DESTEM PRESIDENT WILDE EERST NIETS WETEN VAN ONTWAPENING ZATERDAGO 5 DECEMBER 198714— W olgende week tekent de Ameri kaanse president Ronald Reagan in Washington een ontwapeningsakkoord met de Sovjetunie. Op grond van dat akkoord zullen voor het eerste in de geschie denis van de nucleaire wapenwedloop honderden kernraketten worden verwijderd en vernietigd. Moge lijk zullen Ronald Reagan en Michail Gorbatsjov, die elkaar voor een derde topgesprek ontmoeten, zelfs de basis leggen voor een verdere vermindering van de kernarsenalen. Gorbatsjov heeft al gesuggereerd nog enkele dagen langer in Washington te willen blijven als dat kan leiden tot principe-afspraken over een moge lijke halvering van de strategische kernwapens. Ombuigen 320 Miljard tiaanse dictator Jea met vrouw, kinderen als zijn Filipijnse col ten aan bezittingen n koosnaam luidde, lie ging onder de chac naar de democratie moment op Duivelsei tertuin van de Vereni< Nachtmerrie o S. Kapoentje Propaganda Reykjavik Woede w K, E~ ■Nk 1 D" i1 lm.. van de grote warenhuizen, hoe wel het hoog tijd wordt om zulks te doen. De meesten mij ner collega's wandelen namelijk rond in wolken van ragfijn odeur. De ouderen, in wie de innerlijke stormen zijn be daard, dragen een geursleepje van verschraalde Pommerol, van bosgrond onder herfstbla deren of van hexachlorofene heiligheid. Ik ga een lekker geurtje zoeken. Gisteren heb ik oksels, knieholten, kruin en sternum bespoten met een pro- dukt dat voor suède schoenen bleek te zijn ontwikkeld, ter voorkoming van sneeuwkrin- gen. Ik had iets van een nijdige rioolrat. Plettr van de Berg, een Ravesbln die In de Clté Solell elfde lovember hebben we t gehood. Ik vrees het ergste". V DoorJo Wijnen Als Ronald Reagan zijn handtekening zet onder het INF-akkoord - dat voor ziet in de vernieting van alle te land ge plaatste nucleaire korte- en middellange afstandsraketten - zullen juist zijn con servatieve medestanders zich knarsetan dend van woede afwenden. Ze zullen een massief verzet tegen het akkoord aankondigen. Want Reagans geestverwanten, die het anti-commu- nisme tot het hoofdpunt van hun opvat tingen over het buitenlands beleid van de VS hebben gemaakt en die in de Sov jetunie een regelrechte bedreiging van de vrede zien, voelen zich bekocht en verra den door een man die ze altijd als de grootste pleitbezorger van hun opvattin gen hebben beschouwd. Ze voelen zich in de steek gelaten door een president die de Sovjetunie her haalde malen als 'het rijk van het kwaad' heeft gekarakteriseerd. Tekent Reagan het INF-verdrag om aldus zijn door het Iran-Contra-schan- daal geruïneerde presidentschap te red den? Maakt hij de spreekwoordelijke gang naar Canossa om zijn nederlaag te erkennen, omdat, na allerlei politieke te genslagen en het verhes van populariteit, zijn presidentschap wankelt? Is hem een plaats in de geschiedenisboeken als de grote vredesstichter meer waard dan de pricipes waarvoor hij altijd met een op merkelijke koppigheid heeft gevochten? Ronald Reagan behoorde voor 1980 tot het groeiend aantal Amerikanen dat ervan overtuigd was dat de VS de wa penwedloop met de Sovjetunie hadden verloren. Dat verhes werd nog eens on derstreept door het Salt-II-akkoord dat president Carter en partijleider Brezjnev in juni 1979 sloten. Dat akkoord voorzag in een begrenzing van het aantal strategi sche kernwapens. De op dat moment sterk in opmars zijnde Amerikaanse neo- conservatieven schreeuwden van de da ken dat Salt-II in feite een capitulatie van de VS was, een erkenning dat