DE STEM D 'DE ROL VAN DE AMERIKANEN IS ZÓ SMERIG' D BUURLAND SLUIT DE GRENS ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 TERDAGI IER 19871 Bedreigd ■l^^egin vorig jaar vluchtte de Haï tiaanse dictator Jean-Claude Duvalier hals-over-kop met vrouw, kinderen en bedienden naar Frankrijk. Net als zijn Filipijnse collega Marcos nam hij karrevrach- ten aan bezittingen mee. En ook 'Baby-Doe', zoals zijn koosnaam luidde, liet een land achter zich dat gebukt ging onder de chaos die overmijdelijk de overgang naar de democratie begeleidt. Wat gebeurt er op dit moment op Duivelseiland, ook een stukje van de 'ach tertuin van de Verenigde Staten'? Nachtmerrie Zuivering Advertenties Legertje Ongerust Aanslagen Inval I grote warenhuizen, hoe- it hoog tijd wordt om e doen. De meesten mij- lega's wandelen namelijk n wolken van ragfijn De ouderen, in wie de ke stormen zijn be dragen een geursleepje erschraalde Pommerol, «grond onder herfstbla- of van hexachlorofene eid. Ik ga een lekker zoeken. Gisteren heb ik knieholten, kruin en n bespoten met een pro- at voor suède schoenen te zijn ontwikkeld, ter ming van sneeuwkrin- had iets van een nijdige Pletir van de Berg, een ontwikkelingswerker uit navesbln die In de Clté Solell toiletten bouwt. „Sinds de elfde november hebben we taal noch teken van hem gehood. Ik vrees het ergste". Het echtpaar Go heeft de vorige week de IKON- documentaire over Haïti op video band opgenomen. We kijken er nog eens naar. De pa ter Salesiaan Lau rent Bohnen is vele malen be dreigd. Zijn mede broeder Wim Bo xenbelt vertelt hoe e regering van de Dominicaanse Republiek heeft be sloten na het geweld van afgelopen zondag de grens met Haïti te slui ten. De militaire bewaking aan de grens is opgevoerd. De Domini caanse Republiek en Haïti delen sa men het eiland Hispaniola. De Dominicaanse minister van buiten landse zaken, Donald Reid Cabral, ver klaarde dat alle Dominicaanse journalis ten zijn teruggeroepen en dat alles klaar is om ook andere Dominicanen die in Haïti verblijven onmiddellijk te repatrië ren. Bij het geweld van zondag, toen de algemene verkiezingen in Haïti werden opgeschort en de overgangsregering de kiesraad ontbond, kwam een cameraman van de Dominicaanse televisie om. De minister verzekerde overigens dat de di plomatieke betrekkingen met Haïti „nor maal" zijn. Boze Dominicanen lijken de moord te willen wreken op Haïtiaanse immigran ten. Velen twijfelen er niet aan dat het geen toeval is dat juist een Domini caanse journalist de dood vond in Haïti, waar Dominicanen niet bepaald geliefd zijn. Een fotograaf van het avondblad 'El Nacional' die de vermoorde camera man vergezelde, vertelde vandaag tegen IPS hoe Amerikaanse verslaggevers na dat zij hun perskaart aan de paramili taire 'tonton macoutes' hadden laten zien, met rust werden gelaten. Ook an derejournalisten die na de schietpartij in auto's uit de voeten probeerden te ko men, werden niet lastiggevallen, terwijl de Dominicaanse fotograaf beschoten werd toen hij in zijn jeep wilde klimmen. Volgens de Haïtiaanse ambassadeur in Santo Domingo, Gerard Constant, zijn verschillende van zijn landgenoten die in de Dominicaanse Republiek wonen, be dreigd. De 35-jarige Haïtiaanse zaken man Joseph Louis Pierre vertelde dat hij gisteravond toen hij met vijf landgenoten op straat liep in een hoofdstedelijke wijk die ook wel 'Klein Haïti' wordt ge noemd, werd aangevallen door een groep jongeren. Hij en andere Haïtianen vertellen dat bij de grenspost Jiumani ten zuidwesten van Santo Domingo een andere groep Haïtianen gisteren in elkaar werd gesla gen en beroofd door onbekenden terwijl Dominicaanse militairen toekeken. De Dominicaanse autoriteiten zeggen dat zij geen enkele aangifte heeft ontvangen en dus ook niets kunnen ondernemen. De Dominicaanse vakbond van jour nalisten en het College van Journalisten hielden vanochtend, tegelijkertijd met de begrafenis van de cameraman, een pro testmars naar de Haïtiaanse ambassade. Aan de demonstratie deden vele niet- journalisten mee. De spanning