Venetië wil het gebeente van Casanova terug Som haalt DR. MARGO ANDRIESSEN WIL ER MANAGEMENTSBAAN VAN MAKEN z Winters snoeken Poppenfestival MSTERDAMSE DE STEM EXTRA OP WOENSDAG WOENSDAG 2 DECEMBER 1987 E STEM BUITENLAND Lage status Doorstromen RESTEN VAN 'GROOTSTE MINNAAR ALLER TIJDEN' ALS TOERISTISCHE ATTRACTIE )SKOU (AP) - Sovjet-leide heeft in een interview gez ie hetzelfde doet als de Ve defensiesysteem tegen wikkelen, maar dat de St éstfaien bijvlersysteem in de ruimte zal Ausweis-flop l i° Nieuwslij endt esprek uit CDA-beraad PAPIER VOOR UW PEN Mijnenvegers HENGEL- RUBRIEK CRDACHTE JAPANNE amrak aarzelenc mhoog I T11 'Schaf de secretaresse af I HET werk van secretaresses is de laatste jaren steeds zelfstandiger en ingewikkelder geworden. Maar de status is laag gebleven evenals de betaling. Als je van al die secretaressebanen nu eens manag- mentbanen maakte, dan zou het met de positie van de vrouw opeens een stuk beter gesteld zijn. Dat idee is afkomstig van dr. Margo Andriessen, voor zitter van het College van Bestuur van de Hogeschool van Amsterdam. Door Heieen Crul Wanneer ik Margo Andriessen opbel voor een afspraak, krijg ik een man aan de telefoon die zegt: 'Met Pim, toestel Iet.' Na derhand op haar kamer lacht ze een tikje spijtig om dit voor val. Nee, bij haar zijn al die mooie ideeën nog niet in de praktijk gebracht, er lopen wel degelijk nog secretaressen rond. „We zijn hier net gestart. Wat het vrouwelijk personeel betreft, is de situatie nog vrij klassiek. We hebben wel ons best gedaan vrouwen in lei dinggevende functies te krijgen en dat is beter gelukt dan el ders." Haar (top)baan dankt Margo Andriessen (40) aan het vrou- wenoverleg van de Hogeschool van Amsterdam die toentertijd alles in het werk stelde om een geschikte vrouw in het college van bestuur te krijgen. Men slaagde er in haar uit Gronin gen weg te halen waar zij be stuurslid was van de Gro ningse universiteit. Daarvoor was zij weten schappelijk medewerkster bij de vakgroep criminologie en voorzitster van de emancipa tiecommissie aan dezelfde uni versiteit. Ze is een Achterhoeks meisje. „Ik heb tot mijn acht tiende in Winterswijk ge woond" en moeder van een zoon die ze alleen opvoedt. Wanneer werk in onze samen leving typisch 'vrouwenwerk' is, heeft het doorgaans een lage status en een lage betaling. Vaak zijn het banen waarin de dienstbaarheid centraal staat. Margo Andriessen noemt ze 'historische dienstbaarheids functies'. Tot deze functies be hoort ook het beroep van ver pleegkundige, van oudsher slecht betaald en laag gewaar deerd vrouwenwerk. Daar heeft een hogere beroepsoplei ding voor verpleegkundigen en de intrede van mannen in dit vak nog niet veel aan kunnen veranderen. „Het tekort aan verpleegkundigen heeft zeker te maken met die lage waarde ring en slechte betaling", meent Margo Andriessen. „Het is niet zo moeilijk om aan de roep om vrouwen in ho gere functies gehoor te geven. Die worden bekleed door man nen, dus daar kun je dan een capabele vrouw in zetten. Maar bij lager geschoolde vrouwen ligt dat moeilijker." Het is geen oplossing om Pim het toestel van Iet te laten aan nemen? „Nee dat werkt dan weer in het nadeel van man nen. Vrouwen zijn bovendien blij met dit werk, anders had den ze niets." Hoe ziet ze de verwezenlij king van dat hemelbestor mende idee alle secretaresse- banen af te schaffen? „We moeten aan die functies zelf iets gaan doen, de discussie er over op landelijk en Europees niveau aanzwengelen. Gewoon besluiten de deur dicht te doen voor de traditionele vrouwen beroepen. Dat lijkt onmogelijk maar als je terugblikt in de geschie denis zie je dat dat wel degelijk mogelijk is. Een goed voorbeeld daarvan vind ik zelf de dienst meisjes, die zijn in de jaren