Zwarte polder dupe van deltawerken Ministeries en provincie weigeren vergunning Hoechst pleit voor 'korrelreactor' Proef met catamaran gedeeltelijk geslaagd Oostburg ziet brood in club windenergie imunicatR Rrinkman bezoekt asielzoekers Goes GS kritisch over samenwerkingsplan van waterschappen STOP BIJ ONZE SHOWROOM van DORST 6Een van die meisjes zat er pas een paar weken' jaarbasis) is PTT opnieu\ elke ton olie in het juiste re )men. Elke tro, ïiste vracht- [ontainerbijhe idrrjf. fert informatie! m honderden illeen in Rottei Alle Toyota modellen in voorraad! jmmunicatie '1 )rme capacitei erdenbedrijvei miceren. met systemei kterdam net z( 5port. iet de haven aa Want zonder botterdam geei lm. GEVARIEERD BEHEER MOET VEGETATIE KUNNEN REDDEN MIDDELBURG - Het afvalverwerkende bedrijf OCS (Ocean Combustion Services) is niet welkom in Zeeland. Zowel de ministers van milieu en verkeer en waterstaat als GS van Zeeland heb ben het bedrijf de noodzakelijke vergunningen geweigerd. iPolitie legt beslag [op fout vuurwerk fUUT DE KLEPKURF' toek met Zeeuwse amateur-verhalen I EXCELLENTIES mJ KRINGLOOP FOSFAAT iOEEMIG'E OPLOSSING DELEGATIE ONDERNEMINGSRAAD NAAR TWEEDE KAMER WOENSDAG 2 DECEMBER 1987 AANVOER ANDERE VIS NODIG Contracten Steeds grote keus uit 100 „First Class" occasions Van onze verslaggever NIEUW VLIET - De Zwarte Polder bij Nieuwvliet heeft volgens de natuurbescher- ningsvereniging Duumpje ;waar te lijden gehad onder de Deltawerken in het ge bied. gen aantal plantesoorten is [oor de werkzaamheden volle- iig verdwenen en andere soor- en zijn sterk in aantal afgeno- nen. Speelhuislaan 156a Breda Telefoon 076-7120001 DE STEM VANZEELAND De natuurvereniging is wei nig ingenomen met de vervan ging van de oude zeedijk door de hoge kale Deltadijk. Niette min wordt de noodzaak van de dijkophoging ook door de na tuurvorsers erkend. Duumpje betreurt alleen dat de werkzaamheden aan de zee zijde negatieve effecten teweeg gebracht hebben. Zo is de geul waarlangs vroeger het vloed water het gebied instroomde verdwenen. Verwacht wordt dat het pad, dat na de delta werken diagonaal door het na tuurgebied is aangelegd binnen enige tijd zal uitslijpen tot een nieuwe vloedgeul. Een deel van het oude duin moest voor de dijkverzwaring wijken, waardoor ook plante soorten als geelwit walstro, boskruiskruid en Zeeuws doornzaad verdwenen zijn. Het inmiddels onstane nieuwe duin is volgens Duumpje minder interessant, omdat het door het waterschap Het Vrije van Sluis is ingeplant met 'tuinplanten', zoals berk, boerenjasmijn en witte abeel. Door het verdwijnen van de geul is de overstromingsfre quentie in het schorgebied drastisch afgenomen. Ook dit leidde tot het verdwijnen van verschillende zoutminnende planten. Duumpje is voorstander van afsluiting van het reservaat, omdat op die manier het na tuurlijk milieu in het gebied zich kan herstellen. Overigens was het afsluiten ook noodza kelijk geworden, omdat vol gens de natuurvorsers de re creatiedruk in het gebied te groot geworden was. Verwacht wordt dat een ge varieerd beheer, beweiding met schapen, begrazing door konijnen en maaien een herop leving van de vegetatie in De Zwarte Polder bevorderen kan. OCS mag niet komen Wat GS betreft gaat het om een hinderwetvergunning, de ministeries moesten vergunningen afgeven in het ka der van de wet chemische afvalstoffen en de wet veront reiniging oppervlaktewateren. OCS had een vestiging willen beginnen in Vlissingen-Oost, maar kreeg al een fikse wind igen toen de plannen nog zeer iril waren. Niet alleen milieu- irganisaties, maar ook het ge- leentebestuur van Vlissingen het provinciebestuur maak- snel duidelijk niets te voe len voor de komst van het be- f. zou in Vlissingen een op- agterminal bouwen voor Ivloeibaar chemisch afval. Het ijf heeft de gewoonte om lat vervolgens op de Noordzee verbranden met de door Greenpeace al fel bestreden hepen Vulcanus I en II. Dat die verbranding op zee pinnen afzienbare tijd niet meer mag, was een van de Overwegingen om de vergun- ngen te weigeren. Het pro- DDELBURG - De gemeen tepolitie te Middelburg heeft isteren een partij in Neder land verboden vuurwerk in be- genomen. Het gaat om 147.000 zogenaamde 'strikers', fin soort rotje dat bij ontste