HTIATIEFGROEP BUIGT ZICH OVER FONDSWERVING •rukker dan ooit bij jarige Edelzanger \ardenburg worstelt met kwestie van asielzoekers 1 de blLLeS^ J 'Zwaar geschut nodig om WOY te krijgen' POLITIERAPPORT J. BOOGERD-QUAAK (D66): Zonnebloem krijgt 1250 van buurtvoetbalcomité JANSEN b.v. JU A Is STEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 30 NOVEMBER 1987 T6 prijskaarting IUZEN - De komst 65 belangstellenden ir de vrijdag in Terneu- gehouden informatie- ind heeft duidelijk ge- iakt dat er in Zeeuwsch- anderen genoeg draag- is voor een Vrije ooi. IALANDA" Optredens Yocalitas ZEKER TACHTIG PROCENT VAN DE INWONERS IS TEGEN tamse Koerier. Alternatieven Jantje van Leiden Koppensnellers Brand in loods Inbraak Kever gestolen Jongetje aangereden Poging tot tasjesroof Beddegoed gestolen OPEL ASC0NA 1600 S 4 D BMW 325i van eerste eigenaar NU 52.500. geld bij u bedrag en Elders |iningen Meestal overlij- ,-3344. Bemid- uur 's lerteer- ïn met mer en «'s te altijd te hun daad- en. Café de Landbouw, Cli maandag 30 november 1 op de 2 prijs, inleg j inschr. v.a. 19.30 u. a 20.00 uur. V.B.O.K.: voor hulp moeder en Kind bij gewenste zwangerscl 01154-1691/01155-241 enoeg animo Vrije School 'N KLEINTJE IN DE STEM HEER 'N GROOT BEREIK IN UW GEB^ onze correspondent EM IS GOEDKOOP |ast het organiseren van cur- gaat de werkgroep zich beraden over de te nemen stap pen voordat de Vrije School een feit is. De initiatiefnemers Wietske Bootsma en Marjan Mangnus uit Biervliet hebben inmiddels een werkgroep van twaalf personen gevormd. De leden van de werkgroep zijn druk doende zicht te krijgen op het ontstaan en de werkwijze van de Vrije School. A. Machiel, leerkracht aan de Vrije School te Middelburg, hield een lezing over deze vorm van onderwijs. „Het huidige onderwijs voedt alleen het hoofd op. De Vrije School daarente gen voedt de hele mens op. Dus zowel hoofd, hart als handen. Daardoor kunnen leerlingen van de Vrije School in de maatschappij creatief denken en handelen. Door het goede samenspel bindt het de samenleving aan de maatschappij. Zo is het hui dige vandalisme een duidelijk voor beeld van het gebrekkige onderwijs van nu." Hoewel men binnen de Vrije School zoekt naar wat het kind wil, is het geen vrije opvoeding. „Veel mensen denken bij de Vrije School aan een vrijblijvend iets. Dit is pertinent niet waar. Binnen de school gelden er net als bij een andere school regels. Al leen wordt er veel aandacht besteed aan de creativiteit van het kind," al dus Wietske Bootsma. Binnen de Vrije School zijn drie leeftijdsfasen te onderscheiden. Bij de groep 0-7 jaar ligt het accent op de nabootsing. Voor de 7- tot 14-jarigen staat binnen de Vrije School de lief devolle autoriteit centraal. „Een leer kracht gaat in deze periode zeven jaar met dezelfde klas (groep) mee. Hij probeert in deze leeftijdsfase vooral de kunstzin in het kind wakker te maken," verklaart Anne Machiel. De laatste fase is de leeftijd van 14-21 jaar. In Middelburg kunnen de leer lingen tot hun zestiende jaar terecht op de Vrije School. Om het werken in de klas nog wat te verduidelijken had Machiel schoolwerk van leerlingen meegenomen. Tijdens de pauze kon dit bezichtigd worden. Tevens was er een expositie van poppen. Het ligt in de bedoeling om een cursus poppen maken te starten in Westdorpe. Een andere cursus die in het verschiet ligt, is speelgoed van hout maken. „De haalbaarheid van een Vrije School is door de grote opkomst weer een stukje dichterbij gekomen. Veel hangt af van de bereidwilligheid van de ouders. Er zijn nog veel hobbels te nemen," aldus Wietske Bootsma. De initiatiefgroep zal zich de komende tijd onder meer gaan buigen over de fondswerving. ir al te vaak blijkt er bij een overlijden tot niets te zijn vastgelegd. J valt ook niet mee om stil te staan bij testament, codicil of voogdijschap, goede redenen om 't wel te doen, eurt er met uw partner, de kinderen, fij hebben een boekje voor u samen i duidelijk en overzichtelijk de meest jjatregelen worden besproken, jupon naar SIRE, p/a Stephenson- R3 RN ZOETERMEER. Sluit een extra f 1,- bij. Dan krijgt u het boekje lat is' thuisgestuurd. 