vijftig, zestig helemaal ver dwenen. Toch was dit baantje eeu wenlang ongeveer het enige perspectief voor heel veel meis jes. Een dienstje bij een me vrouw was dé manier om het huis uit gekomen en een beetje geld te verdienen. Kijk als je dertig, veertig jaar geleden had gezegd: schaf alle dienstmeisjes af, dan zou dat op enorme weerstanden ge stuit zijn. Maar toen wist nog niemand dat de mechanisering van het huishouden daar toe zou leiden. Men kon zich toen ook niet voorstellen dat me vrouwen het niet meer erg zou den vinden om zelf de handen uit de mouwen te steken. Al die apparaten in het huis houden en het wegvallen van het verschijnsel dienstmeisje heeft allerlei andere voorzie ningen in het leven geroepen: 'winkeltjes waar je kant en klare maaltijden kunt kopen, werksters die een paar uur ko men. De verhoudingen tussen vrouwen zijn veel gelijkwaar diger geworden. Zet daar nu eens het ouderwetse beeld van de vrouw des huizes tegenover die niets mocht. Ze lag wellicht daardoor ziekelijk te kwijnen op de sofa. Nu is er een uiter mate dynamisch type huis vrouw die van alles aanpakt en veel minder enge ziektes heeft." Maar wat is dan de overeen komst tussen dienstmeisjes toen en secretaressen nu? Dienstmeisjes werden overbo dig door de mechanisering (wasmachine, stofzuiger, koel kast e.d.) en deden werk dat nu door vrouwen zelf gedaan wordt. Margo Andriessen: „Die me chanisering, of liever gezegd Automatisering, wacht secreta ressebanen ook. Die heeft zelfs al toegeslagen. Vroeger had je gigantische typekamers met een cheffin die een heleboel meisjes onder haar had die al lemaal zaten te typen. Van die typekamers zijn een paar se cretaressen over gebleven. Het eenvoudige handwerk is hele maal verdwenen, er ligt veel meer nadruk op organisatori sche kwesties. Bij een secretaressebaan moet je nu veel zelfstandiger werken, zelf je prioriteiten be palen, de telefoon aannemen, afspraken maken, een agenda bij houden, allerlei knelpunten glad strijken die je tegenkomt. Secretaresses doen ook werk dat eigenlijk tot het takenpak ket van hun baas behoort. Als ik naar mij zelf kijk, dan zeg ik: het is zalig dat iemand het werk voor mij organiseert, maar dat zou veel hoger inge schaald moeten worden omdat het een deel is van mijn werk. Waarom zou mijn werk als het door een ander gedaan wordt, opeens lager betaald moeten worden?" De vergelijking met de tradi tionele rollen dringt zich op: veel mannen zijn gewend dat thuis allerlei kreukels voor hen gladgestreken worden opdat zij zich onbekommerd aan het grote werk kunnen wijden, dus op him werk vinden ze dit dienstbetoon ook weer nor maal. „Ja", zegt Margo Andriessen, „ze doen thuis meestal ook het werk niet dat ze zelf zouden kunnen doen. Als je goedbe taalde banen en arbeid moet gaan herverdelen dan zijn vrouwen misschien wat ont vankelijker voor de logica daarvan omdat die meer met de verdeling van arbeid te ma ken hebben. Zelf heb ik een zoon van acht, ik heb een huis, ik heb een baan, dan moet je tot een verdeling van werkzaam heden komen. Ik ben me daar bij heel erg bewust dat ik ande ren dingen laat doen die ik eigenlijk zelf zou moeten doen." Er zit, vindt ze, iets heel te genstrijdigs in de huidige de ling in hogere en lagere arbeid en in goedkopere en duurdere arbeidskrachten. „Op het mo ment dat ik een brief schrijf, is het heel belangrijk, op het mo ment dat een secretaresse hem schrijft, is het bijna onge schoolde arbeid." Nancie Martin, hoofdredactrice van de Amerikaans Playgirl liet in een interview weten: „Ik heb wel assistenten maar geen secretaresse die zit te wachten tot ik iets dicteer of vraag iemand te bellen, want dat vind ik tijdsverspilling, ik doe het net zo snel zelf." Die ontwikkeling tot snel even