ONTSLAGEN VALLEN OP ALLE AFDELINGEN imiiirioi f't Geluk 4Ben ik er straks nu wel of niet bij?' 'Een typisch geval van pure misbruik' 'Wedde dijkgraaf mag niet achterblijven' Don: PZEM en de WMZ moeten samen LE IEDINGEN STOP BIJ ONZE SHOWROOM van DORST SERLAND VLISSINGEN - De proble men bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen gaan aan geen enkele afdeling ongemerkt voorbij. Het verlies van 540 arbeidsplaatsen wordt door alle sectoren van het bedrijf gedragen. tE REIZEN AROB-HOORZITTING MIDDELBURG stoffeerwerk KLEINTJE 1 onder de kerstboom! ijf Geluksloten om rnc[ e laatste vijf uitzen- e Honeymoon Quiz. iw zo'n set Gelukslotei of Postkantoor en gee d een ton. extra prijzen die in de tuitzending worden 3als rente-certificaten, :ighuis in Spanje... is: wat is er op tegen om tssen met een set Scheefgroei 'Overteerbaar' Alleen 'Merkwaardig' Y j// Martina NK RENAUfc twee gentenaren zwaar gewond 'Vliegende automobilist' ramt takken uit bomen GELATENHEID BU WERKNEMERS DE SCHELDE Balans Half januari WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 'noodzakelijk om te overleven' BOETE VOOR STEUNFRAUDE Ontsnapte Belgen aangehouden in Terneuzen Zeeland binnenkort vrij van varkenspest Middelburger dood in huis aangetroffen ohani) gerieflijk inger. app. v. 6 v. uitgestr. ski-wandelgeb. en kusvakantie bezet. 033-16529/6343 ies nog enige mogelijkheden r 4-12 pers., vak.woning of h.p in Vorarlbergof Tirol, 05910-222 RSPOHT-VAKANTIE INBEGREPEN irol, Oostenrijk. Gratis lessen/ 'bus, lift, video-registratievordei ension, gez. avonden/feesten, es inbegrepen: 1 wk.jj 1 wk.f j ein 200,-, diners, week 200,-p Alléén bij ANVR-Reisbureau 04904-14858 Alle Toyota modellen in voorraad! Steeds grote keus uit 100 „First Class" occasions Speelhuislaan 156a Breda Telefoon 076-7120001 J BIEDEN MEER KLASSE VOOR MINDER KOSTEN. DE STEM VANZEELAND T27 Hele Schelde moet bloeden PROGRAMMA LIGT VOOR U KLAAR 398,- hp.; Rauris (superhotel) 10 10 dg. va. 448,- hp.; Skipendel ƒ575,- hp; vele plaaten Oosteni bg volop plaats! slist in groepsreizen: (va. 40 pt 55,- (kompleet verzorgd) voor |dweek va. 149,- pp. EIZEN, 080-237187. Van onze verslaggever Alleen de dochtermaatschap pijen ontspringen de dans, met uitzondering dan van de Gieterij in Middelburg, waar ook een aantal banen vervalt. 'STE KANSEN er Landrover max. 8 deelnemers. I ces v.d. comb. Landrover Safari! k leidde tot een extra reis op 2 Oost-Afrika: een relaxte te zomerse Kenia Tanzania Trans-Afrika: expeditie v. 14vi v. Nairobi naar A'dam. Vertr j oor info. 030-792541 Bivak Int. Uit de gisteren bekend geworden cij fers blijkt dat het reorganisatieplan van de directie rekening houdt met het door de bonden voorgestane prin cipe 'gelijke monnikken, gelijke kap pen'. Dat betekent dat er niet alleen produktiepersoneel verdwijnt; ook bij 'ondersteunende afdelingen' staan banen op de tocht, 150 in totaal. Verder valt de zwaarste klap in de sector die het de laatste tijd bijzonder moeilijk had: de scheepsreparatie- werf Scheldepoort, waar de directie 110 banen wil schrappen. Bij de scheepsnieuwbouw verdwijnen er ze ventig, bij machinebouw en appara tenbouw allebei dertig, bij de ketel- bouw veertig, bij Scheldebouw (alu- miniumprodukten) zestig en bij de vestiging Terneuzen tenslotte vijftig. Om te voorkomen dat de zwakste broeders het hele concern in proble men brengen, wil de directie van de Scheldepoort en van Scheldebouw zelfstandige dochtermaatschappijen maken. Bij Scheldebouw gebeurt dat vooral om de risico's van opdrachten in het buitenland te verkleinen. Een andere KMS-dochter, Sicon, neemt de vestiging Terneuzen over. De werk plaats verdwijnt nagenoeg, het werk buiten de deur gebeurt voortaan on der de Sicon-vlag. Als de nu voorgestelde reorganisa tie volledig doorgaat betekent dat dat er sinds 1983 in totaal al bijna 1300 ar beidsplaatsen zijn verdwenen bij De Scheide; dit ondanks de steunoperatie van de Zeeuwse