Ame rika door de Sovjetunie naar het tweede plan was verdrongen. Ronald Reagan maakte zijn kritiek op het akkoord tot inzet van de presidentsverkiezingen van 1980. Na zijn ambstaanvaarding het Reagan weten dat Amerika zijn militaire achter stand op de Sovjetunie moest ombuigen in een voorsprong. Het moest vanuit een positie van kracht met de tegenstander kunnen onderhandelen. Aldus werd be gonnen aan de grootste defensieopbouw die de VS ooit in vredesstijd hebben ge zien. Al in oktober 1981 kondigde Rea gan een gigantische uitbreiding van Amerika's kernarsenalen aan. Er moes ten 100 MX-raketten meer komen die te- samen 1000 kernkoppen konden vervoe ren. Er moesten 100 zeer geavanceerde B-l-bommenwerpers worden gebouwd. De zogenaamde Stealth-bommenwerper - een zeer snel vliegtuig dat vrijwel geen geluid maakt en ongezien bhjft voor ra dar - moest snel worden ontwikkeld (of ficieel bestaat de Steatlth nog steeds niet, maar het met grote geheimhouding om geven toestel is in feite al operationeel). Er moesten betere D-5-raketten voor de Trident-onderzeeërs worden ge bouwd. Dan moesten 3000 kruisvluch- traketten worden ontwikkeld waarmee de B-52-bommenwerpers, de nieuwe B-l en een aantal onderzeeërs zouden wor den bewapend. En tenslotte moesten de nucleaire commandoposten worden uit gebreid en verbeterd. Dat programma is goeddeels verwezenlijkt. Verder kon digde Reagan een spectaculaire uitbrei ding van de Amerikaanse marine aan, die eveneens voor een goed deel is ver wezenlijkt. De Rapid Deployment For ce, een onder president Carter in het le ven geroepen speciale divisie die overal ter wereld met grote snelheid kan wor den ingezet, werd uitgebreid. En ten slotte werd de produktie van chemische wapens hervat. De Amerikaanse defensiebegroting, die op dat moment om en nabij de 160 mil jard dollar bedroeg, werd met maar hefst 85 procent verhoogd. Reagan kondigde aan dat in 1986 368 miljard voor defen sie zou worden uitgegeven. Dat bedrag is nooit gehaald, maar heeft de 320 miljard intussen wel bereikt. In 1983 hield Reagan zijn beroemde SDI-rede. Daarin kondigde hij de ont wikkeling van een nucleair afweersys teem in de ruimte aan, dat binnendrin gende vijandelijke raketten zou kunnen vernietigen en de VS immuun zou kun nen maken voor iedere kernaanval. Feit is dat Reagans SDI-droom - die door tal van geleerden als technisch en financieel volstrekt onhaalbaar wordt beschouwd - grote indruk maakte op de Sovjetunie, die dan ook niet naliet met grote vast houdendheid voor het stopzetten van het 'Star Wars' te pleiten. Intussen werd het plaatsen van nieuwe middellange afstands- en kruisraketten in Europa met voortvarendheid aange pakt om het hoofd te kunnen bieden aan de honderden SS-20-raketten die de Russen op hun beurt aan het plaatsen waren. Toen in 1983 de eerste middel lange afstandswapens in West-Duitsland en Engeland arriveerden, liepen de Rus sen boos weg van de onderhandelingsta fel in Genève. De verhoudingen tussen de supermogendheden leken slechter dan ooit. Het woord 'koude oorlog' werd an dermaal gemeengoed. Precies twee jaar later had Reagan in datzelfde Genève niettemin zijn eerste gesprek met Gorbatsjov. De nieuwe, re latief jonge Sovjet-leider pakte de zaken B Door Peter Schouten J De Haïtiaanse machthebbers het eiland afgegrendeld. Het zit p Nieuws over de chaotische situ; de laatste dagen komt mondjesm; buiten. Familieleden en vriende: ren al weken in een wurgende c heid omtrent het leven en ziele] op Haïti woonachtige en wc Europeanen. De