Zalm in Maas volkomen zinloos' 'Blijf de warme vrouw betasten' [ILIEU-DESKUNDIGEN: EERST SCHONER WATER, LUCHT EN BODEM tronken in onderkoeld heelal ^e. ierste veldproeven met DNA-verbouwde pieper aangevraagd z«tt£e UIT BOEKEN BLADEN DE STEM EXTRA MAANDAG 7 DECEMBER 1987 T51 ronkel-kroket [Terwijl half oktober natuurminnend Nederland [waarderend naar de opmerkelijke zalmuitzetting [van staatssecretaris René van der Linden in de [Maas keek, fronsten tegelijkertijd ecologen, hy- |drobiologen en andere wetenschappers ferm de [wenkbrauwen. IUBERT REEVES IN NIEUW BOEK: Kernwapens Lyrisch In open lucht Risico's VROOTELUKE WETENSCHAPPERS: Lege cocon Gezamenlijk Door Jean Brandts grut het jarige kleinkind i ben te oud voor die ro de dood van Carmig^ den vergelijkingen getrol met Godfried Bomans: t" van hoog tot laag bek< geliefd, beiden herinnei Ook Bomans was in si isen te boeien en te r; t gewone woorden, die •daagse nèt een tikkeltje s beüchtten. Bij Bor iral versterkte die v ig de herkenning, riep tes de lach op - van licht» jnzen tot hardop schati eeuwigheidswaarde onkels tegenover Kopst. is moeilijk te voorspell mans blijft bij een bepaal, leratie voortleven door zij itechismus van Sinterkl; door kolderfantasieën t interview met een hond. ige, waarbij de oude man n aan de trap de kleinz. n de feesteling büjkt te zij en die andere wat oud" ijsaard pas de zoon van O-jarige. Bij zijn eerste na-oorloj mdel in 1946 schreef lt een 'gebruiksaanwij: iet in één adem uitli aar 'deze lectuur is het best srteren, als u er zo nu en n kleine dosis van tot j •emt'. De schrijver kan g< jn: de Nederlandse lezer vele Kronkels en ander t it volgde volop geniete ukje bij beetje te consume! mag hier ook het woord ia ten gebruikt worden, mend armigcelt? Die teksten bij ;n, maar hoe lang zullen t ns de bijbehorende stem I meren? En komende genet es lezers zullen helaas not en Kronkel op teevee let een stem vol pauzes en ij lik van trouwe wat aanges' en hond raakte de auteur i ergroeid met al die door 1 eschetste levens en figu at hij zijn eigen hoofdrol 1 eworden. Carmiggelts stukje is af, i ien kan bij zijn verzameling. Zette deze daad hen aan tot na- fdenken en kwamen ze tot de eensluidende conclusie: De [vijftien centimeter lange At lantische zalmpjes (Salmo sa- har) hadden niet in de Maas Loeten worden uitgezet. Niet nu deze regenrivier eerder als riool dan als viswater moet worden betiteld. De beesten zijn wellicht al dood. Over de zin en de onzin van deze zalmlozing lopen de me ningen ver uiteen. Sportvissers zijn natuurlijk blij met alweer [een bijzondere vissoort die te- jgkeert in hun viswater. An- fderen spreken van een ver- ipte vorm van dierenmishan deling. Immers, een zalm kan Llfs niet leven in een béétje [vervuilde rivier. Laat staan in de Maas. Een rivier die de wei- [nig verheffende reputatie heeft de smerigste stroom van [Europa te zijn. Claer, schoen ende reyne", luidt een dichtregel uit een vers van Henric van Veldeke over ie Maas. De Maastrichtse dich- fter schreef deze regels in jrachtig gestyleerde letters rond het jaar 1200. Toen men iog kon spreken van een helde- schone en reine Maas. faarin zalmen zo talrijk wa- en dat boerenknechten van hun baas eisten niet vaker dan één keer per week zalm te hoe ven eten. Toen kon zalm nog in de Maas leven en zich zelfs voortplanten. Nu is dat abso luut onmogelijk. Jammer, maar helaas. Hydrobioloog drs. Sjeng Gar deniers uit Oss, verbonden aan de Vakgroep Natuurbeheer in Amersfoort, vindt niet alleen de