DE STEM 'Alles ZWARTGALLIG BOEK ZIET CRISIS AAN HET EIND VAN DE EEUW ZATERDAG I A 5 DECEMBER 19871H fven hebben de economen gedacht dat ze de zaak nu wel in de hand hadden. Ze stopten formules in hun computers, die hen vervolgens vertel den hoe het Ruimteschip Aarde optimaal te trimmen. De twijfel was er al. Maar het waren tenslotte de han delaren in aandelen en geld die de wetenschappers met beide benen terugzetten op de grond. Ruim schoots voordat de beurzen in de derde week van ok tober op hol sloegen, stonden twee Engelse schrijvers al met een klein rood vlaggetje te zwaaien. Peter Jay (voormalig Brits ambassadeur in de VS) en Michael Stewart (lector politieke economie in Londen) voor spelden deze zomer niets meer en niets minder dan de ineenstorting van de wereldeconomie en de zelf moord van de democratie. Hun 'fictieve' boek 'We reldcrisis op komst' is voer voor doemdenkers. Le Rith Min 30 procent Streepje voor Afkeer Toegangskaart Uitreisvisa IZEG 'NS AAA', PAl IILVERSUM - Mor- enavond wordt de 98e felevering uitgezon- en van de succesvolle ederlandse serie 'Zeg s AAA'. 'aradepaardje Niet te krijgen ichtig hopmensen Door Louis van de GeIJn „Het was een moreel falen. Jaar najaar, vanaf 1980, steeg de Europese werkloos heid. In 1986 betrof het bijna 14 miljoen mensen, of 12 procent van de beroepsbe volking. Onder de jongeren, en allerlei minderheden, lagen de cijfers veel hoger. Er werd veel lippendienst bewezen aan de noodzaak iets te doen aan deze eco nomische verspilling en menselijke el lende van deze zware en duurzame werk loosheid, maar er werd niets onderno men dat werkelijk effectief was". „De regeringen, en de mensen die hen kozen, gaven gewoonweg niet genoeg om deze achtergestelde minderheid. Anders hadden ze er op gestaan dat de werkloos heid tot een draaglijk niveau werd gere duceerd". „In 1987, of zelfs 1988, had het nog kunnen worden gedaan. Daarna was het te laat. Het elfde uur voor Europa was gekomen en gedaan, en het middernach telijk uur was begonnen te slaan". Het lijkt in deze dagen voor Kerstmis al donkerder dan gebruikelijk voor de tijd van het jaar. Slecht nieuws gaat er in als koek. Doemdenkers hebben het voor het oprapen. Het enige peil dat nog stijgt is dat van de zeespiegel. Zó kan het niet verder gaan. Als dat wel gebeurt? Als het de leiders van de wereld aan inzicht büjft schorten? Of als ze niet de ruimte krijgen om de passende ingrepen te doen? „Dan tuimel je van de ene afgrond in de andere", zei oud-premier en voorma lig president van de Nederlandsche Bank dr. Jelle Zijlstra dezer dagen in een vraaggesprek. Hij straalt nog steeds de autoriteit uit die hij in functie had. Jelle zal wel zien. Maar ook hij kan geen hou vast bieden. Peter Jay en Michael Stewart sparen ons evenmin. Stokkende economieën, groeiende werkloosheid, schrijnende ar moede voor grote groepen van de bevol king, weelde voor weinigen. Onlusten in de verpauperde stadscen tra, rassenstrijd, terrorisme, drugsge bruik, een wereldhandel die wordt afge knepen doordat de economische machts blokken elkaar de rug toekeren. Een on der fascistoïde vlag verenigd Europa. Zijn leider: Olaf D. le Rith. „In januari 1997 vloog de president van Europa (zoals hij nu werd aange duid) naar Washington om in het Penta gon aanwezig te zijn bij de her-inaugura tie van de president van de Verenigde Staten. Sommige waarnemers -hoewel niet langer aangemoedigd om hun ge dachten in het openbaar te uiten - vroe gen zich af waarom de felle anti-Ameri kaanse Euro-chauvinist deze plechtig heid met zijn aanwezigheid wilde opluis teren". „Maar het antwoord was eenvoudig. Le Rith kon de gelegenheid niet voorbij laten gaan om de Amerikaanse presi dent, persoonlijk, op het feit te wijzen dat de Verenigde Staten geruïneerd wa ren door een niet aflatende en