Amerikanen hebben hun r en hun economische, niet hum hulp aan de interim-regering va raai Henry Namphy met onmic ingang opgeschort en alle militai seurs gerepatrieerd. „Namphy en zijn trawanten, schrikbewind in het vooijaar van woon hebben overgenomen van Doc' Jean-Claude Duvalier, doen aan om de werkelijke toedracht buitenwereld verborgen te houdei mevrouw Minie Go uit Woen; „Ze controleren, voor zo ver dat vermogen ligt, de activiteiten v nen- en buitenlandse pers. Daarc breiden de westerse media onv< en verwarrende berichten over d in Port-au-Prince. En zo ontstal de toestand op Haïti de waanzi misverstanden Mevrouw Go kan het weten. Ha; Leonce is op het eiland geboren, maakte ze ook kennis met de biz lende, waarin de Haïtiaanse eilani king eigenlijk al sinds mensenhi gedompeld is. Zij en haar man zij min de nachtmerrie vergeten, die rig jaar op het eiland kort voor de van Duvalier hebben beleefd. „Wc ten door de opstand ons verbli vroegtijdig afbreken. Ik zie nog kende puinhopen in de verte bo stad hangen. Overal brandde he schrikkelijk". In het vliegtuig naar Miami, omweg naar huis, zat ze naast eer nees. „Die man had kennelijk de b hangen. Geen probleem. In Miai hij ook nog een optrekje. En als nood ooit nog eens aan de man komen, dan had hij ook nog een 1 huisje in Texas. Aanvankelijk heb nog heel vriendelijk met dat sujet babbelen. Totdat ik in de gaten interklaas trekt op i^^^zijn kreupele schim- K mei voorbij de hori zon in een wolk van wrok. Toon Hermans heeft gelijk. Wat een rare man is dat eigen lijk. Een ruitentikker, die ver dwaald is zeker. Een goedhei ligman, die totaal geen reke ning houdt met bijziende kin deren, die maar moeten zien hoe ze op het gehoor af wat lek kers opdiepen uit d'een of d'an- dere hoek. Tot voor kort wist ik niet eens wat Kapoentje bete kende. Sinterklaas Kapoentje. Volgens afgescheidenen van Rome is Kapoentje de achter naam van Sinterklaas. Deze hoofdletter te worden geschre ven en betekent volgens van Dale „gesneden haan, bestemd om vetgemest te worden". Een kapoen kan ook een gebraden haan zijn en dat brengt ons op de uitdrukking „De gebraden haan uithangen". Goede sier maken is dat, bij voorkeur met andermans geld. Kapoentje be tekent volgens de officieel er kende Nederlandse woorden schat ook „deugniet, guit of schalk". We hebben dus weer eens te maken gehad met een deugniet die geducht de gebra den haan heeft uitgehangen. Ik ben blij dat ie weg is. Dit jaar ben ik er trouwens niet inge stonken. Toon Hermans heeft gelijk. S. Kapoentje is een rare man. Ik kreeg ineens de pest in toen ik er over zat te denken hoe lang ik vroeger braaf had zitten wezen om zelfs die rotte peper noot niet te kunnen oogsten die ik tegen mijn kop had gekre gen. Kapoentje geeft niets ca deau. De rat. Daarom heb ik de verplichte decemberaankopen maar uitgesteld tot een paar dagen voor Kerstmis. Veel bij zonders had ik toch niet kun nen vinden. Ik heb met een pop van 199 gulden in mijn handen gestaan die wellicht geschikt was voor een neefje dat zeer slecht ont wikkeld is in de zorgsector van zijn karaktertje. Het kind is macho, strijdlustig en het drinkt de fles leeg van zijn zus je. Hij zal waarschijnlijk goed terecht komen, maar we zijn bang dat niemand echt van hem zal houden. Zo'n pratende pop zou misschien bescher mende gevoelens losslaan uit zijn al zo harde bolstertje. Ik bekeek een wat afgeleefd de monstratiemodel, met blauwe ogen, waarin het wit overheer ste, als bij een bedelende hond. De sappen waren goeddeels ontvloden aan de