zelf doen wordt bijvoor beeld bevorderd door het ge bruik van personal computers. Waarom met een kladje voor een briefje naar je secretaresse lopen als je het zelf snel op je PC kunt zetten? „Jaarlijks verdwijnt door de Door onze correspondent Gerard Kessels ROME - De stad Venetië wil de stoffelijke resten terug van een be roemde zoon: Giacomo Casanova. De 'grootste minnaar aller tijden' ligt begraven op een klein dorps kerkhof in Tsjechoslowakije. Met het graf van Casanova denkt Ve netië er weer een toeristenattractie bij te hebben. Het stadsbestuur hoopt het gebeente van Casanova net voor carnaval terug te hebben in de lagunenstad. Het fa meuze Venetiaanse carnaval staat vol gend jaar in het teken van Casanova. Grote promotor van het plan is wet houder Augusto Salvadori van toeris me. Salvadori heeft alom bekendheid gekregen door zijn kruistocht tegen de rugzaktoeristen die te weinig geld uit geven in de peperdure stad en door zijn vermanende toespraken tot de gonde liers, die zich de verderfelijke ge woonte hebben eigen gemaakt steeds meer Napolitaanse liedjes te zingen als 'O Sole Mio' in plaats van typisch Ve netiaanse liedjes. Met een dode Casanova kan Venetië beter onder de voeten uit dan met de levende. Na al eens eerder gevangen te zijn gezet, werd Casanova in 1782 defi nitief de stad uitgejaagd nadat hij in een boekje pijnlijke bijzonderheden had verteld over het privé-leven van enkele vooraanstaande bewoners. Na een zwerftocht langs de hoven en bor delen van half Europa sleet hij de laat ste jaren van zijn turbulente leven als bibliothecaris van de heer van Wald- stein in Bohemen. Daar schreef hij zijn memoires, die hem wereldberoemd zouden maken. In de schaduw van kasteel Waldstein, dicht bij Bratislava, werd hij in 1798 begraven. Het initiatief om het gebeente van Casanova terug te halen is niet overal in Italië met instemming ontvangen. Enkele kranten hebben er op gewezen dat Casanova's laatste rustplaats on verbrekelijk verbonden is met zijn le vensloop. Zij spreken van 'cultureel provincialisme'. Dr. Margo Andriessen: „Secretaresses doen ook werk dat eigenlijk tot het takenpakket van hun baas behoort. Als ik naar mij zelf kijk, dan zeg ik: het is zalig dat iemand het werk voor mij organiseert, maar dat zou veel hoger ingeschaald moeten worden omdat het een deel is van mijn werk." - foto Gelderlander pers automatisering tien procent van de administratieve func ties. Op deze manier verdwij nen de secretaressebanen dus toch wel. Daarom wil ik een positievere benadering in de vorm van een bewust door- stroombeleid. We moeten een scenario gaan ontwikkelen in de trant van: ik zet een organistatie op en ruim geen plaats in voor een secreta resse en administratief mede werkster. De eerste reactie is natuurlijk: dat zal wel een puinhoop worden. Nou ik denk van niet. Ik denk dat er dan een andere arbeidsindeling kómt Een van de redenen waarom er zo weinig vrouwen in hogere functies zijn, is de achterstand in opleiding. Een andere reden is het gebrek aan doorstro ming. In plaats van secretares sebanen kunnen er door- stroomfuncties worden ge- creeërd. Er zijn al voorbeelden van secretaressen die beleidsmede werker zijn geworden. Het be roep van office-manager is ook een leuke functie en doet de in houd van het werk van menig secretaresse meer recht." AMSTERDAM (ANP) - Het In ternationaal Poppentheater festival dat de afgelopen tien dagen in het kader van Am sterdam Culturele Hoofdstad werd opgevoerd is een over weldigend succes geworden. Het programma bestond uit twaalf produkties uit Azië en Europa. elden is maatregel zo korte zs> overtuigend een flop bleken." Met dat com- mentaar waardeerde bestuurswoord- voerder Michael Schroeren van de S Groenen in Bonn