$00* w lOLLEGE: 'MAAR ÉÉN GOEDE OPLOSSING TE BEDENKEN' 'rietal instellingen [ulst gaat verhuizen Grote schoonmaak grond in Vogelwaarde KAST ND 'ESTEM Plant eens een boom (2) TAAF GRATIS ZAKENNIEUWS mm PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 2 DECEMBER 1987 HULST - Voor het luister openlucht iwembad aan de Zand graaf is maar één goede oplossing te be denken: volledige slui ng. PAND GEMEENSCHAPSWERK LEEG feel vogels van [ïoede kwaliteit op expo Clinge ter te vieren itbakkersvak om Extra geld voor Keldermanspoort Dankbaar Sint-Jansteen Nieuw-Namen Walsoorden Axel Hulst Cling€ Stollenproefdag Dierenspeciaalzaak in Kloosterzande Met kerstman op de foto Chemocar een derde goedkoper Feestje voor nieuwe inwoners A1; T22 Buitenbad Hulst sluiten 'an onze verslaggever lurgemeester en wethou- lers van Hulst zeggen dat in een begeleidend schrij ven bij de gemeentebegro ting. Ze stellen zich voor het bad ge heel te slopen en een plannetje te maken voor de bouw van wat luxere woningen. Tevens moet er dan een plan komen om bij het overdekte zwembad de Driehoek een nieuw buiten bad met ligweiden aan te leg gen. Een eerste aanzet voor zo'n nieuw buitenbad kan dan wor den gerealiseerd uit de winst van het luxe bouwplannetje op het terrein van het zwembad aan de Zandstaat. Voor zover B en W het nu kunnen bekijken, moet het mogelijk zijn dat de gemeente daar een aardige duit aan kan overhouden. Daarnaast moet volgens B en W het overdekte zwembad ge optimaliseerd worden. Boven dien vinden ze het van groot belang dat het complex blijft voldoen aan alle wettelijke eisen. Investeringen daarin, zo schrijven ze nog, moeten wel zakelijk en voldoende nuchter worden overwogen. Aan sluiting van het huidige openluchtbad is vrijwel niet te ontkomen. Het bad voldoet niet aan de wettelijke voorschrif ten. Aanpassing zou te veel geld kosten en is volgens het college economisch niet verant woord. Andere argumenten voor sluiting zijn dat het bad al meer dan 25 jaar oud is en dat de investeringen inmiddels zijn afgeschrevea Ook is het niet erg praktisch. Ten aanzien van toezicht en bewaking is het niet effectief aangelegd, waardoor altijd extra personeel nodig is. Bovendien is het bezoekers aantal niet voldoende om uit de personeelskosten te komen. De laatste jaren is het onderhoud van het bad overigens al op een laag pitje gezet. Volgens burgemeester F. Ja cobs is nog niet bekend waneer het buitenbad inderdaad wordt opgedoekt. Volgende zomer blijft het voor de zwemlustigen in ieder geval nog open. fln. WamkSéM$$M tan onze verslaggever HULST - Deze maand verhuizen verschillende instellin gen die hun intrek hebben in het pand van de stichting Eemeenschapswerk in de Hulster Steenstraat naar el- Iers. Het Gemeenschapswerk pakt jelf als eerste de koffers en lertrekt per 8 december naar Ten aanzienlijk kleinere behui- ling boven een kledingzaak in Ie Overdamstraat. T De verhuizing is in het kader bVTWnsmVTSnan noodzakelijke bezuinigin- opgelegd door de gemeente, lie gaf de stichting, die zelf een wordt afgeslankt, te ken- len dat moest worden omge- len naar een goedkopere huis- - SIRE, p/a Stephensoij JETERMEER. Sluit eenf bij. Dan krijgt u he is' thuisgestuurd. hts id in samenwerking ,INGE - De tentoonstel- ng van de vogelvereniging Vlaamse Gaai te Clinge [456 ingezonden vogels) :enmerkte zich door de ote kwaliteit van de die- Verschillende vogels bakjes, december ratis L ten. lullen op de wereldtentoon stelling volgend jaar goede lesultaten behalen. Er wa len veel belangstellenden. e vogels werden gekeurd door leurmeesters van de Neder landse Bond van Vogelliefheb- lers. Voor de waterslagers en [angers was dit D. Venema uit '.atwijk aan Zee; voor de jleurkanaries P. Koster uit (loosterzande, J. Theeuwes uit Cilze en W. IJzermans uit Steenbergen en voor de overige logels C. van de Linden uit Hoogerheide en C. van de Wa- |ering uit Roosendaal. Zondag- niddag werden de verschil