aar TEEMAES: DISCUSSIE SAMENWERKING NIET UIT WEG GAAN Terneuzen doet mij nog steeds niets' Gemeente wil gebouw Stationsplein kopen /erhuur 22.50 AST D [eeuws-Vlaming blijft zichzelf na 25 jaar industrialisatie Huisvuil inzamelen in mini-containers ijnatt 1SCHVU ÏEN AVOND STREEKVERHALEN VAN RAYMOND WAUTERS Zeeland moet twee Besturen Arbeidsvoorziening krijgen PLAATSELIJK NIEUWS [RESENTATIE VAN EERSTE EXEMPLAAR BENELUX-KALENDER DOW-CHEMICAL Extra geld voor V rouwenleerjaar k STEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 7 DECEMBER 1987 T6 kunnen bijna en iedereen containers rzien! -BILLEN ETEN [EUW-NAMEN - De basisschool Nieuw-Namen wil niet dat de bi- iobus wordt opgeofferd voor een menwerkingsverband met de bi- iotheek in het Belgische Kiel- echt. lanmet ndustrie? dat altijd st? Wat jou Waar jij 't Dan nu de folder Of ifisch -t. Vlaming Intekening Klassieke talen Spingplank Koewacht Lamswaarde ONDERZOEK GEMEENTE HULST WERKGEVERS SCHRIJVEN BRIEF 3881 Terneuzen^ chool wil bibliobus houden school heeft dat laten weten in een be- gde brief aan het bestuur van de bi- otheek in Hulst. it zou voor ons een enorm gemis zijn", aldus joldirecteur J. de Baar. „Nu krijgen de kin- tn onder schooltijd de gelegenheid om de bi- lobus te bezoeken. Kunnen we vanuit de school liezen stimuleren Als de kinderen een kilo- er moeten lopen naar Kieldrecht kan dat in i geval niet meer onder schooltijd". De Baar ziet het niet gebeuren dat veel ouders na schooltijd hun kinderen naar de bibliotheek zullen begeleiden. „De meesten hebben daarvoor geen tijd en bovendien komen heel wat van onze leerlingen uit de polder. Die zullen dus helemaal niet meer naar de bibliotheek kunnea Nee, wij zien dat niet zitten". Het bibliotheekbestuur heeft rond de kwestie nog geen standpunt ingenomen. Wethouder P. Weemaes, die een afschrift van de brief in de bus heeft gekregen, zegt er begrip voor te hebben dat men in Nieuw-Namen een voorziening willen behouden. „Natuurlijk moeten die kinderen boe ken kunnen blijven lezen. Alleen, onze belangen liggen natuurlijk een stuk ruimer. We moeten denken aan alle inwoners". Daarom vindt Wee maes dat de gemeente een discussie over samen werking met de nieuw te bouwen bibliotheek in Kieldrecht niet uit de weg moet gaan. Van de bibliobus maken nu zo'n 75 kinderen om de veertien dagen gebruik. De bus komt een dag per week een uurtje bij de school staan. „Het is natuurlijk een erg magere voorziening", meent Weemaes. „Want een bibliotheek moet voor een kleine kern een enorme bron van infor matie zijn. En zoiets bereik je niet met een bus". Volgens Weemaes zijn er amper tien volwassen inwoners die van de bus gebruik maken. Daar naast zijn er wel een stuk of zestig mensen nu al lid van de leeszaal in Kieldrecht. „Ik vind dat we er eerlijk en open over moeten praten", aldus Weemaes. „Het gaat niet om het verdwijnen van de bus, maar om het zo goed mo gelijk op poten zetten van de informatiestroom voor de burgers. Het zou toch triest zijn om te zeggen: we willen de bibliobus en we willen niet dat onze inwoners naar Kieldrecht worden ver wezen Maar daar gaan ze wel voor meer zaken naar toe. Het gaat niet om het verlies van een voorziening, maar om een verbetering". De wethouder geeft toe dat de schoolkinderen in de huidige opzet extra gestimuleerd worden om te lezen. „Je kunt ze uiteraard straks niet verplichten om na schooltijd naar Kieldrecht te gaan." Voor het uurtje per week dat de bibliobus in Nieuw-Namen staat betaalt de gemeente 5.000 gulden per