'PROVINCIAAL SYSTEEM ONPERSOONLIJK EN DUURDER' Geen zak met geld voor Kessen 'Gemeente ziet ons niet voor vol aan' VILDER Moordenaar nam wellicht de veerboot Chemocar rijdt straks in Hulst do t goed POLITIERAPPORT t.v., aoede service 1148-1429 POLITIE VERSPREIDT HELE AVOND PAMFLETTEN MAANDAG 7 DECEMBER 1987 Blaauwe Hoeve Twee gewonden Jij verkeersongeval nabij Breskens Sponsoractie SINTERKLAAS MAAKT RONDTOER IN HONTENISSE HUIDIGE OPZET VALT TEGEN Botsing Inbraak Gevallen In de sloot Lek gestoken SCHEIDENDE PROJECTLEIDER BEJAARDENWERK HULST: Gemeen Serieus Daadkracht Simpel Muziekvereniging St. Jan gaat naar Doetinchem voor de Nederlandse kampioenschappen Kledingbeurs in Terneuzen A84 - -C< 35 kW (48 pk) tot "kW (80 pk) lal, kort, wendbaar AL-SPLIT schakeling km/h iwichtsverdeling 60:40% fstelbaar stuur. taan u ter zijde: 1e RAI jan. 1988 SIT-VERMORKEN sterstraat 67 isterzande 48-1327 LIJKE APPARATEN Kloosterzande, B-1836«_. INRUILAUTO'S 12 MAANDEN GARANTIE Verkoop, leasing, verhuur, service, onderhoud DE STEM VAN ZEEL AND Van onze verslaggever TERNEUZEN - De politie in Terneuzen heeft reden om aan te nemen dat de da der van de dubbele moord op twee prostituees wellicht de veerdienst Perkpolder- Kruiningen als uitvalsroute heeft gebruikt. Politieagen ten zijn gisteren de gehele avond met de veerboot mee- gevaren en hebben daarbij zo'n duizend pamfletten on der de passagiers verspreid. I De politie gokte erop dat zich [op de boot wellicht mensen be- vonden die ook vorige week zondag de overtocht maakten en zich mogelijk iets bijzonders herinnerden. „Wij denken dat er misschien mensen zijn die wekelijks de Schelde overste ken voor bijvoorbeeld familie bezoek", aldus inspecteur H. Siersema. „Die moeten dan vo rige week zondag tussen pak weg 17.00 en 23.00 uur ook op de boot hebben gezeten". De politie vermoedt dat de 18-jarige Rosanna Hidalgo Manzuela en de 38-jarige Guardelupe Rosa Espinal vo rige week zondag rond dat tijd stip zijn vermoord. De beide prostituees werden door mes steken om het leven gebracht. „Als de dader inderdaad de veerdienst als uitvalsroute heeft gekozen, dan moet hij ge zien zijn", aldus Siersema. Zekerheid daarover heeft de politie echter niet. „Het blijft ook mogelijk dat de dader via Blegië is gevlucht. Maar in de veerverbinding hebben we in ieder geval een route die con troleerbaar is". De mogelijk heid van de veerdienst Bres- kens-Vlissingen acht de politie voorlopig onlogischer. Inmiddels wordt in Terneu zen het onderzoek naar de dub bele moord onverminderd voortgezet. Zaterdag werd daarbij de brandweer te hulp geroepen om met een hoogwer ker de daken en goten van de bebouwing in de Nieuwstraat af te speuren. Vorige week ge_ beurde dat reeds in de Dijk- straat, waar in een woning de T15 lichamen van de twee vrouwen werden aangetroffen. Bij de zoekactie op daken en in goten zijn volgens inspecteur Siersema allerlei voorwerpen gevonden. „Maar die spulleljes zeggen ons voorlopig nog niets. Ze staan op het eerste gezicht niet in verband met de moor den. Maar voor het zelfde geld kunnen we ze volgende week, als het onderzoek gevorderd is, wel in de puzzel passen". Het was gisteravond nog niet bekend of de actie op de veer dienst Perkpolder-Kruiningen voor de politie nog nuttige tips heeft opgeleverd. Eigen ouderenalarm Hulst ■Van onze verslaggever HULST - De gemeente Hulst geeft de voorkeur aan een 'eigen' alarmeringssysteem voor ouderen en gehandicapten, boven aansluiting zoeken bij [het provinciale bejaardenalarm. [Burgemeester en wethouders nemen daarbij de argu- men ten over die zijn aangevoerd de stichting Gecoördi- Ineerd Bejaardenwerk in Hulst. lüet Bejaarden Alarm Zeeland |(BAZ), dat een paar jaar gelden ■in Domburg is opgericht, kost |de deelnemers een flinke smak Behalve een