overheid, die er vier jaar geleden vijftig miljoen gulden aan meevallers van de PZEM in stop te. In 1983 kostte de reorganisatie- -het losmaken van de KMS uit de RSV-boedel-vijfhonderd arbeids plaatsen. Tussentijds zijn sluipender wijs nog eens ruim tweehonderd ba nen vervallen middels natuurlijk ver loop dat niet werd aangevuld. Overigens zit het bedrijf in z'n ge heel nu nog niet in de rode cijfers. Voor dit jaar wordt zelfs nog enige winst verwacht, zij het minder dan eerst was voorspeld. Volgens de di rectie is een reorganisatie nu nodig om investeringen te kunnen doen die 'voor een efficiënte en moderne be drijfsvoering noodzakelijk zijn'. Dankzij het banenverlies is het ook mogelijk om alle activiteiten voort te zetten, al zal de omvang minder zijn. De directie riep het personeel gis termiddag massaal bijeen om het eer der aangekondigde reorganisatieplan toe te lichten. Ondernemingsraad en vakbonden werden apart ontboden voor nadere informatie. Met hen moet nog overleg volgen over de gang van zaken. De vakbonden hebben al bij voorbaat eisen gesteld aan de reorga nisatie. Ze willen onder meer nieuw bloed in de leiding van De Schelde en zullen zich verder sterk maken om gedwongen ontslagen zoveel mogelijk te voorkomen. Gezien 'de ingewikkeldheid van het hele verhaal' wilden de bonden giste ren nog niet reageren op de bekend making van de directie. „Het is een schok," beperkte districtsbestuurder W. Waumans van de Industriebond FNV zich in zijn commentaar. Hij deed dat ook namens zijn collega's. De bonden opereren bij de Schelde zoveel mogelijk gezamenlijk. rRqkrgotta^) ik wordt lelezen sr dan en ders in idet- den. Vrijblijvend prijsopga aan huis. Nieuwste collet tie stoffen op voorraad G G Meubel, tel. 07 141438. ireda Een plaatsen; resultaten boe ken. SE Van onze verslaggever MIDDELBURG - GS van Zeeland moeten terugkeren van 'de dwalingen huns weegs' en de Zeeuwse dijk graven alsnog een hogere wedde toekennen. De ver hoging moet gelijke tred houden met de salarisstij ging die hoofdambtenaren van waterschappen onlangs hebben gekregen. Het is de omgekeerde wereld dat deze hoofdambtenaren (griffiers en chefs technische dien sten) nu meer verdienen dan hun baas, de dijkgraaf. Die overwegingen legde water schapsbestuurder A. van Pagee (tevens gemeentesecretaris van Terneuzen) gisteren voor aan GS op een hoorzitting in het provinciehuis volgens de wet administratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen (AROB). Van Pagee vertegen woordigde bij die gelegenheid de dijkgraven van de drie Zeeuws-Vlaamse waterschap pen, die van Walcheren en Tholen en zeven gezworenen van verschillende waterschap pen. Zij hadden beroep aangetekend tegen het besluit van GS om de vergoedingen voor de water schapsbestuurders niet tegelijk met die van de ambtenaren op te trekken. GS vonden dat de salarisverhoudingen met an dere overheidsdienaren (met name burgemeesters) scheef zouden groeien bij een verho ging van de dijkgraaf-weddes. Onzin, voerde Van Pagee gisteren aan, want in iedere Zeeuwse gemeente verdient de burgemeester meer dan de se cretaris. In Goes, Terneuzen en Middelburg bijvoorbeeld zit de burgemeester in salarisgroep zestien en de secretaris in groep veertiea Ze staan voor respectievelijk 146.000 en 123.000 gulden op de gemeente begroting, wat overigens niet betekent dat dat ook hun sala ris is. Het geeft tevens wel aan, en ook dat benadrukte Van Pa gee, dat de dijkgraven, ook als hun wedde omhoog gaat, nog altijd minder verdienen dan de burgemeesters in de grotere gemeenten. Op het ogenblik liggen de weddes van de dijk graven tussen 4700 en 7700 gul den per maand. Het is in ieder geval onverteer baar, meende Van Pagee, dat de dijkgraven - die uiteindelijk leiding moeten geven aan de waterschappen - minder gaan verdienen dan hun hoofdamb tenaren. Hij staafde die opvat ting met een verwijzing naar een rapport uit 1981, waaruit bleek dat in het merendeel van de