N EN -1 lot lot MINISTERIE SOMBER OVER EUROPESE TOP KOPENHAGEN STBEP r werk van Jas Indikken beste oplossing van mestprobleem FINANCIËN Economische waarde vrijwilligerswerk 32 miljard gulden Inkomsten grootste bedrijven vorig jaar fors terug DE STEM FINANCIËN/ECONOMIE WOENSDAG 2 DECEMBER 1987 .01170-5221 T19 WERKNEMERS MOESTEN RUIM NEGEN MEJARD GULDEN INLEVEREN AMSTERDAM - De direc teur-generaal landbouw en voedselvoorziening van het Ministerie van Landbouw J. van der Veen verwacht niet dat tijdens de Europese top, die komend weekeinde in Kopenhagen wordt gehou den, afspraken gemaakt zul len worden over het toe komstig landbouwbeleid. Positief Bezinning - FOTOGERDUKSTRA ostuum kollecbe ;treep.Ukunt )essins.Dekwaxï buiten kijf. irote merken l kijken en en op een primï PROMEST START NIEUWE PROEF MESTVERWERKING i NI EUWSOVERZICHT Geen provisie bij verzilveren Eurocheques Grundig: Niet eindeloos wachten met DAT Taiwan wil verdeelcentrum in Rotterdam Oplage dagbladen gestegen Ruim vijfhonderd mensen op straat bij IHC Halljaarwinst Allied Lyons omhoog OT moeten zijn! Grenen len, zou dat ook niet D en selectie erseizoen swool Bleyle luxe John lo opdassen. tels; deze bh te en diverse spfer nerle n teer hem en Door Pieter-Jan Dekkers De dalende dollar begint nu toch echt zijn tol te eisen. De grootste Nederlandse be drijven, inclusief de multi nationals, zien hun verdien sten drastisch teruglopen. De middelgrote bedrijven nemen de rol van groeiers niet over. Dat zijn de belangrijkste con clusies uit het jaarlijkse onder zoek van het Financieel-Eco- nomisch Magazine FEM naar de 100 grootste Nederlandse on dernemingen. Daaruit blijkt verder dat vooral de multinationals het vorig jaar hebben laten afwe ten. Met name de dalende dol lar was daar de oorzaak van. De 100 grootste bedrijven verdienden vorig jaar samen 119,5 miljard gulden. Dat is, vergeleken met het jaar daar voor, een stuk minder. Toen verdienden de ondernemingen samen nog zo'n 147,3 miljard gulden. Een verlies derhalve van 27,8 miljard gulden. Dat verlies komt volgens FEM geheel op rekening van de vier multinationals Koninlij- ke/Shell Groep, Philips, Unile ver en Akzo. Die leverden sa men 27,9 miljard gulden in. Behalve de problemen met de dalende dollar is ook de scherpe daling van de olieprijs daar mede oorzaak van. Verder daalden de inkomsten door desinvesteringen, terwijl nieuwe investeringen nauwe lijks voor enige compensatie zorgden. Als de vier multinationals buiten beschouwing worden gelaten dan verdienden de an dere 96 ondernemingen samen 91,6 miljard gulden. Dat is slechts 106 miljoen gulden meer dan in 1985, waaraan de con clusie kan worden verbonden dat die bedrijven ook nauwe lijks meer bijdragen aan de welvaartsgroei. Eerst nog niets over de ma nier waarop FEM de top hon derd heeft samengesteld en de criteria die daarbij zijn gehan teerd. Uitgegaan wordt van de netto toegevoegde waarde. De toegevoegde waarde van een bedrijf is het ruimst denk bare winstbegrip. Het staat voor het totale inkomen, dat door alle binnen het bedrijf werkende groepen wordt 'bin nengebracht', inclusief de werknemers. Anders vertaald: de toegevoegde waarde is het verschil tussen de omzet (de to tale opbrengsten) en de kosten van bij derden ingekochte goe deren of diensten. Er is verder een onderscheid tussen bruto toegevoegde waarde en netto toegevoegde waarde. Bij de bruto toege voegde waarde zijn de afschrij vingen verrekend. Op de top honderd van FEM wordt uitgegaan van de netto toegevoegde waarde. En dan blijkt dat HES Beheer vorig een van de snelste groeiers is geweest: van de 90ste naar de 61ste plaats. De netto toege voegde waarde van dat bedrijf groeide met maar liefst 71 pro cent. Andere stijgers zijn Vendex International, Volvo Car, Bols, Coberco, Borsumey Wehry, Otra, Macintosh, Martinair, Schuitema en het Bredase Van