UITBLAZEN Basra bereidt zich voor op 'de laatste oogst' Fosfaatvrij wassen schijnsucces 'WERK M lUiver Schots even Nijpels betaalt s Dagboek van een cruise DE STEM COM! DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 8 DECEMBER 1987 -DE STEM, 'LANDBOUW VERREWEG GROOTSTE BOOSDOENER' Kroonprins Kamerdagen Rapportcijfer Sinterklaas Haags Hoogstandje Agenda DE STEM BINNEN DEN HAAG - Minister Bi teren tijdens de behande groting in de Kamer hi meermalen opgeroepen o een saneringsplan voor de 'Braks moet met vloot mee' VRIJDAG. Het nadeel van een vakantie op de Canarische Eilan den is dat je er per vlieg tuig heen moet. Om kwart voor acht in de morgen moeten we ons melden om te worden ingecheckt. Het is er verschrikkelijk druk want er gaan twee vliegtuigen ongeveer tegelijk naar Tenerife. Een Airbus A310 en een Boeing 737-300. Dat is dik vijf honderd koppen. Het is dan ook tien uur geweest als onze luchtbus zijn neus in de grauwe regensluiers steekt, op zoek naar de zon daarboven. Ik voel me niet op m'n ge mak in zo'n grote kist, temid den van de opeen geperste mensenmenigte. Een rookstoel hadden ze niet meer, maar twee rijen achter me zitten ze ta baksgeuren in mijn richting te blazen. Daar mag het. Ik heb nog wel een stoel aan het gang- Êad te pakken kunnen krijgen, laar heb je iets meer bewe gingsruimte, maar zo'n plek heeft weer het nadeel dat iedere passant tegen je aanbotst en naarmate de uren verstrijken - het is ruim vier uur vliegen naar Tenerife - neemt het aan tal wandelaars toe. De cabine overziende, denk ik aan de uitspraak van een luchtreder die uitriep: „Ze be schuldigen ons ervan dat we passagiers vervoeren als vee." Ik moet aan legbatterijen en kistkalveren denken als ik ons zo zie zitten, in rotten van ne gen, tweemaal onderbroken door een smal gangpad, waar langs we systematisch worden gevoederd. Allemaal hetzelfde bakje. Die luchtreder had er nog aan toegevoegd: „Maar wat wil je? De passagiers gedra gen zich als vee." Dat is niet waar. De passa giers in onze luchtbus zijn mak en gewillig. Sommigen zijn een beetje bang. Als we Tenerife naderen, begint het jonge stel naast me, dat voor het eerst vliegt, te fluisteren over het ver schrikkelijke ongeluk dat daar, jaren geleden alweer, is ge beurd. „Ja maar we komen nu op een andere luchthaven aan, een nieuwe, bij de kust", zegt iemand achter ons en naast me hoor ik ze een zucht van op luchting slaken. Het ongeluk met de jumbo's van Panam en de KLM op Los Rodeos is niet zomaar een ongeluk geweest. Het was een mijlpaal in de luchtvaartgeschiedenis. Geen voetnoot, maar een onuitwis baar onderstreepte alinea. Iedereen die naar Tenerife vliegt denkt er even aan. Nog steeds. De zon gaat schuil achter wolken als we landen op Reina Sophia, op de zuidkust, aan het eind van de autosnelweg naar Santa Cruz. Maar het is 22 gra den. De passagiers klappen in de handen. Ook de nieuwe luchthaven is niet berekend op de winterpiek. Het duurt een uur eer al die mensen uit Man chester en Amsterdam, Düssel- dorf en Glasgow hun koffers van de banden kunnen pluk ken. Op de rede van Los Cristia- nos, met een taxi een half te WIMKOCK uurtje van de luchthaven, ligt het cruise-schip Black Prince voor anker. Nog dezelfde avond zullen we ermee naar Las Palmas varen. Ik krijg hut 139 op het 'main deck aan bakboord, ongeveer mid scheeps. Het is een comforta bele buitenhut, een met 'n pa trijspoort dus. Er ligt een kaartje op de schrijftafel: The name of your Cabin Attendant is Neneng staat erop. Voor die Fi- lipijnse Neneng, die haar werk in stilte doet en die ik dus zel den te zien krijg, zal ik niette min in de loop van de week steeds warmer gevoelens gaan koesteren. De Black Prince van de Noorse rederij Fred. Olsen is