king een enorme knal tot ge- [volg heeft. Niet alleen kan het schade [verzoorzaken aan het gehoor, maar ook oogletsel is niet uit- [gesloten. De partij heeft vol gens de politie een verkoop waarde van ongeveer van 2000 ilden. De zaak kwam aan het licht fin enkele dagen geleden in de fiuwse hoofdstad J. van B. iit Middelburg bij de politie Pangifte deed dat zijn perso nenauto was gestolen. Later [bleek dit een geval van joy-ri- "ng te zijn, want het voertuig werd ergens achtergelaten on- schadigd teruggevonden. De filitie vond daarin zes pakken, fcngeveer twee kilogram vuur werk. Bij een nader onderzoek pij de man thuis werden de Strikers aangetroffen. Van B. Pad dit in Duitsland gemaakte Fuurwerk 'ergens in Utrecht' gekocht. Tegen de man werd proces-verbaal opgemaakt. vinciebestuur en de ministeries willen voorkomen dat nieuwe forse investeringen straks als argument gaan gelden om maar met de verbranding door te gaan. Ook speelde de verwachting een rol dat na 1990 voldoende verwerkingscapaciteit op het land aanwezig is voor de ver werking van Nederlands afval. De terminal in Vlissingen zou dan alleen nog dienst voor af val uit andere landen. In de af gelopen drie jaar kwam vol gens GS al minder dan vier procent van het door OCS op zee verbrande afval van Ne derlandse bedrijven. Er waren tegen de vergunning aanvraag door OCS overigens heel wat bezwaren aangevoerd. De Zeeuwse Milieu Federatie, de Stichting Natuur en Milieu, Greenpeace Nederland en de Werkgroep Noordzee deden dat in ieder geval. Met het weigeren van de vergunning is de zaak nog niet helemaal afgerond. De directie van OCS overweegt ernstig in hoger beroep te gaan tegen de weigering van GS om geen hin derwetvergunning te verlenen, zo zei een woordvoerder dins dag. Volgens woordvoerder E.H. de Boer van het Rotterdamse bedrijf deugt de argumentatie van GS niet. De belangrijkste weigeringsgrond, na 1990 is er voldoende verwerkingscapaci teit op het land, is volgens De Boer niet ter zake. „Dat is on dernemersrisico. Als wij dat willen nemen is dat onze zaak." De stelling van GS dat er na 1990 weinig of geen zeever branding meer zal plaats heb ben, is volgens De Boer onjuist. „Wij denken dat tot ver na 1990 op zee zal worden verbrand. Niet omdat dat zaligmakend is, maar omdat er niet in één a twee jaar voldoende andere mogelijkheden beschikbaar zijn." OCS kwam enige tijd gele den in het nieuws toen Deense vissers de afvalverbranding op een van de OCS-schepen, de Vulcanus 2, verhinderden. Vol gens OCS werd die actie door Greenpeace geleid. De milieu organisatie ontkende dat ech ter. fan onze verslaggever 10LEN - Verhalen van vroeger, verhalen van nu. Door piep jonge auteurs en door oude. De verhalen in het boek 'Uut de klep- hebben in ieder geval gemeen, dat het Zeeuwse verhalen ijn. En dan meestal nog over het eiland Tholen. Het eerste exemplaar werd in aanwezigheid van alle schrijvers üe een bijdrage hebben geleverd aan het boek, overhandigd aan purgemeester H. van der Munnik, burgemeester van Tholen. De bonte verzameling van verhalen en gedichten in 'Uut de lepkorf' is tot stand gekomen op initiatief van de stichting ge meenschappelijke openbare bibliotheek Tholen. Die plaatste ad- Ewtenties in kranten door het hele land. De oproep was gericht an mensen, die verhalen en gedichten schrijven, maar nooit met un pennevruchten naar buiten komen. Het resultaat was een norm aantal inzendingen. „We hebben heel veel repons gekregen. We hebben lang niet al- •s kunnen publiceren", zegt een medewerkster van de biblio- meek. Uiteindelijk is van iedere inzender in ieder geval een bij lage in het boek gekomen. Het niveau of genre daarvan speelde (wn rol voor publicatie. En zo valt in het boek zowel lyrische poë- 'e als een boerenverhaal te lezen. Het boek is te koop in onder meer alle bibliotheken en uitleen- losten op het eiland Tholen. SM KOICXIT U '.