IM B.V. Ajax op laag niveau in Haarlem NODIG? IJzendijke karig beloond 0HAN CRUIJFF WIL OP EIGEN HOUTJE HANDELEN ILOKS 6348 E WEEK RKC naar Milaan, niet naar Athene Bestuur PSV houdt hand op de knip HW OMZEILT MET SUCCES LASTIGE KLIP 4Boycotters' Seoul niet welkom in Barcelona potheken TOPHYPOTHEKEN enhuisvoor- n ord-Brabant Snelheid doen! ïrgen op Zoom RLEM - De strijd om de macht bij Ajax luurt voort. Voorzitter Ton Harmsen heeft een oorlopige voorsprong op de technisch directeur, bhan Cruijff. Beslissing Boogbal iTRAAT 8-16 ■DA Omhaal Scholten Politie in Bremen arresteert 114 fans Bom-incident in Schotland SPORT IN HET KORT jn 01608-12009 30 uur. Zat. 09.00-14.00 uur) an onze sportredactie lAARLEM - Ajax blijft, idanks alle beloften en erwachtingen van coach tuijff en voorzitter Harm- ■n, zijn achterstand op de ngeslagen titelkandidaat BV vergroten. Zondag ver- peelde de Europese beker- iouder in Haarlem het chtste punt (0-0) op reemd terrein. iechts op de eigen grasmat ian het jonge gezelschap in ruk maken. Bij uitwedstrij- van Noord-Brabant maken bekend 1987 de financiële jaarstukken 1986, ikel 23 van de Wet Ziekenhuisvoor- Tiene, de categorale en de psychia- en de verpleeghuizen in deze onden, gedurende een maand ter de bibliotheek van het provinciehuis en, al is dat, zoals in Haarlem, togenbosch. 3 november 1987 Iechts twintig kilometer van e eigen voordeur verwijderd, ijn zaken als kracht, agressie a vertrouwen ver te zoeken. Slechts in Alkmaar en Til burg werd dit seizoen bij een uitbeurt de volle winst gepakt. Ook in die wedstrijden kon Ajax niet overtuigen. Het duel van zondag in Haarlem paste in dat beeld. De Amsterdam mers, ondertussen nog maar met één originele verdediger (Blind) in de gelederen, hielden de tegenstander 85 minuten in gesloten. Doelrijpe situaties kwamen echter nauwelijks voor. Doelman Edward Metgod beheerste met gemak zijn do mein. Coach Cruijff, die het ge lijk spel als een nederlaag moest ervaren, kon slechts wij zen op weer een mindere dag van zijn selectie, die nauwe lijks nog routine herbergt. Tegen Haarlem hield Cruijff de geblesseerde Spelbos en de ver moeide Mühren aan de kant. De derde routinier, Jan Wou ters, deed in de rol van cen trumverdediger zijn best, maar kwam wedstrijdritme en vooral snelheid tekort. Haar lem profiteerde daar te weinig van. Wouters liep in de derde minuut, na een smerige over treding tegen de doorgebroken Peeper, al tegen de gele kaart aan, maar werd vervolgens door de Haarlemmers te weinig opgezocht. Bij Ajax moest veel komen van de de vier jonkies die het seizoen begonnen in Ajax 2, Ri chard Witschge, de als basis speler debuterende Ronald de Boer, Bergkamp en invaller Roy. Witschge speelde op de plaats van Mühren een ijzer- sterke eerste helft, maar kreeg na de pauze bewaking. Roy miste in die periode geluk. De Boer en Bergkamp deden aan doenlijk hun best, maar kon den geen vuist vormen. Veel van het zware werk kwam daarom weer neer op de schou ders van Van 't Schip, Bosman en Winter. De kansen van Ajax waren dus spaarzaam. In de eerste helft, toen Ajax nog ontspan nen voetbalde, kreeg Berg kamp een mogelijkheid. In de tweede helft kwam er haast in het Amsterdamse spel en trok Haarlem zich steeds meer te rug op eigen helft. De Boer, Bosman en Wouters kregen kort na rust behoorlijke kan sen, maar Metgod en de lat (bij een kopbal van Bosman) ston den succes in de weg. Daarna vloeide de macht weg uit de be nen van de jonge Ajax-spelers en had Haarlem moeten gaan denken aan counters. Aan een doorsnee-stormram als Van Roon is ruimte echter niet be steed. Slechts invaller Luesken zorgde voor