waterschappen in Zeeland de dijkgraaf een vrijwel volle dige dagtaak heeft. En sinds dien is er alleen maar werk bij gekomen. Niet in de laatste plaats omdat GS het rapport uit 1981 volledig onderschreven, vond Van Pa gee dat het college nu ook de weddes moet verhogea Van de betrokken dijkgraven en ge zworenen liet er gisteren overi gens geen zijn gezicht zien. De Terneuzense waterschapsbe stuurder zat moederziel alleen tegenover een sterke delegatie van GS, bestaande uit commis saris der koningin dr. C. Boer- tien, de gedeputeerden J. de Voogd en J. Ventevogel, een ju ridisch en een ambtelijk mede werker. Zij hoorden het kenne lijk duidelijke verhaal Van Van Pagee zwijgend aan: er was geen enkele aanvullende vraag. Van Pagee vond het overigens merkbaar jammer dat het tot een AROB-procedure moest komen. De provincie is de moe der van de waterschappen, zei hij. Dat de betrokkenen het be sluit van GS aanvechten, komt dan ook alleen omdat zij het 'met verbazing en ongeloof ontvingea V mogelijk gemaakt door: Van onze correspondent VOGELWAARDE - Bij een eenzijdig verkeersongeval °P rijksweg 61 ter hoogte van de afslag naar Bosch- topelle zijn maandagavond wee inzittenden van een Belgische personenauto Waar gewond geraakt. Bei- aen, de bestuurder D. uit Gent en diens zoon, werden Pev ambulance overge bracht naar het Elisabeth öekenhuis te Sluiskil. Vermoedelijk door het rijden ®et een te hoge snelheid raakte °rsche van de Belg op een segeven moment in een slip. ort daarna zagen automobi- n die achter hem reden het Belgische voertuig een sprong hoog boven het wegdek maken. De Porsche ramde daarbij de takken van twee bomen en knalde na deze 'vlucht' met een klap in een naast de rijksweg gelegen sloot. Daarbij werd het voertuig geheel vernield De brandweer van Vogel waarde verleende assistentie door uit het vernielde voertuig nog wat waardevolle eigen dommen van de bestuurder te 'dreggen'. Het verkeer op de rijksweg moest enige tijd wor den geregeld door de gemeen tepolitie van Terneuzea Die was ter plaatse, omdat na de eerste melding van het ongeval niet duidelijk was op wiens grondgebied het ongeval had plaatsgevonden. Werknemers van de Schelde, in het ongewisse wie ontslag boven het hoofd hangt, verlaten de bussen en gaan de boot op. VROLIJK KERST FEEST en een gelukkig nieuwjaar. Voor 540 werknemers van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) dit jaar een boodschap met een wrange bijsmaak. Op weg naar huis is de reor ganisatie uiteraard hèt onderwerp van gesprek. Ook op de boot die de paar honderd Zeeuws- Vlaamse werknemers van De Schelde naar Breskens brengt. Van een grimmige sfeer is geen sprake. Wel gelatenheid. En die wurgende onze kerheid, 'ben ik er straks bij of niet?' Door Romain van Damme HET BEKENDE beeld. Als de dubbeldekker om kwart voor vijf aanmeert in Vlissingen, stroomt de vertrekhal voor voetgangers vol met Zeeuws- Vlaamse werknemers van De Schelde. Deze keer komen ze rechtstreeks uit de bedrijfs kantine. Daar vertelde de di rectie hoeveel banen er moeten verdwijnen. Ongeveer twaalf minuten duurde die bijeen komst. Een prettige avond ver der. „Nee, namen zijn er nog niet genoemd", zegt een van werk nemers bij het betreden van de boot. „Wel is meegedeeld hoe veel banen de verschillende af delingen moeten inleveren. Geen namen. We krijgen bin nenkort een brief waarin staat wat er nu gezegd is. En dan is het afwachten. Wanneer de na men bekend gemaakt worden? Geen idee, dat is niet gezegd". De werknemers zoeken de warmte van het buffet, bestel len wat, draaien een shaggie en bepraten de mededeling van de directie. Menigeen denkt onge twijfeld terug aan 1983. Ook toen was De Schelde voorpagi- Schelde-personeel in Terneuzen kliekt samen nadat de slechte tijding van de directie is vernomen FOto sw,mkooyman Die onzekerheid is er ook in Terneuzen waar de ongeveer 110 werknemers de Job's tij ding om vier uur in de middag aanhoorden. „Nee, een