blijkbaar onoplosbare guerrilla-oorlog. Het Europa van Le Rith, daarentegen, was volkomen op orde". Terugkijken vanuit een punt in de toe komst naar de dag van vandaag schept een verhelderende afstand. Zeker als je eerst aan de hand van deskundigde gid sen, op grond van actuele feiten en aan vaarde samenhangen, naar dat punt bent toegeschreven. Zonder die logische op bouw is de schok te groot. Staat onze wereld inderdaad op het punt in duigen te vallen? Zijn we blinde- lings op weg naar een ongekende crisis, economisch en dus ook sociaal en dus ook politiek? Jay en Stewart: „Wij zeggen niet dat dit gaat gebeuren: wij kunnen de toe komst niet voorspellen. De data zullen anders zijn; de plaatsen zullen anders zijn; de gebeurtenissen zelf zullen, na tuurlijk, anders zijn". „Wat wij willen zeggen, is dat iets der gelijks te gebeuren staat, tenzij de wes terse democratieën met meer succes dan tot nu toe hun fundamentele economi sche problemen weten te klaren". Terug naar de échte werkelijkheid van 1987. De waarde van de meeste aan de beurzen genoteerde ondernemingen is binnen een maand met zo'n dertig pro cent afgenomen. Dat betekent dat beleg gers de komende jaren niet meer de win sten verwachten die er tot voor kort in leken te zitten. Er komt, als we op de beleggers moe ten afgaan, dus zwaar weer aan voor de economie. In elk geval een recessie, een neergang van de economische groei, en misschien wel een heuse depressie, een periode van afnemende welvaart. Hebben zij geüjk? Nee, zegt bijvoor beeld directeur De Ridder van het Cen traal Planbureau. Iemand die beroeps halve in rekenmodellen gelooft. De beurs weet er niets van, vindt hij. Maar een deskundige van één van de grootste be leggers in de wereld, dr. J.J. van Duin van de Rotterdamse Robeco Groep, meent dat de beurs door de jaren heen met zijn natte vinger heel wat trefzeker der is dan het sjieke Planbureau. Los van dit debat houden de meeste economische voorspellers nu toch wel re kening met een afnemende groei van de wereldeconomie. De investeringen ne men af, de werkloosheid stijgt. De nei ging om de eigen industrie te bescher men door importen te verbieden of door middel van forse invoertarieven te hinde ren, neemt hand over hand toe. Dat on dermijnt de wereldhandel. Dat laatste gebeurt soms recht voor z'n raap, zoals tussen de Verenigde Sta ten en Brazilië. Op 20 november kon digde het Witte Huis aan de invoerrech ten op 66 Braziliaanse produkten te zul len verdubbelen als vergelding voor po gingen van dat land om buitenlandse computerprogramma's buiten de deur te houden. Brazilië wil graag de eigen com puterindustrie een kans geven en als ge volg daarvan kunnen Braziliaanse schoenfabrikanten nu hun produkten niet meer kwijt op de rijkste en grootste markt van het continent. Meestal gaat dit protectionisme gehuld in een brij van maatregelen waartegen ook de taaiste exporterende onderne mers het op de lange duur afleggen. Bij voorbeeld in de vorm van produkteisen waaraan in de praktijk niet valt te vol doen. Japan is daarin ongeslagen kam pioen. Vraag het de Nederlandse bollen- telers maar. Een andere bedekte, maar zeker zo doeltreffende, methode om de eigen on dernemers een streepje vóór te geven, is het naar beneden brengen van de waarde van de nationale munt. 