interne batte rijen, zodat de stem toonloos en half verstaanbaar was als die van een mompelende straatma delief na een middag in de kille oostenwind. „Til me op", zei de pop met een bevroren mondje. En, met mijn oor als een me disch specialist tegen het buik je, meende ik te vernemen: „Ik heb honger". Mijn neefje zou dan zeggen: „Ik heb een boter ham en jij krijgt lekker niks". Of hij zou een stukje banket- staaf op de vensterbank leggen en zeggen: „Pak maar". In Amerika hebben ze ten minste sprekende poppen die het hele ritueel rond het naar bed gaan en het slaapjes doen kunnen bepraten (inclusief vra gen als „Heb je je tandjes ge poetst?"), zodat mama rustig kan gaan stappen en het kind nog wat aanspraak heeft zolang het de sprekende pop in het handje knijpt. Als het eindelijk in slaap valt en de greep ver slapt houdt de pop op met klet sen, zodat er geen energie wordt verspild. Maar met zo'n moeder praat een kind denk ik toch nog beter met een lapjes pop. Want die alleen geeft de juiste antwoorden. Ook voor mezelf heb ik nog niets aangeschaft uit naam van Sint K. Ik ben er zelfs nog niet toe gekomen me te melden bij de afdeling herengeuren in een Is Ronald Reagan een plaats In de geschiedenisboeken als de grote vredesstlchter meer waard dan de priclpes waarvoor hij altijd met een opmerkelijke koppigheid heeft gevochten? -fotoap INF-akkoord als redmiddel Shultz en Shevernadze tijdens een van hun vele ontmoetingen. Shultz probeert zijn Russische ambtgenoot duidelijk te maken dat ze nog maar een klein stukje van een akkoord verwijderd zijn. - foto epa met grote voortvarendheid en vinding rijkheid aan, bleek bereid over ontwape ning te praten, gaf de indruk de Sovjet unie op een koers van grotere openheid en meer economische vrijheid te willen zetten en speelde en passant West- Europa behendig tegen de VS uit. Na Genève bombardeerde hij Reagan dan ook met talloze ontwapeningsvoor stellen die - afgezien van hun beperkt praktische nut - in ieder geval een grote propagandistische waarde hadden en die de indruk gaven dat niet de VS, maar de Sovjetunie het voortouw op het stuk van de vrede had genomen. In januari 1986 ontving Reagan een brief van Gorbats jov waarin de laatste voorstelde vooi 1999 alle kernwapens te vernietigen. De VS moesten dan natuurlijk wel stoppen met SDI. Reagan was duidelijk van zijn stuk ge bracht door Gorbatsjovs snelle en onbe rekenbare initiatieven. Gorbatsjov ging met zijn voorstellen zo ver, dat Reagan niet meer in zijn bezwaren tegen ontwa pening kon volharden. Bovendien werd Gorbatsjov geenszins van de wijs ge bracht door Reagans keiharde anti-Sov- jet-retoriek. De Amerikaanse president stelde in tussen het nimmer door het Congres ge ratificeerde Salt-II-akkoord ter discussie. De in dat akkoord vastgelegde getallen waren tot op dat ogenblik stilzwijgend aangehouden door zowel de Sovjetunie als de VS. Later in dat jaar bleek Reagan zich ook van het ABM-verdrag te willen ontdoen. Dat verdrag voorziet in de be perking van het aantal verdedigingssys temen tegen binnenvliegende kernraket ten. Reagan wilde van het verdrag af omdat het hem belette verder te gaan met SDI, dat immers onder de ABM-re- geling valt. In juni 1986 stelde Gorbatsjov voor het aantal kernkoppen op 8000 te fixe ren. Een maand later deed Reagan ein delijk water in de wijn. Hij liet weten de Sovjet-voorstellen constructief te vinden en matigde zijn anti-Russissche toon enigszins. Hij liet weten het ABM-ver drag wel overeind te willen houden, als de mogelijkheid voor