'Meer getrouwde vrouwen in onderwijs' [LRNEUZEN 'VERLENGT' EXTRAATJE VAN 25.000 GULDEN UEH IJGT, )fficier van Justitie de mist in Sleutels voor nieuwe bewoners Druk bezochte viering van Vrouwen en Geloof KORT ZEEUWS POLITIERAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS iu 1987 TJZF.NDTJKfiF. NEEMT ALS RECTRIX AFSCHEID VAN SCHOOL IN DONGEN: MARKTEN E STEM VAN ZEELAND 3 WOENSDAG 2 DECEMBER 1987 IWA&muwv r ERNEUZEN - De VV Terneuzen kan, s het aan B en W ligt, oor 1988 rekenen op szelfde subsidie als in 187. Dat betekent dat jk voor 1988 de VW aanmerking komt oor een extraatje van 25.000 gulden, boven de gebruikelijke subsidie van 10.000 gulden. Lesgeven Oud Socialer ANTONGERECHT TERNEUZEN BEGINT RUIM UUR LATER 3 F 11.795,- '6-223622 Terneuzen Sluiskil Zaamslag Planetarium terug in Zeeuws Museum Ander rapport voor Zeeuwse scholieren Botsing Politie Terneuzen verkoopt fietsen T16 vv extra subsidie Café Restaurant p 3. Hoek Telefoon: 01152 1308 brioche au Madeira umeerd met madeira. fumêt de Cailles au |ados ouillon van kwartels met bdos. isson Meditèrranée na" in een kruidige fantasie. nures noires. zwarte bessen. >n .^hauplonne" ertekalfbout op originele vijze bereid. O-.' icé de Noël dessert r.' lignardises. 19.50 p.p. i wij het Kerstmenu om 12 |nds de muzikale omlijsting or „The Friends". eeren en medewerkers lagen en een voorspoedig u erop attent dat wij vanaf ,,l-'88 gesloten zijn. rtijen staan wij in deze I uw beschikking, mits tijdig ip nummer 01148-1811. onze verslaggever Dat extraatje gold aanvan- kelijk slechts voor een jaar. De bedoeling was de situa tie voor 1988 opnieuw on der de loep te nemen. Dit aan de hand van het toege zegde promotieplan. Nu dit plan pas in de loop van het volgend jaar tegemoet kan worden gezien, willen B en W de VW voorals nog dezelfde subsidie toekennen. De voor aanstaande plaats die de VW bij de promotie van de ge meente inneemt, speelt in de overweging een belangrijke rol. Subsidie willen B en W aan het Rijk ook vragen voor ver schillende emancipatie-activi teiten. Voor het totale emanci patiewerk stelt het rijk 17.600 gulden beschikbaar. Er zijn echter voor 29.360 gulden aan aanvragen binnen gekomen. B en W willen de verzoeken van de volgende instellingen hono reren. De vrouwenbond van de FNV die een thema avond aan de rolverdeling van mannen en vrouwen wil wijden (500 gul den), de Rooie Vrouwen in de PvdA voor een voorlichtings bijeenkomst over de mogelijk heden voor betaald werk voor vrouwen in Terneuzen (750 gulden), de stichting EVA voor een cursus audio-visuele vor ming (2785 gulden), eveneens van de stichting EVA een as- sertiviteitstraining (2365 gul den) en een VIDO gesprke- groep (2185 gulden). Verder is er duizend gulden als stelpost opgevoerd voor toeleidingsacti- viteiten voor vrouwen van cul turele minderheden. Daarmee heeft het college echter nog niet het volledige bedrag opgesoupeerd. De rest, 8015 gulden, wil het college toch van het Rijk binnenhalen 'voor de financiering van onderzoek en experimentele opzet van nieuwe vormen van kinderop vang binnen de gemeente'. „Het accent diet daarbij te liggen op kinderopvang welke direct ge richt is op het verlagen van de drempel voor vrouwen om deel te nemen aan cursussen en vrijwilligerswerk", aldus het college. De subsidieverzoeken wor den vandaag, woensdag 2 de cember, bekeken door de com missie voor jeugdzaken, wel zijnszaken, milieu, recreatie en toerisme. De vergadering, in kamer 4.06 van het stadhuis, begint om 19.30 uur. Van onze verslaggever DONGEN - „Je weet nooit of je geslaagd ben in dit werk. Het