lende trofeeën uitgereikt door foorziter P. Kint. De kampioenen waren: itammen: waterslagers: Th. ;ch; pigmentkanaries: J. itroo; vetstof kanaries: P. en Morel; tropen/bastaarden: Goud; parkieten: P. de :k. Enkelingen: watersla- ters: Th. Bosch; pigment zon- rood: J. Stroo; pigment iet rood: P. Kint; roodogen: Compiet; vetstof zonder B. Esseling; vetstof met P. en A. Morel; OK groep ■5: H. Nicolaas; OK groep 6- B. Esseling; postuurkana- es groep II: J. Dobbelaar; 'oep 12: F. Burm; Europese igeis: P. Saman; bastaarden: Pardon; Japanse meeuwen: de Booy; zebra vinken groep E. Kint; groep 2: D. Segers; ipen groep 1: A. Goud; groep P. Saman; tropen OK: P. »man; grasparkieten: F. funis; agaporniden: H. Acke; rote parkieten: P. de Cock; uiven en kwartels: A. Fick; iugd: S. Martinu. Klassement »n verdienste: waterslagers: Th. Bosch, 2. H. de Jonge, 3. Vissers; andere vogels: 1. J. iroo, 2. P. en A. Morel, 3. A. oud. Kampioen afdelingen loosterzande, Hulst en Clin- stammen: J. Stroo, Ove- inde; enkelingen: A. Goud, udelande. iet 'gblad voos zuidwest uederlano antoren erneuzen, Hulst en Goes, dressen en telefoon- ummers op pagina 2. 'peningstljden: 30-12.30/13.30-17.00 uur. jedactle erneuzen: Rein van der telm (editie-chef), Romain an Damme, Frank Deij, •PV !0nny van Gremberghe, Ijonald Verstraten, Cor de ir (foto), Ton Koomen [Port). j°es: Jan Jansen. [ulst: Eugène Verstraeten, ">P Trommelen. dvertentle-exploitatie [specteur Zeeland: '■Menu, privé tel. 01150- 6839. vesting. Eerst was er sprake van dat het Gemeenschaps werk een gedeelte van het Bou- deloocoplex zou kunnen be trekken, maar dat is uiteinde lijk niet doorgegaan. Omdat per 1 januari de huur van het pand in de Steenstraat is opgezegd, moeten ook het eveneens in het gebouw geves tigde project Mensen Zonder Werk en de stichting Woonwa- genwerk verkassen. Het baan- lozenproject krijgt onderdak bij het VEJV in het Houten kwartier. Het Woonwagen- werk verhuist naar het nood- gebouwtje van het Woonwa genschap bij Den Dullaert. Omdat het schap wordt opge doekt, komt dit gebouwtje leeg. HULST - Het is gebleken dat het jaarlijkse onderhoudsbe drag voor de historische Kel dermanspoort in Hulst niet ge noeg is. Om het monument in een aanvaardbare conditie te hou den, is een totaalbedrag van 100.000 gulden nodig. Volgens burgemeester en wethouders zou 20.000 gulden per jaar genoeg moeten zijn om het geheel beter te conserveren. Ze stellen de gemeenteraad dan ook voor om dat geld uit te trekken. Benzineresten in de grond: roken en open vuur verboden. Van onze verslaggever VOGELWAARDE - De uitgebrachte onderzoeksrapporten over de bodemvervuiling in de Bossestraat te Vogelwaarde zijn deze week bevestigd. Nadat beide tanks van de voormalige benzinepompen uit de grond zijn getild, blijkt dat de onderliggende bodem aanzienlijk is ver ontreinigd met olieprodukten. Het is nog niet bekend of de veronreiniging te wijten is aan een lek, of aan het herhaaldelijk morsen van benzine. De vervuilde grond, ongeveer 150 kubieke meter, wordt naar Leiden gevoerd om daar biologisch gezuiverd te worden. FOTO DE STEM COR J. DE BOEF Ter plaatse wordt een drainage aangelegd die het verontrei nigde grondwater afvoert via een olieafscheider en een koolstof filter. Het drainagesysteem moet 25 weken draaien. Daarna, zo hoopt men, zal alle verontreiniging uit het water verdwenen zijn. Volgens de gemeentelijke technische dienst is de bodemsane ring in Vogelwaarde geen eenvoudige zaak. Dat komt omdat de bodem bestaat uit verschillende soorten grond, zoals zand, klei en veen. Met name door die veenlaag kan het grondwater niet ge makkelijk weg. De verwachting is dat eind volgende week het karwei voltooid is. Dan zal de Bossestraat ook weer toegankelijk zijn voor het verkeer. Voorlopig komt er een klinkerbestrating. Over een halfjaar wordt er een asf altwegdek aangelegd. Vorige week lieten we in deze rubriek een tuinont werp afdrukken, waarin