gevaar, dat door Menzo in de slotfase slechts ten koste van een gele kaart kon worden ingedamd. HAARLEM-AJAX 0-0. Scheids- rechter: Van der Niet. Toeschou wers: 7.500. Gele kaarten: Moniz (Haarlem), Blind en Menzo (beiden Ajax). HAARLEM: Metgod; Masefield, Baas (Tevreden), Verkaik en Van Tour; Nijholt, Moniz, Holverda (Luesken) en Matthaei; Van Roon en Peeper. AJAX: Menzo; Blind, Wouters (Scholten) en Rob Witschge; Van 't Schip, Winter, Bosman en Richard Witschge; Bergkamp, Ronald de Boer en Dick (Roy). achtsstrijd bij Ajax )m aan de top I bij uitstek! ir Ted van Leeuwen ax wil Cruijff wel als technisch directeur behouden en inderhandelt met hem over een nieuw twee-jarig con- act. Cruijff is genegen dat te tekenen, maar dan eist hij leer zeggenschap in het aankoopbeleid. Cruijff wil, op ligen houtje, meteen kunnen handelen als hem dat goed dunkt. En dat nu, is net wat voorzitter Ton Harmsen niet wil. larmsen floot Cruijff afgelo- len dinsdag al keihard terug oen deze Ajax twee aankopen wilde opdringen. Gisteren, na lat Ajax in Haarlem (0-0) het ichtste punt in dit seizoen had aten liggen, probeerde Cruijff en tegenzet. „We onderhande en al ruim een maand over een nieuw contract, maar zoals het nu gaat kan het nog wel even luren. Ik wil alleen tekenen als kmijn eigen lijn kan volgen". Hoe die lijn er precies uitziet 'de Cruijff niet vertellen, aar dat was in de nacht van dag op woensdag al duide- ijk geworden. Toen, in de cata- imben van het Olympisch itadion na Ajax-FC Porto, bot ten Cruijff en het bestuur intaal. De technisch direc- :ur wilde onmiddellijk één of 'ee buitenlandse spelers aan- ekken. „Ik laat me door nie- and onder druk zetten", riep larmsen bij die gelegenheid, ,en ik laat me evenmin spelers opdringen. Cruijff weet hoe oud Mühren en Spelbos zijn. Hij moet zijn verlanglijstje niet nu, maar voor het seizoen in dienen". „Pff, ik maak nooit lijstjes", reageerde Cruijff laconiek, „maar die vergadering dins dagnacht was een mooi prak tijkvoorbeeld. Duidelijk werd hoe de zaken er feitelijk voor staan. Overigens moet het niet overdreven worden want Ton Harmsen was die avond erg emotioneel." Cruijff wil overal een vinger in de pap. Zondag maakte hij aanmerkingen op de opstelling van een NOS-camera. - fotoanp Nog is het zo dat het bestuur van Ajax de uiteindelijk beslis sing neemt over het al of niet doorgaan van een transfer. In de filosofie van Johan Cruijff mag het bestuur straks alleen nog zijn wensen aanhoren en voor de financiële middelen zorgen. En dat gaat Ton Harm sen te ver. Hij is van mening dat Cruijff zorgvuldiger met het transfergeld moet omgaan. Gisteren hield de voorzitter de lippen stijf op elkaar. „Ik praat niet over personeels aangelegenheden", wilde Harmsen slechts kwijt. Hij gaat er vanuit dat Cruijff ook zonder de vermeerderde macht bij Ajax blijft. „Er is geen club in Europa die zijn trainer zo goed betaalt als Ajax Johan Cruijff". En dat kan kloppen, want Cruijfftoucheert maan delijks 110.000 gulden bruto. Ajax heeft wel een paar stui vers te besteden op de spelers- markt. Voor Koeman, Vanen burg, Silooy en Van Basten werden miljoenen ontvangen, voor Galjè, Storm, Meeuws, Gasselich en Boeve vele ton nen, terwijl Silvio Berlusconi ook nog eens drie miljoen op de Amsterdamse rekening bij schrijft wanneer hij eindelijk Frank Rijkaard koopt. Tot nu toe gaf Cruijff het geld vooral verkeerd uit. Blind, Wouters, 1 f i Door Fred Rabout IJZENDIJKE - Feest vreugde gistermiddag in de HW-kleedkamer na afloop van het duel tegen IJzendijke. De Hulstena ren hadden met succes een lastige klip omzeild, want in een uiterst aantrekke lijke partij trokken ze met 2-3 aan het langste eind. «Vooraf had ik getekend voor een puntendeling, want hier is net voor ons altijd moeilijk", aldus Rinus Zeegers na af- I loop, die niet ontkende dat er contacten zijn met Breskens betreffende het trainerschap aldaar. Als reden voor de uit- bundigheid gaf hij aan, dat er na vijf weken weer eens ge- I wonnen werd. Een zwaar be vochten zege overigens, want gezien het veldspel hadden de J mannen van Cor van de Vel- I ®n recht op een gelijkspel. 