Oudevaart-Zuid krijgt industriebestemming de koi GEEN VATEN GIF GEVONDEN BU BUURTSCHAP BOERENGAT Terneuzen: betere crisis-opvang nodig custerin n gen vorn V VN sluit landbouwactie ludiek af Bewoners van noodwoningen: 'We zitten hier in bungalows' JÉ 'Honden bijten maar raak in Aardenburg' PLAATSELIJK NIEUWS MARKTEN DE STEM VAN ZEELAND 3 VRIJDAG 4 DECEMBER 1987 B EN W TERNEUZEN: UITBREIDING SPORTPARK NIET TE VERWACHTEN gelwaarde )E KLINGE :abet TERNEUZEN - De provincie Zeeland stopt met het zoeken naar gifvaten in de Zeeuws-Vlaamse grond. Gisteren zocht de Heidemij op een locatie nabij het Boerengat, een buurtschap dat vlak bij Terneuzen ligt. Op de lokatie Van Wijck, tegen over het erf van Dieleman, vond de Heidemij niets. INSTELLINGEN WAARSCHUWEN: oor Koewacli >ng in Keulen Opvang BEWONERS VAN WITTE WIJKJE FORT-ZEEKANT BERGEN OP ZOOM: Rotstreek Hoogbouw Inhaalmanoeuvre loopt slecht af Schoudertas afgerukt Inbraak in Terneuzen Philippine Terneuzen YW Sas is nu officieel erkend Zuidlandtheater trok vorig jaar 10.000 bezoekers Tentoonstelling De Vink Breskens ber. Om 13.00 uur liddag met kaarten. Nj ie met kerstgebak dia's vertoond over eden van Niéuw-Nam personen en huizen en het schorrengebi R. Bleyenberg. it het stuk 'Leentje| ïemelrijk' opgevoerd d elclub Nooit gedacht drecht. SO - Het bestuur van| iO afdeling Nieuw-) is gewijzigd. Het zie ils volgt uit: voorzitteJ Ecken, secretaris R iter, penningmeester nen en de leden me\ eman-van Overloop, Vaele en F. Cappaert. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het college van B en W in Terneuzen wil het gebied Oudevaart- Zuid, dat voorbestemd was om in de toekomst eventuele uitbreiding van het sport complex Oudevaart moge lijk te maken, een bestem ming geven als industrie terrein. Het voorstel is inge geven door de gunstige lig ging en de hoge boekwaar de. Binnen de commissie financiën had geen van de commissiele den moeite met het voorstel. Daar er in de toekomst geen uitbreidingen van het sport complex zijn te verwachten en door de hoge boekwaarde de verliezen voor dit gebied aan zienlijk zouden oplopen, wil het college dit gebied bestemmen voor de kleine industrie. „Het college is er vanuit ge gaan dat er een reële grond prijs uit de bus moet komea Met zo'n zeventig gulden per vierkante meter moet het mo gelijk zijn voor dit gebied ge gadigden te vinden", aldus wethouder J.M. Doppegieter- Thiel. Bovendien is er aangren zend aan het gebied (Driewe gen) onlangs grond verkocht aan de firma Etec, zodat indu striële bestemming voor Oude- vaart-Zuid aldaar niet uit de toon valt Op het voorstel om het VW- Terneuzen voor 1988 een subsi die te verstrekken van 25.000 kon gisteravond tijdens de commissievergadering geen beslissing worden genomen, daar wethouder Doppegieter dit punt van de agenda schrap te. „De stukken waren door het VW te laat ingediend, zodat de raadsleden niet over voldoende gegevens beschikten. Daarom komt het voorstel in januari weer op de agenda". W.H. Broekhuyzen wilde in ieder geval niet te lang wach ten tot er iets bekend is van de werkgroep die in het voorma lige museum exposities en ten toonstellingen zou organiseren. „Het gebouw staat op de VW- balie en de maquette van de ge meente Terneuzen na leeg. Ik zou er graag continu iets zien van een tentoonstelling. Geef de kunst de ruimte". Omdat dit punt buiten de agenda viel, wilde de wethouder er niet op ingaan De heer S. de Pooter (PvdA) bracht binnen de commissie de problematiek rond de asielzoe kers op gang. Mevrouw C. Mol- Marcusse (CDA) zei desge vraagd dat haar fractie rond de opvang van asielzoekers niet negatief staat en te zijner tijd met een notitie hierover naar buiten wil komen Overigens geeft Terneuzen op dit moment aan drie asielzoekers tijdelijk onderdak. Daar er elders in dit land geen opvangmogelijkheid ARTAVOND - In de 1 van de W Vogelwaai dt vanavond (vrijdag) j rtavond gehouden, g 19.30 uur. D PAPIER - De voetl eniging Vogelwaai lt zaterdag oud papier I