verras sing was het niet. We hebben de berichten over de reorgani satie de laatste weken gevolgd. Daardoor waren we min of meer voorbereid op de klap. Maar dat het om zulke grote aantallen ging, had niemand van ons verwacht". „Leuk nieuws voor onder de kerstboom", bromt een van de werknemers. Kritiek is er ech ter nog nauwelijks. De grote onzekerheid wie er straks op straat staat, houdt de monden dicht. Al zegt een enkeling vol onbegrip over de gang van za ken: „Het is toch wel eeuwig zonde dat zo'n mooi bedrijf naar de knoppen moet gaan". nanieuws. Ongeveer 500 arbei ders konden toen vertrekken. Het RSV-drama in Zeeland. Vier jaar geleden nog maar. Straks, als de hele operatie voorbij is, telt De Schelde 1300 werknemers minder dan vier jaar geleden, ondanks de vijftig miljoen gulden van de over heid. Aan de tafeltjes maken de Schelde-werknemers de balans op. „Bij de Scheldepoort moe ten er 110 weg. Dat is veel. Daar werken er 300, 400 misschien. Ja, in Terneuzen vijftig, ook dat is veel". Als een verrassing kwam de mededeling van de directie niet. „Nee, zeker niet", zegt een van de werknemers. „Je zag het aankomen, je zag dat er iets moest gebeuren. Maar 540 is wel erg veel". De bonden hebben bij de direc tie aangedrongen op een 'men selijk reorganisatieplan'. Vier jaar geleden waren het vooral de mensen onderaan de ladder die te horen kregen dat ze thuis mochten blijven. Die bonden overleggen nu met de directie over de invulling van het plan. „Maar hoe doen ze dat?" vraagt een Schelde-man zich af. „Kij ken ze naar je leeftijd, doet de directie dat of je chef. Of ben je een administratienummer dat geschrapt wordt?" „Misschien verlagen ze de VUT-leeftijd wel". Zijn buur man haalt de schouders op. „Hoeveel man heb je dan? Mis schien 200, en er moeten er 540 uit. Ze hebben trouwens ook nog wat gezegd over het woon werkverkeer. Wat ze daar mee bedoelen werd niet duidelijk. Nee, ze hebben ook niet gezegd wanneer precies bekend wordt wie er moeten verdwijnen. Dat zal wel half januari zijn". MIDDELBURG - Nauwe samenwerking tussen de Zeeuwse nutsbedrijven PZEM en WMZ is meer dan 'een politieke wens' van de verantwoordelijke gedeputeerde W. Don. „Het is wellicht nu zelfs noodzakelijk om op de wat langere duur te over leven," zo bracht Don gis teren tijdens de jaarlijkse jubilarissendag van de PZEM in Middelburg de fusie een stap dichterbij. Hij wees op de nieuwe Elek triciteitswet die in de maak is en die een scheiding tus sen produktie en distributie beoogt en uitgaat van gro tere bedrijven. In het ver lengde daarvan liggen er voorstellen om de distributie van stroom, gas en water zo doelmatig mogelijk te orga niseren. Zeeland had op dat gebied altijd een voor sprong, maar dreigt die te verliezen als elders de zaak ook beter op poten wordt ge zet. Distributie is in een klein schalige en dunbevolkte provincie als Zeeland per definitie moeilijker en duur der dan elders. „Aldus zal de huidige gunstige positie van de Zeeuwse bedrijven kun nen omslaan in een ongun stige," voorzag Don, die daarin een sterk argument zag de activiteiten van PZEM en WMZ te bundelen. Dat kan volgens hem leiden tot 'de grootst mogelijke doelmatigheid en de krach tigst mogelijke organisatie'. Alleen dan kan Zeeland een zelfstandig nutsbedrijf be houden. Hij waarschuwde meteen dat dat wellicht niet zonder gevolgen blijft: 'behoud van het goede is nodig, maar ook een overboord zetten van het slechte'. Niet dat be paalde activiteiten nu met een kunnen worden afgesto ten, maar een andere be drijfsvoering zit er wel ia „Het kan een strategische beslissing zijn om delen van het werk uit te besteden," aldus Don. Over de hoofden van de jubilarissen heen wees hij er het PZEM-personeel ook op dat het nutsbedrijf van de toekomst meer overeenkom sten zal hebben met het vrije bedrijfsleven dan nu het ge val is. „Wij kunnen het ons niet permitteren om een zelfde produkt als onze zus terbedrijven tegen hogere