1AAKJES VOOR HET TE LAAT IS. (onze correspondent DENBURG - De vo- ereniging De Edelzan- uit Aardenburg vierde afgelopen weekend 20-jarig bestaan. Dat gepaard met een vo- how in hotel De Roode >uw, waarvoor niet min- [dan 468 vogels door 57 nemers waren ingezon- lentoonstelling werd vrij- ivond door wethouder J. de ier geopend en vanaf de ling tot de sluiting van de op zondagavond was het drukte van belang. De be stelling is in de afgelopen itig jaar nooit zo groot ge- st Vooral de inwoners van gemeente Aardenburg, ook veel streekgenoten, imen een kij kj e nemea Woonplaats i. kousen, sokken en lingerie i bij: ierken o.a. ren - Eskimo - Empire ^neuzen, Sas van Gent. I U bij Johnny Jansen zijn. Terneuzen - Tel. 01150-13295 |jk in. ssteken één vakje benutten, van de advertentie wordt in een |ezet. advertentie met het belangrijkste I kort en bondig. Uw telefoonnummer in de lageert men gemakkelijk en snel. u AAN DE ZIJKANT HET BEDRAG loet betalen. Voor toezending van immer dient u f 3,50 extra te :ante betaling kunt u een groene een blauwe girokaart (dus géén rschrijving) insturen, betaling ontvangt u een /aarvoor wij u echter f 4,— ten in rekening moeten brengen. olaatsing aan Dagblad De Stem, )0 MB Breda. advertenties., of inleveren op onze Prijs incl. 6% BTW f 5.88 f 7.84 f 9.80 f11.77 f 13.73 f 15.69 Telefoon: tentoonstelling kreeg een ander tinfje in het kader het kampioenschap van de nsgemeenten. Het bonds- ging naar A. Bogaard uit rdenburg en kampioen werd E. de Baerdemae- uit Maldegem in België. De selbekers gingen naar A. aard (kanaries), C. Bonte pen) en E. de Baerdemaeker kieten). ïethouder mevrouw A. mel-Cambier reikte zater- middag de prijzen uit aan winaars van de kleurwed- jd voor de schoolgaande Bij de kleuters werd de De prijswinnaars van de eerste prijs gewonnen door An- nemarie Wijffels uit Aarden burg. Bij groep 2, de klassen 1 tot en met 3, was de eerste kleurwedstrijd plaats voor Saskia Bouwens uit Eede. In groep 3 (klassen 4 tot en met 7) werd Veronique Ca- lus uit Aardenburg eerste. - FOTO WIM KOOI JMAN Zondagmiddag verrichtte burgemeester mr. E. F. Jong- mans de trekking van de loterij en bij het sluiten van de ten toonstelling reikte districtsbe stuurder C. van Bostelen de prijzen uit aan de winnaars van de vogelshow. TERNEUZEN - Het kamerkoor Vocalitas heeft voor het seizoen 1987-1988 een groot aantal optredens ge pland. Zondag 13 de cember is het koor te beluisteren in de RK kerk te Sas van Gent tijdens de hoogmis en zondag 20 december verleent het koor zijn medewerking aan de dienst in de American Protestant Church in Antwerpen. Op 24 december om elf uur 's avonds zingt men in de kerstnachtdienst in de Grote Kerk te Terneuzen. Het repertoire bestaat uit mottetten van Gibbons en Palestrina, Magnificats van Andriessen en Stan ford, een reeks Christmas carols en Nederlands-ta lige kerstliederen. Deze optredens zijn het begin van een grotere serie. Op 8 mei treedt het koor op in het Zuidlandtheater te Terneuzen en 14 mei wordt geconcerteerd in het Engelse Redhill. Ook tijdens het zomeravond concert in juli te Cadzand is men weer van de partij en het 10-jarig bestaan wordt groots gevierd met een concert in het najaar van 1988 met koor en or kest. Door Conny van Gremberghe Ja, we mogen dan wel wat moeilijk doen, maar dat wil niet zeggen dat we direct te gen de komst van die mensen bjn. Zo is het natuurlijk niet Waar het ons om gaat, is dat net gemeentebestuur het tot nu toe gewoon vertikt om uit !e zoeken wat de alternatieve opvangmogelijkheden zijn. Om die reden wilden wij ons donderdagavond niet uitspre- Aan het woord is fractievoor zitter W. van Helden van Ge meentebelangen, sleutelfi guur in de discussie