de invoering van de nieuwe Persona- lausweis voor Duitsers S van zestien jaar en ouder. Krasse uitspraken van H politici in Duitsland moeten 5 doorgaans niet te zwaar worden gewogen, want de ene partij kraakt bij voorbaat elk plan- netje, elke daad en elke uit- spraak van de van de andere af. Maar in dit geval heeft Schroe- ren toch wel enig recht van spre- ken. Het nieuwe persoonsbewijs van onze oosterburen heeft echt een valse start gekregen. Machineleesbaar en niet te vervalsen, heet de nieuwe Aus- weis, in de vorm van een plastic kaartje waarin foto en persoons- gegevens van de drager zijn ge- goten. Het eerste is waar: de ge- gevens in de plastic kaart kun- nen worden gelezen door een apparaatje dat aan een compu- ter is gekoppeld. En daarin kun- nen dan (bijvoorbeeld) alle ge- gevens zitten over veroordehn- gen, verkeersovertredingen, nog 1 niet uitgezeten straffen, open- staande boetes, maar ook infor- matie over religie, politieke §j overtuiging, belastingen, auto- merk en -type, besmettelijke ziekten of verdenking van terro- ristische activiteiten. Met een druk op de knop kunnen alle ge il gevens over de kaarthouder die in de computer zelf of in de daaraan te koppelen computers van andere instanties zitten op het beeldscherm worden ge- toverd. Natuurlijk, ook in democra- tisch Duitsland beschermen wetten de privacy van de bur- gers tegen al te grote nieuwsgie- righeid van de overheid. In de elf deelstaten en centraal in Bonn zijn zogenaamde 'Daten- li schutzbeauftragte' aangesteld, ambtenaren die erop toezien dat overheden en bedrijven geen misbruik maken van de her en der in computers opgeslagen persoonsgegevens van burgers. De gegevensbeschermers heb- ben het druk, vooral in de deel- staten die overwegend door de CDU of de CSU worden gere- 1 geerd. 5 De controlemogelijkheden op naleving van de privacy-wetten zijn niet optimaal. Inzage in de persoonsgegevens die bij de ge il neime dienst zijn opgeslagen hebben de Datenschutzbeauf- tragten bijvoorbeeld niet. Dan de tweede bewering die destijds de Bondsdag heeft doen besluiten de nieuwe Ausweis in te voeren: de beveiliging tegen vervalsing. Die is bewezen on- juist, want er zijn inmiddels al diverse vervalste persoonsbewij- zen van het nieuwe type opgedo- 1 ken. Logisch, want menig be- drijf beschikt over apparatuur waarmee identiteitskaartjes in E plastic gegoten kunnen worden. Bepaalde personeelsleden kun- nen daar, zeker tegen riante be- taling, natuurlijk in een onbe- waakt ogenblik privé gebruik van maken. S Zo lang de valse identiteits- kaarten niet in de leesmachine worden gestopt zal de fraude niet snel blijken. Niet elke poli- S tieman of controleur die op straat, in de kroeg of de U-Bahn „Ausweis bitte!" roept, heeft een leesapparaat bij zich waar- mee de echtheid kan worden ge il test. Leesapparaten staan of ko- men in de politiebureaus en bij de grenskantoren. En niet eens beeld, waarmee Nederland flink stuk gemeenschappe 'batsjov beaamde daarmee wat grens heeft, weigert de leesa l al lange tijd beweert. „We zijr ratuur aan te schaffen. damenteel onderzoek dat betrë ten die in de Verenigde Staten o bij alle. De sche regering Nordrhein-W< sociaaldemoc van de deels Door Rink Drost batsjov verwierp echter de »estie dat de Sovjetunie de ate probeert te militarise- op dezelfde manier als de voor ogen staat met het ook wel Star Wars ge- nd. „Wij zullen geen SDI Met dit alles is de floi maar gedeeltelijk ver! waarvan de Groenen spr< Nee, de echte flop is vei zaakt door de anders zo gn werkende Duitse overheid Gebleken is namelijk, dat de gehele Bondsrepubliek ZCÏIQX stens duizend keer twee of i kaarten met het zelfde m zijn uitgegeven. Daar g< speurders met hun leesafcjiLVERSUM raatjes: laten ze een