kilometers weggefietst, maar ook vele uren met de bus gereisd. „Dat was wel erg vermoeiend. Je zat toch al gauw een uurtje of vijf, zes in de bus", zegt Dan ny. „Gelukkig zat er tussen elke rit een rustdag". Die was zeker nodig voor de derde klassieker. Daarin moest 'een zotte klim' worden gemaakt: de Etzelpasse, acht kilometer lang, met een stijging van vijftien procent. Danny: „Die werd door de meesten dan ook 'Ezelpas' genoemd." In de laatse rit, Rund um den Henninger Turm, maak- Peter Dezutter (I) en Danny Soethaert: 'Gelukkig zat er tut sen elke rit een rustdag'. FOTO WIM KOOYMAN ten ze op niet mis te verstane wijze kennis met een in wie- lerkringen berucht fenomeen: het vals plat. Tientallen kilo meters ging dat door, in dichte mist en verschrikke lijke koude. „Dat was een pit tige afsluiting", vinden ze beiden. Voor 1988 hebben ze de plannen al in hun hoofd. Vijf klassiekers ontbreken nog. Een paar daarvan, waar onder de Ronde van Vlaande ren, hebben ze al gereden, maar nog niet voor het bre vet. Daarnaast staan Parijs- Roubaix, de Waalse Pijl en Parijs-Brussel op het pro gramma. En daarna? Als het brevet 'binnen' is, blijft er dan nog wat over? Peter: „Natuurlijk, héél Frankrijk ligt nog open!" Danny: „Er zijn nog moge lijkheden zat. Er is sprake van dat volgend jaar ook de Tirreno Adriatico en Parijs Nice in het programma voor toerrijders worden opgeno men." Ze geven het toe: ze zijn bezeten van het fietsen. Als ze niet op de tweewieler zitten, gaan ze wel ergens naar een koers kijken. Maar het liefst rijden ze natuurlijk zelf. Hoe dat komt is niet te verklaren, of het zou een vi rus moeten zijn. Danny: „Je begint met kleine ritjes. Maar het wordt steeds gekker." Van onze verslaggever TERNEUZEN - Aan het geld dat de gemeenten straks rechtstreeks in han den krijgen voor emancipa tiewerk moet de voor waarde worden gekoppeld dat het ook daadwerkelijk voor dat doel wordt ge bruikt. Is dat niet het geval dan is de kans levensgroot dat het gebruikt gaat wor den om allerlei gaten in de begroting te dichten. Die angst leefde gisteren bij een kleine groep vrouwen die in café Porgy and Bess, op ini tiatief van de Rooie Vrouwen van gedachten wisselde over de gevolgen van het stopzetten van de rijksbijdrage voor emancipatie. „Daarnaast zal er de intentie moeten zijn om serieus te wer ken aan een emancipatiebeleid. En die intentie zal uitgespro ken moeten worden door het gemeentebestuur", zo zei Char lotte van Hoorn, emancipatie werkster in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Ze verwachtte op dat gebied overigens niet al te veel van Terneuzen waar kort geleden nog de emancipatie commissie werd opgeheven. Heel anders gaat het er in toe in West-Zeeuwsch-Vlaanderen waar men volgend jaar al toe is aan de evaluatie van een emancipatienotitie. Volgens wethouder J. de Vries van Oostburg is het welslagen van een emancipatiebeleid vooral afhankelijk van de mentaliteit van het ambtelijk apparaat en die van de samenleving. Als de afdeling op het ge meentehuis niet vrouwvrien delijk is gestemd dan komt er van een beleid niet veel terecht, zei hij. In West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft het daar nooit aan geschort. Niettemin constateerde De Vries dat er een paar jaar geleden bij zijn ambtenaren een vorm van emancipatiemoeheid optrad omdat er weinig respons kwam. Gelukkig valt er vol gens hem de laatste tijd een kentering te constateren. Na de verschillende inleidin gen, die naast De Vries en Van Hoorn, kwamen van wethou der Doppegieter-Thiel van de gemeente Terneuzen en Joke Boonman, emancipatieconsu- lente van het ministerie van WVC volgde een discussie. In de pauzes werd de stemming verhoogd door Els Austman van de vrouwencabaretgroep Zilt uit Middelburg. In een van haar acts beeldde ze op realis tisch wijze de lijdensweg van een lijnend dik 'muurbloempje' van veertig uit. De jubilarissen M. de Feyter (r) en P. Vleeskens met hun echtgenoteir Van onze verslaggever MIDDELBURG - Tijdens de jaarlijkse jubilarissenhuldiging van de PZEM zijn gisteren koninklijke onderschei dingen uitgereikt aan twee Zeeuws- Vlaamse medewerkers van het nuts bedrijf. M. de Feyter uit Terneuzen en P. Vleeskens uit Vogelwaarde kregen een zilveren me daille in de orde van Oranje Nassau. Bei den werkten ze veertig jaar bij de PZEM, het laatst als 'monteur distributie elek trisch'. De