als cruise-schip al een oude be kende op de Nederlandse markt. Vorig jaar werd het schip 'uitgevlagd' naar Manilla en tevens verbouwd. Het werd uitgerust met een uniek, uit klapbaar Marina Park, van waar men aan surfen, water- skieën en scuba-duiken kan doen en dat tevens een veilig zwembad is binnen een carré van drijvende steigertjes. De oude clientèle, voornamelijk oudere mensen onder wie veel vaste klanten, vindt dat het schip daardoor van karakter is veranderd. Dat is ook min of meer de bedoeling geweest. De oude clientèle was een - letter lijk - uitstervend potentieel, dus ging de rederij op zoek naar andere, jongere marktseg menten. Daarmee lijkt men sukses te hebben gehad. Het merendeel van de passagier be staat op deze reis uit veertigers en vijftigers en er zijn er ook heel wat aan boord die jonger zijn. Ik ben niet cruise-minded. Nooit geweest. Ik ben niet van plan me te laten inpakken. „De passagiers die in Tenerife aan boord zijn gekomen worden hartelijk welkom geheten tij dens een informeel praatje in de Aquitaine Lounge" verkon digt het dagprogramma. 'Dat staat goed, maar het kost niks' denk üc bij mezelf, 'daar lijmen ze mij niet mee.' Ik had natuur lijk beter moeten weten. Ik heb vroeger immers gevaren. Het zijn niet 'ze' die je lijmen. Dat doet het schip zelf als je er een maal op woont. Ik merk het al de eerste avond als ik na het wat al te uitgebreid uitgevallen diner mijn hut binnenkom en een warm gevoel van geborgen heid en privacy zich van me meester maakt. Op m'n hoofd kussen ligt een After Eight en een mooi drukwerkje dat me in drie talen 'Zoete dromen' toe wenst. Ik schenk een borrel in uit de Schiphol-fles en breng, staande voor de spiegeldeur van de badkamer, een toast uit op Neneng, de Black Prince en Fred. Olsen zelf. Ik slaap als een roos. (WORDT VERVOLGD) iii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin= Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of f 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van f 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Nicholas Beeston EEN speelgoedleger, méér leek het niet wat president Saddam Husayn van Iraq vanuit zijn Messerschmidt helikopter zag. Hij inspec teerde zijn 'Maginot Linie' en dacht na over de moge lijke uitkomst van het op handen zijn de Iraanse of fensief tegen Basra. Zo op het eerste gezicht leek het erop of Saddams verras- singsbezoek aan de op één na grootste stad van Iraq, begin deze week, bedoeld was om Martelaarsdag door te bren gen met de mensen die al ze- ven-en-eenhalf jaar aan het oorlogsfront zitten. Maar in werkelijkheid wilde de Irakese leider zich zelf, de steeds kleiner wor dende bevolking en de strijd krachten, ervan overtuigen dat Iraq is opgewassen tegen nóg een winteroffensief van de slecht-toegeruste, maar onverschrokken Perzische hordes. De Iraakse troepen hebben de Iraanse aanval al de bijnaam 'de laatste oogst' gegeven, maar wie of wat precies geoogst gaat worden kan alleen maar afgeleid worden van de opstelling aan het Golf-front. In theorie kan Iran elke willekeurige plaats aan de 1.100 kilometer lange grens aanvallen, maar gezien hun troepenconcentratie en artil lerie-beschietingen aan het zuidelijke front, bestaat er geen twijfel dat het doelwit Basra heet. Daarbij zullen net als in januari en februari vele duizenden Iraniërs omkomen in de moerassen van de wa terweg Shatt al-Arab, die overgestoken moet worden om Basra te bereiken. Het verlies van Basra zou een ramp beteken voor presi dent Saddams regiem en bo- Klaar om Iraanse horde op te vangen. vendien de weg vrijmaken voor Iran om af te rekenen met z'n tweede Arabische vij and, het kwetsbare emiraat Kuwayt. Jassem Abdullah, een ro buuste 27-jarige militair die zijn dagje