jaar. Weemaes verwacht echter dat die kosten de komende jaren flink zullen stijgen tot zeker 9.000 gulden. „Dan praten we toch over een heel bedrag. Als we dat op een rijtje zetten moeten we toch eens kijken of we voor dat geld geen beter alternatief kunnen bieden". Weemaes heeft binnenkort een gesprek met zijn collega-wethouder uit Beveren, over een mogelijk samenwerkingsverband op biblio theekgebied. Hulst heeft echter al voorop gesteld dat het de gemeente niet meer mag kosten dan wat men nu kwijt is voor de bibliobus. Ook voor: EVENEMENTEN KOUDE SCHOTELS DINERS BUITENSHUIS ZAALTJE 30 PBTS. [onze correspondent EUZEN - Burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen sg zaterdag het eerste exemplaar overhandigd van de A'-Benelux-kalender. De kalender, bestemd voor de ■soneelsleden en externe relaties van het chemie-con- u heeft dit jaar als thema de voortgaande industrialisa- de toenemende welvaart en de manier waarop dit door (bevolking wordt ervaren. I kalender beschrijft het le- j van alledag, dat door de list van de 'grote fabriek' veranderde. Mede fde mechanisatie van de |dbouw sprak men volgens ijver Paul de Schipper: i een markering in de tijd anderen nog plegen te |eken van voor de oorlog of Ie ramp." n zijn toespraak noemde de burger van Terneuzen lalender een tijdsdocument. |ever spreek ik van de tijd r en na het aardgas. Na de i vondsten is ons land op geraakt. Oude waarden jden overboord gezet. Nu is eigenlijk het besef dat het (de is geweest en dat er weel lelijkheid is verdwenen. alleen de industrie is hier l aan. Toch heeft de le- sstijl van de Zeeuws-Vla ken weinig aan gemoedelij- ■ingeboet." tingambtenaar: „Het is aan trekkelijk om geen belastingen te betalen en daarom zijn er belastingambtenaren om dat te voorkomen" Gerard, zeg maar Gé van Berkel, gepensioneerd Stern- journalist, is een van de geïn terviewden Hij werd onder vraagd door Inge Vanoverbeke. Vervolgens heeft zij hem afge beeld in een krant, terwijl hij zijn beroep uitoefent. Gé van Berkel: „De journalist is de vinger aan de pols van de sa menleving. Twintig jaar gele den nam men het met het mi lieu nog niet zo serieus. De in dustrialisatie had zeker zijn in vloed op de berichtgeving. leuterscholen Dullaert- it) en Jacintastraat 5 te rhof). )uders van Hulst bieden erschool 't Kwetternest, Dullaertstraat 43 met nder en daarbij gelegen terschool Jacinta Kleu- oekend Jacintastraat 5 aaronder en daarbij ge- jaar zijn 23 gepensio- len uit Zeeuwsch-Vlaan- geïnterviewd door stu- invan het Hoger Instituut Beeldende Kunst, het St uit Gent. De interviews len als vertrekpunt voor lustraties. In de illsutraties geïnterviewde steeds te- vinden. Zo ziet men Le de Fouw weer post bestel- Willem Penne als politie- it een dronken man op- |en. Op de achterzijde van ntekening staat steeds een inte uitspraak. Piet Ger- gepensioneerd belas- Vaak heb ik kritische kanteke ningen gezet, waarmee de in dustrie terdege rekening moest houdea Ik ben ervan overtuigd dat dankzij de publiciteit er geen wildgroei in de industrie heeft plaats gevonden." Visserman Merien Clement be kijkt de zaak op zijn manier: „Ik geloof in mijn afkomst als Vlaming. Veel mensen voelen zich in deze streek geen 'Ollan- der' en achteruit gezet door de Nederlandse regering. Je kunt de industrie als een zege erva ren, maar ook als een verlies van je eigen identiteit." Willem Blok ziet het in ieder geval als een zegen: „De Zeeuws-Vlamingen die ik ken zeggen: laat die Hollanders maar komen. Ze voelen zich geen vreemdeling in eigen land. Als zo'n Hollander hier Directeur R. Ruules geeft burgemeester C. Ockeloen de Dow-kalander een tijdje wonen voelen ze zich gegriefd als je zegt: je zal nooit een Zeeuws-Vlaming wordea" Met de Dow-kalender heeft Zeeuwsch-Vlaanderen er on getwijfeld een stukje geschied schrijving bij gekregen. Camiel Vrielynck, leraar aan het St.