abonne- Imentsgeld van 3,75 gulden per ■week moet er eenmalig dertig Igulden worden neergeteld voor ■aansluitkosten. Een eigen sys- Jteem gaat de deelnemers in ■Hulst vier gulden per maand [kosten. In een voorstel aan de ge meenteraad schetsen B en W lat er bij de BAZ, als provin ciale voorziening, nog heel wat |aansluitingen zullen bijkomen. !en dergelijke grootschalige [opzet vergt een flinke organi satiestructuur met de daarbij |gepaard gaande extra kosten, n Hulst verwacht men dan ook lat de deelnemersbijdrage aan i BAZ door die toenemende tra kosten nog hoger zal worden. [Voorts bestaat de indruk dat ien oudere die zich aanmeldt [bij BAZ terecht komt in een [onpersoonlijke, anonieme si tuatie. „Dat schrikt mensen af lom zich aan te sluiten". Ten- klotte, zo wordt gemeend, is de pAZ een vrij omslachtig en ar- «idsintensief systeem. Al deze zaken, zo heeft het scoördineerd Bejaardenwerk [geconcludeerd, zullen er toe pij dragen dat veel mensen die pel tot de doelgroep behoren maar zullen afzien van tansluiting. En dat terwijl [aansluiting op een alarme- 'pgssysteem voor hen juist een Ntkomst kan zijn om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven. Door het opzetten van een eigen' systeem wordt volgens 3 en W bereikt dat de organi satie zo dicht mogelijk plaats vindt bij de deelnemers en vrij willigers. Bovendien zal wor pen gekozen voor een systeem Vaarvoor geen kostprijs verho pende meidcentrale noodzake- ijkis. ft'Hulst komt een opzet waar- 1 de alarmoproep rechtsteeks Fan onze correspondent Zondagavond rostreeks 19.30 uur is een fcrIS°^enaut°, bestuurd rTD U uit Biervliet door 'lnding door een tegen- fper links van de weg in In? ?1.90t terecht gekomen. rbij raakten twee perso on gewond n kwam vanaf Groede u buiten de bebouwde LrKinc]^ng Breskens toen hij in fi/v wer<f' Rij kwam eerst lens terecht en vervol- rns in de L^agier L- van de B. uit rskens bevond zich ook in de in m P" als yan de B. Belfort ,amhulance naar het Vachtn50ostburg overge- Lva, B^en hadden bij het Ea« a SIto wonden in het ge- 'Selopefn e hoofdwonden binnen komt bij de in het sys teem geprogrammeerde vrij williger. Als niemand de tele foon opneemt schakelt de alar moproep automatisch door naar een centraal punt dat dag en nacht bezet is. Te denken is daarbij aan de Blaauwe Hoeve. Het aanbieden van een kleine en daardoor inzichte lijke organisatiestructuur en een lage eigen bijdrage zullen er volgens B en W toe leiden dat ouderen gemakkelijker de gevoelsmatige drempel zullen overwinnen om aan te sluiten op een alarmeringssysteem. Via een sponsoractie heet de stichting Gecoördineerd Be jaardenwerk inmiddels 25.000 gulden binnen. Genoeg voor de aanschaf van twintig alarme ringsapparaten. Dat is naar verwachting voldoende om te starten. Daarnaast stellen B en W de gemeenteraad voor om voor iedere deelnemer twee gulden per week subsidie bij te passen uit de pot voor flanke rend ouderenbeleid. In Hulst zijn nu overigens ook al bejaarden die deelnemen aan de BAZ. Ook voor deze mensen vinden B en W het bil lijk een bijdrage van twee gul den per week te geven. Het 'eigen' Hulster alarmeringssys teem zou eerst per 1 januari van start zijn gegaan. Dat wordt vermoedelijk wat later. DE STICHTING Gecoör dineerd Bejaardenwerk in Hulst verliest na zeven jaar zijn projectleider Pieter Evers (34). Hij ver huist naar de Betuwe, waar hij soortgelijk werk gaat doen. Zijn vertrek betekent niet dat het karwei in Hulst geklaard is. Integendeel, steeds meer taken komen op het bejaardenwerk af. Voor zichzelf had hij in het be gin al uitgemaakt dat hij niet ten eeuwigen dage in de Reynaerstad zou blij ven. „En daarbij, wellicht kan een verandering van werkkring geen kwaad. Je vervalt misschien toch een beetje in een bepaald ritme en allerlei stok