ophaalploeg vertrekt f )e Klinge is deze wel onder de plaatselijl in de gemeenteraad in het zwart een baa an e Klinge gaat het om ig werklozen die ie ap het appèl moeten nen. „In het voorma lentehuis ging dat uit zegt Van Puyve ir was binnen geleger e wachten. Nu staan ;en gedwongen een in de kou". Wie de een achternaam te die met een letter iet einde van het alfab meer kou dan anden ers, de mensen moet| opstellen in alfabetis arde. Maar de meeste ri de dames, want die i wachten totdat eerst nen hun stempeltje hebb egenT verhuizing van het st ureau heeft volgens de ;ie alles te maken met] heid van de gemeente, gemeentelijke herinde alles naar St. Gil tst Van Puyvelde. gemeentehuis in ge hebben ze gewoon latj lauperen. Dat is nu wallig dat het niet uikt kan worden", het oude douanekantoor izen, is omdat de geme gebouw voor een schai prijsje kan huren. Provincie stopt zoekactie Bij eerdere onderzoekingen vond de Heidemij een aantal vaten in de Kleine Huissenspolder nabij het buurtschap De Val. In de vaten zat een zwarte teerachtige substantie. Wat voor spul het precies is, kan de provincie nog niet zeggen. De provincie Zeeland gaf de Heidemij opdracht te zoeken naar de gifvaten. Met kranen en andere materieel werden vier locaties onderzocht, in de Kleine Huissenspolder en drie locaties in het Boerengat Het graven leverde zeven vaten op. „De Heidemij brengt het ma terieel nu terug naar de loods. Voorlopig wordt er niet meer gegraven", aldus een woord voerder van de provincie. „Over anderhalve week weten we wat er in de gevonden vaten zat Dan zullen we bekijken of het nodig is de vaten die daar liggen weg te halen". De provincie had de opdracht gegeven om een einde te maken aan vele geruchten rond de vermeende stort van 1200 gif vaten in Zeeuwsch-Vlaande ren. Het Terneuzens raadslid A. van Himme van Links Per spectief Terneuzen kreeg een tijd geleden een anonieme brief binnen. Bij de brief zat een aantal kaarten. Op die kaarten was zeer gedetailleerd beschre ven waar de vaten lagen. TERNEUZEN - De gemeentepolitie, de gemeentelijke Sociale Dienst en Maatschappelijk Werk in Terneuzen hebben geluiden laten horen dat een 24-uurs opvang in Terneuzen urgent is. zal groeien", aldus wethouder Doppegieter-Thiel. ïeenteraad zal in janu voorstel op het bordje la ie voorzichtige plani r een jumelage ontstoni Lg jaar, toen vertegenwo ;rs van Stekene in La' irde de Baudeloofees voonden. Daarop vol| mpt een uitnodiging itenisse om de tradition ndfeestmarkt in Stekene oeken. Beide gemeenten' zich toen voor regelma tacten uit te wisselen. i onze correspondent )EWACHT- Het St. O* koor uit Koewacht en 1 ijsscheveldekoor uit S ne hebben een optr» •zorgd in de Dom uien. t gebeurde ter gelegenj de Koningsdag, die w >r de in Duitsland geleg» gische troepen werd rd. De koren werden dan t drie militaire bussen op üd en naar Keulen gebr® de Dom werden ondere e het Te Deum van Bij® Adoramus uitgevoerd,' i' leiding van de dirigent® Ruijscher en mevrouw V ks. i la afloop van het opt®; ïgen alle koorleden een Efet aangeboden en we® l gezellig nagekaart. Ven is werd in de vooravon" lisreis aanvaard. Voor Drieden was het een ikwekkende ervaring- Binnen de commissie financiën werd gisteravond druk gedis cussieerd over het ontbreken van een goede opvang tijdens de weekeinden, waardoor men sen noodgedwongen op het po litiebureau bescherming zoe ken. Een Blijf van mijn lijf-vesti ging in Terneuzen zag de com missie echter niet zitten. „Daarvoor is de sociale controle in Terneuzen veel te groot We zouden dan constant een poli tie-agent voor de deur moeten zetten. Bovendien lopen we dan het risico dat er vanuit heel het land mensen naar Terneuzen worden gestuurd, zodat het probleem ons boven het hoofd Veel meer zag de commissie in een 24-uurs crisis-opvang. Op de vraag van S. de Pooter (PvdA) om hierover de mening te vragen van het college, wilde de wethouder niet ingaan. „Ik wil mij hierover eerst uitvoerig informeren en mogelijkheden