- Lucas te Gent: „Dow preten- t momenteel nog de be- n bijzondere doeleinden kingen inhoudt, jemeente zal echter i verleend om deze pan en voor een in de omge- edacht aan de gebruiks- den, kantoordoeleinden diverse beroepen, van de huidige bestem- uik een procedure 9®- n geschiedt de verkoop rake is onder opschor- in een gesloten enye-J vermelding „inschrijving I :hool", met vermelding! >rden gericht aan burg®-1 ers van Hulst en uiterlijk l 0 het stadhuis te zijn ont-1 est betreft kan nog wor- Ie koper van dit gebou* kan krijgen voor het tus- le Dullaertstraat geleg®® 1 perceelgedeelte dat a|s Jen beschouwd en waar- ad een uitgifteprijs heen ler m2, vrij van B.T.W. beide gebouwen 9^| \l. doch overigens op f*°' Li.a. voor wat de beste?- mogelijkheden betreft Zr stadhuis, afdeling aig®" (H. v.d. Boogert, tel- 140-89141). oemde panden te beziel1' 187 (houders voornoemd, ester, Mr. F.A.W. Jacob® s, Mr. H.J. v. Geesberge" SUCCES van de avond 'Van bij Ons', vorig jaar jtecember, in Hulst was zo groot dat de organisatie perwoog om het publiek meer streekcultuur voor te ratelen. De in Biervliet wonende Vlaming Raymond Wauters werd gevraagd een aantal streekverhalen en 'ndere streekgebonden vertelsels voor te dragen. ging grasduinen in de literatuur en stelde een af- iselend programma op. Dit resulteerde in 'Een pond vol verhalen', een programma waarin Wauters ^'t en vertelt en Erwin Neve musiceert. Deze avond ndt vrijdag 11 december plaats in het gemeen- papscentrum 'Den Dullaert' in Hulst, tor Jeanette Vergouwen WMOND WAUTERS is ge- ®en in Lissewege in West laanderen. Hij bracht zijn Ppre-school-tijd door in het dat slaapt onder de van een grote toren De Hddelbare school doorliep hij Brugge en de leraar Frans S toen al het verborgen ac- *nalent van zijn leerling. [«Wauters, gij moet bij het neel gaan", adviseerde de "®t en Raymond zocht een «schap waarin hij zijn ta- Men kon ontplooien Een irgelij ke groep was echter voorradig in Lissewege daarom ging hij maar naar Muziekschool. „Ik wilde in Fanfare trompet spelen. .r®.toen ik thuis kwam met dankende toeter en mijn "er mij vroeg eens een atje te spelen, was de eer- ir7 u 20 erl5armelijk dat hij fzuchtte: 'Raymond, jongen g die trompet maar terug neer de meester". Wauters denkt dat hij hierdoor een carrière als musicus is misge lopen Van zijn studententijd aan de universiteit in Gent waar hij klassieke talen studeerde her innert hij zich dat hij heel wat theaters afliep. Zelf spelen was er niet bij. Hij ging op in de cultuur van de oudheid en werd na zijn doctoraal weten schappelijk medewerker. Toen in Gent duidelijk werd dat er 'gesneden' zou worden in het budget van de universi taire werkkrachten, verzette Wauters zijn bakens en liet zijn oog vallen op Zeeuwsch- Vlaanderea „Ik zag een advertentie waarin het Petrus Hondius in Terneuzen een leraar Klas sieke Talen vroeg en ik dacht, ik ga eens over de grens kij ken". Het sollicitatiegesprek duurde precies dertig secon- Raymond Wauters: 'Les geven is voor mij toneel spelen'. den en hij staat sinds augus tus 1976 voor de klas. Tot die tijd was hij eén keer in de ka- naalstad geweest. „Ik voer met een boot het