i. van Beijsterveldt Nut en Genoegen Schoondijke brengt blijspel uit Sluis overleden Onderzoek toeristenbus langs kust s bouwactiviteiten moeten bevolkingsverloop keren RAPPORT NRTT OVER OOSTBURG LAAT VRAGEN ONBEANTWOORD inEVP deren Amsterdammertjes op plein Breskens Oostburg vertimmert 42 mille aan zwembad rechtbank beterschap Ja POLITIERAPPORT NIEUWS I estdorpe periode Sluis huurt makelaar in ESTEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 -vliet OOSTBURG - De ver loop in de komende ja ren van enkele tiental- en tweede woningen of appartementen aan de jyest-Zeeuws-Vlaamse kust is volgens het Ne- erlands research in- ituut voor Toerisme NRIT) een haalbare aak. NV onge inbreker belooft orumavond >de vrouwen STiS iSTSÏÏSt 'EMEENTEBESTUUR SLUIS IN AANBIEDINGSBRIEF BIJ BEGROTING '88: Bedrijfsleven Auto over de kop door gladheid Inbraak Ongeval Licht gewonde Verbind de puntjes en ontdek de richting die een Rodelco PC-netwerk aan uw organisatie geeft. I T20 TVIERING - Vrijdag 18 iber houdt de stichting n voor Ouderen een riering. Men kan zich /en voor deelname o| erdag 10 december in '1 unt vanaf 14.00 uur vervoer naar de vieri ezorgd worden. Meer tweede huizen haalbaar lering van het paro- in de recreatiezaal et, bestond een goede ben we een moeilijk jaar in zijn welkomstwoord enthousiamse nog volop ate heeft kunnen voorbe- t deel te nemen aan het fanfare 'Eikels worden ris A. Spuesens bleek dat 'gaan. Het aantal leden is een financieel overzicht latig saldo beschikt. Tot en de heren J. Jonkheijm Spuesens die periodiek rd besloten om woensdag aan een door De Zonne- rpe. lemokratische fractie -Vlaanderen. De ach 'an onze verslaggever )it stellen de NRIT-mede- rerkers in het concept- apport over het onderzoek ïaar de markt voor tweede voningen in de regio. Vol- ;ens de Oostburgse wet- louder J. de Vries wordt voornaamste vraag - noet Oostburg verder ;aan met het ontwikkelen van plannen - in het rap port echter niet beant woord. Aan het uitbreiden van het be stand tweede woningen is vol gens het rapport een groot be zwaar verbonden. Verwacht wordt namelijk dat veel bezit ters van recreatiewoningen hun panden zullen verhuren aan andere recreanten, hetgeen negatieve effecten teweeg zal brengen op de bezetting van de accommodaties in de huursec tor. Het rapport van de Bredase onderzoekers wordt donderdag 11 december door medewerker De Boer van het NRIT over handigd aan de voorzitter van de Oostburgse recreatiecom missie, wethouder J. de Vries. De Boer zal tijdens deze bij eenkomst de bevindingen na der toelichten. Ook is hij bereid vragen over de rapportage te beantwoorden. Dat er vragen zijn staat nu al vast. Wethouder De Vries, die vrijdag het rapport vluchtig bekeken had, was van mening dat de nota weinig handvatten bood voor het gemeentebestuur om beleidsmatig aan de slag te gaan. „Het rapport geeft geen antwoord op de vraag of we nu wel of niet verder moeten gaan met het bouwen van recreatie woningen en dat hadden we graag geweten," luidde zijn re actie. Het gemeentebestuur zal zich komende dinsdag over de inhoud van de NRIT-nota be raden. „Zeker is dat er bij ons een heleboel vragen leven," voegde De Vries er aan toe. Basis van het onderzoek vormden twee vragen. Hoe ont wikkelt zich de markt voor tweede woningen zich in alge meenheid en meer in het bij zonder in West-Zeeuwsch- Vlaanderen? En 'welke gevol gen heeft een groei van het re creatiewoningen-bestand op het toeristische bedrijfsleven? De onderzoekers hebben in eerste instanties een