verlof doorbrengt op de bijna verlaten markt in Basra, twijfelt er niet aan dat zijn leger het hoofd kan bie den aan Iraanse aanvallen. „We zijn klaar om ze te ont vangen", luidt zijn commen taar. Met het oog op zijn op vallende rode baret, het ken merk van de élite van de pro fessionele strijdkrachten, zou men ook geen ander antwoord van hem verwachten. Zijn op timisme wordt echter niet door alle bewoners van Basra gedeeld. Deze week werden zij bestookt door een nieuwe se rie artillerie-bombardemen ten na twee weken van wind stilte. Volgens de goeverneur van de stad, Anwar Sayeed al-Ha- dithi, is het inwonertal van Basra, dat vóór de oorlog 1,5 miljoen bedroeg, geslonken tot 872 duizend. Hoewel het - FOTO AP zelfs lijkt of dit laatste aantal schromelijk overtrokken is, doordat de straten, het stads centrum en de voorsteden van Basra bijna uitgestorven zijn. Toch is het vertrouwen van de jonge soldaat niet volledig ongegrond. Langs de stoffige oevers van kanalen en rivie ren ten noorden van de stad staan, over een lengte van 32 kilometer, een aantal hoogst geavanceerde wapens opge steld. Een kort onderzoek vanuit de lucht leert dat grote hoeveelheden gevechtsheli kopters van Sovjetrussische makelij en glanzende Mirage en Mig vliegtuigen half ver borgen opgesteld staan achter bunkers. De rommelige aan- voerwegen naar het front staan volgeplempt met enkele honderden vrachtwagens, ge- schutstukken, luchtafweer- batterijen en tanks. Iraakse inlichtingendien sten berichten dat de meeste manschappen als reserve worden achtergehouden. Deze dienen vermoedelijk als direct inzetbare versterkingen voor verdedigingsstellingen die het dreigen te begeven onder een massale Iraanse infanterie- aanval. Het is onmogelijk de pre- ciese cijfers te geven voor het aantal divisies aan het zuide lijke front, maar onafhanke lijke bronnen schatten dat Iran en Iraq beide over 250 duizend man beschikken. Van Iraq wordt aangenomen dat drie legerkorpsen van elk vijftigduizend koppen in slag orde staan opgesteld, die weer gesteund worden door spe ciale strijdkrachten, presi dentiële gardes en andere specialistische troepen. Westerse diplomaten in Baghdad en Irakese militaire functionarissen schijnen het er in ieder geval over eens te zqn dat de Iraanse slagopstel ling aan het front, tezamen met de stormachtige uitlatin gen van de ayatollahs, geen grapje is. Ayatollah Khomeini laat nog niet merken dat hij de oorlog zat is, in tegendeel zelfs. Bovendien is het nu winter; voor de Iraniërs de periode bij uitstek om pogin gen te ondernemen Basra te veroveren. De regentijd is dan immers voorbij, zodat het wa ter van Shatt al-Arab niet meer zo hoog staat Bij de Kerbala offensieven in januari en februari waren de Iraanse strijdkrachten op gerukt tot 15 kilometer af stand van Basra, toen de zware verliezen en de sterke Iraakse verdedigingslinie de Iraniërs verhinderden door te stomen. Maar de vorderingen toverde sterretjes voor de ogen van de regering in Bagh dad. Saddam heeft inmiddels een nieuwe veldmaarschalk aangesteld. De belangrijkste verdienste van de nieuwe bevelhebber is dat hij het systeem van ra- zendsnel-inzetbare reserve strijdkrachten heeft inge voerd. Hij heeft er tevens voor gezorgd dat Basra nog beter beschermd is, door ingenieurs de waterwerken en de aarden wallen rond de stad te laten versterken. Westerse waarnemers wil len de overwinningskansen van de Iraanse republiek niet direct afschrijven. Hun sluwe strategen zijn de Irakezen al eerder te slim af geweest en het zou best kunnen dat ze nu weer een verrassingspakket hebben klaarliggen. „Verrassingselementen zijn de Iraniërs tot dusverre vreemd geweest", is de me ning van een diplomaat. „Tenzij ze erin slagen hun lo- gistiekproblemen