kanaal af van Gent naar Terneuzen en van de plaats heb ik toen niets gezien. Ik woon nu tien j aar in deze streek en ik moet zeggen Terneuzen doet me nog steeds niets. Ik ben meteen op zoek gegaan naar een oud pand met sfeer". Hij vond dit huis in 1985, de oude pastorie in Biervliet voldoet volledig aan zijn verwachtingen. Terneu zen vindt hij een stad waar het moeilijk wennen is. „Die stad is voor mij zoiets als een doodse zondag", laat hij we ten. Hij verruilde Petrus Hondius voor het Zeldenrust college. Op deze school wijdt Ray mond Wauters zich naast het geven van Latijn en Grieks aan het toneel. „We houden daar elk jaar een Bonte Avond. Maurits Schoenma ker, de leraar Nederlands schrijft sketches en die wor den dan opgevoerd. Ik heb van alles gespeeld, de rol van een pater, volksjongen, ver liefde jongeling en oud ventje in het bejaardentehuis", ver telt Wauters die als hij een maal aan de praat is niet meer te stuiten valt. Het jaar dat Schoenmaker geen inspiratie had werd er een musical opgevoerd op voorstel van Adri Oosterling. Wauters regisseerde en speelde zelf de rol van Jan Hormoon. Oosterling was in die tijd begonnen met zijn ga lerie/theaterhuis 'De Twee Duiven' in Groede waar hij de belangstellenden tracteerde op liedjes uit het Land van de Zwemmende Leeuw. Hij vroeg Wauters om het concert rond de kerstavond op te vul len met enkele verhalen. Wauters las drie creaties van Heinrich Boll voor. De orga nisatie van de bonte avond 'Van bij Ons' las dit in de krant en George Sponselee belde Wauters op met de vraag of hij niet een dergelijk soort avond in Hulst wilde verzorgen. Wauters reageerde enthousiast en de plannen om een avond vol streekverhalen te houden namen vaste vorm aan. „Ik dacht, verhalen voorlezen dat is niet zo moeilijk en bo vendien heb ik nog maanden de tijd", aldus Wauters die, nu de datum 11 december nadert, toch wel de kriebels krijgt. „Het is een avondvullend pro gramma en je wilt het publiek voortdurend boeien. Dat is een hele opgaaf". Maandenlang snuffelde hij in boeken en stelde een korf vol verhalen samen die zich afspelen in Zeeuwsch-Vlaan deren, Belgisch Vlaanderen en de Kempen. Hij schotelt het publiek een levend ta bleau voor van een dorp waar van alles gebeurt. Hij kruipt af en toe in de huid van een dorpsfiguur en verwisselt even gemakkelijk van pet en pak als hij de sfeer verandert. Vanuit de dorpsvertelsels schakelt hij moeiteloos over op de literatuur, soms gebruik makend van zijn zakboek met poezie. Hij maakt gebruik van sobere attributen, lichteffec ten en dia's. Heel belangrijk is de muziek die verzorgd wordt door organist/pianist Erwin Neve. Hij heeft de moeilijke taak om de vele korte tafere len aan elkaar te spelen en af en toe de verhalen een extra effect mee te geven. Wauters begint met een Ode aan het Zeeuwse land schap en kruipt onmiddelijk daarna in de huid van een stroper die enkele anecdotes ten beste geeft. Hij voert zijn toehoorders door de streek en overbrugt een periode die loopt van 1910 tot heden. Soms spannend, dan weer komisch. De afwisselende typetjes vol gen elkaar snel op. Hij draagt werk voor van streekgenoten zoals Jo Eggermont, Jan Eeckhout, Ed Steyns en Johan de Vries. Maar ook literaire bijdragen van Felix Timmer mans en Karei van de Woes- tijne. Hij eindigt het pro gramma dat ongeveer twee maal drie kwartier duurt met een verrassing. Raymond Wauters houdt van humor. Hij ziet het optreden in den Dullaert als 'een springplank voor toekomstig werk'. Een leraar die naast het