zalmuitzetting op zijn zachtst uitgedrukt een opmer kelijke daad, maar heeft ook een uitgesproken mening over de ludieke handeling van staatssecretaris René van der Linden. „Men heeft duidelijk de verkeerde volgorde aange houden. Volgens mijn beschei den mening moet eerst gezorgd worden voor een schone Maas en dan kan eens gedacht wor den aan het uitzetten van met name zalm of forel. Niet voor niets trekken verschillende or ganismen, waaronder sommige vissen, naar elders. Op zoek naar een gezondere leefomge ving. Dat is overigens ook een normaal trekje van de mens: Bevalt het ergens niet? dan biezen pakken en vertrekken. Kortom, deze uitzetting had dus weinig zin en zeker geen De zinloze zalm-uitzetting door staatssecretaris R. van der Linden. FOTO'S ANP nut, omdat het milieu waarin de vissen terecht zijn gekomen nog steeds volkomen ondeug delijk is" Vorig jaar heeft hydrobioloog Gardeniers met zijn departe ment een uitgebreid onderzoek gedaan naar de werkelijke ge steldheid van de Maas. "Matig" was hun eerste oordeel. Later werd deze conclusie nog verder teruggedraaid en kwam "te genvallend" in de plaats. De wetenschappers hadden duide lijk beter verwacht. De vervuiling van de Maas is anders vergeleken met de sme righeid die in de Rijn rond- dwarrelt. „De Rijn is voor het grootste gedeelte door het lozen van zout ernstig vervuild. De Maas daarentegen krijgt een niet onaanzienlijke portie zware metalen, zoals lood, kwik en pcb's (niet of nauwe lijks afbreekbaar door de na tuur) te verwerken. Voor het overgrote deel komt al die vui ligheid uit het industriebekken van Luik. Daar moet dan ook actie ondernomen worden. Het kwaad bij de bron bestrijden. Maar (nog) niet door het uitzet ten van kwetsbare en uiterst gevoelige zalmen..." Gardeniers wil geenszins het ludieke gebaar en de symboliek van de zalmuitzetting uit het oog verliezen, al had hij liever anders gezien. „Als er dan zo nodig zalmen uitgezet moesten worden, waarom dan niet in de grensscheidende en gestuwde Maas. Achter de stuw van Borgharen, bijvoorbeeld. De zuurstofhuishouding is daar gunstiger, de stroming harder en de bodemstructuur beter. Ofschoon de natuurlijke paai- gebieden voor salmoniden door de ondeugdelijke zalmtrappen toch niet bereikt kunnen wor den. In ieder geval had de uit zetting niet naast de voordeur van Sjeng Cremers moeten plaatsvinden. De zalmen zijn stroomopwaarts gezwommen. Richting Luik. Regelrecht him potentiële dood tegemoet". M ng van de Heilige Vader ilgde op zijn uiteenzetting rst een lange stilte en toen s de onthutste stem van llich met de vraag: „U wilt ch niet zeggen dat hij echt] ïeft bestaan?" Van Paul Tillich zelf het) maar één werk gelezen: he Shaking of the Founda-| >n uitgegeven door Tre :ribner Library. New York eze titel ontleent hij esaja 24 (18-20) over de on- ergang van de wereld 'en uizen des hemels zuil® orden geopend en -ondvesten der aarde zullen ihudden'. Volgens Tillt® ordt dit schudden der rondvesten teweeggebracht oor nucleair geweld. °P ag. 5 kimt u lezen: De groot te triomf die de wetenschap e mens heeft gebracht is n® ermogen zich zelf en arde te vernietigen. Ik b® een theoloog, maar vo® och behoefte om de weten- chap van blaam te zuiverf die planeten die nog ijn afgekoeld tot op h® :ern schudden continu urn grondvesten tengevolg 'an het botsen der platen® onddrijven op het vloeibaa lete binnenste en soms orw® ?f boven elkaar heen door chuiven waardoor de aar tost barst en schollenyan® torst soms rechtovereind»^ nen te staan en de