paardjes". Door Eugene Verstraeten PIETER EVERS vertrekt uit Hulst met een tevreden gevoel. Een verrassing misschien voor ambtenaren en bestuurders. Want daarmee lag hij herhaal delijk in de clinch. En nog. Vasthoudend, om zoveel moge lijk voor de Hulster bejaarden uit het vuur te slepen. „Ach ja, er blijft altijd een heleboel te wensen over. Maar ik heb het gevoel dat ik hier niet voor niets gezeten heb. We hebben veel kunnen bereiken". Volgens Evers zal het bejaar denwerk in de toekomst nog luider zijn stem moeten laten horen. „Er komt van alles op je af. Vooral de ontwikkelingen in de gezondheidszorg hebben een A Van onze verslaggever HONTENISSE - Sin terklaas heeft van de laatste mogelijkheid voor pakjesavond gebruik ge maakt om zaterdag de ge meente Hontenisse met een bezoek te vereren. Hij arriveerde per boot in de haven van Walsoorden en liet vervolgens zijn neus zien in Kloosterzande, Vo gelwaarde, Lamswaarde, Hengstdijk en Terhole. Tijdens zijn rondrit door Vo gelwaarde werd de goedhei lig man er op geattendeerd dat het wel erg lang heeft ge duurd, maar dat ze toch blij waren dat de stinkende en verontreinigde grond nu op geruimd is. De Sint bezocht in de basisschool eerst de peuters en de kleuters. Ver volgens begaf hij zich naar het Dorpscentrum om er het feest van de oudere basis- schooljeugd op te luisteren. In zijn welkomstwoord vroeg burgemeester A. Kes sen aan Sinterklaas of deze misschien een zak met geld had meegenomen. Want de gemeente heeft nog wel wat plannetjes voor Vogelwaar de. Hij bedoelde met name een bibliotheekfiliaal en het idee om de entree van Vogel waarde aan de noordzijde te verfraaien. Over het wegha len van de technische dienst uit vogelwaarde repte hij wijselijk niet. Een zak geld had te Sint Sint had in Vogelwaarde wel zakken snoep bij. niet bij zich. Ook kon hij op de verlanglijstjes van de kin deren weinig boeken ontdek- ken Toch beweerde de Sint al een scheepslading boeken bij zich te hebben. „Als de ge meente nu snel zorgt voor een geschikte ruimte", sprak hij, „zal de jeugd uit Vogel waarde snel kunnen gaan le zen". Ook in de andere dorpen - FOTO DE STEM COR J. OE BOER kwamen uiteraard de nodige wensen naar voor tijdens het feestelijke bezoek. De kinde ren zal het echter een zorg zijn. Die hadden uiteraard meer oog voor de zakken snoep en cadeautjes. Van onze verslaggever HULST - In navolging van Axel en Hontenisse is ook de gemeente Hulst tot de conclusie geko men dat de huidige inzamelmethode van klein chemisch afval zwaar tegen valt. Wekelijks kunnen gezinnen hun probleemstoffen bij de vuilnisauto overhandigen, maar in de praktijk blijkt dat er weinig gebruik van wordt gemaakt. Toen de proef twee jaar startte ging Huist nog voorzichtig uit van zo'n 4000 kilo spullen per jaar. In 1986 bleek de weeg schaal niet meer aan te geven dan ruim 2300 kilo en de verwachting is dat het dit jaar al niet veel beter zal zijn. Aan kosten is de gemeente bijna 30.000 gulden kwijt. Burgemeester en wet houders stellen nu voor de zaak anders aan te pakken, door zes keer per jaar een zogenaamde chemocar door de ge meente te laten riiden. Dit voertuig is voorzien van geluidsapparatuur en met een gerichte pu bliciteitscampagne ver wachten B en W dan wel aan 4000 kilo chemisch afval te komen. Daarvan uitgaande worden de to- talte kosten voor de ge meente becijferd op 24.000 gulden. Een en ander betekent dat er bij de Hulster Stadsschuur geen pro bleemstoffen meer aan geboden kunnen worden. Immers, het spul moet daar dan wellicht twee maanden bewaard wor den. En daarvoor is geen geschikte ruimte aanwe zig. Voor bedrijven blijft het wel mogelijk om te gen betaling hun che misch afval in te leveren bij het depot in de ge meente Hontenisse. Voorlopig willen B en W met het reinigingsbe- drijf Boon