lesgeven graag een cultu reel nootje kraakt. „Lesgeven is voor mij toneelspelen. Ik amuseer de kinderen en me zelf en de rest is bijzaak", merkt Wauters op, die vindt dat leraren zichzelf niet zo ernstig mogen nemen. Zij die houden van verhalen over den Ossaert en graag de dorpspastoor, veldwachter, koster en stroper aan het werk zien kunnen vrijdag 11 decmeber terecht in den Dul laert. In de Grote Zaal gaat om 20.00 uur het doek op. De zaal is ingedeeld zoals bij het café Theater: tafeltjes en stoelen, een intieme sfeer en aangepaste drank. Aanvang 20.00 uur. PRIJSKAMP - jn De yias- schaard werd een biljart prijskamp gehouden voor ouderen. Er namen 25 perso nen aan deel. Uitslag: 1. R. Laheyne-M. Schout, 2. J. de Wael-G. Wouters, 3. A. Re- mortele-A. Poppe. BRIDGE - In café De Vier Jaargetijden speelden de le den van de bridgeclub een St.-Nicolaas-drive, waaraan 28 paren deelnamen. Uitslag: 1. mevrouw Van Puyvelde-de heer De Kort, 2. heren Aarts- Biesbroeck, 3. mevrouw Van Waterschoot-de heert De Kerf. HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst willen eventuele geïnteresseerde winkeliers voor zijn, door zelf een vrijkomende opslagruimte aan het Stationsplein 18 te kopen. De gemeente heeft het pand nodig om te zijner tijd de plan nen te kunnen uitvoeren in het gebied Havenfort. Nu het gebouw binnen rede lijke termijn vrij van huur rechten door de eigenaar kan worden opgeleverd, willen B en W deze kans met beide handen aanpakken. De gemeente kan het pand kopen voor 70.000 gul den. In hun voorstel aan de ge meenteraad wijzen B en W erop dat als de gemeente het niet koop steeds de reële drei ging aanwezig is dat het ge bouw voor eigen gebruik wordt gekocht door een winkelier. Immers, het pand ligt erg gun stig, zowel voor bedrijven in de omgeving als voor winkeliers in de binnenstad. En daarvan hebben er, zo weten B en W, verschillende gebrek aan op slagruimte. Het pand is van belang voor de uitvoering van het plan Ha venfort, omdat alleen langs dit perceel straks aan te leggen parkeerterreinen ontsloten kunnen worden. En die zijn weer voorwaarde om de bin nenstadsplannen te kunnen realiseren. De aankoop kan worden bekostigd uit de voor volgend jaar beschikbare mid delen voor stadsvernieuwing. Van onze verslaggevers HULST - De gemeente Hulst en het reinigingsbedrijf Boon bekijken momenteel de mogelijkheid om het huisvuil in te zamelen via rolemmers, in plaats van de gebruikelijk plas tic zakken. Daarbij krijgt ieder gezin een eigen mini-container waarin het huisvuil kan worden gede poneerd. Die rolemmer wordt dan wekelijks geleegd. Afhan kelijk van de onderzoeksresul taten zou de nieuwe methode in 1989 ingevoerd kunnen worden. Het praten over een nieuwe inzamelingswijze is ingegeven door het feit dat het huidige contract met het reinigingsbe drijf dit jaar afloopt. Omdat het niet is opgezegd loop het automatisch nog een jaar door. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor om nu alvast het contract op te zeggen tegen eind 1988. Dit om de handen vrij te hebben bij de onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst. B en W hebben dan nog een jaar de tijd om een definitief standpunt in te nemen over de wijze van huisvuilinzameling. Ze tekenen daarbij wel aan dat het bij voorbaar niet is uitge sloten dat alles wellicht ook ge woon bij het oude blijft - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER deert creatief te zijn in chemie, nu zijn wij creatief geweest met Dow." MIDDELBURG - Er moeten in Zeeland twee