te overwin nen, ziet het er niet naar uit dat ze op meer dan één plaats tegelijk kunnen aanvallen." Militaire deskundigen die bekend zijn met de Iraanse si tuatie geloven dat Iran enorme verwarring kan ver oorzaken door een tweeledige aanval te lanceren; eentje aan het zuidelijke front en eentje in het midden van het land Van hun wapens moeten ze het niet hebben. Hoewel ze nu negen maanden de tijd heb ben gehad om hun wapenar senaal uit te breiden, vallen ze met hun geschutsterkte en hun luchtmacht hopeloos in het niet bij Iraq. - THE TIMES, LONDEN DE AFSPRAAK tussen minister Nijpels (milieu beheer) en de fabrikanten van wasmiddelen over de terugdringing van fosfaat houdend zeeppoeder is niet bij iedereen in goede aarde gevallen. De Stichting Natuur en Mi lieu, die zich samen met an dere milieugroeperingen en de consumentenorganisaties sterk had gemaakt voor een totaal verbod op fosfaten in wasmiddelen, juicht het be sluit als een enorme stap voorwaarts toe. Maar deskun digen van TNO en rijkswa terstaat spreken van een schijnsucces. Onlangs liet waarnemend directeur van de directie Noordzee van rijkswaterstaat in Goes, dr. H. Saeys, al weten dat het terugdringen van fos faten in wasmiddelen geen oplossing is om de vervuiling van het oppervlaktewater te gen te gaan. Volgens hem zijn de wasmiddelen slechts ver antwoordelijk voor ongeveer 10 procent van de fosfaten- vervuiling en is de landbouw verreweg de grootste boos doener. Hij ziet verder meer in het naderhand zuiveren van het fosfaathoudende wa ter dan in een eventueel ver bod op het gebruik van fos faat in waspoeder. Ook drs. M.J. Terpstra van TNO in Delft toonde zich deze week bang dat de nu ge maakte afspraken slechts een politiek succes van Nijpels zijn. Terpstra is hoofd van de afdeling huishoudelijke reini gingstechnieken van TNO. Uit hoofde van die functie heeft hij geregeld met fosfa ten en de problemen daarom trent te maken. Van een daadwerkelijke verbetering van het milieu is volgens hem nauwelijks sprake. Over de vervangende mid delen is nog zo weinig bekend dat de effecten hiervan op langere termijn zeer onzeker zijn. Wél zeker is het volgens Terpstra dat de meeste ver vangers moeilijk afbreekbaar zijn en bij grote concentraties schadelijk zijn voor het mi lieu. Met de wasmiddelenfabri kanten is Terpstra van me ning dat fosfaat in feite een ideaal middel is in het zeep poeder: het heeft precies de eigenschappen die nodig zijn om teveel schuim tegen te gaan en om het wasgoed plus de wasmachinetrommel te ontkalken. Verder is het niet giftig en goed afbreekbaar door de natuur zelf. Nadeel is dat een teveel aan fosfaat in het water een over vloed aan algen oplevert Deze ontnemen zoveel licht en zuurstof aan het water dat het milieu hierdoor ernstig ver stoord wordt. Reden om het fosfaatgehalte terug te drin gen, maar evenals rijkswater staat constateert Terpstra dat verreweg de meeste fosfaten niet via het wasmiddel maar door overbemesting in het water terecht komen. Volgens Terpstra zitten er aan veel toegepaste fosfaat- vervangers nadelen. Met name het vaak gebruikte NTA is bij te grote concentra ties schadelijk. Dit middel werkt namelijk zo goed dat het al eerder in de rivierbo dem neergeslagen zware me talen als cadmium en lood op nieuw oplost en dus weer in het milieu terug brengt. Ver der is het produkt niet goed afbreekbaar in water. Ook de overheid onderkent de gevaren. Volgens een woordvoerder van het minis terie van milieubeheer is NTA inderdaad pas schadelijk als er teveel van komt De lozin gen aan NTA mogen per jaar van het ministerie niet boven de 6500 ton uitkomen. Momen teel bedraagt de fosfaatlozing ongeveer 8000 ton per j aar. Volgens het ministerie is de kans dat het