heleboel gegevens geïnventariseerd over het huidige tweede-wo ningenbestand. Daarmee werd vervolgens aan de slag gegaan. In totaal staan er in de ge meente Oostburg 2252 tweede woningen. Bijna de helft ervan is in bezit van Nederlanders, 33 procent is in Duitse handen en de Belgen bezitten 18 procent van dit bestand. Uit nader on derzoek is gebleken dat de wo ningen die door project-ont wikkelaar René Colthof ge bouwd zijn, vooral op de Ne derlandse markt verkocht zijn. De Duitsers die woningen bezitten wonen in Nordrhein- Westfalen. Verwacht wordt dat de markt in de komende jaren nog een lichte groei zal vertonen. Gelet moet worden op de con currentie tussen gemeenten langs de Nederlandse kust. Niettemin zijn de onderzoe kers ervan overtuigd dat de Nederlandse en Duitse markt ruimte bieden. „De vraag van Belgen naar tweede woningen in het buitenland neemt naar verwachting niet toe," stelt men verder. De NRIT-medewerkers heb ben verder gestoeid met de kuuroordplannen van Oost burg. Bij spelerij is het echter gebleven, omdat in de nota ge steld wordt dat 'het op dit mo ment onduidelijk is in welke inrichting en omvang moet worden gedacht aan de intro ductie van een kuuroord in Cadzand-Bad.' Uit de ingewon nen informatie hebben de on derzoekers onvoldoende voor waarden kunnen kristalliseren, die de bouw van een dergelijke voorziening rechtvaardigen. Dit betekent niet dat het NRIT een streep zet door de ge meentelij ke plannen. Wel wordt gevreesd dat de plaatse lijke hotels niet op de zoge naamde gezondheidsmarkt kunnen doordringen. Het lijkt de deskundigen beter om eerst de bezettingsgraad van de hui dige hotels wat te verhogen, al vorens te denken aan het bou wen van voorzieningen voor een markt -de gezondheids- markt - die op dit moment erg onduidelijk is. Hoewel de vragen die er le ven bij de Oostburgse bestuur ders niet direct beantwoord worden met de nota, brengt de rapportage toch een kleine meevaller met zich mee. De on derzoekers zijn binnen de be grote 23.500 gulden gebleven. Enkele duizenden guldens hoe ven, aldus wethouder De Vries, niet uitgegeven te worden. „En dat komt bij onderzoeken als deze niet vaak voor," zo stelde hij. fan onze verslaggever SLUIS - Na een kortstondige ziekte is op 59-jarige leef- ijd in het ziekenhuis van Knokke overleden de heer A. Toon) van Beijsterveldt uit Sluis. fan Beijsterveldt was een van oprichter van de eerste carna- grote promotors van Sluis, ïj was afkomstig uit Amster- iam, maar het grensstadje was ijn lust en zijn leven. Veertig jaar lang was hij in lienst van de gemeente Sluis, «aar hij op 1 oktober 1986 af- acht leden yan depcheid nam als loco-gemeente secretaris. Naast zijn dagelijks lerk stak hij talloze uren in gen in Den Dullaert in scala van activiteiten. 13.15 uur bezoekt de de- ie het vlasbedrijf van A die tijdens een rondrit arenlang was hij de man die plaatselijke VW 'droeg', ivens was hij lange tijd be- ost-Zeeuwsch-Vlaandere, Van de StTeek-"v^ *n en ander ^1 vertellen fet-Zeeuwsch-Vlaanderen de vlas teelt. Daarna volgt 1(Je provinciale VW. Hij was oezoek aan het bedrijf Vaj de motor achter de oprich- van het actie-comité 'Hier bezoek aan Dow Chemica Sluis', dat op zijn beurt later rerneuzen waar diverse Lrging in de huidige Stich- zullen praten over s promotie Sluis. Hij was chillende onderwerpen J dus trie. leiding van J. van Eek, zitter CDA-afdeling Hulst delegatieleden zijn: mevr, ïaij-Weggen (milieu en so- zaken), mevr. E. Boot ta onze correspondente TpeiSerMdelegftielti Yoor^e zoveelste