een assortiment planten was opgenomen met eet bare vruchten. Eetbaar voor onszelf of voor de vo gels. Aangelokt door al die heerlijkheden verlevendi gen ze de tuin, de hele buurt en daarmee het leef- genot. De ontwerper had er een moerbei in opgeno men. We schreven al dat dat een dankbare boom (in het plan was het een struik) is, omdat hij lang zaam groeit en lekkere vruchten levert. Pas na vijfendertig jaar groeien kan hij te groot worden. Overigens geldt voor veel struiken en bomen dat het moeilijker is om ze groot te krijgen dan om ze klein te houden. Met een snoeischaar kun je wonderen doen, al blijft het oppassen dat het niet ten koste gaat van de produktiviteit. We bedoelen niet massaproduktie, maar om eens een voorbeeldje te noemen: vlier en hazelnoot kun je elke winter terugknip pen tot vlak boven de grond. Het volgende seizoen zullen ze gemakkelijk weer twee of meer meter groot worden, maar dragen zullen ze niet omdat ze dat niet doen op eer stejaars hout. Hebben we ze daar voor geplant, dan zullen we er rekening mee moeten houden, anders missen we ons doel. Veel moerbeibomen staan er niet in Zeeland, toch heb ben we er een fraaie foto van. De afbeelding laat duidelijk de vorm zien en ook dat de boom, die toch al zo'n veertig, vijftig jaren oud moet zijn, echt nog wel te overzien is. Vandaar de geschiktheid voor de kleinere tuin. Wat je daarin bijvoorbeeld niet moet planten is een no tenboom, ook al is het nog zo'n dankbare boom. Dank baar om de lekkere vruchten - in goede notenjaren een overweldigende oogst - en omdat de boom niet zo dicht bebladerd is dat er niets an ders meer onder kan groeien. Toch niet geschikt voor de kleine tuin Wel voor erfbe- lanting en zeker voor dijkbe- planting. Waterschap Het Hulster Ambacht plantte er jaren te rug wat aan de Notendijk. Ook De Drie Ambachten heeft er veertig geplant in de Capellepolder en ze maken ook deel uit van het assorti ment in het bos aan de Wa terstaat tussen Hulst en Ka- pellebrug. Nu er de laatste ja ren veel populieren van deij- ken verdwenen zijn, valt te overwegen op wat meer plaatsen notenbomen aan te planten in plaats van nieuwe populieren. Veel minder plaats vraagt de hazelaar. Zelfs in een kleine tuin is er wel een hoekje over. Het is aan te be velen enkele struiken bij elk aar te zetten, tenzij er bij de buren ook staan. Het is ook een betaalbare heester. De wilde vorm, corylus en avel- lana, kost hooguit anderhalf, twee gulden. De geënte (ver- delde) rassen, zes, zeven gul den. De hazelaar vraagt om een beefj e snoei. Als u eens echt iets aparts wil hebben: plant eens een mispel (mupsel). U kent de vruchten toch? Steenharde, bruinfluwelige bottels, zo'n drie, vier centimeter door snee. Na de oogst moet je ze ergens op zolder leggen om te 'rotten'. Na enige tijd zijn ze zo mals als boter en dan kun je ze uit de schil zuigen. Heel apart, maar 'ge moet er voor zijn' zoals men in Het Land van Hulst pleegt te zeggen. Vraag tevoren wel aan de le verancier of uw tuin er qua grondsoort en dergelijke ge schikt voor is, want ze zijn niet goedkoop en ze doen het niet overal. Wie met het idee loopt een of meer hoogstambomen te planten, maar vreest doorlo pend te moeten snoeien en spuiten, hoeft het daarvoor niet te laten. Er zijn diverse oude rassen (ook alle moder ne) appel, peer, kers en pruim leverbaar. Bij appels bijvoor beeld in de groep goudreinet- ten. Zonder spuiten leveren die een goed eetbaar produkt. De appels zijn dan niet zo puntgaaf als het produkt van de vakman, maar zeker zo lekker van smaak. Wilt u ze toch zelf niet, dan zulten de vogels ze wel weten te vinden. Dat geldt ook voor peren, zeker voor late rassen stoof peren. Snoeien is alleen nodig als men echt op produktie uit is. Zonder snoei draagt zo'n boom toch (meestal ook nog rijkelijk) en de vorm wordt ook geen geweld aangedaan. Daarmee en met de bloesem Moerbeiboom, heel geschikt voor in de tuin. - FOTOARCHIEF