NTA de kritische grens van 6500 ton zal over schrijden klein. „Niet alle fa brikanten zullen zullen deze stof gaan gebruiken. Er wor den ook andere middelen toe gepast." Het ministerie zal de maximale concentraties dan ook niet dwingend voorschrij- Maar ook het gebruik van andere vervangers als bij voorbeeld polyzuren is niet vrij van kritiek. De giftigheid is weliswaar laag, maar alle betrokken woordvoerders hebben zo hun twijfels over de biologische afbreekbaar heid. Terpstra: „Het probleem is dat we gewoon tie weinig van de polyzuren afweten. En dan zeg ik: niet iets gebruiken waarvan-je nog niets weet" Een uitzondering is het alom bekende soda. Dat is volgens fabrikanten, ministe rie en TNO milieuvriendelijk. Maar om de goede werking van fosfaten te behalen kan soda eigenlijk alleen in com binatie met andere middelen gebruikt worden, een pro bleem dat voor alle fosfaat- vervangers speelt. Ondanks alle kritiek op de afspraken is de Stichting Na tuur en Milieu wel tevreden over de actie van Nijpels. „Het fosfaat moet er waar mogelijk uit", aldus een woordvoerster. Uiteraard moet ook de belas ting door overbemesting wor den aangepakt, maar als alle Rijnstaten een verbod op fos faat in waspoeder zouden af kondigen zou het fosfaatge- halte in de Nederlandse wate ren al met 30 tot 40 procent dalen, zo rekent de stichting voor. In Zwitserland is fos faatvrij wassen al lang ver plicht, in Duitsland wordt er hard aan een verbod gewerkt. De nadelen van de vervan gers wegen volgens de woord voerster niet op tegen de voordelen van minder fosfaat De concentraties zullen niet zo hoog worden dat er schade optreedt, zo verwacht Natuur en Milieu. Een maximum stel len aan de te gebruiken hoe veelheden vervangers vindt de stichting dan ook niet no dig. Het convenant tussen fa brikanten en overheid mag echter geen reden zijn om de kwestie verder maar te laten rusten. „Een oplossing is het nog lang niet, maar het is een enorme stap voorwaarts. We vinden nog steeds dat het fos faat er via zuiveringsinstalla ties uitgehaald moet worden", zo liet de woordvoerster we ten. (ANP) HET koninklijk huis blijft het Nederlandse volk op een spe ciale manier binden, maar het is in de tussentijd toch ook nog altijd een bron van ver maak. Bladen als Story en Ons Vorstenhuis amuseren menig huisgezin met serieus ogende berichten over Hare Majesteits wedervaren, an dere periodieken willen wel eens lekker venijnig doen over het huis van Oranje. Laten het eens hebben over het Amsterdamse studenten blad Propria Cures, vermaard vanwege de schrijvers die er ooit aan meewerkten (Henk Spaan, Hugo Brandt Corstius) en berucht vanwege de soms onbesuisde, maar goed ge schreven aanvallen op be faamde vaderlanders. Een auteur als Gerard Reve is bij voorbeeld al decennia lang abonnee. In dat Propria Cures (in 't Nederlands vertaald: 'Bemoei je met je eigen zaken') ver schijnt al wekenlang een 'brief' van prins Willem Alex ander, onder de titel Rap 116, vrij naar het adres van zijn studentenhuis in Leiden: Ra penburg 116. Menigeen uit de kring van de toekomstige ko ning verbaast zich over de exactheid van de gegevens die in die verzonnen brieven staan. Een studenten-maat van Willem-Alexander - of mis schien wel een van de buren - moet goede contacten hebben met redacteuren van Propria Cures. Ook de vriendinnen van de komende koning pas seren regelmatig de revue, zo als de dochter van Martin Schroder (de directeur van Martinair), Paulette. Maar le- VanderSanden .6000dagen. zen we in een van de laatste brieven van de kroonprins: „Ik heb het nog nooit langer dan drie maanden uitgehou den^ met één meisje, dus kan Jacomijn (een nieuwe vlam. red.) in ieder geval in het Gui- ness Book of Records". Onzin dus. En als