maal in zijn jonge le- B. Beumer (industriebe- «moest de 22-jarige Goesenaar R. W. zich vrijdag voor P. Cornelissen (vervoer) 16 rechtbank in Middelburg verantwoorden voor een larek (landbouw), J. Ver- antal misdrijven. Maar in zijn 'laatse zaak' toonde de (ontwikkelingshulp), J; Joesenaar zich een berouwvol inbreker, ssen van Raay (Europafl^ g Qp 4 it). onze verslaggever valsvereniging, mede dankzij zijn ervaringen als lid van een carnavalsvereniging in Brug ge. Er kon als het ware in Sluis niets georganiseerd worden, of er werd een beroep op hem ge daan op een of andere manier. Of dat nu ging om de St Nico- laas-optocht, of de organisatie van de plaatselijke kleinvee tentoonstelling. „Een heel groot verlies", aldus de heer P. Kos ter, jarenlang nauw betrokken bij het werk van de overledene. „Ik zou geen tweede man weten die zoveel voor Sluis heeft ge daan, en betekend". Voor De Stem was Van Beij sterveldt twintig jaar corres pondent in Sluis. De heer Van Beijsterveldt was getrouwd en had twee kin deren. Dinsdagmorgen vindt in de Sluise parochiekerk een plechtige uitvaartdienst plaats. bood de schade te vergoeden. De vrouw schreef terug dat er van schadevergoeding met een uitkering wel niets terecht zou komen, maar dat het wel fijn zou zijn wanneer bepaalde ge stolen voorwerpen (met een voornamelijk sentimentele waarde) terugbezorgd zouden kunnen worden. Het echtpaar kreeg de ge noemde voorwerpen van W. te rug en voor de rechtbank be toogde hij via zijn raadsman dat dit nu toch echt de aller laatste keer was dat hij van het rechte pad was afgeweken. Als oorzaak van de steeds weerke rende ontsporingen werd ove rigens een alcoholverslaving genoemd, 'maar ook daaraan wordt gewerkt', aldus de raadsman. Gezien de hoopvolle voornemens van zijn cliënt verzocht hij dan ook dringend om een lagere straf dan door de officier van justitie (een jaar met aftrek) was geëist. Uit spraak over veertien dagen. Scène uit 'Een engel kwam voorbij'. Van onze correspondente SCHOONDIJKE - De rederij kserkamer 'Nut en Genoegen' uit Schoondijke is de afgelopen weken druk in de weer ge weest om het blijspel 'Een engel kwam voorbij' onder de knie te krijgen. Het toneelspel in vier bedrijven, dat geschreven werd door de Fransen Barillet en Gredy, gaat vrijdag 11 december in première. met twee maten via een eukenraampje binnengedron- m in de woning van een be- aard echtpaar dat wakker "erd van het gestommel in de oonkamer. Onmiddellijk lelde de vrouw de politie, maar oen die arriveerde waren de ftóngers vertrokken met de "it, waaronder twee antieke ■RNTTT T7TTM "Hp rnoi( sieraden, een kleuren- RNEUZEN De roo Revisie en een bijbel. buwen van de PvdA-af' In de maanden daarvoor was ing Terneuzen houdei i bovendien betrokken bij fisdag 8 december een fo- mipulaties met gestolen mavond over het «-cheques en een huisvre- eentelijk emancipatie!» -breuk bij de ouders van zijn d. nendin, die tegen de zin van „+ei, 'moeder van zijn kind de bijeenkomst vindt plaate« )r voor t cultureel café Porgy ai» ngenomen y y rs? W' b®lantide opnieuw in de rs zijn uitgenodigd de T ivangenis en kreee daar cniit dadea Met name bet Doppegieter-Thiel en kJ) berokkend aan het be- ®de echtpaar, zat hem dwars (Welzijn). ihij schreef deze mensen dan Beiden hebben zitting in he brief waarin hij aan- rum. Andere leden zijn Jok' VC in Zeeland en Chariot" in Hoorn, emancipatiewerk ir in Oost-Zeeuwsch-Vlaai ■ren. De discussie wordt «de banen geleid door M Van onze verslaggever OOSTBURG - Volgende week wordt