een eenjarig contract afsluiten om te zien of de resultaten met de chemocar aansprekea De kosten voor het opha len van het klein che misch afval willen B en W doorberekenen in de reinigingsrechten. TERHOLE - Op de Hulster- seweg in de buurtschap Ter hole werden gistermiddag drie personenauto's aanzien lijk beschadigd. De automo- AVöilist A. de P. was gestopt om afbuigend verkeer voorrang te verlenen. Achter hem stopte de bestuurder van een personenauto J.W. uit Ant werpen eveneens. Wie dat niet deed was bestuurder drie, TP. uit Hontenisse die tegen de Belgische auto aan reed. Door de schok reed deze op zijn beurt tegen het voer tuig van De P. aan. HOEK - In het afgelopen weekeinde werd ingebroken in een leegstaande woning aan de Tramstraat te Hoek. Uit het pand verdween voor ongeveer 150 gulden aan ver schillende gereedschappen. Eigenaar DD. uit Hoek deed daarvan aangifte bij de ge meente politie te Terneuzen. VLISSINGEN - Tijdens het aan boord gaan van een schip van de Olau-line viel zater dagavond een 23-jarige En gelsman van een hoogte van drie meter naar beneden. De man werd in kritieke toe stand per ambulance overge bracht naar het Gasthuis te Middelburg. Het slachtoffer dat een schedelbasisfractuur had opgelopen was gisteren volgens de politie buiten le vensgevaar. ST. KRUIS - Op de Molenweg is P. van C. uit Blankenberge met zijn auto in de rechter- berm en in de sloot terecht gekomen. Van C. werd ver blind door een personenauto en belandde daardoor aan de andere zijde van de weg. Van C. is een bloedproef afgeno- SLUIS - Op de Kaai is van de auto van NN. uit Waregem een tweetal banden van zijn auto lek gestoken. Dit ge beurde zaterdag tussen half zeven en half negen. De waarde van de autobanden is 750. Van de daders is geen spoor. directe weerslag op de ouderen. Ze mogen minder snel naar een verzorgingstehuis en worden sneller uit het ziekenhuis ont slagen. Dat betekent dat er meer claims komen op allerlei soorten van hulpverlening. Ta feltje dekje, warme maaltijden, alarmering, gezinsverzorging. De oudere moet in een veel slechtere situatie zelfstandig blijven wonen". Evers vindt zelfstandigheid van ouderen 'een groot goed'. Maar dan moeten er ook moge lijkheden zijn voor hulp. „Het rijk zegt, er moeten minder ka mers komen in verzorgingshui zen. Maar daar staat dan bij voorbeeld niet meer gezinszorg tegenover". In Hulst wordt vaak gezegd dat de ouderen in de gemeente het nog niet zo slecht hebben. „Dat is voor een groot deel ook zo. Maar aan de andere kant, als je dat vergelijkt met wat er in educatieve zin voor de jeugd beschikbaar is. Dan ligt de ver houding nogal scheef". Pieter Evers: 'Het bejaardenwerk zal in de toekomst nog luider zijn stem moeten laten horen' Evers denkt dat bij de ge meente het volwaardig func tioneren van de stichting vaak niet serieus genomen wordt. „Ze zien ons niet voor vol aan. Ze denken dat we de zaken niet van alle kanten bekijken. Dat we zomaar met een voorstel- lelje komen". Hij heeft begrip voor de be zuinigingswoede van de ge meente, maar vindt dat vaak de logica ontbreekt. „Dan moet er weer op dit bezuinigd wor den, dan weer op dat. Het bete kent dat je teruggestuurd wordt naar je bureau om de zaak uit te vlooien. Hoe je de stichting draaiende kunt hou den en aan de andere kant ook kunt voldoen aan de eisen van de gemeente". Volgens Evers ontbreekt het in Hulst vooral aan daadkracht. „De gemeente zegt dit en zegt dat. Is van goede wil, maar doet - FOTO DE STEM COR J. DE BOER niets. Bijvoorbeeld, er is een in ventarisatie gemaakt van wat we nou allemaal in Hulst heb ben. Die ligt er nog. Het moet meer tot concrete plannen ko men. Neem nou de bejaardena larmering. Daar zijn we zes jaar geleden mee begonnen. Nu is het eindelijk zover". In de afgelopen jaren is er