Melle. Dat bedrijf kwam in 1985 nog niet op de top honderd voor. Grote verliezers zijn de Ballst Nedam Groep (het bouwconcern verloor 333 mil joen gulden, bijna 72 procent), Koninklijke/Shell Groep, DSM, Berkel groep, Furness, Ceteco, Wilma International en Bos- Kalis. Aan de top van de ranglijst is, ondanks het slechtere resul taat van de Koninklijke/Shell Groep, niets veranderd. Dat concern verloor vorig jaar 24,1 miljard gulden, wat neerkomt op 40 procent van de totale in komsten, maar prijkt deson danks nog steeds bovenaan Philips blijft nummer twee met een verlies van bijna 8 procent, Unilever derde (min 10 procent) en Akzo vierde (min 4 procent). Vendex International klom van de achtste naar de vijfde plaats. DMV Campina schoof een plaatsje op en staat nu op de 40ste plaats. De CSM (Breda) gaat vier plaatsen vooruit en komt daardoor op de 41ste plaats. De netto toegevoegde waarde van dit concern groeide vorig jaar met 11,4 procent. Ook de Koninklijke De Schelde (Vlissingen) boekte vo rig jaar een lichte winst. Het concern steeg een plaats en staat nu op de 62ste plaats. Audet, het uitgeversconcern waartoe ook De Stem behoort, klom zeven plaatsen en staat nu op de 70ste plaats. De netto toegevoegde waarde van dit concern groeide vorig jaar met' bijna 11 procent. De verdeling van de netto toegevoegde waarde levert ook aardige gegevens op. Van de totale inkomsten van de 100 grootste bedrijven - 119,5 mil- j ard gulden dus - verdween vo rig jaar 60,9 miljard gulden in de loonzakjes van de werkne mers. Nog eens 17,4 miljard gulden raakten de bedrijven kwijt aan sociale lasten. De vermogensverschaffers kregen de beschikking over 26,2 miljard gulden. Ruim 9,1 mil jard gulden daarvan werd ge reserveerd, 8,2 miljard ging als rentebetaling naar de externe kapitaalverschaffers en 8,9 miljard gulden werd aan de aandeelhouders uitgekeerd. De overheid tenslotte tou cheerde 14,5 miljard gulden (belastingen en heffingen). De uitgekeerde WIR-premies zijn al in dat bedrag verrekend. Dat de werknemers in totaal 78,7 miljard gulden claimden lijkt een fors bedrag. Maar ver geleken met 1985 gingen ze er fors op achteruit. In dat jaar ontvingen ze nog 87,8 miljard gulden. Er zijn overigens grote on derlinge verschillen tussen wat de betrokken bedrijven kwijt zijn aan werknemers, aandeel houders, externe* kapitaalver schaffers en de overheid. Bij de Koninklijke/Shell Groep bij voorbeeld verdwijnt slechts 34,7 procent aan lonen en so ciale lasten. Bij dit concern kunnen de kapitaalverschaf fers op 33,8 procent rekenen, terwijl de overheid 31,6 procent van de inkomsten afroomt. Philips schiet naar de andere kant door. Daar gaat maar liefst 85,4 procent op aan lonen en sociale lasten. De kapitaal verschaffers krijgen 11,5 pro cent en de overheid 3 procent. Kapitaalverschaffers zijn behalve bij de Koninklijke/ Shell Groep ook goed af bij de Gasunie, waar ze 60,6 procent van de netto toegevoegde waarde voor hun rekening ne men. Bij HAL Trust is dat 55 procent en bij Center Pares 46,2 procent. Aandeelhouders en andere kapitaalverschaffers zijn het slechts uit bij Ballst Nedam, waar vergeleken met 1985 de uitkeringen daalden met ruim 100 procent. Ook bij Wilma In ternationaal was het voor de kapitaalverschaffers vorig jaar geen vetpot. Inkomens landbouw op peil Door Kees den Exter Van der Veen sprake die ver wachting uit tijdens de perscon ferentie van de Landbouw RAI '88 die gehouden wordt van 18 tot en met 23 januari. Het uitblijven van afspraken kan vol gens Van der Veen leiden tot een ern stige marktverstoring: „Vorige week zijn ook de landbouwministers er niet uitgekomen, vooral vanwege de pro blematische financiering van de maatregelen. Daardoor nemen ook de financiers van de landbouw een af wachtende houding aan. Dat is een vi cieuze cirkel. De zaak spitst zich nu toe". Van der Veen, zich