er een stich ting opgericht, die allerlei mogelijkheden zal onder zoeken om een toeristen bus komende zomer langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust te laten rijden. Dit maakte waarnemend- burgemeester J. Thomaes van Oostburg gisteren tijdens de vergadering van de financiële commissie bekend. Deze bus zal een route vol gen die niet gereden wordt door de bussen van het streekvervoer. Tevens komen er halten bij de verschillende campings in de kuststreek. De busdienst moet in principe bekostigd worden door het bedrijfsleven. Ieder toekom stig bestuurslid wordt dan ook gevraagd om een bijdrage te leveren van duizend gul den. Het zo binnengehaalde geld moet dienen als beginka pitaal. Dit bedrag hebben de ini tiatiefnemers ook gevraagd van de gemeente Oostburg. De gemeente zal echter niet deelnemen in de stichting. Wel wordt een ambtenaar af gevaardigd. Deze, J. Smeets, zal als secretaris van de stich ting fungeren. De leden van de financiële commissie waren van mening dat het geen slecht plan was. Wel hadden de CDA'er H. Quist en fractiegenote L. Cuelenaere-Faes bedenkin gen bij het afvaardigen van een ambtenaar. „Is het niet mogelijk om aan die verbintenis een ter mijn te verbinden," vroegen de CDA'ers zich af. Dat kon, volgens voorzitter J. Tho maes. Smeets zal dan ook maximaal een jaar binnen de stichting het schrijfwerk op zich nemen. Chariot» door he Booger» h t !faaSktatenlid J°°Pie hWB°" an onze verslaggever 'krij gendop ;ÜIS Een oplossing voor lf aan emancipatiebelé Parkeeproblematiek, bnnen doen. In 1989 wordt* «Positief bevolkingscijfer jksbijdrage voor emnacipa# 'net automatiseren van amelijk stopgezet en komt» n aantal gemeentelijke st op de schouders van de g* Wsten. Dat zijn de voor- eenten terecht. De R°»J kilste doelen die het ge- rouwen willen daar alvast fl Nntebestuur van Sluis in ooruitlopen. Ze denken dan «8 wil realiseren aan zaken als kinder»? jn ^ng, ruimtelijke ordening,»» een aantal toeristische |erwus personeeisbeleid »t2ieiüngen worden aange_ aiigheid. M, die een bijdrage kunnen In de pauzes treedt Els Aust' «TO aan een toename van ,.,mr,„oharef verblijfstoerisme. r.!' blijkt uit de gemeentebe- tlng voor 1988, die gisteren roep Zilt op. De forumav»1 egint om 20.00 uur. van de pers rolde. Het is de be doeling dat de begroting en bij behorende aanbiedingsbrief dinsdag 8 december besproken wordt in de vergadering van de commissie algemeen bestuur lijke zaken. De raad buigt zich donderdag 17 december over de geraamde uitgaven en inkom sten komend jaar. Het negatieve bevolkings verloop baart het college nog steeds zorgen. Vandaar dat volgend jaar met een inhaal manoeuvre in de woningbouw sector geprobeerd wordt om het bevolkingspeil in positieve zin om te buigen. In 1987 wer den in Sluis slechts acht wo ningen gebouwd. Voor volgend jaar is aan de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging een contingent van elf woningwetwoningen en drie bejaardenwoningen toege kend. De West-Zeeuws- Vlaamse woningbouwcoörpe- ratie uit Breskens mag in Sluis 24 woningen bouwen. Het dagelijks bestuur hoopt dat met deze bouwgolf aller eerst de in het verleden opgelo pen achterstand wordt ingelo pen en verder dat de bouwacti viteiten de bevolkingsontwik keling gunstig zullen beïnvloe den. Het college constateert in de aanbiedingsbrief bij de begro ting dat het kooptoerisme in Sluis weer als vanouds floreert. Het stadje is echter niet bij machte om de wekelijkse stroom aan auto's te verwer ken. Op topdagen stond het af