onderscheidingen werden hen in de FOTO WILLEM MIERAS Schouwburg in Middelburg opgespeld door de commissaris van de koningin in Zee land, C. Boertien. Nog twee andere PZEM- jubilarissen hielden aan hun trouwe dienstverband koninklijk metaal over. Een gouden medaille was er voor C. Beukert uit Middelburg, terwijl L. Snoodijk uit Goes zilver kreeg. KAARTING - De Dow- kaartclub hield een wedstrijd tegen DW uit Zaamslag. Het werd 48-52 voor DW. Indivi duele uitslag: 1. N. Knol (DW), 2. J. Mieras (Dow), 3. M. de Vos, 4. H. Schoonakker, 5. Mevrouw R. Grim (allen DW). ADVENTSVIERING - Het Katholiek Vrouwen Gilde be reidt zich via een adventsvie ring voor op het komende kerstfeest. Woensdag 16 de cember wordt begonnen met een mis in de Triniteitskerk, aanvang 19.30 uur. Voor het Vrouwengilde is er vervol gens een koud buffet met on der meer een kerstevangelie, verhaal en zang. BALLONNENWEDSTRIJD - Buurtvereniging Behouden Vaart hield een Sinterklaas feest waarbij de Sint de prij zen uitreikte van de ballons wedstrijd die gehouden werd bij de officiële opening. Uit slag: 1. Nathalie Vermeulen, 2. Inge Zeegers, 3. Marnix de Jonge. Allen kregen zij VW- bonnen. KERSTVIERING - De Zot nebloem afdeling Groot-Tej neuzen viert zaterdag 12 4 cember het kerstgebeuren de kantine van Philips. Be halve het kerstevanget wordt de middag gevuld zang en afgesloten met gezamenlijke maaltijd. Res a LEZING - M. de Vries, seen taris van de stichting Wilj Ganzen/IKON geeft dondei dag 10 december een lezin A ARDENBURG - De over het werk van zijn orgj* e nisatie. De avond wordt j» houden in de Opstanding kerk en begint om half act De toegang is vrij. FNV-bus - De rijdende vak bondsbus van de FNV i vandaag (woensdag) van 10) tot 16 uur weer staan op hi parkeerterrein bij het meentehuis. In deze oi bouwde en ingerichte streel bus kunnen mensen terecl voor advies en informatie ni vragen over de vakbewegij belastingen huursubsidi uitkeringen, studiefinancit ring e.d. In de bus is tevei een kantoorruimte ingericl waar de Dienstenbond FN spreekuur houdt. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Negentien medewerkers van het uit zendbureau ASB in Terneu zen kunnen zich sinds kort gediplomeerd vork heftruck chauffeur noemen. Allen be haalden deze week het zoge naamde EVO (Eigen Vena Organisatie) diploma, waa voor een tweedaagse ct moest worden gevolgd, het diploma maken ze een I ter kans op een plek op de i beidsmarkt. De vraag gediplomeerde chauffeu neemt steeds meertoe. Bin nenkort start een nieuw cui| sus. Belangstellenden moete zich melden bij het uitzen bureau. politici in Aardenburg zijn houding van de provinciale lands Hervormde Gemeente terecht gaat komen. De bij stanties, gemeente, rijksgeb tenzorg, wachten al ruim plan van de kerkvoogdij. De weinig actieve rol van de kerkbestuurders is slechts in de smaak gevallen bij het college van burgemeester en wethou ders van Aardenburg. Met veel moeite heeft het gemeentebe stuur 720.000 gulden aan rijks- en provinciale subsidies los ge peuterd. Binnen politieke kring wordt dan ook sterk aange drongen op een hervatting van (iet overleg op de restauratie. Vorige week ging een be spreking van de kwestie in Aardenburg niet door omdat de kerkbestuurders, die vanuit Middelburg moesten komen wegens mist verhinderd waren. De vertegenwoordigers van de rijksinstanties waren evenwel wel naar Aardenburg geko men. Reden voor burgemeester E. Jongmans om fel uit te halen naar de kerkvoogdij en in de vergadering van de commissie [gemeen bestuurlijke zaken jn ongenoegen over de zaak :enbaar te maken. Van onze verslaggever SLUIS - De rijkspolitie in Sluis komt alleen toe aan het leiden en begeleiden van het verkeer. De agenten van het korps West-Zeeuwsch- Vlaanderen hebben wegens personeelsgebrek amper tijd om andere taken op te pakken. Om die reden gaat het gemeen tebestuur van Sluis met de ho reca- en detailondernemers af spraken maken over een geza menlijke aanpak van de kleine criminaliteit. Het college zal voorts probe ren om in 1988 meer agenten in Sluis te krijgen. Burgemeester M. Everaers liet dit gisteren de leden van de commissie alge meen bestuurlijke zaken (ABZ) weten. Het WD-commissielid J. Bogaard meende dat de pers nele bezetting van het reg: nale politiekorps met name ij het zomerseizoen Veel te 1 is'. „Ik weet het; het is het t probleem. Maar dat neemt r weg dat we