produkt is namelijk zo moeilijk meetbaar. Het zijn geen vierkante doosjes die je pasklaar aflevert, het zijn mensen. Je probeert leerlingen van alles mee te geven: een diploma, een visie op hun leven, een be paalde ontwikkeling. God mag weten of ik daarin ge slaagd ben". Jaclntastraat, Dullaert- |Hulst maakt ter voldoening tikel 22 van de Wet op de fekend, dat met ingang van 3 neentesecretarie, afdeling al- 3, voor een ieder ter inzage In de gemeenteraad van 26 ij deze heeft besloten te ver- /orden voorbereid van de be- lijziging van de bestemming foormalige kleuterschool Ja- vijziging van de bestemming ormalige kleuterschool Dul- he uitbreiding van de kantine badhuisweg 7 en 9. sluiten treden in werking met r 1987. |rgemeester voornoemd, VW. Jacobs „Natuurlijk hoor ik soms wel eens van oud-leerlingen: 'Dót heb ik van u geleerd'. Maar in de meeste gevallen is dat niet precies meer te zeggen. Men sen worden in him leven door heel veel ervaringen ge vormd. De school is niet de enige plaats waar ze wat le ren". Zuster Marie-Bemard de Rijcke vindt het na bijna veertig jaar in het onderwijs nog moeilijk te zeggen welke invloed haar werk heeft ge had. Op 1 januari 1988 is haar taak in het onderwijs afgelo pen. De rectrix van het Dr. Schaepmancoiiege in Dongen gaat op die datum in de vut. Het afscheidsfeest vindt plaats op 15 januari. „In feite ben ik die dag te gast op mijn eigen school", lacht ze. Haar hart heeft van jongsaf bij het onderwijs gelegen. „Het heeft me altijd getrok ken mensen, en dan met name jonge mensen, wat te leren, wat te helpen en wat verder te brengen Ik heb nooit iets anders willen doen. Inmiddels geef ik al bijna twintig jaar geen les meer. Maar ik weet nog dat ik het heel jammer dat ik het lesgeven op moest geven toen ik directrice werd van de havo. Gelukkig heb ik ervaren dat het samenwer ken met volwassen ook veel voldoening kan geven". Zestig jaar geleden, op 28 augustus 1927, is ze geboren in IJzendijke in Zeeuwsch- Vlaanderen. Haar middelbare schooltijd bracht ze door op de kostschool in Dongen. In '46 behaalde ze de bevoegd heid om les te mogen geven. Vervolgens keerde ze terug naar Zeeuwsch-Vlaanderen om haar ouders in de zaak te helpen. In '48 trad ze in bij de zusters Franciscanessen in Dongen. „Daar heb ik het hele scala doorlopen, dat een kloosterlinge die goed kan le ren, volgt. Ik haalde eerst mijn hoofdacte, vervolgens mijn MO-Duits en mijn MO- A en B Nederlands". Na korte tijd aan de ULO in Dongen les te hebben gege ven, begon ze in Breda in '52 op de Christus Koning school. Vervolgens werd ze hoofd van de lagere school in Oosteind, daarna vertrok ze naar Alphen waar ze de la gere school en het VGLO on der haar hoede kreeg. „Nu ik dit zo vertel, merk ik dat ik oud begin te worden. Al die scholen bestaan niet meer", constateert ze. Vervolgens werd ze lerares aan de Pedagogische Acade mie in Dongen en later lera res aan de MMS. In 1968 werd ze gevraagd directrice te wor den van de havo Maris Stella. Na de fusie met het atheneum John F. Kennedy werd zuster Zuster Marie-Bernard, de Rijcke neemt afscheid van het Dr. Schaepmancoiiege in Dongen foto de stem/johan van gurp Marie Bernard in '83 rectrix van het nieuwe Dr. Schaep mancoiiege. Een scholengemeenschap met 1100 leerlingen. „Nee, ik vind dat niet te groot", zo is haar stellige overtuiging. „Qua grootte blijft het te overzien. Als de verschillende mensen, de adjuncten, hun eigen afdeling maar blijven overzien en de mens in de structuur niet uit het oog ver liezen. Ik heb een meer coör dinerende functie in het ge heel. Ik voeg daar