tussen beide landen hep vorige week al op. Toen nam het Domi nicaanse Huis van Afgevaardigden een resolutie aan waarin de regering van het buurland werd opgeroepen een einde te maken aan het politiek geweld. De Haï tiaanse ambassadeur, voormalig chef van de generale staf van het leger van ex-dic tator Duvalier, had de resolutie een „on aanvaardbare, vijandige en ongelegen in menging" genoemd en officieel geprotes teerd. (IPS) Aanvankelijk stuitte dat esproken onwil van de mdgenoten. In septem- dnadze andermaal naar werd voortgang geboekt ek leek binnen handbe- reisde Shultz opnieuw ij kreeg daar, tegen alle n, nul op het request, /eek later kwam de grote rbatsjov het weten dat ontmoeten en een INF- kenen. lar met enige gretigheid verbijstering en woede /atieve achterban die nu le ratificatie van het ak- Congres te bemoeilijken, laanse Senaat is een twee- |:rheid voor de ratificatie I heeft al laten weten dat 'puur' akkoord wil dat angres is geamendeerd en l:rteerbaar blijft voor de rvatieven nog het meeste het INF-akkoord in feite I station is. Het wordt aan de Reagan-Gorbatsjov- :kend en is dus niet meer a nader overleg. i de geschiedenis wil dat zowel voor een INF-ak- Start slechts steun krijgt i politiek Amerika dat hij vuur en te zwaard heeft zijn zijn vrienden gewor- ogen van de steeds luid- rdende conservatieven Wilson Reagan de vol- gang naar Canossa. Hoe nan die aan het begin van :hap niets van ontwape- n, is hard op weg juist op ade resultaten te boeken, is in dat opzicht zelfs raadsel dan Michail Gor- n opmerkelijke - foto ap del Door Peter Schouten De Haïtiaanse machthebbers hebben het eiland afgegrendeld. Het zit potdicht. Nieuws over de chaotische situatie van de laatste dagen komt mondjesmaat naar buiten. Familieleden en vrienden verke ren al weken in een wurgende onzeker heid omtrent het leven en zieleheil van op Haïti woonachtige en werkzame Europeanen. De Amerikanen hebben hun militaire en hun economische, niet humanitaire hulp aan de interim-regering van gene raal Henry Namphy met onmiddellijke ingang opgeschort en alle militaire advi seurs gerepatrieerd. „Namphy en zijn trawanten, die het schrikbewind in het voorjaar van '86 ge woon hebben overgenomen van 'Baby- Doe' Jean-Claude Duvalier, doen er alles aan om de werkelijke toedracht voor de buitenwereld verborgen te houden", zegt mevrouw Minie Go uit Woensdrecht. „Ze controleren, voor zo ver dat in hun vermogen ligt, de activiteiten van bin nen- en buitenlandse pers. Daarom ver breiden de westerse media onvolledige en verwarrende berichten over de rellen in Port-au-Prince. En zo ontstaan over de toestand op Haïti de waanzinnigste misverstanden". Mevrouw Go kan het weten. Haar zoon Leonce is op het eiland geboren. En zo maakte ze ook kennis met de bizarre el lende, waarin de Haïtiaanse eilandbevol king eigenlijk al sinds mensenheugenis gedompeld is. Zij en haar man zijn even min de nachtmerrie vergeten, die ze vo rig jaar op bet eiland kort voor de vlucht van Duvalier hebben beleefd. „We moes ten door de opstand ons verblijf daar vroegtijdig afbreken. Ik zie nog de ro kende puiriiopen in de verte boven de stad hangen. Overal brandde het. Ver schrikkelijk". In het vliegtuig naar Miami, via een omweg naar huis, zat ze naast een Liba nees. „Die inan had kennelijk de bui zien hangen. Geen probleem. In Miami had hij ook noj een optrekje. En als daar de nood ooit nog eens aan de man mocht komen, dan had hij ook nog een buiten huisje in Texas. Aanvankelijk hebben we nog heel vriendelijk met dat sujet zitten babbelen. Totdat ik in de gaten kreeg, dat hij grootgrondbezitter was op 'Dui velseiland', zoals de paters Haïti altijd noemen. Libanezen, Mulatten en Duit sers, foute Duitsers dus die er in '45 heen gevlucht zijn, hebben de touwtjes in han den. Zij onderdrukken eendrachtig de zwarte Creoolse bevolking. Zo ging het onder Duvalier, nu gaat het niet anders. Die rijke Libanees, die met ons in het vliegtuig wegvluchtte, zal intussen wel weer terug zijn. Want onder generaal Namphy kan