1 «Dat is nu al het gehele sei zoen het geval, maar wat koop I l,e ervoor. Het zijn de punten I ^tellen", aldus een ontgo- cnelde IJzendijke-trainer. JERDAG KOOPAVOND I ?®t,za8 er in het begin nog I goed uit voor de thuisploeg, I al3 ,al na drie minuten lag Ibal achter doelman Carlo 1 de ~re' Theo Gijsel, al in ni i Sinterklaas-stemming, t Lde baI voor de voeten a an van Leeuwe die U et beheerste boogbal de HW-portier klopte, 1-0. Gij- sel zou overigens in de reste rende 87 minuten deze fout meer dan goedmaken. HW, vaak versleten voor een clubje mooiweer-voetbal lers, liet na deze morele op doffer blijken dat er ook ge knokt kan worden, want na de openingsminuten, die voor de thuisploeg waren, werden de bakens verzet. Theo Gijsel prikte een afgeslagen hoek schop maar net over het doel van Fred de Krijger, die de voorkeur had gekregen boven een nog niet geheel fitte Stan de Vijver. Vervolgens zag Carlo Blommaert een doel punt voor buitenspel afge keurd worden, waarover hier en daar twijfels waren. Na veertien minuten was het wel prijs. Nelis de Visser gleed op links langs Frits Ver- straeten, gooide de bal hoog voor het IJzendijke-doel, waar Frank van de Vijver in de modder leek vast te zitten, en Carlo Blommaert knikte de bal langs een vertwijfelde De Krijger, 1-1. Tien minuten later was het opnieuw raak, en hoe. Carlo Kleyman bracht de bal bij Angelo Verbraeken en diens omhaal werd door Theo Gijsel ineens op de pantoffel geno men. Fred de Krijger die een uitstekende partij keepte, mocht voor de tweede keer de Een aanvaller van IJzendijke (gestreept shirt) gaat een duel aan met een HW'24-verdediger. foto wim kooyman bal uit het net peuteren, 1-2. Lag IJzendijke technisch wat onder, op inzet werd de zaak gecompenseerd, en na dat de Krijger een knal van Giovanie Verbraeken met de vuist uit zijn hok had geran seld, werd het negen minuten voor de pauze gelijk.Erik van Poecke trok van op rechts de bal voor, en een goed gevolgde Roland Boeye kopte in een ontredderde HW-defensie de zaak weer in evenwicht, 2-2. Diezelfde Boeye, die als vleu gelverdediger goed opkwam, was al eerder in het nieuws gekomen, toen hij voor onbe suisd aanvallen op Jan Leen- dertse werd opgeschreven. Een wat te zware sanctie van de zwak leidende J. Witte uit Vlissingen. Het gevolg was dat dit duo bleef bakkeleien, en in de tweede helft ook Leendertste werd genoteerd, terwijl Boeye in de slotfase geluk had toen hij buiten het gezichtsveld van Witte, Leen- dertse grof tegen de zoden werkte. Vier voltreffers dus in de eerste helft. In de tweede helft zou dit aantal maar met een worden uitgebreid, al bleef het een leuk kijkstuk op het loodzware veld. Een goal die over winst en verlies beslite, en pas diep in het tweede ta fereel (na 28 minuten) tot stand kwam. Mario de Bak ker, ingekomen voor Carlo Blommaert op de plaats van Theo Gijsel, die naar de spits verhuisde, zag de bal voor de voeten van die zelfde Theo Gijsel vallen, en die maakte alleen voor De Krijger geen fout, 2-3. Het slotoffensief van IJzen dijke dat werkelijk voor elke meter knokte, mocht niet meer baten. Zegers en zijn mannen vertrokken uit het westen