meteen aan toe, dat ik die taak beslist niet alleen aan zou kunnen. Je bent afhankelijk van de be kwaamheden van de mensen om je heen. Ik zie het dan ook als mijn functie talenten in anderen te activeren en te waarderen". Hoewel ze het aan de ene kant jammer vind dat ze geen les meer geeft, vraagt zuster Ma- rie-Bernard zich af of ze het nog aan zou kunnen om voor de klas te staan. „Ik mis de flexibiliteit, denk ik. Tegen woordig moet alles met beel den gebeuren. Video en dia's zijn niet meer weg te denken. Ik zou daar moeite mee heb ben. Ik denk dat ik als een ouderwetse onderwijzeres de leerlingen heel goed zou leren spellen en netjes zou leren schrijven". Ze vindt de kinderen van tegenwoordig ook erg druk. „Begrijp me goed, ze hoeven van mij niet zo heel rustig te zijn. Kinderen moeten kri tisch kunnen denken en spre ken, maar ik ervaar tegen woordig een zekere agressivi teit bij jongeren. Ze staan zo gemakkelijk klaar in een vechthouding. Het is meteen slaan en schoppen naar elk aar. Volgens mij komt dat omdat ze op televisie niets anders zien dan vechten. Tien jaar geleden was dat nog niet. Aan de andere kant hebben de leerlingen een veel betere algemene ontwikkeling dan vroeger en formuleren ze hun zinnen veel beter". In de loop der jaren heeft zus ter Marie-Bernard de invloed van de religieuzen in het on derwijs sterk zien verminde ren. „Ik vind dat een verar ming. Niet dat de kerk de dienst uit moet maken op school, maar enige bezinning kan geen kwaad. Het leven is meer dan je brood verdienen en dat opeten. Er is een die pere dimensie in het leven. Gelukkig zie je de laatste tijd de belangstelling weer toene men. Het is een menselijke behoefte de zin van het leven te willen weten. Juist in de puberteit ontdek je dat. Wij hebben onlangs bezinnings dagen gehad op school en de belangstelling was enorm". Zelf legt zuster Marie-Ber nard niet de nadruk op haar 'religieus-zijn'. „Ik stel me wel altijd voor als zuster, maar daar blijft het bij". Waar ze zich wel zeer bewust van is het feit dat ze een wer kende vrouw is in een lei dinggevende functie. „Dat is niet zo vreemd voor een zus ter. Zusters zijn eigenlijk al heel lang geëmancipeerd, ze zijn alleen niet getrouwd. Ik zou juist willen pleiten voor meer getrouwde vrouwen in het onderwijs, ook in de ho gere functies. Nederland loopt echt achter op dit ge bied. In wat voor gezelschap dan ook, maar toch zeker in de opvoeding, is zowel de in vloed van mannen als van vrouwen van belang. Veel vrouwen stellen hun gezin boven hun werk. En als ze werken doen ze dat vaak part-time. Ik denk niet dat vrouwen zouden moeten kie zen tussen kinderen en een carrière. Ik denk dat dat goed samen kan gaan. Kinderen zijn in een goede crèche met een paar vaste verzorgers ze ker niet slechter af. Integen deel. Dat zijn veel leukere kinderen. Die zijn veel socia ler". aantrekkelijk bedrag op di om precieste zijn. ki-dealer om te kijken, te en van dit tijdelijke aanbod i]s exclusief f 365,- afleveringskostj overeenkomst met eind-saldo" af te een maximum te financieren bedrag tieve rente van 15,2%. ht. Bij deze huurkoopovereenkomst '10 iler) ti onze correspondent iRNEUZEN - De mist die sterochtend het weg- en heepvaartverkeer in het euwse danig parten eelde, had ook invloed op zitting van het kantonge- cht in Terneuzen. Officier n justitie mr. J. Groen 0 zich, door de onregel- atig varende veerdienst jssingen-Breskens, pas im een uur later dan was piand, in de toga hijsen en ting nemen achter de "ene tafel. a het begin van de openbare *'S verontschuldigde kan- :hter mr. H. de Mul zich