onderzoeken. Met een eventu eel kostenplaatje erbij kan ik bij het college aankloppen". Bij de vraag of het probleem niet voor heel Zeeuwsch- Vlaanderen aangekaart moest worden, voorzag de wethouder reeds bijvoorbaat problemen. PSD-directeur Oostinga krijgt het duizendste plaatje van Piet Brakman uit handen van M. Hemelsoet. Van onze verslaggever PERKPOLDER - Directeur J. Oostinga van de Provin ciale Stoomboot Diensten (PSD) mocht gisteren het dui zendste plaatje met daarop het nummer 'Onderweg' van de Zeeuws-Vlaamse troubadour in Piet Brakman in ontvangst nemen. M. Hemelsoet van het Veilig Ver keer Nederland Promotie Team gaf hem het kleinood bij de afsluiting van de actie 'Let op Landbouwtrek kers', aan boord van de veerboot Prins Willem Alexan der op het traject Kruiningen-Perkpolder. Door aan boord van de PSD-veren actie te voeren, onder meer door het uitdelen van stickers, bereikt WN dat iedereen die naar Zeeuwsch-Vlaanderen komt attent wordt gemaakt op het gevaar van de landbouwtrekkers tijdens de bietencam pagne, zegt Hemelsoet. WN reikte gisteren eveneens duizend ballpoints uit met daarop de tekst: 'Trekker in zicht, gas dicht'. De actie kreeg steun van de provincie, de politie en het landbouwschap. Volgens Hemelsoet waren de reacties van de PSD-passagiers de afgelopen maanden positief. Piet Brak mans plaatje is inmiddels aan een tweede persing toe. De op brengst van de verkoop komt ten goede aan de acties van WN. Zwarte Piet deelde namens Veilig Verkeer Nederland duizend balpennen uit met het opschrift Trekker in zicht, gas dicht'. FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Vlak na de oorlog werden in heel Nederland, omdat veel mensen geen dak boven hun hoofd hadden, grote aantal len noodwoningen neerge zet. Maycretewoningen heetten ze ook wel. Vrijwel overal zijn die huizen ver dwenen, maar in Bergen op Zoom staan er nog steeds veertig in Fort-Zeekant. Een witgepleisterd wijkje in een wijk van na-oorlogs rood. Bijna lag het onder de slopers hamer, maar de bewoners kwamen in het verweer. Tien jaar mogen ze nu nog blijven. „Het zijn in feite dan wel nood woningen, maar wij hebben er bungalowtjes van gemaakt". Be postbode rijdt door de Hein- siusstraat Net als de andere straten in het 'witte wijkje' lig gen de huisjes er verscholen achter een keurig getrimde li gusterheg. Soms geknipt in fantasierijke vorm. Veel muren rijn versierd met voorwerpen van smeedijzer of hout „Het is een lekkere rustige buurt Je hoort niets. Je ziet juets. In de zomer zitten we al lemaal buiten. Dan hoeven we niet naar de zeekant Je zit hier net zo goed", zegt meneer C. Kools. Met zijn vijfenvijftig jaar is meneer Kools een van de jon kies in de buurt De oudsten zijn er in de tachtig. Een groot deel van de bewoners is minder goed ter been. En daarom, zeg gen ze allemaal, zijn de huizen zo ideaal. Je hebt alles gelijk vloers. Bijna alle huizen en tuinen zien er ondanks de wat afge brokkelde conditie van veel be woners verzorgd uit Wie zelf niet meer alles kan, wordt door de rest geholpen. „Je hebt hier een prima onder linge verstandhouding", zegt meneer Kools. „De bewoners van alle veertig huizen hangen als een klit aan elkaar. Als de een iets heeft, springt de ander bij". Zo neemt meneer Bogers, die wel heel veel werk van zijn tuin maakt, al gauw veertig meter snoeien van de heggen voor zijn rekening. De dames in de buurt wassen en strijken voor elkaar. De meeste bewoners zijn ge boren en getogen in Fort-Zee kant. „Wij zijn echte Fortfica- nea Die geest zit er, ook in an dere delen van de wijk, nog in. Hier gaan we nog rond als er iemand dood gaat. Twee men sen uit de buurt komen dan bii iedereen langs. Dan vragen ze 'heeft u het gehoord?' en 'heeft u een kleine bijdrage'. Dan ko pen we een bloemstuk. Waar zie je dat nog"? De solidariteit is ook wel ge bleken, vindt Kools, toen ze de boel wilden opruimen. „We zijn in opstand gekomen. Alle veer tig. Ook de zes bij het postkan toor haalden we erbij. Maar die moeten