dat tuig daar weer gewoon zijn gang gaan". De Woensdrechtse gelooft er namelijk geen snars van, dat op Haïti vorig jaar na het vertrek van Baby-Doe een echte zuivering heeft plaats gevonden. „Weet je dat van het kabinet uit de Duvalier- dictatuur maar liefst veertien ministers opnieuw in de interim-regering van Namphy zijn opgenomen? Weet je dat Régala, de gehate commandant van de Tonton Macoutes, daar óók gewoon bij is? Dat noemen ze 'zuiveren'. Helemaal in het begin zag je af en toe nog wel eens beelden van Haïtianen, die hun woede koelden op leden van de Tonton Macou tes. Er schijnen er ook nog wel enkele ge lyncht of opgehangen te zijn. Maar lang heeft dat niet geduurd. Namphy heeft de hele bende vrij snel in zijn leger inge lijfd". Uitgebreid maakte het echtpaar Go vorig jaar op het zonnige eiland kennis met de feodale omstandigheden, waarin vijfennegentig procent van de Haïtiaanse bevolking verkeert. „Als je ziet wat dóór gebeurt, als je met eigen ogen hebt aan schouwd hoe gróót het verschil tussen rijk en arm is, als je in krottenwijken als Citè Soleil bent geweest en de erbarme lijke hygiënische toestanden hebt gezien, dan geloof je nauweüjks nog dat je in de twintigste eeuw leeft. Zoveel onrecht, je komt kotsend het eiland af'. Ze vertelt over de verschillende vor men, die de onderdrukking aanneemt. „Een van onze gastheren in Port-au- Prince nam ons mee naar het graf van zijn anderhalf jaar daarvoor gestorven dochter. Hij had drie jaar grafrechten vooruitbetaald. Vijftienhonderd dollar. En neem maar van mij aan, dat we het dan voor Haïtiaanse begrippen over een vermogen hebben. Op het kerkhof aan gekomen ontdekte de man, dat het graf was leegge roofd. De doods- gravers daar schij nen er een han deltje van te ma ken om schedels te verkopen aan voodoo-priesters. Een zwaar bloedende man wordt afgevoerd, nadat hl] In een stembureau In Port-au-Prince door schutters onder vuur was genomen. Het brute geweld leidde uiteindelijk tot afgelasting van die verkiezingen. - foto epa Terreur op Duivelseiland Mlnle Go: „Als Je ziet wat dóór gebeurt, als Je met eigen ogen hebt aanschouwd hoe groot het verschil tussen rijk en arm Is, dan geloof Je nauwelijks nog dat Je In de twintigste eeuw leeft. Zoveel onrecht, Je komt kotsend het eiland af. - foto de stem/ben stëffen hij na een nachtelijke inval van de Ton ton Macoutes badend in een plas bloed een half uur lang op hulp heeft liggen wachten. Het 'langste half uur uit zijn le ven', zoals hij zelf zegt. De militante pater Bertrand Aristide, vanuit de bevrijdingstheologie aan het werk in zijn parochie in de slums van La Saline, wijst in de IKON-documentaire de Amerikanen als de grootste schuldi gen aan. „Zij verdienen over onze rug per jaar op elke geïnvesteerde dollar vier dollar terug. Daartegen is alleen een ra- dikale politiek opgewassen", zegt de Creoolse priester grimmig. Minie Go is het met hem eens. „De rol van de Amerikanen is zó smerig. Overal op het welvarende deel van het eiland is hun invloed voelbaar. Geruchten willen, dat de Amerikanen op het eiland al lang een marinebasis hebben. Ik heb ook ge hoord, dat de Tonton Macoutes (de le den van het voormalige privéleger van de Duvalier-dynastie) anderhalf jaar gele den door Namphy en vooral Régala zijn ingelijfd in het organieke leger. Ze zijn sindsdien alleen nog maar beter en zwaarder bewapend en ze zijn door Amerikaanse instructeurs getraind. Als je nu dus leest over ranselbendes die de straten onveilig maken, dan moet je niet denken dat het hier om ongeorgani seerde terreur gaat. Integendeel". De Amerikaanse 'way-of-life' grijpt diep in. En dat niet alleen omdat onderne mers uit de Verenigde Staten het meer derheidsbelang hebben in vrijwel elke Haïtiaanse onderneming van formaat. Mevrouw Go laat recente exemplaren zien van de kranten Haïti Observateur en de Haïti Progrès. Daarin onder meer een grote advertentie van Pan Am: „Port-au-Prince devient Port-au-Pan Am". Of een advocatenbureau op Broadway in New York, dat slachtoffers van molest en