het niet zo is, interesseert dat ons goede vaderlanders niet. Toch? Wat in elk geval wel juist is, is dat de Binnenlandse Vei ligheids Dienst (BVD) en het rechercheteam dat de prins in Leiden beveiligt vorige week de versiering in verband met een galafeest van sociëteit Minerva afkeurde. Vanwege brandgevaar. De prins zou al teveel gevaar lopen. Aldus onze (betrouwbare) man in Leiden. DE een spaart sigarebandjes, de ander postzegels, de derde houdt van tuinieren. Maar CDA-kamerlid Piet van der Sanden telt Kamerdagen. Dat wil zeggen dat hij van de KVP-kamerleden - verschil moet er zijn, nietwaar - die hij zelf kende en kent het aantal dagen bijhoudt dat ze als gekozene actief zijn op het Binnenhof: dat zijn er in to taal. Kampioen van de KVP-ka merleden is de (overigens al overleden) dr. ir. Droesen uit Roermond. Hij was 12.850 da gen lang Kamerlid, te begin nen vanaf 1933. Rekenaar Van der Sanden telde de oorlogsja ren '40-'45 overigens mee. „Toen waren ze formeel nog Kamerlid, dus dat moet je meetellen", zegt Van der San den. Van de nog levende KVP- kamerleden (sinds 1980 dus CDA-kamerleden) is Van der Sanden zelf nummer één met bijna 6000 Kamerdagen, num mer twee is de Tilburger Har- rie Aarts, nummer drie Steef Weijers (onder meer bekend van de parlementaire enquete inzake bouwsubsidies). DE Tweede Kamer kent tal van rituelen. Zoals het ge bruik om een bewindspersoon te bedanken voor zijn ant woord, ook al vind je dat als afgevaardigde klinkklare nonsens. Of zoals de poging Van Traa .chocomel. van de PvdA-fractie telken- jare minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) te ver leiden tot het uitspreken van een ideologisch credo. Van den Broek gaat daar nimmer op in. Zijn beleid is duidelijk, zijn argumenten zijn duidelijk en het gaat niet om hevige gebaren, zei de be windsman vorige week geër gerd nadat de PvdA hem op nieuw een hoog punt voor vlijt en gedrag had gegeven, maar een onvoldoende voor zijn idealen. PvdA-woordvoerder Van Traa zei het 'effect' te missen bij Van den Broek. „De be windsman is blijkbaar goed het in het verzinnen van slag zinnen, zo van: Met chocomel, dan weet je het wel. Maar we missen een beetje: ik heb een plan, het moet, het kan, met veel elan", had Van Traa be dacht, zinspelend op Van den Broeks hobby om in zijn vrije tijd slagzinnen te fantaseren. Menige prijs moet Van den Broek daarmee al in de wacht hebben gesleept. Van den Broek liet zich na tuurlijk niet kennen De geba ren zijn maar vemis, je ziet zelfs niet dat het er is, rijmde de bewindsman. Hij bleef er bij dat argumenten meer suc ces hebben in het buitenlands beleid dan enkel effectbejag. Tussen hobby en werk kan een wereld van verschil lig gen OP deze plaats deden we tel- kenjare verslag van de sin terklaasviering in de Tweede Kamer. Een vrolijk en goed van de tongriem gesneden Kamerlid liet zich ieder jaar verleiden om het pak van de goedheiligman aan te trekken om op die manier zijn per soonlijke visie op sommige Kamerleden, medewerkers, bodes of journalisten te luch ten. De vorige week ging die viering niet door vanwege de ernstige ziekte van voormalig PvdA-fractieleider Den Uyl. Het leek de organisatie niet gepast vrolijke gebeurtenis sen op het Binnenhof op touw te zetten, terwijl een gewaar deerd parlementariër op ster ven ligt. „17c vind minister Ruding een goede minister van Fi nanciën. Die stelling hand haaf ik". (PvdA-Tweede-Kamerlid Willem Vermeend) DE Tweede Kamer heeft deze dagen weer helemaal niets van een geoliede machine. Bergen werk moeten er nog verzet worden voordat aan Kerst en Nieuwjaar gedacht kan worden. Dat schiet maar niet op. Tal van begrotingen moeten nog onder de loep ko men. Deze week wil de toch al ongeduldige kamervoorzitter