oor aan de rij van wach- le gedagvaarden met de 'fden: „Dat is nu het gemis een vaste oververbinding". stig' voor De Mul was ook zaak tegen A. van A. uit fngstdijk. Volgens het proces Haal zou Van A. met op 26 puari van dit jaar in de ge ënte Hulst na een inhaalma- euvre op rij ksweg 60 onnodig [een linkerinvoegstrook heb- J® gereden met zijn personen- po, De verbalisant en een in surveillancewagen mee- jiende passagier zouden dit J>ben waargenomen in hun [egels. Toegevoegd aan deze verkla- p werd nog gesteld dat Van 1 vermoedelijk de bedoeling F ook deze auto te passeren, Th toen hij zag dat het een TCewagen daarvan afzag. v®n A. bestreed dit en zei dat de verbalisant, het was avond, dus donker, kijkend in zijn spiegel niet kon zien dat hij op een verkeerde rijstrook reed. Dan heeft hij alleen mijn kop- lamplichten gezien", zo ver weerde hij zich. Verder gaf hij aan dat er voor hem op dat moment en weggedeelte geen enkele nood zaak was om daar te rijden. Ook het feit dat de politiewa gen, die eerst ongeveer honderd kilometer reed en daarna de snelheid minderde tot veertig vijftig bracht hij te berde. „Pas anderhalve kilometer verder werd ik gedwongen te stoppen. De politieman kwam naar mij toe en gaf uitleg over het hoe en waarom. Daarna ging hij weer in zijn auto en na twintig minuten kwam hij weer terug". Had de politieauto kort daarvoor met een zeer lage snelheid gereden, nu had de Hermandad kennelijk haast, volgens Van A., want de snel heidsmeter wees 130 aan. „Ik heb hem dan ook maar niet lang gevolgd, anders zou ik nog een proces hebben gekregen". Mr. Groen zag na het ver weer van Van A. dat deze al zou hij nog op de verkeerde rij strook hebben gereden, op dat moment het overige keer niet in gevaar te hebben gebracht, geen reden tot oplegging van straf en kwam tot ontslag van rechtsvervolging. Mr. De Mul sprak de man vrij van het hem ten laste gelegde. Duidelijker lag de zaak te gen L. H. uit Sas van Gent. Hij werd op 3 mei van dit jaar ge verbaliseerd toen hij op zijn brommer door de bebeouwde kom vin zijn woonplaats reed met een snelheid van maar liefst 84 km per uur. Bij con trole door de politie bleek dat het voertuig was opgevoerd en een vermogen had van 1,476 ki lowatt. Mr. Groen eiste twee boetes van in totaal 435 gulden of negen dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen motorblok. „Een vrij fikse boete, maar ook een fikse snelheid", aldus de kantonrechter die conform de eis vonniste. Bij de bromfiets waarmee L. de N. uit Hulst op 17 mei van dit jaar over rijksweg 60 reed was het vermogen nog wat ho ger, 1,670 kilowatt. Hij werd die dag dan wel niet betrapt we gens het rijden met een te hoge snelheid, maar werd veroor deeld tot een boete van 185 gul den of 4 dagen 'brommen'. Ver der tot verbeurdverklaring van de in beslag genomen onderde len van het voertuig. Ook D. de R. uit Klooster- zande reed op 4 april van dit jaar met een opgevoerde brom fiets over de Hulsterseweg. Het was voor de tweede keer dat hij hiervoor werd geverbaliseerd. Eis en uitspraak 130 gulden of drie dagen. De Sassenaar G. D. viel op 31 mei 1987 in handen van de poli tie toen hij over de Paul Kru- gerstraat in zijn woonplaats reed met een personenauto waarvoor geen verzekering was afgesloten. Eis en uit spraak 500 gulden boete of 10 dagen hechtenis, een voor waardelijke rijontzegging van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. Mevrouw Dijksterhuis bracht voor de nieuwe bewoners een bloemetje mee foto de stem cor J. de boer BIERVLIET - De familie C. Blaauw, oorspronkelijk af komstig uit Midwolde, heeft