zeel jebergte wordt met foss" ichelpen er in, kilomew boven de zeespiegel, v wilde u echter allemaal ru weten, alleen de juiste spraak van Tillichs naarn. de hoop u daarover naar vrediging te hebben ingeh I verblijf ik. or Laur Crquzen zon sterft over 5 miljard aar en zal dan als laatste iptrekking enorme hoe- [eelheden gas en stof uit aten. Dat schrijft Rens /aters in een Utrechts [roefschrift, dat gaat over en stervende ster in het errebeeld Antlia(zuidelijk frond). i pet jaar 2000 sterft er per fur een diersoort uit, roept een fofessor uit Groningen. alft schrijft een studenten- iredikant, die ook elektro- licus en wiskundig inge- |ieur is, de zorgen over de toe rende bevolking, de kern- nergie, de grondstoffen en de [rfelij kheidsonderzoeken in en studie van zich af. tenslotte verschijnt bij de ïtgeverij Van Gennep in Am- ferdam het tweede boek van bekende Amerikaanse ster n-natuurkundige Hubert eves met als donkere titel giftige steek van de ken- [atuurlijk: het kan aan het ien liggen, dat je steeds leer leest, dat de mens van de [arde een zootje maakt of op |jn minst dreigt te maken en |at als de zon niet meer kan ijnen alles afgelopen is. het is allemaal waar on irics dat - ook - buiten de bla ffen vallen. De vraag is alleen 'larom en hoe moet het an te kunnen. Op die eerste aag geeft de sinds jaren in tankrijk werkende Hubert eves een gedeeltelijk ant- ard en voor het laatste pro bleem komt hij met een origi nele 'oplossing'. Reeves begint zijn boek met zijn droefenis uit te spreken over de ontwikkeling van het kern-arsenaal op de wereld. Hij heeft veel van de eerste kerngeleerden persoonlijk ge kend. Reefs droefenis is ook de reden, waarom er in de titel van 'giftig' en 'kennis' wordt gesproken. Hij meent, dat de kennis van de natuurkrachten het" gevaar inhoudt, dat de mens in staat is zichzelf, de hele natuur en de aarde te ver nietigen. Om dat gevaar te be zweren Reeves terug naar de Oerknal en probeert vanaf het eerste ontstaan van deeltjes de langzaam toenemende inge wikkeldheid van atomen, mo leculen, cellen, organismen, planten, dieren, mensen en in telligentie te beschrijven en te verldaren. Als vervolg op zijn eerder boek 'De evolutie van het heelal', waarin hij vooral strikt astronomische lessen neerschreef, houdt Reeves zich vooral met het verschijnsel van het aaneenklitten van deeltjes en de opbouw van de materie bezig. Hij ziet de hele kosmos bezig met een proces van uiterst langzame afkoeling, on derkoeling. Laat de tempera tuur van een bak met stil staand water langzaam dalen tot onder het vriespunt. De kans is groot dat het water niet zal bevriezen, hard worden. Gooi dan enkele korrels zand in het water en als bij toverslag ontstaan en ijskristallen met de meest wonderlijke en vooral onvoorspelbare vormen. Dit beeld werkt Reeves uit langs een rode - moeilijke en uitge breide - en een groene - samen gevatte en gemakkelijkere - route door zijn boek. Hoe het heelal in die onevenwichtige toestand van onderkoeling te recht is gekomen voor of na de Oerknal kan Reeves niet ver klaren. Wel levert het beeld van de ijskristallen goed ver gelijkingsmateriaal op voor de variaties en toevalligheden in de levende en dode natuur. En op de vraag waar we heen moeten, verlaat Reeves elke natuurkunde en wordt zowaar lyrisch en ethisch. De mens moet zin geven aan alles naar het voorbeeld van de natuur, waarin de samenwerking bo ven de strijd om het bestaan van Charles Darwin gesteld moet worden. En na een hele reeks van citaten van Nietzsche