ÜJ M LD 1 ■- iviöfi >-4 1ST" 5KSITO Twee sloepen van Hoechst voerden gisteren actie op de Hofvijver Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een delegatie van de ondernemingsraad van Hoechst Ne derland in Vlissingen heeft gisteren er in Den Haag bij de kamercom missies voor milieu en verkeer en waterstaat op aangedrongen geen algeheel verbod op fosfaten in te stellen. „Het is een beetje vreemd om een stof die in de natuur voorkomt te verbie den", aldus een van de delegatieleiders gisteren ten overstaande van kamerle den van alle grote partijen. De Hoechst-mensen vroegen aan dacht voor een zogeheten 'korrelreactor' die het fosfaat uit het watere haalt en voor hergebruik geschikt maakt. Het apparaat wordt door Hoechst gebruikt. De Hoechst-mensen hadden voor de ge legenheid een demonstratiemodel opge steld in de hal van het Tweede Kamer gebouw. Buiten stond een groep Hoechst-men sen met een standje en op de Hofvijver, even buiten het kamercomplex, voeren twee sloepen met demonstranten van Hoechst. De Ondernemingsraad van Hoechst vreest dat er werkgelegenheid zal ver dwijnen bij het Vlissingse bedrijf als het fosfaatverbod van kracht wordt. De Nederlandse zeepfabrikanten hebben overigens eerder deze week mi nister Nijpels (Milieu) toegezegd de ko mende maanden voor veertig miljoen wasbeurten gratis fosfaatvrije wasmid delen weg. Ook zullen de fabrikanten tien miljoen gulden uitgeven voor een campagne om fosfaatvrije wasmiddelen te stimuleren. Andere punten waartoe de fabrikanten zich hebben verplicht zijn: Uitsluitend fosfaatvrije middelen in de toekomst, de fabrikanten moeten eind volgend jaar het marktaandeel 'fosfaatvrij' op vijftig procent hebben gebracht. De minister in gesprek met enkele van de asielzoekers. Van onze verslaggever GOES - Minister Brinkman heeft er zich gisteravond persoonlijk van ver gewist hoe het staat met de opvang van asielzoekers in Goes. Voor hij een plaatselijke overlegcommis sie over dit centrum installeerde, ging de WVC-minister een kijkje nemen in het voormalige ziekenhuis Bergzicht, waar ruimte is gemaakt om driehonderd asiel zoekers op te vangen. Dat gebeurde aanvankelijk onder een storm van protest van buurtbewoners, die echter aanzienlijk luwde toen er op een hoorzitting meer voor- dan tegenstanders bleken te zijn. Om de bevolking bij de - FOTO WILLEM MIERAS gang van zaken te blijven betrekken, is in de gisteren ingestelde overlegcommissie ook een plaatsje ingeruimd voor verte genwoordigster M. Blom van de wijkver- eniging Goes-Oost. Verder hebben func tionarissen van het asielzoekerscentrum er zitting in en kon Brinkman ook burge meester Blanken en politiecommissaris Diepenhorst als lid installeren. Van onze verslaggever MIDDELBURG - GS van Zeeland geven de zeven Zeeuwse waterschappen twee weken de tijd om een aantal zeer kritische vragen over het door hen inge diende samenwerkingsplan te beantwoorden. Dat blijkt uit een brief aan de Zeeuwse waterschapsbond, die deze week de deur uitgaat. Als het college op 14 december overlegt met de dijkgraven, verwacht men uitsluitsel over de gisteren geplaatste kantte keningen. GS vinden dat de samenwerking van de waterschappen boven de Westerschelde niet ver genoeg gaat. Zeeuwsch- Vlaanderen, waar de drie waterschappen elkaar wel veel beter hebben gevonden, wordt ten voorbeeld gesteld. Kritisch gestemd is het college onder meer over de zeer vrijblijvende afspraken om samen een beleid uit te stippelen voor zowel het kwantitatieve als het kwalitatieve beheer van het oppervlaktewater in Zeeland. Ook vraagt men zich af wat de financiële gevolgen zullen zijn van de opzet die de waterschappen nu voorstaan. Daar werd in de brief van de Zeeuwse waterschapsbond aan GS met geen woord over ge rept. De Zeeuwse politiek dwong de waterschappen tot nauwe samenwerking op hetzelfde moment dat men een verdere fusie van de schappen afwees. Dat GS de gang van zaken nu kritisch volgen, wil volgens gedeputeerde J. de Voogd niet zeggen dat het college er geen heil meer in ziet Hij gaat er nog steeds van uit dat de samenwerking wel volgens de wensen van provinciale staten van de grond kan komen. Wordt men het daar op 14 november over eens, dan gaan GS een voorstel aan de staten voorbereiden om dat in het vooijaar van 1988 aan de orde te stellen. De samenwerking zou op 1 juli volgend jaar beklonken moeten zijn. BRESKENS - De proef van het Breskense vistransport- bedrijf Vooruit om met een snelle boot - een catamaran - verse vis aan te voeren uit IJsland is gedeeltelijk ge slaagd. nabije toekomst meer catama rans ingezet zullen worden voor het