'Dit is de manier waarop wij de Japanners te pakken ne men', gromde een Amerikaanse valuta handelaar een paar weken geleden toen de dollar wegsmolt voor de rijzende ster van de Japanse yen. Hij dacht er even niet aan dat zijn dure buitenlandse auto met Japans geld was gefinancierd. JSr is dat oude Russische i< tereld gered wordt door scl Ut geloof er heilig in" Joseph Brodai Jets dergelijks staat te gebeuren, tenzij de westerse democratieën met meer succes dan tot nu toe hun fundamentele economische problemen weten te klaren" - F De ramproute naar 2000 Er komt, als we op de beleggers moeten afgaan, dus zwaar weer aan voor de economie. In elk geval een recessie, een neergang van de economische groei, en misschien wel een heuse depressie, een periode van afnemende welvaart. - FOTO AP Alle geleerden zijn het er over eens dat het op een dergelijke manier afsnijden van importen levensgevaarlijk is voor de economische samenhang in de wereld. Een groot deel van de naoorlogse wel vaart tenslotte is voortgekomen uit de enorme groei van de wereldhandel. Als die geen vrij baan krijgt, vallen interna tionale afzetmarkten weg, krijgen schul denlanden geen kans meer om het geld te verdienen waarmee ze de rente en af lossing moeten betalen en verzwakt de concurrentie. Een bedrijfsleven achter veilige tariefmuren wordt te veel ver wend, berekent te hoge prijzen en raakt weldra achterop. Jay en Stewart zien dit terugtrekken op zichzelf niettemin alleen maar van kwaad tot erger gaan. Zij beschrijven de vruchteloze strijd van de opvolger van president Reagan om uitgaven en in komsten van de federale regering in evenwicht te brengen. „Het enige be langrijke succes dat de president behaal de, was de vermindering van het aantal buitenlandse militaire bases en het aan tal in het buitenland gestationneerde mi litairen. De chronische Japanse over schotten op hun betalingsbalans, en wat door de media in de VS werd afgeschil derd als een opkomend getij van neutra lisme in Europa, had de afkeer van het Amerikaanse pubüek voor het betalen van grote bedragen voor de bescherming van landen, die blijkbaar niet bereid wa ren zelf voldoende voor hun bescher ming te betalen, sterk aangewakkerd Ook elders in de wereld zullen de lei ders van de democratische economieën er in de late jaren tachtig nog steeds niet in slagen het spook van de inflatie onder de kurk te houden en tegelijk de massale werkloosheid terug te dringen. De so ciale onrust die daarop volgen zal,vormt een vruchtbare voedingsbodem voor eer bedenkelijke stroming die in de jaren ne gentig het aanzien van Europa en de we reld drastisch zal veranderen. De leider van deze 'Europa Eerst Be weging' (naar het voorbeeld van de al ja ren bestaande 'America First Move- ment') is Olaf D. le Rith. Een man met grote Europese ideeën en een hartgron dige afkeer van Amerika, waar hij een jaartje studeerde. „Toen hij in Parijs was teruggekeerd, kreeg hij een baan als as sistent van de catering manager van een hotelketen, maar raakte die kwijt toen de hotels werden overgenomen door de Sa- oediërs". „Een tijdje schraapte hij zijn levenson derhoud bij elkaar als taxichauffeur, maar kon niet concurreren met de Alge rijnen, die bereid waren erg lange uren te maken voor weinig geld, en was na ver loop van korte tijd weer zonder werk". Het is duidelijk dat Jay en Stewart deze figuur (jammergenoeg iets te dik aangezet) hebben geboetseerd naar het evenbeeld van een gemankeerde Oosten rijkse kunstschilder die in de jaren dertig in Duitsland een rampzalige poütieke carriere maakte. Op de puinhopen die de 'oude partijen' door hun besluiteloosheid veroorzaak ten, bouwde Le Rith zijn Europese rijk. In de zomer van 1994 won zijn partij de verkiezingen voor het Europese parle ment. Tijdens een wereldwijd door de tv uitgezonden manifestatie in Venetië, compleet met vuurwerk en een preek van de Paus zelf, maakte Le Rith iets van zijn bedoelingen duidelijk. „We hebben geen overwinning die we kunnen vieren. Nog niet. We hebben de toegangskaart gekregen voor de werkeüjke wedstrijd Een jaar later had zijn partij vanaf dit Europese platform de macht overgeno men in de ontredderde hoofdsteden van Europa. Olaf D. le Rith gebruikte die macht om het programma uit te voeren dat hij tien jaar eerder had neergelegd in zijn boek 'Europa Eerst'. „Als