rond de kwestie van de asielzoekers m Aardenburg. Door zijn toe doen werd de behandeling van het collegevoorstel om acht of negen vluchtelingen m de Aardenburgse gemeen schap op te nemen, met nog sens een maand uitgesteld. Het dagelijks bestuur, on der druk gezet door Gemeen tebelangen en het Eedese raadslid P. van Maele, nam Jet voorstel op advies van de A'er R van de Wijnckel terug. Een teleurstelling van lewelste voor burgemeester k v®®"8118! die graag gezien "aa dat Aardenburg zich eens "P een positieve wijze kon manifesteren. Vrijdag werd bekend dat de west-Zeeuwsch-Vlaamse vormingsinstituten niet in anmerking kwamen als al- matieve opvangmogelijk heden. van Helden was •mgszins teleurgesteld. ;Maar," zo stelde hij, „er blij- n natuurlijk nog mogelijk- over- maar een oorbeeld te noemen: de wo- 2 van oud-burgemeester S £*efeer. Dat grote pand jaat nu een week of wat leeg. cv in en alle sanitaire rwzieningen zijn nog intact. Pet z°u slechtg Weine te vergen om dat huis Aardenburg is nog geen Stevensweert. Dat niet, maar de kwestie van de asielzoekers houdt de ge moederen in de kleine grensgemeente wel bezig. De raadsfracties durfden het donderdagavond niet aan om in te stemmen met een collegevoorstel om acht asielzoekers, indien noodzakelijk, op te van gen. „De alternatieve opvangmogelijkheden moe ten eerst onderzocht worden," stelde de fractie Ge meentebelangen. „We moeten ons niet vastpinnen op aantallen," repte D66'er H. van Rie en de WD voerde bij monde van J. Dees aan dat 'Aardenburg niet bij machte zou zijn om de ontheemden behoor lijk op te vangen.' De Eedese winkelier E. Ramme- laere, die deze week nog 'fanmail' ontving van een extreem-rechtse organisatie, wond weinig doekjes om zijn mening. „Ik ben tegen de komst van asiel zoekers en ik hoop dat ik er niet voor in de hel kom," repte hij. Politiek Aardenburg kon, hoe het ook draaide en keerde, niet tot een besluit komen. De discussie over de kwestie gaat vooralsnog ge woon door. De voormalige amtswoning van burgemeester Lockefeer zou volgens Van Helden be woonbaar gemaakt kunnen worden voor een man of acht. voor zeg een mens of acht be woonbaar te maken." „Het voordeel is," zo ver volgde hij, „dat we dan wo ningen sparen voor onze eigen bevolking, want daar mogen we best ook eens aan denken. Aardenburg heeft namelijk bij mijn weten nooit te maken gehad met leeg stand en nu zouden er voor de asielzoekers woningwetwo ningen voorradig zijn. Ik be grijp dat niet." Iets wat Van Helden ook niet begrijpen kan, is de rol die de kerkgemeenschappen in de kwestie tot nu toe heb ben gespeeld. „Ze hebben ons dan wel een brief gestuurd waarin wordt aangedrongen op herziening van onze stand punten, maar de kerken ver tikken het zelf om met alter natieven voor de dag te ko men. Onbegrijpelijk, omdat ik en half Aardenburg weet dat binnen die geledingen zelf over woonruimte zét beschik ken. Ik noem maar eens iets. De pastorie in Eede, die staat al geruime tijd leeg. De pasto rie in Aardenburg, een enorm kot, waar makkelijk vijf ge zinnen in terecht kunnen," ai- dus Van Helden. Donderdagavond stoorde ook het WD-raadslid J. Dees zich aan de opstelling van de verschillende kerkgenoot schappen. „Die brief biedt geen enkel alternatief," stelde hij botweg. Caritas-voorzitter H. Rie- mens, die de brief namens de kerkgemeenschappen schreef en verstuurde, wilde niet in gaan op de discussie rond de kwestie. „We hebben onze mening duidelijk in de brief verwoord. Primair stellen we dat we op humanitaire en christelijke gronden moeten zorgen voor de vluchtelin gen," benadrukte hij. Hoewel de kerken in eerste instantie niet afwijzend ston den tegenover de opvang van asielzoekers, bleek vrijdag dat de Caritas-voorzitter er een wat genuanceerdere me ning op nahield. „De ge meente mag zich er niet met een Jantje van Leiden afma ken," voerde Riemens aan, „dat zou geen gezonde zaak zijn. De opvang van de asiel