gistermiddag uit handen van voorzitter A. Janse van de woningbouwvereniging Terneuzen de sleutels ont vangen van hun nieuwe woning in Biervliet. Dit gebeurde in aanwezigheid van mevrouw Dijksterhuis van de Vrouwen Advies Commissie, die de nieuwkomers een bloe metje overhandigde, en wet houder W. Gosselaar van de gemeente Terneuzen. Het gaat om een van de zes woningen aan de Stadsweide die de woningbouwvereniging daar kortgeleden liet neerzet ten. Daarmee is het totale wo ningenbestand van de vereni ging in Biervliet op 156 geko men. De woningbouwvereniging is met de bouw van het blokje woningen tegemoet gekomen aan de wens van het contactor gaan. „Er is ons verschillende malen gevraagd of we daar wilden bouwen. We deden daar aanvankelijk wat huiverig over, omdat we bang waren dat we ze niet allemaal direct kwijt KERSTFEEST - In diensten centrum De Veste wordt don derdag 17 en vrijdag 18 de cember twee dagen kerstfeest gevierd voor en met de be jaarden. Het feest begint op beide dagen om 15.30 uur. GEVONDEN VOORWER PEN - Bij de gemeentepolitie kan men inlichtingen krijgen over de volgende gevonden voorwerpen: zwarte tas met inhoud, reeks familiefoto's, bril, zilveren armband, sport- shirt, fietspomp, zwart da meshorloge, stalen sleepka bel, blauw etui met sleutels, zilveren schakelarmband, zwarte sporttas met inhoud, lichtbruine dameshand schoen, bruine herenwinter jas, zwarte portemonnee met inhoud, gasaansteker, sleutels met sleutelhanger, paarse kinderportemonnee, kinder ketting met naamplaatje, zil veren broche, zilveren arm band met namen, jongensbril. BURGERLIJKE STAND - Geboren: Patty, dv C. Noor- lander en M. van Zuijlen, Terneuzen; Maaike, dv J. van den Berge en T. Rammeloo, Sas van Gent; Maarten, zv N. Adam en A. Berkhout, Zaam- slag; Navarone, zv J. Versloot en M. Evers, Sluiskil; Robert, zv E. van 't Westeinde en I. de Feijter, Zaamslag; Milan, zv C. Cosijn en E. Haase, Ter neuzen; Sof ie, dv A. Martens en M. Bassier, Terneuzen; Daniëlle, dv I. de Jong, Ter neuzen; Evelien, dv F. ter Borg en M. Oomen, Terneu zen; Astrid, dv J. Dietzel en J. Weeda, Terneuzen. Ondertrouw: Mario Mille- naar, 24, Terneuzen en Lu- cienne van Audenhove, 18, Terneuzen; Adriaan van der Staal, 24, Terneuzen en Dina de Klerck, 24, Terneuzen; Jannis Hubregsen, 25, Ter neuzen en Jacqueline Wink, 23, Terneuzen. Getrouwd: Rudolf Vink, 24 en Anna de Smidt, 24 te Vo gelwaarde; Pieter Bout, 28 en Angelina Marini, 28 te Ter neuzen. Overleden: Louisa de Klerk, 77, ev P. van der Walle, Hontenisse; Johannes Horse- ling, 76, Westerschouwen; Pieter Breure, 74, Hoek; Cor nells Loof, 53, Terneuzen; Me- chelina Kuijpers, 77, wed v A. Hasman, Alblasserdam; Cammilus Cattoir, 86, Ter neuzen; Anna de Vos, 78, wed v R. Andriessen, Sluiskil; Martinus Wieland, 81, Axel; Cornelia Bakker, 83, wed v A. Platteeuw, Hoek; Jacobus Herrebout, 92, Zaamslag; Martha Goethals, 97, wed v A. de Moor, Terneuzen; Jan Pij- pelink, 74, Terneuzen; Neelije Boezaard, 69, wed v L. van der Plas, Terneuzen. DARTSWEDSTRIJD - In zaal Dallinga werd de tweede ronde gehouden van het toer nooi van dartsclub Dallinga. Uitslag heren: 1. Pascal Lefè- vre, 2. Antoine Huyge, 3. Rony de Visser. Dames: 1. Sonja Pauwels, 2. Marleen van Damme, 3. Christi Bogaert. De hoogste uitworp was voor T. Rogiers met 79 punten. SINTERKLAAS - Vandaag, woensdag 2 december, viert de stichting Welzijn voor Ouderen een Sinterklaasmid dag in De Poort. De middag wordt gevuld met het verto nen van dia's die gemaakt zijn tijdens een meerdaagse reis naar Luxemburg en Tho- len. Verder wordt er bingo gespeeld en