weg. Een rotstreek. Mensen van 87 en 85 jaar kre gen de huur opgezegd. Ze zitten er nog, maar wel op de schop stoel". In Fort-Zeekant heeft menig bewoner van een maycretewo- ning zijn huis van binnen tot een juweeltje omgetoverd. Veel houtwerk en veel plavuizen. De huizen hebben echter hun ge breken. Vooral over de daken wordt geklaagd. Maar de ge meente, die de woningen nu voor honderd procent over neemt, wil de ergste manke menten verhelpen. „Zo'n tien, twaalf jaar geleden is er voor het laatst wat aan ge daan", vertelt Kools, die de ex ploitatie door Rijk en gemeente samen allesbehalve optimaal noemt „We kregen toen andere ruitjes en een andere deur. En de daken werden schoon gespo ten. Het eevolg was lekkage op '-M*w-.-, tA „--v,-- De bewoners vinden dat niet alleen hun huizen, maar ook zijzelf in de wijk thuis ho ren. FOTO DE STEM DICK DE BOER lekkage. Later is er nooit meer iets aan de huizen gedaan. Wat er is, deden ze mensen zelf. Maar op het dak kruipen, dat konden ze niet". Kools vermoedt dat het de gemeente niet slecht was uitge komen als de huizen tegen de grond waren gegaan. Elk huisje heeft een aardig beme ten tuin, voor, achter en opzij. Neem dat veertig maal en je kunt je er natuurlijk heel wat nieuwbouw op kwijt. „Je kunt je niet indenken, dat hier hoog bouw staat. Deze huizen horen hier thuis". Behalve de huizen vinden de bewoners, dat ook zijzelf in de wijk thuis horen. Bogers zegt dat ze hem niet aan de andere kant van de stad hadden ge kregen. Hij betaalt hier een re delijke huur. Met AOW kun je geen gekke sprongen doen. En bovendien, zeggen hij en zijn vrouw: „Dit is een leuke buurt. Eigenlijk lopen we allemaal zo ongeveer op krukken. Maar we helpen elkaar, terwijl ze elkaar in de stad doodslaan om een dubbeltje". AXEL - Tijdens een inhaal manoeuvre op de Langeweg in de gemeente Axel kwam woensdagmiddag de automo biliste mevrouw M. van D. uit Koewacht frontaal in botsing met een haar tegemoet ko mende personenauto be stuurd door M. P. uit het Bel gische Wabeke. Bij de botsing werd haar voertuig zwaar be schadigd. Zij raakte gewond en werd per ambulance over gebracht naar het Elisabeth ziekenhuis te Sluiskil. MIDDELBURG - De 52-ja- rige mevrouw J. P. uit Mid delburg werd gistermiddag toen ze over het trottoir van de Simpelaarstraat in haar woonplaats liep beroofd van haar schoudertas, waarin zich een bedrag bevond van 1100 gulden. Ze had dit geld juist afgehaald van een post kantoor om nog wat inkopen te doen voor haar verjaardag die ze wilde vieren. De schoudertas werd haar afgerukt door een haar ach terop komende bromfietser met duo-passagier. Alles ging zo snel in het werk, dat ze de politie slechts een vaag signa lement van de daders kon op geven. Beiden droegen een zwarte helm. TERNEUZEN - In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken bij het bedrijf Lokker b. v. aan de Haar- manweg te Terneuzen. Ver mist wordt een gering geldbe drag. Men was binnengeko men door het vernielen van een ruit in het kantoorgedeel te. Ook werd in diezelfde nacht voor de tweede keer in een week tijd ingebroken in de winkel van H. van O. aan de Smidswal. Hier werd de toegangsdeur geforceerd en nam men een eveneens een klein bedrag aan geld mee. ZEVENKAMP - Het tweede onderdeel van de zevenkamp is het topbiljartea Na een sportief verlopen zaalvoet baldag staat De Zwaan voorop in de competitie. Deze zevenkampclub heeft, door gebruik te maken van zijn jo ker en daarbij winnaar te worden, een riante voor sprong opgebouwd. Het top- biljarten krijgt een spannend verloop omdat drie van de deelnemende verenigingen toegezegd hebben hun jokers in te zetten. Gespeeld wordt vrijdagavond vanaf zeven uur in zaal Marinet. KAARTING - De voetbalver eniging Philippine houdt za terdag 5 en zondag 6 decem ber een seriekaaring. Vanaf 15.00 uur kan aan alle spel- soorten worden deelgenomea De opbrengst komt ten goede aan de clubkas. Gespeeld wordt in De Fijnproever. KINDERZEGELS - Het co mité voor