zoekers zou aan bepaalde eisen moeten voldoen. Zo zou er professionele begeleiding moeten zijn, want die mensen krijgen onherroepelijk pro blemen met taal, oriëntatie en misschien wel klimaat. Kan de gemeente daar niet voor zorgen, dan zijn we als ker ken eerder geneigd om te zeg gen dat Aardenburg beter geen asielzoekers kan opne men," aldus Riemens. In de Aardenburgse winkels wordt regelmatig over de kwestie van 'die buitenlan ders' gepraat. Van Helden, in het dagelijks leven onderwij zer, weet erover mee te pra ten. Volgens hem is 'zeker tachtig procent van de inwo ners tegen de komst van de asielzoekers'. „De mensen verwachten dat, wanneer die mensen bij hen in de straat komen wonen, de waarde van hun woning zal kelderen. Precies zoals in de grote ste den is gebeurd. Zulke gelui den hoor je dan," aldus Van Helden. Die geluiden zijn overigens niet alleen op straat op te vangen. Ook in de raadzaal. Het raadslid P. van Maele uit Eede bracht zijn vrees voor waardevermindering van huizen al ter sprake in de raadsvergadering van sep tember. De opmerking ging verloren in het rumoer dat onstond rond de uitlatingen van collega-raadslid E. Ram- rnelaere. Deze man stelde dat 'Aarden burg geen koppensnellers moést toelaten'. Deze opmer king, waarvoor Rammelaere zich afgelopen donderdag pu bliekelijk verontschuldigde, leverde het Eedese raadslid nog sympathiebetuigingen op uit extreem-rechtse hoek. Post waar Rammelaere abso luut niet blij mee was. „Ik dacht dat het een boze reactie - FOTO WIM KOOI JMAN was, maar toen ik het briefke eens goed ging lezen, bleken die gasten mij nog een goeie te vinden ook. Nou, van dat schrijven heb ik me dan ook volledig gedistantieerd, want met van die racistische toe standen heb ik niets te ma ken," reageerde hij. Ook telefonische sympa thiebetuigingen van neo-fas- tische groeperingen bereikten afgelopen weken de gemeen tesecretarie. Het ambtelijke korps nam de telefoontjes echter niet serieus. Burge meester Jongmans zei niet op de hoogte te zijn van deze voorvallen. Niettemin nam hij zich voor om de kwestie uit te zoeken. Voor of tegen asielzoekers. De meningen zijn en blijven voorlopig nog verdeeld. Vol gende maand buigt de raad zich voor de derde keer over de kwestie. Jongmans ver wacht dat het de laatste keer zal zijn en dat tegen kerst de raad voor het opnemen van asielzoekers kiezen zal. „Ik hoop het althans," aldus de burgemeester. ULST - Vrijdagavond brak brand uit in een loods van de Firma B. aan de Stations straat te Hulst. In de loods van het bedrijf in bouwmate rialen raakte door onbekende oorzaak een laadschopma- chine in brand. De brandweer van Hulst bracht het voertuig naar buiten om verder onheil in de loods te voorkomen. De machine brandde geheel uit. SCHOONDIJKE - In een wo ning aan de Trageloost is in de woning van het R. T. uit Leverkussen ingebroken. Men heeft de voordeur gefor ceerd en een aantal huishou delijke apparaten meegeno men. SAS VAN GENT - In de nacht van vrijdag op zater dag werd in de Vier Ambach tenstraat te Sas van Gent een Volkswagen Kever, eigendom van de heer P. van de S. ge stolen. Het voertuig, wit van kleur, heeft als kenteken PV- 86-BR. De voorraad benzine in de auto was gering en mo gelijk zijn de daders niet ver weg geraakt. De rijkspolitie vraagt eventuele getuigen zich te melden. TERNEUZEN - Het negenja rige jongelje J. J. uit Terneu zen werd gistermiddag om streeks half twee op de krui sing Guido Gezellestraat-Al- varzlaan aangereden door een personenauto, bestuurd door K. uit Vogelwaarde. Hij werd per ambulance overge bracht naar het Elisabethzie- kenhuis in Sluiskil. Niet dui delijk is volgens de politie of de automobilist door het rode licht is gereden of dat het jon getje de kruising overstak op een moment dat het niet mocht. TERNEUZEN - De gemeen tepolitie van Terneuzen heeft tegen de 16-jarige F. S. uit die plaats proces-verbaal opge maakt wegens een poging