gezi jjn, terrorist de grens over gaan jrié dat op het scherm de gegt iteedt vanavond ruime Nieuws- de actualiteitenru- jriek van Veronica, be- :inst: minis t verschijnen van een brave moeder; of houden ze een delbare scholier aan omda een belastingschuld van een joentje zou hebben Na het ontdekken van de mage doet het in eerste i verantwoordelijke van binnenlandse zaken uiterste best, de schuld bij ren te deponeren. Bij wie Natuurlijk die hinderlijke tenschutzbeauftragten! gument is, dat op gronden privacy-bescherming de nummers van de kaarte centraal worden uitge maar door de afzonderüj meenten. De voor de gehele publiek in Bonn zetelende vensbeschermer Reinhold mann heeft daarop reageerd. Hij wees erop, de Bondsdiukkerij in waar de kaarten worden vaardigd, alle nummers gegeven Ausweise worden slagen. Dit weliswaar zoni overige persoonsgegevens, dat laat de controle ter ming van dubbele uitgifte verlet. Al in 1979 waren tenschutzbeauftragten met centrale registratie akkoort gaan.om dubbele uitgift voorkomen. Het ministerie buitenlandse zaken zoekt andere zondebok. Nederlandse staatsbi hebben van de trammelant de Ausweis geen last. Zo Nederland een niet verplicht wordt, in Duitsland, op grond EG-bepalingen, zo n ding tonen. Dat leidt wel complicaties, want bij aan een persoonsbewijs de controlerende wetsd' dan een paspoort zien. dat is een reisdocument, slechts bij grenspassage worden getoond. En zo men niet achter het autostul mag ook het rijbewijs niet gitimatiebewijs worden êf- derd. Toch is het raadzaal buitenlander in Duit! steeds een deugdelijk legil tiebewijs te kunnen tonen, de politie kan het je knap maken als je dwars ligt. tandacht aan het gesprek net Gorbatsjov. Nieuws- ijn begint om kwart over ien op het eerste net. f)UL/AL-MANAMAH P) - Twee Japanners die door de Zuidkoreaanse Öriteiten van worden Bouldacht een bom te hebben laatst aan boord van het dkoreaanse vliegtuig dat dag boven Thailand ver- d sen, hebben geprobeerd Be inoord te plegen op de nthaVen van Bahrayn. is vernomen van Ja- |dïse diplomaten in Al- namah. voo ijens de zegslieden namen i9-j arige Shinichi Hahiya en 27-jarige Mayumi Akabe sules met gif in nadat de ane had ontdekt dat het poort van Mayumi vals nifet KAL-toestel, dat via t Dhabi op weg was uit >i*hdad naar Seoul, verdween dag van het scherm kort lai r het een tussenlanding zou persoonsbi tén op de luchthaven van hoeve igkok in Thailand. Het vajgtuig had 115 inzittenden boord. De autoriteiten in eenAiland en Burma hebben een g< ;ebreide zoekactie naar het gtuig op touw gezet, maar wetsdiei dusverre is nog geen spoor B i het toestel gevonden, folgens zegslieden in Seoul hoi ..ïTlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Met verbazing nam ik ken nis van het feit dat in Bert de Vries als fractieleider van het CDA het heeft opge nomen voor de meest kwetsbare groepen in onze samenleving. In dit gesprek vond De Vries dat het nu uit moest zijn met het steeds weer korten en het regelma tig ter discussie brengen van gelden welke door de overheid aan hen ter be schikking worden gesteld! Op de partijraad van za terdag 21 november werd door De Vries er nog een schepje bovenop gedaan door te stellen dat door een aangepast belastingstelsel (volgens zienswijze V. Oort) en de aanpassing ziektekos ten juist deze groepen weer het slachtoffer zouden wor den. Onwillekeurig moest ik denken aan een tv-pro- gramma, bedoeld voor de jeugd en wat verhaal be treft ook geschikt voor ,L ouderen. Juist! De Fa beltjeskrant. Hier speelt een zekere Woef-Ram of Woef- Dram een rol en bij mijn doemde de rol vergelijking op met Bert de Vries. Zij beiden zijn verantwoorde lijk voor de sociale onvrede die zij aangericht hebben. Zij beiden willen op het