steeds meer werk op de stich ting gecoördineerd bejaarden werk afgekomen. „In het begin kon ik nog vaak het veld in. Vergaderingen van de bonden, activiteiten. En daar hoorde je nog wel eens wat er leefde. Ik voelde me wel eens de burge meester van de bejaarden. Je werd overal uitgenodigd. Ja, die uitnodigingen zijn er nog wel, maar je kunt minder ge makkelijk voor de aardigheid weg. Er zijn zoveel andere ver plichtingen. Ik zie nog wel veel mensen, maar meestal achter de vergadertafel". Alles wat er gedaan moet worden om de stichting draaiende te houden moet gedaan worden door twee beroepskrachten. Tot het plak ken van postzegels toe. „Toen ik hier begon maakte ik één fotocopietje per dag. Deze week hebben we er 5.000 ge draaid. Vroeger was er één ty- pemachienlje dat meer in de koffer zat dan het eruit was. Nu kom je zowat niet meer vanachter de schrijfmachine vandaan. Bijvoorbeeld. Belt de gemeente weer eens. Ze hebben een verschil van 200 gulden ontdekt in reiskosten. Hoe zit dat? Niet zo moeilijk lijkt me. Er zijn meer kilometers gere den of de vergoeding is hoger. Simpel, maar dat moet dan al lemaal weer op papier komen. Aan dat soort zaken gaat heel wat tijd verloren". En dan snapt Evers eigenlijk niet dat er nog aan getwijfeld is of er voor hem wel een opvol ger moest komen. „Dat heeft nog een behoorlijke discussie opgeleverd". Uiteindelijk kreeg de stichting dan toch toestem ming van de gemeente om een sollicitatieprocedure op te star ten. De benoeming van een nieuwe projectleider wordt volgende week verwacht. Van Pieter Evers wordt op vrijdag 11 december officieel afscheid genomen. Dat gebeurt 's mid dags in het dienstencentrum De Lieve. Van onze correspondente ST.-JANSTEEN - Deelname aan de Nederlandse kam pioenschappen, het zat er wel in, maar toch kwam de me dedeling van mevrouw van Hoye van de Westbrabantse en Zeeuwse Muziekbond als een blijde verrassing. Tijdens het koffieconcert in het gemeenschapscentrum de Warande werd bekend gemaakt dat St. Jan op 24 januari aanstaande deel mag nemen aan de kampioenschappen te Doetinchem. Het gaat de muziekvereniging St. Jan op muzikaal terrein goed. Pas nog behaalden zij een eerste prijs met promotie naar de afdeling uitmuntendheid, op een concours in Hulst. Veel jeugdleden, vooruitstrevende muzikanten en een uitstekende dirigent helpen hieraan mee. Tijdens het concert werden door P. de Deckere van de Mu ziekbond drie onderscheidin gen uitgereikt. Nancy Roelands en Karei de Rudder ontvingen beide een onderscheiding, om dat zij, als zeer jong lid begon nen, nu respectievelijk vijftien en tien jaar lid zijn van de mu ziekvereniging St. Jan. Aan Karei van Hecke werd ten slotte een onderscheiding uit gereikt voor zijn werk als voorzitter van St. Jan. Lovende woorden werden aan het adres van de schei dende voorzitter Van Hecke gesproken door vice-voorzitter Jo Verschelden. „Bestuurlijk een zeer sterk man. In twaalf jaar tijd heeft hij zijn streven het muzikaal peil omhoog te brengen zeker bereikt". Het traditionele december-koffie- concert in De Warande werd door een volle zaal muzieklief hebbers bezocht Voor de pauze bracht de fan fare de Scheldezonen uit Nieuw-Namen onder leiding van dirigent Pierre van Hecke een verdienstelijk programma. Na de pauze trad St. Jan onder leiding van L. Verstiggel voor het voetlicht met enkele con- courswerken, een swingend- en een kerstnummer. TERNEUZEN - De groep Zelf Kleding Maken in Ter neuzen houdt vrijdag 11 de cember een kledingbeurs. Deze vindt plaats in het CJV- gebouw op de kruising van de Madame Curiestraat en de Lo- rentzlaan, achter de Zuidland- school. Mensen die zelfge maakte kleding willen kopen kunnen daar terecht van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 15.00 uur. k

de Stem | 1987 | | pagina 7