om een vrouw van haar tasje te beroven. Deze vrouw, Van H., fietste vrijdagavond over de Axelsestraat in haar woon plaats en werd ingehaald door de jongeman. Op het moment dat hij haar passeer de, deed hij een greep naar haar tasje dat vooraan haar fiets was bevestigd. Een pas serende automobilist zag het en ging de verder rijdende knaap achterna. Het lukte na enige tijd deze klem te rijden en tot stoppen de dwingen en hem vervolgens mee te ne men naar het politiebureau. TERNEUZEN - Vrijdag avond zijn uit een verkoop- uitstalbak van textielhandel M. in het winkelcentrum Zuidpolder te Terneuzen acht dekbedovertrekken en drie lakens gestolen. De waarde hiervan bedraagt ongeveer 375 gulden. Van onze correspondent MIDDELBURG - Er zal zwaar geschut in stelling moeten worden gebracht om de vaste oververbinding over de Westerschelde te realiserea Statenlid J. Boogerd-Quaak deelde zaterdag tijdens een bij eenkomst van de Zeeuwse af deling van haar partij mee, dat D66 Zeeland zich vierkant op stelt achter snelle onderhande lingen die tot realisering van een WOV moeten leiden. Mevrouw Boogerd meende dat minister Smit-Kroes di verse vertragingstechnieken toepast waarop Zeeland niet een, twee, drie, een antwoord heeft. De oplossing hiervan reikte het Statenlid zaterdag tijdens een bijeenkomst van de Zeeuwse afdeling van haar partij aaa „Met twee VVD-ge- deputeerden moet een infor mele lijn naar de minister toch werken als een moderne brandweerauto die een brand in een fritespan blust". De Staten van Zeeland moe ten volgens D66 snel een dis cussie voeren over het soort WOV dat er komt. „Mijn voor keur gaat uit naar een tracé dat aansluit op een snelle verbin ding naar België, zowel in de buurt van Zelzate als in de buurt van Sluis. Aan de Beve- landse kant mag, wat mij be treft, het verkeer zich versprei den over de Zeelandbrug, de A58 en de Dammenroute. Ik heb geen boodschap aan de Randstad, maar wil een profi lering van Zeeland als aan voerlijn voor Vlaanderen en Noord-Frankrijk". Van onze correspondent TERNEUZEN - De Zonne bloem-afdeling Groot-Ter- neuzen kreeg zaterdag na mens het buurtvoetbalco mité een cheque van 1250 overhandigd. Dit gebeurde tijdens de Sinterklaasvie ring van de 170 gasten van De Zonnebloem in het Zel- denrustcollege. Voor de eerste keer sinds de oprichting hield De Zonne bloem Groot-Terneuzen een gezamenlijke Sinterklaasvie ring. Mede hierdoor bezocht een maximum aantal gasten de gezellige middag. Om half drie werden de gas ten verwelkomd met koffie en speculaas. Vervolgens brachten Sint en Piet een bezoek aan het Zeldenrustcollege. Tijdens de bingo strooiden zij driftig met mooie prijzen. Om half vier wachtte de gas ten de verrassing. In een bak fiets met daarop een zwarte Piet zaten drie leden van het buurtvoetbalcomité. Nadat de huif van de bakfiets was ver wijderd, zagen de easten het- bedrag dat met het buurtvoet- bal was opgehaald. Als dank kreeg het comité een vlag van De Zonnebloem aangeboden. Nadat nog enkele rondjes bingo waren gespeeld, was er een ge zamenlijke maaltijd. Mede door de ontspannen sfeer en de grote opkomst over weegt het bestuur om van de Sinterklaasviering een jaar lijks terugkerend evenement te maken. (ADVERTENTIES) gedipl. orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN tatara donderdag 0rth0n SPREEKUUR schoenen, Volgens afspraak >emor orthop. tel. 076-148168 schoenen steunzolen en inlays voor alle sport-en trimschoenen Teteringsedijk 60, Breda Grote Zwanenstraat 21. Hulst (Z.VI.) i ex-demonstratie-auto bouwjaar 1987/februari km stand 20.000 kleur grijs metallic extra's stereo radio-cassetterecorder, metalliclak SIM OC QCA nieuwprijs 30.000.- NU OwVi 1 bouwjaar 1987/januari km stand 39.000 kleur zwart metallic extra's o.a. schuif/kanteldak alarminstallatie metallic lak elektr. antenne nieuwprijs 70.000.- e GARAGE Weykmanlaan 7 4511 CS BRESKENS tel: 01172-1473

de Stem | 1987 | | pagina 7