juiste moment hiervan af stand nemen en liefst de verantwoordelijkheid in an dermans schoenen schuiven. Want De Vries, de sociale onvrede en financiële on macht die volgens recente onderzoekers in ons rijke land aanwezig is, is mede veroorzaakt door een rege ringsbeleid, dat dank zij uw medewerking kon worden uitgevoerd. De CDA-fractie in de Tweede Kamer, waarvan het hoofd De Vries heet, heeft na de gebruikelijke te- gensputteringen zich steeds als een trouwe vazal van zijn meester gedragen. Het siert hem dan ook geenszins om op deze hypocriete wijze als beschermengel van deze voornoemde groepen te fun geren. Recht van spreken zou hij pas hebben, wanneer hij zich de moeite had ge troost deze sociale onvrede in krachtige tegenstand had voorkomen. Breda, C. Gent De Nederlandse regering heeft besloten om mijnen vegers naar het oorlogsge bied rondom de Perzische Golf te sturen. In eerste in stantie bleven de boten bui ten de gevaarlijke Golf, maar mede op Brits verzoek worden de schepen nu ook in de Golf ingezet. Het lijkt erop alsof het mij nen vrij houden van zo'n drukke vaarroute een nobel streven is. Maar als men de zaak wat nader gaat beschouwen, zitten er toch wel bedenke lijke kanten aan deze on derneming. De oorlog tussen Iraq en Iran duurt nu al verschei dene jaren, maar niemand in het Westen scheen zich er druk om te maken. Er wer den grif wapens verhandeld aan beide partijen en het leek in niemands belang te zijn om aan dit conflict een einde te maken. We kregen af en toe de meest afgrijse lijke berichten over deze oorlog, maar enfin, wij in het Westen hadden er geen boodschap aan. Totdat Iran begon met het beschieten van olietan kers. Toen stond de hele westerse wereld ineens op haar achterste benen. Rea gan besloot de Amerikaanse vloot operationeel te maken en als escorte te laten die nen voor fluks onder eigen vlag geplaatste tankers. Toen het conflict verinter nationaliseerde, werd zelfs de Verenigde Naties en haar voorzitter tot actie gedwon gen. Op het punt waar men nu aanbeland is, lijkt het de enige taak van het Westen verdere escalatie te voorko men. En in het licht daarvan is het zenden van mijnenve gers wel een heel verkeerd signaal. Want mocht straks de zaak toch escaleren, dan zit Nederland middenin een conflict waarbij de verve lende konsekwenties niet te overzien zijn, alleen maar uit economische motieven en om Grote Broer de VS te steunen. Want alleen maar opkomen voor vrede met de gedachte van je portemon nee in je achterhoofd is na tuurlijk hypocriet. Breda, Frank van de Wiel Door Rien van Nunen HET vissen op snoek is bij uitstek een zaak van de late herfst en de winter. Wanneer het eerste ijs op de sloten zichtbaar wordt, de dagen kort zijn, de sfeer van mist en mest zichtbaar en tastbaar, dan is het tijd uit snoeken te gaan. Vangt men in de vroege herfst dan geen snoek? Wis en waarachtig wel, maar de herfst, vooral de late, is zo ge schikt om op snoek te vissen, dat ieder eerlijk snoekvisser de eerste snoekdagen graag cadeau doet voor die van eind november en december. De sloten worden doorzichtiger, het wier sterft af. Kleinere en grotere snoeken houden de beste plaatsen voor zich, veel snoek moet op zoek naar be tere schuilplaatsen of dieper water. Dat is de periode dat de snoek Tos' komt. Even vaak heeft de snoek er zin in op dagen dat de schaatsers al weer aan een elfstedentocht denken, als op dagen waarop geen zinnig mens zich buiten waagt. Veel wind, vooral zuidwestelijk, een bui regen, de temperatuur zowat onder de tien graden, de snoek voelt zich er wel bij. Vangen van snoek is een voudig. Tenminste als men het op de ouderwetse manier doet met een levend aasvisje. De vis, het aasje in dit geval, poogt een schuchtere imitatie van