je Europa eerst wilde stellen, be tekende dat vooral dat je voor werk zorgde voor alle Europeanen die konden werken. Dit kon niet worden gedaan zo lang Europeanen de vrijheid hadden hun geld uit te geven aan buiten-Europese goederen of hun geld te investeren in fa brieken of kantoren die banen creëerden overzee in plaats van in Europa. Een es sentiële stap in de richting van het berei ken van dit doel was beperkingen in te stellen voor het kopen van vreemde va luta voor de inwoners van Europa, zowel voor bedrijven als individuele personen". Reislustige Europeanen mochten een be perkt reisbedrag meenemen en werden later zelfs verplicht uitreisvisa aan te vra gen. Tegelijk werd een veelomvattend programma van importbeperkingen van kracht. 'Sommige beperkingen namen de vorm aan van eren heffing, oplopend tot 200 procent, op import van kapitaal- en consumptiegoederen; andere kwamen in de vorm van quota's, aanvankelijk ge steld op 80 procent van het niveau van de import van 1994, maar zouden snel tot nul worden teruggebracht in de ko mende drie jaar, terwijl Europa zich ont wikkelde tot een volkomen onafhanke lijkheid van buitenlandse gefabriceerde goederen. Op militair gebied had Le Rith de Europese banden met de Verenigde Sta ten in het Navo-bondgenootschap al doorgesneden. Hij bouwde een Europese defensiemacht op met een sterke op in terne orde en veiligheid gerichte aftak king. De werklozen werden tewerkgesteld in een Europees Pionierskorps, desnoods met harde hand omgeschoold of, als het om buitenlanders ging, over de Europese grenzen gezet. In Amerika, waar de steeds kleiner wordende bovenlaag zijn bevoorrechte posities halsstarrig verdedigde, brandden in die jaren tot wanhoop gedreven ar moedzaaiers tal van binnensteden uit. De Verenigde Staten kregen te maken met een zwarte geurrilla-oorlog. „Het land had in zijn obsessie met materiële consumptie, met winst op korte termijn, met snel rijk willen worden, wind ge zaaid. Nu oogstte het een storm". „Aan het begin van het jaar 2000, drie jaar nadat de Amerikaanse president zijn tweede ambtstermijn had'aanvaard, was de toestand van de wereld nog slechter". „In de Verenigde Staten werden prak tisch geen nieuwe investeringen gaadn. Officieel was het werkloosheidscijfer la ger dan 20 procent, maar in werkelijk heid lag het veel hoger. Van tijd tot tijd werden in en rond de grote steden grootschalige veldslagen geleverd tussen zwaar gewapende guerilla's en federale troepen.(...) Het leven in een groot deel van Amerika in het jaar 2000 was zoals a» onze rtv-redactie at is een record in de va- rlandse -tv-historie. En it wordt nog mooier. Ver twee weken, op zon- ig 20 december, bereikt immer 100 de huiska- ers. De VARA is zo inge- imen met het succes van 'ns AAA' dat alvast est is gevierd nadat de inderdste aflevering op band was gezet. Sen Dobbelsteen, de werkster 'Zeg 'ns AAA', mag 100 jaar id worden als het aan VARA- orzitter Marcel van Dam ligt. 5 comedyserie rond het dok- rsgezin Van der Ploeg, waar- ee de VARA wekelijks mil- enen televisiekijkers trekt, is ider zijn leiding nog een lang ven beschoren. schrijvers Alexander Pola Chiem van Houweninge, re- sseur Nico Knapper, produ- nte Hanneke Koek en de be- ngrijkste acteurs, onder wie trry 'Mien Dobbelsteen' Tef- n, Manfred de Graaf, Sjoukje xymaayer en Hans Cornelis- n, werden op het feestje dan k uitbundig door de VARA- nrzitter geprezen. Van Dam icmde 'Zeg 'ns AAA' zelfs het tadepaardje van de VARA. Niets is zo moeilijk als een xie comedy maken voor tele- :ie", aldus Van Dam. „Het is vele malen geprobeerd en t al vele malen mislukt. Het nderd afleveringen achter- i goed houden, zoals bij 'Zeg AAA', is zelfs in de hele we- nog maar weinig ver- >nd". En op zijn minst even langrijk: „Mede dank zij re- iseur Nico Knapper is de