vistransport. „Dit is afhankelijk van de resultaten van de onderhandelingen die we momenteel voeren met de' visverwerkende industrie. Blijkt de vraag groot te zijn dan kan het makkelijk zo zijn dat we wekelijks twee reizen zullen moeten gaan maken. We zouden dan zeker een nieuw schip moeten inzetten," aldus Gelauf. VERVOLG VAN VOORPAGINA De eigenaar van Erotic Paradi se, een paar deuren van het pand waar de dubbele moord gebeurde, is er niet blij mee. „Volgens mij zat een van die meisjes er pas sinds een paar weken. De andere meen ik wel te kennen. Maar wat ik wel weet is dat het niet goed is voor de klandizie. Ik kan net zo goed sluiten. Na de moord op Helena Merdonca heb ik vier weken niemand gezien. Het begon toen net een beetje te lopen". De tweede moordpartij in het zelfde huis betekent vol gens een van de omwonenden dat de dader van alle drie de moorden niet gezocht moet worden in de kringen die in dertijd rondom Helena Mer donca verkeerden. „Volgens mij gaat het om een psycho paat. Want dat is iemand die bijna geen sporen achter laat. Het moet voor de Terneuzense politie toch enorm frustrerend zijn dat ze na al die maanden in feite geen harde sporen hebben gevonden". Vervoerstechnisch leverde de aanvoer geen enkel probleem op. Alleen moesten de trans porteurs, door de lage prijs voor kabeljauw in Nederland, tot acht maal toe Engelse ha vens aandoen, waar de verse vis meer opbracht. Het Breskense transportbe drijf is nu van plan om na de jaarswisseling platvissoorten uit IJsland aan te voeren, waardoor men niet meer alleen afhankelijk is van kabeljauw. Momenteel is het bedrijf in dat land aan het onderhandelen met leveranciers van vis. Tevens probeert de transpor teur in Europa contracten af te sluiten met grote visverwer kende industriën. „Als we onze vis kunnen leveren aan grote ondernemingen, dan hoeven we de aangevoerde vis niet meer te verhandelen op de vrije markt. Hierdoor zijn we verzekerd van een vaste prijs en hoeven we niet uit te wijken naar ha vens waar de aangevoerde vis meer oplevert dan in Neder land," aldus transportmanager K. Gelauf. De eerste vracht kabeljauw per catamaran arriveerde op 24 augustus in Breskens. De 'An- nelise' had de reis van Ijsland naar Breskens afgelegd met een gemiddelde snelheid van 19 knopen per uur. Door deze hoge snelheid wist het snelle schip de reis in drie dagen te maken. Ten opzichte van een normaal visserschip een tijdwinst van drie tot vier dagen. In totaal werd een kleine 200 ton verse kabeljauw aangevoerd. Aangezien die vis te weinig opbracht week de Annelise bij de volgende acht reizen uit naar de grootste Engelse vis sershaven Grimsby. Hier tel den de visafnemers meer geld neer voor de vis. Gelauf sluit niet uit dat in de Van onze verslaggever OOSTBURG - De gemeente Oostburg ziet brood in windenergie. Om die reden wil het college deelnemen aan de vereniging Zeeuwind, die in Zeeland opwekking en gebruik van alternatieve energiebronnen stimuleert. Het dagelijks bestuur van Oostburg is van plan om vijftig objecten in de gemeente te se lecteren, die elk voor 150 gul den participeren in de vereni ging Zeeuwind. Onder deze objecten bevin den zich verschillende scholen voor basisonderwijs. Het col lege vindt dat het streven van de vereniging een grote educa tieve waarde heeft, om die re den worden de scholen aange meld. Zeeuwind werd opgericht op initiatief van de Zeeuwse Mi lieufederatie. Doel van de al ternatieve energieclub is men sen, instellingen en organisa ties zover te krijgen, door mid del van gerichte voorlichting, dat zij geld willen investeren in alternatieve duurzame ener giebronnen, met name wind energie. De werkwijze van de vereni ging is zodanig dat de leden zelf het benodigde geld voor in vesteringen bijeenbrengen. Iedere afnemer van energie van de PZEM is een potentieel lid van de vereniging. Wanneer leden zelf windstroom Weten op te wekken en daarnaast energie betrekken van de PZEM wordt de zelfgewonnen stroom later verrekend. Oostburg wil nu voor 7500 gulden deelnemen in de vereni ging. De commissie financiën buigt zich vrijdag 4 december over het collegevoorstel. De vergadering wordt gehouden in het Oostburgse gemeentehuis en begint om 14.00 uur.

de Stem | 1987 | | pagina 15