baserend op voorlopige cijfers van het Lanbouw Economisch Instituut, verwacht dat dit jaar met de uitvoer van land- en tuinbouwprodukten en de agrarische industrie op de nationale betalingsba lans een positief saldo wordt geboekt van ongeveer zeventien miljard gul den. Dat is ongeveer evenveel als vo rig jaar. Van der Veen vindt dat de land- en tuinbouw het ten opzichte van andere sectoren niet slecht doen. De omzet in volume stijgt dit jaar met 7 procent, terwijl voor de gehele Nederlandse economie wordt gerekend op 4 pro cent. De uitvoerwaarde van land- en tuinbouwprodukten daalt met onge veer 2 procent, terwijl de totale uit voerwaarde volgens verwachting met 8 procent daalt. Over het lopende boekjaar voor boeren en tuinders, dat tot mei '88 loopt, is Van der Veen 'genuanceerd positief'. In de akkerbouw en var kenshouderij worden ongunstige re sultaten verwacht, in de glastuinbouw en in de melkveehouderij is het beeld in het algemeen niet ongunstig, aldus de topambtenaar. Van der Veen schilderde een som ber toekomstbeeld voor met name de akkerbouw: „Gelet op de schaal waarop we hier akkerbouw bedrijven alsmede het hoge niveau van de vaste kosten voor arbeid en grond zitten wij gerekend de aardappelteelt maakt al zijn derde opeenvolgende moeilijke jaar door. Die 'verdringing' doet zich ook internationaal voor. Fransen en Duitsers gaan, eveneens als gevolg van de melkquotering, steeds meer aardappelen produceren". Veel perspectief kan Van der Veen de akkerbouw niet bieden: „We kun nen hooguit de structuur verbeteren. Verdere marktordening is het laatste wat we moeten hebben. In het verle den zijn we veel te ver gegaan met het garanderen van inkomens. We moe ten terug naar een meer marktgericht Rpcphpi Hpn beleid en de gevolgen daarvan zijn onmogelijk op te vangen met inko menstoeslagen. Bezinning op de toe komst zal voor nog al wat mensen in de akkerbouw een harde confrontatie worden". J van der Veen hier ten opzichte van bijvoorbeeld En geland en Frankrijk slecht. Daar komt bij dat een deel van de gevolgen van de melkquotering op het bord van de akkerbouwer terecht komt Melk veehouders werpen zich op hun vrij komende grond op vrije produkten, bijvoorbeeld aardappelen. Maar uit- Ten aanzien van de melkproduktie pleitte Van der Veen voor een tweede prijzensysteem: „Nationaal gezien is de melkquotering een slechte zaak. Gezien onze plaats op de wereldmarkt ■had onze melkproduktie nog best wat kunnen groeien, in plaats van de pro- duktiedaling met 15 procent die .we sinds 1983 hebben meegemaakt. Wij moeten toe naar méér open prijscon currentie. De huidige regelgeving werkt verslavend. In een twee-prij- Brouwerijstraat 7 Markt 14 "5 Door Kees den Exter "ffBREDA/SITTARD - Cen trifugeren is een van de hulpmiddelen om overtol- JJlige mest te verwerken tot een rendabel te transporte ren produkt. 5 Hét probleem van mest is dat het voor het overgrote deel be staat uit water. Transport naar gebieden waar behoefte is aan mest, zoals Zuid-Frankrijk, wordt daardoor een onbetaal bare zaak. Indikken is dus het parool. Z De experimentele mestver- SJ-Werkingsfabriek Promest in Helmond, een samenwerkings verband van de overheid en het agrarische bedrijfsleven, gaat daarom onder meer mest cen trifugeren met een decanteer centrifuge. Directeur B. Hilberts van Promest: „Vergiste mest bevat ongeveer acht procent droge stof. Uit de centrifuge komt een stroom water die nog maar een procent droge stof bevat en een koekachtige substantie die voor een kwart bestaat uit droge stof en voor driekwart uit water. Door een thermische bewerking halen we ook dat water nog eruit en dan resteert oen mestkorrel die wél renda bel te exporteren valt. Voorbe werking in de centrifuge is noodzaak omdat mechanische indikking veel goedkoper is dan thermische". Promest hanteert ook andere methoden voor het indikken van