DE STEM siert hij uw tuin. Pruimen doen het ook goed in een kleine tuin en voor een soli- tiare boom is al gauw een plekje te vinden. Voor de vele rassen kan men zich tot de vakhandel wenden, maar er zijn ook andere wegen. Naast soorten die 'echte' pruimen leveren, zijn er ook vruchtdragende buitenlandse rassen die bruine (rode) bla deren hebben. Daar snijdt het mes van twee kanten: en vruchten en een andere kleur dan groen. Of vraag eens naar een mirabelle (bijvoor beeld M. de Nancy), die levert lekkere gele vruchten (ander half, twee centimeter door snee) geschikt voor inmaak, jam en direct consumptie. Tot slot willen we eens wij zen op de wilde pruimen. In onze streken staan ze bekend als pinokes en merbeljanen, het is moeilijk vast te stelten wat precies wat is. Die struikjes doen het prima in een hoekje van de tuin, in het windschut of hoe je het ook noemt. Met enige moeite zijn ze te vinden op boerderijen en in tuinen waar ze van ouds heer deel uitmaken van de heg, die de omheining vormt Er zit van alles tussen: van erg lekker tot wrang en bijna oneetbaar. Gewoonlijk heb ben ze zoveel opslag, dat de eigenaar u graag enkele scheuten zal afstaan. Al na een paar jaar komt de verras sing: lekker voor eigen ge bruik of alleen geschikt voor de vogels? Amandelboompje, perzik, braam, vlier, kweepeer (ook de Japanse), krenteboompje, we noemden ze niet allemaal en we gaan er ook niet verder op in, er is volop keus om van de tuin meer te maken dan een kijkdoos. De vakman kan u er alles over vertellen, wij hopen u met deze bijdragen een beetje op weg geholpen te hebben om er inderdaad voor uzelf of voor de vogels wat meer uit te halen. BILJARTEN - Biljartclub De Warande van de Katholiek Bond voor Ouderen speelde een thuiswedstrijd tegen Clinge in het nederlaagtoer- nooi. De Clingenaren scoor den 27 caramboles beter. De eindstand was 334 voor Steen en 361 voor Clinge. KOFFIECONCERT - Mu ziekvereniging St.-Jan houdt zondag 6 december het tradi tionele koffieconcert in De Warande. Om 11.30 uur be gint 'gastfanfare' De Schelde- zonen uit Nieuw-Namen op, onder leiding van Pierre van Hecke. Na een korte pauze speelt St. Jan zelf. onder lei ding van Leo Verstiggel, met concourswerken, een kerst lied en swingend materiaal. Ladyspeaker is mevrouw C. Weesepoel-Van Eek. INFO-AVOND - De NCB-af- delingen van St.-Jansteen, Clinge, Heikant en Koewacht houden voor hun leden, als mede voor leden van de KVO en KPJ, een informatie avond in gemeenschapscen trum De Warande donderdag 10 december,aanvang 20.00 uur. Het thema is: Financie ring van onze bedrijven. Aan de hand van een voorbeeldbe drijf komen verschillende as pecten aan de orde. Aan de avond wordt medewerking verleend door G. Lernout, di recteur Rabobank St.-Jan steen; J. Jacobs, kredietadvi seur Rabobank Nederland; A. Vroome, notaris te Hulst; J. van de Aa, sociaal-economi sche voorlichter van de regio en P. Coolsen van het advies bureau van de NCB te Hulst. KAARTING - In zaal De Nachtegaal werd een kaar ting gehouden. Uitslag: 1. V. Bonnen-F. Boeckling, 2. K. d'Hert-D. van Vliergberghe, 3. G. Klippelaar-B. Abbeel. KAARTING - Kaartclub De Verenigde Kaarters hield in zaal Thilleman een kaarting. Uitslag: 1. A. Apers-J. Ver- meirssen, 2. K. van Water- schoot-B. Abbeel, 3. V. Bon- nen-I. de Winckel. OUDERENKAARTING - In de Noordstraat te Walsoorden wordt vrijdag een ouderen- kaarting gehouden. Aanvang 13.30 uur. Kaarters kunner meedoen aan de spelsoorter bieden en jokeren. Tevens i£ de gehele middag Sinterklaas aasnwezig. BRIDGE - Bridgeclub Axe speelde de laatste wedstrijc van de najaarscompetitie ir De Halle. Uitslag groep A: 1 echtpaar Herrebout, 2. me vrouw Groenewoud-de heet Scheele, 3. dames Kock-Pel Groep B: 1. mevrouw Var Leeuwen-de heer Vogel, 2 heren Hemelsoet-De Wever 3. heren Arnoldi-Van Bam- bost. Groep C: 1. dames Var de Casteel-Van der Heyden, 2. echtpaar David, 3. echtpaai Kraayenbrinck. Groep