gelopen jaar het blik tot in de buitenwijken. Een van de prio riteiten die B en W zich gesteld hebben, is een oplossing te vin den voor dit probleem. Het gemeentebestuur is van plan om het onlangs aange kochte terrein aan de Garen- markt op korte termijn in te richten als parkeerterrein. Verder zal het dagelijks be stuur de particuliere parkeer plaatsexploitanten verzoeken om hun terreinen zo vaak mo gelijk open te stellen voor het publiek. Ook zal politie-toezicht tij dens drukke dagen verbeterd moeten worden. Het pakket aan maatregelen om een eind te maken aan het parkeerpro bleem en bijkomende verkeers problematiek zal binnenkort door het college verwoord wor den in een speciale nota over de kwestie. Volgend jaar komt er in Sluis een aantal nieuwe wan delpaden te liggen en wel op de vestingwal tussen de Nieuw- straat en de Weststraat in Sluis en op de wallen rond de ge meentekern Retranchement. Daarnaast is het de bedoeling om een fiets-wandelroute aan te leggen buiten de wallen om aan de oostkant van Sluis. In totaal heeft het gemeentebe stuur al bijna 200.000 gulden aan subsidies voor deze projec ten weten binnen te slepen. Met de aanleg van de paden wordt na de winter begonnen. Het rooi-en herbeplantings- project op de Sluise wallen, dat wegens het slechte weer dit jaar moest worden stilgelegd, wordt komend voorjaar hervat. Verder wordt in 1988 onder zocht welke gemeentelijke diensten in aanmerking komen om geautomatiseerd te worden. Voor dit onderzoek wordt spe cialistische hulp ingehuurd. KLOOSTERZANDE - Bij een verkeersongeval op de Hul- sterseweg, even buiten de be bouwde kom van Klooster- zande, werd gistermorgen de personenauto bestuurd door mejuffrouw H. V. uit Kloos- terzande zwaar beschadigd. De bestuurster zelf kwam met de schrik vij. Vermoede lijk door het gladde wegdek raakte ze de macht over het stuur kwijt. De auto kwam via de berm in de sloot, sloeg over de kop en kwam daarna weer op de weg tot stilstand. TERNEUZEN - In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in de art senpraktijk aan het Oostelijk Bolwerk. Om in het pand te kunnen komen had men een ruit vernield. De buit bedroeg slechts een klein geldbedrag. ZUIDZANDE - Op de Oost- burgseweg is mevrouw D. L. uit Cadzand bij een ongeval door gladheid vrijdagmorgen met haar auto drie keer over de kop geslagen en in de berm terecht gekomen. Mevrouw L. kwam met de schrik vrij, doch de auto werd geheel ver nield. OOSTBURG - Op de Philips- weg is mevrouw D. uit Wa terlandkerkje met haar auto over de kop geslagen. Zij werd hierbij licht aan haar hoofd gewond. De auto werd echter geheel vernield. Van onze verslaggever BRESKENS - Het Spui- en Oranjeplein in Breskens heeft de afgelopen maanden een gedaanteverwisse ling ondergaan. De trottoirs werd verbreed, banken en bloembakken kregen een plaatsje en op de kruin van de dijk, die de open ruimte doorsnijdt, werd een fiets-en wandelpad aangelegd. Dit tot grote tevredenheid van de ondernemers aan het plein en de automobilisten, die bij voortduring hun voer tuigen op de trottoirs zetten. Klachten hierover werden vorige week ingediend bij het gemeentebestuur van Oostburg, dat onmiddellijk drang hekken liet aanrukken om het de foutparkeerders moeilijk te maken. Het is de bedoeling dat die hekken blijven staan totdat er langs het plein paaltjes geplaatst worden. Gisteren liet waarnemend burgemeester J. Thomaes van Oostburg tij dens de vergadering van de financiële commissie weten dat die paaltjes - Amsterdammertjes - op korte termijn geplaatst zouden worden. Kosten voor het niet geplande karwei en de paaltjes zelf 9500 gulden. Eten bedrag waar de commissieleden van schrokken. De PvdA'er J. Wielakker vroeg zich af of het plaatsen van bloembakken aan de rand van het voetpad niet goedkoper zou zijn. Voorts gaf hij het college het ad vies om ook de situatie in Cadzand-Bad eens te bekijken, omdat daar volgens hem automobilisten het de voetgan gers ook regelmatig onmogelijk maken. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het zwembad de Veerhoek in Oostburg wordt op korte termijn verbouwd. Het gemeentebestuur van Oostburg wil 42.000 gulden besteden aan het vervan gen van de voorpui van het complex. - FOTO WIM KOOYMAN De Schoondijkse amateur-spelers voeren het stuk, dat handelt in Huize Veyron-Lafitte waar juist voordat er belangrijke gasten komen luchen het dienstmeisje het hazepad heeft gekozen, twee maal op in zaal Wijffels. De première is vrijdagavond om 20.00 uur. De tweede voorstelling vindt zaterdag 12 december op op de zelfde tijd plaats. De rollen worden gespeeld door Marijke Quist, Bep Jacobse, Jan Steurrijs, Leo Pielaet en Sandy Jacobse. De re gie is in handen van Elly de Luyster. Eerst was het de bedoeling de Veerhoek volledig te renove ren. Dit met het oog op de ver wezenlijking van een elk- weer-voorziening. Verre gaande plannen om in Bres kens een dergelijke voorzie ning te ontwikkelen, hebben het college van mening doen veranderen. Het gemeentebestuur kan echter niet om de bevindingen van een aantal bouwdeskundi- gen heen, die na een onderzoek concludeerden dat er aan het complex in Oostburg een groot aantal gebreken kleefden. De deuren en kozijnen zijn volledig verrot, de kassaruimte staat op een verkeerde plaats, waardoor er geen toezicht ge houden kan worden in be paalde ruimten en er ontbre ken tochtsluizen. B en W willen nu op korte termijn het zwembad voorzien van een waardige pui. De kas saruimte wordt verplaatst en deuren en kozijnen vervangen. Van onze verslaggever SLUIS - De verkoop van industriegrond in Sluis verloopt niet ge heel naar wens. In de afgelopen jaren heeft het Sluise gemeente bestuur slechts een terrein aan de Sint-Annastraat aan de man kunnen brengen. „Een teleurstellend resultaat," meent het college van B en W. Ook over de gevoerde advertentiecampagne is het gemeentebe stuur niet tevreden. De opbrengsten van het adverteren wogen in de verste verte niet op tegen de kosten. Het Sluise bestuur heeft dan ook besloten om de wervingscampagne in 1988 over een andere boeg te gooien. Het is de bedoeling dat op korte termijn makelaars, die gespe cialiseerd zijn in de 'industrieterreinen-markt, benaderd worden. Deze deskundigen zullen dan voor Sluis op pad gaan. (ADVERTENTIE) marketing 7. personeel 6.# administratie 5.9 •M. klanten 3. inkoop 2. verkoop 1 4. produktie ik wil graag van Rodelco horen of de Personal Computers in ons kantoor 9 net zo eenvoudig met elkaar te verbinden zijn. Vertel ons meer over hoe informatie sneller en eenvoudiger voor meerdere perso nen beschikbaar kan zijn, hoe printers gezamenlijk gebruikt kunnen worden, hoe berichten via Electronic Mail en het PTT- telexnet verstuurd kunnen worden. Ook willen wij weten hoe u PC's met grotere computers kunt laten samenwerken. Kortom: wij willen alles horen over de manier waarop Rodelco onze organisatie tot efficiënte samenwerking kan brengen. Naam: Bedrijf: Adres: Postcode: Telefoon: Funktie: Woonplaats: Stuur deze coupon naar RODELCO electronics

de Stem | 1987 | | pagina 21