mest. Een zeefbandpers, maar zo'n machine is volgens de heer Hilberts ingewikkelder en kwetsbaarder: „Er zijn ook experimenten met een electro- koestische methode. Er worden dan geluidsgolven door de mest gestuurd en de eerste resulta ten zjjn hoopgevend. We begin nen in de experimentele fase met de verwerking van 100.000 ton per jaar. Maar via een mil joen ton willen we toewerken naar vijf miljoen ton per jaar. Dp die schaal zullen we niet hunnen volstaan met centrifu ges". De Promest-installatie in Helmond Een decanteercentrifuge kan ook worden ingezet bij bijvoor beeld de aardappelverwer- kende industrie, bij het reini gen van afvalwater dat ont staat na het reinigen van olie tanks of -krakers en bij het in dikken van de slibvelden van rioolzuiveringsinstallaties, kortom op plaatsen waar een substantie vrijkomt die veel water bevat. De decanteercentrifuge is in principe te vergelijken met de huis-, tuin- en keukencentri fuge waarmee wasgoed ge droogd wordt. De hoge snelheid waarmee de trommel draait zorgt ervoor dat het water uit het wasgoed vliegt. Zo gaat het ook met de decanteercentrifu ge. Alle vaste stoffen die zwaarder zijn dan water wor den naar buiten geworpen en met behulp van een in de trom mel ronddraaiende schroef af gevoerd. Voor industrieel ge bruik is de decanteercentrifuge als zodanig niet nieuw. In de zuivelindustrie bijvoorbeeld wordt het apparaat veelvuldig toegepast. Pieralisi Benelux BV uit Bleiswijk bewerkt sinds het midden van dit jaar de Neder landse markt met een decan teercentrifuge voor afvalwater. Het bijzondere aan de decan- teer-centrifuge van Pierelisi is volgens directeur Sydney Boerlage dat deze centrifuge door enkele constructieve bij zonderheden, maar vooral door de toepassing van een bijzon der harde staalsoort geschikt is voor de verwerking van agres sieve, bikkelharde of kleverige stoffen. Volgens Boerlage zijn er veel voordelen voor de gebruiker: „De leverancier van industrieel afvalwater wordt door het Hoogheemraadschap aangesla gen op grond van de hoeveel heid zuurstof die nodig is om het water weer te reinigen. Wij kunnen 99,9 procent van de vaste stof uit het afvalwater halen, waardoor de heffing van het Hoogheemraadschap stuk- Grundig-topman Van Tilburg. - fotoanp zensysteem kun je een boer een be perkt quotum laten melken tegen een gegarandeerde prijs en daarbovenop nog een hoeveelheid tegen een lagere prijs, voor de wereldmarkt". In de afgelopen jaren hebben de in komens in land- en tuinbouw zich volgens hem vrij gunstig ontwikkeld, ook in verhouding tot de inkomens van boeren en tuinders in vergelijk bare en voor ons land belangrijke af zetlanden als Duitsland, Engeland en Frankrijk. Maar met name de klei nere bedrijven zitten in een ongun stige positie. Gezien het overwegende gezinska rakter van het agragrisch bedrijf vindt Van der Veen dat bij de weer gave van de inkomensontwikkeling ook rekening moet worden gehouden met het inkomen van de overige ge zinsleden uit het bedrijf en uit het eigen kapitaal in het bedrijf. Op veel bedrijven werken man en vrouw samen. Van der Veen erkent dat als alleen wordt gekeken naar de arbeidsopbrengst van de ondernemer deze in vele gevallen bescheiden is in vergelijking met bij voorbeeld de in de land- en tuinbouw geldende collec tieve arbeidsovereenkomsten voor werknemers. ken omlaag kan. Om over de afvoer van vervuild water naar een verbrandingsoven nog maar niet te spreken. Aan transport- en verbrandings- kosten is men een vermogen kwijt, terwijl vaak het over grote deel van het afval zuiver water is. Alleen al door die ge gevens hebben onze machines een zeer korte terugverdien- tijd". Volgens Boerlage kan mas sale toepassing van zijn centri fuge ook de aantasting van het Nederlandse rioolstelsel ver tragen: „Omdat steeds meer wasmachines steeds vaker draaien en omdat wij ons steeds vaker