se- voor de VARA ook betaal- ar". Per aflevering kost 'Zeg AAA' ongeveer 70.000 gul een betrekkelijk laag be- 'Zeg in di<| Dam. die va borg trouw; over h het was geweest in Libanon in het mid- j,g voor eigen dramaproduk- /J irnvh ort t-an 'Vfl rtf *-» ,,,/J A mAnkl den van de jaren '80, of in Zuid-Amerika in de laatste jaren voor 1990". „In Europa waren de twee grote gesels van een vroeger tijdperk (door de bevol king fluisterend aangeduid als VLR, of I 'Voor Le Rith') uitgebannen. Er was, volgens de officiële cijfers, geen werk loosheid en geen inflatie. Maar er was dan wel geen werkloosheid, het gebrek aan produktiviteit was ongehoord we gens de verbijsterende inefficiëntie waar mee de veel te sterk gecentraliseerde en I aan regels en voorschriften gebonden economie nu draaide. En er was dan wel geen inflatie, maar dat kwam omdat de produkten uit de officiële prijsindex zwaar werden gesubsidieerd maar dik wijls niet of nauweüjks te krijgen waren; de onderdrukte inflatoire krachten die in I de economie aan het werk waren, waren immens groot" Nogmaals: hoe veel werkelijkheidszin I schuilt in al deze zwartgallijheid? Wat na de verschijning van dit boek is voor gevallen, heeft alleen maar duidelijker gemaakt hoe dun het ijs vai onze wel vaart is. Het enige positieve gevolg daar-1 van is, dat alle seinen nu op rood staan. De autoriteiten in de wereH doen ook I wat van hen in deze omstmdigheden mocht worden verwacht. Het verdampen van honderden miljarden gullens op de effectenbeurzen wordt oidervangen door het in de economie ponnen van ex tra geld. De Verenigde Staten nemai zich voor I het funeste tekort op de bigroting nul daadkrachtig aan te pakken. De inmid- dels pijnlijk lage dollarkoers moet op I termijn voor herstel van evenvicht op de I betalingsbalans zorgen. De serke Euro-I pese economieën lijken nu schoorvoe-1 tend toe te willen geven aan ie druk om I stimulerende maatregelen (reite- en be-1 lastingverlaging) te nemen. Of dat alles voldoende is? 3en beurs-1 handelaar in Londen dacht erdeze week, I na het bekend worden van le Ameri-1 kaanse begrotingsoperatie, her zijne van: I 'Ze hebben de dekstoelen op de Titanic verschoven'. Peter Jay en Michael Stewart - Wceldcrisis °P 1 komst Ineenstorting van de wereldconomie t: E einde van de democratie. Uitgeverij Zener en ning, Ede. s van de Nederlandse omroe- loftuitingen van Van Dam framen niet als een donder- bij heldere hemel. Sinds Boor Tom Smeets Dolf Brouwers is zelf nog het meest verrast over zijn f nieuwe carrière, die zich [via de telefoon gaat afspe- jlen. Hij is een van de ar- [tiesten die vanaf 1 januari jvia een 06-nummer te be luisteren zal zijn. Iet gaat niet om de erotische verhaaltjes waar het 06-feno- teen van de PTT z'n roem te danken heeft, al zou lat gezien z'n VPRO-verle- ien overigens niet eens zo on waarschijnlijk zijn geweest, lee, Dolfs telefooncarrière is gebaseerd op een glansrol die vj in een later stadium heeft vervuld, die van parlemen- r medewerker van de VA- x-radio. hs parlementair-redacteur elt Dolf allerlei politieke ppmensen op en dat dan op van hem welbekende ma ner. „ik hoop dat het leuk vordt^ voor de mensen die i", voegt hij er zelf aan n ^?r hag zullen zes verschil lende verhalen te beluisteren in, die elk tussen de drie en zes minuten durea „Ik rd dat niet zo lang", zegt °f' hie gewend is met z'n .bekende breedsprakerig- heel wat meer spreektijk ^beschikking te hebben. Hij eert inmiddels al zo'n dertig "andjes ingesprokea Hfj bedenkt het niet alle maal zelf. „Hans Knoop heeft mee te maken. DE Hans topp, inderdaad, de be- he journalist. Hij brengt de i ze i gaa he vo SC hab Dolj van er Dolf blad por Z'n de i aan shoxfl z'n I VAM Feli delij parll op „Da| SC een 'Pat dig hij gen „Ik zoul maal mee f ze hun nieui

de Stem | 1987 | | pagina 28