D: 1. echtpaar Stoelinga, 2. echt paar Van de Wagt, 3. dames Vereecken-Van Waes. De eindwinnaars van de compe titie: groep A: echtpaar IJse- baert, groep B: dames Kee- man-Knopker, groep C: da mes Van der Heyden-Van de Casteel, groep D: echtpaar van de Wagt. DROPPING - De personeels vereniging van de gemeente Hulst hield voor leden een dropping in de omgeving van Heikant en Koewacht. De deelnemers moesten niet al leen het eindpunt vinden, maar ook nog een aantal op drachten uitvoeren. Uitslag groep 1: A. en M. de Vlieger, M. Westerweel en D. Rooms. Groep 2: E. en R. de Burger, R. van Broeck en H. van de Broecke. Groep 3: B. en A. van de Branden, H. van de Boogert en I. Rooms. SINTERKLAAS - De Sint be zoekt zaterdag 5 december de kinderen van buurtvereni ging Den Dullaert in het ge lijknamige gemeenschaps centrum. De aanvang is 14.0C uur. KAARTING - De Katholieke Bond voor Ouderen houdt vrijdag 4 december in ge meenschapshuis Malpertuus een prijskaarting in jokeren voor ouderen en gehandicap ten van vijftig jaar en ouder. De wedstrijd telt weer mee voor het kampioenschap en begint om 13.30 uur. CLINGE - Bakker Ton van Meijel in Clinge houdt woensdag S december een 'stollenproefdag'. Zijn klanten kunnen dan ken nis maken met het kerstbrood dat meteen na de Sinterklaasda- gen al in de belangstelling staat. KLOOSTERZANDE - In Kloosterzande werd afgelopen zater dag dierenspeciaalzaak 't Hoekske geopend, eigendom van Lia en Frans Tieleman. Naast een groot aantal aanbiedingen heeft de zaak deze openingsweek tien procent korting op het hele as sortiment. Voor de jeugd is er een kleurwedstrijd. KLOOSTERZANDE - Een gratis grote kleurenfoto van de kin deren samen met de kerstman in de arreslee. Dat staat gezin nen te wachten die bij de deelnemende winkeliers in Klooster zande hun inkopen doen. Voor iedere bestede 25 gulden krijgt de klant een stempel en met 9 stempels kan de fotograaf aan rukken. De actie loept van 7 tot en met 23 december. Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Het inzetten van een chemocar voor het ophalen van schadelijke stoffen is zeker een derde goedkoper dan de huidige manier om het klein chemisch afval te verzamelen. Die conclusie trekken burgemeester en wethouders van Hontenisse. Ze stellen de gementeraad dan ook voor met ingang van vol gend jaar zo'n chemocar vier keer per jaar door de gemeente te laten toeren. Momenteel kunnen inwoners klein chemisch afval apart meegeven aan de vuilnisauto, maar gebleken is dat dit sys teem niet tot tevredenheid loopt. Dat geldt niet zozeer voor de ingezamelde hoeveelheid, want een halve kilo per gezin vinden B en W niet slecht. Het gaat vooral om de kosten. Per kilo kost de inzameling de ge meente nu 8 gulden. Bovendien vinden heel wat inwoners het niet erg praktisch om telkens met een zakje afval gereed te staan tot de vuinisauto voorbij komt. B en W denken betere resul taten te bereiken met een spe ciale chemocar met geluidsin stallatie. Op die manier wordt de inzameling meer gericht en levert, gezien resultaten in an dere gemeenten, aanmerkelijk betere resultaten op. Naast de chemocar willen B en W het huidige brengsysteem handhaven. Dat betekent dat het depot in Vogelwaarde in begruik blijft voor incidentele aanbiedingen van particulie ren en voor probleemstoffen van bedrijven uit Axel, Hulst en Hontenisse. Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De ongeveer 250 nieuwe in woners die zich het afge lopen jaar in de gemeente Hontenisse hebben geves tigd, worden uitgenodigd voor een informele bij eenkomst, die op zaterdag 19 december wordt gehou den. De bijeenkomst vindt plaats in zaal van Leuven te Kloosterzande en be gint om 14.30 uur. Onder het genot van een kop koffie met gebak zal dan onder meer burgemeester A. Kessen een woordje spreken. Voorts presen teert de gezamenlijke middenstand zich en wordt een videofilm over de gemeente vertoond.

de Stem | 1987 | | pagina 17