terreur in een advertentie aanbiedt om ze in een proces te verdedi gen. „Wij spreken Engels, Frans en Creools. hoeft pas te betalen nadat u het proces gewonnen hebt", adverteert het advocatenkantoor. Nu cure, no pay. De Americano's blijven ook in tijden van ramspoed marktgericht denken. Het toerisme, jarenlang min of meer gemonopoliseerd door de Amerikaanse reismarkt, is nu tot het nulpunt gedaald. Maar de familie Go zag vorig jaar nog volop toeristen uit de Verenigde Staten. „Afschuwelijk volk", zegt ze. „En dat terwijl ik toch eigenlijk nooit zo'n hekel aan ze heb gehad. Ik herinner me nog een Amerikaans gezin, dat er een ge woonte van maakte om in het hotel 's morgens buiten op het terras te gaan zit ten ontbijten. En elke morgen hing er een Creools jongetje aan de balustrade te bedelen. Geen kruimeltje kon eraf. Ze zégen het joch niet eens. Maar wél elke morgen opnieuw weer daar copieus gaan zitten ontbijten". De Woensdrechtse ergert zich vooral ook aan de misverstanden die de laatste dagen zijn ontstaan als gevolg van pers berichten, die spreken over 'het voorma lige privé-legertje van Duvalier'. „Weet je hoe groot dat 'legertje' precies is? Dat is maar liefst 250.000 man! Goed ge traind en streng gedisciplineerd, vooral sedert de Tonton Macoutes zijn ingelijfd in het feitelijke leger. En de pers maar suggereren, dat het om kleine muitende bendes gaat". Volgens mevrouw Go is de zucht naar een echte democratie in Haïti groot. En er is volgens haar geen sprake van, zoals de Amerikanen willen doen geloven, dat het armste land van het westelijk half rond geïnteresseerd zou zijn in het com munisme. „Absoluut niet. De mensen willen alleen maar een democratische sa menleving. Ze willen weer vrijuit kunnen spreken na tientallen jaren van dictatuur en onderdrukking". Het echtpaar Go is de laatste dagen vre selijk ongerust over het uitblijven van le venstekenen van Pieter van de Berg, een ontwikkelingswerker uit Ravestein die in de Cité Soleil toiletten bouwt. „Sinds de elfde november hebben we taal noch te ken van hem gehoord. Het regiem van Namphy heeft alle telefonische en tele grafische contacten met de buitenwereld afgesneden. Ik vrees het ergste". Enkele weken geleden stuurde Pieter van de Berg, met wie De Stem op 3 juli j.l. nog een paginagroot interview publi ceerde, zijn laatste brief vanuit Haïti naar het thuisfront: „De repressie van de militaire junta doet niet onder voor die van het Duvalier-tijdperk. Belangrijk verschil is dat nu niet alleen de Haïtia nen het slachtoffer zijn, maar ook de voor de allerarmsten werkende buiten landse organisaties. Hun medewerkers worden beticht van 'communistische praktijken'. Vooral de leden van reli gieuze congregaties als de paters Salesia- nen hebben het te verduren". Van de Berg vertelt in zijn laatste brief ook dat inmiddels diverse aanslagen zijn gepleegd op pater Bertrand Aristide. En dat bij de massamoord bij Jean-Rabel in het noord-westen van het eiland in juli maar liefst 325 kleine landloze boeren het leven lieten. De Haïti Progrès ver baast er zich op 5 augustus over dat The New York Times en de BBC melding maakten van honderden doden in Jean- Rabel, terwijl het officiële dodencijfer van de regering slechts tien bedraagt. De enige echte betrouwbare informant van de onderdrukte Haïtiaanse bevol king was Radio Soleil, een Creoolse zen der met een hoge luisterdichtheid. Dat moeten de ranselbendes van de Tonton Macoutes ook in de gaten hebben gekre gen. Radio Soleil is platgebrand. In juli voorspelde Van de Berg in onze krant nog, dat de verkiezingen van no vember waarschijnlijk niet zouden door gaan, dat ze naar zijn mening zeker tot in '88 zouden worden uitgesteld. Na de laatste dagen is het best mogelijk, dat Van de Berg nóg sceptischer is gewor den. We .weten het voorlopig niet. We weten niet eens of zijn stem gesmoord is. Het fijne weet ik daar niet van, maar de voodoo- terreur speelt bij de onderdrukking van de bijgelovige bevolking een niet te onderschatten rol".

de Stem | 1987 | | pagina 27