tot Baudelaire rest er voor Ree ves de slotsom: kennis kan een giftige appel zijn; daarom wordt dronken van wijn, poezie of deugd. Het geeft niet waar van, maar zorg dat U dronken wordt. De oorspronkelijke titel van het boek in het Frans luidt dan ook: "Het moment om je te bedrinken", maar dat was ken nelijk toch te stug voor een ernstige, populair-wetenschap- pelijk werk in de Nederlandse taal. Hubert Reeves, 'De giftige steek van de kennis; over zin en ontwik keling van het heelal', Van Gen nep, Amsterdam, 39,50 Met de gegevens, verzameld door de IRAS-satelliet, worden nu allerlei studies naar de le vensloop van sterren gedaan, waarmee het sterven van onze zon voorspeld wordt. Met verschuldigde I tig, uw dienstwillige <üeIia J John Door Laur Crouzen Nederland drentelt nu pk het eerste schaap tegen dam op. Mogen Interna- Pjal BV te Leiden, de Ne- prtandse poot van een lerikaans biotech-be- PJf, wil volgend jaar en r. liefst in de lente, een speciaal soort poot- paappelen gaan kweken. Mie-poters, waarvan het er- J) .materiaal zodanig veran- is, dat de aardappelplant een stof produceert, die be- ermt tegen infectie met «itenvirussen, zoals het ge- "esde mozaïek-virus, e fabrikant noemt de aard plant „transgeen" na een rieling met de zogeheten 'mbinant-DNA-methode; zeggen, dat in de cellen .Plant het erfelijk ver- °en Pp ingebouwd om de on- sariijke eiwit-manteltjes lrin virussen zich hullen, te Poeren. En dat geeft vol- Proeven in het laborato- eenzelfde effect als inen- vaccinatie. Het afweer- van de plant wordt e verzwakte vorm van het virus of een ongevaarlijk deel daarvan geprikkeld, en maakt afweerstoffen op voor hand. Tegen een dergelijk op scherp staand afweer-systeem heeft ook het actieve virus geen kans. Bij de ad-hoc-commissie re- combinant-DNA-commissie, een gezelschap van ambtena ren en deskundigen, ingesteld door de minister van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu-hygiëne (VROM), heeft Mogen Interna tional BV nu een aanvraag in gediend als eerste Nederlandse bedrijf om in het laboratorium opgekweekte pootaardappels in de open lucht buiten op een akkertje uit te poten. Open veldproeven, zoals het Belgische bedrijf Plant Gene tics Systems in Gent ze al en kele jaren uitvoert en waar voor in de Verenigde Staten pas in april van dit jaar de eer ste definitieve goedkeuring af kwam. In Gent gaat het onder andere om kunstmatig veran derde tabaks-planten en in de VS om aardbeiplanten, die met tegen vorst beschermende bac teriën worden bespoten. Mogen International wil in ieder geval niet met allerlei vi russen in het proef veldje van 30 bij 30 meter gaan spuiten om te kijken tegen welke ziektes de nieuwe planten bestand zijn. Volgens dr. Peter van den El zen, onderzoeksdirecteur van het bedrijf gaat het in eerste instantie uitsluitend om een gelegenheid te hebben om aan voldoende pootgoed van het nieuwe bintje te komen. Want bintjes in potten bin nenshuis doen het niet zo best: je krijgt geen natuurlijke vorm van de plant, omdat je de na tuurlijke produktie-omstan- digheden mist. Ook wil men bekijken in hoeverre de eigen schappen van het nieuwe ras behouden blijven, als de plant vanuit het pootgoed uitloopt: bladvorm, geschiktheid van de knol om er chips van te maken en nog meer bijzonderheden, waarin commerciële aardap pelboeren - en dat is niet deni grerend bedoeld - belang stel len. Op een tweede veldje van 15 bij 15 meter, afgescheiden door een dikke strook met hoog gras, maïs en tarwe, wil men ten slotte bekijken in