het verder ontwik kelen en testen van SDI maar open bleef. Kort daarop verscheen de Russische mi nister van buitenlandse zaken Sjevard- nardze in Washington om, onder andere, over de zeer geruchtmakende Daniloff- affaire te praten. Hij was nog niet goed en wel vertrokken of Reagan werd door Gorbatsjov uitge nodigd voor een topontmoeting in Reyk javik. Op 11 en 12 oktober van het vo rige jaar ontmoetten de twee leiders elk aar. Wat er precies in het Hofdi Huis, waar hun gesprekken plaatsvonden, ge beurde is nooit bekend geworden. Beide leiders deden zeer vergaande, mogelijk zelfs te vergaande en volkomen onhaal bare ontwapeningsvoorstellen. Maar Gorbatsjov liet tenslotte zijn 'njet' horen toen Reagan niets van zijn SDI-pro- gramma wilde prijsgeven. Korte tijd la ter ontmoette de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz (die altijd heeft geijverd voor een ontwa peningsakkoord en die daarom bij de Amerikaanse conservatieven geen goed meer kan doen) zijn ambtgenoot Sje- vardnadze andermaal, maar dat gesprek hep op niets uit. Toch ontplooide Gorbatsjov opnieuw allerlei intiatieven. Shultz reisde m april van dit jaar naar Moskou. Ofschoon er geen doorbraak kwam, begon vanaf dat ogenblik de zogenaamde 'dubbele-nul- optie' te dagen. Die optie kwam er op neer dat alle middellange- en korte af standswapens die te land zijn geplaatst zouden worden vernietigd, een mogelijk heid die overigens ook al in Reykjavik was geopperd. Aanvankelijk stuitte dat I voorstel op uitgesproken onwil van de I Westeuropese bondgenoten. In septem ber kwam Sjevardnadze andermaal naar I Washington. Er werd voortgang geboekt en een topgesprek leek binnen handbe-1 reik. In oktober reisde Shultz opnieuw I naar Moskou. Hij kreeg daar, tegen alle I verwachtingen in, nul op het request. Maar nog geen week later kwam de grote doorbraaak. Gorbatsjov het weten dat hij Reagan wilde ontmoeten en een INF- akkoord wilde tekenen. Reagan ging daar met enige gretigheid I op in, zulks tot verbijstering en woede I van zijn conservatieve achterban die nu I gaat proberen de ratificatie van het ak- r koord door het Congres te bemoeilijken. I In de Amerikaanse Senaat is een twee-1 dederde meerderheid voor de ratificatie! vereist. Reagan heeft al laten weten dat I hij slechts een 'puur' akkoord wil dat I niet door het Congres is geamendeerd en I dat derhalve verteerbaar bhjft voor del Russen. Wat de conservatieven nog het meeste I dwars zit is dat het INF-akkoord in feite I een gepasseerd station is. Het wordt aan I het begin van de Reagan-Gorbatsjov-1 ontmoeting getekend en is dus niet meer I onderwerp van nader overleg. De ironie van de geschiedenis wil dat Ronald Reagan zowel voor een INF-ak-1 koord als voor Start slechts steun krijgt van dat deel van politiek Amerika dat luj I zes jaar lang te vuur en te zwaard I bevochten. Zijn vijanden zijn zijn vrienden gewor-1 den. En in de ogen van de steeds luid-1 ruchtiger wordende conservatieven I maakt Ronald Wilson Reagan de vol-f gende week zijn gang naar Canossa. Hoe het ook zij: de man die aan het begin van zijn presidentschap niets van ontwape-l ning wilde horen, is hard op weg juist op dat stuk ongekende resultaten te boeken. g Ronald Reagan is in dat opzicht zelfs I nog een groter raadsel dan Michail Gor-1 batsjov. zou Nicolaas K. geheten heb ben, maar het katholieke volks deel weet wel beter. Hij was de bisschop van Myra en is dus een Turk. Daar heb je ook wel vreemde types onder. En Ka poentje hoeft niet met een

de Stem | 1987 | | pagina 26