zichzelf weg te geven. Snoekmans merkt zulks di rect op en als het visje dicht genoeg genaderd is, hebbes Even wachten met de haak zetten totdat de drijvers aan geven dat het visje wordt ge keerd. Niet geweldig enerve rend, niet zo geweldig spor tief ook. Veel van die snoeken slikken het aas te diep en ko men er in sportvissershanden niet zo best af. Veel mensen zijn immers bang van de ver vaarlijke tanden van een snoek. Snoeken zijn immers jagers, een soort beulen onder water, ze vreten een heel vis water leeg? Menig snoek werd al het slachtoffer van vermeende visserskunde, of onterechte ideeën van sport vissers. Vangen doet men tegen woordig toch wat anders. Op de eerste plaats vist men vaak met kunstaas. Kunstaas is schoon, haakt onmiddellijk en wordt Zeer Zelden geslikt. Kunstaasverboden in ver gunningen slaan vaak ner gens op, of het moet zijn dat de opstellers ervan zelf niet met kunstaas vissen.Toe gegeven, niet iedereen ont- haakt een dreg gemakkelijJH< maar geslikte dreggen via levendaas-vissen al helema niet. Die moet men laten ten. Daartoe knipt men de li door zo dicht mogelijk bij dreg. De snoek 'verteert' 90% van de gevallen waart zoiets vakkundig en snel beurt een dergelijke behai deling. Toegeknepen weertï ken helpen daarbij zeer. Modern snoekviss gschiedt met een takeltje. D is een soort hakencorset voor een dode vis. Dat coi setje bestaat uit een aant haken en dreggen welke volgorde in het aasvisje wc den gestoken. De toeha pende snoek wordt nu onmii dellij k vastgetikt. De haki bevinden zich nu altijd vooi de bek. Dat vist netjes en kan de haken zó lossen. ZoV bij het vissen vanuit i bootje (slepend) of vanaf kant werkt een takeltje voo treffelijk. De snoek vaart wel bij bouwt opera! doen i netzo rikane geven vindei Het met dt maats maanc en gis unie.C weeki handtt het IN wijder afstan ten ov lange zei dat promL akkoo De twee moede; KAL-t den va woordi reaans pij zei vliegtu zen. „V lijkhed les wij ploffin lijke o< aldus d stel wa toren e nicatie nische lijk nr Een or slag zc lijkt de ring" komen op een die ver den mt ringen. Baghac het ra bij de Dhabi De naar i een vli den nei STIRDAM (ANP) - Een hogere ar <oor steunaankopen van de cen- e binken veroorzaakte dinsdag op Danrak een licht herstel. Van te jing dit echter niet, want de iste handelaren bleven afwachten. Stinulansen uit Amerika blijven ;mprd, wat ook al bleek uit de te semming in Wall Street tijdens aerite openingsuren. Een stijging de Dow Jones index voor indu ce vaarden met 28 punten ging al ïdi{ voor een groot deel verloren, tende internationale aandelen kon levr de koers van ruim ƒ100 niet ouen en op ƒ99,90 werd ƒ1 winst slkar geschraapt Koninklijke Olie h kap ƒ2 tot ƒ196,40 en Akzo was ^bter op ƒ85,50. Banken en verze- ingri waren een paar gulden beter. B1 240 I 230 220 210 200- 190- l ANP wkke broeders van maandag, zo- Mek edeken, Nedlloyd en KNP, waren is\tear in herstel, maar na de eer kersen veranderde er eigenlijk nigmeer. Heineken kwam op ƒ4,30 stop ƒ117, KNP verbeterde met *lde bedrag op ƒ106,80 en Ned- P toomde ruim ƒ6 op naar ƒ111. 'eüal-Ten Ca te werd ƒ4 duurder 63?n Bols ƒ3 op ƒ103. 'a rentegen kon Océ-Van der g! itn weer niet meekomen en op Terd een verlies geleden van ƒ4. Op deze geen kop< Op de! veel andf daling v£ huizer P. een mede; ting naa Collega ƒ64,20. Daare lend in h was ƒ0,90 ment Sha De obi met winsi M^d^.ui.iüdi.Lmrc inn m toni us itonius jngr.o.l.v. '.sthuis Sthuis •sthuis sthuis 'ot.z.hs tz.hs •Qtz.hs aeneas 1968-9J (oostb.) 1972-0 (oostb.) 1972-0* lourdes 1958-8J (tilburg) 1971-0 (tilburg) 1972-0* (tilburg) 1952-9 (tilburg) 1959-0 klokkenberg 1950-9< liduina 1966-9( ('s-h'bosch) 1971-0 ('s-h'bosch) 1973-0, ('s-h'bosch) 1972-0^

de Stem | 1987 | | pagina 4