hoeverre de bloeiende, transgene bintje- plant zich kan kruisen met aanverwante soorten, zoals ge wone aardappels en bijvoor beeld het tuin-onkruid Zwarte Nachtschade (Solanum ni grum). Verschillende aardap pelsoorten en de onkruiden worden door elkaar gezaaid en geplafit. Nu de eerste aanvraag voor buitenproeven met erfelijk veranderde planten in de amb telijke molen zit, worden ook de risico-vragen van dat soort proeven zeer actueel. Vragen als: komt het veranderde orga nisme in het natuurlijk milieu terecht, kan het daar overle ven, zich vermenigvuldigen en zijn er plekken, waar bijvoor beeld de 'nieuwe' plant schade kan aanrichten en zal die schade ook optreden. En tenslotte kan de erfelijke eigenschap via kruising ook aan andere planten worden doorgegeven. Die vragen wor den door de commissie niet al leen gesteld bij gerecombi- neerde organismen, maar ook bij nieuwe planten, dieren of bacteriën, waarbij de natuur lijke barrière tussen de soorten, die zich niet op natuurlijke wijze met elkaar laten kruisen of paren, doorbroken wordt op andere 'slinkse manieren'. Het doen samensmelten van cellen van verschillende levensvor men, het injecteren van DNA in eicellen of het injecteren van DNA in de plant of het dier zelf. De Organisatie voor Euro pese Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) heeft deze risico-vragen naar gelang de methode en het organisme op gesplitst in een groot aantal de tailvragen. De OESO heeft daarnaast ook een lijst gepu bliceerd van organismen, die al in de praktijk veilig gebleken zijn, aangeduid met de afkor ting GILSP. De EG heeft een dergelijk vragenpakket voor een zogenaamde risico-analyse in voorbereiding en voorts zijn er nog enkele internationale organisaties, die aanbevelingen en richtlijnen opgesteld of in de maak hebben. Hele waslijsten, die voortko men uit de angst, dat erfelijk veranderde levende wezens het hele milieu voor de mens zou den kunnen verpesten, onuit roeibaar, als ze zouden kunnen zijn. Dat is de allerergste ver onderstelling, die achter deze ijver om wettelijke regelingen te maken, zit. In de praktijk is nog van geen enkel ongeluk met 'transgene' wezens geble ken. En daarmee is althans in Nederland en de Verenigde Staten de wettelijke DNA-pro- cedure een voorbeeld van hoe de wetgever ook zaken preven tief kan aanpakken en niet steeds achter de feiten hoeft aan te lopen. De instelling van de Neder landse DNA-comissie berust nu nog op een ministerieel be sluit. De bedoeling is dat per 1 januari 1988 in Nederland de Wet Milieu-gevaarlijke Stoffen van kracht wordt. Daarin wordt de risico-analyse rond het in de vrije natuur brengen van kunstmatig en erfelijk veranderde organismen defini tief geregeld, terwijl ook de commissie van 'ad hoc' vast wordt. The media aid aids like aids aids the media'. De der tiende stelling bij het proefschrift van Emiel Wouters, long arts te Maastricht, die onlangs promoveerde aan de RL. Als je de kreet vertaalt is hij niet leuk meer. In het Engels is de stel ling alleen qua woordbeeld aardig. Want als de uitspraak "De media helpen aids, zoals aids de media helpt", zou kunnen be tekenen dat er teveel kouwe drukte over aids wordt gemaakt, dan is dat een aanvechtbare stelling. Over aids kan niet genoeg drukte gemaakt worden, vooral als het om informatie over de preventie van die ziekte betreft. In het Maandblad 'Mens en Wetenschap' deze keer extra aandacht voor het 'Biochron' van het Noorder Dierenpark te Emmen. Dat is de permanente expositie over de geschiedenis