met de volle buit. Van onze sportredactie WAALWIJK - RKC, de trotse koploper in de eer ste divisie, speelt op zondag 20 december in het Milanese San Siro-stadion de voorwedstrijd van de derby Inter - AC Milan. RKC komt uit tegen de reserves van Inter. De Waalwijkse club was al eerder mondeling tot over eenstemming gekomen met de leiding van Inter Milan, inmiddels is ook de schriftelijke bevestiging binnen. Het contact, dat al van enige tijd geleden stamt, is tot stand gekomen via de Stichting Arbeidszaken. Het bestuur van de Waalwijkse club wil de spelers op deze manier belonen voor de goede prestaties in de eerste helft van de competitie. De reis is mede mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage van een sponsor. Aanvankelijk zou RKC een week eerder naar Italië gaan, om vervolgens door te reizen naar Griekenland. Daar stond een wedstrijd tegen AEK Athene gepland, plus een bezoekje aan de interland Griekenland - Ne derland (16 december). Vanwege de commotie rond de interland (als gevolg van de UEFA-beslissingen na het 'bom-incident' bij Nederland - Cyprus) leek het de lei ding van RKC verstandiger om de reis naar Grieken land maar van het programma te schrappen. Mühren en Doesburg voldoen aan de verwachting. Meijer is een vraagteken, Tiainen, Sta- pleton, Petersen, Dick, De Haan, Sörensen en Scholten mislukten in De Meer. Arnold Scholten, die in juli 1986 voor 450.000 gulden overging van FC Den Bosch naar Ajax en daar een drie-jarig contract tekende, mag zichzelf ook als afgewerkt beschouwen. Nadat Rijkaard was afgehaakt speelde Arnold Scholten drie uitstekende wedstrijden, maar kwam sindsdien niet meer in de basiself voor. Cruijff blijkt hem te hebben afgeschreven: „Scholten mist gewoon de agressie. Technisch heeft hij geen problemen, maar met al die jonge jongens heb ik agres sie nodig." Het mislukken van het transferbeleid zoekt Cruijff bij algemeen directeur Arie van Eijden, die de zaken met Cruijff's eerste keuzes Cyrill Regis en Sören Busk in zijn op tiek verknoeid heeft. Boven dien heeft Van Eijden zich door een aantal spelers (Van Basten, Rijkaard, Bosman, Boeve) clausules in hun contract laten opdringen. „Dat heeft tot heel veel onrust geleid". In de toe komst wil Cruijff ook dit soort zaken zelf regelen. „Een laag basiscontract, met hoge pre mies, is ideaal". Van onze correspondent BARCELONA - De landen die de komende Olympi sche Spelen in Seoel boycotten, zullen niet worden uit genodigd voor de daarop volgende Zomerspelen in 1992 in Barcelona. Dit heeft de voorzitter van het IOC, de Catalaan Juan Antonio Samaranch, met grote stel ligheid verklaard in een interview met een Japans tv- station. De verrassende uitlatingen van Samaranch werden dit weekeinde door een Frans sportblad 'Le Sport' gepubliceerd. Volgens Le Sport onderbraken de stomverbaasde Japanse journalisten de televisie-opnamen en vroegen aan de IOC- voorzitter of hij zijn verklaring wilde herhalen. „U heeft het goed gehoord", zei Samaranch, „de boycotters van Seoul zul len niet worden uitgenodigd voor de Spelen in Barcelona. Zo is het precies". Het standpunt van de IOC-baas is een duidelijke waar schuwing voor de Oostblok-landen, die hun deelname aan de Olympische Spelen van Seoel nog niet bevestigd hebben. Door Chris van Nij natten ROTTERDAM - Het be stuur van PSV heeft voor het huidige seizoen de kassa op slot gedaan. Dat is PSV- coach Guus Hiddink in de afgelopen dagen te verstaan gegeven. Afgezet tegen de stand op de ranglijst lijkt een dergelijk ge spreksonderwerp in Eindhoven de lachlust op te wekken, maar volgens Hiddink kan, gezien het drukke programma voor