komt Sint in de loop van de dag op bezoek. KERSTVIERING - De stich ting Welzijn voor Ouderen viert dit jaar 15 december het kerstfeest in De Poort. Aan vang 14.30 uur. MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middelburg heeft een van de meest gekoesterde voorwerpen terug binnen de mu ren. Een twee eeuwen oud Planetarium -een toestel dat, in een monumentale kast, de loop van de planeten om de zon weer geeft- wordt na een grondige opknapbeurt weer in werking ge steld. Dat gebeurt op 17 december. Ter viering van dit heug lijke feit staan er dezelfde avond in het museum twee lezingen over het planetarium op het programma. De restauratie ge beurde in Middelburg zelf en duurde ruim een jaar. MIDDELBURG - Schoolrapporten van Zeeuwse basisscholie ren gaan er in de komende jaren heel anders uitzien. Uitge breide beoordelingslijsten komen in de plaats van de traditio nele cijferstaatjes. Dat hoopt althans het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland (RPCZ) dat het nieuwe rapport met een uitgebreide toelichting heeft verzonden naar alle Zeeuwse ba sisscholen. Volgens het centrum was daar grote behoefte aan. De uni formiteit van de rapporten was toch al ver te zoeken en dat werd met de invoering van de wet basisonderwijs een steeds groter probleem. Het RPCZ rekent er nu op dat de meeste scho len in de komende jaren met het nieuwe rapport gaan werken. Het sluit volgens het Centrum niet alleen aan bij de wet basis onderwijs, maar ook bij de in Zeeland gebruikte schoolwerk en activiteitenplannen. KLOOSTERZANDE - Bij het wegrijden van een parkeer-1 strook te Groenendijk merkte 1 de automobilist A. T. uit Lamswaarde te laat een hem achterop komende personen auto bestuurd door A. M. uit Kloosterzande. Deze zag geen kans meer de auto van T. de ontwijken en knalde er tegen aan. Door de botsing schoot het voertuig van M. van de weg en ramde een stenen omhei ning van woning van P. S. Daarbij werd M. licht gewond en was de materiële schade aan omheining en voertuigen aanzienlijk. 1 dec. - Aardappeltermijnmarkt: In Bintje 50mm ld voor levering april bij een prijs van AMSTERDAM, werden 84 contracten verhandel' ƒ18,20 tot ƒ17,80 per 100 kg. De stemming was nauwelijks prijshou dend. konden", aldus voorzitter van het bestuur van de vereniging A. Janse. Die angst is nu al voor een deel weggenomen. In middels hebben zich drie huur ders gemeld. „Ik heb er toch wel moed op dat de verhuring vlot gaat verlopen", aldus Jan se. De huurprijs van de wonin gen is volgens hem daarvoor aantrekkelijk genoeg. „We zijn onder de vijfhonderd gulden per maand gekomen". Na de korte plechtigheid dronk het gezelschap een borrel op de nieuwbouw van de zes wonin gen. PHILIPPINE - De studie groep Vrouwen en Geloof afdeling Zeeuwsch-Vlaan deren hield een druk be zochte viering in de her vormde kerk in Philippine. Deze korte dienst, bijge woond door ongeveer ne gentig vrouwen, kinderen en mannen, was anders dan de geijkte vorm van litur gie. Veel aandacht werd besteed aan de symboliek zoals het do ven en aansteken van kaarsen (warmte en licht) en het bellen blazen door de kinderen. Het thema van de dienst was: Het verlangen naar heelheid. Het was de eerste keer dat in Zeeuwsch-Vlaanderen en der gelijke viering werd gehouden. Elders in Zeeland gebeurt dit regelmatig. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De gemeentepolitie gaat ongeveer tachtig gevonden fietsen waarvan de eigenaar zich nog steeds niet heeft gemeld verkopen. Tot 11 december kunnen handelaren een bod op het totale aanbod uitbrengen.

de Stem | 1987 | | pagina 19