van het leven, waarvoor mensen in het uiterste zuiden van het land meestal twee dagen en een overnachting moeten uittrek ken om het goed te kunnen bekijken. De vlindertuin in Emmen springt eruit en het blad drukt dan ook zeer fraaie kleurenfo to's af. Op ruimtegebied laat 'Mens en Wetenschap' de nieuwe ontwerpen van het Amerikaanse ruimte-station Columbus zien en daarbij past natuurlijk een afzonderlijk artikel over de vorderingen van een lancering van een nieuwe en verbeterde Shuttle in juni 1988. *In het november-nummer van het National Geographic Magazine een reportage met een gouden randje over de meest aggressieve Turkse heerser uit de geschiedenis: de Ottomaan sultan Suleyman, die er in 1529 bijna in slaagde Wenen te vero veren en daarmee West-Europa te onderwerpen. Als hij in zijn plannen geslaagd was, zou Amsterdam mischien nu net zo'n wespennest als Beiroet zijn geweest. Van Suleyman bleef al leen de tulp, vooral in Nederland. Een fraai staallje, schitte rend geïllustreerde populaire geschiedschrijving. NG stelt zijn lezers ook de Zeeduivel voor: een gevaarlijke vissoort met een buitengemeen giftige stekel op zijn rug. Tse-tse-vliegen laten zich behoorlijk beetnemen. Plaats op een vierkante kilometer vier tussen palen uitgespreide zwarte doeken, doordrenkt met insekticide. Die constructies worden door de vlieg, die de slaapziekte verspreidt, voor een koe aan gezien. Het insect wordt vervolgens uitgeschakeld. Een kort bericht in de NewScientist van 12 november over een milieu vriendelijke bestrijdingsmethode van een gevreesd insekt zou een hele grote stap voorwaarts kunnen betekenen. Er zijn plannen om bij wijze van experiment 2000 vierkante kilometer in Zimbabwe te bevrijden van de tse-tse-vlieg. Het slechte nieuws is, dat de recente, politieke afspraken over de bescher ming van de ozon-laag door het verbieden van drijf gassen vol gens de NewScientist absoluut onvoldoende zijn. De grote boosdoeners, de chloorfluorkoolwaterstoffen, moeten nu ver vangen worden en niet morgen, of over tien jaar is de conclusie van Joe Farman, de geleerde, die de eerste was, die het gat in de ozonlaag boven de zuidpool ontdekte. Wat gebeurt er chemisch als kalksteen, mergel, marmer door zure regen wordt aangetast, waarin zwavelverbindingen zit ten. Er ontstaat gips in de materialen en dat leidt tot verbrok keling van standbeelden, gevelbedekking, daklijsten, grafste nen en andere monumenten. Dat is een mededeling uit 'Archi medes', het jongerentijdschrift voor natuurwetenschappen. Archimedes besteedt ook aandacht aan wevervogels en hun kunstige nesten, aan alternatieve insectenbestrijding en kunst- Door Kees Buijs „We moeten de levende, warme vrouw blijven be tasten." Dat is geen oproep tot seksisme, maar een op roep van prof. Joyce Outs- hoorn aan haar medebeoe fenaars van vrouwenstu dies. Laten we ons concentreren op vragen die worden opgeworpen door de werkelijkheid, en niet door onze eigen ideeën, aldus haar collega prof. Christien Brinkgreve. In de universitaire wereld hebben vrouwenstudies de naam, meer in de literatuur en de spandoeken te duiken dan in de harde werkelijkheid. De re sultaten zouden vooral bestaan uit vage ideeën en actiemodel len. Ten onrechte, vinden de zes hoogleraren vrouwenstudies die ons land inmiddels telt. Hun onderzoek neemt concrete cijfers over de positie van de vrouw en over haar opvattin gen tot uitgangspunt, en geen wilde of zweverige theorieën. Over het doel van hun onder zoek laten zij geen misverstand bestaan: het wegwerken van de maatschappelijke ongelijkheid tussen man en vrouw. Dus een of andere actie zal meestal wel op het onderzoek volgen. De positie van de vrouwen studies in de vooral door man nen bevolkte wetenschap lijkt wat op die van de katholieken in het Nederlandse verzui- lingstijdperk. Ijverig bouwden die indertijd een roomse zuil, om zo hun maatschappelijke achterstelling teniet te doen; tot de zuil overbodig was ge worden doordat de emancipatie was voltooid en de katholieken nauwelijks meer verschilden van andere Nederlanders. Kan over enige tijd ook het vrouwenzuiltje in de universi taire wereld als een lege cocon worden afgedankt? Weten schappelijk is er veel voor te zeggen om vrouwenstudies juist niet apart te zetten. Na vijftien jaar is hun onderzoek het kasplantjes-stadium te bo ven, en met hun wortels stevig in moeder aarde moeten vrou wenstudies volwaardig partij kunnen bieden aan wat we maar voor het gemak mannen- studies noemen. Sterker nog: goed onderzoek kwijnt op den duur weg, wan neer het alleen maar kan reke nen op het enthousiasme van een klein clubje, en de grote wetenschappelijke mannen- club zich er niets van hoeft aan te trekken. De redenen voor het apart op trekken liggen tegenwoordig buiten de wetenschap: in de maatschappij en in de organi satie van de universiteit; nog versterkt door de eenzijdigheid binnen de vrouwenstudies zelf. De maatschappij maakt vrouwenstudies nodig, vinden haar beoefenaars, zolang er maatschappelijke ongelijkheid tussen mannen en vrouwen blijft bestaan. Daarnaast be schermt haar aparte status de vrouwenstudies tegen het be zuinigingsmes dat de laatste tijd stevig in het wetenschap pelijk onderwijs snijdt. Niet- aparte vrouwenstudies zouden bovendien extra kwetsbaar zijn, aangezien ze vooral actief zijn in de zachte sector van mens- en gedragswetenschap pen. In die strijd om het be staan lijkt het eigen hemd na der dan de rok van de weten schappelijke kruisbestuiving. Toch ziet een aantal voortrek- stars het isolement nadrukke lijk als iets tijdelijks. Tijdens een bijeenkomst, geor ganiseerd door het Nijmeegse Centrum voor Vrouwenstudies, lieten de zes hoogleraren vrou wenstudies voor het eerst geza menlijk horen wat hun werk terreinen en opvattingen zijn. Honderden (vrouwelijke) stu denten en drie (mannelijke) fo tografen zorgden voor een stampvolle collegezaal. Aanlei ding was de benoeming, eerder dit jaar, van Christien Brink greve tot hoogleraar vrouwen studies aan de Katholieke Uni versiteit Nijmegen. Van het zestal houdt socio loge Monika Triest zich aan de Universiteit van Amsterdam vooral bezig met het onder werp arbeid, sociologe Iteke Weeda in Groningen met (vriendschaps)relaties, socio loge Henny Langeveld aan de Rotterdamse Erasmus Univer siteit met beleid, antropologe Els Postel-Coster in Leiden met arme vrouwen in de Derde We reld, politicologe Joyce Outs- hoorn eveneens in Leiden met sociale bewegingen, en socio loge Christien Brinkgreve in Nijmegen met veranderingen in klachten en problemen van vrouwen, en met vrouwen in de psychoanalytische beweging. De benoeming van nog vier vrouwen tot hoogleraar op emancipatiegebied is in de pen. Hoewel ze binnenkort dus met hun tienen zijn, blijft hun posi tie vrij kwetsbaar. Totnutoe heeft alleen Joyce Outshoorn in Leiden een vaste (deeltijdse) aanstelling; alle anderen zitten op tijdelijke leerstoelen. En wie weet hoe de politieke tegen winden de komende jaren nog aan de universiteiten zullen huishouden?

de Stem | 1987 | | pagina 5