kinderpostzegels Terneuzen is van 7 tot en met 16 december te vinden in het hoofdpostkantoor aan de Al- varezlaan in Terneuzen. Dit telkens tussen 9.30 en 17.00 uur. Ze zijn ook aanzwezig op de postkantoren van Hoek, Sluiskil en op de Markt in Terneuzen. AMSTERDAM, 3 dec. - Aardappeltermijnmarkt: In bintje 50mm wer den 11 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ18,30. De stemming was kalm. AARDENBURG - De Aar- denburgse hondenliefheb bers laten te vaak hun vier voeters loslopen. De dieren happen regelmatig in de kuiten van wandelaars op de Elderschans en het WD- raadslid J. Dees vindt dat het college de overlast aan banden moet leggen Gisteravond deed hij tijdens de vergadering van de commis sie Algemeen Bestuurlijke Za ken een klemmend beroep op burgemeester E. Jongmans om de Algemene Politie Verorde ning (APV) aan te passen „Ik heb al zoveel klachten gehoord en ik vraag me nu af of de APV wel toereikend is. Blijkt dit na onderzoek niet het geval te zijn, dan hoop ik dat de verordening veranderd wordt", voerde Dees aan Voorzitter Jongmans was op de hoogte van de klachten. „Maar", zo stelde hij, „elke klacht die ons bereikt wordt keurig afgewerkt. Ook wij wil len dat zaken worden opgelost. Het toezicht houden op aanlij nen van honden is erg moei lijk". Jongmans beloofde Dees om de kwestie binnen het b en w-overleg aan te kaarten. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Het ver zoek om erkenning van de onlangs opgerichte VW af deling in Sas van Gent heeft de goedkeuring gekregen van de Algemene Neder landse Vereniging van VW's. Per 1 januari 1988 kan nu officieel worden ge start. Dankzij een startsubsidie van 2.500 gulden van de gemeente Sas van Gent en de eigen bij dragen van de leden kan de af deling nu werken aan onder meer bewegwijzering en het inrichten van een informatie stand. Enkele mensen uit het bestuur zijn bezig met het sa menstellen van de tekst voor een folder. Voor die folder zijn al enkele lay-out modellen bin nen. Voor de definitieve vorm geving wil het VW-bestuur een professioneel vormgever benaderen. Het bestuur hoopt dat de fol der bij de eerstvolgende alge mene ledenvergadering in ja nuari klaar zal zijn. In het eerste kwartaal van 1988 zullen ook VW-geschen- kenbonnen worden uitgegeven. Die kunnen worden ingewis seld bij alle aangesloten leden. De SAS 70 cadeaubon blijft naast de VW-bon gehand haafd. Volgens VW-persvoorlich ter P. Maas is de goedkeuring van de ANW sneller gekomen dan verwacht. Hij denkt dat de medewerking van de provin ciale VW een positieve invloed heeft gehad. De komende tijd gaat de Sasse VW proberen er nog wat leden uit de andere kernen bij te krijgen. In West- dorpe en met name in Philip pine is de animo nog niet groot. Die twee kernen komen vol gens Maas evenwel voldoende aan bod in de nieuwe folder. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De in eigen beheer georganiseerde voorstellingen van het Zuidlandtheater in Terneu zen trokken in 1986 ruim 10.000 bezoekers; iets min der dan in 1985. Dat staat te lezen in het ont werp jaarverslag over 1986, dat op woensdag 9 december door de Schouwburgcommissie in het theater wordt besprokea Het is te verwachten dat het bezoekersaantal over dit jaar hoger uitvalt; aangezien het theater onder het bewind van de nieuwe directeur H. Schol ten een voortvarend theater seizoen is begonnen, met meer voorstellingen en bezoekers dan ooit tevorea De vergadering van de Ter- neuzense Schouwburgcommis sie begint om 20.00 uur. Van onze verslaggever BRESKENS - De vogelvere niging 'De Vink' uit Bres kens houdt van 24 tot en met 27 december voor de twaalfde maal een interna tionale vogeltentoonstelling in de bovenzaal van de ge meentelijke vismijn in Breskens. Evenals vorig jaar worden de ingezonden dieren - allerhande soorten- op 23 december ge keurd door erkende keurmees ters. De keuring vindt plaats om 11.00 uur. De tentoonstel ling is gedurende de feestdagen te bezoeken.

de Stem | 1987 | | pagina 11