douchen stijgt de temperatuur in het rioolstelsel voortdurend, langzaam maar gestaag. Die stijgende tempe ratuur wordt een steeds beter leefklimaat voor bacteriën. Daardoor ontstaan vergis tingsprocessen die in steeds ho ger tempo het beton van de rio lering aantasten. Hoe minder vaste stof er in het riool komt, hoe trager dat proces verloopt". Het Hoogheemraadschap West-Brabant heeft nog geen 'klanten' die zijn overgestapt op het onttrekken van de vaste stof aan afvalwater met behulp van een decanteercentrifuges. Woordvoerder J. van Eekelen: „Zelf hebben we die centrifu ges wel eens gehad bij onze zui veringsinstallatie, om slib in te dikken. Maar die hebben we gauw weer van de hand ge daan. Voor dat doel werken zeefbandpersen veel beter". Wél enthousiast is men bij Select Frites in Kerkrade. Daar worden aardappelen verwerkt tot patat-frites, een proces waarbij veel vervuild water vrijkomt. De bedrijfsleider: „We zitten met een aanslag van het Hoogheemraadschap van zes cijfers en ons is er natuur lijk heel wat aan gelegen om dat bedrag te verlagen. En de vuilstort accepteert alleen steekvaste stoffen. We zijn nu bezig met de derde proef met de mobiele Pieralisi-installatie. Over de eerste proef waren we razend enthousiast". DEN HAAG (ANP) - De Franse banken zullen bij de verzilve ring van eurocheques geen provisie meer vragen van Neder landers. Dit is besloten tijdens de vergadering van de Europese Raad van de organisatie Eucheque International, die in Sche- veningen bijeenkwam. Het besluit houdt in dat aan vakantie gangers geen extra kosten meer in rekening worden gebracht bij het verzilveren van de cheques, maar dat die bij afrekening in Nederland worden doorberekend. NEURENBERG (ANP) - Hopelijk komt er snel een akkoord met de muziekindustrie over auteursrechten, zodat de DAT-recorder kan worden geïntroduceerd. De recorder kan op de markt worden gebracht als alle grote ondernemingen er overeenstemming over bereiken, maar 'er kan niet eindeloos worden gewacht'. Dit heeft de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van het Westduitse elektronicaconcern Grundig, J.J.G.C. van Tilburg, gezegd. Van Tilburg gaat de Grundig- directie vanaf 1 december leiden. Met de DAT-recorder kan op digitale wijze muziek worden opgenomen zonder verlies aan kwaliteit. De muziekindustrie vreest dat er op grote schaal illegaal muziek zal worden gecopieerd. De grote fabrikanten hebben de DAT-recorder voorzien van een zogenoemde spoiler, zodat er alleen op analoge wijze muziek mee kan worden opgenomen. AMSTERDAM (ANP) - Taiwan wil in Rotterdam een centrum vestigen voor de distributie van zijn produkten in Europa. Het land heeft heeft verder voor 74 miljoen gulden orders geplaatst bij het Nederlandse bedrijfsleven, waarvan de grootste order (van vijftig miljoen gulden voor een opslag- en verladingsinstallatie voor lpg) is gegaan naar Schelde Industrial Construction. Andere bedrijven die orders konden boeken waren Philips, Petrogas en Storkketels. Een vijftig man tellende handelsdelegatie uit Taiwan is tot 12 december in Europa om orders te plaatsen ter waarde van ongeveer twee miljard dollar. Behalve Nederland bezoekt de inkoopdelegatie onder meer de Bondsrepubliek, Frankrijk en Oostenrijk. AMSTERDAM (ANP)- De totale betaalde oplage van Nederlandse dagb laden bedraagt 4.558.098. De landelijke dagbladen namen er 1.931.215 voor hun rekening, tegenover 2.626.883 stuks voor de regionale dagbladen. De gemiddelde oplagestijging voor de regionale bladen bedroeg 0,6 procent, terwijl de betaalde oplage van De Stem met 1,1 procent steeg. De oplage voor De Stem is 107.050, voor de Provinciale Zeeuwse Courant 61.149 en het Brabant Nieuwsblad 47.882. SLIEDRECHT (ANP) - Ruim 500 van de 1.300 werknemers van het scheepsbouwbedrijf IHC, gespecialiseerd in baggermaterialen, hebben dinsdagmiddag officieel