prijs te leveren." Dit als di rect gevolg van de Overeen komst van Samenwerking tussen de Nederlandse ener gieproducenten, die de door hen opgewekte stroom voor taan in een gezamenlijke pot zien afvloeien. Van onze correspondente MIDDELBURG - De 37-ja- rige mevrouw MG. uit Terneuzen had in de pe riode september tot en met maart een woonadres in Terneuzen en een zaak in Antwerpen, waar ze meestal verbleef in de flat van een vriend die zich in de weekeinden bij haar voeg de. Bovendien bezat ze in Antwerpen twee garagebo xen en een dure auto, maar de zaak 'rendeerde' niet erg en van de 'bijstand' van haar vriend kon ze haar kosten niet betalen. Daarom vroeg en kreeg ze in Nederland een uitkering, zon der overigens melding te ma ken van haar bezigheden in het buitenland. En zo kreeg ze in die periode ten onrechte bijna 8.000 uitgekeerd. „En dit is nu typisch een ge val van pure misbruik", aldus officier van justitie mr. Beau mont tijdens de zitting van de politierechter te Middelburg, waar de vrouw dinsdag terecht stond op beschuldiging van 'so ciale verzekeringsfraude'. Maar voor mevrouw G. was het allemaal niet zo duidelijk: „Van mijn bezigheden en bezit tingen in Antwerpen heb ik niets gezegd, maar ook niets van de schulden die ik had", zo betoogde ze. Daarom ook had ze nog geen begin gemaakt met de terugbe taling van haar schuld aan de sociale dienst „Want de rechter zal eerst moeten uitmaken of ik Van onze correspondent TERNEUZEN - De gemeen tepolitie van Terneuzen heeft maandagmiddag een drietal jeugdige Belgische knapen in de leeftijd van zestien en zeventien jaar aangehouden. De jongens werden in Terneu zen gesignaleerd door enkele burgers, die het gedrag van de knapen opvallend vonden en de politie waarschuwden. Door de politie aan de tand gevoeld be kenden de jongens eind vorige week te zijn ontsnapt uit een opvoedingsgesticht te Ruislede. In Lokeren hadden ze daarna een Mercedes-busje ge stolen en waren daarmee naar Nederland gereden. Het busje was tevens hun tijdelijk onder komen. De jongelui zijn met medewerking van de inmiddels Belgische justitie weer aan hun opvoeders overgedragen. inderdaad schuldig ben", zo be sloot de vrouw, die volgens de officier van justitie 'de zaak gewoon bedonderd had'. Ook voor politierechter mr. Janzen van Oosten was het on begrijpelijk dat mevrouw G. bleef volhouden zich niet schuldig te voelen. Om haar te behoeden voor eventuele vol gende dwalingen op dit gebied werd mevrouw G. veroordeeld tot vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar plus een boete van 1.000. Door onze correspondent Frans Boogaard BRUSSEL - Bin -nkele weken is ook Zeeland for meel vrij van varkenspest. Minister Braks heeft goede hoop dat hij zijn EG-colle- ga's tot besluiten daarover kan aanzetten. Varkenshouders in gebieden die officieel vrij van varkens pest zijn, kunnen hun vlees ex porteren zonder dat ze daar voor een certificaat nodig heb ben. Die situatie geldt voor vrijwel heel Nederland. Volgens een woordvoerder zal het weinig problemen ge ven het certificaat voor Zee land geschrapt te krijgen. Normaal wordt op grond van de EG-regels en gebied vrij van varkenspest verklaard, als zich binnen dat gebied een jaar lang geen nieuwe gevallen van var kenspest hebben voorgedaan. Van onze correspondent MIDDELBURG - De zeven tig-jarige M. Kouwer werd maandagavond laat dood onder aan de trap in zijn woning aan De Bree aange troffen. Of er sprake is van een misdrijf kon de politie niet bevestigen. Gezien de opgelopen verwon dingen wordt dit echter niet uitgesloten. Meer zekerheid daar omtrent bestond gister avond nog niet. Een uitgebreid buurtonderzoek door de re cherche heeft nog geen duide lijkheid daarin gebracht. Het slachtoffer was onge huwd. De Middelburgse politie verzoekt eventuele burgers die de man in de loop van maandag 7 december nog hebben gezien met haar contact op te nemen, telefoon 01180-88000.

de Stem | 1987 | | pagina 13