Regionale Besturen Arbeidsvoorziening (RBA's) komen. Eén voor Zeeuwsch-Vlaanderen en één voor overig Zeeland. Met dat standpunt mengt de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvere niging zich in de discussie die momenteel in Zeeland woedt over de vorming van de RBA's. Eind vorige week is een brief uitgegaan naar de Projekt- groep Arbeidsvoorzieningen- wet, inmiddels beter bekend als de commissie De Boer. De brief is mede ondertekend door KNOV (Koninklijk Nederlands Ondernemers verbond), NCOV (Nederlands Christelijk Onder- nemersverbond) en het VNO (Verbond van Nederlandse On dernemingen) Zeeland. Opval lend is dat ook het CNV (Christelijk Nationaal Vakver bond) de brief heeft onderte kend. Volgens de ondertekenaars komen uit de advisering van de Sociaal Economische Raad en uit de discussies in de project groep uitgangspunten naar vo ren die moeten leiden tot in stelling van de twee RBA's. „Beide Zeeuwse gebieden heb ben duidelijk van elkaar ge scheiden arbeidsmarkten. Zeeuwsch-Vlaanderen is eco nomisch gezien een op zichzelf staande regio. De werkgevers zijn van me ning, dat als er twee RBA's ko men, daardoor de betrokken heid van de bestuurders bij hun eigen arbeidsmarkt beter is gewaarborgd. Er kan volgens hen echter wel worden vol staan met één stafbureau voor beide besturen. „Wij zien niet in waarom de provincie haar economisch beleid zou laten af hangen van de keuze tussen één of twee besturen", lichtte BZW-secretaris A. Saman gis teren de brief toe. Volgens Saman heeft de FNV niet ondertekend omdat ze inzet van extra mankracht in RBA's bestuurlijk niet aan kunnen. „Dat is een argument, maar niet het enige en zeker niet het belangrijkste. De werkelijk heid is, dat wij vanaf het begin hartgrondig tegenstander zijn van twee RBA's", aldus FNV- bestuurder M. Strous. De FNV vindt dat Zeeland daarvoor een te klein draagvlak heeft. Strous: „Landelijk gezien zijn er straks per RBA-gebied gemiddeld 250.000 arbeidzame personen. Met twéé besturen hier, besla je in Zeeuwsch- Vlaanderen 33.000 en in overig Zeeland 75.000 mensen. Daar kim je in Den Haag echt niet mee aankomen". De werkgevers zijn volgens Strous minder unaniem in hun standpunt dan de brief wil doen geloven. „De scheidende voorzitter van NVOB afdeling Zeeland (M. Leenhouts) zei vanmiddag nog voorstander te zijn van opname van de pro vincie in het RBA Hij is dus, met andere woorden, géén te genstander van één bestuur". Ook de werknemers die in de projektgroep De Boer zitting hebben, hebben zich voorstan der van één RBA verklaard. „Deze brief is volgens mij inge geven door het gevoel te gaan verliezen. Ik hoop niet dat ze met hun lobby slagen. Dat is niet in het belang van Zee land", vindt Strous. Van onze verslaggever HULST - Het Vrouwenleer jaar in Hulst krijgt volgend jaar het geld dat burge meester en wethouders eigenlijk aan het vrouwen gezondheidscentrum Kate- lijne hadden willen geven. Dat plannetje werd vorige raadsvergadering door een grote meerderheid van de ge meenteraad de grond in ge boord. De raad twijfelde met name aan het emancipatorisch karakter van Katelijne. Het gaat om 2.675 gulden uit de pot die de gemeente van het rijk krijgt voor emancipatori sche activiteiten. Eerder was voor volgend jaar uit die pot al 4.000 gulden gereserveerd voor het Vrouwenleerjaar. Hoewel het Vrouwenleerjaar sinds augustus onder de basiseduca tie is gerangschikt, draagt het volgens B en W nog steeds voor een belangrijk deel een eman cipatorisch karakter.

de Stem | 1987 | | pagina 9