ontslag aangezegd gekregen. Eind oktober werd bekend dat de IHC-directie 600 mensen wilde ontslaan. Volgens De Haan kon dat aantal met circa 80 mensen worden verminderd, doordat zoveel werknemers intussen op eigen verzoek ontslag hebben genomen, dan wel gebruik hebben gemaakt van de VUT-regeling. Voor de mensen die ontslag aangezegd hebben gekregen is dinsdag ontslagvergunning aangevraagd bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. De behandeling van de aanvraag zal volgens De Haan één tot drie maanden in beslag nemen. Volgens de directie is IHC tot een drastische reorganisatie gedwongen door het uitblijven van orders van de off-shore industrie (buitengaatse olie- en gaswinning). LONDEN (RTR) - Het Britse dranken- en voedingsmiddelenconcern Allied Lyons (waartoe ook Allied Breweries en Skol behoort) heeft in de zes maanden tot en met half september zijn winst voor belastingen met 33 procent zien stijgen tot 197,5 miljoen pond sterling (665,5 miljoen gulden). De nettowinst ging in vergelijking met de eerste helft van het voorgaande boekjaar met 20 procent omhoog tot 118,7 miljoen pond (400 miljoen gulden), terwijl de omzet met 25 procent toenam tot 2,14 miljard pond (7,21 miljard gulden). AMSTERDAM (ANP) - De ongeveer vijf miljoen Neder landers die vrijwilligerswerk verrichten, vertegenwoor digen mogelijk een 'economische waarde' van bijna 32 miljard gulden. Dat is 8,4 procent van het nationale pro dukt. De economen Renooy en Kloos terman schrijven dat in het boekje 'Dat doe je gewoon', dat is uitgegeven ter gelegenheid van de door de Verenigde Na ties ingestelde Internationale vrijwilligersdag (7 december). De schatting van de om en nabij vijf miljoen Nederlan ders die op en of andere manier vrijwilligerswerk doen, hebben Renooy en Kloosterman niet van zichzelf. Die raming is re cent nog door anderen ge maakt, maar beide economen zeggen wel als eersten en op basis van die schattingen aan dacht te besteden aan de econo mische betekenis van vrijwilli gerswerk. Renooy en Kloosterman be rekenden in de eerste plaats het totale aantal door vrijwlli- gers gewerkte uren. Zouden deze uren uitsluitend op basis van het minumumloon worden uitbetaald, dan komen beide economen al uit op ruim 17 mil jard gulden (4,6 procent van het nationale produkt). Een 'betere maatstaf' vinden zij echter het modale inkomen. Dat doorgerekend, komen zij uit op bijna 32 miljard gulden. De schrijvers noemen dit 'een meer betrouwbare schatting', hoewel zij erkennen dat vrij willigerswerk zich door haar aard moeilijk economisch laat vertalen. Renooy en Kloosterman ver geleken de huidige getallen met die van jaren geleden. Vrijwil ligerswerk wordt steeds be langrijker, concluderen zij op basis van deze vergelijkingen. Tegenover vijf uur betaalde arbeid, staat thans circa één uur onbetaalde arbeid door vrijwilligers. De omvang van het vrij willi gerswerk wordt waarschijnlijk onderschat door het 'fragmen tarische en verspreide karak ter' ervan, denken de onderzoe kers. De meeste vrijwilligers zijn te vinden in achtereenvol gens de volgende sectoren: sport, buren-, bejaarden- en gehandicaptenhulp en hobby. De schrijvers signaleren een 'structurele trend': het vrijwil ligerswerk zal in omvang blij ven toenemen. Er is de ko mende jaren onvoldoende sprake van economische groei, steeds meer mensen worden voor langere tijd afhankelijk van een minimuminkomen en de overheid stoot taken af. De ontwikkelingen leveren volgens Renooy en Klooster man op den duur wel 'een inte ressante paradox' op, want, zo menen zij, als de overheid ta ken afstoot wil zij het vrijwilli gerswerk tegelijk wel meer controleren. De economische betekenis van vrijwilligers werk neemt dus toe, maar of er 'dan nog daadwerkelijk ge sproken kan worden van vrij willigerswerk, is de vraag', stellen de auteurs.

de Stem | 1987 | | pagina 7