Dolman een serie belasting voorstellen laten behandelen; vijf voorstellen achter elkaar, Bovendien praat de Kamer over sociale verzekering en de Europese Raad - die van afge lopen weekend. De afgevaar digden zijn daar de hele week zoet mee. Maar de volgende week rijn er nog maar drie vergaderda- gen voor het kerstreces en dat zouden eigenlijk nog aan de orde moeten komen: de defen siebegroting, de volkshuisves tingsbegroting, het industrie- lawaai, de achtste aanvulling van de middelen van de inter nationale ontwikkelingsasso ciatie, een wijziging op het minimumloon, de kinderbij slag, de investeringsbijdra gen, het fonds agrarische ont wikkeling, de in- en uitvoer wet, veiligheidsfouillering, het gemeentefonds, omgangs recht na scheiding, sanctiewet Zuid-Afrika, AROB-procedu- res, de begroting van volksge zondheid, de studiefinance- ring, de NAVO, de onderwijs begroting en de gevolgen van de topontmoeting Reagan- Gorbatsjov. De Eerste Kamer vergadert rustig aan in commissiever band over de 'comptabiliteits wet'; die regelt de bevoegdhe den van de overheid om ge® uit te geven. EINDREDACTIE PIETER EGGEN Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De huren gaan per 1 juli van het vol gendjaar definitief met drie procent omhoog. Jongeren tussen de 18 en 23 jaar die nu nog geen woning hebben, komen niet meer in aan merking voor individuele huursubsidie. Voor huurwoningen van 700 gulden per maand blijft de in dividuele huursubsidie volledig van kracht, maar als iemand een huis huurt van bijvoor beeld 750 gulden per maand moet de huurder die vijftig Ber< Van onze Haagse redactie Dat plan moet erin resultere kottervloot, die nu nog 565.000 wordt teruggebracht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Braks moet eens een weekje meevaren op een visserskotter om zo te ervaren hoe zijn vis serijbeleid in de prak tijk uitpakt. Met die suggestie kwam het WD-Kamerlid Te Veldhuis gisteren tijdens de behandeling van de visserij begroting voor 1988. Te Veldhuis conclu deerde in zijn relaas dat er wel wat mankeert aan Braks' voeling met de da gelijks praktijk in de vis serijwereld. Braks bleek weinig te voelen voor de uitnodi ging van het kamerlid. De minister: „Ik ben meer malen op een vissersschip geweest en verder bezoek ik ook wel eens, incognito, visafslagen". (ADVERTENTIE) 12 years old, pure malt whisky. Inipon cn dMnhuiic fDekavê 'ijn gedistilleerd. Z Tel. (015) 569324' 14 ED NIJPELS moest na het verkiezir nadebrood eten. Toen hem in een o i het leiderschap van de WD was on minister naar kabinet. Nijpels, die g collegae opmerkelijk snel en sans werkt, toog met ontwapenend entho Hij bezit dan wel niet de brille van maar plannen en ideeën rollen bij tl reien. Hij heeft ook enkele succesjes g net fosfaatprobleem terugdringen Gelijke spuitbussen in de handel ko. Minder vlot gaat hem tot nu toe h here rapporten willen, dat de bestrij land hopeloos zal mislukken. Dat is Pels, want op de grootste vervuilers en de automobilisten - heeft hij geej ere ministeries ressorteren. Bove nationaal en internationaal, van he' net budget van Nijpels daarvoor uruppel op de gloeiende plaat. Toch kunnen alle beetjes helpen en te gek, dat Nijpels en zijn minis! paardjes van een ander liberaal dui nister Korthals Altes): de hogere s; 9ezien van het feit dat de maatregel yoed bij de 100 kilometer/per uurlirt een wettelijke maatregel die nau' craagvlak had en dus niet deugde milieuminister zover weten te krijge, apparaat van justitie gedeeltelijk bet: no saat deze keer over een re hok w?' de 2eer geringe ruimte as eprood blijven eten?) bij zijn mi rS)ver mogen we ons best zorget ok de grote vervuilers echt moeter tv^ cfr w'"en houden. Dat kan niet

de Stem | 1987 | | pagina 2