de internationals in zijn ploeg, versterking geen kwaad. De oefenmeester had onder meer Jules Ellerman van Sparta op het oog. Maar de Rotterdamse club mag voor de getalenteerde aanvaller/mid denvelder 1,2 miljoen gulden vragen. „Dat is te veel, zo is me verteld door mijn bestuur", liet Hiddink weten. „Voor de rest van het seizoen komt het licht niet meer op groen voor dure aankopen". Hiddink hikt vooral enigs zins aan tegen een tweetal blessures (Thoresen en Arne- sen) binnen zijn selectie, die vooral aanvallend aan de lin kerkant voor tekortkomingen zorgen. Thoresen speelde giste ren niet mee, omdat hij last heeft van een nieuwe blessure aan zijn al eerder geopereerde knie. De Noor wordt in de ko mende week behandeld door clubarts Van de Brekel en de Brusselse chirurg Martens. Hiddink: „Het zou best eens kunnen dat Hallvar niet meer speelt. Hij zit in een lullige cy clus: twee weken spelen en dan weer drie weken niet". Frank Arnesen meldde voor de wedstrijd in Rotterdam dat BREMEN (SID) - De politie van Bremen heeft zaterdag vóór, tijdens en na de Bun- desliga-wedstrijd Werder Bremen - Hannover 96 (1-0) 114 supporters gearresteerd wegens openlijke geweld pleging en vernielingen. Tijdens de wedstrijd werden vijftig aanhangers van Han nover gearresteerd, omdat zij met stenen hadden gegooid. Op weg naar Bremen hadden be schonken aanhangers van Hannover reeds vernielingen aangericht in een trein. Door het afsteken van vuur werk werd in trams in Bremen voor ruim 6000 gulden vernield. In de confrontatie met de sup porters van Hannover werd een politieman gewond. hij rond de kerstdagen naar de Zweedse chirurg dr. Ekstrand gaat. Deze opereerde hem on langs aan de achillespees. „Het is een soort controle", vertelde de Deen. „Ekstrand zal me ge detailleerde opdrachten geven hoe ik het beste kan trainen. Ik mag me beslist niet forceren, anders wordt deze blessure nog veel langduriger". Arnesen neemt vooral ook geen risico, omdat hij komende zomer graag deel wil nemen aan het EK voetbal in West-Duitsland. GLASGOW (Rtr) - Tijdens de wedstrijd Hibernian - Celtic, die zaterdag voor de eredivisie van de Schotse voetbalcompetitie is ge speeld, is een traangasgra naat op een van de tribunes ontploft. Ruim 500 toeschouwers renden het veld op. In de paniek die ontstond, liepen volgens de po litie ongeveer honderd mensen verwondingen en verschijnse len van rookvergiftiging op. Van hen moesten 43 in het zie kenhuis van Edinburgh wor den behandeld. Vijf toeschou wers bleven ter observatie in het hospitaal. De wedstrijd werd na een onderbreking van zeventien minuten hervat. Volgens de politie werden 43 toeschouwers naar een zieken huis in Edinburgh gebracht, van wie er vijf na een onder zoek en de eerste behandeling het bed moesten houden. De rest kon naar huis. In het stadion van Hibernian waren, maakte de politie be kend, al honderden mensen be handeld aan kleinere wonden en kwetsuren. De Schotse minister voor sportzaken Michael Forsyth heeft een onderzoek gelast naar het incident met de traangas granaat. Ook de Schotse voet balbond zal actie ondernemen. Daarbij zal de bond zich base ren op de gegevens uit het poli- tie-rapport, dat binnenkort wordt uitgebracht. Zondag was nog niet bekend, wie de granaat van het ene in het andere toeschouwersvak had geworpen. Handbal SITTARDLA moet het enige weken moeten stellen zonder de Belg Luc Brouwers. De in ternational blesseerde op de slotdag van de Haarlemse handbalweek in het treffen met Polen zijn linkerhand. Uit röntgenfoto's bleek dat Brou wers een spiraalbreuk in een middenhandsbeentje heeft op gelopen.

de Stem | 1987 | | pagina 9