moeten blijvi aandringen op meer politie. Z ker in het seizoen en in i weekeinden. Temeer omdat al criminaliteit ook in Sluis st< meer z'n kop opsteekt", steld] Bogaard. Burgemeester Everai deelde de mening van i WD'er. Hij vond dat er een plaats weggelegd was ra de plaatselijke ondernen „Deze mensen moeten zeker (j drukke dagen beter oplett Dat zal gevolgen kunnen he) ben voor de personele bezett van de bedrijven. Niettemina het college met middenstandej horeca nog eens over da kwestie spreken", aldus raers. Jongmans vindt het onbegrij- dijk dat de restauratie door de kerkvoogdij wordt opgehou den. „Om het geld kan het al vast niet gaan. Het rijk heeft egezegd tachtig procent van de renovatiekosten, geraamd op zo'n 800.000 gulden, voor re kening te nemen. De provincie e taalt er 80.000 gulden aan bij en de gemeente Aardenburg heeft 25 mille toegezegd. Zake- Van onze verslaggever ETTEN-LEUR - In de stree I Noord-Brabant en Zeeland wo maakt van natuurbestemmini geconfronteerd met ongewi [bouw. Die hartekreet lanceerde ZLM- voorzitter H. van der Maas gis teren tijdens de ZLM-jaarver gadering in De Nobelaer in Et- ten-Leur. „Het plannen van bijvoorbeeld weidevogelgebie- den op goede cultuurgronden, zoals bij Waalwijk gebeurt, terwijl de uiterwaarden op loop- en vliegafstand beschik- Van onze verslaggever SLUIS - Het dagelijks be stuur van Sluis heeft een terrein gevonden voor de inrichting van een woonwa gencentrum. Welke lokatie het betreft wilde het college Van onze verslaggever HULST - De fractie Clinge voor Algemeen Belang wil dat groenstroken en bossa- ges in de verschillende woonwijken kunnen wor den gekocht door de inwo ners. Volgens woordvoerder J. van Dorsselaer snijdt het mes daar bij aan twee kanten. Immers, naast de opbrengst moet de ge meente veel minder onderhoud verrichten. De opbrengst en besparing zou volgens de fractie gebruikt kunnen worden als dekkings middel voor een mogelijke nieuwe saneringsoperatie van het grondbedrijf. Als het aan de WD ligt hoeft het wellicht niet zover te komen. A. Houben pleitte dins dagavond voor een 'commer cieel reëel' onderzoek naar de mogelijkheden meer bouw grond te verkopen. Volgens de WD is er een grote vraag naar ruime stukken bouwgrond voor vrijstaande woningen. Daarop moet, zo meent de WD, worden ingespeeld. niet meedelen. In janu maken B en w hun keu pas bekend en krijgt raad een voorstel vooi[ schoteld om het krediet vtó de bouw van het centrum voteren. Met deze stap wil het i meentebestuur voorkom dat de provincie Sluis op delt met een ongewenste opgedrongen lokatie. Bit gemeester M. Evera«| maakte dit dinsdagavof bekend tijdens de vergaf ring van de commissie meen bestuurlijke za» (ABZ) die zich boog over! gemeentebegroting v«| 1988. WD-commissielid J. gaard vroeg of het nog! bedoeling was om een 1 zitting te houden over1 kwestie. „Ongeacht de loH tie die gekozen wordt vöj wacht ik protesten uit bevolking, vandaar vraag", voerde aan. Burgemeester raers hield een slag om' arm. „De mensen krijgen^] kans om te reageren. 0f« hoorzitting voor een der{f lijk kleinschalig pr# noodzakelijk is valt eet1] nog te bezien", aldus raers. De kwestie van het Sim woonwagencentrum, vier standplaatsen Al hebben komt opnieuw de orde tijdens de eerst' mende vergadering van1 commissie ABZ. Van onze verslaggever OOSTBURG - Sportvereni gingen in de gemeente Dostburg, die kampioenen in hun geleding hebben, kunnen deze tot eind de- I cember aanmelden bij de speciale gemeentelijke hul- nigingscommissie. Bedoeling is dat de vereni- J'ngsleden na jaarswisseling Mn hun prestaties gehuldigd vorden door het Oostburgse ollege in het gemeentehuis. De sportlieden moeten woonachtig zijn in de gemeente ["fstburg en lid zijn van een lub die aangesloten is bij de ■eeuwse Sportraad. Senioren roeten minstens de eerste plaats hebben behaald bij pro- "inciale of Zuid-Nederlandse ampioenschappen. Voor ju- joren en pupillen zijn de eisen 'at milder. De aanmeldingen renen voor 31 december bij de »emeente binnen te zijn. Van onze correspondent - De afdelin- Breskens en Oostburg ,an de vrouwenbond FNV i°"den vanavond een voor- I Dgsbij eenkomst over Jf^ingsgerechtigden ino+u6 Ambassadeur te 'ostburg. Llfjer Stel zal een inleiding is vnn daarna er gelegenheid lendp L Cussie' Belangstel- weW°Uwen zÜn van harte Kom- Aanvang 19.30 uur v iï w r: ei

de Stem | 1987 | | pagina 16